Αποστολέας Θέμα: Προβληματισμός για αγορά μεταχειρισμενων Pickups  (Αναγνώστηκε 20965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Να μαι πάλι κι εγωωωωώ.
Κλασικά με νέες απορίες όπως πάντα. Αυτή τη φορά σχετικά με μαγνήτες.


Για δώστε μας λοιπόν τα φώτα σας οι σοφό τέτοια και εμπειρότεροι.


Ας υποθέσουμε ότι κάποιος θέλει ν αλλάξει μαγνήτες στην κιθάρα του και δεν έχει το απαιτούμενο budget για καινούργιους  μαγνήτες.


* Θα του συστήνατε να πάρει μεταχειρισμενους? 
* Αν ναι τότε τι θα πρέπει να προσέξει?
* Αξίζει η αγορά μεταχειρισμενες μαγνητων ή είναι προτιμότερο να μαζέψουμε σιγά σιγά χρήματα για καινούργιους?
* Τι παρελκόμενα χρειάζονται για τους νέους μαγνήτες?
* Τι πρέπει να ρωτήσουμε τον κάτοχο τους ώστε να καταλάβουμε το ποσό " ταλαιπωριμένοι" μπορεί να είναι?
* Άλλες συμβουλές?
 
Για δώστε μας τα φώτα σ ρε αγόρια και σε μας τους νέους  ( στο άθλημα... :P  )
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Πιστευω πως πρεπει να κανεις 2 πραγματα
1 ταυτοποιεις τον μαγνητη οτι ειναι αυτος που υσχιριζετε ο πωλητης
2 εχεις jack με ακροδεκτες,ενονεις τα καλοδια και τον βαζεις κοντα στις χορδες και παιζεις για να δεις αν οντως παιζει.
[size=78%]Εγω αυτα θα εκανα[/size]
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Γενικώς ενδείκνυται η αγορά μεταχειρισμενες μαγνητων?  Φθειρονται με τη χρήση? Ας ξεκινήσουμε από κει
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4478
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ναι, φθείρονται, με τον καιρό αδυνατίζουν οι φυσικοί μαγνήτες τους, επίσης αυτό γίνεται πολύ πιο γρήγορα όταν εκτίθενται σε ισχυρά εξωτερικά μαγνητικά πεδία.
Αυτός είναι ο λόγος που δεν αφήνουμε ποτέ κιθάρα πολύ κοντά σε μεγάφωνα, και που η κλασσική αρχετυπική φωτογραφία με την καλή κιθάρα ακουμπισμένη μπροστά σε έναν καλό combo είναι παντελώς άστοχη.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
reGaussing  ?

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αν θυμάμαι καλά από κάποιο σχετικό άρθρο που είχα διαβάσει πριν από χρόνια, υπάρχουν αρκετοί άλλοι παράγοντες που μπορει να επιταχύνουν τη φυσική διαδικασία απώλειας έντασης του μαγνητικού πεδίου ενός μαγνήτη που αναμενόμενα συμβαίνει με τον καιρό. Εκτός από τα ισχυρά μαγνητικά πεδία, το άρθρο υποστήριζε ότι οι υψηλές θερμοκρασίες και οι έντονοι κραδασμοί μπορεί να έχουν κάποια παρόμοια επίδραση. Βέβαια όλα αυτά είναι από μνήμης, η οποία ομολογουμένως δεν είναι και τόσο αξιόπιστη τελευταία.

Βέβαια υπάρχει και η άποψη ότι η προοδευτική εξασθένιση των μαγνητών ίσως να συμβάλει στον χαρακτήρα που έχουν οι παλιοί μαγνήτες. Υπάρχει πολλή φιλολογία (ίσως και μυθολογία) πάνω σε αυτά τα θέματα...

Αυτός είναι ο λόγος που δεν αφήνουμε ποτέ κιθάρα πολύ κοντά σε μεγάφωνα, και που η κλασσική αρχετυπική φωτογραφία με την καλή κιθάρα ακουμπισμένη μπροστά σε έναν καλό combo είναι παντελώς άστοχη.

Είχα την εντύπωση ότι αυτό γίνεται μόνο για το σκοπό της φωτογράφησης. Μια τέτοια επιπόλαιη και απρόσεκτη τοποθέτηση της κιθάρας εγκυμονεί πολύ μεγαλύτερους κινδύνους από την πιθανότητα να χάσουν λίγη από τη δύναμή τους οι μαγνήτες...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Σοβαρα τωρα.
Αν καποιος εχει βηματοδοτη,επιτρεπετε να παιζει ηλ.κιθαρα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Αμφιβάλλω αν οι μαγνήτες της ηλεκτρικής κιθάρας είναι ικανοί να επηρρεάσουν τη λειτουργία ενός βηματοδότη. Αν συνέβαινε κάτι τέτοιο, τότε ο κίνδυνος από άλλες πηγές μαγνητικών πεδίων θα ήταν πολύ μεγαλύτερος. Γενικά πάντως οι σύγχρονοι βηματοδότες είναι πολύ λιγότερο ευαίσθητοι στην επίδραση των ηλεκτρικών και μαγνητικών πεδίων με τα οποία μπορεί κανείς να έρθει σε επαφή στην καθημερινή ζωή.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
 Ωπ ωπ...για να επικεντρωθουμε πάλι στο θέμα...μην ξεφεύγουμε.


Οι ερωτήσεις είναι απλές...


* Θα συστήνατε να πάρει καποιος μεταχειρισμενους?
* Αν ναι τότε τι θα πρέπει να προσέξει?
* Αξίζει η αγορά μεταχειρισμενων  μαγνητων ή είναι προτιμότερο να μαζέψουμε σιγά σιγά χρήματα για καινούργιους?
* Τι παρελκόμενα χρειάζονται για τους νέους μαγνήτες?
* Τι πρέπει να ρωτήσουμε τον κάτοχο τους ώστε να καταλάβουμε το ποσό " ταλαιπωριμένοι" μπορεί να είναι?
* Άλλες συμβουλές?


Για πάμε... ;D 
;D   ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/07/17, 00:25 από GVen »
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
* Θα συστήνατε να πάρει καποιος μεταχειρισμενους?
* Αν ναι τότε τι θα πρέπει να προσέξει?
* Αξίζει η αγορά μεταχειρισμενων  μαγνητων ή είναι προτιμότερο να μαζέψουμε σιγά σιγά χρήματα για καινούργιους?


Δεν μπορώ να απαντήσω, γιατί ποτέ δεν έχω αγοράσει μεταχειρισμένους για να ξέρω.

Παράθεση
* Τι παρελκόμενα χρειάζονται για τους νέους μαγνήτες?


Πρακτικά, αν δεν κάνεις κάποια αλλαγή ιδιαίτερη (πχ να πας από single coil σε humbucker ή το αντίθετο ή από passive σε active και αντιστρόφως), τίποτα. Δεν θα χρειαστεί να αλλάξεις το παραμικρό.

Παράθεση
* Άλλες συμβουλές?


Πριν πας σε αλλαγή μαγνητών, μπορείς να "παίξεις" με διαφορετικά wirings στους υπάρχοντες (πχ split coil, series/parallel, κλπ), αλλά και με αλλαγές στις τιμές των ποτενσιόμετρων ή/και των πυκνωτών.

Πχ στην Tele μου, νομίζω ότι αυτό που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο δεν είναι οι νέοι μαγνήτες, αλλά η τέταρτη θέση (οι δύο μαγνήτες σε σειρά). Επίσης κάποιες μικροβελτιώσεις όπως tremble-bleed + αλλαγή του τρόπου που συνδέεται το tone κύκλωμα έχουν δώσει πράγματα που έψαχνα...

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν άξιζε η αλλαγή των μαγνητών, αλλά δεν είναι πανάκεια...

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
οι μαγνήτες έιναι το μέρος του οργάνου που υφίσταται τη λιγότερη φθορά
πας καρφί για μεταχειρισμένους , μην το φοβάσαι καθόλου
αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι , σε περίπτωση που ο πωλητής σου τους στέλνει , να είναι τυλιγμένοι ξεχωριστά οι μαγνήτες για να μην πάθει ζημιά κάποιο πηνίο.

πριν αλλάξεις τους υπάρχοντες "παίξε" και με τα ύψη τους , ειδικά σε humbuckers και P90s με ρυθμιζόμενα pole-pieces οι αλλαγές στον ήχο μπορεί να'ναι δραματικές
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
οι μαγνήτες έιναι το μέρος του οργάνου που υφίσταται τη λιγότερη φθορά
πας καρφί για μεταχειρισμένους , μην το φοβάσαι καθόλου
αυτό που θα πρέπει να προσέξεις είναι , σε περίπτωση που ο πωλητής σου τους στέλνει , να είναι τυλιγμένοι ξεχωριστά οι μαγνήτες για να μην πάθει ζημιά κάποιο πηνίο.

πριν αλλάξεις τους υπάρχοντες "παίξε" και με τα ύψη τους , ειδικά σε humbuckers και P90s με ρυθμιζόμενα pole-pieces οι αλλαγές στον ήχο μπορεί να'ναι δραματικές

+1,
πήρα τους EMG 85/81 μεταχείρο, κάπου 90-100 ευρώ, κανένα πρόβλημα, μην σου πώ ακούγονται καλύτερα και από το 81/60 που έχω στην άλλη κιθάρα.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Το θεμα ειναι να τους παρεις απο νοικοκυρη μην εχει κανα καλοδιο κομενο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Σίγουρα δεν θα είχα πρόβλημα να αγοράσω μεταχειρισμένους μαγνήτες, και το έχω κάνει αρκετές φορές. Με εξαίρεση την πιθανότητα να έχει κοπεί κανένα καλώδιο, δεν υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα που θα μπορούν να "χαλάσουν" σε έναν μαγνήτη. Αν θέλεις να βεβαιωθείς ότι λειτουργεί (μιλώντας πάντα για μαγνήτες που δεν είναι εγκατεστημένοι σε κιθάρα), μπορείς απλά να τον ελέγξεις με ένα πολύμετρο.

Πάντως θα συμφωνούσα με τον vegos ότι υπάρχουν πολλές άλλες αναβαθμίσεις που θα βελτιώσουν τον ήχο της κιθάρας πριν προχωρήσει κανείς στην αγορά μαγνητών. Έχω πει και αλλού ότι το 4-way wiring είναι από μια τις καλύτερες και πιο εύκολες αναβαθμίσεις που μπορούν να γίνουν σε μια tele, η οποία είναι και πλήρως αναστρέψιμη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ


Πριν πας σε αλλαγή μαγνητών, μπορείς να "παίξεις" με διαφορετικά wirings στους υπάρχοντες (πχ split coil, series/parallel, κλπ), αλλά και με αλλαγές στις τιμές των ποτενσιόμετρων ή/και των πυκνωτών.

Πχ στην Tele μου, νομίζω ότι αυτό που έχω ευχαριστηθεί περισσότερο δεν είναι οι νέοι μαγνήτες, αλλά η τέταρτη θέση (οι δύο μαγνήτες σε σειρά). Επίσης κάποιες μικροβελτιώσεις όπως tremble-bleed + αλλαγή του τρόπου που συνδέεται το tone κύκλωμα έχουν δώσει πράγματα που έψαχνα...

Χωρίς να σημαίνει ότι δεν άξιζε η αλλαγή των μαγνητών, αλλά δεν είναι πανάκεια...



Αξίζει να κάνεις τέτοια πειράματα σε μαμησιους μαγνήτες?  Τι κόστος θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Αξίζει να κάνεις τέτοια πειράματα σε μαμησιους μαγνήτες?  Τι κόστος θα μπορούσε να έχει κάτι τέτοιο αν δεν ξέρεις να το κάνεις μόνος σου?

Δεν είναι πειράματα, είναι απολύτως "νόμιμο" εφόσον περιγράφεται και στο εγχειρίδιο χρήσης του μαγνήτη. Το αν ηχητικά θα σου αρέσουν οι τελικοί συνδιασμοί είναι άλλο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Κάτι άλλο που δε γνωρίζω. Μπορούμε σε ενα μαγνήτη που είναι μαύρος, να βάλουμε καπάκι από πάνω, ή τον παίρνουμε έτοιμο με το καπάκι του?
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Για καποιους εχει καπακια.Για ολους τους αλλους,εχει μαρκαδορακια.Σε πολλα,νεανικα,φανταχτερα η συντιριτικα χροματα.
Αν θες,και ενα αυτοκολητο μικρο μου πονυ απο πανο (ναι,ανετα θα το εβαζα,ετσι για χαβαλε)
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Για καποιους εχει καπακια.Για ολους τους αλλους,εχει μαρκαδορακια.Σε πολλα,νεανικα,φανταχτερα η συντιριτικα χροματα.
Αν θες,και ενα αυτοκολητο μικρο μου πονυ απο πανο (ναι,ανετα θα το εβαζα,ετσι για χαβαλε)


Κατατοπιστικοτατος όπως πάντα
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Για να μην ανοίγω άλλο θέμα συνεχίζω εδώ.

Έχω δεί ένα σετ Seymour Duncan Alnico II Pro Slash APH-2 στα 120 ευρά μεταχειρισμένα και μου κλείνουν το μάτι διακριτικά.
Αν και δεν μ αρέσουν ο GnR παρά μόνο κάποια κομμάτια τους, το στυλ μουσικής που θέλω να πιάσω είναι zeppelin, purple, Ac/Dc, rock-hard rock, Uriah Heep, λίγο heavy metal και στο τσακιρ κέφι metallica.

Αν και σκεφτόμουν να βάλω λιγο αργότερα ένα σετ JB-Jazz( που απ ότι έχω καταλάβει θα τα πιάνω όλα αυτα), το παραπάνω σετ θα με καλύψει σ αυτά που θέλω ή να βάλω αλλα 50 ευρά και να παρω τους JB-Jazz καινούργιους ( και zebra, που μ αρέσουν)?

για πείτε μου τη γνώμη σας μήπως και τους προλάβω.

Σημειωτέον ότι δεν έχω πρόβλημα να περιμένω και να μην πάρω αυτό το σετ, αν δε μου κάνει, ούτε τα 50 παραπάνω είναι τόσο θέμα, αν είναι να κάνω τη δουλειά μου πιο σωστα.
It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Bill Lawrence 30 euro έκαστος : ΑΠΑΙΚΤΟΣ ΗΧΟΣ.

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Ναι θα αγόραζα μεταχειρισμένους μαγνήτες, τσεκάρεις πολύ εύκολα αν δουλεύουν ή όχι.
Το κακό με την αλλαγή μαγνητών-μεταχειρισμένων ή καινούργιων-είναι ένα: Δε μπορείς (συνήθως) να τους ακούσεις με την κιθάρα σου. Οπότε πάντα υπάρχει ένα μικρό ρίσκο κατά την αγορά, δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθούν πάνω στο όργανο για το οποίο τους προορίζεις.
Το ζευγάρι του μπαρμπα Slash, έχει στο Thomann 149€ (σε zebra που σου αρέσουν) και το κλασικό JB/JAZZ 133€. Οπότε τα 120€ που τους βρήκες δεν το λες και ευκαιρία.
Τώρα για να περάσουμε και στα υποκειμενικά θέματα, η γνώμη μου είναι ότι δεν σου φταίνε οι μαγνήτες στην παρούσα φάση.
Αν θυμάμαι καλά παίζεις σε έναν mustang. Βάζω στοίχημα μιας και έχω περάσει απο τη θέση σου με οικονομικές κιθάρες (οι οποίες είναι οι μόνες που δεν ευθύνονται συνήθως  ;D ) και τον ίδιο ενισχυτή, ότι φταίνε οι ρυθμίσεις στους ήχους σου και...τα δάχτυλά σου! Καταλαβαίνω φυσικά ότι το gas φυγείν αδύνατον, οπότε εσύ έχεις το μαχαίρι, εσύ και το καρπούζι.
Πάντως θα σου έλεγα να πειραματιστείς πρώτα με τους ήχους σου και τα ύψη των μαγνητών σου (όπως πρότειναν και τα παιδιά πριν απο εμένα) και να κρατηθείς έτσι ώστε μελλοντικά να κάνεις σωστότερη αγορά.

p.s. Ξέρεις πόσα μπυράκια βράζεις με τα 150€ που θα σου μείνουν; ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 19/09/17, 16:03 από atav (φλουτσ) »
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος GVen

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 310
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Ναι θα αγόραζα μεταχειρισμένους μαγνήτες, τσεκάρεις πολύ εύκολα αν δουλεύουν ή όχι.
Το κακό με την αλλαγή μαγνητών-μεταχειρισμένων ή καινούργιων-είναι ένα: Δε μπορείς (συνήθως) να τους ακούσεις με την κιθάρα σου. Οπότε πάντα υπάρχει ένα μικρό ρίσκο κατά την αγορά, δεν ξέρεις πώς θα συμπεριφερθούν πάνω στο όργανο για το οποίο τους προορίζεις.
Το ζευγάρι του μπαρμπα Slash, έχει στο Thomann 149€ (σε zebra που σου αρέσουν) και το κλασικό JB/JAZZ 133€. Οπότε τα 120€ που τους βρήκες δεν το λες και ευκαιρία.
Τώρα για να περάσουμε και στα υποκειμενικά θέματα, η γνώμη μου είναι ότι δεν σου φταίνε οι μαγνήτες στην παρούσα φάση.
Αν θυμάμαι καλά παίζεις σε έναν mustang. Βάζω στοίχημα μιας και έχω περάσει απο τη θέση σου με οικονομικές κιθάρες (οι οποίες είναι οι μόνες που δεν ευθύνονται συνήθως  ;D ) και τον ίδιο ενισχυτή, ότι φταίνε οι ρυθμίσεις στους ήχους σου και...τα δάχτυλά σου! Καταλαβαίνω φυσικά ότι το gas φυγείν αδύνατον, οπότε εσύ έχεις το μαχαίρι, εσύ και το καρπούζι.
Πάντως θα σου έλεγα να πειραματιστείς πρώτα με τους ήχους σου και τα ύψη των μαγνητών σου (όπως πρότειναν και τα παιδιά πριν απο εμένα) και να κρατηθείς έτσι ώστε μελλοντικά να κάνεις σωστότερη αγορά.

p.s. Ξέρεις πόσα μπυράκια βράζεις με τα 150€ που θα σου μείνουν; ;D


Ναι καταλαβαίνω πως το λες... δε λέω ότι έχω κανένα τρελό παράπονο απ τον ενισχυτή μου...μελλοντικα πάντως θα πάρω ένα λαμπατο να ολοκληρώσω το σετ.
Όσο για την κιθάρα μου....καλοι οι μαμισιοι  Ltd αλλά είναι λίγο μουντοι...μπουκωνουν...δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εκφράσω. Προς το παρόν με καλύπτουν....αλλα όπως είπες το gas φυγείν αδύνατον. Προτιμώ μια αναβάθμιση στην κιθάρα μου που θα την κάνει και πιο σωστό όργανο κι ας έχω ξεκινήσει ανάποδα.


Όσο για τους jb-jazz...σε zebra που τους θέλω πάνε στα 160-165 περίπου. Οι μαύροι είναι 133. Πέραν όμως αυτού αυτό που ρωτάω είναι αν οι slash έχουν την ίδια ευελιξία που έχουν οι jb-jazz.

It's A Long Way To The Top If You Wanna Rock 'n' Roll

Guitars: LTD esp ec-256 fm dbsb - Vintage LV6SSB Reissued Sunburst
              Harley Benton Acoustic Guitar HBD-120B
Amps: Blackstar HT5r - Orange micro Crush
Pedals: Boss me-80  multieffects pedal

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Εγω η θα επαιρνα τους καινουριους,η τους μεταχειρο με παζαρια.η διαφορα ειναι.μικρη για να πηγενα στους μεταχειρο
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν εχω παιξει ποτε με τον Mustang, αλλα σε γενικες γραμες αν αλλαξεις μαγνητες και παιζεις με modeling ενισχυτες ειναι μια χαρα πεταμενα λεφτα.
Ασε που αν παρεις πχ JB ισως σου ακουγεται οτι ξυνει στον modeling γιατι ειναι πριμος μαγνητης.Γι'αυτο ταιριαζει και σε μαονι που ειναι μουντο ξυλο.
Εγω οταν αλλαξα μαγνητες στην les paul μου μονο στον neck μαγνητη καταλαβα διαφορα αλλα μην φανταστει κατι. Τοτε ειχα line 6 pod.
Την διαφορα την καταλαβαινεις στην μεγαλη ενταση σε καλο ενισχυτη καθως και σε ηχογραφηση direct με καλο preamp η καλα vst.
Επισης εχουν διαφορα σε αισθηση και ηχο αν ειναι Alnico II,V η Ceramic. Ξερεις τι σου αρεσει;;;
Συμπερασμα κρατα τα λεφτα σου η παρε ενισχυτη.
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
4174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/11/07, 14:57
από HeavyHead
7 Απαντήσεις
4903 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/08, 23:28
από FotisKatsanos
3 Απαντήσεις
13249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/08, 10:42
από mace
16 Απαντήσεις
5594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/06/09, 09:46
από vagtanplan
20 Απαντήσεις
7787 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/04/11, 19:39
από Jezus
31 Απαντήσεις
9264 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/07/12, 16:55
από Tasos_G
89 Απαντήσεις
19410 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/15, 22:30
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
7300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/15, 22:12
από Starrider
12 Απαντήσεις
7189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/07/16, 09:43
από saved
12 Απαντήσεις
16809 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/17, 14:21
από Harpwood