Αποστολέας Θέμα: Πολεμικη επιχειρηση απο Ισραηλ εναντιον ανθρωπιστικης βοηθειας στην Παλαιστινη  (Αναγνώστηκε 14969 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Ναι δεν διαφωνω..Αλλα αποπροσανατολισμος ειναι και να περιμενουμε με χαρα την οποια βιαιη αντιδραση της Τουρκιας που μονο αποτελεσμα θα εχει μερικους εκατονταδες νεκρους(αν και ελπιζω να μην φτασουμε εκει)..
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Mα οποιος θελει τον πολεμο ειναι ειτε ηλιθιος ειτε στρατοκ**λος φασιστας... Σε καμια περιπτωση δεν χαιρομαι ουτε για οσα εγιναν ουτε για οσα - πιθανως - κανει η Τουρκια...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Χαζή είναι η Τουρκία να κάνει πόλεμο ? Εδώ δεν ήτανε χαζή η Ελλάδα, σε ανάλογες περιπτώσεις, ακόμη περισσότερο φανερές - αποσιωπημένες που δεν επέστρεψε και κανένας.
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Nα σημειωσω οτι η Τουρκια δεν ειναι Ελλαδα.Εχει δειξει τα δοντια της πολλες φορες με η χωρις τη βοηθεια των μεγαλων..
Τζονι φυσικα δεν αναφερομουν σε σενα αλλα γενικως υπαρχει ενα κλιμα ''ε πρεπει να τους γ$%@% τους παλιο εβραιους''.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος Lo.Lee.Ta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2145
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Venceremos
    • Προφίλ
Kiratzoharri, δεν είναι θέμα να δείξει τα δόντια της, αλλά τι την συμφέρει..
Adios Muchachos!

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Δεν είναι μόνο αυτό το ζήτημα. Ας μην ξεχνάμε ότι ο Ερντογάν έχει και τους εσωτερικούς του εχθρούς μέσα στον στρατό που θέλουν να επανεγκαταστήσουν το κεμαλικό στρατιωτικό κράτος οπότε δεν είναι τόσο εύκολα τα πράγματα. Ένα παραπάτημα του Ερντογάν και θα πέσουν να τον φάνε οι εχθροί του. Χώρια που έχει και άλλα μέτωπα που πολεμάει αυτή τη στιγμή, δεν είναι τόσο εύκολο να ξεκινήσει συγκρούσεις με τους ισραηλινούς. Ούτε οι ισραηλινοί είανι σε θέση να ανοίξουν πόλεμο με την Τουρκία. Αυτοί έχουν βλέψεις για το Ιράν και πρέπει να είναι έτοιμοι, δεν χωράνε απώλειες.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αυτοί έχουν βλέψεις για το Ιράν και πρέπει να είναι έτοιμοι, δεν χωράνε απώλειες.
Δυστυχως...κι αυτο ειναι μια πικρη μελλοντολογικη αληθεια...
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Αυτοί έχουν βλέψεις για το Ιράν και πρέπει να είναι έτοιμοι, δεν χωράνε απώλειες.
Δυστυχως...κι αυτο ειναι μια πικρη μελλοντολογικη αληθεια...
Μην ξεχνάμε ότι για αυτό έκαναν ασκήσεις με την Ελλάδα. Γιατί η Ελλάδα έχει αγοράσει αντιαεροπορικούς πυραύλους παρόμοιους με αυτούς που έχει αγοράσει το Ιραν απο την Ρωσία. Θέλανε να είναι έτοιμοι για την αντίδραση του Ιράν σε ενδεχόμενο βομβαρδισμό του απο Ισραηλινά αεροπλάνα.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Αυτο δε το ηξερα, αλλα μου ηταν γνωστο πως γενικα οι Ισραηλινες ασκησεις (  ιδιαιτερα μεγαλου βεληνεκους με πολλες "guest star" συμμετοχες ) εχουν παντα ενα αρωμα πραγματικων πολεμικων επιχειρησεων.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και για να ξαναγυρισουμε στο θεμα:
  Ένα Καράβι για τη Γάζα Μπαίνει στο Λιμάνι του Σκάι

 Μετά την αιματηρή επίθεση του ισραηλινού στρατού στα καράβια   για τη  Γάζα, τα ξημερώματα της Κυριακής και την κατάσχεση όλου του   υλικού της  δημοσιογραφικής αποστολής του σταθμού, οι πρωταγωνιστές   έρχονται στο  ραδιόφωνου του Σκάι για να διηγηθούν ζωντανά τις εμπειρίες   τους.

 Την Κυριακή από τις 11 το πρωί μέχρι τη μια το μεσημέρι ο   Άρης  Χατζηστεφάνου – μέλος και ο ίδιος της ελληνικής αποστολής -   συνομιλεί με  τους ανθρώπους που έβαλαν πλώρη να σπάσουν τον αποκλεισμό   της Γάζας.



Αξιζει να ακουσετε την εκπομπη, διοτι θα ειναι παροντες οι   περισσοτεροι Ελληνες ακτιβιστες που βρισκονταν στα πλοια που δεχτηκαν   την επιθεση των φασιστων του Ισραηλ.

Λογω της λογοκρισιας και της στρατιωτικης χουντας που   επικρατει στο κατοχικο κρατος του Ισραηλ ο,τι οπτιακουστικο υλικο   ειχαν στην κατοχη τους το κατεσχεσαν και δε τους το εδωσαν ποτε   πισω!
Εαν λοιπον οι κυριοι αυτου του κρατους παρωδιας αμφισβητουν τα   λεγομενα των ακτιβιστων, ας δημοσιευσουν ΑΚΑΤΕΡΓΑΣΤΟ το υλικο που   κατεσχεσαν, ωστε να δει ολος ο κοσμος τις εικονες που κατεγραψαν οι   ακτιβιστες!


Ο Φοβος ομως ειναι ο μεγαλυτερος συμμαχος του δολοφονου! Ομως τα   προσωπεια επεσαν κι ολη η διεθνης κοινοτητα πλεον ξερει ( ή αναγνωρισε   επιτελους ) τι πραττει στην περιοχη του κρατος παρωδια του Ισραηλ!


Οσοι εχουμε ελευθερο το πρωινο της Κυριακης, ας ακουσουμε την   εκπομπη! Οι μαρτυριες αυτες ειναι πιο σημαντικες απο οποιαδηποτε επισημη   δηλωση.


Να σημειωσω επισης πως ο δημοσιογραφος κ.Χατζηστεφανου ηταν στο   τουρκικο πλοιο που σκοτωθηκαν οι Τουρκοι ακτιβιστες και σε πρωινη   συνεντευξη του στην εκπομπη Ελληνοφρενεια ηταν κατηγορηματικος ως   προς τις γελοιες αναφορες των Ισραηλινων για επιθεση απο μερους των   Τουρκων ακτιβιστων!
Λετε να ειναι και ο Ελληνας δημοσιογραφος...τρομοκρατης; Διοτι   ολοι οι νεκροι βαπτιστηκαν ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΕΣ!


Τελος, για αλλη μια φορα οι ισραηλινες δυναμεις κατοχης καταλαμβανουν πλοιο με ανθρωπιστικη   βοηθεια...Ευτυχως χωρις θυματα!
Το πλοιο ονομαζεται Rachel Corrie προς τιμη της
δολοφονημενης   αμερικανιδας ακτιβιστριας
Rachel Corrie απο Ισραηλινη   μπουλντοζα που κυριολεκτικα την
εθαψε
κατω απο τα χαλασματα!

Για οσους δικαιολογουν τη δολοφονια με το σκεπτικο "Δεν την ειδε ο   οδηγος", ας δουν το τελευταιο βιντεο στο οποιο ειναι πασιφανες   απο τη φωτογραφια πως ο οδηγος οχι μονο τη βλεπει απο εκει που   βρισκεται, αλλα και η ιδια η Rachel φοραει ρουχα που την κανουν   ευδιακριτη απο μεγαλυτερη αποσταση!


ΑΙΣΧΟΣ ΣΤΟΥΣ ΔΟΛΟΦΟΝΟΥΣ!

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher


Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Χαζομαρουλες για να ξεγελασουν τον κοσμο. Το Ισραηλ ειναι μια απο τις χωρες που τη συμφερει η διαμαχη μεταξυ Κυπρου και ψευδοκρατους, διοτι τα συμφεροντα του ειναι η καταληψη ολης της περιοχης ( ειναι γνωστο εξαλλου πως παντα το Ισραηλ ηθελε τα πετρελαια που βρισκονται ανοικτα της Κυπρου και γιατι οχι, την ιδια τη Μεγαλονησο ).

Επισης τα τελευταια χρονια η τουρκοκυπριακη πλευρα δεν ειναι απομονωμενη απο το ελευθερο κομματι της Κυπρου, διοτι τα οδοφραγματα της Ληδρας, του Λιμνιτη, του Αγ.Δομετιου, κλπ ειναι ανοικτα κι επιτρεπουν τη μετακινηση των πολιτων και απο τα 2 μερη. Αρα, ας αφησουν τα "κλαψιαρικα" αλλου οι Ισραηλινοι και τις εντυπωσεις ας τις κερδισουν με την αρση του αποκλεισμου της Γαζας!

Μια σημειωση μονο...Δε ξερω ποιος γραφει την ειδηση και ποιος την επιμελειται, αλλα:

Παράθεση
"Με την ένταση μεταξύ Τουρκίας και Ισραήλ να κορυφώνεται, ειδικότερα μετά τη γνωστοποίηση ότι οι 9 νεκροί ακτιβιστές του «Στόλου της «Ελευθερίας» είναι Τούρκοι, οι ομάδα των «οργισμένων Ισραηλινών», όπως αναφέρει η εφημερίδα, επιθυμεί να δώσει τη δική της απάντηση στην Τουρκία στην προσπάθεια της περασμένης εβδομάδας να σπάσει ο αποκλεισμός της Γάζας. "

 ;D ;D ;D ;D
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εγώ όλα αυτά δεν τα βλέπω σαν χαζομαρούλες αλλά σαν κινήσεις ψυχροπολεμικού χαρακτήρα.
Δεν ξέρω αν πρόσεξες την πληροφορία περί συμμετοχής του ερντογάν σε επόμενη ενέργεια σχετικά με τον αποκλεισμό της γάζας.
 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Και βεβαια το προσεξα ( μπορεις να το διαβασεις στο αρθρο που παρεθεσα για το πλοιο που εφτασε ) και μαλιστα οταν το διαβασα πριν 1 ωρα σκεφτηκα πως παμε να τεντωσουμε το σκοινι μεχρι  να σπασει...

Και νικητης ειναι ο μουσουλμανικος κοσμος γι'αυτο επιτελους η ελληνικη καθοδηγουμενη κυβερνηση θα πρεπει να παρει μια ξεκαθαρη θεση.

Κι οχι μονο μεσω των πρεσβειων του ( ο Ελληνας πρεσβης στο Ισραηλ ηταν ο μονος που ουσιαστικα ετρεχε για τους Ελληνες φυλακισμενους ακτιβιστες ) και των χαμηλοβαθμων στελεχων του, αλλα με μια επισημη θεση μεσω του ανωτατου εκπροσωπου της. Του Πρωθυπουργου!

Αλλα τι να λεμε τωρα...ετσι;
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Νταξ γνωστά και οι συμπάθειες και τα κίνητρα του γιωργάκη και των ανέκαθεν αμερικανοκινούμενων πρωθυπουργών της χώρας.
Το θέμα είναι γιατί κάποιος να χρειάζεται απαραίτητα και την καταδίκη από την πλευρά της πολιτείας και του κράτους για ένα περιστατικό που είναι εξαρχής ολοκάθαρο ως προς την βιαιότητά του(δεν μιλάω για σένα).
Γενικά ποτέ δεν κατάλαβα αυτό το "γιατί δεν βγαίνουν να τα πούνε?".Δική του πολιτική βούληση δεν έχει ο αλλος?

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
S.s. ειμαι σιγουρος πως το μεγαλυτερο ποσοστο του ελληνικου λαου καταδικαζει τις κινησεις του Ισραηλ. Σαφως και δε χρειαζονται οι πολιτικες ηγεσιες για να εχουμε ατομικη αποψη και γνωση!

Απλως, σε ενα δικο μου ονειρικο κοσμο βεβαια, θα ηθελα για μια φορα να ορθωσουμε αναστημα στα λομπι που υποστηριζουμε και να πουμε ανοικτα "Κανατε δολοφονια. Ντροπη"
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
11 Απαντήσεις
5152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 22:50
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
16 Απαντήσεις
5931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/05, 16:57
από Modmor
6 Απαντήσεις
4396 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/05, 12:37
από oldnavy
19 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/05/07, 18:38
από Αλκιβιάδης
2 Απαντήσεις
2687 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/07/08, 16:36
από panicX
38 Απαντήσεις
11305 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/09/08, 18:09
από studio54
4 Απαντήσεις
3322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:23
από kuiper
8 Απαντήσεις
3453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/05/10, 17:34
από Fanourius
15 Απαντήσεις
12625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/02/14, 18:49
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
2942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/10/21, 22:28
από panixgr