Αποστολέας Θέμα: DIY Amp MOD: Engl Screamer – Κόψτε το “γρέζι”, αφήστε άθικτα πρίμα/δυναμικές  (Αναγνώστηκε 20073 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχω τον Screamer περίπου ένα χρόνο και ο ενισχυτής αυτός με έκανε να αγαπήσω τον ήχο των Engl, τόσο πολύ που ο επόμενος μου φαίνεται να είναι ο Powerball.

Έχω γράψει κατά καιρούς διάφορα για τον Screamer, σε posts ή PMs:
«Είναι πολύ καλός ενισχυτής, ίσως ο καλύτερος στην κατηγορία αυτή. Παίζει πολλά είδη, κάνει εξαιρετικά για hard rock και για όλα τα στυλ, κάνει τέλεια για σόλα τύπου Gary Moore, SRV, ΖΖ (Gibbons), Gilmour, Knopfler»
«παίζει πολύ καλά και σε χαμηλότερες εντάσεις»
«από πλευράς λυχνιών, είναι στην "άλλη" σχολή, των 6L6. Ο ήχος είναι διαφορετικός, λιγότερο βρετανικός και περισσότερο mid-Atlandic. Συγκεκριμένα οι 6L6 έχουν περισσότερο κρυστάλλινα καθαρά, λίγο καλύτερα πρίμα, που ταιριάζουν περισσότερο με humbuckers, και στην παραμόρφωση την μεγάλη μπορεί αρχικά να σε ξενίσουν και να ακούσεις λίγο περισσότερο "γρέζι" και χαλαρότερα μπάσα από ότι έχεις συνηθίσει, που όμως στην πραγματικότητα είναι απλά μεγαλύτερη διαύγεια και λιγότερο compression» 
«Έχει πολλά πρίμα, και στην παραμόρφωση βγάζει ένα "γρέζι" που όσους ειδικά έχουν συνηθίσει στις EL34 και δεν έχουν hands on εμπειρία από τις 6L6/5881 λάμπες που φοράει ο Screamer, μπορεί να ξενιστούν. Εμένα μου αρέσουν πολύ τα πρίμα, πολλές φορές βρίσκω τις EL34 λίγο "σκούρες" για τα γούστα μου, και δεν με χαλάει. Άλλοι τρελαίνονται για τον ήχο αυτό.»

Ξεκίνησα πρόσφατα μία έρευνα για να δω τι λέγεται διεθνώς για το περίφημο "γρέζι" του Screamer και αν υπάρχουν κάποιοι που να έκαναν κάτι για να το αλλάξουν ή να το μειώσουν, είτε με Mods είτε με αλλαγή λυχνιών. Βρήκα αρκετά πράγματα όσον αφορά σχόλια, αλλά όχι κάτι τo χειροπιαστό για κάποιο Mod.

O Screamer προσφέρει ένα εξαιρετικό πλεονέκτημα όσον αφορά την ρύθμιση των πρίμων αποκλειστικά για το Lead κανάλι, πέραν του γνωστού Treble, το “Lead Presence” pot το οποίο ρυθμίζει τα πρίμα στο τελικό στάδιο ενίσχυσης (και όχι της προενίσχυσης όπως το Treble). Είδα λοιπόν ότι πολύς κόσμος ανέφερε ότι μειώνοντας το “Lead Presence” έφευγε το "γρέζι", όμως παράλληλα μειώνονταν οι δυναμικές και δεν ήταν καλή λύση, γεγονός το οποίο επιβεβαίωσα και εγώ, δοκιμάζοντας διάφορες ρυθμίσεις με το Treble και το Lead Presence.
Όμως πήρα από τα σχόλια αυτά δύο χρήσιμες πληροφορίες σαν συμπεράσματα:
1.   Ότι το γρέζι δεν προέρχεται αποκλειστικά από το στάδιο της προενίσχυσης αλλά και από το τελικό στάδιο καθώς φαίνεται να ρυθμίζεται καλύτερα από το Lead Presence.
2.   Ότι το γρέζι είναι αρκετά έως πολύ ψηλά σε συχνότητα, καθώς το Lead Presence, από το οποίο φαίνεται να ρυθμίζεται καλύτερα, είναι ρυθμιστικό που επηρεάζει υψηλότερες συχνότητες από το Treble. 

Την δεύτερη αυτή πληροφορία, την επιβεβαίωσε κάποιος που ανέφερε σε κάποιο forum ότι το γρέζι φαίνεται να είναι περίπου στα 8-9KHz και μάλιστα πρότεινε να βάλει κανείς ένα EQ πετάλι πολλών περιοχών στο Effects Loop και να κόψει την standard περιοχή των 8,5KHz και το γρέζι φεύγει.
Έκανα ακριβώς αυτό, έβαλα ένα EQ πετάλι στο Effects Loop, και πράγματι είδα ότι μερικώς δίνει κάποια λύση, πράγματι το γρέζι μειώνεται πολύ, οπότε θέλησα να κάνω ένα πιο μόνιμο MOD που να κόβει το γρέζι, όσο ήθελα.

Άνοιξα λοιπόν τον ενισχυτή και κοίταξα μέσα, ψάχνοντας ένα κατάλληλο σημείο να κάνω κάποιου είδους ρύθμιση προσθέτοντας ίσως κάποιο πυκνωτή, ή μειώνοντας την πάνω συχνότητα κάποιου low pass filter που υπήρχε. Το ενδιαφέρον μου επικεντρώθηκε στο “Bright” switch το οποίο έχει τέτοια φίλτρα, αλλά η αλλαγές δεν ήταν εύκολες, χωρίς τουλάχιστον να κόψω και να κολλήσω εξαρτήματα πάνω στο board.
Τέλος, σκέφτηκα ότι κάθε αλλαγή πριν το τελικό στάδιο, είτε στην προενίσχυση είτε στο Effects Loop δεν θα είναι βέλτιστη γιατί δεν θα κόβει το γρέζι από το τελικό στάδιο. Έτσι, αποφάσισα να κόψω το γρέζι εκεί που πονάει: Στο Μεγάφωνο!
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile

Η λύση, σχετικά απλή στην αρχή της: Θέλουμε ένα φίλτρο, που να κόβει τις συχνότητες πάνω από τα 8-9KHz. Αυτές οι συχνότητες είναι πολύ υψηλές για κιθάρα, και δεν έχουν μεγάλη συμμετοχή στον τελικό ήχο. (αν είχαν, τα μεγάφωνα κιθάρας και οι καμπίνες θα είχαν και tweeters με crossover).
Το πιο απλό Low Pass φίλτρο που υπάρχει είναι ένας πυκνωτής παράλληλα με το μεγάφωνο. Τα πολύ υψηλά πρίμα κόβονται βαθμιαία (6db slope) και ο υπόλοιπος ήχος παραμένει ανεπηρέαστος.
Η θεωρία (εδώ για όσους ενδιαφέρονται) λέει ότι για 8Ohm μεγάφωνο που έχει ο Screamer,  για περίπου -3db στα 8KHz, χρειαζόμαστε 2,5μF πυκνωτή παράλληλα με το μεγάφωνο. Μεγαλύτερος πυκνωτής, χαμηλότερη συχνότητα που κόβεται, περισσότερη παρέμβαση στον ήχο - μικρότερος πυκνωτής, υψηλότερη συχνότητα, λιγότερη παρέμβαση.



Έβαλα λοιπόν ένα breadboard παράλληλα με το μεγάφωνο και πειραματίστηκα με διάφορα είδη και τιμές πυκνωτών. Πράγματι με ένα κατάλληλο πυκνωτή παράλληλα με το μεγάφωνο το γρέζι εξαφανίστηκε!

Ενθουσιασμένος από το αποτέλεσμα, δοκίμασα πολλές τιμές μεταξύ 4μF (5KHz) που οι δοκιμές έδειξαν ότι ο πυκνωτής αρχίζει να κόβει και υψηλά πρίμα από την χροιά της κιθάρας που τα χρειαζόμαστε, οπότε ήταν το πάνω όριο, έως 2μF (10KHz) όπου το γρέζι αρχίζει να επανεμφανίζεται άρα ήταν το κάτω όριο για την βέλτιστη τιμή του πυκνωτή. Κατέληξα με 2,5μF (-3db @ 8KHz) , επιβεβαιώνοντας και την θεωρία, αλλά και τα λεγόμενα στα διάφορα fora αναφορικά με την συχνότητα που είχε το γρέζι.



Τέλος ήθελα έναν τρόπο, να εφαρμόσω το mod χωρίς να κάνω κάποια δραστική ή μόνιμη παρέμβαση στον ενισχυτή. Το πιο απλό θα ήταν να κολλήσω παράλληλα στους ακροδέκτες του μεγαφώνου τον πυκνωτή. Μάλιστα το μεγάφωνο έχει 4 ακροδέκτες, σε 2 ζευγάρια, εκ των οποίων μόνο οι 2 χρησιμοποιούνται από τα βύσματα των καλωδίων. Κοιτώντας όμως το back panel παρατήρησα μία εγκοπή που υπάρχει στην γρίλια, για να περνάει το καλώδιο. Το μέγεθος της εγκοπής μου φάνηκε κατάλληλο για την προσαρμογή ενός διακόπτη SPDT χωρίς καμία παρέμβαση ή αλλαγή στην γρίλια. Έτσι και έκανα:



Χρησιμοποίησα πυκνωτές παράλληλα συνδεδεμένους μεταξύ τους για να φτιάξω την κατάλληλη τιμή, τους οποίους κόλλησα πάνω στον διακόπτη, σε σειρά με το καλώδιο. Τα δύο καλώδια από τον διακόπτη, απλά εφαρμόζονται πάνω στους δύο αχρησιμοποίητους ακροδέκτες του μεγαφώνου.



ΠΡΟΣΟΧΗ: Δεν πρέπει να ακουμπάνε τα καλώδια μεταξύ τους. Αν ακουμπήσουν, το μεγάφωνο βραχυκυκλώνεται, το φορτίο μηδενίζεται, και μιας και έχουμε να κάνουμε με λαμπάτο, υπάρχει κίνδυνος να κάψουμε τον μετασχηματιστή εξόδου. Άρα πολύ μονωτική ταινία και ιδιαίτερη προσοχή.



Το τελικό αποτέλεσμα:





Το τελικό [b[ηχητικό αποτέλεσμα είναι απίστευτο: Το γρέζι φεύγει, τα πρίμα μένουν! Η χροιά της κιθάρας δεν επηρεάζεται, οι δυναμικές είναι άθικτες και ο ήχος παραμένει τέλειος, ο γνωστός ήχος ENGL που αγαπάμε. Το αποτέλεσμα δεν έχει καμία σχέση με το να μειώνει κανείς το Lead Presence!. Η μέρα με την νύχτα!

Παράλληλα, τo effect του Mod είναι πιο ισχυρό όταν έχουμε περισσότερη παραμόρφωση, και εκεί είναι που εμφανιζόταν το γρέζι, κυρίως στα Lead. Στα καθαρά, έκανα πειράματα και έβαλα κάποιον να μου αλλάζει τον διακόπτη και όσο και αν προσπάθησα, δεν μπορούσα να ακούσω διαφορά και να καταλάβω χωρίς να βλέπω τον διακόπτη, αν ήταν ενεργοποιημένος ή όχι. Στα καθαρά δεν έχει καμία διαφορά, η χροιά παραμένει τελείως άθικτη.

Θα ποστάρω και ηχητικό demo αμέσως μόλις βρω λίγο χρόνο να ηχογραφήσω και να επεξεργαστώ κατάλληλα μία δοκιμή. 

Συστήνω ανεπιφύλακτα στους κατόχους Screamer είτε combo είτε κεφαλής το Mod αυτό, καθώς είναι πολύ απλό, όχι μόνιμο και με τον διακόπτη αναιρείται είτε για να δείτε και να συγκρίνετε το αποτέλεσμα, είτε για να έχετε και τον αρχικό ήχο διαθέσιμο με το πάτημα ενός κουμπιού.
Καλή επιτυχία σε όσους το προσπαθήσουν!

« Τελευταία τροποποίηση: 11/06/12, 12:15 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Γι'αυτο σ'αγαπαω !!!!!!!!!!!!! Λοιπον....μπραβο ρε συ Αδριανε για αλλη μια φορα.Θα το δοκιμασω στην κεφαλη του screamer και θα επανελθω....διατηρω μια επιφυλαξη μονο οσον αφορα την (ηχητικη) επιδραση του διακοπτη στο κυκλωμα αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια  ;) ;)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
....διατηρω μια επιφυλαξη μονο οσον αφορα την (ηχητικη) επιδραση του διακοπτη στο κυκλωμα αλλα αυτο ειναι λεπτομερεια  ;) ;)

Θα πάθεις την ίδια πλάκα που έπαθα και εγώ!..
Μόνο μην το παρακάνεις με την τιμή του πυκνωτή. Υπάρχει μία λεπτή χρυσή τομή.. πειραματίσου!
Αναρωτιέμαι γιατί η ENGL δεν έβαλε εξ' αρχής ένα τόσο απλό φίλτρο, που ξέρω δεδομμένα ότι πολλές άλλες εταιρείες έχουν κάνει..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
adr1anos συγχαρητήρια για τα άρθρα σου! Απλά, περιεκτικά και πολύ χρήσιμα!  :)

Αν μου επιτρέπεις 2 ερωτήσεις:

1) αντί για μονωτική ταινία, μπρούμε να βάλουμε θερμοσυστελλόμενο σωληνάκι;
2) αντί "εγχείρησης" θα μπορούσαμε να συνδέσουμε τον πυκνωτή στην παράλληλη έξοδο του μεγαφώνου;
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
1) αντί για μονωτική ταινία, μπρούμε να βάλουμε θερμοσυστελλόμενο σωληνάκι;
Βεβαίως, και ακόμα καλύτερα!

2) αντί "εγχείρησης" θα μπορούσαμε να συνδέσουμε τον πυκνωτή στην παράλληλη έξοδο του μεγαφώνου;

Επίσης ναι, απλά θα είναι πιο δύσκολο να συγκρίνεις τον ήχο με/χωρίς το mod.
Εάν έχεις καταλήξει σε μία τιμή πυκνωτή και σου αρέσει, είναι η καλύτερη λύση.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Τωρα που εχω κατασταλαξει με τον ηχο μου γιατι με πριζωνεις ρε γμτ... 8) 8) 8) 8)

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Παράθεση
Αναρωτιέμαι γιατί η ENGL δεν έβαλε εξ' αρχής ένα τόσο απλό φίλτρο

...χμμμμ...ισως λογω κοστους....η γιατι ηθελαν εξαρχης ο ενισχυτης να εχει συγκεκριμένο ηχοχρωμα,ποιος ξερει...μ'αρεσει αντως η ιδεα του πειραματισμου :)
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος Μαρμελακι

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 578
  • ο καλος ο Μαρμελακης ολα τα αλεθει
    • Προφίλ
Παράθεση
Αναρωτιέμαι γιατί η ENGL δεν έβαλε εξ' αρχής ένα τόσο απλό φίλτρο

...χμμμμ...ισως λογω κοστους....η γιατι ηθελαν εξαρχης ο ενισχυτης να εχει συγκεκριμένο ηχοχρωμα,ποιος ξερει...μ'αρεσει αντως η ιδεα του πειραματισμου :)

δεν φαινεται για ακριβη μετατροπη - εξ αλλου σε εναν ενισχυτη που κανει κοντα στο χιλιαρικο 2-3 ευρω παραπανω δεν ειναι τιποτα.

Αποσυνδεδεμένος mace

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1048
  • Φύλο: Άντρας
  • I STILL LOVE MY PARKER...but I love my rack better
    • Προφίλ
    • Telos Epoxis
Το κοστος για ενα εργοστασιο δεν υπολογιζεται μονο σε σχεση με το ποσο κοστιζουν τα υλικα αυτα καθεαυτα....εχει να κανει με το R&D του εργοστασιου,τις εργατωρες που θα καταναλωθουν κλπ κλπ κλπ....τελος παντων ειναι πιθανον ενα υπολογίσιμο κοστος.
From childhood's hour I have not been...As others were; I have not seen...As others saw; I could not bring...My passions from a common spring...From the same source I have not taken...My sorrow; I could not awaken .....E.A.POE

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
αλλο ενα "αρρωστο"(με την καλη εννοια)αρθρο του adr1anou.δεν εχω να πω τιποτα μιας και δεν εχω τον ενισχυτη.απλα ενα μεγαλο μπραβο.πρεπει να εχεις πολλη μερακι και ορεξη.
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 17:47 από zeromancer »
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αδριανέ και τα δικά μου συγχαρητήρια για το θέμα!
Ως κάτοχος του Screamer καλοβλέπω αυτή την μετατροπή που μας παρουσίασες πόσω μάλλον όταν διακρίνω έναν όμορφο ενθουσιασμό για το αποτέλεσμα.

Θέλω όμως για αρχή να σε ρωτήσω κάτι,όπως και τους άλλους συνφορουμίτες που έχουν/είχαν τον εν λόγω ενισχυτή.
Πότε ακούς αυτό το "γρέζι" όπως το λες και σε τι ένταση;



Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Πότε ακούς αυτό το "γρέζι" όπως το λες και σε τι ένταση;

Κυρίως σε εντάσεις κάτω του 50% (υποθέτω ότι μετά δεν το ξεχωρίζουν τα αυτιά μας..) και κυρίως με bridge μαγνήτες.
Έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικές κιθάρες και 2 εξωτερικές καμπίνες με τον combo και το φαινόμενο είναι το ίδιο.
Επίσης το ίδιο υπάρχει και αλλάζοντας τις 3 πρώτες λυχνίες προενίσχυσης (με JJ Gold) δοκιμασμένες αλλού.
Ομολογώ ότι δεν είχα άλλες τελικές να δοκιμάσω..
Τέλος το ίδιο έχω ακούσει και στον Λογοθέτη όπου πήγα και δοκίμασα έναν Screamer Cοmbo κάποια στιγμή που ήθελα να πάρω καμπίνα.

EDIT: Θα προσπαθήσω να κάνω ένα demo.mp3 σήμερα, διότι δεν περιγράφεται καλά, και αν μία εικόνα λέει 1000 λέξεις, ένα Mp3 λέει τουλάχιστον 500..
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/10, 17:51 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Λοιπόν, να ένα πολύ μικρό/απλό demo από το δικό μου mod.

http://www.box.net/shared/7bib9epd2f

Είναι τρία πολύ απλά riffs, μία μονή νότα και δύο με ακόρντα.
Σε κάθε riff υπάρχουν δύο takes, το πρώτο χωρίς και το δεύτερο με το mod (ακούγεται ο διακόπτης στο background!..).
 
Κάποια σχόλια:
1. Το Demo έγινε με τον HFS (Bridge) μίας PRS Custom 24, με λίγο παραπάνω treble και lead presence για να ακουστεί καθαρότερα η διαφορά στο μικρόφωνο που έχω, που είναι για vocals (Shure Beta 58 A) και δεν είναι ότι καταλληλότερο.

2. Εγώ κατέληξα με τιμή πυκνωτή 2,2μF (-3db @ 9KHz) διότι όπως έγραψα μου αρέσει η xροιά αυτή και δεν ήθελα να την μεταβάλω πιο πολύ.
Το αποτέλεσμα λοιπόν είναι πολύ αμυδρό, αλλά είναι υπαρκτό και όταν το ακούς live από το μεγάφωνο, ιδιαίτερα από μπροστά, φαίνεται σημαντικό.

Εάν ακολουθήσετε την συμβουλή μου για 2,5μF ( -3db @ 8KHz) το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο φανερό και ακούγεται άμεσα.
Όπως έγραψα, υπάρχει μία λεπτή χρυσή τομή για τον καθένα.
Πειραματιστείτε!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Τι να προσθέσω κι εγώ τώρα; Εξαιρετικό post, ως συνήθως. Respect... :up
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ


προσπαθώ αρκετή ώρα να καταλάβω τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτόν τον πίνακα  ???
1) τα μεγάφωνα έχουν σύνθετη αντίσταση, που σημαίνει με λίγα λόγια οτι η αντίσταση που παρουσιάζουν δεν είναι μόνο ωμική και οτι
μεταβάλετε με την συχνότητα, αυτό που έχεις και HFI 8Ohms, LFI  8Ohms απο που προκύπτει???
2)αυτό το προγραμματάκι σχεδιάστηκε για να φτιάχνει crossover και σαν τέτοιο το χρησιμοποίησες. Μήπως όμως στο HF Impedance βάζεις τα Ohms του tweeter  που εσύ δεν έχεις???
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
...τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτόν τον πίνακα ..

Το πινακάκι είναι απλά για να μας κάνει τον υπολογισμό εύκολα. Κάνει και άλλα πράγματα βγάζει και τιμή πηνίου, ίσως γι’ αυτό σε μπέρδεψε..

Όμως δεν το χρειαζόμαστε απαραίτητα, γιατί μπορούμε να το κάνουμε και με το χέρι γνωρίζοντας τον σχετικό τύπο:

C = 1 / ( 2 * π * F * R )

Όπου:
F= η ζητούμενη συχνότητα cutoff στα -3db,
R= το impedance του μεγαφώνου
π=3,14159..
C= Ο πυκνωτής που θέλουμε σε Farad (Θέλει διαίρεση διά 10^6 για μF).

Για F=8000Hz και R=8Ohm δίνει 2,4868 μF, που είναι το -3db crossover point για τα 8KHz.
Ξεκάθαρο?..

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Φοβερό ποστ. Κάθε φορά που βλέπω να ανεβάζει ο adr1anos κάποιο "DIY" άρθρο (γιατί εγώ σε αυτό το επίπεδο το κατατάσσω) χαμογελάω προκαταβολικά γιατί ξέρω τι θα δω!
Συγχαρητήρια.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Marillion

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Μπραβο φιλε Ανδριανε!!! Εγω θα το περιεγραφα σαν ενα ειδος fizzz παρα σαν γρεζι!! Το γρεζι συνηθως ειναι το ελαφρυ κλιπαρισμα ( οχι μοχο στις υψηλες!) Κλασσικη συνταγη το φιλτρακι σου. Η ολη ιστορια μου θυμιζει την προσπαθεια ''αποκοπης'' του ψηφιακου fiizzαρισματος της GT-8. Mαλιστα ενας αμεριικανος πουλουσε ενα ''μαγικο'' κουτακι για 250$ νομιζω που το αφαιρουσε το οποιο δεν ηταν τιποτε αλλο απο ενα φιλτρο αποκοπης μιας στενης μπαντας γυρω στα 6-6,5 khz μιλαμε για 2-3 ευρω κοστος!!
Φιλικα
Γιώργος Κεφαλάς

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..Εγω θα το περιεγραφα σαν ενα ειδος fizzz παρα σαν γρεζι!!

Έτσι ακριβώς είναι, φίλε Γιώργο!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MiXoLydian

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 56
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
...τι θέλει να πει ο ποιητής με αυτόν τον πίνακα ..

Το πινακάκι είναι απλά για να μας κάνει τον υπολογισμό εύκολα. Κάνει και άλλα πράγματα βγάζει και τιμή πηνίου, ίσως γι’ αυτό σε μπέρδεψε..

Όμως δεν το χρειαζόμαστε απαραίτητα, γιατί μπορούμε να το κάνουμε και με το χέρι γνωρίζοντας τον σχετικό τύπο:

C = 1 / ( 2 * π * F * R )

Όπου:
F= η ζητούμενη συχνότητα cutoff στα -3db,
R= το impedance του μεγαφώνου
π=3,14159..
C= Ο πυκνωτής που θέλουμε σε Farad (Θέλει διαίρεση διά 10^6 για μF).

Για F=8000Hz και R=8Ohm δίνει 2,4868 μF, που είναι το -3db crossover point για τα 8KHz.
Ξεκάθαρο?..


Τα θερμα μου Συγχαρητηρια. Ξερεις τι κανεις. Μπραβο, δυσκολα βρισκεις αληθινους γνωστες.
DrRaTnaBolenaTh

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Μπραβο, πολυ καλο το θεμα, παντα τετοια!  ;)
Και εμενα μου κανουν λιγο προς το ενοχλητικο τα πριμα των ENGL, που κατα τ'αλλα ειναι φοβεροι ενισχυτες, και το κολπακι αυτο φαινεται να κανει καλη δουλεια!
Οντως και εγω οπως ειπε ο mace δεν θα εβαζα το διακοπτακι, οπως επισης πολυ καλη και η ιδεα του φιλου να βαλεις στην δευτερη εξοδο τους πυκνωτες (π.χ. σε ενα κουτακι με ενα καλωδιο επεκταση με καρφι στην ακρη)
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Τυχαια επεσα εδω και ξεθαβω γιατι ειναι κατι που δεν εχω καταλαβει καλα.Αδριανε,εδω ελαβες υποψην (δεν κατηγωρω,απλα απορια εχω)το 8Ω που λεει το μεγαφωνο,ομως αν το μετρισεις με ενα πολυμετρο δεν σου δεινει 8,οπως πχ αυτο εδω
http://www.parts-express.com/eminence-kappalite-3015lf-neo-15-speaker-driver--290-598
που ειναι 8Ω και λεει DC resistanse 5.5Ω
αρα οταν θελουμε να κανουμε τετοιους υπολογισμους,λαμβανουμε υποψην τα 4,8,16 κτλ που λεμε οτι ειναι το μεγαφωνο η μετραμε να δουμε το ακριβες ( που στο παραδειγμα μου εχει μια σεβαστη διαφορα)?
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δημήτρη είναι εύλογη η απορία σου, σαφώς η σύνθετη αντίσταση (AC) δεν μετριέται με το πολύμετρο (που μετράει την απλή DC αντίσταση), αλλά το συγκεκριμένο θέμα το έχω αναλύσει περαιτέρω εδώ:
http://forum.kithara.gr/index.php?topic=83598.msg702331#msg702331
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Ευχαριστω :)
The μπασό is the law

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
8 Απαντήσεις
4432 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/02/08, 20:24
από mace
67 Απαντήσεις
23027 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/08, 17:22
από dunkan
Engl: Thunder VS Screamer

Ξεκίνησε από gers « 1 2 » Ενισχυτές

28 Απαντήσεις
11251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/06/08, 15:42
από blackie
6 Απαντήσεις
3930 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/07/08, 13:44
από nikosgr123
1 Απαντήσεις
3016 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/07/08, 16:37
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
3573 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/08, 11:36
από Ibanezακιας
7 Απαντήσεις
4709 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 08:51
από dunkan
66 Απαντήσεις
24666 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/09, 11:02
από adr1anos
4 Απαντήσεις
3796 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/09, 00:02
από Jezus
21 Απαντήσεις
6575 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/10, 18:57
από master of puppets