Αποστολέας Θέμα: Ερωτήσεις αναφορικά με επιλογή ενισχυτή (λαμπάτου..)  (Αναγνώστηκε 20670 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Εγώ θα σου προτείνω να ακούσεις και αυτόν εδώ στο YT:

http://www.thomann.de/gr/peavey_valve_king_head.htm

Και μαζι με μια καλη 2Χ12'' καμπινα εισαι ετοιμος για κατεδαφισεις  ;D , πχ:

http://www.thomann.de/gr/laney_gs212ie.htm
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..θέλω φάση κεφαλή-καμπίνα γενικά, το έχω απωθημένο...Καταλαβαίνεις πως λειτουργούν καμιά φορά τα πράγματα αυτά...


Ενισχυτή θα αλλάξεις, καμπίνα 1x12 θα έχεις πάντα, ότι και να πάρεις... οπότε πάρε την καλύτερη:
http://www.thomann.de/gr/engl_e112v_gitarrenbox.htm

Και αν δεν σε παίρνει οικονομικά, προτείνω να επιλέξεις μία καμπίνα με Celestion Vintage 30, είναι το πλέον συμβατό μεγάφωνο με τους περισσότερους ενισχυτές, ανεξαρτήτως χρημάτων.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Ενισχυτή θα αλλάξεις, καμπίνα 1x12 θα έχεις πάντα, ότι και να πάρεις... οπότε πάρε την καλύτερη:
+1

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
..θέλω φάση κεφαλή-καμπίνα γενικά, το έχω απωθημένο...Καταλαβαίνεις πως λειτουργούν καμιά φορά τα πράγματα αυτά...


Ενισχυτή θα αλλάξεις, καμπίνα 1x12 θα έχεις πάντα, ότι και να πάρεις... οπότε πάρε την καλύτερη:
http://www.thomann.de/gr/engl_e112v_gitarrenbox.htm

Και αν δεν σε παίρνει οικονομικά, προτείνω να επιλέξεις μία καμπίνα με Celestion Vintage 30, είναι το πλέον συμβατό μεγάφωνο με τους περισσότερους ενισχυτές, ανεξαρτήτως χρημάτων.


Πολύ καλή η πρόταση του Ανδριανού (και τώρα που το αναθεωρώ η 2Χ12 ίσως είναι λιιιιιιιγο υπερβολική για το σπίτι  ;D )
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
..θέλω φάση κεφαλή-καμπίνα γενικά, το έχω απωθημένο...Καταλαβαίνεις πως λειτουργούν καμιά φορά τα πράγματα αυτά...


Ενισχυτή θα αλλάξεις, καμπίνα 1x12 θα έχεις πάντα, ότι και να πάρεις... οπότε πάρε την καλύτερη:
http://www.thomann.de/gr/engl_e112v_gitarrenbox.htm

Και αν δεν σε παίρνει οικονομικά, προτείνω να επιλέξεις μία καμπίνα με Celestion Vintage 30, είναι το πλέον συμβατό μεγάφωνο με τους περισσότερους ενισχυτές, ανεξαρτήτως χρημάτων.



Σε αυτή συμπεριλαμβάνονται και καμπίνες με τα συγκεκριμένα μεγάφωνα του στυλ Harley Benton που είναι πιο φτηνά ή έχουν ελαττώματα τέτοια που δεν αξίζουν τον κόπο????Ευχαριστώ ρε παιδιά για το χρόνο σας!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Dr Bluz (G.K.)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1572
  • Φύλο: Άντρας
  • Στράααατα Stratούλαα
    • Προφίλ
Γιατί θέλω φάση κεφαλή-καμπίνα γενικά, το έχω απωθημένο...Καταλαβαίνεις πως λειτουργούν καμιά φορά τα πράγματα αυτά...


Σε καταλαβαινω απολυτα... ;)  Τι κιθαριστες θα 'μασταν αν δεν ειχαμε τετοια απωθημενα..?


Κι εγω ειμαι της αποψης εφοσον πας για καμπινα να ξοδευτεις. Ετσι καθε φορα που κοιτας εναν καλο ενισχυτη (ειτε σε κεφαλη, ειτε σε combo που σου προσφερει συνδεση με καμπινα) να ξερεις πως η μια σταθερα του ηχου σου (μεγαφωνο - καμπινα) ειναι ΠΑΝΤΑ καλη και αξιοπιστη.


Συμφωνω με τον Ανδριανο.
Κοιτα την Engl. Ισως σου κανει και η αντιστοιχη της Orange.


Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
...Θέλω να έχει γκάζι (βέβαια έχω και εφέ...) αλλα θέλω και καλά καθαρα και ωραίο crunch...

Θα σου μεταφράσω τι σημαίνουν για μένα αυτά που έγραψες:
έχω και εφέ = θέλω effects loop -αργά ή γρήγορα- (φεύγει ο Mofo)



μια μικρή διόρθωση Ανδριανέ. O Mofo έχει fx-loop. Απλό serial insert point είναι αλλά με καλά πετάλια δουλεύει μια χαρά. To Hardwire reverb μου δουλεύει τέλεια στο loop. Το Line 6 delay πάλι είχε έναν εγγενή θόρυβο που η λούπα το τόνιζε γιατί ήταν μετά το master volume (αλλά κι αυτό το έλυσα με πολυ μικρό κόστος με τη μόντα που είχαμε συζητήσει παλιότερα).


Γενικά aragorn23984, όπως πολύ σωστά σου λένε τα παιδιά πρέπει να ορίσεις ακριβώς τις ανάγκες σου. Π.χ. με μονοκάναλο κάνεις μεν δουλειά αλλά αν θες να πηγαίνεις σε live από super καθαρό σε super βρώμα θες ή πολυκάναλο ή να παίρνεις όλη τη βρώμα από πεταλάκια.


Η πιο ευέλικτη λύση είναι πολυκάναλος με καλό fx-loops και καλό master volume ή ακόμα καλύτερα power scaling (google it) ή καλό attenuator. Βάλε κι ένα ενσωματωμένο πραγματικό spring reverb και tremolo και είσαι πάνοπλος. Μόνο που έτσι το budget ανεβαίνει πολύ.


Οι προτάσεις που έχουν πέσει εδώ για Orange (δε θα προτεινα τους terror), Peavey Classic 30 μαζί με τον Koch και τους Egnater που σου πρότεινα είναι πολύ καλές λύσεις.


Φοβερή (και πάμφθηνη) λύση: ένας μεταχειρισμένος Peavey Bravo από τα 90ς. Σχεδόν Fender Blackface καθαρά και βρώμικο κανάλι με crunch ή high gain ήχο + spring reverb + πολύ καλό loop + έξοδος για καμπίνα + Made in USA. Θα σου πούλαγα το δικό μου αλλά δεν τρελάθηκα ακόμη ;D 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
[μια μικρή διόρθωση Ανδριανέ. O Mofo έχει fx-loop. Απλό serial insert point είναι αλλά με καλά πετάλια δουλεύει μια χαρά. To Hardwire reverb μου δουλεύει τέλεια στο loop. Το Line 6 delay πάλι είχε έναν εγγενή θόρυβο που η λούπα το τόνιζε γιατί ήταν μετά το master volume (αλλά κι αυτό το έλυσα με πολυ μικρό κόστος με τη μόντα που είχαμε συζητήσει παλιότερα).
Εχεις δίκιο βρε φίλε, και πράγματι είχαμε κάνει τόση συζήτηση.. θερίζει το αλσχάϊμερ.. πρέπει να πάρω καμία βιταμίνη!  :wall
 :roll

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
.. θερίζει το αλσχάϊμερ..


ε; τι; πώς; για ποιο θέμα μιλάγαμε;  ???

 ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 15/01/11, 12:58 από Απόλλων »

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
.. θερίζει το αλσχάϊμερ..

ε; τι; πώς; για ποιο θέμα μιλάγαμε;  ???



 :wall
 :roll
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ


Ενισχυτή θα αλλάξεις, καμπίνα 1x12 θα έχεις πάντα, ότι και να πάρεις... οπότε πάρε την καλύτερη:
http://www.thomann.de/gr/engl_e112v_gitarrenbox.htm

Και αν δεν σε παίρνει οικονομικά, προτείνω να επιλέξεις μία καμπίνα με Celestion Vintage 30, είναι το πλέον συμβατό μεγάφωνο με τους περισσότερους ενισχυτές, ανεξαρτήτως χρημάτων.

Έχει μεγάλη διαφορά η Engl καμπίνα με την αντίστοιχη της Orange???


Η απόφαση για την παραγγελία είναι στο τελευταίο στάδιο!!!! Λογικά την ερχόμενη εβδομάδα θα τα παραγγείλω!!Και εννοείται οτι θα βάλω φώτος!!! ;D ;D
Ευχαριστώ everybody για τη βοήθεια!!!!!

Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Έχει μεγάλη διαφορά η Engl καμπίνα με την αντίστοιχη της Orange???

Δύο είναι οι διαφορές:

1. Κάνε τον πολλαπλασιασμό 54.5 x 28.5 x 45cm για την Orange και 58 x 47 x 30 cm για την Engl και θα δείς ότι η Engl είναι 15% μεγαλύτερη.
2. Η Engl είναι front ported με tuned τρύπα για τα μπάσα.

Και οι δύο αυτές παράμετροι σημαίνουν πιο γεμάτο ήχο, βαθύτερα μπάσα και καλύτερη απόκριση σε ένταση.

Τώρα αν αυτό αξίζει τα €150 επιπλέον?
-Για μένα ναι, αν όμως δεν τα είχα, η Orange θα ήταν σίγουρα η δεύτερη επιλογή μου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αντιγράφω 2 παραγράφους απο αυτά που ισχυρίζεται η Celestion.
Κάποιες προτάσεις έχουν ενδιαφέρον,αν και είμαι σίγουρος ότι όχι όλοι τις συμμερίζονται.

"The important characteristics of the cabinet material are strength,   sound and ease of use. Lively resonant materials, such as plywood or   real woods, vibrate in sympathy with the speaker and enhance the sound,   but should be at least 13mm / 0.5" thick, or they will unduly colour the   sound. Most woods or wood composites will be strong enough at this   thickness. When considering price, you should also consider cabinet   finish. Cabinets can be painted or stained, or covered with a vinyl or   carpet finish. Real woods finished with a stain can be very exclusive   and expensive looking!

Generally, open back or sealed boxes should be used.Open back gives a   looser low end with less depth, and 'figure 8' directivity (sound field   looks like an 8 when looked down on from above the cab). Sealed boxes   give tight, deeper low end but are more directional, giving less spread   of sound. Vented / tuned / ported / reflex boxes do not generally offer   an advantage to lead guitar speaker operation.  If such a loading is   required. it is recommended that the alignment should be chosen with   care as inappropriate reflex designs can cause speaker damage. The box   size is not critical. The baffle size is more important in open back   boxes (larger = more low/mid presence), and for closed back boxes larger   volume means deeper but looser bass. Do not use internal acoustic   wadding, it is inappropriate for guitar cabs, reducing sparkle and life.
In Summary     
  • Plywood or real wood construction is preferable
  • Strong, rigid construction means no buzzes or rattles
  • Size is not critical
  • Ensure the speaker is adequately mounted and protected
  • Avoid air leaks if using sealed box construction"

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Καλημέρα!!!!
Επιτέλους έφτασαν ο ενισχυτής και η καμπίνα...Απλά μια ερώτηση, ο Orange απο πίσω έχει 2 υποδοχές βύσματος...Πως τον ενώνω με τον Peavey???Χρησιμοποιώ καλώδιο οργάνων (δλδ αυτό που έχω για την κιθάρα), ή θέλει άλλου είδους καλώδιο???Ευχαριστώ!!!!!!
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Καλημέρα!!!!
Επιτέλους έφτασαν ο ενισχυτής και η καμπίνα...Απλά μια ερώτηση, ο Orange απο πίσω έχει 2 υποδοχές βύσματος...Πως τον ενώνω με τον Peavey???Χρησιμοποιώ καλώδιο οργάνων (δλδ αυτό που έχω για την κιθάρα), ή θέλει άλλου είδους καλώδιο???Ευχαριστώ!!!!!!

Για προσωρινή δοκιμή κάνουν και καλώδια με βύσματα κιθάρας, ΟΜΩΣ για μόνιμα πρέπει να πάρεις δίκλωνα καλώδια μεγαφώνων (όχι ομοαξωνικά όπως είναι της κιθάρας).
Τώρα για να μην γίνει κάποιο λάθος, ποιά ακριβώς μηχανήματα παρέλαβες?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Peavey 30W και την καμπίνα την Orange 112!!! ;D ;D ;D ;D ;D 
http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_ppc112.htm
Έτσι να τα ζητήσω δηλαδή???Για να πεταχτώ οσο τα μαγαζιά είναι ανοιχτά!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 01/11/10, 12:51 από aragorn23984 »
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Peavey 30W και την καμπίνα την Orange 112!!! ;D ;D ;D ;D ;D 
http://www.thomann.de/gr/peavey_classic30_tweed_head.htm
http://www.thomann.de/gr/orange_ppc112.htm
Έτσι να τα ζητήσω δηλαδή???Για να πεταχτώ οσο τα μαγαζιά είναι ανοιχτά!!!


Καλώδια σύνδεσης ενισχυτή κιθάρας με καμπίνα, (δίκλωνα όχι ομοαξωνικά) με βύσματα.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
..ο Orange απο πίσω έχει 2 υποδοχές βύσματος...Πως τον ενώνω με τον Peavey???

Τα δύο βύσματα στην Orange είναι ίδια, απλά το ένα χρησιμοποιείται ως IN και το άλλο ως TΗROUGH για (παράλληλη) σύνδεση με άλλη καμπίνα.
Χρησιμοποίησε το ένα από τα δύο, είναι το ίδιο. (ΜΗΝ βάλεις όμως ποτέ παράλληλα άλλη καμπίνα, χωρίς να αλλάξεις και το βύσμα στον ενισχυτή.)
Στον ενισχυτή, βλέπω από το manual μία έξοδο για μεγάφωνο (Speaker), που είναι για 16 Ohm,  τόσο είναι και η Orange, σύνδεσε την εκεί και θα είναι οκ.
 
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
..ο Orange απο πίσω έχει 2 υποδοχές βύσματος...Πως τον ενώνω με τον Peavey???

Τα δύο βύσματα στην Orange είναι ίδια, απλά το ένα χρησιμοποιείται ως IN και το άλλο ως TΗROUGH για (παράλληλη) σύνδεση με άλλη καμπίνα.
Χρησιμοποίησε το ένα από τα δύο, είναι το ίδιο. (ΜΗΝ βάλεις όμως ποτέ παράλληλα άλλη καμπίνα, χωρίς να αλλάξεις και το βύσμα στον ενισχυτή.)
Στον ενισχυτή, βλέπω από το manual μία έξοδο για μεγάφωνο (Speaker), που είναι για 16 Ohm,  τόσο είναι και η Orange, σύνδεσε την εκεί και θα είναι οκ.
 
Ευχαριστώ πολύ!!!Το απογευμα μετα τη δουλειά έχει υπερωρία...ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΙΣ!!! ;D
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Ευχαριστώ πολύ!!!Το απογευμα μετα τη δουλειά έχει υπερωρία...ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΕΙΣ!!! ;D

Χαχα, έτσι... καλό ΣΚΑΨΙΜΟ...!!..
 :metal :solo
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Mayday Mayday!!!
Λοιπόν, μόλις γύρισα κ εβαλα τον ενισχυτή στην πρίζα...
Βασικά με το που τον έβαλα άρχισε να κάνει κάτι τσκ τσκ...Αλλα λέω οκ, θα θερμαίνεται...Σε 2 λεπτά όμως άρχισε να μυρίζει και κάτι, σαν καμένο πλαστικό...Να είναι τπτ σκόνη ή κανα κάλυμα πλαστικό μέσα στον ενισχυτή ή παίζει να έχει πρόβλημα???
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Mayday Mayday!!!
Λοιπόν, μόλις γύρισα κ εβαλα τον ενισχυτή στην πρίζα...
Βασικά με το που τον έβαλα άρχισε να κάνει κάτι τσκ τσκ...Αλλα λέω οκ, θα θερμαίνεται...Σε 2 λεπτά όμως άρχισε να μυρίζει και κάτι, σαν καμένο πλαστικό...Να είναι τπτ σκόνη ή κανα κάλυμα πλαστικό μέσα στον ενισχυτή ή παίζει να έχει πρόβλημα???

Καλώς ήλθες στον κόσμο των λυχνιών..!!!!!..... (ελπίζω να είναι μόνο αυτό)
Σαφώς υποθέτω ότι έχεις συνδέσει (ΠΑΝΤΑ) το μεγάφωνο πριν τον ανοίξεις - λειτουργήσεις.
Ολα γενικά δουλεύουν σωστά?
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Φανταζομαι πως ναι...Ενισχυτης συνδεδεμενος με ηχειο, κιθαρα στο ινπουτ του ενισχυτη και ενισχυτης στην πριζα...δεν δοκιμασα να παίξω...οταν αρχισε να μυριζει το εβγαλα...
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Δοκίμασε να παίξεις σε πολύ χαμηλή ένταση και δες ότι όλα τα ρυθμιστικά δουλεύουν σωστά..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Ανοιξε στιγμιαια κ εκλεισε.... :( ???
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
154 Απαντήσεις
75452 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/10/07, 12:54
από Vaiking
74 Απαντήσεις
24293 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/07, 17:52
από panka
14 Απαντήσεις
7482 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/05/08, 15:24
από themos
8 Απαντήσεις
5031 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/08, 22:44
από Jezus
5 Απαντήσεις
4880 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/09, 02:29
από nikosgr123
12 Απαντήσεις
5067 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/10, 03:24
από Ddarkkor
76 Απαντήσεις
24526 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
26 Απαντήσεις
10374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 00:05
από King Lui
41 Απαντήσεις
12856 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/10, 10:09
από JP.M
40 Απαντήσεις
11780 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/12/15, 18:26
από AnimaPura