Σελίδες:
  • #1 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 15 May 2009
  • Καλησπέρα.

    Εχω την απορία, κατα πόσο μπορεί το γνωστό UX1 μαζί με το αντίστοιχο software μπορούν να δώσουν μια καλή ηχογράφηση φωνής.

    Ο υπολογιστής που συζητάω, έχει την onboard κάρτα ήχου, και το μικρόφωνο είναι το shure 58Beta.

    Αυτό που θέλω να μάθω είναι αν:
    Είναι απλό software?
    Είναι αναβαθμίσιμο?
    Πόσο προσανατολισμένο είναι ως προς την ηχογράφηση φωνής?
    Χρειάζεται κάρτα ήχου?

    Ε, αμα σκεφτώ κάτι άλλο, θα σας πώ...
  • #2 από Lightstringer στις 15 May 2009
  • εχω το  UX2 ....ΠΟΛΥ καλο!!! ( νομιζω και το ux1 ειναι εξισου καλο και πολυ πολυ ευκολο!!!!) ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ..ΕΜΕΝΑ μου ελυσε τα χερια...αν θες ακου καποια προχειρα δειγματα ηχογραφημενα σε χρονους ρεκορ στο σπιτι ....εδω:

    www.musicwave.gr/epanastatisaggelos
  • #3 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 15 May 2009
  • Δε μπορώ τώρα να ακούσω, αλλα μιλάω καθαρα για φωνητικά, και όχι για κιθάρα....
  • #4 από Lightstringer στις 15 May 2009
  • Δε μπορώ τώρα να ακούσω, αλλα μιλάω καθαρα για φωνητικά, και όχι για κιθάρα....

    και...εγω για φωνητικα μιλαω ;)
  • #5 από Snowy στις 15 May 2009
  • Χρειάζεται κάρτα ήχου?

    Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα το ux1 ειναι καρτα ηχου.
  • #6 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 15 May 2009
  • Δε μπορώ τώρα να ακούσω, αλλα μιλάω καθαρα για φωνητικά, και όχι για κιθάρα....
    και...εγω για φωνητικα μιλαω ;)

    Ωραία, ωραία...Και απο ευκολία χρήσης? Εχει πολύ μπλιμπλίκι?
    Χρειάζεται κάρτα ήχου?

    Διορθωστε με αν κανω λαθος, αλλα το ux1 ειναι καρτα ηχου.
    Λίγο αφηρημένη η ερώτησή μου, αλλα σε ευχαριστώ.
  • #7 από Lightstringer στις 15 May 2009
  • Ειναι ΝΑΙ!!!! οχι...δεν εχει μπλιμπλικι.... ( ακου μπλιμπλικι:P ) ...

    δεν προσανατολιζεται μονο στη φωνη....αλλα κ σε αυτη αλλα κ σε οποιοδηποτε αλο "οργανο" εκτος..απο πουλοφωνο:P ( humorακι :P:P:P:P )
    ειναι αναβαθμισημο....απο οσο ξερω αλλα πρεπει να πληρωσεις...

    αυτα...
  • #8 από O_Menelaos στις 16 May 2009
  • Φιλε Αυταρεσκο καθικι isnogood,

    εχω ακουσει και γω εξισου καλα λογια για τα toneport της line6 γενικα.
    προσωπικη εμπειρια δυστυχως δεν εχω, αλλα και σε διαφορα ξενα και μη φορουμ που εψαξα, λογω του οτι ενδιαφερομουν πολυ να το αγορασω, εγραφαν παντου πολυ καλα λογια!!Επισης, υπαρχει και μεγαλη βοηθεια απο την ιδια τη line6, που σου προσφερει δωρεαν προγραμματα και λογισμικο!!

    Παντως αν ενδιαφερεσαι πολυ...αυτη ειναι η ευκαιρια σου http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=8351 ;D

    Ειναι το toneport ux2, σε τιμη πιο χαμηλη απο του αντιστιχου toneport ux1!!

    Ορμα :)
  • #9 από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood στις 24 May 2009
  • Θα το τσιμπήσω όπως το κόβω, απλά έχω μια τελευταία ερώτηση:

    Δεν είμαι των αλλαγών έχω στήσει μια χαρά τον υπολογιστή μου, και αυτό που θέλω να ξέρω, είναι μήπως το UX αυτοθεωρηθεί ως βασική κάρτα ήχου κατα την εγκατάσταση.

    Αυτό που θέλω κοινώς είναι να ενεργοποιείται όταν το θέλω εγώ, αν καταλαβαίνετε πως το λέω...
  • #10 από mpamps στις 26 May 2009
  • Θα το τσιμπήσω όπως το κόβω, απλά έχω μια τελευταία ερώτηση:

    Δεν είμαι των αλλαγών έχω στήσει μια χαρά τον υπολογιστή μου, και αυτό που θέλω να ξέρω, είναι μήπως το UX αυτοθεωρηθεί ως βασική κάρτα ήχου κατα την εγκατάσταση.

    Αυτό που θέλω κοινώς είναι να ενεργοποιείται όταν το θέλω εγώ, αν καταλαβαίνετε πως το λέω...
    Το αγόρασα μόλις την προηγούμενη εβδομάδα...
    Με την εγκατάσταση δεν γίνεται η default κάρτα ήχου. Αυτό αν θές το κάνεις από το Control Panel --> Sounds and Audio Devices
Σελίδες: