Αποστολέας Θέμα: Fender-Yamaha-Seagull-Taylor αξίζει να ανέβω κατηγορία?  (Αναγνώστηκε 5592 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος summit1_1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Γεια χαρά, τις τελευταίες μέρες διαβάζω threads  από το forum και πληροφορήθηκα γρήγορα σχετικά με ακουστικές κιθάρες και μοντέλα-μάρκες. Για να έχω όμως ολοκληρωμένη εικόνα πήγα λοιπόν κέντρο και έπαιξα σε ότι κιθάρα υπήρχε και δεν υπήρχε. Στη περιοχή 150-500 ευρώ δοκίμασα Cort l-450 (323 euro) – Lag διάφορες – ovation ae147-5 (285 euro) – takamine g320 (170 euro) – Yamaha f310, fg730s (150 Και 300 αν θυμάμαι καλά) (Παράδοξο! Αν και συνολικά η FG σειρά είναι καλύτερη, καθαρά στο θέμα ήχου κάτι με τράβηξε περισσότερο στην f310) – Fender cd-100 και cd-140s (180 και 200 αντίστοιχα) - Seagull s6 burst (370) – Dreambow dd-620 (450) και πολλές ακόμα που τώρα μου διαφεύγουν. Σε αυτή τη κατηγορία τιμών ακόμα και οι ακριβές δεν μου έκαναν κλικ όποτε πιστεύω θα ήμουν ευχαριστημένος με μια Fender cd-140s στα 200 ευρώ και με ήχο που αν και σίγουρα όχι τον καλύτερο, προσωπικά κάτι μου άρεσε στη χροιά, αλλά και λόγο χαμηλής τιμής φαντάζει καλό deal. Νομίζω η απόσταση χορδών-ταστιέρας μεγάλωνε λίγο παραπάνω από το μέσο όρο όσο πήγαινες προς ψιλές νότες. Είναι κάτι που θα έπρεπε να προσέξω στις Fender γιατί reviews που βρίσκω διχάζουν…
Τώρα στη περιοχή τιμών 500-800 βρήκα 4 πολύ αξιόλογα μοντέλα που πραγματικά με εντυπωσίασαν. Αυτά ήταν Yamaha LL6 , blueridge br70, seagull m6 maritime, Taylor 210. Τιμές 550-620-635 και 750 αντίστοιχα. Από αυτές θα επέλεγα την taylor , φανταστικός ήχος αλλά είναι και η ακριβότερη. Για λίγο πιο φτηνά θα επέλεγα την seagull.
Φτηνά και “καλά” με Fender cd-140s ή άλμα στην μεγάλη κατηγορία και αγορά κάτι ανάμεσα σε seagull maritime και Taylor 210. Περιμένω απόψεις και προτάσεις!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/12, 05:01 από summit1_1 »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Kατ' αρχήν καλώς ήρθες στο Κιθάρα. Κατά δεύτερον, συγχαρητήρια για την σωστή προσέγγιση στο θέμα της αγοράς κιθάρας, αφού έκανες ήδη αυτό που πολύ συχνά προτείνουμε σε όσους τείνουν να επιλέγουν κιθάρες μέσω Ιnternet.

Όσον αφορά την επιλογή, από τη στιγμή που δοκίμασες τόσες κιθάρες και βρήκες ποιές σού αρέσουν και ποιές όχι, είναι δύσκολο να σού δώσει κανείς συμβουλές. Από οικονομικής πλευράς, προσωπικά αν είχα προϋπολογισμό που μού επιτρέπει να αγοράσω την κιθάρα που θεωρώ καλύτερη, θα την αγόραζα. H Taylor είναι ένα εξαιρετικό όργανο και δεν νομίζω ότι είναι μια αγορά που θα μετανιώσεις. Aν πάλι τα 750 Ευρώ είναι ένα ποσό δυσβάσταχτο για σένα (τα πράγματα είναι δύσκολα αυτή την εποχή, ειδικά στην Ελλάδα), ίσως είναι καλύτερα προς το παρόν να συμβιβαστείς με κάτι πιο φτηνό. Αργότερα μπορείς να αποφασίσεις για την επόμενη αγορά σου έχοντας δοκιμάσει ακόμα περισσότερες κιθάρες, έχοντας κάνει μια πιο διεξοδική σύγκριση και έρευνα και γενικά έχοντας σχηματίσει μια πιο αποκρυσταλλωμένη ιδέα για τις ανάγκες και τις προτιμήσεις σου.

Σχετικά με άλλες προτάσεις, θα σού έλεγα να κοιτάξεις τις Tanglewood, Walden, Martin και Guild. Tέλος ψάξε σε διάφορα καταστήματα του εξωτερικού που αυτό τον καιρό έχουν προσφορές, π.χ. DV247, iMuso, κλπ, και γενικά μπορεί να έχουν καλύτερες τιμές σε κάποια όργανα που σε ενδιαφέρουν.

Καλή συνέχεια.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Summit, οι Lag πως σου φάνηκαν; To ψήνω για μια τέτοια κάποια στιγμή http://www.lagguitars.co.uk/productdetails.aspx?GUID=c628c0e6-d42c-4485-801a-57a270426271 ή για κάποια από αυτές τις 5 http://ergonomic-guitar.com/rubrique.php?id_rubrique=4 :)

Αποσυνδεδεμένος summit1_1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Summit, οι Lag πως σου φάνηκαν; To ψήνω για μια τέτοια κάποια στιγμή http://www.lagguitars.co.uk/productdetails.aspx?GUID=c628c0e6-d42c-4485-801a-57a270426271 ή για κάποια από αυτές τις 5 http://ergonomic-guitar.com/rubrique.php?id_rubrique=4 :)



Metalmike, αυτές που είναι στα Links είναι ηλεκτροακουστικές, εγώ άκουσα μόνο ακουστικές. οι Lag δεν ήταν άσχημες αλλά άκουσα άλλες που μου άρεσε περισσότερο ο ήχος (δεν σημαίνει καλύτερες και είναι εντελώς υποκειμενικό) επίσης είχα ακούσει καλά λόγια και μάλλον απογοητεύτηκα γιατί περίμενα περισσότερα. Αν δεις και σου αρέσει ο ήχος αγόρασε την, κατασκευαστικά μου φάνηκαν για τα λεφτά τους πάνω ή έστω στα ίδια με τον μέσο όρο. Την Iberica δεν την έχω ακούσει οπότε δεν έχω γνώμη.
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/12, 02:18 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος summit1_1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Πήγα και 2η βόλτα στο κέντρο, έδωσα και μια κλασσική κιθάρα για service στο Δημου, δοκίμασα ξανά αρκετές από τις κιθάρες της προηγούμενης φοράς και πήγα σε 2-3 μαγαζιά που δεν είχα βρει στη προηγούμενη βόλτα. Δοκίμασα μια Ibanez v72 ηλεκτροακουστική (δεν είχε ακουστική), και την fender cd140 ηλεκτροακουστική. Νομίζω μου άρεσε περισσότερο η Ibanez. Γνώμες κανείς για την v72 Ibanez αλλά σε ακουστική (165ευρω) είναι τουλάχιστον Solid top? Επίσης ξανάκουσα Lag ενώ φαίνονται καλό φτιαγμένες ο ήχος τους δεν μου κάθεται. Έπαιξα και μια Martin στα 750-850 C00X..... κάπως έτσι ήταν το μοντέλο από άλλο πλανήτη. Αυτή και η Taylor 210 ίσως και η Seagull Maritime ένιωθες ότι παίζονται από μόνες τους. Επίσης από ήχο νομίζω ότι αν η Martin είναι στη μέση , η Taylor Πηγαίνει προς το "πριμάτο" και η Seagull προς το πιο "mellow" - "μουντό".  Αν μπορούσα να πάρω κάποια από αυτές τις 3 μάλλον θα επέλεγα την Martin. Ωραίες αλλά μάλλον πρέπει να γειωθώ και να κοιτάξω κάτι σε πιο νορμάλ ποσό. Ακούω προτάσεις τι άλλο να δώ, ή ακόμα και να ξαναδώ μέχρι 300 άντε βαριά 350. Lag δε μου πολυαρέσει ο ήχος. Ούτε από Yamaha FG series. Και μάλλον κάπως έτσι μου ακούγονται και oi Cort σαν κάπως μουντός ήχος. Fender – Ibanez Μου αρεσε η χροιά αν και καταλάβαινες ότι δεν είναι και κάτι ιδιαίτερο, και δυστυχώς δεν μου αρεσε πολύ το action, μεγάλη απόσταση. Seagull οι φτηνές πχ S-6 burst στα 350 ακούγονται κάπως σαν να φωνάζουν στα μεσαία. Την S-6 original όμως δεν την έχω βρεί και θα ήθελα να την ακούσω. Original και burst είναι διαφορετικές σωστα? Δεν είναι μόνο χρώματα πχ. Ή κάνω λάθος?

Αποσυνδεδεμένος summit1_1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Για τις Norman τι γνώμη έχετε? Στην ελλάδα μονο στο adagio βρήκα την b18 , εξωτερικό thomann imuso kai dv247...

Αποσυνδεδεμένος agrammatos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Να σε βάλω σε περισσότερες σκέψεις. Γιατί δε ψάχνεις για μεταχειρισμένη Seagul S6 κατασκευής πριν η Godin την αγοράσει? Εκείνες οι κιθάρες ήταν 100% χειροποίητες και δεν συγκρίνονται με τις σημερινές Seagull. Αλλά δύσκολα τις βρίσκεις πλεον

Αποσυνδεδεμένος summit1_1

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Τελικά έγινε η αγορά. Κατεληξα μια και ειναι η πρωτη ακουστική να πάρω κατι που μαρεσει μεν σαν ηχος αλλα σε χαμηλό Budget καθως αργοτερα μπορει να ψαχνω κατι συγκεκριμενο σε ηχο, ξυλα, κλπ και να θελω αλλαγη. Η κιθάρα που με κέρδισε ειναι η Fender cd-140 στα 200ευρώ. Ηχος με αρκετό μπασο και πρίμα, δεν "φωνάζει" στα μεσαια όπως αρκετα μοντέλα lag και seagull. Πιστευω δένει πολύ καλά με Rock ακούσματα, ενώ αυτές που φωνάζουν στα μεσαια μου κάνουν πιο πολύ για folk-country.Έχει gloss φινίρισμα που φαίνεται πολύ ωραίο (γουστα ειναι αυτα) αλλά ευτυχώς το μπράτσο είναι ματ και γλυστράει φανταστικά. Γενικώς έυκολη στο παιξιμο πιστευω. Βεβαια στις βόλτες για δοκιμές σε κιθάρες που έκανα το ιδιο μοντέλο fender πάντα είχε διαφορετικό "action"!!! Αυτο που πήρα έιχε πολύ καλή απόσταση χορδών και ταστιερας και γι αυτό την αγόρασα τελικώς. Solid καπάκι, όμορφο σχέδιο και φαινεται τουλαχιστον , ποιοτικη κατασκευή, πιστεύω εμφανισιακα ανετα θα ξεγέλαγε ως κιθάρα αρκετα ακριβότερη. Μονο ξαναλέω προσοχή στο "action", βεβαια είναι κάτι που ρυθμίζεται, αλλά προσωπικά με ξενέρωνε καινούργια κιθάρα να πρέπει αμέσως να την πάω για ρύθμιση action. Ευτυχώς αυτή μου έκατσε "κουτί". Ευχαριστώ πολύ όσους βοηθήσανε με τα μηνύματα τους.
« Τελευταία τροποποίηση: 25/02/12, 06:25 από summit1_1 »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
26 Απαντήσεις
12179 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/05, 16:54
από Con Sugar
6 Απαντήσεις
6221 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/04, 18:32
από yiannikos anoxis
3 Απαντήσεις
3521 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/06, 18:19
από Devil Driver
28 Απαντήσεις
8824 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/11/06, 13:47
από Βραζίλης
12 Απαντήσεις
6911 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/11/09, 22:06
από Gabriel6th
2 Απαντήσεις
3291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/04/10, 12:38
από matmar6974
5 Απαντήσεις
5858 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/10, 10:18
από Υπνοβάτης...
0 Απαντήσεις
1627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 00:42
από luceafar1
6 Απαντήσεις
3766 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/12, 02:16
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
6854 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/04/15, 19:29
από Απόλλων