Αποστολέας Θέμα: Καλοκαιρινες Διακοπες και βουτιες (ρευματος :-))  (Αναγνώστηκε 3595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Θα ηθελα τις συμβουλες των παλιοτερων σχετικα με το τι προστασια μπορουμε να βαλουμε ωστε να μην εχουμε βλαβες στα αγαπημενα μας μηχανηματα (πολυεφε, ενισχυτες κτλ) με τις βυθισεις ή/και διακοπες ρευματος τωρα την καλοκαιρινη περιοδο. Τα ερωτηματα μου ειναι τα ακολουθα:
  • Οι ενισχυτες που περιεχουν λυχνιες ειναι πιο ευαισθητοι?
  • Ενα πολυμπριζο με προστασια υπερτασης ειναι αρκετο? Ή χρειαζεται UPS?
  • Αν το UPS ειναι η μονη λυση, τοτε τι χαρακτηριστικα θα πρεπει να εχει?
Δεν ειμαι (ακομα... :-\ ) παθων στο μουσικο μου εξοπλισμο, αλλα επειδη προσφατα ειχα ασχημη εμπειρια με το PC (καμμενο τροφοδοτικο και μητρικη  >:( ) θα ηθελα να προετοιμαστω για καθε ενδεχομενο.

(ΥΣ η γειωση στο σπιτι που παιζω κυριως ειναι πολυ καλη οπως και οι ασφαλειες στον πινακα, αλλα αυτο υποθετω εχει να κανει περισσοτερο με την προστασια των ανθρωπων, παρα των μηχανηματων)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Eνα power conditioner χρειαζεσαι για να σαι καλυμενος και απο αποψη αλλαγων τασης κτλ αλλα και απο αποψη φιλτραρισματος του ρευματος για να μην εχει και θορυβο απο πιθανα παρασιτα λογω κακου δικτυου, παρεμβολων κτλ.
Τιμες απο 50 μεχρι οσο μπορεις να φανταστεις...
Γενικα τα conditioners ειναι συνηθως σε μορφη rack, οποτε μπορεις ακομα και να στησεις ενα rack που θα εχει μεσα και το conditioner και την κεφαλη του ενισχυτη (ή τελικο και προενισχυτη αν ειναι σε rack).
Τωρα αν ο ενισχυτης σου ειναι combo, απλα θα πρεπει καπου να βολεψεις και το conditioner...
Το ups ειναι too much λυση, πολυ βαρυ, ασυμφορο και μαλλον αχρηστο μιας και στα pcs εχει νοημα η υπαρξη του για να μην κλεισει το pc και χασεις αρχεια... Στην κιθαρα δεν θα παθει κατι ενας ενισχυτης αν απλα κοπει το ρευμα... Το προβλημα ειναι οταν επανερχεται το ρευμα και με τι ταση, αν κανει σπινθηρισμο κτλ και με αυτα εισαι καλυμενος με ενα power conditioner.
Γενικοτερα, οι λαμπατοι και οι ψηφιακοι ενισχυτες / προενισχυτες λογικα ειναι πιο ευαισθητοι σε σχεση με τους απλους ss, αλλα οτι και να χεις, αν ειναι να σου γινει το τσαφ, γινεται και δεν δινει σημασια τι ενισχυτη εχεις...  ;)
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω πολυ φιλε μου, να'σαι καλα! Ειχα ακουσει για τα power conditioners αλλα ποτε δεν ειχα ψαξει τη χρησιμοτητα τους  :) (ισως γιατι ειναι rack equipment)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Αυτό που είναι πολύ επικίνδυνο για τα ηλεκτρονικά μηχανήματα είναι οι σπινθυρισμοί της ΔΕΗ.
Αυτοί είναι ξαφνικές αυξομοιώσεις στο voltage που δέχεται το τοπικό δίκτυο και είναι καταστροφικές για τα μηχανήματα.
Ειδικά το καλοκαίρι, με την αυξημένη ζήτηση ρεύματος για τα κλιματιστικά, και με την ΔΕΗ να μπάζει και να βγάζει δίκτυα και εργοστάσια ολόκληρα στην εθνική παροχή, γίνεται της κακομοίρας.
Εγώ έχω σε κάθε κύρια παροχή στο σπίτι μου που τροφοδοτεί ηλεκτρονικές συσκευές και μία μπρίζα ασφαλείας, και ειδικά εάν έχεις ακριβά μηχανήματα όπως λαμπάτους, θα σου σύστηνα να έπαιρνες ένα τέτοιο μαζί σου για κάθε περίσταση/live όπου πηγαίνεις.   
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω Adr1ane για τη συμβουλη! Ειναι μια πολυ οικονομικη και φορητη λυση (εχω ενα τετοιο πολυμπριζο στην τηλεοραση/ ηχοσυστημα). Παρ'ολα αυτα, αν βρω θα αγορασω και ενα φθηνο power conditioner (ειδα της Samson to PS10 στα 56 ευρω).
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Nα φροντισεις το conditioner που θα παρεις να αντεχει τα amper του ενισχυτη και οποιας αλλης συσκευης συνδεσεις πανω. Αυτο το γραφουν οι συσκευες απο πισω ή στο manual.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Σ'ευχαριστω Adr1ane για τη συμβουλη! Ειναι μια πολυ οικονομικη και φορητη λυση (εχω ενα τετοιο πολυμπριζο στην τηλεοραση/ ηχοσυστημα). Παρ'ολα αυτα, αν βρω θα αγορασω και ενα φθηνο power conditioner (ειδα της Samson to PS10 στα 56 ευρω).


Aυτο ενοεις?
http://www.dv247.com/studio-equipment/samson-ps10-19-rackmount-power-conditioner--47520

Εγω απο το Τομαν το ηξερα ως PB10,  εδω το εχουν PS10, αλλα μαλλον ειναι το ιδιο μοντελο.
Εγω εχω το προ
http://www.thomann.de/gr/samson_powerbrite_pb10_pro.htm
περι τα 140 ευρω το ειχα παρει απο Τομαν η Μιουζικ Στορ πριν χρονια. Στην αρχη μου ειχε φανει πολυ καλο, και μαλιστα μου ειπε και ενα κολητος και του παρηγκειλα ενα ιδιο. Αλλα μετα απο λιγο καιρο, και ενω το ειχα πανω-πανω στο ρακ και χωρις κατι βαρυ να το τραβαει κατω, αρχισε να διαλυετε. Το πισω μερος απο το σασι ξεκολησε και πηρε μια κληση προς τα κατω. Βαρεθηκα να ασχοληθω και να το στειλω πισω για αντικατασταση.
Επισης εχω και το
http://www.thomann.de/gr/phonic_ppc_9000_e.htm
το οποιο το εχω βιδωμενο στο ρακ του γραφειου. Μετα απο λιγες μερες στο ρευμα κατι βλαβη επαθε και ο μετρητης τασης που εχει μπροστα δειχνει μονιμα τερμα ταση στα κοκκινα. Παλι δεν ασχοληθηκα να το στειλω πισω, απλα θελω να πω οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι ολα λιγο ψευτικα. Παντως αν δεν εχεις παραπανω να διαθεσεις, παρε το Σαμσον, αλλα να ξερεις θελει προσοχη μην διαλυθει (εκτος αν το δικο μου ειναι εξαιρεση), ο κολητος το εχει στο στουντιο και ειναι ευχαριστημενος, εγω το εχω χρησιμοποιησει και συναυλιες με ΡΑ μηχανηματα πανω και ολα μια χαρα!
Τα περισοτερα απο αυτα ειναι 10Α (αμπερ), οποτε με εναν ενισχυτη και τερμα να τον βαλεις πανω απο 1-2 αμπερ δεν προκειτε να τραβηξεις ποτε (και πολλα λεω).
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Σ'ευχαριστω Adr1ane για τη συμβουλη! Ειναι μια πολυ οικονομικη και φορητη λυση (εχω ενα τετοιο πολυμπριζο στην τηλεοραση/ ηχοσυστημα). Παρ'ολα αυτα, αν βρω θα αγορασω και ενα φθηνο power conditioner (ειδα της Samson to PS10 στα 56 ευρω).


Aυτο ενοεις?
http://www.dv247.com/studio-equipment/samson-ps10-19-rackmount-power-conditioner--47520

Εγω απο το Τομαν το ηξερα ως PB10,  εδω το εχουν PS10, αλλα μαλλον ειναι το ιδιο μοντελο.
Εγω εχω το προ
http://www.thomann.de/gr/samson_powerbrite_pb10_pro.htm
περι τα 140 ευρω το ειχα παρει απο Τομαν η Μιουζικ Στορ πριν χρονια. Στην αρχη μου ειχε φανει πολυ καλο, και μαλιστα μου ειπε και ενα κολητος και του παρηγκειλα ενα ιδιο. Αλλα μετα απο λιγο καιρο, και ενω το ειχα πανω-πανω στο ρακ και χωρις κατι βαρυ να το τραβαει κατω, αρχισε να διαλυετε. Το πισω μερος απο το σασι ξεκολησε και πηρε μια κληση προς τα κατω. Βαρεθηκα να ασχοληθω και να το στειλω πισω για αντικατασταση.
Επισης εχω και το
http://www.thomann.de/gr/phonic_ppc_9000_e.htm
το οποιο το εχω βιδωμενο στο ρακ του γραφειου. Μετα απο λιγες μερες στο ρευμα κατι βλαβη επαθε και ο μετρητης τασης που εχει μπροστα δειχνει μονιμα τερμα ταση στα κοκκινα. Παλι δεν ασχοληθηκα να το στειλω πισω, απλα θελω να πω οτι σε αυτη την κατηγορια τιμης ειναι ολα λιγο ψευτικα. Παντως αν δεν εχεις παραπανω να διαθεσεις, παρε το Σαμσον, αλλα να ξερεις θελει προσοχη μην διαλυθει (εκτος αν το δικο μου ειναι εξαιρεση), ο κολητος το εχει στο στουντιο και ειναι ευχαριστημενος, εγω το εχω χρησιμοποιησει και συναυλιες με ΡΑ μηχανηματα πανω και ολα μια χαρα!
Τα περισοτερα απο αυτα ειναι 10Α (αμπερ), οποτε με εναν ενισχυτη και τερμα να τον βαλεις πανω απο 1-2 αμπερ δεν προκειτε να τραβηξεις ποτε (και πολλα λεω).


Thanks Jesus για τις πληροφοριες! Ναι, αυτο το μοντελο εννοω (PS10) - ειναι αυτο που δεν διαλύεται! :D :D :D

Παντως αν τελικα παρω power conditioner ακριβοτερο απο 100 ευρω θα το βαλω σε μπριζα ασφαλειας... ::)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος Dr Wolf

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • PUMPKIN.GR
Μπορείς να σκεφτείς και την λύση του σταθεροποιητή τάσης πάντως. .

πχ: http://www.you.gr/b2c_iqshop/b2c/pd.do?pg=3DE9186B5016354C895C9CD659DDE8D5&pa=AADB05BD2A844C4DA6C0665EB18FBA18
"If You Can't Have What You Want,
It's Time To Start Wanting What You Have ..."
-------------------------------------------------
http://www.myspace.com/rain-on-fire

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
58 Απαντήσεις
21133 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/09/07, 12:22
από Shu_Ji
34 Απαντήσεις
13217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/07, 11:53
από Αγγέλα
46 Απαντήσεις
14152 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/06/08, 16:38
από spio
7 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/06/10, 17:19
από Kiratzoharris
1 Απαντήσεις
2087 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/06/10, 16:09
από sofitia
19 Απαντήσεις
8918 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/21, 20:48
από filipposfragkogiannis
2 Απαντήσεις
2299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/10/10, 11:46
από sporosvogas
35 Απαντήσεις
19630 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/08/18, 18:21
από emg