Αποστολέας Θέμα: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου  (Αναγνώστηκε 10135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #25 στις: 19/08/13, 23:37 »
Λεω να πάρω την Vintage V100. μου άρεσε. Όμως το Thomann την έχει ακριβή σε σχέση με άλλα site Πχ http://www.gak.co.uk/en/vintage-v100bb-gloss-black/17933
Εαν αγοράσω απο το gak.co.uk μου βγαίνει ενισχυτής και κιθάρα 100 ευρώ περίπου πιο κάτω. Δεν ξέρω όμως τίποτα για αυτό το site
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/13, 04:15 από Sifis85 »

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #26 στις: 20/08/13, 11:32 »
δεν έχει ακουστεί κάτι άσχημο για τα Αγγλικά καταστήματα,το αντίθετο μάλιστα...
 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #27 στις: 20/08/13, 22:51 »
Το GAK είναι από τα καλύτερα Αγγλικά καταστήματα, τα οποία σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστα. Και φυσικά είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια κιθάρα Vintage από ένα Βρετανικό κατάστημα, αφού πρόκειται για Βρετανική φίρμα, οπότε εδώ θα βρεις καλύτερες τιμές. Θα σού πρότεινα να κοιτάξεις τη συγκεκριμένη κιθάρα στο DV247, στο Reidys και στο Guitarbitz. Τσ δύο πρώτα είναι μεγάλα και γνωστά καταστήματα που στελνουν προϊόντα στην Ελλάδα και οι περισσότεροι που έχουν αγοράσει από αυτά είναι ικανοποιημένοι. Το τρίτο είναι μικρότερο κατάστημα και δεν είμαι σίγουρος αν στέλνει Ελλάδα, αλλά έχει πολύ καλές τιμές και κάνει ένα βασικό σετάρισμα στις κιθάρες πριν την αποστολή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #28 στις: 21/08/13, 04:37 »
Το GAK είναι από τα καλύτερα Αγγλικά καταστήματα, τα οποία σε γενικές γραμμές είναι αξιόπιστα. Και φυσικά είναι προτιμότερο να αγοράσεις μια κιθάρα Vintage από ένα Βρετανικό κατάστημα, αφού πρόκειται για Βρετανική φίρμα, οπότε εδώ θα βρεις καλύτερες τιμές. Θα σού πρότεινα να κοιτάξεις τη συγκεκριμένη κιθάρα στο DV247, στο Reidys και στο Guitarbitz. Τσ δύο πρώτα είναι μεγάλα και γνωστά καταστήματα που στελνουν προϊόντα στην Ελλάδα και οι περισσότεροι που έχουν αγοράσει από αυτά είναι ικανοποιημένοι. Το τρίτο είναι μικρότερο κατάστημα και δεν είμαι σίγουρος αν στέλνει Ελλάδα, αλλά έχει πολύ καλές τιμές και κάνει ένα βασικό σετάρισμα στις κιθάρες πριν την αποστολή.


κοίταξα και τα 3 site. το Dv247 πέρα απο ενα χρωμα τις έχει εξωφρενικά ακριβες, Στο  reidys ηταν τόσο καλη η Τίμη που έβαλα τον Vypyr Vip 2 και όλο χάρα στο τέλος Μοθ Γράψε οτι δεν δέχονται online παραγγελίες για Ελλάδα. Το μικροτερο μαγαζί που αναφερεις δεν αποστείλει εδώ. Το Gak.co.uk έχει τις κιθάρες άλλα διαβάζοντας σχόλια αγοραστών είμαι επιφυλακτικός.
Το GuitarBitz We can deliver to the following European countries, but unfortunately only to mainland destinations, not to Greek Islands, Baliarics, Canary Islands etc.
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/13, 05:31 από Sifis85 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #29 στις: 21/08/13, 08:55 »
κοίταξα και τα 3 site. το Dv247 πέρα απο ενα χρωμα τις έχει εξωφρενικά ακριβες, Στο reidys ηταν τόσο καλη η Τίμη που έβαλα τον Vypyr Vip 2 και όλο χάρα στο τέλος Μοθ Γράψε οτι δεν δέχονται online παραγγελίες για Ελλάδα. Το μικροτερο μαγαζί που αναφερεις δεν αποστείλει εδώ. Το Gak.co.uk έχει τις κιθάρες άλλα διαβάζοντας σχόλια αγοραστών είμαι επιφυλακτικός.
Το GuitarBitz We can deliver to the following European countries, but unfortunately only to mainland destinations, not to Greek Islands, Baliarics, Canary Islands etc.

Σχετικά με το Reidys, αυτό μάλλον είναι καινούργια εξέλιξη, γιατί είμαι σίγουρος ότι παλιότερα έστελνε στην Ελλάδα. Ξέρω κάποιον ο οποίος είχε αγοράσει από εκεί. Όσον αφορά το DV247, πράγματι οι τιμές σε κάποια μοντέλα είναι ακριβότερες, θα πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι δεν χρεώνει ιδιαίτερα υψηλές τιμές για μεταφορικά (νομίζω γύρω στα 30 Ευρώ), ενώ άλλα καταστήματα μπορεί να χρεώνουν πολύ περισσότερα. Οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις και άλλα μαγαζιά τα οποία στέλνουν προϊόντα στην Ελλάδα και να συγκρίνεις όχι μόνο την τιμή της κιθάρας στο καθένα, αλλά την τελική τιμή μαζί με τα μεταφορικά.

Τέλος, δεν ξέρω τι κριτικές διάβασες για το GAK, αλλά αν κοιτάξεις εδώ θα δεις ότι οι περισσότεροι πελάτες δηλώνουν ικανοποιημένοι.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #30 στις: 21/08/13, 11:08 »
ωστόσο η αγορα απο το thomann σε γλειτώνει απο τα βάσανα του εκτελενισμού... (το κόστος του οποίου ειναι πάντα σχετικό με βάση τον εκτελωνιστή)....

έχω παραγγείλει απο Αγγλία, από "μεγάλη" εταιρία που έχει εδρα στο Λονδίνο (ή σε κάποιο προάστιο του Λονδίνου) ωστόσο τα προϊόντα έφευγαν απο το Jersey Island... (ίσως έπρεπε να είχα διαβάσει τα fine prints, ωστόσο το τελωνείο μας $#&%^&^*).

όπως και να έχει για τέτοιες διαφορές θα προτημούσα Thomann που στην τελική τους έχω επιστρέψει και ελλατωματικό όργανο χωρίς επιβάρινση μιλόντας με έλληνα στα γραφεία τους...


Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #31 στις: 21/08/13, 11:43 »
κοίταξα και τα 3 site. το Dv247 πέρα απο ενα χρωμα τις έχει εξωφρενικά ακριβες, Στο reidys ηταν τόσο καλη η Τίμη που έβαλα τον Vypyr Vip 2 και όλο χάρα στο τέλος Μοθ Γράψε οτι δεν δέχονται online παραγγελίες για Ελλάδα. Το μικροτερο μαγαζί που αναφερεις δεν αποστείλει εδώ. Το Gak.co.uk έχει τις κιθάρες άλλα διαβάζοντας σχόλια αγοραστών είμαι επιφυλακτικός.
Το GuitarBitz We can deliver to the following European countries, but unfortunately only to mainland destinations, not to Greek Islands, Baliarics, Canary Islands etc.

Σχετικά με το Reidys, αυτό μάλλον είναι καινούργια εξέλιξη, γιατί είμαι σίγουρος ότι παλιότερα έστελνε στην Ελλάδα. Ξέρω κάποιον ο οποίος είχε αγοράσει από εκεί. Όσον αφορά το DV247, πράγματι οι τιμές σε κάποια μοντέλα είναι ακριβότερες, θα πρέπει όμως να έχεις υπόψη σου ότι δεν χρεώνει ιδιαίτερα υψηλές τιμές για μεταφορικά (νομίζω γύρω στα 30 Ευρώ), ενώ άλλα καταστήματα μπορεί να χρεώνουν πολύ περισσότερα. Οπότε θα πρέπει να κοιτάξεις και άλλα μαγαζιά τα οποία στέλνουν προϊόντα στην Ελλάδα και να συγκρίνεις όχι μόνο την τιμή της κιθάρας στο καθένα, αλλά την τελική τιμή μαζί με τα μεταφορικά.

Τέλος, δεν ξέρω τι κριτικές διάβασες για το GAK, αλλά αν κοιτάξεις εδώ θα δεις ότι οι περισσότεροι πελάτες δηλώνουν ικανοποιημένοι.

'Εστειλα mail στ Reidys να δω τι θα μου απαντήσουν. Θα δω και τα εξοδα αποστολής των άλλων.

ωστόσο η αγορα απο το thomann σε γλειτώνει απο τα βάσανα του εκτελενισμού... (το κόστος του οποίου ειναι πάντα σχετικό με βάση τον εκτελωνιστή)....

έχω παραγγείλει απο Αγγλία, από "μεγάλη" εταιρία που έχει εδρα στο Λονδίνο (ή σε κάποιο προάστιο του Λονδίνου) ωστόσο τα προϊόντα έφευγαν απο το Jersey Island... (ίσως έπρεπε να είχα διαβάσει τα fine prints, ωστόσο το τελωνείο μας $#&%^&^*).

όπως και να έχει για τέτοιες διαφορές θα προτημούσα Thomann που στην τελική τους έχω επιστρέψει και ελλατωματικό όργανο χωρίς επιβάρινση μιλόντας με έλληνα στα γραφεία τους...




Φίλε μου δεν εμπλέκεται το τελωνείο για αγορές απο Ην.Βασίλειο καθώς ανοίκει στην Ε.Ε.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #32 στις: 21/08/13, 12:08 »
Φίλε μου δεν εμπλέκεται το τελωνείο για αγορές απο Ην.Βασίλειο καθώς ανοίκει στην Ε.Ε.
+1

Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #33 στις: 21/08/13, 12:59 »
 έχω την αμυδρή εντύπωση πως είτε εγώ είμαι ασαφής είτε τα reading skills/deducting abilities μερικών χρίζουν ανάγκης άμεσου lvl up...
 
 πάμε ξανά γιατί μάλλον εγώ φταίω...
 
 έχω (έχουμε) παραγγείλει από το U.K. 3 φορές πράγματα.... ένα πετάλι, μερικά dvd και συλλεκτικές μινιατούρες... και τα 3 από καθόλα γνωστές εταιρίες στο χώρο τους με έδρα (και κατάστημα) εντός Αγγλίας...
 
 τα πάντα υπέροχα ως εδώ...
 
 Ωστόσο το τελευταίο διάστημα πολλές Αγγλικές εταιρίες για φορολογικούς λόγους μεταφέρουν τμήματα τους σε γεωγραφικές περιοχές της Βρετανικής Κοινοπολιτείας όπως τα Jersey Island και το Isle of Man... διοικητικά ανεξάρτητα μεν, μέρος της Κοινοπολιτείας σίγουρα αλλά ΕΚΤΟΣ Ε.Ε. 
 
 Η παραγγελία γίνεται απο το site, η εταιρία είναι στην Αγγλία ωστόσο το προϊόν φεύγει από το Jersey Island, έρχεται Ελλάδα, πληρώνεις @@ για εκτελωνισμό - και σε κοιτάνε και λίγο παράξενα μπας και φέρνεις ναρκωτικά μέσω "ύποπτης" χώρας εκτός ΕΕ.
 
 Μια εμπειρία ανέφερα σε μια προσπάθεια να προλάβω κάτι αντίστοιχο για αγορά από Αγγλία ειδικά σε καιρούς που λέμε το ψωμί ψωμάκι...
 
 Επίσης σας ευχαριστώ θερμά για την υπενθύμιση του αν η Αγγλία είναι εντός ΕΕ αλλά rest flipping assured ήταν περιττή...
 
 Τέλος αν θέλω σχόλια τύπου "+1" ειδικά από παλαιά και  αξιοσέβαστα μέλη του forum, σας διαβεβαιώνω πως μπορώ να αποταθώ στα forums του LoL... 
 
 Καλή σας μέρα κύριοι και καλή καρδιά...
 
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #34 στις: 21/08/13, 13:18 »
Archangel δεν ήξερα πως συμβαίνει αυτό και σίγουρα δεν είχα ξανακούσει για παρόμοια περίπτωση...

δε χρειάζεται να απαντάς τόσο επιθετικά για μια απλή παρεξήγηση η οποία, για μένα προσωπικά, διευκρινίστηκε... :)

Αποσυνδεδεμένος Sifis85

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 14
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #35 στις: 21/08/13, 13:35 »
Συμβαίνει πολύ συχνά αυτό που ανέφερε ο φίλος και έκανα το λάθος να μην ψαξω τι είναι το Jersey Island. Συνήθως είναι τακτική που εφαρμόζεται απο κινεζικές εταιρίες που βάζουν ως έδρα Λονδίνο και Βαρσοβία. Τα συγκεκριμένα καταστήματα νομίζω είναι αρκετά δημοφιλή για να ρισκάρουν έτσι τη φήμη τους.
Όσο για το Thomman έχει την ίδια κιθάρα 100 ευρώ παραπάνω και είναι ο βασικός λόγος που έγινε αναζήτηση σε Βρετανικό κατάστημα.
Ειρήνη υμίν


Αποσυνδεδεμένος Archangel

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 379
  • Φύλο: Άντρας
  • I've... seen things you people wouldn't believe...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά ηλ.κιθάρας αρχαρίου
« Απάντηση #36 στις: 21/08/13, 14:21 »

Αγάπη, φροντίδα και Προδέρμ μόνο...

Θα θεωρήσω πως όλα είναι μέσα στα πλαίσια του "φιλικού" πειράγματος & όχι της αθάνατης γενετήσιας Ελληνικής Über-o-σύνης....

Μπορεί να μην έχω καμία απαίτηση από casual posters αλλά από mods...



 :-\ :-\ :-\ ...

Anyways όπως είπαμε αγάπη και προδέρμ μόνο...

ΥΓ: Δυστηχώς η μία παραγγελία απο J.I. έγινε για προϊόν της Games Workshop, από το site της ίδιας της Games Workshop... όσοι ασχολούνται με miniature games γνωρίζουν (πάντα αναλογικά για την συγκεκριμένη αγορά) πως είναι σαν να μιλάμε για την Fender ή την Gibson σε μουσικά όργανα...

Υποθέτω πως ένα διευκρινιστικό email/τηλέφωνο στα αντίστοιχα αγγλικά e-shops θα είναι αρκετό...
Be(a)st Wishes & Bloody Kisses...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
4108 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/09, 02:32
από Dr Bluz (G.K.)
51 Απαντήσεις
32140 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/17, 00:35
από mouz
4 Απαντήσεις
26797 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/10, 20:45
από draned
3 Απαντήσεις
2321 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/11, 18:28
από Υπνοβάτης...
10 Απαντήσεις
6268 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/04/11, 23:19
από panosmetal
5 Απαντήσεις
4907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/06/11, 22:18
από Sensei
3 Απαντήσεις
4697 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/12, 17:28
από cbk
12 Απαντήσεις
13831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/15, 17:02
από Spyros Delta
20 Απαντήσεις
7377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
1 Απαντήσεις
3213 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/19, 11:49
από bathan