Σελίδες:
  • #1 από atzolina στις 16 Aug 2005


  • Την τελευταία της πνοή άφησε την Τρίτη, σε ηλικία 62 ετών, η μεγάλη κυρία του ελληνικού πενταγράμμου Βίκυ Μοσχολιού. Η σπουδαία ερμηνεύτρια, που με τη φωνή της σφράγισε την ιστορία του ελληνικού λαϊκού τραγουδιού, «έσβησε» έπειτα από άνιση μάχη με τον καρκίνο.


    Πηγή : news.in.gr
  • #2 από delfinaki στις 16 Aug 2005
  • Κρίμα τόσο σπουδαίοι άνθρωποι να φεύγουν τόσο νωρίς και με τέτοιο τρόπο. Μερικά στοιχεία:

    Γεννήθηκε το 1945 στο Μεταξουργείο και έκανε την πρώτη εμφάνιση στο πάλκο το 1962, λέγοντας τέσσερα τραγούδια κάθε βράδυ κοντά στον Γρηγόρη Μπιθικώτση και τη Δούκισσα. Η ουσιαστική δισκογραφική της πορεία, αρχίζει το 1964, όταν την ανακαλύπτει ο Σταύρος Ξαρχάκος για να τραγουδήσει το «Χάθηκε το φεγγάρι» στην ταινία «Λόλα». Μετά την πρεμιέρα της ταινίας εμφανίζεται στα καλύτερα νυχτερινά κέντρα της εποχής. Δυο μαγαζιά «βαφτίστηκαν» με ονόματα από τα τραγούδια της «Τα Ξημερώματα» και «Τα Δειλινά». Από εκείνη την περίοδο και μετά ξεκινά η καριέρα της. Όλοι οι μεγάλοι συνθέτες αρχίζουν να δίνουν στην Μοσχολιού μερικά από τα καλύτερα τραγούδια τους. Συνεργάστηκε με πάρα πολλούς, από τον Σταύρο Ξαρχάκο, τον Γιώργο Ζαμπέτα, τον Απόστολος Καλδάρα, τον Δήμο Μούτση, τον Γιάννη Μαρκόπουλο μέχρι τον Μίκη Θεοδωράκη, τον Γιάννη Σπανό, τον Γιώργο Κατσαρό, τον Ακη Πάνου, τον Μίμη Πλέσσα, τον Γιώργο Χατζηνασσιο, τον Βασίλη Τσιτσάνη, τον Μάρκο Βαμβακάρη, αλλά και τους Λουκιανό Κηλαιδόνη και Σταμάτη Κραουνάκη.

    Καθιερώθηκε ως μία από τις καλύτερες φωνές του ελληνικού τραγουδιού και με την μπάσα, ιδιαίτερη φωνή της, ερμήνευσε μοναδικά μερικά από τα πιο αγαπημένα μας τραγούδια, όπως τα: «Τα τραίνα που φύγαν», «Βάλε κι άλλο πιάτο στο τραπέζι», «Χωρισμός», «Δεν ξέρω πόσο σ’ αγαπώ», «Ένα αστέρι πέφτει, πέφτει», «Πέρα από τη θάλασσα», «Αλήτης»,  «Ασφαλώς και δεν πρέπει», «Μετανάστες»,  «Άνθρωποι μονάχοι», «Μαρκίζα».

    Η Βίκυ Μοσχολιού έχει λάβει αμέτρητες τιμές . Το 1971 το BBC London την αποκάλεσε τη «μεγαλύτερη φωνή της Ελλάδος». Ο Μίκης Θεοδωράκης και ο Μάνος Χατζιδάκης έχουν αποκαλέσει τη φωνή της «ογκόλιθο» και «βιολοντσέλο». Η ίδια παρέμεινε σεμνή και πάντα έλεγε ότι η μεγαλύτερη τιμή είναι η αγάπη του κόσμου.

  • #3 από pimami στις 16 Aug 2005
  • αντίο Βίκυ....
    ευχαριστούμε γι αυτά που μας χάρισες...

      .... για το κορίτσι που τραγουδά τα χαράματα στο παράθυρι, με το τσιγάρο στο χέρι...
        ....γιατί όταν στεκόμαστε κάτω από την μαρκίζα για να μην βραχούμε έχουμε μία φωνή στο μυαλό μας...
          ....γιατί επεμβαίνεις στην προσωπική μας ζωή και στα συναισθήματά μας με την χροιά της φωνής σου......
            ....γιατί μας έμαθες πως είναι να το παλεύει κάποιος μέχρι την τελευταία στιγμή...
             
    "ασφαλώς και δεν πρέπει"  να κλάψουμε Βίκυ..... εσύ εξάλλου πας να βρεις τον Γιώργο Ζαμπέτα και τον Άκη Πάνου...     

    ...λίγοι μείνανε παιδιά....! 
  • #4 από Ο Γενίτσαρος cmaj7 στις 16 Aug 2005
  • Ο όπως πάντα αιρετικός και διαφωνών cmaj7 έχει διαφορετική άποψη
    Δεν μου άρεσε η φωνή της πολύ λαϊκή για τα αυτιά μου
    Πέραν τούτων δεν την πήγαινα γιατί έσπαγε μαζί με άλλους ""χριστιανούς"" τις ταμπέλες των κινηματογράφων που έπαιζαν τον Τελευταίο Πειρασμό του scorcese
  • #5 από Ο Νέος Κιθαρωδός στις 16 Aug 2005
  • Παρόλο που βρίσκω και εγώ ότι στις τελευταίες της ερμηνείες το παράκανε λίγο στο "θεατρικό" στυλ, για πάνω από δύο δεκαετίες τραγούδησε πάρα πολλά τραγούδια που θα μείνουν ιστορικά!

    Όχι μόνο αυτά που λέει το Δελφινάκι παραπάνω, αλλά και πάρα πολλά ακόμη... Απίστευτα τραγούδια...
  • #6 από fatses asteies στις 16 Aug 2005
  • Ο όπως πάντα αιρετικός και διαφωνών cmaj7 έχει διαφορετική άποψη
    Δεν μου άρεσε η φωνή της πολύ λαϊκή για τα αυτιά μου
    Πέραν τούτων δεν την πήγαινα γιατί έσπαγε μαζί με άλλους ""χριστιανούς"" τις ταμπέλες των κινηματογράφων που έπαιζαν τον Τελευταίο Πειρασμό του scorcese

    Ούτε κι εμένα μ' αρέσουν οι λαικοί, όσο για τα τραγούδια της, δε μου αρέσει να τα ακούω. Αλλά ήταν πράγματι μεγάλη φωνάρα, εξαιρετική, άσχετα με το αν μας άρεσε ή όχι.
  • #7 από atzolina στις 18 Aug 2005
  • Ο όπως πάντα αιρετικός και διαφωνών cmaj7 έχει διαφορετική άποψη

    Σε τι έχεις διαφορετική άποψη ;

    Το θέμα ανοίχτηκε για να ''αποχαιρετήσουμε'' - όποιος θέλει - έναν άνθρωπο , που ''έφυγε'' !!!

    Δεν ανοίχτηκε ούτε για να πούμε αν μας άρεσε ή όχι η φωνή και τα τραγούδια της...

    Δεν μου άρεσε η φωνή της πολύ λαϊκή για τα αυτιά μου

    ....αλλά ούτε για να ασκήσουμε κριτική για τις πράξεις της !!!

    Πέραν τούτων δεν την πήγαινα γιατί έσπαγε μαζί με άλλους ""χριστιανούς"" τις ταμπέλες των κινηματογράφων που έπαιζαν τον Τελευταίο Πειρασμό του scorcese

  • #8 από Ο Γενίτσαρος cmaj7 στις 18 Aug 2005
  • καλά οκ
    Γεια σου Βίκυ κι ας μη μου άρεσε η φωνή σου
     
  • #9 από holliday στις 18 Aug 2005
  • αυτες τις δυο μερες απ το ραδιοφωνο στο γραφειο, εχω ακουσει τοσα πολλα τραγουδια απο Μοσχολιου που αισθανομαι σα να επαθα overdose.

    τελικα ξαφνιαστικα απ τον ογκο της δουλειας της.


    καλο ταξιδι να εχει...

    την θαυμασα για το κουραγιο της!
  • #10 από Symeon στις 18 Aug 2005
  • Είναι όντως κριμα να φευγουν τετοια ανθρωποι απο κοντα μας...εγω προσωπικα συμπαθουσα και την φωνη της και την ιστορια και τις ερμηνειες της,..λυπηθηκα που το εμαθα...ηταν πολύ δυνατη σαν ανθρωπος και πολύ καλη και σεμνη...
  • #11 από Ο Γενίτσαρος cmaj7 στις 18 Aug 2005
  • σεμνη...

    Τώρα εγώ φταίω αν ξαναπώ για τον τελευταίο πειρασμό?

    Παιδιά για μισό λεπτό δε σημαίνει ότι όποιος πεθαίνει πρέπει να γίνεται άγιος
    Δηλαδή όταν πέθανε ο Χϊτλερ έπρεπε να λέμε Α τι καλός που ήταν ο Αδόλφος ......... και φιλάνθρωπος - μια φορά είχε μαζέψει από το δρόμο έναν φτωχο και τον τάισε
  • #12 από holliday στις 18 Aug 2005
  • ΣΥΜΕΩΝ τα παραλες...

    δε θα ξεχασω την πορωση της με το θεμα των ταυτοτητων τοτε.

    αυτο δεν ειναι σεμνοτητα... και φυσικα δεν ηταν και ιδιαιτερα "σεμνη" απ οτι ελεγε και η ιδια.

    λογω ημερων δε κανει να συνεχισω.

    επιμενω να λεω.. καλο ταξιδι...

    εφυγε απο δω, δε την αγγιζουν αυτα τωρα πια.
  • #13 από jagmaster στις 18 Aug 2005
  • Ο όπως πάντα αιρετικός και διαφωνών cmaj7 έχει διαφορετική άποψη
    Δεν μου άρεσε η φωνή της πολύ λαϊκή για τα αυτιά μου
    Πέραν τούτων δεν την πήγαινα γιατί έσπαγε μαζί με άλλους ""χριστιανούς"" τις ταμπέλες των κινηματογράφων που έπαιζαν τον Τελευταίο Πειρασμό του scorcese

    Nai, alla ama akouses to "didima feggaria" mazi me mitropano (ti diskara kai auti) kai den s' arese, kapou den travaei h douleia. Telws pantwn, megali fwni. Toulaxiston efige athoriva, aksioprepws kai xwris polles timpanokrousies. En sigrisei me kati Kazantidides pou den tous afinan na pethanoun san anthrwpoi...
  • #14 από pimami στις 18 Aug 2005











  •                                                                                                                                            σσσςςς.....
  • #15 από Symeon στις 18 Aug 2005
  • ΣΥΜΕΩΝ τα παραλες...

    αναφερομαι σε σεμνοτητα οσον αφορα την μουσικη...
  • #16 από nanoukka στις 19 Aug 2005
  • Έφυγε άλλη μια σπουδαία φωνή του ελληνικού τραγουδιού.... :-\Αντίο Βίκυ...
  • #17 από atzolina στις 19 Aug 2005
  • Nai, alla ama akouses to "didima feggaria" mazi me mitropano (ti diskara kai auti) kai den s' arese, kapou den travaei h douleia.

    Ε,συγνώμη...αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι το λέει η Αλέκα Καννελίδου...όχι η Βίκυ Μοσχολιού !!! ::)


    Παιδιά για μισό λεπτό δε σημαίνει ότι όποιος πεθαίνει πρέπει να γίνεται άγιος
    Δηλαδή όταν πέθανε ο Χϊτλερ έπρεπε να λέμε Α τι καλός που ήταν ο Αδόλφος ......... και φιλάνθρωπος - μια φορά είχε μαζέψει από το δρόμο έναν φτωχο και τον τάισε

    Απ' όσο είμαι σε θέση να γνωρίζω, η Μοσχολιού δεν έκανε κανέναν ...σαπούνι !!! ::)


  • #18 από FSL στις 23 Aug 2005
  • Αν και δε μου πολυάρεσε η φωνή της και διαφωνώ με την κομματική ενασχόλησή της παρόλα αυτά αναγνωρίζω τη συνεισφορά της στο λαϊκό τραγούδι.
    Καλό ταξίδι λοιπόν.....
  • #19 από geni στις 23 Aug 2005
  • Εγω τη θαυμαζα σα γυναικεια φυσιογνωμια και σαν ερμηνευτρια,για την περηφανεια,το ηθος της. Ενα παρα πανω τωρα που ακουσα παλια τραγουδια που δεν περιμενα να ειναι δικα της.

    Θα λειψει, αλλα ευτυχως χαραξε βαθια.
  • #20 από vst@vros στις 23 Aug 2005
  • Εγω μιας και ακούω οσα λαικά τραγούδια μου καθονται καλά στο αυτί, να πω οτι αν και δεν μου αρεσε το στύλ της  κας Μοσχολίου σαν ανθρωπος, μου άρεσε πολύ ο τρόπος που ερμήνευσε αρκέτα τραγούδια και κυρίως του Ζαμπέτα...  Εχε γεια ....Αντίο... 
  • #21 από jagmaster στις 24 Aug 2005
  • Nai, alla ama akouses to "didima feggaria" mazi me mitropano (ti diskara kai auti) kai den s' arese, kapou den travaei h douleia.

    Ε,συγνώμη...αλλά το συγκεκριμένο τραγούδι το λέει η Αλέκα Καννελίδου...όχι η Βίκυ Μοσχολιού !!! ::)


    Apokleietai... Ektos an ekana lathos ston titlo tou kommatiou...
  • #22 από Νεκταρία στις 24 Aug 2005
  • Μια ερώτηση: Γιατί όταν αναφερόμαστε σε έναν καλλιτέχνη, πρέπει να μας απασχολούν τα πολιτικά/θρησκευτικά του πιστεύω ή οτιδήποτε άλλο έκανε όσο ζούσε;

    Μήπως θα ήταν πιο σωστό να τον "κρίνουμε" μόνο βάσει της καλλιτεχνικής του πορείας;

    Πάνο, το τραγούδι "Δίδυμα φεγγάρια" το τραγουδάει ο Μητροπάνος με την Κανελλίδου.
    Μήπως εννοείς άλλο τραγούδι;


  • #23 από oldnavy στις 24 Aug 2005
  • Προσωπικά δεν μου άρεσε, αλλά δεν έχει σημασία αυτό, δεν μπήκα άλλωστε στον κόπο να γράψω για να πω την αρνητική μου γνώμη. Εκείνο που με χαλάει σε όλο αυτό το γεγονός (αλλά και κάθε παρόμοιο) είναι αυτή η Δημόσια δαπάνη. Δηλαδή να πληρώνουμε εμείς οι κακομοίρηδες φορολογούμενοι τα έξοδα της κηδείας όλων αυτών των ευκατάστατων ανθρώπων όταν εκείνο που έκαναν ήταν απλώς ή δουλειά τους, η οποία μάλιστα τους αντάμειψε πλουσιοπάροχα και τους εξασφάλισε άνετη ζωή.
  • #24 από vst@vros στις 24 Aug 2005
  • Εκείνο που με χαλάει σε όλο αυτό το γεγονός (αλλά και κάθε παρόμοιο) είναι αυτή η Δημόσια δαπάνη. Δηλαδή να πληρώνουμε εμείς οι κακομοίρηδες φορολογούμενοι τα έξοδα της κηδείας όλων αυτών των ευκατάστατων ανθρώπων όταν εκείνο που έκαναν ήταν απλώς ή δουλειά τους, η οποία μάλιστα τους αντάμειψε πλουσιοπάροχα και τους εξασφάλισε άνετη ζωή.

    ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ...

    αυτο που γινεται εδω ''προς τιμήν'' του/της καθε... δειχνει τον ''σεβασμό της κοινωνίας προς το πολίτη''...αν εισαι επώνυμος σε σεβεται αν οχι ποιος θα νοιαστεί...ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΕΣ ΕΧΟΥΝ ΙΣΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΒΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΟΣ ;D ε...η συνέχεια αυτού είναι : '' Ε...ΟΧΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ''ΤΣΙΦΛΙΚΑΔΕΣ'' ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΛΛΗΤΟΙ ΤΟΥΣ''

  • #25 από The JeSTeR στις 24 Aug 2005
  • απ το στομα μου το πηρες νεκταρία. εμένα προσωπικά δε μ' αρέσει ο παπακωνσταντίνου γιατί άκουσα ότι καπνίζει marlboro και δεν είναι η μάρκα μου.... ρε παιδιά, ας μείνουμε και μια φορά εντός θέματος. πραγματικά θρυλική φωνή, τρομερή ερμηνεύτρια, ας αναπαύεται η ψυχή της.....
Σελίδες: