Αποστολέας Θέμα: Epiphone vs Gibson ή αλλιώς, να πάω για "αναβάθμιση";  (Αναγνώστηκε 6440 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος loukask6

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 35
    • Προφίλ
Γεια σας φίλοι,
 
είμαι νέος (όχι σε ηλικία) στο χώρο της ηλεκτρικής κιθάρας και για αρχή αγόρασα μια
μεταχειρισμένη Epiphone Les Paul φτιαγμένη με Seymour Duncan '59 + JB μαγνήτες και κλειδιά Grover.
Τα είδη μουσικής που με ενδιαφέρουν είναι hard rock (Rory Gallagher, AC/DC κλπ) όχι βαριά metal.
Έχω δοκιμάσει αρκετούς ενισχυτές, προκειμένου να βρω τον ήχο μου (VoxAD50VT, Marshall HAZE40, Marshall DSL201,
VoxAC4TV, VoxTonelabST + Tech21 Power Engine 60 και στο δρόμο είναι και ένας Marshall Class5 και ένας Mesa Boogie Express 5:25)
Κάπου θα καταλήξω, δεν μπορεί!
Στο θέμα μας τώρα:
Η κιθάρα μου με ικανοποιεί με τον ήχο της. Το θέμα όμως είναι οτι δεν έχω ακούσει και καμιά άλλη!
Υπάρχει σημαντική διαφορά στην ευκολία παιξίματος και στον ήχο σε σχέση με μια (ας πούμε) Gibson Les Paul;
Έχω διαβάσει διάφορα (δεν μπορώ όμως να δοκιμάσω, καθότι επαρχία (και στα μαγαζιά δεν παίζει εύκολα δοκιμή -
αφού ξέρουν οτι δεν θα πάρω από αυτούς). Οι λύσεις των μεταχειρισμένων είναι πολύ πιο ελκυστικές (δοκιμασμένα εργαλεία,
καλύτερες τιμες κλπ).
Θεωρητικά (και θεμιτό είναι) ότι δίνεις παίρνεις, αλλά δικαιολογείται για παράδειγμα η αντίδραση του κιθαρίστα στο 6:47 του παρακάτω
βίντεο 
, καθώς αλλάζει από Epiphone σε Gibson (εντάξει δεν είναι απλό
μοντέλο Gibson αλλά ΤΟΣΗ διαφορά;)
 
Τέλος: Οι διαφορές είναι αντιληπτές; Αξίζει να προχωρήσω σε αναβάθμιση;
 

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Γνώμη μου είναι ότι δύσκολα (έως πολύ δύσκολα, μιας και είσαι νέος) θα ακούσεις διαφορά στον ήχο. (Προυπόθεση ότι θα έχει ίδιους μαγνήτες και η σύγκριση θα γίνει στον ίδιο ενισχυτή).

Τώρα όσον αφορά την ευκολία στο παίξιμο, εκεί ίσως δεις διαφορές... και επαναλαμβάνω: ίσως.
Θα πρέπει να δοκιμάσεις μόνος σου το μοντέλο που σε ενδιαφέρει και να αποφασίσεις αν σε βολεύει καλύτερα.
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Διαφορά θα υπάρχει καθώς καμια κιθάρα δεν είναι ίδια με τις άλλες. Αν η έπι σου είναι καλή και πιάσεις μια κακή gibson η δικιά σου θα σου αρέσει περισσότερο. Αν η έπι σου είναι χάλια σε playability ότι και να πιάσεις θα σου φανεί πολύ ανώτερο.


Οι Gibson που έχω δοκιμάσει στα μαγαζιά δε μου άφησαν ποτέ τις καλύτερες εντυπώσεις καθώς ήταν ασετάριστες. Κάθε καινούρια κιθάρα κατά τη γνώμη μου χρειάζεται δουλειά σε τάστα και nut και μπορεί να γίνει καταπληκτική.


Τόσο η επιφον όσο και η gibson από το εργοστάσιο έχουν σχετικά κακής ποιότητας ηλεκτρικά (η έπιφον χειρότερα ποτενσιόμετρα, και οι 2 μέτριους πυκνωτές). Με καλούς μαγνήτες η διαφορά αν αναβαθμίσεις τα ηλεκτρικά θα είναι αισθητή.


Τέλος έχεις παραθέσει ενισχυτές από 300 μέχρι 1500 ευρώ. Εκεί οι διαφορές θα είναι τεράστιες. Όσο για τον Class 5 έχε υπόψιν σου ότι δεν έχει master volume και για να πάρεις ήχους από crunchy Marshall θα παίζεις σε εντάσεις που αν μένεις σε διαμέρισμα ίσως να φανούν υπερβολικές. Προσωπικά έχω τον Laney L5T που είναι επίσης λαμπάτος 5 βατ και δεν αντέχω να παίζω πάνω από το 3.


Αν ο ήχος της κιθάρας σου σου κάνει δώσε 100-150 ευρώ για να της τελειοποιήσεις τάστα, nut γέφυρα και να αλλάξεις τα ηλεκτρικά. Δε χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Και δεν είναι σίγουρο ότι δε θα χρειαστείς να δώσεις τα ίδια χρήματα για επεμβάσεις σε μια καινούρια Gibson.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν ο ήχος της κιθάρας σου σου κάνει δώσε 100-150 ευρώ για να της τελειοποιήσεις τάστα, nut γέφυρα και να αλλάξεις τα ηλεκτρικά.

φτάνουν τόσο λίγα για τις αλλαγές που είπες?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Εξαρτάται από το άν θα αλλάξεις το nut ή θα ξανακόψεις το υπάρχον, πόσο μακρυά θές να το πας με τα ηλεκτρονικά (πχ αν θέλεις να πάρεις sprague bumblebees πυκνωτές θέλεις ένα 70άρι μόνο για αυτούς.


Αν παραγγείλεις όμως ποτενσιόμετρα πυκνωτές και καλώδιο (καλής ποιότητας)από το ebay ξεμπερδεύεις με τα υλικά με περίπου 30 ευρώ και μετά άλλα 30 για nut, και για dressing σε 2-3 τάστα και setup σε μια κιθάρα χωρίς πολλές φθορές νομίζω φτάνουν άλλα 70-80 ευρώ.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος kostsoto

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
φιλε μου τις ιδιες αναζητησεις με εσενα ειχα και εγω για πολλα χρονια.... πιστευα οτι οι gibson παιζουν μονες τους... οτι εχουν ευκολο και γρηγορο μπρατσο οτι εχουν απιαστο ηχο και πολλα αλλα τετοια. πρεπει να σου πω οτι ειμαι πολλα χρονια επαγκελματιας και εχω ψαξει τον ηχο πολλα πολλα χρονια.
εχω gibson les paul custom και epiphone les paul custom η μονη αλλαγη που εκανα στην epiphone ειναι οτι εβαλα τους paf57 μαγνητες (και τιποτα περισσοτερο)  και η κιθαρα εχει εξαιρετικο ηχο!
δε θα συγκρινω τις δυο κιθαρες απλα θα σου πω οτι και οι δυο ειναι υπεροχες!!!
φιλε μου να ξερεις ενα πραγμα που το εμαθα απο τα πολλα χρονια εμπειριας: ποτε δυο κιθαρες, εστω και αν ειναι ιδια μαρκα ιδιο μοντελο ιδια ημερα παραγωγης δεν εχουν τον ιδιο ηχο, καθε κιθαρα εχει τη δικια της φωνη.
αυτο που θα σου δωσει δραματικη αλλαγη στον ηχο ειναι να εχεις τον καταλληλο ενισχυτη με τη σωστη ρυθμιση για καθε διαφορετικη κιθαρα που παιζεις.
αυτα που σου λεω τα εμαθα και εγω απο παλαιοτερους καλους μουσικους και θα τα δεις και εσυ στην πορεια.

Αποσυνδεδεμένος DeniaHD

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 187
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Facebook profile
    • Προφίλ
χμ, εγώ έχω κάποια πιο οικονομικά μοντέλα.

Έχω μία gibson les paul studio και μια epiphone les paul nightfall. στην ταστιέρα τησ οι διαφορές μου είναι εμφανέστατες
και στον ήχο άλλο τόσο. ΑΛΛΑ! Χωρίς αυτό να σημαίνει πως η epi είναι χειρότερη. Κάθε κιθάρα έχει τη δική της προσωπικότητα και τις δύο τις γουστάρω το ίδιο. Καθεμιά για διαφορετικούς λόγους. H gibson έχει μια υπέροχη βρωμιά όπου και να τη συνδέσω καθώς και πανέμορφα καθαρά. στην έπι οι μαγνήτεσ μπορούν να σπλιτάρουν και τα καθαρά μου δίνουν ακόμα περισσότερες δυνατότητες. τα βρώμικα της έπι είναι λιγότερο βαριά , αλλά με τις σωστές ρυθμίσεις παίζεις από bon jovi μέχρι burzum (εντάξει ίσως όχι burzum :P, αλλά Death-ιές σίγουρα!)
Γουστάρω πολύ το ξύλο της gibson, είτε παίζω στο κρεβάτι μου χωρίς να τη συνδέσω, είτε με τέρμα τα γκάζια live, με πορώνει το ίδιο. Αλλα τρελαίνομαι που η EPIPHONE έχει μία απ τις πιο αγαπημένες μου ταστιέρες! ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΜΕ??? ΓΟΥΣΤΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ! Εγώ προσωπικά, με το χέρι στην καρδιά η κιθάρα που έχω λατρέψει τα 8 χρόνια που παίζω, είναι η epiphone goth explorer. και ας έχω παίξει με 300 μάρκες! μη σκαλώνεις!
Gibson Les Paul Studio Wine Red
PRS SE Custom Dave Navarro
Squier Telecaster J5
Vintage VS6 Vintage White
https://www.facebook.com/deniapalaiologou  https://www.youtube.com/user/DeniaHD

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα εγω Gibson studio κ ηταν μια χαρα κιθαρα...ενταξει το εργοστασιακο της σετ-απ (οπως κ των περισσοτερων ) ηταν για κλαματα,αλλα αυτο ειναι κατι που διορθωνεται///Μαγνητες μια χαρα κ σε συνδιασμο με τον λαμπατο που εχω,δεν ειχα κανενα παραπονο.Ο μοναδικος λογος που την πουλησα ηταν το χοντρο κ φαρδυ -για τα δικα μου γουστα-μανικι...ειδικα απο το 17 ταστο κ μετα προσωπικα δεν μπορουσα να πιασω νοτα... :( :(

Τωρα για το αν οι epiphone ειναι ανωτερες κτλ απο Gibson ειναι ενα θεμα λιγο-πολυ σουπα...εχει αναλυθει κ αναλωθει 100 χιλλιαδες φορες σε πολλα φορουμ κ απαντηση δεν εχει βγει...ο μεγαλος zakk wylde οταν τον ρωτησαν για ποιοτικη διαφορα αναμεσα σε μια Gibson bfg Buzzsaw κ μια Epiphone custom buzzsaw ειπε οτι απλα ειναι διαφορετικες κιθαρες,χωρις να μειωσει στο παραμικρο τις epiphone...δεν αφησε καν υπονοια για ανωτερωτητα της Gibson...κ σιγουρα μια γνωμη σαν την δικη του μετραει.(αν θελετε ποσταρω κ το σχετικο βιντεο)

Γνωμη δικη μου,ειναι οτι τελευταια χρονια οι epiphone εχουν ανεβει αρκετα σκαλοπατια,γινεται καλη δουλεια στο εργοστασιο τους κ μοντελα σαν τις zakk custom πιστευω οτι αρκετα προσεγμενα...βαρυτητα ομως θα πρεπει να πεσει κ σε ενα εξισου καλο ενισχυτη,γιατι οι περισσοτεροι απο εμας τρεχουμε να αγορασουμε την ταδε μπουτικ κιθαρα κ ο ενισχυτης που διαθετουμε μπορει να ειναι για κλαματα...ο ενισχυτης αναμεσα στα αλλα θα παιξει καθοριστικο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα εγω Gibson studio κ ηταν μια χαρα κιθαρα...ενταξει το εργοστασιακο της σετ-απ (οπως κ των περισσοτερων ) ηταν για κλαματα,αλλα αυτο ειναι κατι που διορθωνεται///Μαγνητες μια χαρα κ σε συνδιασμο με τον λαμπατο που εχω,δεν ειχα κανενα παραπονο.Ο μοναδικος λογος που την πουλησα ηταν το χοντρο κ φαρδυ -για τα δικα μου γουστα-μανικι...ειδικα απο το 17 ταστο κ μετα προσωπικα δεν μπορουσα να πιασω νοτα... :( :(

Τωρα για το αν οι epiphone ειναι ανωτερες κτλ απο Gibson ειναι ενα θεμα λιγο-πολυ σουπα...εχει αναλυθει κ αναλωθει 100 χιλλιαδες φορες σε πολλα φορουμ κ απαντηση δεν εχει βγει...ο μεγαλος zakk wylde οταν τον ρωτησαν για ποιοτικη διαφορα αναμεσα σε μια Gibson bfg Buzzsaw κ μια Epiphone custom buzzsaw ειπε οτι απλα ειναι διαφορετικες κιθαρες,χωρις να μειωσει στο παραμικρο τις epiphone...δεν αφησε καν υπονοια για ανωτερωτητα της Gibson...κ σιγουρα μια γνωμη σαν την δικη του μετραει.(αν θελετε ποσταρω κ το σχετικο βιντεο)

Γνωμη δικη μου,ειναι οτι τελευταια χρονια οι epiphone εχουν ανεβει αρκετα σκαλοπατια,γινεται καλη δουλεια στο εργοστασιο τους κ μοντελα σαν τις zakk custom πιστευω οτι αρκετα προσεγμενα...βαρυτητα ομως θα πρεπει να πεσει κ σε ενα εξισου καλο ενισχυτη,γιατι οι περισσοτεροι απο εμας τρεχουμε να αγορασουμε την ταδε μπουτικ κιθαρα κ ο ενισχυτης που διαθετουμε μπορει να ειναι για κλαματα...ο ενισχυτης αναμεσα στα αλλα θα παιξει καθοριστικο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.


Αυτό που λες για το Zakk Wylde δε λέει και πολλά γιατί έχει endorsement με τη Gibson και η Epiphone ανήκει στην Gibson οπότε ούτως ή άλλως δε μπορεί να πει άσχημα λόγια για τις Epiphone ;) Σε όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, αν και στα λεφτά των Gibson LP Studio θα επέλεγα μια Εdwards Les Paul Custom, πράγμα που έκανα κιόλας και όσοι το έχουν τολμήσει (βλέπε Mits@kos που του την πρότεινα) απλά δεν έχουν λόγια για την κιθάρα αυτή :) Παρ' όλα αυτά κατανοώ την επιθυμία κάποιων να έχουν το logo "Gibson" στο headstock τους :)

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ειχα εγω Gibson studio κ ηταν μια χαρα κιθαρα...ενταξει το εργοστασιακο της σετ-απ (οπως κ των περισσοτερων ) ηταν για κλαματα,αλλα αυτο ειναι κατι που διορθωνεται///Μαγνητες μια χαρα κ σε συνδιασμο με τον λαμπατο που εχω,δεν ειχα κανενα παραπονο.Ο μοναδικος λογος που την πουλησα ηταν το χοντρο κ φαρδυ -για τα δικα μου γουστα-μανικι...ειδικα απο το 17 ταστο κ μετα προσωπικα δεν μπορουσα να πιασω νοτα... :( :(

Τωρα για το αν οι epiphone ειναι ανωτερες κτλ απο Gibson ειναι ενα θεμα λιγο-πολυ σουπα...εχει αναλυθει κ αναλωθει 100 χιλλιαδες φορες σε πολλα φορουμ κ απαντηση δεν εχει βγει...ο μεγαλος zakk wylde οταν τον ρωτησαν για ποιοτικη διαφορα αναμεσα σε μια Gibson bfg Buzzsaw κ μια Epiphone custom buzzsaw ειπε οτι απλα ειναι διαφορετικες κιθαρες,χωρις να μειωσει στο παραμικρο τις epiphone...δεν αφησε καν υπονοια για ανωτερωτητα της Gibson...κ σιγουρα μια γνωμη σαν την δικη του μετραει.(αν θελετε ποσταρω κ το σχετικο βιντεο)

Γνωμη δικη μου,ειναι οτι τελευταια χρονια οι epiphone εχουν ανεβει αρκετα σκαλοπατια,γινεται καλη δουλεια στο εργοστασιο τους κ μοντελα σαν τις zakk custom πιστευω οτι αρκετα προσεγμενα...βαρυτητα ομως θα πρεπει να πεσει κ σε ενα εξισου καλο ενισχυτη,γιατι οι περισσοτεροι απο εμας τρεχουμε να αγορασουμε την ταδε μπουτικ κιθαρα κ ο ενισχυτης που διαθετουμε μπορει να ειναι για κλαματα...ο ενισχυτης αναμεσα στα αλλα θα παιξει καθοριστικο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.


Αυτό που λες για το Zakk Wylde δε λέει και πολλά γιατί έχει endorsement με τη Gibson και η Epiphone ανήκει στην Gibson οπότε ούτως ή άλλως δε μπορεί να πει άσχημα λόγια για τις Epiphone ;) Σε όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, αν και στα λεφτά των Gibson LP Studio θα επέλεγα μια Εdwards Les Paul Custom, πράγμα που έκανα κιόλας και όσοι το έχουν τολμήσει (βλέπε Mits@kos που του την πρότεινα) απλά δεν έχουν λόγια για την κιθάρα αυτή :) Παρ' όλα αυτά κατανοώ την επιθυμία κάποιων να έχουν το logo "Gibson" στο headstock τους :)
εν μερη ειναι σωστο αυτο που λες (λογω συμβολαιων),αλλα καλιστα θα μπορουσε να αναφερει οτι η epiphone Π.χ. ειναι μια ταξη κατωτερη απο Gibson αλλα ειναι παρολα ταυτα value for money οργανο...αλλα δεν αναφερει τιποτα...απλα περιοριζεται να αναφερει οτι ειναι διαφορετικες κ ο καθενας μπορει να δωσει την ερμηνεια του στα λεγομενα του.... :D (εχει σημασια να αναφερω οτι το video δεν ειναι επισημο,ειναι τραβηγμενο απο φαν κ οτι αναφερεται για τις κιθαρες ειναι off the record) ;)
οσο για τις Edwards δε εχω γνωμη .αλλα εχω γνωμη για τις Orville by Gibson οπου τυχαινει να εχω μια κ ειναι αθανατο οργανο... ;) (ειναι κ made in japan)
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/12, 18:33 από panicX »

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, δεκτό :) Eξαιρετικές και οι Orville, όπως και οι Burny, oι Navigator κλπ (μου αρέσουν οι ιαπωνέζες όπως κατάλαβες :D)!

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Kαταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, δεκτό :) Eξαιρετικές και οι Orville, όπως και οι Burny, oι Navigator κλπ (μου αρέσουν οι ιαπωνέζες όπως κατάλαβες :D )!

ενα συν για τις Ιαπωνικες....προτεινω κ γω αντι για μια studio να παρει καποιος μια Γιαπωνεζα!να κ η δικη μου Orville βαμμενη (απο μενα)
[/

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την έχω δει...κουκλαρογκομενάρα :D

Αποσυνδεδεμένος panicX

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 280
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Την έχω δει...κουκλαρογκομενάρα :D
thanx metalmike να σαι καλα! :up :up :metal

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Σε λίγες μέρες θα ποστάρω και την Edwards μου στο thread με τις φωτογραφίες κιθαρών να πάρουν όλοι μάτι :D
« Τελευταία τροποποίηση: 27/02/12, 19:18 από metalmike »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11925 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
15 Απαντήσεις
10669 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
63 Απαντήσεις
20325 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/02/08, 23:25
από solega
14 Απαντήσεις
5854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/08, 15:01
από taxfreesax
32 Απαντήσεις
10833 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/08, 18:55
από moutoulos
0 Απαντήσεις
1456 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 22:23
από gkou
1 Απαντήσεις
2048 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/10, 08:03
από Rockdude
15 Απαντήσεις
12013 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/13, 16:36
από Kosthrash
0 Απαντήσεις
2098 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/13, 23:13
από paradoxologos
66 Απαντήσεις
13979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/13, 23:15
από Απόλλων