Αποστολέας Θέμα: Overdrive/Distortion πεταλι...  (Αναγνώστηκε 5804 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Overdrive/Distortion πεταλι...
« στις: 02/05/10, 00:22 »
Λοιπον.Καταρχας παιζω με εναν Engl Screamer στο σπιτι και στις προβες με λαμπατους γενικοτερα.Με μια Jackson Soloist και μια Fender Stratocaster...Eπειδη ξερω οτι πολλοι θα ρωτουσαν :P


Απο τον Engl οσον αναφορα τα καθαρα του και τα rock και hard rock gain που προσφερει,ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.Φοβερο crunch καναλι αλλα οχι τοσο vintage οσο ισως θα χρειαστω.Επισης ενω εχει πολυ gain που φτανει ανετα για πολυ μεταλ φασεις,ειναι πολυ πλαδαρο,οχι τοσο σφιχτο οσο πρεπει για να παιξεις για παραδειγμα heavy metal και thrash...

To πεταλι το θελω για να καλυψω πρωτα απο ολα το vintageιλικι και τις μεταλ φασεις.Ξερω οτι δυσκολα θα βρω κατι αρκετα καλο που να κανει και για τα δυο ειδη που θελω.

Χωρις να εχω ακουσει τιποτα απο πεταλια εκτος απο βιντεο και samples στο youtube,εννοω δεν τα εχω δοκιμασει,εχω βαλει στο ματι τα εξης.Tonebone Plexitube(μεταχειρισμενο γιατι καινουργιο παει πολυ το μαλλι),MSD Telegun,Tonebone Classic,Carl Martin Plexitone

Για το Plexitube και το MSD ξερω οτι ειναι καθαρα distortion αν και το MSD γινεται και overdrive.Επισης ξερω για το Plexitone,ποσο φοβερο πεταλι ειναι.Ιδεα δεν εχω για το Tonebone Classic...

Εχετε καμοια γνωμη?Εχετε να προτεινετε κατι αλλο?

Ευχαριστω :)

Αποσυνδεδεμένος metalmike

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 815
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #1 στις: 02/05/10, 02:20 »
Αυτο που ακριβως θες --> Απ: Αν οχι Metal Zone, τότε τι? ;)

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #2 στις: 02/05/10, 11:18 »
Θενκς για την προταση σου φιλε mike...Το ειχα δει και αυτο και θα το ψαξω ακομα περισσοτερο...

Βασικα να ξεκαθαρισω πως δεν θελω τα πεταλια αποκλειστικα για χρηση με τον Screamer.Προβες,λαιβ και δεν ξερεις ποτε με τι ενισχυτη θα κληθεις να παιξεις και για αυτο θες πανω κατω να εχεις τον ηχο σου...Εκτος φυσικα αν παιζεις με τον ενισχυτη σου.Λιγο δυσκολο πολλες φορες

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #3 στις: 02/05/10, 13:42 »
Μια και ειπες οτι θα το παιζεις με πολλους ενισχυτες μου θυμισες να σου πω κατι.
Ενω το Plexitone ειναι εξαιρετικο πεταλι, θελει και ενα ΚΑΛΟ ενισχυτη ως στηριγμα για να δειξει τις δυνατοτητες του!
Αυτο δε συνεβαινε ομως και με το Tonebone (Hot British-Plexitube).
Αν και δεν ειναι τοσο ευελικτο οσο το αλλο, εχει το καλο (που για πολλους μπορει να ειναι κακο βεβαια...) οτι ΔΕΝ επηρεαζεται πολυ απο την ποιοτητα του ενισχυτη που το συνδεεις.


Χαρακτηριστικο ειναι οτι ειχε την ιδια (ικανοποιητικη) αποδοση σε ενα live στην ...πλατεια της Ζακυνθου με ενα Marshall JCM900 αν θυμαμαι καλα και με ενα live σε ενα χωρο της κακιας ωρας στου Ψυρρη με ενα τρανζιστορατο ψιλομετριο...


Οπως σου τονισα ομως, ουτε overdrive ουτε vintage το λες...
Γνωμη μου ειναι να παρεις ενα κλασικο low to medium gain overdrive (απο τα χιλιαδες που κυκλοφορουν) για τα vintage κιθαριστικα μερη, συν ενα distortion για να εχεις περισσοτερες επιλογες στα ποδια σου και μεγαλυτερη ησυχια στο κεφαλι σου με τις αλλαγες του χωρου και των ενισχυτων...


Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #4 στις: 02/05/10, 14:39 »
Θενκς φιλε Γιωργο για την απαντηση σου...

Γενικοτερα στις προβες παιζω σχεδον παντα με λαμπατο.Εως παντα με λαμπατο.Orange,Engl,Marshall,Laney...Πολλους και διαφορους

Εχω βρει και το Plexitone και το Plexitube σε αγγελιες με πολυ καλες τιμες και λεω να τσιμπισω ενα απο τα δυο αν οχι και τα δυο...

Βεβαια το μπατζετ μου ειναι λιγο περιορισμενο.Εχω λεφτα στην ακρη αλλα θελω να κρατησω μερικα και για αλλες αγορες...Οπως ενα Cry Bavy,ενα Phaser,ενα Delay και ισως ενα Muff...Eπισης και ενα Pedal Train να βαλω τα πεταλια αλλα αυτα δεν επειγουν...

Εχεις να προτεινεις καποιο αλλο Low to medium οverdrive απο το Plexitone και καποιο αλλο distortion απο το plexitube?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #5 στις: 03/05/10, 10:28 »
..καποιο αλλο Low to medium οverdrive..


Για μένα το καλύτερο και διαυγέστερο Low to Μedium Οverdrive πετάλι, το οποίο είναι από τα λίγα που έχω κρατήσει και ακόμα χρησιμοποιώ παρά το γεγονός ότι έχω φτιάξει πάρα πολλά πετάλια από κιτ, είναι το Barber LTD SR (special recipe).
Έχει την απίστευτη ικανότητα να "καθαρίζει" όσο μειώνεις το volume της κιθάρας, και το overdrive του είναι εξαιρετικά πιστό στην χροιά της κιθάρας, δεν την αλλοιώνει, και επιπλέον συνεργάζεται πάρα πολύ αρμονικά με το overdrive που παράγουν οι λάμπες από πολλούς ενισχυτές που έχω ή έχω δοκιμάσει. Καταπληκτικό πετάλι, Low to Μedium Οverdrive, all round. 

Επίσης μπορώ να ξεχωρίσω τα εξής (πάντα μιλώντας για Low to Μedium Οverdrive):
Fulltone Fulldrive 2 MOSFET
Fulltone OCD Overdrive
Xotic Effects AC Plus + Booster Overdrive Pedal
TC Electronic VPD1 Vintage Pre Drive Pedal
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #6 στις: 03/05/10, 11:23 »
Και εγω το σκεφτομαι για το Plexitone αλλα δεν το εχω δοκιμασει.Δεν ξερω μεχρι τι επιπεδα Gain φτανει.εχει πολυ γκαζι?για να πω την αληθεια πιο πολυ με ενδιαφερει μια πιο "καθαρη" παραμορφωση οπως π.χ
αυτο
το τραγουδι αλλα θελω να παιζω και λιγο opeth η και κανα death.και δεν ξερω τι να κανω...το Dm4 που εχω αλλες φορες μ αρεσει και αλλες οχι :-\
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #7 στις: 03/05/10, 14:33 »
Θενκς παιδια για τις απαντησεις...
 
Μου αρεσε η ιδεα των Fulltone.Κυριως του OCD.Σε vintage καταστασεις με βγαζει?Gallagher ας πουμε και τετοια...
 
Αν με ενα light to medium overdrive και τo gain του ενισχυτη σε συνδιασμο μπορω να μεταλ ηχοχρωμα.Με σφιχτα μπασσα?Βασικα απο οσο νομιζω πως μπορω το θεμα ειναι ποσο ποιοτικος θα ειναι...Τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #8 στις: 03/05/10, 15:32 »
Και εγω το σκεφτομαι για το Plexitone αλλα δεν το εχω δοκιμασει.Δεν ξερω μεχρι τι επιπεδα Gain φτανει.εχει πολυ γκαζι?


Ναι, εχει ΠΑΡΑ πολυ γκαζι και αυτο...
Με διπλους μαγνητες medium to high output μπορεις να παιξεις μεχρι και thrash ή N.W.O.B.H.M.
A.O.R. κτλ...
Δεν ξερω αν εισαι ΤΟΣΟ καφρος ωστε να μη σου φτανει, αλλα αν κρινω απο το γουστο σου (και το videaki των God is an Astronaut), νομιζω πως εισαι πολιτισμενος ανθρωπος που σου αρκει αυτη η ποσοτητα gain...
Και μην ξεχνας πως με μονους medium output μπορεις να το γυρισεις σε Deep Purple, Pink Floyd, κτλ...
Γενικα τα κανει ολα και συμφερει. ;)


Αποσυνδεδεμένος zeromancer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1907
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #9 στις: 03/05/10, 22:59 »
Το εχω δει και σε αγγελια και θα ηθελα πολυ να το παρω.Αλλα εχω ακομα το line 6 και ειναι δεν  λεει να εχω και τα 2,ασε που αν παιζουν μαζι δεν θα εχει νοημα.Αυτο που με χαλαει με το Line6 ειναι οτι θαβει τις δυναμικες σε λαμπατο ενισχυτη(και ειναι λογικο).Θα δουμε λοιπον.ευχαριστω πολυ G.K
GARFIELD FOR PRESIDENT

εκατομμυρια μυγες δεν μπορει να κανουν λαθος...φαε κ εσυ σκατα!!!

People should not be afraid of their governments,governments should be afraid of their people

Αποσυνδεδεμένος Rosstrobon

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 660
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #10 στις: 04/05/10, 15:27 »
Εχει κανεις γνωμη για το Fulltone OCD και για το Fulltone Drive 2

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Απ: Overdrive/Distortion πεταλι...
« Απάντηση #11 στις: 04/05/10, 17:25 »
Αν εννοεις το Fulldrive ΙΙ ειναι και αυτο εξαιρετικο πεταλι και σιγουρα μαζι με το ΟCD τα δυο hit stompboxes της Fulltone (και οχι αδικα...) Περισσοτερα μπορει να σου πει ο Αδριανος που ηταν και κατοχος του Fulldrive αν δεν κανω λαθος...


 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17261 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 20:09
από Conviction
9 Απαντήσεις
5785 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/02/08, 16:48
από fenderiarhs
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8107 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
Distortion/Overdrive petal

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

17 Απαντήσεις
6980 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/09, 12:27
από Revus
2 Απαντήσεις
2566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
5 Απαντήσεις
3196 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/10, 16:28
από gers
17 Απαντήσεις
4931 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/10, 17:12
από Γιωργάνας
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2844 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
6 Απαντήσεις
4351 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 11:51
από gers
11 Απαντήσεις
6568 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/17, 08:55
από panixgr