Αποστολέας Θέμα: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές  (Αναγνώστηκε 11337 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #25 στις: 31/08/09, 22:59 »

Και να στο πω και λίγο άκομψα: «Χεστηκα για τις επιχειρήσεις τους…» Αν δεν μπορούνε να αντισταθούν στον ανταγωνισμό του Thomann, του Music Store και βάλουν «λουκέτο» στα «μαγαζάκια» τους… Their Problem, not mine…

Αν δεν είναι ικανοί να πουλούνε μουσικά όργανα στις «σωστές» -σύμφωνα με τον Ευρωπαϊκό ανταγωνισμό- τιμές, να πάνε όλοι τους στην πλατεία Ομονοίας να πουλούνε κάλτσες…
       

Εδώ έχεις ένα άδικο και ένα δίκιο.
Αν αρχίσουν να κλείνουν αβέρτα οι ελληνικές επιχειρήσεις,στο τέλος το πρόβλημά τους θα γίνει και δικό σου,για λόγους που αναφέρθηκαν και παραπάνω.
Από την άλλη,όσον αφορά τις τιμές έχεις δίκιο.Δυστυχώς είμαστε ακόμα μαμελούκοι σε αυτό το θέμα,γιατί ο έλληνας επιχειρηματίας αρνείται να εξελιχθεί.
Είχα μια κουβέντα τις προάλλες με γνωστό κιθαροκατασκευαστή της Θεσσαλονίκης περί αυτών των θεμάτων,και καταλήξαμε σε μερικά ενδιαφέροντα ερωτήματα τα οποία σας παραθέτω:
1ον: Πως να ανταγωνιστεί ο έλληνας επιχειρηματίας μουσικών οργάνων τους ξένους όταν ο ίδιος βγάζει τα μάτια του μόνος του;
Αν θυμάμαι καλά(διορθώστε με αν κάνω λάθος),ο Διαμαντόπουλος είχε πάρει το ελληνικό franchise του musik-productiv.Πωλούσε όμως 20% ακριβότερα από το ίδιο το musik-productiv.Το έχασε γιατί φυσικά οι γερμανοί δεν σηκώνουν ελληνικές πατέντες.Ο τιμοκατάλογος θα έπρεπε να είναι ίδιος αλλά δεν ήταν,και δεν ήταν ότι δεν έβγαζε κέρδος αλλά ήθελε κι άλλο.
2ον: Δεδομένου της κατανάλωσης που κάνει το ελληνικό μουσικό κοινό από τα Γερμανικά καταστήματα,πόσο καιρό θα κάνει πχ ο Thomann να έρθει και να ανοίξει ένα κατάστημα στην Ελλάδα,τροφοδοτώντας παράλληλα και τις αναπτυσσόμενες βαλκανικές αγορές;
Πολύ φοβάμαι πως το Lidl και το Αldi είναι μόνο η αρχή.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #26 στις: 31/08/09, 23:26 »
Άλλο ένα ποστ στο οποίο κατηγορούνται όλοι οι Έλληνες εισαγωγείς μουσικών οργάνων πλήν ενός!..... ::) ::)

(I'm not reffering to Roy Batty's post...)
« Τελευταία τροποποίηση: 31/08/09, 23:32 από groovymood001 »
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #27 στις: 01/09/09, 09:20 »
«Προβοκάτορα», είχαν να με φωνάξουν οι Κνίτες από το 1992…
Βλέπεις, - indie-anos laternative – βλέπεις… Κάποιες συνήθειες δεν «κόβονται»…

Όχι, ΔΕΝ βλέπω! Αν θέλεις να πεις κάτι, πες το καθαρά. Απλά να σ' ενημερώσω ότι ούτε είχα ποτέ, ούτε έχω καμία σχέση με την ΚΝΕ ή το ΚΚΕ. Σεβαστή η ιδεολογία τους, απλά η δική μου είναι διαφορετική. Τα περί "συνηθειών" είτε τα εξηγείς καλύτερα για να καταλαβαινόμαστε, είτε δεν τα γράφεις καθόλου.

Αν εσύ γύρισες τη μισή Ευρώπη για να πάρεις ένα όργανο που ο Λογοθέτης εδώ το είχε ακριβό είναι πρόβλημά σου. Το πρόβλημα του Λογοθέτη θα είναι να χάσει τους πελάτες με την τιμολογιακή πολιτική που ακολουθεί και να κλείσει το μαγαζί του, κάτι για το οποίο εσύ δήλωσες ότι "χέστηκες" αν συμβεί.
Δεν εξουσιοδοτείσαι όμως να διοργανώσεις δημόσια διαμαρτυρία εναντίον του, προβάλλοντας διαφορετικό λόγο από τον πραγματικό και ιδιαίτερα όταν ο ίδιος ο Λογοθέτης ΔΕΝ είναι υπεύθυνος για το λόγο που προβάλεις εσύ (τα προβλήματρα των εργατών της Cort).

Το τελευταίο σχολιό σου μιλάει για τιμές. Μέχρι τώρα άλλα μας έλεγες. Πονούσες για την εκμετάλλευση των εργατών στην Κορέα. Τώρα βλέπουμε ότι είσαι τσαντισμένος με τους Έλληνες εισαγωγείς που είναι ακριβοί. Μήπως πρέπει να ξεκαθαρίσεις λίγο τα πράγματα;
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #28 στις: 01/09/09, 11:58 »
Έτσι, απλά… Για να «Ξεκολλάμε» από  την ιδέα ότι η Squier είναι -και καλά- η «κακή» επιχείρηση, η Fender Mexico  είναι -και καλά- η “μέτρια” επιχείρηση και η  Fender U.S.A. είναι -και καλά- η «καλή» επιχείρηση… Btw. Και μόνο γιατί το ρώτησες Themos… «Unreasonable Over-priced  Whor$-hous$» είναι όλες οι Fender guitars …  Και δεν αξίζει (για μένα) να ασχολείται σοβαρός μουσικός μαζί τους…

Από εκεί και πέρα , δεν απορρίπτω a priori την οποιαδήποτε Ασιατικής κατασκευής κιθάρα…
Γιατί , υπάρχουν καλής κατασκευαστικής ποιότητας κιθάρες από την Ασία…
Από επιχειρήσεις κατασκευής μουσικών οργάνων που δεν κάνουν, αυτά που κάνει η Cort – Cor-Tec στους εργάτες της…

Σύμφωνοι σε αυτά τα δύο (εκτός από την ποιότητα και τη σχέση απόδοσης/τιμής, ειδικά των φτηνότερων των Fender). Δηλαδή συμφωνούμε ότι και αμερικανική κιθάρα να πάρω, στο ίδιο σύστημα εκμετάλλευσης συμβάλλω. Και φυσικά ότι δεν είναι όλες οι Ασιατικές επιχειρήσεις το ίδιο.

Από εκεί και πέρα, πράγματι γυρνώντας το στα περί τιμών με μπέρδεψες λίγο και μένα. Άσε που ο Λογοθέτης, από όσο γνωρίζω, έχει ρίξει τις τιμές του σε επίπεδα Thomann σε πολλά είδη εδώ και καιρό.
Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #29 στις: 01/09/09, 22:28 »
Κανονικά θα έπρεπε να «σπάσουμε» το thread σε δυο: «Εκμετάλλευση κιθαρό-κατασκευαστών» και  «Εκμετάλλευση κιθαρό-παικτών στην Ελλάδα από Έλληνες εισαγωγείς» για να προβάλουμε το πλήρης μέγεθος & επίπεδο αυτής της εκμετάλλευσης από το «σύστημα» (που λέει ο και συνονόματος μου…) Δηλαδή: «Κοίταξε πως «λειώνουν» τους Κορεάτες εργάτες της Cort – Cor-Tec στην  Κορέα» και σε «Κοίταξε πως τα «αρπάζουν» οι Έλληνες εισαγωγείς από τους Έλληνες μουσικούς στην Ελλάδα»…

RoyBatty

1ον: Δεν κάνεις λάθος… Αυτά έγιναν με τον Διαμαντόπουλο & το Musik-Produktiv…

2ον: Έτσι είναι η «ελεύθερη αγορά» που αυτοί (οι ίδιοι οι εισαγωγείς…) αποδεχτήκαν και πρεσβεύουν… Και οι «νόμοι» της «παρούσας ελεύθερης αγοράς» είναι σκληροί… Υπάρχει η άμεση πληροφόρηση και  ο άμεσος ανταγωνισμός με τους εισαγωγείς του εξωτερικού…
Πάει πια ο καιρός που «πουλούσαν φύκια για μεταξωτές κορδέλες»…

Πάει πια ο καιρός του «Λυρικόν»…

Και όσοι από αυτούς το κατάλαβαν, το κατάλαβαν…

Οι άλλοι ας πρόσεχαν…

Για να μην σου «κλαίγοντε» ότι στα «μαγαζιά» τους είναι «three and the κούκος»…

groovymood001

Μόνο έναν ξέρεις?... Τέσσερεις ξέρω «μάνι-μάνι» που πουλάν σε τιμές Γερμανίας…

indie-anos laternative

Αναφερόμουν σε εμένα…  Αλλά όσο πας με τα γραπτά σου μου τους θυμίζεις πιο πολύ…

Αν –μάλιστα- μου κολλήσεις και τον τίτλο του «ινστρούχτο(υ)ρα» του Music Store & του Thomann  τότε “το γλυκό θα δέσει»…

Καλό είναι να σου θυμίσω ότι δεν έχω κάποιο «Θεσμικό Ρολό» στο kithara.gr , δεν ζήτησα ούτε έλαβα  την εξουσιοδότηση σου για  να διοργανώσω δημόσια διαμαρτυρία και ούτε και την χρειάζομαι κιόλας…

Και το κυριότερο –που σου «διέφυγε» τάχα…- Τα placate θα  έγραφαν: “No Cort”… Τα φυλλάδια θα έγραφαν για τις απαράδεκτες συνθήκες που εργάζονται οι εργάτες της Cort – Cor-Tec Co.
Δεν νομίζω να πρότεινα να έγραφαν τα placate “No Logothetis Music” και τα  φυλλάδια να έγραφαν για τις τιμές των προϊόντων που εμπορεύεται… Που δεν είναι «σε επίπεδα Thomann σε πολλά είδη εδώ και καιρό.»
 
Αλλά εσύ γιατί έχεις τόση μεγάλη «πρεμούρα», για το αν θα γίνει η’ όχι δημόσια διαμαρτυρία στου Λογοθέτη.
Μέτοχος στην επιχείρηση του είσαι?...

 Αυτά τα ολίγα για την ώρα…

Μετά τιμής,
-ο Ινστρούχτορα(υ)ρας & Προβοκάτορας- Spartan.

Αποσυνδεδεμένος groovymood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1252
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #30 στις: 01/09/09, 23:09 »
groovymood001

Μόνο έναν ξέρεις?... Τέσσερεις ξέρω «μάνι-μάνι» που πουλάν σε τιμές Γερμανίας…

Να τους μάθουμε κι εμείς λοιπόν...
Just play the damn thing!!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος indie-anos laternative

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν μου έρχεται τίποτε να γράψω τώρα
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #32 στις: 02/09/09, 09:58 »
Αλλά εσύ γιατί έχεις τόση μεγάλη «πρεμούρα», για το αν θα γίνει η’ όχι δημόσια διαμαρτυρία στου Λογοθέτη.
Μέτοχος στην επιχείρηση του είσαι?...

Αν διάβαζες αυτά που έγραφα
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων να διευκρινίσω ότι το Λογοθέτη δεν τον ξέρω, δεν με ξέρει και δεν έχω ψωνίσει ποτέ από το μαγαζί του.
θα ήσουν και πιο προσεχτικός στα σχόλιά σου.

Το ίδιο και στους χαρακτηρισμούς σου
μου τους θυμίζεις πιο πολύ…
τους οποίους στους επιστρέφω.

Διαμαρτυρίες με "placate" (!!) μπορείς να κάνεις όσες θέλεις. Είναι αναφαίρετο δικαίωμά σου. Επειδή όμως δεν θέλησες να διαμαρτυρηθείς μόνος, αλλά ζήτησες τη συνδρομή των μελών του φόρουμ
Να διοργανώναμε την  επομένη συνάντηση του forum εξω από το Palazzo  του Mr. John Logofetis (Μεθώνης 23, Εξάρχεια, Αθήνα) Σαββατιάτικα
ήταν αναπόφευκτο να δεχτείς και τα σχόλια των μελών του φόρουμ γι’ αυτό που ζήτησες. Και όταν κατάλαβες ότι δεν είχε και πολύ πέραση αυτό που ζητούσες, γύρισες την κουβέντα στο πόσο ακριβοί είναι οι Έλληνες εισαγωγείς και πόσο ταλαιπωρήθηκες ν’ αγοράσεις το όργανό σου στην Ευρώπη εξ’ αιτίους τους...

Όταν αποκτήσεις συγκροτημένη άποψη και την εκφράσεις με επίσης συγκροτημένο τρόπο, εδώ είμαστε να τα ξαναπούμε. Να είσαι καλά.

Μια τελευταία επισήμανση. Είμαι 42 ετών και έχω ζήσει στο πετσί μου τη ληστρική συμπεριφορά των Ελλήνων εισαγωγέων μουσικού εξοπλισμού όσο λίγοι εδώ μέσα. Τόσο που σχεδόν τα είχα παρατήσει για ένα διάστημα. Τα σχόλιά μου για το σινάφι τους τα έχω κάνει επανειλημμένα εδώ μέσα.
Don’t sell the dreams you should be keeping pure and simple every time.

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #33 στις: 02/09/09, 17:44 »
indie-anos laternative:
Επειδή –γέρο- μιλάμε για αυτούς τους ανθρώπους
,
,
.
 
Αυτών των εργατών τις μεθόδους πάλης σου - σας πρότεινα…

Και επειδή «Δυστυχώς το γήρας ουκ γαρ έρχεται μόνο του» και δεν καταλαβαίνεις –γέρο- εύκολα:
 Δεν ζήτω, ούτε λαμβάνω  την εξουσιοδότηση σου για  να διοργανώσω δημόσια διαμαρτυρία -με όσους και οποίους άλλους επιθυμούν από το Forum να οργανώσουμε & να προβούμε σε αυτή την μέθοδο πάλης- και ούτε και την χρειάζομαι κιόλας -την εξουσιοδότηση σου-…

Αυτά τα ολίγα για την ώρα…

Μετά τιμής, Spartan.
 
     Όσο Mπορείς 
 
Κι αν δεν μπορείς να κάμεις την ζωή σου
όπως την θέλεις,
τούτο προσπάθησε τουλάχιστον
όσο μπορείς: μην την εξευτελίζεις
μες στην πολλή συνάφεια του κόσμου,
μες στες πολλές κινήσεις κι ομιλίες.
 
Μην την εξευτελίζεις πηαίνοντάς την,
γυρίζοντας συχνά κ'  εκθέτοντάς την
στων σχέσεων και των συναναστροφών
την καθημερινήν ανοησία,
ώς που να γίνει σα μια ξένη φορτική.
 
Κωνσταντίνος Καβάφης
 
 
(Από τα Ποιήματα 1897-1933, Ίκαρος 1984

Αποσυνδεδεμένος themos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1005
  • Φύλο: Άντρας
  • Αγιάτρευτος ροκαμπιλάς
    • Προφίλ
    • Picos Apicos & The Pina Coladas
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #34 στις: 02/09/09, 18:17 »
Ωραία. Για να λήξει το θέμα, αν θέλει ο Spartan ή οποιοσδήποτε άλλος να διοργανώσει πικετοφορία μπροστά στο Λογοθέτη ή οπουδήποτε, δικαίωμά του να κάνει την πρόταση. Κατά προτίμηση με νέο θέμα στην κατάλληλη κατηγορία ("Συναντήσεις"; "Λάθη και προτάσεις"; πάντως όχι εδώ).

Το ζήτημα το Ελλήνων εισαγωγέων και των ιντερνετομάγαζων είναι επίσης μάλλον off-topic εδώ, έχει συζητηθεί εκτενώς και υπάρχουν αρκετές πληροφορίες στο forum, στο ίντερνετ και την αγορά ευρύτερα, για το που υπάρχουν καλές ή κακές τιμές.

Πάντως δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να αρπαζόμαστε και να γινόμαστε ειρωνικοί.  :)

Picos Apicos & the Pina Coladas on the Web:

www.picosapicos.gr
MySpace
Facebook

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #35 στις: 02/09/09, 20:40 »
Παιδια, ηρεμηστε! To θεμα ειναι πιο σοβαρο απο το να τσακωνομαστε μεσα σε ενα φορουμ επειδη καποιος κατα λαθος ή οχι μιλησε ειρωνικα. Θα προτεινα να ηρεμησουν τα πνευματα και πραγματικα να δουμε πως θα αντιμετωπισουμε το θεμα. Ξενερωσα αρκετα μολις ειδα τα βιντεο και πηρα μια ιδεα για το τι γινεται στην ανατολη....  :-\

Αποσυνδεδεμένος Vaiking

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 881
  • Φύλο: Άντρας
  • Why should I sit and sigh...
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #36 στις: 04/09/09, 20:34 »
 Ζητω ταπεινα συγγνωμη απο το forum γιατι παρεξηγησα το θεμα... Αρχισα να γραφω για τις συνθηκες δουλειας και εκμεταλλευσης των Κορεατων εργαζομενων της Cort και το τι μπορουμε να κανουμε εμεις, ενω το θεμα (προφανως) ειναι οι υψηλες τιμες των Ελληνων εισαγωγεων μουσικων οργανων. Ζητω απο τους υπευθυνους να διαγραψουν την προηγουμενη απαντηση μου για να μη θεωρηθω off-topic και παρασυρω -αθελα μου- και αλλους και αρχισουν να μιλανε για τους Κορεατες εργατες! Ευχαριστω!
Υ.Γ. ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΟ ΛΟΓΟΘΕΤΗ/ΔΙΑΜΑΝΤΟΠΟΥΛΟ/ΝΑΚΑ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΛΟΥΤΟΚΡΑΤΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΤΕΣ ΤΟΥ ΤΙΜΙΟΥ ΙΔΡΩΤΑ ΤΗΣ ΜΟΥΣΙΚΙΑΣ (κατα το εργατιας)!!!!!
The most important second of our lives is the last one...

Αποσυνδεδεμένος myster maze

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • RetroLab
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #37 στις: 04/09/09, 22:06 »
:o :o
Τι ηθελες και τα εγραψες αυτα πανω που ηρεμησε το θεμα?  ;D

Ακριβως για...
....τις συνθηκες δουλειας και εκμεταλλευσης των Κορεατων εργαζομενων της Cort και το τι μπορουμε να κανουμε εμεις....
...ηταν το θεμα! Το ξερω οτι κανεις πλακα στο προηγουμενο ποστ... Αλλα τελικα δεν βλεπω να ευαισθητοποιειται κανεις ωστε να κανουμε κατι!  :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 04/09/09, 22:10 από myster-maze »

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #38 στις: 04/09/09, 23:03 »
Αλλα τελικα δεν βλεπω να ευαισθητοποιειται κανεις ωστε να κανουμε κατι!  :-\

Πέραν της πλάκας,τι ακριβώς θέλετε να κάνετε; Πραξικόπημα; :)
Δεδομένου πως δεν μας φταίει κανένας έλληνας εισαγωγέας-μαγαζάτορας δεν μπορείτε να κάνετε κάτι άλλο παρά μόνο να μποϋκοτάρετε την Cort.
Πείτε το και στους φίλους σας,και σε όποιον ξέρετε πως σκοπεύει να αγοράσει καινούρια κιθάρα.Νομίζω πως αυτό αρκεί,έστω κι αν φαίνεται λίγο.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #39 στις: 05/09/09, 15:54 »

1ον: Πως να ανταγωνιστεί ο έλληνας επιχειρηματίας μουσικών οργάνων τους ξένους όταν ο ίδιος βγάζει τα μάτια του μόνος του;


Στην Ελλαδα ειναι λιγο ιδιομορφα τα πραγματα γιατι καποια κοστη λειτουργικα ειναι αυξημενα, το αγοραστικο κοινο μικρο, και οι απαιτησεις επισης διαφορετικες. Αυτο βεβαια δεν δικαιολογει τις αυξημενες τιμες του παρελθοντος. Τωρα ολες αυτες οι επιχειρησεις ειτε θα αναγκαστουν να αλλαξουν επειχειρηματικο σχεδιο για να γινουν ανταγωνιστικες, ειτε θα δουν τα εσοδα να μειωνοντε χρονο με τον χρονο.

Οσο αφορα την Κορτ και αλλες τωρα, αυτες εχουν δημιουργηθει και παραγουν με αυτους τους ρυθμους γιατι και εμεις εχουμε δημιουργησει αυτη την ζητηση. Για καθε 5 κιθαριστες που θελουν μια φθηνη κιθαρα για αρχη ή γιατι δεν μπορουν να παρουν κατι ακριβοτερο, υπαρχουν και 5 κιθαριστες (και βαζω και τον εαυτο μου δυστυχως μεσα σε αυτο) που θα παρουν μια τετοια φθηνη κιθαρα για ποικιλια απλα επειδη ειναι φθηνη και μπορουν να πληρωσουν για μια 3η ή 4η κιθαρα. Αν ομως αντι για 3 φθηνες κιθαρες τα χρηματα πηγαιναν σε μια ακριβη, οπου τα χρηματα θα ηταν πηγαιναν και στον εργατη, τα πραγματα θα ηταν λιγο διαφορετικα.
Μπορει απλα και να μην αλλαζε τιποτα και εγω απλα να λεω ασυναρτησιες, αλλα ειναι μια σκεψη και αυτη, ποιοτητα αντι στην ποσοτητα.
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: Εκμετάλλευση από κιθαροκατασκευαστές
« Απάντηση #40 στις: 05/09/09, 16:16 »

1ον: Πως να ανταγωνιστεί ο έλληνας επιχειρηματίας μουσικών οργάνων τους ξένους όταν ο ίδιος βγάζει τα μάτια του μόνος του;


Στην Ελλαδα ειναι λιγο ιδιομορφα τα πραγματα γιατι καποια κοστη λειτουργικα ειναι αυξημενα, το αγοραστικο κοινο μικρο, και οι απαιτησεις επισης διαφορετικες. Αυτο βεβαια δεν δικαιολογει τις αυξημενες τιμες του παρελθοντος. Τωρα ολες αυτες οι επιχειρησεις ειτε θα αναγκαστουν να αλλαξουν επειχειρηματικο σχεδιο για να γινουν ανταγωνιστικες, ειτε θα δουν τα εσοδα να μειωνοντε χρονο με τον χρονο.

Έχεις ένα δίκιο σ'αυτό,αλλά μου θυμίζουν δικαιολογία πολιτικού τα παραπάνω, ειδικά αν αναλογιστείς πόσες αγορές κάνει αυτό το "μικρό αγοραστικό κοινό" απ'εξω :)
Απ'όσο γνωρίζω είσαι πολυταξιδεμένος.Πιστεύεις ειλικρινά πως ο Γερμανός πληρώνει μικρότερο ενοίκιο από τον Έλληνα;H πως απασχολεί κόσμο με το κατώτατο του μισθού "και αν σου αρέσει";Η πως φοροδιαφεύγει;  ;)
Δεν κατηγορώ κάποιον συγκεκριμένα,αλλά το να τα ρίχνουμε συνέχεια αλλού είναι η εύκολη λύση.Μακάρι να το αναλογιστούν και να κάνουν κάτι,όχι για να επιβιώσουν(πάω στοίχημα πως δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα) αλλά για να κερδίσουν και αυτοί,και εμείς.

Οσο αφορα την Κορτ και αλλες τωρα, αυτες εχουν δημιουργηθει και παραγουν με αυτους τους ρυθμους γιατι και εμεις εχουμε δημιουργησει αυτη την ζητηση. Για καθε 5 κιθαριστες που θελουν μια φθηνη κιθαρα για αρχη ή γιατι δεν μπορουν να παρουν κατι ακριβοτερο, υπαρχουν και 5 κιθαριστες (και βαζω και τον εαυτο μου δυστυχως μεσα σε αυτο) που θα παρουν μια τετοια φθηνη κιθαρα για ποικιλια απλα επειδη ειναι φθηνη και μπορουν να πληρωσουν για μια 3η ή 4η κιθαρα. Αν ομως αντι για 3 φθηνες κιθαρες τα χρηματα πηγαιναν σε μια ακριβη, οπου τα χρηματα θα ηταν πηγαιναν και στον εργατη, τα πραγματα θα ηταν λιγο διαφορετικα.
Μπορει απλα και να μην αλλαζε τιποτα και εγω απλα να λεω ασυναρτησιες, αλλα ειναι μια σκεψη και αυτη, ποιοτητα αντι στην ποσοτητα.
Δεν λες καθόλου ασυναρτησίες,περιέγραψες μια χαρά την καταναλωτική λογική του σήμερα.Και αν τα μουσικά όργανα (ευτυχώς) έχουν γίνει οικονομιικώς προσιτά στους πάντες,προσωπικά πιστεύω πως  όταν μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις ακόμα μια Cort/Samick/Schecter ως 3η ή 4η κιθάρα "επειδή είναι φτηνή,ας υπάρχει",τότε κάτι πάει στραβά με τον τρόπο που αντιμετωπίζουμε τις ανάγκες μας.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2563 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/11/08, 13:54
από Ogun-Sotis