Αποστολέας Θέμα: ΘΗΚΗ-ΣΥΝΤΗΡΙΣΗ-ΜΕΤΑΚΙΝΗΣΗ-ΤΟΠΟΘΕΤΙΣΗ ΚΙΘΑΡΑΣ  (Αναγνώστηκε 9793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος children of bodom

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 190
  • Φύλο: Άντρας
  • everytime i die
    • Προφίλ
απο τα λίγα που ξέρω:

1)για έξω δεν ξερω (μάλλον με ενίσχυση)
2)στο σπίτι να την αφήνεις έξω από θήκη ντουλάπες κτλ για να αναπνέει , δηλ σε μια βάση πχ τρίποδο
3)καθαριστικά πάρε όλη την σειρά της dunlop  http://www.thomann.de/gr/dunlop_maintenance_kit.htm?sid=973827df7442ad8b899fe81f6cdd8f4b
4)δεν χρειάζεσαι καπάκι και ναι αν είναι μεταλλικό επηρεάζει λίγο τον ήχο (πόσο λίγο?? ??? )



το 65(το πρασινο)τι ειναι;
το 65(το μωβ)τι ειναι;
και το 02 τι ειναι;
children of bodom

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχω την κιθάρα μου (Αξίας:50Ε) μέσα στο αυτοκίνητο(60+ βαθμοί, όλοι το ξέρετε), είτε στο σπίτι μου όρθια ( να ισορροπεί από μόνη της) , είτε στην παραλία μέσα (μέχρι να κάτσει όρθια) είτε πάνω (ξαπλωμένη) στην άμμο και δεν έχει δείξει σημάδια αλλοίωσης.
Ούτε κάν η γυαλάδα δεν έχει χαθεί.

Σημάδια αλλοίωσης μπορεί να μην έχει δείξει ακόμα.. όμως σημάδια στρεύλωσης πρέπει να έχει δείξει σίγουρα!..

Και εγώ θα ρωτήσω το εξής απλό: εάν αντί για 50€, είχες δώσει 2500€ για την κιθάρα σου, θα της συμπεριφερόσουν το ίδιο?
αυτό που προφανώς θελει να πει το παιδί είναι πως παρ'όλα όσα της έχει κάνει η κιθάρα δεν έχει πάθει τίποτα....
και μπροστά σ'αυτά όλες αυτές οι επιφυλάξεις ίσως να ναι περιττές....

Αποσυνδεδεμένος jim.ni

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 817
  • Φύλο: Άντρας
  • The Day That Never Comes
    • Προφίλ
απο τα λίγα που ξέρω:

1)για έξω δεν ξερω (μάλλον με ενίσχυση)
2)στο σπίτι να την αφήνεις έξω από θήκη ντουλάπες κτλ για να αναπνέει , δηλ σε μια βάση πχ τρίποδο
3)καθαριστικά πάρε όλη την σειρά της dunlop  http://www.thomann.de/gr/dunlop_maintenance_kit.htm?sid=973827df7442ad8b899fe81f6cdd8f4b
4)δεν χρειάζεσαι καπάκι και ναι αν είναι μεταλλικό επηρεάζει λίγο τον ήχο (πόσο λίγο?? ??? )



το 65(το πρασινο)τι ειναι;
το 65(το μωβ)τι ειναι;
και το 02 τι ειναι;


το 01 είναι καθαριστικό για την ταστιερα (rosewood), για καθάρισμα οχι για συντήρηση και είναι αρκετά δυνατό
το 02 είναι λάδι για την ταστιερα (rosewood) για συντήρηση, το περνάς  μετά το 01, κάτι σαν το lemon oil (65)
το 65 το μπλε είναι καθαριστικό για τις χορδές
το 65 το κίτρινο-πορτοκαλή (οχι το lemon oil) είναι καθαριστικό για το σώμα, πάνω στο βερνίκι, αρκετά ελαφρύ
το 65 το πράσινο είναι φυσικό "κερί"  από δέντρο carnauba  που """υποτίθεται"""  :P οτι είναι πολύ δυνατό και εξαφανίζει τις ψιλές γρατσουνιές (στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα, τουλάχιστον στην δικιά μου ibanez. Ε αμα έχετε καμιά fender μπορεί να λιώσει και να εξαφανιστεί το σώμα  ;D )
Εχω λαμπατο LePou.......  :run

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ

το 65 το πράσινο είναι φυσικό "κερί"  από δέντρο carnauba  που """υποτίθεται"""  :P οτι είναι πολύ δυνατό και εξαφανίζει τις ψιλές γρατσουνιές (στην πραγματικότητα δεν κάνει τίποτα, τουλάχιστον στην δικιά μου ibanez. Ε αμα έχετε καμιά fender μπορεί να λιώσει και να εξαφανιστεί το σώμα  ;D )

+1  ;D
Όσες φορες και να το δοκίμασα, ακόμα και οι απειροελάχιστες μικρογρατζουνιές έμειναν...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
2710 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/01/08, 20:03
από GreekDudeCovers
1 Απαντήσεις
2726 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/01/08, 13:40
από zoltan
4 Απαντήσεις
3891 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/02/08, 12:44
από Απόλλων
5 Απαντήσεις
3587 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/05/08, 22:49
από Jezus
10 Απαντήσεις
4596 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/08, 23:54
από hot_sauce (φλουτσ)
7 Απαντήσεις
4285 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/09, 17:45
από geo134
3 Απαντήσεις
2356 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/10, 17:53
από PossessedB.E.
1 Απαντήσεις
2472 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/06/10, 20:03
από tendril
1 Απαντήσεις
1789 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/10, 15:15
από Jezus
11 Απαντήσεις
4203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/11, 16:06
από adr1anos