Αποστολέας Θέμα: The junkie song  (Αναγνώστηκε 10886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
The junkie song
« στις: 18/12/07, 23:18 »
 The junkie song

 Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα τρυπώ εν δυο
 Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα τρυπώ εν δυο
 μιας και είμαι εγώ τζανκι ξέρω τρόπους να σου πω
για να γίνεις λιώμα μες ένα λεπτό.

 Χαρωπά τα δυο μου ποδιά τα τρυπώ εν δυο
 Χαρωπά τα δυο μου ποδιά τα τρυπώ εν δυο
 μιας και είμαι  τζανκι εγώ
πίνω χάπια ένα σορό και χαρτάκια τρία τρία τα κολλώ.

Χαρωπά μετά την γλώσσα μου τρυπώ εν δυο
 Χαρωπά μετά την γλώσσα  μου τρυπώ εν δυο
 μιας και είμαι εγώ τζανκι ξέρω φλέβες που θα βρω
χαρωπά και τα αρχ**ια μου τρυπώ.

Χαρωπά και την μανούλα μου χτυπώ εν δύο
Χαρωπά και τον μικρό μου αδερφό εν δυο
Μιας και είμαι εγώ τζανκι ξέρω φράγκα που θα βρω
 χαρωπά όποιων δεν δίνει θα χτυπώ

χαρωπά να την γλιτώσω προσπαθώ εν δυο
μα δεν έχω δίπλα ούτε ένα κολλητό εν δυο
με σ τον λάκκο που έσκαψα τώρα μόνος μου θα μπω
χαρωπά στον άλλο κόσμο θα ανέβω
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/07, 14:46 από x-versous »
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος ilianthos-Kanlis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 938
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: The Jacks song
« Απάντηση #1 στις: 19/12/07, 00:09 »
Πω,πω καταπληκτικό ρε Αντρέα ! Ειλικρινά το ζήλεψα ! Αιχμηρό,αληθινό και εν μέροις κρυφοευαίσθητο ! Έτσι τουλάχιστον εγώ το βλέπω !
Ασυζητητή το αποθηκεύω στα αγαπημένα των φίλων μου !
Μπράβο,μπράβο !
Υπογράφω με το όνομα " Κανένας " !...
Αντιπροσωπευτικά μου τραγούδια από δισκογραφίες μου στον ιστότοπο:
http://Kanlis.livepage.gr/file/index

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: The Jacks song
« Απάντηση #2 στις: 19/12/07, 14:10 »
x, έχω διαβάσει αρκετά δικά σου και μου άρεσαν.
Τι ήθελα και το διάβασα αυτο;
Βασικά, δεν εχω τι να πω...

Είναι τουλάχιστον χυδαίο να παρουσιάζεται έτσι η εικόνα, η ψυχολογία, η κατάσταση ενός εξαρτημένου από ουσίες. Αναγνωρίζω βέβαια το δικαίωμα του γράφοντος να βλέπει με τον δικό του τρόπο μια κατάσταση, αλλά αυτό νομίζω οτι ξεφευγει πολυ...
Και ούτε χαίρεται για αυτη του την κατάσταση ο εξαρτημένος, ούτε χτυπάει όποιον βρει μπροστα του, ούτε όλοι αυτοί ασκουν βία στη οικογένειά τους! Αρκετοί προσπαθούν να ξεφύγουν!

Προτιμώ να βλέπω το θέμα ως εξής:
Κατά τ' άλλα εσείς
που 'σαστε υγιείς και αξιοπρεπείς
βοηθήστε μας και λίγο
δώστε μας πνοή, στέγη και τροφή
μια ιδέα στεγανή
που να μη μπάζει κρύο


Του εγώ μου φίλε τα όσα στεγανά
διαλύθηκαν σε κάποια μαύρη φλέβα
σ' ένα μονόδρομο αγωνίας αλήθεια και ψευτιά
το ίδιο πρόσωπο σκοτάδι με τη μέρα

Θέλει χρυσάφι και κάποια υποταγή
αγάπη μεταχείρηση στα μέτρα τα δικά της
είν' επικίνδυνη και θέλει προσοχή
θανάτου άγγελος σωματοφύλακάς της


Συγγνώμη, μα αυτή είναι η αποψή μου. Δεν έχει να κάνει με το αν ο x γραφει καλά ή όχι, εχει να κάνει με το πως παρουσιάστηκε το θέμα.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: The Jacks song
« Απάντηση #3 στις: 19/12/07, 17:14 »
τι να πω????
δεν λεω τιποτα....

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #4 στις: 20/12/07, 11:15 »
Σίγουρα ο τρυπητής των βορείων προαστίων δεν έχει αυτήν την μορφή. Εφόσον μπορεί άνετα να έχει τα 100 ευρώ την ημέρα τα οποία είναι απαραίτητα για μια αξιοπρεπή ημερήσια δόση. Αυτός όμως των Ανατολικών, Νότιων, Δυτικών κλπ ο οποίος δεν βρίσκει τα 50 ευρώ την ημέρα που χρειάζονται για μια δόση συντήρησης κάπως έτσι είναι, όχι ακριβώς όμως. Διότι ο x-versous είναι καλοσυνάτος. Αλλιώς θα έλεγε και χειρότερα. Ότι, για παράδειγμα, αυτός είναι ο διαφημιστής του προϊόντος μόνο και μόνο για να εξασφαλίσει να μην υποφέρει από τους πόνους την επόμενη μέρα, αυτός είναι το βαποράκι μεταφοράς κλπ.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Jimi Pap

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 429
  • Make music,not priests!!
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #5 στις: 20/12/07, 11:23 »
Καλοοοοοοοο!!Θα μπορουσε ανετα να γινει χιτακι!!

ΜΠ νομιζω οτι το παιδι που το εγραψε παρουσιαζει μια εικονα συμφωνα με αυτα που βλεπει ο ιδιος,αυτο δε σημαινει πως θιγει τους εξαρτημενους,ουτε πως αναφερεται σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος pinelopi

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1075
  • Φύλο: Γυναίκα
  • κι όμως δεν είναι μακριά...
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #6 στις: 20/12/07, 11:28 »
Παράξενο συναίσθημα διαβάζοντας αυτούς τους στίχους, σίγουρα πολύ δυνατό.
Και όχι, εμένα δε μου έβγαλε καμία χυδαιότητα.
Μόνο πίκρα έντονη, σφιχτή σα μέγγενη, ασφυκτική σα μνήμα.

Το τελευταίο τετράστιχο σκιαγραφεί αδρά κάθε γκροτέσκα παρερμηνεία του "χαρωπά"...


όνειρο είναι να ουρλιάζουν χιλιάδες ναι απ' το λαρύγγι του όχι  (Κ.Δ.)

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #7 στις: 20/12/07, 11:50 »
Χμ.... Μας ήρθαν και κάποιες αναφορές για το ποιηματάκι αυτό.

Με όποιο τρόπο και να προσεγγίσεις το θέμα των ναρκωτικών, θα υπάρξουν επικριτές. Ακόμα και για τους στίχους του Παύλου Σιδηρόπουλου που προαναφέρθηκαν, είχαν ξεσηκωθεί αντιδράσεις, γιατί παρακάτω αναφέρει "μα είναι γλυκιά...πολύ γλυκιά...και είναι αυτή, μονάχα αυτή και δε μπορεί κανένας μα κανείς να τη χορτάσει". Είχε γραφτεί λοιπόν ότι θίγει το θέμα των ναρκωτικών με απερισκεψία και ανευθυνότητα.

Προσωπικά το ποίημα του x-versous μου φάνηκε χλευαστικό. Προσωπική άποψη, αλλά αυτή μου γεννήθηκε. Δε βλέπω καθόλου τον κρυφοευαίσθητο χαρακτήρα που είδε ο Ilianthos-Kanlis.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: The junky song
« Απάντηση #8 στις: 20/12/07, 12:47 »
Θα συμφωνησω και γω με την Pascal.Προσωπικα δεν βρισκω καμια ευαισθησια.Μπορει και να μην αντιλαμβανομαι πως ακριβως το εχει στο μυαλο του ο "ποιητης".Μπορει και να εχει χιουμοριστικη διαθεση..μπορει να ειναι και ειρωνικη..δεν ξερω.Εκτος αυτου..βλεπω μια διαθεση για ομοιοκαταληξια η οποια δεν βγαινει και ακριβως.

Με λιγα λογια δεν εχω καταλαβει ακριβως τι διαθεση υπαρχει..και προς το παρον το βρισκω λιγο κακογουστο.
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: The Jacks song
« Απάντηση #9 στις: 20/12/07, 13:09 »
Είναι τουλάχιστον χυδαίο να παρουσιάζεται έτσι η εικόνα, η ψυχολογία, η κατάσταση ενός εξαρτημένου από ουσίες. Αναγνωρίζω βέβαια το δικαίωμα του γράφοντος να βλέπει με τον δικό του τρόπο μια κατάσταση, αλλά αυτό νομίζω οτι ξεφευγει πολυ...
Και ούτε χαίρεται για αυτη του την κατάσταση ο εξαρτημένος, ούτε χτυπάει όποιον βρει μπροστα του, ούτε όλοι αυτοί ασκουν βία στη οικογένειά τους! Αρκετοί προσπαθούν να ξεφύγουν!

Προτιμώ να βλέπω το θέμα ως εξής:
Κατά τ' άλλα εσείς
που 'σαστε υγιείς και αξιοπρεπείς
βοηθήστε μας και λίγο
δώστε μας πνοή, στέγη και τροφή
μια ιδέα στεγανή
που να μη μπάζει κρύο


Του εγώ μου φίλε τα όσα στεγανά
διαλύθηκαν σε κάποια μαύρη φλέβα
σ' ένα μονόδρομο αγωνίας αλήθεια και ψευτιά
το ίδιο πρόσωπο σκοτάδι με τη μέρα

Θέλει χρυσάφι και κάποια υποταγή
αγάπη μεταχείρηση στα μέτρα τα δικά της
είν' επικίνδυνη και θέλει προσοχή
θανάτου άγγελος σωματοφύλακάς της


Συγγνώμη, μα αυτή είναι η αποψή μου. Δεν έχει να κάνει με το αν ο x γραφει καλά ή όχι, εχει να κάνει με το πως παρουσιάστηκε το θέμα.
Συμφωνω μαζί σου...!! Έλεος!! Δεν είνασι αστεία και γελοία τέτοια λεπτά θέματα!! Δεν σε κάνει έξυπνο το να γελάς με έναν ναρκομανή...! Είναι τουλάχιστον ηλίθιο, για να μην πω τίποτα βαρύτερο.... :P

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #10 στις: 20/12/07, 13:38 »
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες Pascal και Bassman... Δεν το θεωρώ ούτε έξυπνο ούτε καυστικό... Ούτε καν ποίημα...
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #11 στις: 20/12/07, 14:08 »
Με λιγα λογια δεν εχω καταλαβει ακριβως τι διαθεση υπαρχει..και προς το παρον το βρισκω λιγο κακογουστο.

Σαφώς και μπορεί κάποιος να το θεωρήσει κακόγουστο, κακό ποιήμα, μη άρτιο κλπ αλλά νομίζω πως είναι πολύ εύκολο να καταλάβει κανείς την διάθεση. Αν και φαντάζομαι ότι θα απαντήσει ο ποιητής θα προσπαθήσω να αποδώσω την διάθεσή του.

Το ποίημα είναι περιγραφικό. Περιγράφει απολύτως ωμά την πραγματικότητα, την εξέλιξη δηλ ενός ηρωϊνομανή που ανήκει στην λαϊκή τάξη. Δεν έχει τίποτα το γελοίο ούτε το χλευαστικό. Εκτός εαν γελοία και κοροϊδευτική είναι η πραγματικότητα. Γελοίο μπορεί να το βρει μόνο όποιος δεν έχει γνωρίσει την καθημερινή ζωή των 200.000 οικογενειών που έχουν ένα τουλάχιστον μέλος τους που υποφέρει από αυτήν την κατάσταση, την τέλεια απομάκρυνσή τους από την κοινωνική ζωή, όποιος δεν έχει δει ηρωϊνομανή να ψάχνει φλέβες στο πέος του λόγω του ότι όλες οι άλλες έχουν καταστραφεί, όποιος δεν έχει δει κάποιον να εξευτελίζεται και στο τέλος να πεθαίνει ξεχασμένος.

Το ότι χρησιμοποιεί σαν βάση ένα παιδικό τραγουδάκι δεν το βρίσκω κακό, και οι έμποροι στα παιδιά δεν απευθύνονται? Για χαρά και χρώματα δεν μιλάνε? Ως μέσο φυγής δεν διαφημίζονται?

Κάτι άλλο που δεν έχετε λάβει υπόψιν σας είναι ότι μπορεί να έχει ίδια πείρα της καταστάσεως.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: The junky song
« Απάντηση #12 στις: 20/12/07, 15:09 »
Δεν ασκω κριτικη στο παλικαρι.Επισης δεν θεωρω οτι εχει αναγκη να εξηγησει για κατι που βγαζει απο μεσα του.Ειναι δικαιωμα του να εκφραζεται οπως θελει.Παντα θα υπαρχουν καποιοι που δεν θα συμφωνουν μαζι του..η θα βλεπουν ενδεχομενως αλλιως τα πραγματα.

Εγω απο την στιγμη το "ποιημα" η οι στιχοι αυτοι ειναι δημοσιευμενοι..τους διαβασα και εγραψα την αποψη μου.Μπορει να συμφωνω μπορει να διαφωνω μαζι του.Δεν πειραζει ομως..ετσι ειναι αυτα πραγματα.Και οταν κατι δημοσιευεται ο "δημιουργος" ως φυσικο κ επομενο θα λαβει αποψεις θετικες και αρνητικες.

Αυτα περι του θεματος.Τα γραφω φιλικα και χωρις παρεξηγηση.Οι αποψεις σεβαστες και οι οπτικες γωνιες διαφορετικες.

Υ.Γ.:Και απο το θεμα αυτο..καποια εμπειρια εχω..αλλα δεν θα θελα να επεκταθω..
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: The junky song
« Απάντηση #13 στις: 20/12/07, 16:57 »
Για να πω και εγώ την άποψη μου θα αρχίσω μόνο με όσα ξέρω δεν θα πω τίποτα που δεν ξέρω και τίποτα που λεν είναι αλήθεια και μετά από αυτό μπορείτε να πείτε καλύτερα για το αν είμαι ειρωνικής κάνω πλάκα η ότι άλλο θέλετε .
Ξέρω καλά την χαρά του χρήστη την στιγμή που μόλις κατάφερε να βρει φλέβα μετά από επανειλημμένες προσπάθειες προσπάθειες που έκανε με αφόρητους πόνους σε όλο του το σώμα και τελικά τα κατάφερε

Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα τρυπώ εν δυο
 Χαρωπά τα δυο μου χέρια τα τρυπώ εν δυο

ξέρω πολύ καλά ότι οι τοξικομανείς έχουν την απόλυτη γνώση σε σχέση με ιατρικά παρασκευάσματα και συνδυασμούς χαπιών με αλκοόλ ψυχοφαρμάκων και συναφών κοκτέιλ .

 μιας και είμαι εγώ τζανκι ξέρω τρόπους να σου πω
για να γίνεις λιώμα μες ένα λεπτό.
ξέρω επίσης πως μετά από ένα διάστημα δεν υπάρχει τίποτε άλλο εκτός από "καμένες" φλέβες (στα χέρια) και ακολουθούν τα πόδια με την ίδια αίσθηση εφορίας που ο πόνος θα σταματήσει.

 Χαρωπά τα δυο μου ποδιά τα τρυπώ εν δυο
 Χαρωπά τα δυο μου ποδιά τα τρυπώ εν δυο

 όταν οι τοξικομανείς αδυνατούν να βρουν την δόση τους (για οποιονδήποτε λόγο) προσπαθούν να το καταπολεμήσουν με χασίς χάπια και μεγάλες ποσότητες αλκοόλ(συνήθως ούζο)

 μιας και είμαι  τζανκι εγώ
πίνω χάπια ένα σορό και χαρτάκια τρία τρία τα κολλώ.


κάποια στιγμή τελειώνουν και οι φλέβες στα πόδια και σειρά παίρνει η γλώσσα και αμέσως μετά οι όρχις πράγμα που δείχνει πως όλα φτάνουν προς το τέλος

Χαρωπά μετά την γλώσσα μου τρυπώ εν δυο
 Χαρωπά μετά την γλώσσα  μου τρυπώ εν δυο
 μιας και είμαι εγώ τζανκι ξέρω φλέβες που θα βρω
χαρωπά και τα αρχ**ια μου τρυπώ.

Επίσης να αναφέρω ότι την εποχή που ο Παύλος Σιδηρόπουλος ζούσε την ηρωίνη (1990) μια δόση κόστιζε 5.000 δραχμές τρία χρόνια αργότερα 10.000 και σήμερα ? 10euro (μόνο) αυτό το λέω για να ξεκαθαρίσω πως δεν μιλάω για μια κατάσταση του σήμερα γιατί μάλλον είναι εύκολο να βρει κανείς σήμερα 10euro χωρίς να χτυπήσει κάποιον αλλά ποίος μπορούσε να βρει το 93 10.000 δραχμές κάθε μέρα ?

Χαρωπά και την μανούλα μου χτυπώ εν δύο
Χαρωπά και τον μικρό μου αδερφό εν δυο
Μιας και είμαι εγώ τζανκι ξέρω φράγκα που θα βρω
 χαρωπά όποιων δεν δίνει θα χτυπώ


να πω τελειώνοντας πως κάποια στιγμή όλοι ανεξαιρέτως θέλουν να δώσουν ένα τέλος θέλουν να σταματήσουν στα λόγια γιατί στην πράξη το σώμα σου δεν σε αφήνει και ακόμα περισσότερο το μυαλό σου ο πόνος κάθε μέρα είναι μεγαλύτερος και η στιγμές χωρίς αυτόν λιγότερες ως που μια μέρα λες : μάνα δεν υπάρχει τέλος σε αυτό να μου προσέχεις τα παιδιά εγώ τέλειωσα θα μπω στον λάκκο που έσκαψα και θα ησυχάσω και μπορεί εκεί που πάω να σας ξανά δω

χαρωπά να την γλιτώσω προσπαθώ εν δυο
μα δεν έχω δίπλα ούτε ένα κολλητό εν δυο
με σ τον λάκκο που έσκαψα τώρα μόνος μου θα μπω
χαρωπά στον άλλο κόσμο θα ανέβω

όσο για το στιλ του τραγουδιού "χαρωπά" που χρησιμοποίησα τι να πω
ίσος φταίει ότι το 93 ήμουν μόνο 11 χρόνων …
ευχαριστώ για τον χρόνο σας .

Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Neikos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1500
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • Deserted Sea
Απ: The junky song
« Απάντηση #14 στις: 20/12/07, 18:19 »
ναι οντως το κιθαρα.gr δεν ειναι ετοιμο για καποια πραγματα.....
αν το διαβαζατε ισως απο καποιον επωνυμο δηθεν καλλιτεχνη ισως και να αρεσε σε μερικους....
τι να πω?
να πω ισως οτι η τεχνη δεν ειναι μονο ερωτικα στιχακια και ομορφες εικονες?
να πω οτι δεν υπαρχει μονο ενα ειδος ομοιοκαταληξιας το οποιο μαλιστα και αφθωνει εδω μεσα....?
ε θα πω για αλλη μια φορα οτι ειναι χυδαιο...και?η πραγματικοτητα ειναι λιγοτερο χυδαια?
αυτα ειχα να πω

Αποσυνδεδεμένος Μ.Π

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένας χρόνος μετά είναι λίγο πιο λίγο απ'το λίγο...
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #15 στις: 20/12/07, 19:37 »
Σήμερα μπήκα αρχικά στο Στέκι σαν επισκέπτης και διάβασα τα μηνύματα αυτού του πίνακα.

Έπειτα μπήκα σαν μέλος.

Συγγνώμη x.
Θέλει, αστέρι μου, ατέλειωτα νυχτέρια
Να γίνει η κάμπια χρυσαλίδα και μετάξι

Αποσυνδεδεμένος x-versous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 730
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες !!!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • youtube
Απ: The junky song
« Απάντηση #16 στις: 20/12/07, 23:53 »
θα ήθελα να ευχαριστήσω τους ilianthos-kanlis, pinelopi, jimi pap, papous, και neikos.γιατί δεν θεώρησαν αναγκαίο το ρίξιμο μου στην Φωτιά και τον ΜΠ γιατί φέρθηκε όπως λίγοι άντρες στην εποχή μας (ζητώντας συγγνώμη) .

ΜΠ πραγματικά δεν κρατάω καμία κακία φαίνετ ότι είσαι ευαισθητοποιημένος σε σχέση με το θέμα και αυτό δικαιολογεί μια χαρά κάθε παρεξήγηση. 
« Τελευταία τροποποίηση: 20/12/07, 23:58 από x-versous »
Με θάψανε  πολύ βαθιά μα ούτε που σκεφτήκανε ότι εγώ είμαι σπόρος.

https://www.youtube.com/watch?v=Uded2fw0xho

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #17 στις: 21/12/07, 01:42 »
Εγώ θα πω την άποψη μου κι ας μη με ευχαριστήσεις Xversus. Καλό θα ήταν βέβαια να μάθεις να ευχαριστείς κι αυτούς που σπαταλούν χρόνο έστω κι αν διαφωνούν με τα γεγραμμένα σου. Η μετάλλαξη ενός παιδικού τραγουδιού θα μπορούσε να αποτελεί προιόν σάτυρας, μέρος επιθεώρησης, ή και στίχο ραπ κομματιού. Όπως εσύ αυθαίρετα ανεβάζεις σ' αυτόν τον τόπο ότι γουστάρεις, το οποίον ότι, κάποιοι, αυθαιρέτως επίσης, βαπτίζουν ποίημα, έτσι κι εγώ αυθαιρέτως και με απόλυτες δημοκρατικές διαδικασίες εκφράζοντας την άποψη μου, σου λέω ότι αυτή η μετάλλαξη του χαρωπά τα δυό μου χέρια τα χτυπώ, μου φάνηκε απολύτως ανόητη, ατάλαντη και ανούσια. Περιέγραψες, χρησιμοποιώντας έτοιμους στίχους και κοπτοραπτική, την καθημερινότητα ενός ναρκομανούς. Σπουδαίο το επίτευγμα σου για κάποιους κλικαδόρους που αναζητούν με πάθος την αύξηση των αστερακίων κάτω απο το όνομα τους. Εγώ δεν θα σου ζητήσω συγγνώμη, ίσως γιατί δεν είμαι αρκετά άντρας.
Ίσως πάλι να μην έπρεπε να ερίσω σε τέτοιο βαθμό. Ίσως να είμαι τρελός. Στα σίγουρα γράφεις όμορφα, όμως με ενόχλησε το γεγονός ότι ευχαρίστησες αυτούς που ευλογήσανε τα γένια σου, και μόνον αυτούς. Να ξέρεις φίλε μου ότι αυτό που κάνει έναν ποιητή ποιητή δεν είναι τα ποιήματα του αλλά το ποιόν του. Αν σε δυσαρέστησα λυπάμαι.

Υ.Γ. Για να αποδείξω ότι οι πλείστοι εξ' υμών αποτελείτε μέρος κλίκας παραθέτω αυτό που εγώ θεωρώ ποίημα. Έχει μόνο δύο σχόλια. Δυστυχώς ο Χρήστος Φλ. δεν αποτέλεσε ποτέ μέρος της κλίκας σας. Γι αυτό και στο συγκεκριμένο ποίημα είχε μόνο δύο σχόλια.

ο φόβος του επερχόμενου θανάτου

 
« Τελευταία τροποποίηση: 21/12/07, 02:13 από Anastasis »

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: The junky song
« Απάντηση #18 στις: 21/12/07, 10:34 »
Οι απόψεις είναι σαν τις κ*λοτρυπίδες...
Εχει ο καθένας κι απο μία!

Δεν μπορω να καταλάβω γιατι κάθε φορά πρέπει να γινονται όλα αυτα...


Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #19 στις: 21/12/07, 11:41 »
Διότι κάνει κρύο και πρέπει ν' ανάψουν τα αίματα! :)

Βρε παιδιά αντιληφθείτε το επιτέλους! Ένας αυθεντικός ποιητής:
1) Δεν ενδιαφέρεται καθόλου για την γνώμη που έχουν οι άλλοι γι αυτόν. Μονάχα για την ψυχή του ενδιαφέρεται.
2) Είναι εθισμένος: Γράφει από ανάγκη, η έκφραση είναι η δύναμή του και η σιωπή ο θάνατός του.
3) Μπορεί πολύ εύκολα ν' αναγνωρίσει τους "συνποιητές". Διότι ανήκει σε μιά ξεχωριστή φυλή με ιδιαίτερα χαρακτηριστικά. Την φυλή των αιθεροβαμόνων εξερευνητών του αγνώστου ενιαυτού.

Γιαυτόν τον λόγο όταν οι ποιητές συνβρίσκονται δίνουν την αίσθηση της κλίκας. Παρόλο που δεν γνωρίζονται προσωπικά καταλαβαίνουν την ύπαρξη του άλλου από απόσταση, από μια λέξη μόνο, από μια σκέψη. Όπως αναγνωρίζονταν οι "αθάνατοι" (θυμάστε εκείνην την ταινία?), όπως αναγνωρίζονται οι ερωτευμένοι (αν δεν καταλαβαίνετε δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω). Βρίσκονται σε ένα τόπο ο οποίος δεν έχει διαστάσεις, την Αλήθεια.

Για τον ίδιο λόγο επίσης αντιλαμβάνονται αμέσως τους αντιγραφείς. Διότι όπως αντιγράφεται η ζωγραφική, η μουσική έτσι ακριβώς αντιγράφεται και η ποίηση.


Και μια που τ' αναφέραμε, ρε παιδιά, δεν νομίζετε πως είναι καιρός να κανονίσουμε και μια ποιητική κιθαροσυνάντηση?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #20 στις: 21/12/07, 12:59 »
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι κάθε φορά πρέπει να γινονται όλα αυτα...

Ε όχι και κάθε φορά Στέργιο! Κάθε φορά γίνονται άλλα πράγματα και όχι αυτό που συμβαίνει σε αυτό το τόπικ, δηλαδή η υγιής ανταλλαγή απόψεων! Αν είναι να δυσανασχετούμε, να δυσανασχετούμε εκεί που υπάρχει λόγος (και αν υπάρχει λόγος).

Παππού, σε ποιον αναφέρεσαι ως αντιγραφέα;
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Ιερακόμορφος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #21 στις: 21/12/07, 13:09 »
Συμφωνώ με τον papou.Η εκφραση του καθενός δεν ειναι για αγκαλιάζει πάντα τον καθένα μας.Δεν μπορούμε να είμαστε αρεστοί και ουτε υποχεωεμένοι να απαντούμε .Εχουμε όλοι μας το δικαίωμα της επιλογής, αρέσει δεν αρέσει.Ασχετα εαν συμφωνω η όχι παίρνω εαν εχει κατι να μου δώσει εαν οχι κανω κλικ και φεύγω.Οσο για τα αστράκια ποσώς ενδιαφέρει πιστεύω .Εξάλου πάντα τα αστεράκια τύπου στρατηγού αρχιστράτηγου μου ηταν αδιάφορα.
Κι ας είμαι κι εγω απ αυτούς που για να δώ σχόλια ,κ΄΄αθε μέρα προσεύχομαι στο θεό να με προσέξεις εσυ που μπαίνεις εδώ μέσα.
sarantis

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Απ: The junky song
« Απάντηση #22 στις: 21/12/07, 14:12 »
Δεν μπορω να καταλάβω γιατι κάθε φορά πρέπει να γινονται όλα αυτα...

Ε όχι και κάθε φορά Στέργιο! Κάθε φορά γίνονται άλλα πράγματα και όχι αυτό που συμβαίνει σε αυτό το τόπικ, δηλαδή η υγιής ανταλλαγή απόψεων! Αν είναι να δυσανασχετούμε, να δυσανασχετούμε εκεί που υπάρχει λόγος (και αν υπάρχει λόγος).

Παππού, σε ποιον αναφέρεσαι ως αντιγραφέα;
Είναι κι αυτό μια άποψη....

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: The junky song
« Απάντηση #23 στις: 21/12/07, 14:23 »
θα ήθελα να ευχαριστήσω τους ilianthos-kanlis, pinelopi, jimi pap, papous, και neikos.γιατί δεν θεώρησαν αναγκαίο το ρίξιμο μου στην Φωτιά και τον ΜΠ γιατί φέρθηκε όπως λίγοι άντρες στην εποχή μας (ζητώντας συγγνώμη) .

ΜΠ πραγματικά δεν κρατάω καμία κακία φαίνετ ότι είσαι ευαισθητοποιημένος σε σχέση με το θέμα και αυτό δικαιολογεί μια χαρά κάθε παρεξήγηση. 


Αμα θεωρεις οτι σε ριξαμε και στην φωτια..παει το χασαμε.Και δεν πιστευω οτι σου χρωσταει και κανεις συγνωμη για τπτ.Δημοσιευσες κατι..θα δεχθεις και τα σχολια θετικα και αρνητικα..εκτος και αν θες ολοι να σε χαιδευουν.Η αποψη μου ειναι οτι καμια φορα ακομα και απο σχολια που μπορει να μην μας αρεσουν να υπαρχει καποια αληθεια η οποια να μας βοηθαει να γινουμε και καλυτεροι.Οπως λεει και η παροιμια..:"If you cant take the heat..stay out of the kitchen"

It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος Kundera

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 102
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: The junky song
« Απάντηση #24 στις: 21/12/07, 14:38 »
Το "junky" αντί για "junkie" είναι λογοπαίγνιο?
Να διευκρινίσω ότι δεν υπάρχει ίχνος ειρωνίας στην ερώτησή μου, απλή περιέργεια...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2770 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/04/05, 13:46
από Sandman1_1
4 Απαντήσεις
2298 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/05, 21:55
από Kiratzoharris
3 Απαντήσεις
2407 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/04/07, 12:32
από Vicarious
1 Απαντήσεις
2069 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/02/08, 17:46
από Joevaicci
3 Απαντήσεις
2627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/05/09, 10:07
από gkou
15 Απαντήσεις
6530 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/08/09, 16:08
από ΕΛΛΙΑΝΙΟΣ
12 Απαντήσεις
3545 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/06/09, 23:08
από Garvin
2 Απαντήσεις
2098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/08/09, 23:52
από Samdreamth
7 Απαντήσεις
2497 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/09, 00:39
από Νίκος
3 Απαντήσεις
1860 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/08/09, 12:58
από Gambi1986