Αποστολέας Θέμα: Αλλαγη fretboard για fender maple ?  (Αναγνώστηκε 5886 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« στις: 15/09/11, 04:18 »
καλησπερα παιδια.εχω ενα προβλημα.εχω μια κιθαρα fender strato made in japan '84 με maple ταστιερα αλλα μεχρι και το 12ο ταστο το ξυλο σε ορισμενα σημεια ειναι φαγωμενο εχει φυγει και στα ταστα στα οποια γινεται αυτο η κιθαρα μπασσαρει και πριζει.αλλα εχω φρικαρει γιατι δεν ξερω τι κανω .πρεπει να κανω αλλαγη ολου του fretboard?ή γινεται μεχρι το 12?με ξυλοστοκο δουλεια παιζει?γενικα μου αρεσει παρα πολυ το πιασιμο τα σκασιματα ο ηχος της κιθαρας και φοβαμαι οτι με αλλαγη θα χασω αυτο που τοσο καιρο εχω συνηθισει.ξερετε κοστιζει πολυ?εχω φρικαρει βασικα  :-[ :-X ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #1 στις: 15/09/11, 04:26 »
Δεν ανεβάζεις καμια φωτογραφία? μια εικόνα χίλιες λέξεις! Να καταλάβουμε και τι στυλ πρόβλημα έχει


Πάντως σίγουρα δεν γίνεται αλλαγή του fretboard μόνο μέχρι το 12!
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #2 στις: 15/09/11, 04:49 »
θα ανεβασω το συντομοτερο

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #3 στις: 15/09/11, 08:38 »
Aκόμα και αν είναι δυνατή η αντικατάσταση της ταστιέρας, μάλλον θα σού στοιχίσει λιγότερο να αλλάξεις ολόκληρο το μπράτσο.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #4 στις: 15/09/11, 09:16 »
Το πιο πιθανο απο οσα καταλαβαινω, ειναι οτι με τον χρονο εχει φαγωθει το βερνικι του maple στα σημεια που παιζεις πιο πολυ (μεχρι το 12ο ταστο προφανως) και εχει φανει (και τριφτει ισως λιγο) το "γυμνο" maple της ταστιερας.
Αυτο συνηθως θελει απλα ενα καλο σεταρισμα (πιθανως τριψιμο στα ταστα για να ερθουν ολα στην ευθεια ή και ισως αλλαγη μερικων ταστων ή ολων) και μετα λιγο τριψιμο, καθαρισμα και ξανα βερνικωμα του λαιμου. Οσο πιο πολυ βρωμια εχει μαζεψει το maple (εκει που εχει φαγωθει το βερνικι), τοσο πιο πολυ τριψιμο θα θελει, οποτε αν η κατασταση ειναι πολυ χαλια, μπορει να μην καθαριζει τελειως.
Αντικατασταση ταστιερας γινεται μονο εφοσων το μπρατσο της κιθαρας ειναι 2 κομματια (ενα ο λαιμος και ενα η ταστιερα), αλλα υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα επειδη ο λαιμος ειναι maple να εχει λαιμο απο 1 κομματι (ταστιερα και λαιμος 1). Σε καθε περιπτωση, αλλαγη ταστιερας γινεται, αλλα το κοστος δεν ειναι τετοιο που να συμφερει η εργασια.
Οποτε, αν δεν γινεται να καθαριστει, τριφτει, βερνικωθει ξανα κτλ ο λαιμος ή αν το κοστος ολων αυτων των εργασιων ξεπερναει τα 2-3 κατοσταρικα, θα σου προτεινα να πας καλυτερα για εναν καινουριο λαιμο που θα ειναι ακριβως οπως τον θες και σε αριστη κατασταση (βλεπε warmoth.com), με κοστος που ξεκιναει απο καμια 170€ και φτανει μεχρι τα 800€ (αν θες πχ καναν λαιμο με τρελο birdseye maple figuring, περιεργα contours και γενικα τρελη customια)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #5 στις: 15/09/11, 16:00 »
Ανέβασε την σε ένα site όπως το http://imageshack.us/ και κάνε εδώ αντιγραφή το λινκ...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #7 στις: 15/09/11, 16:25 »
Φαίνεται να έχει πολλά χιλιόμετρα πάνω η κιθάρα σου, άλλοι πληρώνουν για να το αποκτήσουν αυτό(βλέπε reliced κιθάρες )...απο όσο βλέπω από τη φωτογραφία όμως αυτό δεν πρέπει να επηρρεάζει τον ήχο, έτσι πιστεύω εγώ τουλάχιστον..νομίζω πως περισσότερο σε χαλάει το οπτικό της υπόθεσης...

με τρίψιμο του μανικιού και ξανά λουστράρισμα φτιάχνεται το πρόβλημά σου....

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #8 στις: 15/09/11, 16:33 »
η κιθαρα ειναι του 84' τοτε αγοραστηκε και κατασκευαστηκε και ειμαι το τριτο χερι.εχει πολυ καλο πιασιμο και ηχο.οταν την δοκιμασα δεν ειχα καταλαβει θεμα στον ηχο και δεν ειχα και προβλημα με την εικονα και την πηρα.αλλα οταν την βαλεις σε γκαζια και πας να παιξεις καμια συγχορδια 5ης μπουκωνει.τα ταστα που ειναι φαγωμενο μπασσαρουν ασχημα.οποτε τι μου προτεινεις να κανω?να την παω σε ενα τεχνιτη?

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #9 στις: 15/09/11, 16:50 »
Η χορδή δεν πατάει στο ξύλο...οπότε δεν επηρρεάζεται ο ήχος σου από αυτό... πάνε να τη δεί κάποιος αλλά πιο πιθανό είναι να χρειάζεσαι ένα fret dress παρά κάτι άλλο... ίσως να σου φταίνε και οι μαγνήτες στο distortion..έχει μονούς? έχει διπλούς? έχεις ρυθμίσει το ύψος των μαγνητών? γενικά παίζουν πολλά ρόλο (πχ οι χορδές σου στη φωτογραφία είναι μαύρες...θέλουν όπως και δήποτε μια αλλαγή γιατί και τα τάστα σου καταπονείς περισσότερο με σκουριασμένες χορδές και χάνουν σε ήχο και κουύρδισμα) και προσωπικά πιστεύω ότι από τα τελευταία πράγματα που επηρρεάζουν τον ήχο σου είναι αυτό που μας δείχνεις στην φωτογραφία...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #10 στις: 15/09/11, 17:05 »
εχεις δικιο σε ολα αυτα που ανεφερες ;) .εχω 2 μονους και 1 διπλο.οταν παιζω απο το 1ο μεχρι το 4ο ταστο στην Ε bass ο ηχος ειναι πολυ καλος.οταν παω ομως στο 5ο-8ο που ειναι φαγωμενα μπασσαρει.ισως εχουν καταπονεθει τα σιδερακια δεν ξερω.παντως θα την παω σε καποιον για το θεμα αυτο.αν ξερει καποιος καποιον στην αθηνα να μου πει να παω σε μνμ να στειλει παρακαλω.ειμαι καινουργιος στην αθηνα και δεν ξερω που να παω.ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #11 στις: 15/09/11, 17:37 »
Απλα θελει ενα τριψιματακι και ξαναβερνικωμα. Μετα ενα καλο τριψιμο και στα ταστα και ενα καλο σεταρισμα και εισαι κομπλε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #12 στις: 15/09/11, 17:45 »
ποσο περιμενω να μου ερθει η κοστολογηση για αυτη τη δουλεια ?περιπου?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #13 στις: 15/09/11, 17:53 »
Εξαρταται σε ποιον μαστορα θα την πας.
Εγω παω στον Οικονομακη ο οποιος ειναι ακριβουτσικος αλλα κατ'εμε κανει την καλυτερη δουλεια στην Ελλαδα.
Δες το site του και ψαξε, εχει τιμες, παραδειγματα κτλ.
www.enigmaguitars.com
Το κακο βεβαια ειναι οτι εχει συνηθως τεραστιες λιστες αναμονης. Το καλο ειναι οτι η δουλεια του ειναι εγγυηση.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #14 στις: 15/09/11, 19:47 »
Όπως σωστά λέει ο master kafrer, η όποια ζημιά στο ξύλο δεν είναι δυνατόν να προκαλεί τέτοιου είδους προβλήματα στον ήχο της κιθάρας. Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, τότε φταίνε τα τάστα. Θα πρέπει να είναι εύκολο να διαπιστώσεις αν είναι φθαρμένα ή όχι. Από τη φωτογραφία που ανέβασες δεν είναι εμφανές αν συμβαίνει κάτι τέτοιο, αλλά είναι λογικό ότι αν μια κιθάρα είναι σχεδόν 30 ετών και δεν έχει γίνει σχετικά πρόσφατα κάποια συντήρηση των τάστων, αυτά θα εμφανίζουν σημαντική φθορά.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #15 στις: 16/09/11, 02:24 »
Από τη φωτογραφία φαίνεται ζημιά στο λούστρο και όχι στο ξύλο. Δηλαδή αν σε πειράζει αισθητικά (στο μάτι) πήγαινέ την για τρίψιμο και βερνίκωμα. Αυτή θα είναι ακριβή δουλειά γιατί αφενός πρέπει να αφαιρεθούν τα τάστα, να τριφτεί με γυαλόχαρτο η ταστιέρα, μετά να βερνικωθεί ολόκληρη γιατί αν βερνικώσεις μόνο την περιοχή αυτή θα φαίνεται στάμπα, και μετά να μπουνε καινούρια τάστα, να τριφτούν κλπ κλπ και να ξανασεταριστεί η κιθάρα. Για μένα δεν αξίζει.


Εγώ πάντως νομίζω ότι πέρα απ' τη στάμπα βλέπω και φαγωμένα τα τάστα. Αν προσέξετε λίγο τις σκιές στη φωτό, φαίνονται κάπως flat τα τάστα. Φυσικά εσύ που έχεις μπροστά σου την κιθάρα θα το καταλάβεις καλύτερα. Αν όντως είναι αυτό, πήγαινέ την για τρίψιμο τάστων και ξανα-καμπύλωμα και θα είσαι jet. Σε κάθε περίπτωση πήγαινέ την σε ένα μάστορα να σου πει τις επιλογές σου


είναι λογικό ότι αν μια κιθάρα είναι σχεδόν 30 ετών και δεν έχει γίνει σχετικά πρόσφατα κάποια συντήρηση των τάστων, αυτά θα εμφανίζουν σημαντική φθορά.
+1
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος teo_gp

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 473
  • Φύλο: Άντρας
  • Whatever happened to my rock'n'roll?
    • Προφίλ
Απ: Αλλαγη fretboard για fender maple ?
« Απάντηση #16 στις: 16/09/11, 20:31 »
η κιθαρα ειναι του 84' τοτε αγοραστηκε και κατασκευαστηκε και ειμαι το τριτο χερι.εχει πολυ καλο πιασιμο και ηχο.οταν την δοκιμασα δεν ειχα καταλαβει θεμα στον ηχο και δεν ειχα και προβλημα με την εικονα και την πηρα.αλλα οταν την βαλεις σε γκαζια και πας να παιξεις καμια συγχορδια 5ης μπουκωνει.τα ταστα που ειναι φαγωμενο μπασσαρουν ασχημα.οποτε τι μου προτεινεις να κανω?να την παω σε ενα τεχνιτη?

Σόρυ κιόλας αλλά και οι χορδές είναι του '84;... Γενικά ότι σου είπαν οι προηγούμενοι ισχύει, έχε υπόψη σου ότι σκουριασμένες χορδές σημαίνουν και αυξημένη φθορά στο μπράτσο, για να μη μιλήσω για ήχο κλπ κλπ...
I was lookin' back to see if you were lookin' back at me
to see me lookin' back at you

http://www.myspace.com/grandzero

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
6569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/04, 07:42
από Βραζίλης
23 Απαντήσεις
7437 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/04/08, 14:17
από hoba
21 Απαντήσεις
7828 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/08, 14:15
από Guitarero 240bpm
maple ταστιερες

Ξεκίνησε από bihlas87 Μπάσο

5 Απαντήσεις
3551 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/08, 10:38
από ogyon21
3 Απαντήσεις
2619 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/08, 11:35
από groovymood
15 Απαντήσεις
9448 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/06/14, 18:55
από Απόλλων
4 Απαντήσεις
5072 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/03/10, 22:59
από Rosstrobon
5 Απαντήσεις
3469 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/10, 15:31
από Eagle Of Kamelot
0 Απαντήσεις
1689 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/09/11, 16:33
από Korgy
3 Απαντήσεις
6693 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/12/16, 18:19
από atav (φλουτσ)