Αποστολέας Θέμα: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα  (Αναγνώστηκε 23186 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #25 στις: 18/08/11, 12:44 »
τσεκάρεις το serial number

Αυτός φαίνεται να είναι ο μόνος σίγουρος τρόπος για να ελέγξεις αν είναι μια κιθάρα αυθεντική ή "μαϊμού"...
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #26 στις: 18/08/11, 12:56 »


ΥΓ.Αν δυσκολευεσαι να ξεχωρισεις την αυθεντικη απο την κινεζικη αυτος ειναι ενας λογος παραπανω να παρεις την κινεζικη κατευθειαν χωρις πολλα πολλα ;) .


Προσωπικά δεν ενδιαφέρομαι να αγοράσω πχ αυθεντική Γκιμπσον, αλλά και δεν έχει τύχει να δω / πιάσω από κοντά μια τέτοια κινέζικη μαϊμου για να διαπιστώσω αν μπορεί κανεις να ξεχωρίσει ξεκάθαρα από τα υλικά / κατασκευή και να πει με σιγουριά εαν είναι αυθεντική ή όχι. Εσύ που έχεις εμπειρία από μια τέτοια, θα μπορούσες να τις ξεχωρίσεις με σιγουριά? Ποιό είναι το σημείο - κλειδί που πρέπει να προσεξει κάποιος υποψιασμενος αγοραστης? Π.χ. το φινίρισμα, η συναρμογή, το truss rod cover, κατι αλλο?!?

Εγω οχι..αν δεις στα παραπανω μου ποστ εχω βαλει ενα youtube link απο ενα τυπο που ψωνιζει συχνα απο κει...και λεει καποια πραγματα για το πως να ξεχωριζεις το αυθεντικο απο το μαιμου.

Εγω πηρα ακρυλικη με scalloped ταστιερα...και ενας τυφλος θα καταλαβει οτι δεν ειναι αυθεντική φεντερ.Αλλα με ακριβεις κοπιες μοντελων δεν νομιζω να μπορουσα.Μη φανταστεις παντως οτι εχω κανα τρελο ερωτα με τα κινεζικα προιοντα...απλα με βαση αυτο που ηθελα μονο κινα το εβρισκα....

Ενα θα σου πω παντως...και μονο που την κοιταω..θελω να την σηκωσω και να αρχιζω να παιζω....και μονο γιαυτο...τα αξιζε τα λεφτα της.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Ampelofilosofos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #27 στις: 18/08/11, 20:47 »
Να παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...
Από το συγκεκριμένο σάιτ έχω αγοράσει 2 φορές το τρέχον έτος. Και τις δύο φορές πήρα Les Paul supreme που λιγουρεύτηκε και ο "Εδουάρδος ο Μεγάλος". Δυστυχώς την πρώτη δεν την πολυχάρηκα, γιατί εκλάπη >:( ... εξού και όταν ξανα-έβαλα λίγα λεφτά στην άκρη ξαναπήρα μια ίδια ;D .
Σε γενικές γραμμές ισχύουν όσα λέει ο denisgiann. Όντως αν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε από τα κινέζικα ;D  να προσέξετε να είναι από πωλητή με καλές κριτικές (feedback). Κατά γενική ομολογία (όπως θα βρείτε σε παλιότερες συζητήσεις εδώ και σε άλλα φόρα) οι κινέζοι έχουν γίνει περισσότερο μανούλες στην αντιγραφή των Gibson-ιδίως Les Paul. Οι κιθάρες εμφανισιακά είναι ποοολύ καλές και μοιάζουν αρκετά με τις ορίτζιναλ. Στα άλλα μοντέλα νομίζω ότι ακόμα είναι λίγο πίσω (δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από τις φωτό που βάζουν, στις περισσότερες ε,... χαζοφαίνονται τα λάθη). Εννοείται πως και στις "Gibson"  υπάρχουν μικρο-ατέλειες στο φινίρισμα αλλά και λεπτομέρειες στο hardware, inlays, binding κλπ που προδίδουν ότι είναι συμπαθέστατες μαϊμουδίτσες. Τέλος, έχετε υπόψιν ότι περίπου ανά 3μηνο οι φίλοι μας βγάζουν-τουλάχιστον στα μοντέλα που υπάρχει μεγάλη κατανάλωση- καινούριες φουρνιές που η νεότερη είναι σαφώς βελτιωμένη σε μικρολεπτομέρειες από την παλιοσειρά :)  (θα εξηγήσω παρακάτω).
Από κατασκευαστικής πλευράς: Στις 2 κιθάρες  (supreme) που περάσαν από τα χέρια μου -> Και οι 2 ήταν αρκετά καλοστημένες και χωρίς σοβαρή κακοτεχνία που να τις κάνει να μην φτιάχνονται - παίζονται με τίποτα... Η πρώτη ήταν από σχήμα λίγο off στο cutaway και χρειάστηκε σετάρισμα. Τα ξύλα ήταν maple & basswood (μάλλον) και λαιμός maple -εμοιαζε αρκετά με αυτή του τυπά στο λινκ youtube (pixxylix). Mετά το σετάπ ήταν σούπερ στο παίξιμο! Η δεύτερη είναι πολύ πιο "σωστή" στο ορίτζιναλ σχήμα. Δε χρειάστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ σετάπ!!! Τα ξύλα είναι πολύ καλύτερα-μαόνι στην κεντρική φέτα του σώματος και στο μανίκι (με scarf joint-εννοείται καλύτερα ;D ). Και στις δύο δεν είχα-έχω παράπονο για τα κλειδιά-ξεκουρδίσματα κλπ. Τα ηλεκτρικά λειτουργούν, είναι απλώς οκ, αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα αλλαχτούν σίγουρα οι μαγνήτες και μαζί όλα τ'άλλα-να μην παιδεύομαι πολλές φορές! Από τα ανωτέρω κρατήστε αυτό που είπα, ότι μέσα σε μερικούς μήνες οι διαφορετικές φουρνιές (από τον ίδιο πωλητή εννοείται) ήταν σαφώς διαφορετικές και το ότι αν το κομμάτι που θα σας τύχει θα είναι σωστό ή θα θέλει σουλούπωμα για να παίζει είναι εντελώς τυχαίο, όπως ήδη ειπώθηκε και από άλλους hit or miss!
Τέλος να πω ότι εγώ μπήκα στην όλη διαδικασία, γιατί είχα την κ***λα να πάρω κιθάρα που να λέει Gibson στο headstock, με δελέασε επίσης πάρα πολύ το ότι η supreme είναι hollowbody (= ελαφριά) κάτι που δε νομίζω να υπάρχει στις legitimate-non "Gibson" αντίγραφες , καθώς και το γεγονός ότι δεν μου περισσεύουν σε καμμιά περίπτωση τα χιλιάρικα να έπαιρνα ορίτζιναλ :P ... Η μαϊμουδίτσα είναι πανάλαφρη (δεν αντέχει η πλάτη μου τις solid LP's για περισσότερο από μισή ώρα!), παίζει εξαιρετικά και δεν κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Πολύ αξιοπρεπής-τόσο σκέτο όσο και για τα λεφτά της. Ελπίζω να βοήθησα 8)

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #28 στις: 18/08/11, 21:13 »
Να παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...
Από το συγκεκριμένο σάιτ έχω αγοράσει 2 φορές το τρέχον έτος. Και τις δύο φορές πήρα Les Paul supreme που λιγουρεύτηκε και ο "Εδουάρδος ο Μεγάλος". Δυστυχώς την πρώτη δεν την πολυχάρηκα, γιατί εκλάπη >:( ... εξού και όταν ξανα-έβαλα λίγα λεφτά στην άκρη ξαναπήρα μια ίδια ;D .
Σε γενικές γραμμές ισχύουν όσα λέει ο denisgiann. Όντως αν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε από τα κινέζικα ;D  να προσέξετε να είναι από πωλητή με καλές κριτικές (feedback). Κατά γενική ομολογία (όπως θα βρείτε σε παλιότερες συζητήσεις εδώ και σε άλλα φόρα) οι κινέζοι έχουν γίνει περισσότερο μανούλες στην αντιγραφή των Gibson-ιδίως Les Paul. Οι κιθάρες εμφανισιακά είναι ποοολύ καλές και μοιάζουν αρκετά με τις ορίτζιναλ. Στα άλλα μοντέλα νομίζω ότι ακόμα είναι λίγο πίσω (δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από τις φωτό που βάζουν, στις περισσότερες ε,... χαζοφαίνονται τα λάθη). Εννοείται πως και στις "Gibson"  υπάρχουν μικρο-ατέλειες στο φινίρισμα αλλά και λεπτομέρειες στο hardware, inlays, binding κλπ που προδίδουν ότι είναι συμπαθέστατες μαϊμουδίτσες. Τέλος, έχετε υπόψιν ότι περίπου ανά 3μηνο οι φίλοι μας βγάζουν-τουλάχιστον στα μοντέλα που υπάρχει μεγάλη κατανάλωση- καινούριες φουρνιές που η νεότερη είναι σαφώς βελτιωμένη σε μικρολεπτομέρειες από την παλιοσειρά :)  (θα εξηγήσω παρακάτω).
Από κατασκευαστικής πλευράς: Στις 2 κιθάρες  (supreme) που περάσαν από τα χέρια μου -> Και οι 2 ήταν αρκετά καλοστημένες και χωρίς σοβαρή κακοτεχνία που να τις κάνει να μην φτιάχνονται - παίζονται με τίποτα... Η πρώτη ήταν από σχήμα λίγο off στο cutaway και χρειάστηκε σετάρισμα. Τα ξύλα ήταν maple & basswood (μάλλον) και λαιμός maple -εμοιαζε αρκετά με αυτή του τυπά στο λινκ youtube (pixxylix). Mετά το σετάπ ήταν σούπερ στο παίξιμο! Η δεύτερη είναι πολύ πιο "σωστή" στο ορίτζιναλ σχήμα. Δε χρειάστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ σετάπ!!! Τα ξύλα είναι πολύ καλύτερα-μαόνι στην κεντρική φέτα του σώματος και στο μανίκι (με scarf joint-εννοείται καλύτερα ;D ). Και στις δύο δεν είχα-έχω παράπονο για τα κλειδιά-ξεκουρδίσματα κλπ. Τα ηλεκτρικά λειτουργούν, είναι απλώς οκ, αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα αλλαχτούν σίγουρα οι μαγνήτες και μαζί όλα τ'άλλα-να μην παιδεύομαι πολλές φορές! Από τα ανωτέρω κρατήστε αυτό που είπα, ότι μέσα σε μερικούς μήνες οι διαφορετικές φουρνιές (από τον ίδιο πωλητή εννοείται) ήταν σαφώς διαφορετικές και το ότι αν το κομμάτι που θα σας τύχει θα είναι σωστό ή θα θέλει σουλούπωμα για να παίζει είναι εντελώς τυχαίο, όπως ήδη ειπώθηκε και από άλλους hit or miss!
Τέλος να πω ότι εγώ μπήκα στην όλη διαδικασία, γιατί είχα την κ***λα να πάρω κιθάρα που να λέει Gibson στο headstock, με δελέασε επίσης πάρα πολύ το ότι η supreme είναι hollowbody (= ελαφριά) κάτι που δε νομίζω να υπάρχει στις legitimate-non "Gibson" αντίγραφες , καθώς και το γεγονός ότι δεν μου περισσεύουν σε καμμιά περίπτωση τα χιλιάρικα να έπαιρνα ορίτζιναλ :P ... Η μαϊμουδίτσα είναι πανάλαφρη (δεν αντέχει η πλάτη μου τις solid LP's για περισσότερο από μισή ώρα!), παίζει εξαιρετικά και δεν κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Πολύ αξιοπρεπής-τόσο σκέτο όσο και για τα λεφτά της. Ελπίζω να βοήθησα 8)

Φαντασου να τα ειχες σκασει χοντρα για την αυθεντική και να στην ειχαν κλεψει κιολας....θα ειχες πεσει στην πολυθρονα και θα σου κανανε αερα σαν την...θεια απο το Σικαγο ;D .Με αυτες και ειδικα και με μια αλλαγη ηλεκτρικων εισαι αρχοντας και ..οπτικα...και πρακτικα.Εγω δεν θεωρω καν τα ηλεκτρικα μερος της κιθαρας..ειναι οπως ο ενισχυτης η τα εφε.Ακομα και σε πολυ ακριβοτερες κιθαρες παλι τα αλλαζεις με αυτα που σε ικανοποιουν περισσοτερο.
Για πες τωρα αν γλυτωσες το τελωνειο με τις κιθαρες που παραγγηλες....γιατι οσο φτηνες και να ειναι ειναι κριμα να πληρωνεις κερατιατικα απο το πουθενα :( .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #29 στις: 19/08/11, 00:39 »
Να παραθέσω κι εγώ την εμπειρία μου...
Από το συγκεκριμένο σάιτ έχω αγοράσει 2 φορές το τρέχον έτος. Και τις δύο φορές πήρα Les Paul supreme που λιγουρεύτηκε και ο "Εδουάρδος ο Μεγάλος". Δυστυχώς την πρώτη δεν την πολυχάρηκα, γιατί εκλάπη >:( ... εξού και όταν ξανα-έβαλα λίγα λεφτά στην άκρη ξαναπήρα μια ίδια ;D .
Σε γενικές γραμμές ισχύουν όσα λέει ο denisgiann. Όντως αν ενδιαφέρεστε να αγοράσετε από τα κινέζικα ;D  να προσέξετε να είναι από πωλητή με καλές κριτικές (feedback). Κατά γενική ομολογία (όπως θα βρείτε σε παλιότερες συζητήσεις εδώ και σε άλλα φόρα) οι κινέζοι έχουν γίνει περισσότερο μανούλες στην αντιγραφή των Gibson-ιδίως Les Paul. Οι κιθάρες εμφανισιακά είναι ποοολύ καλές και μοιάζουν αρκετά με τις ορίτζιναλ. Στα άλλα μοντέλα νομίζω ότι ακόμα είναι λίγο πίσω (δεν έχω προσωπική εμπειρία, αλλά από τις φωτό που βάζουν, στις περισσότερες ε,... χαζοφαίνονται τα λάθη). Εννοείται πως και στις "Gibson"  υπάρχουν μικρο-ατέλειες στο φινίρισμα αλλά και λεπτομέρειες στο hardware, inlays, binding κλπ που προδίδουν ότι είναι συμπαθέστατες μαϊμουδίτσες. Τέλος, έχετε υπόψιν ότι περίπου ανά 3μηνο οι φίλοι μας βγάζουν-τουλάχιστον στα μοντέλα που υπάρχει μεγάλη κατανάλωση- καινούριες φουρνιές που η νεότερη είναι σαφώς βελτιωμένη σε μικρολεπτομέρειες από την παλιοσειρά :)  (θα εξηγήσω παρακάτω).
Από κατασκευαστικής πλευράς: Στις 2 κιθάρες  (supreme) που περάσαν από τα χέρια μου -> Και οι 2 ήταν αρκετά καλοστημένες και χωρίς σοβαρή κακοτεχνία που να τις κάνει να μην φτιάχνονται - παίζονται με τίποτα... Η πρώτη ήταν από σχήμα λίγο off στο cutaway και χρειάστηκε σετάρισμα. Τα ξύλα ήταν maple & basswood (μάλλον) και λαιμός maple -εμοιαζε αρκετά με αυτή του τυπά στο λινκ youtube (pixxylix). Mετά το σετάπ ήταν σούπερ στο παίξιμο! Η δεύτερη είναι πολύ πιο "σωστή" στο ορίτζιναλ σχήμα. Δε χρειάστηκε ΚΑΘΟΛΟΥ σετάπ!!! Τα ξύλα είναι πολύ καλύτερα-μαόνι στην κεντρική φέτα του σώματος και στο μανίκι (με scarf joint-εννοείται καλύτερα ;D ). Και στις δύο δεν είχα-έχω παράπονο για τα κλειδιά-ξεκουρδίσματα κλπ. Τα ηλεκτρικά λειτουργούν, είναι απλώς οκ, αλλά σε πρώτη ευκαιρία θα αλλαχτούν σίγουρα οι μαγνήτες και μαζί όλα τ'άλλα-να μην παιδεύομαι πολλές φορές! Από τα ανωτέρω κρατήστε αυτό που είπα, ότι μέσα σε μερικούς μήνες οι διαφορετικές φουρνιές (από τον ίδιο πωλητή εννοείται) ήταν σαφώς διαφορετικές και το ότι αν το κομμάτι που θα σας τύχει θα είναι σωστό ή θα θέλει σουλούπωμα για να παίζει είναι εντελώς τυχαίο, όπως ήδη ειπώθηκε και από άλλους hit or miss!
Τέλος να πω ότι εγώ μπήκα στην όλη διαδικασία, γιατί είχα την κ***λα να πάρω κιθάρα που να λέει Gibson στο headstock, με δελέασε επίσης πάρα πολύ το ότι η supreme είναι hollowbody (= ελαφριά) κάτι που δε νομίζω να υπάρχει στις legitimate-non "Gibson" αντίγραφες , καθώς και το γεγονός ότι δεν μου περισσεύουν σε καμμιά περίπτωση τα χιλιάρικα να έπαιρνα ορίτζιναλ :P ... Η μαϊμουδίτσα είναι πανάλαφρη (δεν αντέχει η πλάτη μου τις solid LP's για περισσότερο από μισή ώρα!), παίζει εξαιρετικά και δεν κοστίζει ο κούκος αηδόνι. Πολύ αξιοπρεπής-τόσο σκέτο όσο και για τα λεφτά της. Ελπίζω να βοήθησα 8)

Να κι' αλλος ενας με καλο γουστο. ;D

Θελω να ρωτησω ομως κατι τελειως ασχετο...
Πισω απο την les paul supreme δεν υπαρχουν καπακια... ???
Δηλαδη αν καποιος θελει να αλλαξει τα ηλεκτρονικα πως θα τα αλλαξει?

Γυρνωντας πισω στο θεμα μας, να φανταστω οτι στο χεντστοκ γραφει 'suprom' και οχι 'supreme'. ;D

Τελος παντων, επειδη εμενα δεν με ενδιαφερει να ειναι αυθεντικη gibson, μου φαινεται πολυ ενδιαφερον το σαιτ και εχω ξεχωρισει καλα κομματια απο καλους πωλητες με υψηλο feedback
οποτε λεω στο μελλον να παρω μια απο εκει...
Για παραδειγμα, βρηκα μια καλη κοπια της λες πωλ του randy rhoads, απο καλο πωλητη, και κοστιζει μολις 380 δολλαρια (265 ευρω) με βαλιτσα, οπως επισης την iceman του paul stanley με 320 δολλαρια (225 ευρω) και την λες πωλ του ace frehley 350 δολλαρια (την μπλε με τους τρεις μαγνητες) (250 ευρω) με βαλιτσα και αυτη...
Δηλαδη πολυ ενδιαφερον σαιτ αμα ψαξεις καλα και εφοσον θελω να κανω την πλακα μου...
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Ampelofilosofos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #30 στις: 19/08/11, 08:30 »
@ denisgiann: Και μόνο που το σκέφτομαι με πιάνει ανατριχίλα! :o
Τη σήμερον ημέρα και τα 300 γούρια τσούζουνε- δεν τα βρίσκεις στο δρόμο. Πόσο μάλλον τα 3 και 4.000! Αν μου συνέβαινε, δεν το γλίτωνα το εγκεφαλικό ;D .
Τώρα για τα τελώνια και τα λοιπά ξωτικά: Η πρώτη είχε περάσει αέρα-πατέρα. Τα λεφτά τα έδωσα μετά στο σετάπ.
Η δεύτερη, επειδή ήρθε μες το κατακαλόκαιρο που δεν είχαν και πολύ δουλειά, μου την κρατήσανε, ζητήσανε και τιμολόγια, απόδειξη paypal κλπ. και τους τα ακούμπησα >:( . Τελικά, πάνω-κάτω δηλ. στα ίδια μου βγήκε.
Παράθεση

 Να κι' αλλος ενας με καλο γουστο. ;D

 ;D ;D ;D
 Edward,η κινέζα λέει suprome... :P .
 Eπίσης, σωστός,  οι supreme όντως δεν έχουν ανοίγματα πίσω. Τα ηλεκτρονικά αλλάζουν από το jackplate που στο συγκεκριμένο μοντέλο είναι μεγάλο-παραλληλόγραμμο.
 Είναι λίγο μανίκι, γίνεται περίπου όπως στις ES335 στυλ με ντίζες κλπ-ψάρεμα κανονικά!!! Τώρα η κινέζα έχει το στάνταρ το μικρό  jackplate. Μπορεί και να χωράει ένα-ένα ποτενσιόμετρο οριακά. Αν όχι με ένα τρυπανάκι θα μεγαλώσω την οπή. Βρήκα ήδη στο ebay μεγάλα jackplate, όχι ακριβώς ίδια με των ορίτζιναλ, αλλά θα την κάνουν τη δουλειά τους. 8)
Γενικά, ψαξτο, επικοινώνησε και με κανέναν από δαύτους, ζήτα καμιά εξτρά φωτό να σου στείλουν. Για μένα αξίζει η αγορά από κει, είτε χρειαστεί σουλούπωμα είτε όχι!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #31 στις: 20/08/11, 13:18 »
Δηλαδη αμα θελω αλλαγη στα ηλεκτρονικα ειναι... παλουκι.

Αυτες ειναι κουκλες και τις εχω βρει στο σαιτ:


« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/11, 13:28 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #32 στις: 20/08/11, 13:33 »
Δηλαδη αμα θελω αλλαγη στα ηλεκτρονικα ειναι... παλουκι.

Γιατι παλουκι κανονικες κιθαρες ειναι….παιρνεις αυτα που θες και τα   βαζεις.Αν δεν μπορεις εσυ στην κανει καποιος αλλος την αλλαγη.
« Τελευταία τροποποίηση: 20/08/11, 13:38 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος Ampelofilosofos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #33 στις: 20/08/11, 17:07 »
Edward, δε θέλω να  σε απογοητεύσω, αλλά και οι 2 που ποστάρεις είναι φωτό από ορίτζιναλ κιθάρες που κάποιοι πονηροί κινεζούληδες χρησιμοποιούν για να τραβήξουν τα βλέμματα. Σε καμιά περίπτωση δε σου δίνουν έγγραφα γνησιότητας Gibson!!! ;) Οι περισσότεροι από δαύτους που ποστάρουν φωτός από το αληθινό προϊόν που πουλάνε συνήθως αποφεύγουν να δείξουν headstock ούτε από μακριά!!
Ψάξε λίγο στο google για εικόνες από αυθεντικές supreme για να μπορείς να διακρίνεις τις διαφορές. Επίσης, στο οποιοδήποτε κινέζικο σάιτ κοιτάζεις, καλύτερα οι φωτογραφίες να δείχνουν ερασιτεχνικές, παρά καλοτραβηγμένες ή χωρίς φόντο, όπως η πρώτη που πόσταρες.
Μερικά σημεία που (ακόμα :-\ ) διακρίνουν οπτικά τα αμνά απ΄τα ερίφια είναι τα εξής:
-Στο headstock το binding στις κινέζες καταλήγει λοξά κάτω από το nut, ενώ στις αυθεντικές σταματά ακριβώς στο nut.
-  >>    >>         έχουν μία διακοσμητική υδρόγειο-μόνο στις αυθεντικές η υδρόγειος περιέχει ηπείρους φτιαγμένες από μέταλλο. Οι κινέζες έχουν σκέτη "θάλασσα" ;D . Όσο για το "suprome", διατηρώ μια επιφύλαξη, επειδή κάποιοι (λίγοι) στα feedback γράφουν ότι η κιθάρα που πήραν έγραφε supreme κανονικά. Φαίνεται ότι σιγά-σιγά το διορθώνουν οι κινέζοι.
-Στο μανίκι οι κινέζες έχουν ασημί τάστα, οι αυθεντικές χρυσαφί.
-ΠΡΟΣΟΧΗ!!Το σαμαράκι του binding στα τάστα ΤΕΛΟΣ! Πλέον το έχουν και πολλές κινέζες...
-Στο πίσω μέρος το μανίκι στις κινέζες θα έχει scarf joint, δεν είναι ένα ενιαίο κομμάτι.
-Στο σώμα αυτό που συνήθως είναι λάθος και φαίνεται με τη μία, είναι η γέφυρα.  To tune-o-matic στις κινέζες είναι σαν των epiphone, με μεγάλη βίδα που ρυθμίζει το ύψος. Στις αυθεντικές η γέφυρα ρυθμίζει με ροδέλλα και ο άξονας της βίδας που φαίνεται είναι μικρής διαμέτρου.
-Το jackplate: Όλες οι κινέζες έχουν το τετράγωνο κρεμ πλαστικό. Όπου δείτε το μεταλλικό μακρόστενο χρυσαφί κάτι τρέχει με τη φωτό.
-Τέλος, τα πολύ-πολύ όμορφα flame maple και το 100% πετυχημένο sunburst υπάρχουν μόνο στις αυθεντικές. Οι κινέζες θα έχουν κάποιο λιγότερο τέλειο maple ή το φινίρισμα θα έχει (σε κάποιες περιπτώσεις) ψιλο-απότομη μετάβαση στα δύο χρώματα του sunburst.
Αυτά!!!
Ότι άλλο χρειαστείς, ρώτα, πριν παραγγείλεις!
 

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #34 στις: 21/08/11, 12:12 »
Edward, δε θέλω να  σε απογοητεύσω, αλλά και οι 2 που ποστάρεις είναι φωτό από ορίτζιναλ κιθάρες που κάποιοι πονηροί κινεζούληδες χρησιμοποιούν για να τραβήξουν τα βλέμματα.


Το ξερω οτι αυτες δεν ειναι οι αυθεντικες, κανουν μπαμ. Απλα χρησιμοποιησα αυτες τις φωτο σαν παραδειγμα.
Αυτες ειναι οι αντιστοιχες κινεζικες ρεπλικες:

http://www.tradetang.com/for-sale/free-shipping-Supreme-90th-Birthday-Model-Signed-Rare-Electric-Guitar/125479-2280394.html

http://www.tradetang.com/for-sale/free-shipping-new-arrival-Custom-Shop-sunburst-Supreme-Electric-Guitar-/125479-2159071.html

Ευτυχως εχω ενημερωθει πολυ καλα πανω στο θεμα, για να μην τη πατησω και αγορασω καμια πατατα.

Ευχαριστω παντως για την βοηθεια. ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 21/08/11, 12:17 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #35 στις: 21/08/11, 12:41 »
Ωραίες φαίνονται, αλλά έχει πλάκα που έχουν φωτογραφία το Headstock μόνο από πίσω.
Μπορεί να την πάρεις και στο headstock αντί για φίρμα να γράφει τίποτα βρισίδια.
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #36 στις: 21/08/11, 16:32 »
Ωραίες φαίνονται, αλλά έχει πλάκα που έχουν φωτογραφία το Headstock μόνο από πίσω.
Μπορεί να την πάρεις και στο headstock αντί για φίρμα να γράφει τίποτα βρισίδια.


Εχει φαση να παρω καμια ρεπλικα ιμπανεζ του steve vai και να γραφει στο χεντστοκ "Chibanez" ;D
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #37 στις: 21/08/11, 21:37 »
Εχει φαση να παρω καμια ρεπλικα ιμπανεζ του steve vai και να γραφει στο χεντστοκ "Chibanez" ;D

Ή Chimbanzee
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #38 στις: 21/08/11, 23:32 »
Εχει φαση να παρω καμια ρεπλικα ιμπανεζ του steve vai και να γραφει στο χεντστοκ "Chibanez" ;D

Ή Chimbanzee

χαχαχαχα +1
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #39 στις: 22/08/11, 18:18 »
Πολύ ενδιαφέροντα,τουλάχιστον οπτικά όλα αυτά..
Αν κάποιος έχει πάρει κιθάρα που στην αυθεντική της έκδοση έχει ταστιερα έβενο,μπορεί να μου πει στην απομίμησή της από τι υλικό είναι η ταστιέρα;
H κινέζικη ταστιέρα της supreme για παράδειγμα είναι έβενος ή βαμμένο μαύρο ξύλο άγνωστης προέλευσης;

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #40 στις: 22/08/11, 23:33 »
Πολύ ενδιαφέροντα,τουλάχιστον οπτικά όλα αυτά..
Αν κάποιος έχει πάρει κιθάρα που στην αυθεντική της έκδοση έχει ταστιερα έβενο,μπορεί να μου πει στην απομίμησή της από τι υλικό είναι η ταστιέρα;
H κινέζικη ταστιέρα της supreme για παράδειγμα είναι έβενος ή βαμμένο μαύρο ξύλο άγνωστης προέλευσης;


Δεν εχω αγορασει απο εκει ακομα προσωπικα, αλλα εχω ακουσει οτι οι ρεπλικες εχουνε ταστιερα παλισανδρο, αλλα μπορεις να επικοινωνησεις με τον πωλητη και να του ζητησεις ταστιερα εβενο, αντι παλισανδρο.Φυσικα θα πληρωσεις κατι παραπανω.
Παρ'ολα αυτα δεν ειναι στανταρ σε ολες τις ρεπλικες, διοτι υπαρχουν και καλοι κατασκευαστες οπου βαζουν ταστιερα απο εβενο μονοι τους και γενικοτερα που προσεχουν πολυ τις λεπτομερειες.
Τωρα, απο κει και περα, ψαξε και μονος σου, ενημερωσου καλα σχετικα με το θεμα. Προσωπικα πιστευω πως αν δεν σε ενδιαφερει να ειναι αυθεντικη gibson και κανεις εξυπνη και σωστη αγορα απο εκει, αξιζει πραγματικα.
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #41 στις: 23/08/11, 00:07 »
Δεν εχω αγορασει απο εκει ακομα προσωπικα, αλλα εχω ακουσει οτι οι ρεπλικες εχουνε ταστιερα παλισανδρο, αλλα μπορεις να επικοινωνησεις με τον πωλητη και να του ζητησεις ταστιερα εβενο, αντι παλισανδρο.Φυσικα θα πληρωσεις κατι παραπανω.
Παρ'ολα αυτα δεν ειναι στανταρ σε ολες τις ρεπλικες, διοτι υπαρχουν και καλοι κατασκευαστες οπου βαζουν ταστιερα απο εβενο μονοι τους και γενικοτερα που προσεχουν πολυ τις λεπτομερειες.
Τωρα, απο κει και περα, ψαξε και μονος σου, ενημερωσου καλα σχετικα με το θεμα. Προσωπικα πιστευω πως αν δεν σε ενδιαφερει να ειναι αυθεντικη gibson και κανεις εξυπνη και σωστη αγορα απο εκει, αξιζει πραγματικα.


Αν τα πράγματα είναι όπως φαίνονται και οι κινέζοι έχουν ανεβάσει τον πήχυ της αντιγραφής σε τόσο υψηλό επίπεδο μάλλον τα μοντέλα της κλάσης 400<ευρώ που βρίσκουμε καινούργια στο ευρωπαϊκό internet θα δεχτούν μεγάλο πλήγμα.


Πριν 5 χρόνια είχαν πέσει στα χέρια μου ακουστικά όργανα κινεζικής προέλευσης παντός τύπου(από κλασσική κιθάρα έως βιολοντσέλο) που επιδείκνυε κινέζος έμπορος στην Αθήνα.Ήταν απλά τραγικά..Μάλλον τώρα έχουν οργανωθεί περισσότερο..

Κανείς δεν νομίζω να τολμά να συγκρίνει ποιοτικά την γνήσια supreme με την κόπια.
Απλά θεωρώ ότι το value for money είναι ελκυστικό ακόμη και στην περίπτωση που πάρεις την κόπια με 300-400 κατοστάρικα απλά για να ομορφαίνει το χώρο σου.
Αν πάλι κάνεις μια αναβάθμιση στα ηλεκτρικά και ένα καλό σετάρισμα πιστεύω ότι έχεις μια αξιοπρεπή κιθάρα που δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη δοιαφορά από τα φθηνά διάσημα μοντέλα μεγάλων εταιριών,όπου το μεγαλύτερο μέρος του αντίτιμου που πληρώνεις είναι το brand.

Η γνώμη μου επίσης είναι ότι το καλύτερο value for money αυτή τη στιγμή βρίσκεται, δυστυχώς για τους πωλητές και ευτυχώς για τους αγοραστές, στις ελληνικές αγγελίες μουσικών οργάνων..

  -Τέλος,   τα πολύ-πολύ όμορφα flame maple και το 100% πετυχημένο sunburst   υπάρχουν μόνο στις αυθεντικές. Οι κινέζες θα έχουν κάποιο λιγότερο   τέλειο maple ή το φινίρισμα θα έχει (σε κάποιες περιπτώσεις)   ψιλο-απότομη μετάβαση στα δύο χρώματα του sunburst.
  Αυτά!!!
  Ότι άλλο χρειαστείς, ρώτα, πριν παραγγείλεις!
 

   
    Αυτό που λες για την μετάβαση των χρωμάτων φαίνεται εδώ:
    http://www.tradetang.com/for-sale/2010-12-Electric-Guitar-Custom-Silverburst-/135282-2276733.html
    Eπειδή έχω άποψη για την εμφάνιση της γνήσιας κιθάρας silverburst η   διαφορά είναι εμφανής.Αλλά δεν περίμενα σε τόσο χαμηλή τιμή κάτι   καλύτερο..
   
    Αν μπορείς πες μου γα την ταστιέρα των 2 supreme.Έβενος ή κάτι άλλο;
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/11, 00:18 από rodort1 »

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #42 στις: 23/08/11, 15:04 »
Πριν 5 χρόνια είχαν πέσει στα χέρια μου ακουστικά όργανα κινεζικής προέλευσης παντός τύπου(από κλασσική κιθάρα έως βιολοντσέλο) που επιδείκνυε κινέζος έμπορος στην Αθήνα.Ήταν απλά τραγικά..Μάλλον τώρα έχουν οργανωθεί περισσότερο..


Προφανως οι κινεζοι εχουν εξελιχτει πολυ σε θεμα κατασκευης μετα απο 5 χρονια, τουλαχιστον οι καλοι πωλητες απο το σαιτ. Καθε λαθος που κανουν με τον καιρο το διορθωνουν.

Για παραδειγμα, οι αυθεντικες gibson εχουν το binding πανω απο τα ταστα, ενω οι ρεπλικες δεν το ειχανε αυτο, αλλα καποιοι καλοι κατασκευαστες το φροντιζουν αυτο τωρα, οπως επισης και αλλες λεπτομερειες.

http://www.tradetang.com/for-sale/New-Arrival-Randy-Rhoads-LPCustom-VOS-Randy-Rhoads-ebony-fretsidbindng-cream/127868-2631028.html
(Μαλιστα αυτη εχει και ταστιερα εβενο)

quote author=rodort1 link=topic=83155.msg659992#msg659992 date=1314047236]
Κανείς δεν νομίζω να τολμά να συγκρίνει ποιοτικά την γνήσια supreme με την κόπια.
Απλά θεωρώ ότι το value for money είναι ελκυστικό ακόμη και στην περίπτωση που πάρεις την κόπια με 300-400 κατοστάρικα απλά για να ομορφαίνει το χώρο σου.
Αν πάλι κάνεις μια αναβάθμιση στα ηλεκτρικά και ένα καλό σετάρισμα πιστεύω ότι έχεις μια αξιοπρεπή κιθάρα που δεν νομίζω ότι έχει μεγάλη διαφορά από τα φθηνά διάσημα μοντέλα μεγάλων εταιριών,όπου το μεγαλύτερο μέρος του αντίτιμου που πληρώνεις είναι το brand.


+1
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/11, 15:09 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #43 στις: 23/08/11, 16:31 »

http://www.tradetang.com/for-sale/New-Arrival-Randy-Rhoads-LPCustom-VOS-Randy-Rhoads-ebony-fretsidbindng-cream/127868-2631028.html
(Μαλιστα αυτη εχει και ταστιερα εβενο)



Η εικόνα είναι πολύ εντυπωσιακή και η αντιγραφή πολύ επιτυχημένη.
Είμαι πολύ περίεργος για το playability και σίγουρα αρκετά επιφυλακτικός.
Τα ηλεκτρικά δεν τα εξετάζω για ευνόητους λόγους..

Τώρα αυτή η κιθάρα έχει λειτουργικο truss rod,μπράτσο μαόνι και ταστιέρα έβενο :o

Αν η κιθάρα με ένα καλό σετάρισμα και αλλαγή στα ηλεκτρικά μπορεί έστω να ισοφαρίσει το playability epiphone ή hangstrom των 500-600 ευρώ τότε θεωρώ ότι αξίζει η απόκτησή της..

Όσο για το φίλο που εγραψε ότι η κινέζα gibson δεν "έγραφε" στο studio θα συμφωνήσω στην περίπτωση που κάτω από τα εντυπωσιακά  φινιρίσματα χρησιμοποιούν ξύλο,όχι απλά φθηνό, αλλά τελείως ακατάλληλο για το σκοπό αυτό.


Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #44 στις: 23/08/11, 17:55 »
Όσο για το φίλο που εγραψε ότι η κινέζα gibson δεν "έγραφε" στο studio θα συμφωνήσω στην περίπτωση που κάτω από τα εντυπωσιακά  φινιρίσματα χρησιμοποιούν ξύλο,όχι απλά φθηνό, αλλά τελείως ακατάλληλο για το σκοπό αυτό.


Προφανως για καποιον που θελει να κανει επαγγελματικη δουλεια σε στουντιο, δεν θα αγορασει κινεζικη ρεπλικα, αλλα αυθεντικη...

Ακουσε την και εδω σε συγκριση με μια αυθεντικη:
« Τελευταία τροποποίηση: 23/08/11, 17:59 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #45 στις: 23/08/11, 18:21 »
Καλά οι διαφορές στον ήχο είναι ελάχιστες, ίσως η ρέπλικα είναι λίγο πιο μουντή απλά...Αλλα ρε παιδιά εγώ σκέφτομαι το εξής: Μια μέση λες πολ ρέπλικα κάνει περίπου 350€. Με αλλαγές σε ηλεκτρικά μαγνήτες, και ίσως γέφυρα και κλειδιά θα φτάνεις ίσως και πάνω απο τα 600. Σε αυτά τα λεφτα υπάρχουν οι Τοκαι και οι Έντουάρντς οι οποίες έχουν επώνυμα μέρη και είναι εγγύηση! Έκτος αν υπάρχει το σχετικό κόλλημα με το headstock που εμένα προσωπικά δε μου λέει τπτ, ίσα-ίσα που πιο πολύ θα εντυπωσιαστώ από έναν κάτοχο εντουαρντς πχ για την έξυπνη αγορά του  ;)

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #46 στις: 23/08/11, 19:58 »
Καλά οι διαφορές στον ήχο είναι ελάχιστες, ίσως η ρέπλικα είναι λίγο πιο μουντή απλά...Αλλα ρε παιδιά εγώ σκέφτομαι το εξής: Μια μέση λες πολ ρέπλικα κάνει περίπου 350€. Με αλλαγές σε ηλεκτρικά μαγνήτες, και ίσως γέφυρα και κλειδιά θα φτάνεις ίσως και πάνω απο τα 600. Σε αυτά τα λεφτα υπάρχουν οι Τοκαι και οι Έντουάρντς οι οποίες έχουν επώνυμα μέρη και είναι εγγύηση! Έκτος αν υπάρχει το σχετικό κόλλημα με το headstock που εμένα προσωπικά δε μου λέει τπτ, ίσα-ίσα που πιο πολύ θα εντυπωσιαστώ από έναν κάτοχο εντουαρντς πχ για την έξυπνη αγορά του  ;)

+1
Αν ειναι να κανεις την πλακα σου, αξιζει τον κοπο, ομως να χτισεις project guitar αλλαζοντας τα ηλεκτρικα/μαγνητες και κλειδια κτλ δεν αξιζει... υπαρχουν πολλες καλυτερες εναλλακτικες (Edwards, Tokai, PRS SE, κτλ κτλ)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Ampelofilosofos

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #47 στις: 23/08/11, 22:36 »
Για το sunburst που ο ίδιος έθιξα, να διευκρινήσω: Σε καποιες όντως το "μίγμα" δεν βγήκε πετυχημένο, σαν τη silverburst που πόσταρε ο rodort1. Από κάποιους πωλητές ομως και τα αντίστοιχα εργοστάσια πίσω από αυτούς οι κιθάρες είναι πιο καλοφτιαγμένες. ( Ο Edward κοιτάει προς τη σωστή μεριά ;) )!
Παράθεση
Προφανως οι κινεζοι εχουν εξελιχτει πολυ σε θεμα κατασκευης μετα απο 5   χρονια, τουλαχιστον οι καλοι πωλητες απο το σαιτ. Καθε λαθος που κανουν   με τον καιρο το διορθωνουν.
+1000 Το είχα γράψει και πιο πάνω, ότι κάθε νέα σειρά έχει και κάτι βελτιωμένο, είτε κατά λίγο ή και κατά πολύ !
  Τώρα για το value for money o "Μαυροπερισσότερος" 8) έχει ένα πόιντ: Είναι εύλογη η αμφιβολία για το αν τελικά αξίζει η αγορά και η αναγκαστική αναβάθμιση, ή το να προτιμήσει κανείς κάτι σίγουρο στο ίδιο μπάτζετ, στυλ τοκάι κλπ. Θεωρώ ότι πρωτίστως έχει μάλλον να κάνει με το κόλλημα του Gibson στο headstock.
Από την άλλη είναι και λίγο θέμα τζόγου: Περισσότερο τη βρίσκει κανείς να ποντάρει στο κινέζικο κι αν του βγει καλό θα το καμαρώνει παραπάνω. Ευελπιστεί ότι θα συνομωτήσει και το σύμπαν και θα γλιτώσει το τελωνείο, οπότε θα του 'ρθει ακόμη πιο φτηνά και με ένα σετάκι GFS μαγνήτες θα το παίζει μούρη ;D ;D ;D ! Είμαστε περίεργος λαός!!
Το θετικό είναι ότι όσο οι ρέπλικες βελτιώνονται (και σε εμφάνιση-και σε ξύλα και σε πιστότητα στην αντιγραφή-ακόμη και σε σετάπ κλπ τεχνικές λεπτομέρειες), οι πιθανότητες να πετύχεις κάποιο καλό εξαρχής όργανο διαρκώς βελτιώνονται.
Τέλος, για τους επαγγελματίες που λόγω της δουλειάς τους έχουν Α(κεφαλαίο) απαιτήσεις από τα όργανα που αγοράζουν, προφανώς οι ρέπλικες δεν ενδείκνυνται.
Τώρα εμείς οι κοινοί θνητοί μπορούμε να βολευτούμε με τα κινέζικα παιχνιδάκια!
Προσωπικά μιλώντας: I ain't no million dollars player, so what do I need a million dollars guitar? :P
...ή επί το ελληνικότερο: "Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν και επιδέξιους κ...λους!" :-X ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #48 στις: 23/08/11, 23:21 »
Καλά οι διαφορές στον ήχο είναι ελάχιστες, ίσως η ρέπλικα είναι λίγο πιο μουντή απλά...Αλλα ρε παιδιά εγώ σκέφτομαι το εξής: Μια μέση λες πολ ρέπλικα κάνει περίπου 350€. Με αλλαγές σε ηλεκτρικά μαγνήτες, και ίσως γέφυρα και κλειδιά θα φτάνεις ίσως και πάνω απο τα 600. Σε αυτά τα λεφτα υπάρχουν οι Τοκαι και οι Έντουάρντς οι οποίες έχουν επώνυμα μέρη και είναι εγγύηση! Έκτος αν υπάρχει το σχετικό κόλλημα με το headstock που εμένα προσωπικά δε μου λέει τπτ, ίσα-ίσα που πιο πολύ θα εντυπωσιαστώ από έναν κάτοχο εντουαρντς πχ για την έξυπνη αγορά του  ;)

Σωστα ως ενα βαθμο αυτα που λες...αλλα σκεψου πως μαγνητες αλλαζεις ακομα και σε "καλης" ποιοτητας κιθαρες που...ξεκινανε απο τα 600 η και πολυ πολυ παραπανω...8 στις 10 φορες οι μαγνητες αλλαζουν και σιγουρα οχι με..χειροτερους.Οποτε το κασε ανεβαινει ακομα περισσοτερο.
Οπερ σημαινει....παιρνεις κιθαρουλα φτηνη μεν... με μανικι που σε βολευει και πετας επανω τα ηλεκτρικα που θες.....the end. Την κιθαρα μπορει να μη την αισθανεσαι σαν την εξαιρετικής κατασκευης καλοζυγισμενη και χειροποιητη που ισως πχ εχεις δοκιμασει....αλλα κανει την δουλεια της εξαιρετικα ακουγεται μια χαρα και στην τελικη οι μαγνητες που πληρωσες και εδωσες κατι παραπανω δεν πανε χαμενοι.Αν την βαρεθεις τους βγαζεις και τους βαζεις αλλου.Τα κερατιατικα ομως για το..τιμιο ξυλο και το ονομα στο headstock δεν τα πληρωσες.
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος rodort1

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 253
    • Προφίλ
Απ: Eρωτηση για κινεζικο σαιτ με Οργανα
« Απάντηση #49 στις: 24/08/11, 00:01 »
@ampelofilosofos
Μπορείς να μου πεις λίγο για το μπάτσο;Scarf joint ένωση,έβενος ταστιέρα και πλήρως λειτουργικό truss rod;Σωστά;

  Τα κερατιατικα ομως για το..τιμιο ξυλο και το ονομα στο headstock δεν τα πληρωσες.
 


Εγώ από την εμπειρία μου σε μερικά μοντέλα gibson studio, δηλαδή μέχρι τα 1200 ευρώ, θεωρώ ότι είναι δυσανάλογα της τιμής τους.
Έχω όμως πιάσει στα χέρια μου ακριβότερο μοντέλο που δεν ήθελα να το αφήσω..

Όσο για Tokai νομίζω ότι με 600 ευρώ, σίγουρα έχεις ένα ποιοτικά ανώτερο όργανο από το κινέζικο, αλλά νομίζω ότι για τις καλές tokai Θέλεις 300-400 ευρώ παραπάνω.

Πως τα έχω εγώ στο μυαλό μου.
Αναζητούσα κάποτε μια φθηνή les paul προς αναβάθμιση με την προϋπόθεση να έχει εβένινη ταστιέρα.
Δεν ήθελα κιθάρα από parts, επειδή οι περισσότερες σε οδηγούν σε bolt on κατασκευές.

Οπότε οι επιλογές ήταν 2:
http://www.rondomusic.com/electricguitar-ss12.html
και
http://www.tuscanyguitars.com/tuscany_rush_cust.html

που απορρίφθηκαν η πρώτη για τελωνείο και κυρίως έλλειψη δυνατότητας επιστροφής, ενώ η δεύτερη ποτέ δε μου έκατσε καλά με το floyd rose.

Πιστεύω ότι συμφωνούμε ότι πρόκειται απλά για 2 αξιοπρεπείς κιθάρες, σε χαμηλή τιμή αλλά τίποτε περισσότερο.

Αν λοιπόν θεωρήσω δεδομένη την αλλαγή μαγνητών σε οποιαδήποτε κιθάρα τύπου les paul(όχι τις καλές κόπιες, των 650-700 ευρώ+ από edwards,burny,greco,tokai) αλλά εκείνες με κόστος αγοράς μικρότερο από 500-600 ευρώ.

Οπότε που φαίνεται προτιμότερο το παρακάτω:
κινέζα:250 ευρώ αγορά+ίσως 50-70 τελωνείο+μαγνήτες 200 ευρώ= φτάνεις τα 500 άντε 600 ευρώ,
σε ένα πιστεύω άισθητικά όμορφο αλλά ποιοτικό ρίσκο, όμως με τους μαγνήτες που θέλεις..

Απλά δεν βλέπω λόγο γιατί μια epiphone των 500 ευρώ είναι καλύτερη από την κινέζα αφού και η ίδια σε παραπλήσιο εργοστάσιο φτιάχνεται, με το καπέλο του όποιου brand, δασμούς,κ.λ.π.

Μπορεί να κάνω και λάθος, το μέλλον θα δείξει..


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
22 Απαντήσεις
7964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/06, 14:55
από Ο Νέος Κιθαρωδός
93 Απαντήσεις
40803 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/10, 17:26
από Jezus
3 Απαντήσεις
4003 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/07, 03:09
από annatrakya
7 Απαντήσεις
4107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 13:41
από Raz
11 Απαντήσεις
4926 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/08/08, 19:21
από hoba
2 Απαντήσεις
2293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/04/09, 17:49
από Panos the Greek
4 Απαντήσεις
2498 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/08/09, 13:57
από hoba
3 Απαντήσεις
3004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/03/10, 22:14
από Eagle Of Kamelot
9 Απαντήσεις
3340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 01:11
από Jezus
1 Απαντήσεις
2824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/12, 16:06
από Βραζίλης