Αποστολέας Θέμα: συμβουλη για αγορα τζουρα??  (Αναγνώστηκε 11474 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stone age

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
συμβουλη για αγορα τζουρα??
« στις: 13/08/09, 06:39 »
καλησπερα
   θελω ν'αγορασω εναν τζουρα για τον πατερα μου ο οποιος,οπως κ εγω, δεν εχει ιδεα απο μουσικη.αν θελετε ριξτε καμια συμβουλη για το τι να προσεξω στον τζουρα πριν την αγορα του και σε τι τιμη μπορω να βρω εναν αξιοπρεπη τζουρα.
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Απ: συμβουλη για αγορα τζουρα??
« Απάντηση #1 στις: 13/08/09, 07:25 »
Φίλε μου πουλάω έναν σκαφτό τζουρά, από 200 ευρώ που τον είχα αγοράσει στα 100ευρώ.
Το όργανο είναι μια χαρά, μπορείς να περάσεις να το δεις και να το ελέγξεις.
Μένω στην Νίκαια, δεν ξέρω αν μένεις και εσύ κάπου κοντά.

Τώρα ρωτάς να σου πούνε τι να προσέξεις. Εγώ απλώς θα σου πω, είναι ανάλογα τα χρήματα που διαθέτεις, το αυτί που διαθέτεις, το κατά πόσο έχεις παίξει εσύ σε κάποιο όργανο, αλλιώς όλα τα άλλα έχουνε να κάνουνε με το πόσα θα διαθέσεις. Το μόνο που μπορείς να κάνεις, αν εσύ δεν γνωρίζεις και πολλά από μουσική, είναι να βρεις κάποιον ο οποίος ασχολείται και να τον πάρεις παρέα σου να κοιτάξει το όργανο.
Πιστεύω ότι ένας τζουράς στα 200-300 ευρώ για αρχή είναι ότι πρέπει. Από εκεί και πέρα, έαν ανέβει επίπεδο ο πατέρας σου κατά πολύ, μπορεί να ψάξει και για κάτι πολύ ακριβότερο.Βέβαια αν έχεις λεφτά για ξόδεμα, μην επηρεάζεσαι καθόλου από την τιμή, πάρε απλά ότι σου γουστάρει. Άλλωστε αν έχεις χρήμα, αύριο μεθαύριο παίρνεις άλλον ένα.Θέλει αρκετή δουλειά και ψάξιμο για να καταλαβαίνεις ποιός είναι καλύτερος τζουράς αν δεν ξέρεις την τιμή του. Εννοώ να μπορείς να καταλαβαίνεις από την μελωδία. Έχω ακούσει άνθρωπο επαγγελματία να παίζει σε μπουζούκι των 80ευρώ και νόμιζα ότι γινότανε μπροστά μου θαύμα μιας και αν δεν έβλεπες και μόνο άκουγες, θα νόμιζες ότι παίζει σε πανάκριβο μπουζούκι.Ακριβολογώ σε αυτά που λέω.
Ενώ εγώ αντίθετα ως ερασιτέχνης που παίζω σε μπουζούκι των 650 ευρώ ο ήχος βγαίνει πολύ φθηνότερος, παρόλο που κάποιοι γνωρίζοντες έχοντας παίξει στο μπουζούκι μου, λένε ότι είναι πολύ καλό.
Να ξέρεις επίσης, ότι τις περισσότερες φορές τα όργανα στα μαγαζιά είναι ξεκούρδιστα. Για να ακούσεις τον ήχο ενός οργάνου, πρέπει να το κουρδίσεις πρώτα και πίστεψέ με πρέπει να το κουρδίσεις και να παίξεις αρκετές φορές , μέχρι να στρώσει και να ακούσεις τον πραγματικό ήχο του. Σπανίως βέβαια όσοι είναι να αγοράσουν ένα όργανο κάνουν κάτι τέτοιο.
Να έχεις λοιπόν και το νου σου, αν θα δεις άλλους τζουράδες, ποιος θα πιάσει να τον παίξει για να στον δείξει, διότι πολύ απλά κάποιοι έχουνε πολλά χρόνια στο είδος, πολύ μεράκι και μαγικά χέρια. Γι αυτό καλύτερα πιάστον εσύ και προσπάθησε να παίξεις για να καταλάβεις τι ήχο βγάζει, αυτό σημαίνει ότι θα χρειαστεί να τριγυρίσεις μερικά μαγαζιά μέχρι να αποφασίσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 13/08/09, 07:30 από XoLiDoXoS »
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος IxNiLaTiS

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 254
  • ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ
    • Προφίλ
    • ixnilatis33
Απ: συμβουλη για αγορα τζουρα??
« Απάντηση #2 στις: 13/08/09, 10:14 »
Φίλε stone age, θα ακούσεις πολλές φορές να λένε "πάρε ένα φθηνό όργανο για αρχή, και μετά παίρνεις ένα καλύτερο"
Σύμφωνα με την άποψή μου, αυτό είναι λάθος, που μπορεί να σε αποτρέψει από την ενασχόλησή σου με το συγκεκριμένο όργανο.

Αν ένα όργανο είναι καλό, δηλαδή είναι καλής ποιότητας και έχει καλό ήχο, σε προκαλεί να το παίξεις, σε προκαλεί να ασχοληθείς μαζί του.  Αντιθέτως αν ένα όργανο είναι φθηνιάρικο, και ο ήχος του κακός, τότε πολύ σύντομα θα το παρατήσεις σε κάποιο ντουλάπι.
Πρεόσεξε, άλλο εννοώ με την λέξη  "φθηνό" και άλλο με την λέξη "φθηνιάρικο".
"Φθηνιάρικο"  εννοώ αυτό που έχει φτιαχτεί με σκοπό να πωληθεί σε χαμηλή τιμή, και άρα έχει κατασκευαστεί με κατώτερης ποιότητας υλικά και έχει ξοδευτεί η λιγότερη δυνατή εργασία.
"Φθηνό" είναι κάποιο όργανο που μπορεί να πωλείται φθηνά ανεξαρτήτου ποιότητας. Μπορεί πχ να είναι καλό, με καλό ήχο και καλή κατασκευή, αλλά το κατάστημα να το πουλά φθηνότερα λόγω ανάγκης κλπ ...
Εκεί χρειάζεται ο γνώστης που σου είπε ο προηγούμενος.

Γενικά, δώσε όσα χρήματα μπορείς.
https://soundcloud.com/ixnilatis-1   -  ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4972 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/06/08, 17:45
από Ibanezακιας
3 Απαντήσεις
3577 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 01:09
από tasos__
2 Απαντήσεις
3076 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/06/09, 21:57
από SirBlackBass
3 Απαντήσεις
2833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/09, 12:07
από Nuxtobatns
3 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/10, 19:58
από sofitia
9 Απαντήσεις
9737 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/03/13, 17:26
από Lo.Lee.Ta
6 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/12, 15:54
από Καθόδιος (φλουτσ)
15 Απαντήσεις
5694 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/09/12, 11:05
από RORY GALLAGHER
0 Απαντήσεις
5763 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/10/19, 15:41
από armstas
1 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/19, 11:49
από bathan