Σελίδες:
  • #1 από GreekDudeCovers στις 19 Nov 2007
  • Μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο? Ξέρω ότι σε fender mimes/replicas κλπ. βγαίνουν κάτι τέτοια ταμπελάκια, αλλά για τις υπόλοιπες? Ας πούμε σε μια Ibanez μπορεί να σβηστεί το λογότυπο και να μπεί κάτι άλλο? Ή σε μια epiphone π.χ.? Μπορεί να γίνει σε φάση DIY ή θέλει κι αυτό μάστορα, τριψίματα, καλλιγραφίες κλπ.?
  • #2 από Metal Tiger στις 19 Nov 2007
  • Σε ibanez κτλ. εχω δει στο bay λογοτυπα ετοιμα, αν ενοεις να γραφει κατι αλλο και οχι Ibanez πχ, μπορεις να το φτιαξεις ευκολα απ οτι ξερω, ωστοσο δεν ξερω να σου πω πως να το φτιαξεις...
  • #3 από The common cunning linguist στις 19 Nov 2007

  • Κάνε μια αναζήτηση στο projectguitar.com γιατί νομίζω ότι έχει 1-2 tutorials σχετικά.  ;)
  • #4 από Johnie Darko στις 19 Nov 2007
  • Απο οσο ξερω απο μοντελισμο, υπαρχουν ετοιμα διαφανη φιλμ χαλκομανιας που μπορεις να εκτυπωσεις πανω τους οτι θελεις.
    Πχ φτιαχνεις ενα σχεδι στο photoshop και μετα το εκτυπωνεισ πανω σε ενα τετοιο φιλμ χαλκομανιας. Μετα αφου στεγνωσει μπορεις να το τοποθετησεις πανω στο headstock (αρκει να εχεισ βγαλει το προηγουμενο logo, αν υπαρχει). Για να το ασφαλισεις, περνας απο πανω ενα χερακι βερνικι της αρεσκειας σου (πχ gloss, satin).
  • #5 από faser στις 19 Nov 2007
  • Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, θα την ψάξω λίγο σχετικά και θα δώ τι θα γίνει. Το παλιό λογότυπο δεν θέλει και τρίψιμο να φύγει εντελώς, και μετά ξανά βάψιμο για να τοποθετηθεί το νέο?

    Τι σκέφτεσαι να κάνεις Tony; Να βγάλεις το λογότυπο της Ibanez και να κολλήσεις Tom Anderson από πάνω ;D ;D;
    Εγώ σκέφτομαι να βάψω την Ιbanez JS 1000 μου απο μπλέ σε chrome (aka chromeboy) αλλά πολύ φοβάμαι ότι όσοι την δουν θα με πάρουν με τις πέτρες οπότε το αφήνω ::)..
  • #6 από faser στις 19 Nov 2007
  • Βασικά επειδή η Ibanez θα γίνει εντελώς άλλη κιθάρα (νέο σώμα, ηλεκτρικά, floyd rose κλπ.) και θα κρατήσω μόνο το μανίκι, θέλω να αλλάξω και το λογότυπο... Κι επίσης σκεφτόμουν και το chrome που λες εσύ για το νέο σώμα!  ;D  ;D  ;D

    Ωχ, η μανία της Chromeboy χτύπησε και άλλον κιθαρίστα :D.. Καλή επιτυχία στο project σου.. Αν βγάλεις άκρη με το chrome στείλε μου pm με εντυπώσεις και προτάσεις ;)..
  • #7 από faser στις 19 Nov 2007
  • Βασικά θα το προσπαθήσω πρωτα στο παλιό της σώμα, να πειραματιστώ λιγάκι (εφόσον δεν χρειάζεται να τα στάξω τρελά εννοείται) και μετά αν τα καταφέρω θα το περάσω και στο καινούριο. Θα στείλω εντυπώσεις πάντως. Έτσι, να φαίνονται τα ποζέρια!  ;D  ;D  ;D

    Κοίταξε να δεις Tony, εκτός από ποζεριά, έχουμε "στάξει" να μάθουμε τα κομμάτια του Satch νότα-νότα οπότε μια chromeboy - μαϊμού θα ολοκλήρωνε το feeling.. Σας παρακαλώ παρακάμψτε αυτό το σχόλιο :D :D.. Λέμε και κανά αστειάκι να περάσει η ώρα..
  • #8 από taxfreesax στις 19 Nov 2007
  • εχω ενα ετοιμο λογοτυπο ''pacotinia'' ..αμα σε ενδιαφερει,στο στελνω  ;)
  • #9 από Dark_kronos στις 19 Nov 2007
  • Συγνωμη ρε παιδια, αλλα για πιο λογοτυπο μιλατε; Γιατι εγω σε ολες τις κιθαρες που εχω δει απο κοντα μονο στο headstock εχουν το ονομα της εταιριας, και αυτο θελει βαψιμο για να καληφθει....
  • #10 από sotoman στις 19 Nov 2007
  • Συγνωμη ρε παιδια, αλλα για πιο λογοτυπο μιλατε; Γιατι εγω σε ολες τις κιθαρες που εχω δει απο κοντα μονο στο headstock εχουν το ονομα της εταιριας, και αυτο θελει βαψιμο για να καληφθει....
    μπορεις να το βγαλεις και με λίγο γυαλόχαρτο η κατι τετοιο
  • #11 από Jezus στις 21 Nov 2007
  • Στις χαρλευ μπεντον βγαινει και με λιγο τριψιμο με το δαχτυλο χαχαχα! Αλη8εια, το εχω δει να γινεται, απο χαρλευ σε νο-νειμ σε δευτερολεπτα!  :D
  • #12 από sotoman στις 21 Nov 2007
  • Στις χαρλευ μπεντον βγαινει και με λιγο τριψιμο με το δαχτυλο χαχαχα! Αλη8εια, το εχω δει να γινεται, απο χαρλευ σε νο-νειμ σε δευτερολεπτα!  :D
    και σε vintage fender το ιδιο...
  • #13 από sotoman στις 21 Nov 2007
  • Όχι όμως και στις epiphone και τις Ibanez...  ::)
    σε ΟΛΕΣ τις ibanez?
  • #14 από PlusYeaR στις 21 Nov 2007
  • Στις χαρλευ μπεντον βγαινει και με λιγο τριψιμο με το δαχτυλο χαχαχα! Αλη8εια, το εχω δει να γινεται, απο χαρλευ σε νο-νειμ σε δευτερολεπτα!  :D

    ναι βασικα το logo της benton λες κ ειναι με blanco γραμμενο  :D
    Με λιγο ασετον κ με το πρωτο περασμα ειχε γινει αορατο!
  • #15 από sotoman στις 21 Nov 2007
  • Στις χαρλευ μπεντον βγαινει και με λιγο τριψιμο με το δαχτυλο χαχαχα! Αλη8εια, το εχω δει να γινεται, απο χαρλευ σε νο-νειμ σε δευτερολεπτα!  :D

    ναι βασικα το logo της benton λες κ ειναι με blanco γραμμενο  :D
    Με λιγο ασετον κ με το πρωτο περασμα ειχε γινει αορατο!
    όπως και των vintage fender...
  • #16 από profsokin στις 21 Nov 2007
  • θα είναι γαματο να μεταφερθεί η μόδα με τα παραφρασμένα logo σε μπλουζάκια (τύπου PUMBA αντί για PUMA κλπ) να μεταφερθεί και σε κιθάρες και να βγουν κιθάρες με λογοπαίγινια πάνω στα ονόματα των γνωστών κατασκευαστών..
  • #17 από sotoman στις 21 Nov 2007
  • οχι γιατι με τα μπλουζακια κανεις δεν δινει πχ 100 ευρω για ενα puma και του κοτσαρει ενα B απανω, απλα παιρνει ενα οτι ναναι αγραφο 10 ευρω και γραφει pumba.

    ετσι στις κιθαρες θα παιρνουμε φθηνες no-name και θα γραφουμε πανω FERTEN και τετοια ΛΟΛ
  • #18 από The common cunning linguist στις 22 Nov 2007
  • θα είναι γ**ατο να μεταφερθεί η μόδα με τα παραφρασμένα logo σε μπλουζάκια (τύπου PUMBA αντί για PUMA κλπ) να μεταφερθεί και σε κιθάρες και να βγουν κιθάρες με λογοπαίγινια πάνω στα ονόματα των γνωστών κατασκευαστών..

    Αυτό που λες έχει γίνει εδώ και καιρό.  ;) Ειδικά με τα αυτοκόλλητα των Fender... μια self-made Strat που είχα φτιάξει, είχε αυτοκόλλητο που έλεγε "Funkier Spamcaster" και από κάτω "with asynchronous talent", αλλά με γραμματοσειρές Fender, οπότε έπρεπε να πας από κοντά για να διαπιστώσεις τι συμβαίνει.  ;D
  • #19 από Dark_kronos στις 09 Dec 2007
  • Με επιασε και μενα η μανια και θελω να κανω μια modifa στην Ibanez μου. Συγκριμενα στο Headstock εχει το κλασικο λογοτυπο της Ibanez αλλα χωρις την γραμουλα, και πανω απο το Ibanez λεει GIO (αυτο δεν το εχω ψαξει ποτε... ξερει κανεις τι ειναι; ) Θελω λοιπον να σβησω το GIO αλλα να μεινει το Ibanez και μετα η να γραψω κατι κατω απο το Ibanez, ξερετε και καλα signature δικια μου η Costum shop κλπ.  Δοκιμασα με μαρκαδορακι για cd να καληψω το GIO αλλα δεν ειναι και τοσο ωραιο το αποτελεσμα, και εχω και την εντυπωση οτι φευγει ευκολα το μελανι του.  Σκευτικα να βρω καπιο αυτοκολιτακι που να γουσταρω και να ειναι μικρο ωστε ισα-ισα να καληψω το GIΟ, αν ομως δεν βρω κατι; Γυαλοχαρτο δεν μου φαινετε οτι θα κανει δουλεια, στο τελος θα αναγκαστω να βαψω ολο το headstock οποτε παλι το χανω το logo της Ibanez... 
    Σκευτικα και μια τελευτεα λυση... Να φτιαξω ενα αυτοκολιτο που να εχει το κανονικο σημα της Ibanez (με την γραμουλα) και να λεει απο κατω οτι θελω, αλλα εκει προκιπτει το προβλημα του που θα βρω το logo σε καταληλη γωνια για να το ετοιμασω απο pc και να βγει οκ στο αυτκολιτο, και πως θα κολισω αυτοκολιτο στο σχημα ολοκληρου του headstock και να βολεω και τα κλειδια πανω;....
Σελίδες: