Αποστολέας Θέμα: Back to Strat  (Αναγνώστηκε 6517 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Back to Strat
« στις: 07/04/11, 12:05 »
Μετά απο χρόνια σε metal μονοπάτια (ξανά) ανακάλυψα τον Rory Gallagher και τον R.Blackmore. Λέω λοιπόν να χτυπήσω μια Squier Affinity Strat Sunburst  (έχω μια charvel 475 με emg και μια jackson dk2m με s.duncan) και ,δεδομένου των οικονομικών, να κάνω αλλαγές σε μαγνήτες κλπ. όχι μεγάλα πράγματα ίσως tonerider η GFS. Η Ίσως στο μέλλον να της κάνω ένα upgrade για να μοιάζει στην sunburst '73.
H ερώτηση μου είναι, εάν, με τα χρήματα που θα βάλω θα πάρω κάτι ικανοποιητικό σε strat ήχο;
Θα προσεγγίσω έναν ήχο '70s hard rock; H έχετε κάποια καλύτερη ιδέα;

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #1 στις: 07/04/11, 14:18 »
Sooner or later everybody returns to the roots!!!  ;) Θα σου πρότεινα να δοκιμάσεις και την Highway One, σαν και αυτή: http://www.thomann.de/gr/fender_highway_one_strat_mn_3tsb.htm Την έχω και είμαι πολύ ικανοποιημένος (άσχετα που της έχω αλλάξει τα φώτα)! Δεν θα χρειαστείς να αλλάξεις τίποτα για το ξεκίνημα, ίσως να βάλεις locking tuners κάποια στιγμή (κρίνοντας τις κιθάρες που έχεις),αλλά θα το δείς αυτό. Και οι μαγνήτες που φοράει (alnico 3) ειναι απο τις καλές σειρές που βγάζει η Fender, αρκετά γκάζια για strat και πολύ καλά καθαρά. Εδώ στην Griechenland θα την βρείς πιό φθηνά  απ΄ότι στην Deutschland (εγώ την βρήκα πάντως).Check her out!  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/11, 14:24 από Rockdude »
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #2 στις: 07/04/11, 14:43 »
Τον πέταξες τον άνθρωπο απο τα 170 στα 700+ €   :D  ...... Παρ'όλα αυτά συμφωνώ με την πρόταση  ;D .
Με δεδομένο ότι δεν είναι πρωτάρης ο illias 73 ... αργά η γρήγορα δε θα του κάνει η squier και θα αρχίσει να τρώγεται  ;) .
Εννοείται ότι πρέπει να γίνει δοκιμή βέβαια .
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #3 στις: 07/04/11, 15:54 »
Καλως ηρθες στο σωστο δρομο ........!!!
 
παρε οποια στρατ θελεις...βαλε επανω με κοστος μαξιμουμ 110 ευρω με μεταφορικα μεσα !!! και παρε ενα σετακι απο τον παππου Bill Lawrence να κανεις την δουλεια σου....
 
http://www.wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Keystones.html     (δες και τις αλλες κατηγοριες)
 
Ποιοτητα χειροποιητου απιστευτο ηχος .....
 
Εχουμε κατα καιρους αναρτησει διαφορα για τους συγκεκριμενους ριξε μια ματια στο φορουμ .... ;) ;)
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #4 στις: 07/04/11, 15:56 »
Καλως ηρθες στο σωστο δρομο ........!!!
 
παρε οποια στρατ θελεις...βαλε επανω με κοστος μαξιμουμ 110 ευρω με μεταφορικα μεσα !!! και παρε ενα σετακι απο τον παππου Bill Lawrence να κανεις την δουλεια σου....
 
http://www.wildepickups.com/Wilde_Bill_s_Keystones.html     (δες και τις αλλες κατηγοριες)
 
Ποιοτητα χειροποιητου απιστευτο ηχος .....
 
Εχουμε κατα καιρους αναρτησει διαφορα για τους συγκεκριμενους ριξε μια ματια στο φορουμ .... ;) ;)



Αμέσως να τον κάψεις τον άνθρωπο εσυ  :P
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #5 στις: 07/04/11, 16:19 »
Γιατι εσυ εχεις καει απο τον παππου ???? εεεεεεεεεεεεεε ???????
 
Να χες κιθαρες να εβαζες κι αλλους εισαι χεχεχε   :P :P
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #6 στις: 07/04/11, 16:20 »
Γελαει ο κοσμος...φιλε ilias73, μετα το παραληρημα μερικων που εχω χτυπισει τατουαζ στην καρδια τις λεξεις "Fender Stratocaster", να σου πω κι εγω τη γνωμη μου, ως λιγαααααακι πιο αντικειμενικος.
 
 
Εχω παιξει κιθαρα της σειρας Squier Affinity, αλλα ηταν telecaster. Δε θα σου πω, λοιπον, για ηχητικα χαρακτηριστικα, αλλα οτι η ποιοτητα κατασκευης για το συγκεκριμενο budget ειναι πολυ καλη. Σε τιμες κατω των 200 ευρω, νομιζω οτι δεν εχει ανταγωνιστη η Squier και με ενα σετακι μαγνητες, αν το αποφασισεις, η κιθαρα σου θα ειναι αλλου (χρηματικου) επιπεδου.
 
Πολυ φιλος μου εχει την Squier Classic Vibe Stratocaster και θα ελεγα τι ειδα και ακουσα ο ιδιος σε συγκριτικο τεστ με American Standard μοντελο, αλλα δε θα με πιστεψει κανεις, οποτε δοκιμασε μονος σου...

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #7 στις: 07/04/11, 18:55 »
Πολυ φιλος μου εχει την Squier Classic Vibe Stratocaster και θα ελεγα τι ειδα και ακουσα ο ιδιος σε συγκριτικο τεστ με American Standard μοντελο, αλλα δε θα με πιστεψει κανεις, οποτε δοκιμασε μονος σου...

Την έχω ακούσει αυτή την ιστορία... ;)
Να πω την αλήθεια δε με παραξένεψε, οι strat είναι οι πιο απλές κατασκευαστικά κιθάρες που υπάρχουν, ένα φτηνό μοντέλο με καλούς μαγνήτες λογικά θα κάνει παπάδες...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #8 στις: 07/04/11, 19:07 »
Πολυ φιλος μου εχει την Squier Classic Vibe Stratocaster και θα ελεγα τι ειδα και ακουσα ο ιδιος σε συγκριτικο τεστ με American Standard μοντελο, αλλα δε θα με πιστεψει κανεις, οποτε δοκιμασε μονος σου...

Την έχω ακούσει αυτή την ιστορία... ;)
Να πω την αλήθεια δε με παραξένεψε, οι strat είναι οι πιο απλές κατασκευαστικά κιθάρες που υπάρχουν, ένα φτηνό μοντέλο με καλούς μαγνήτες λογικά θα κάνει παπάδες...

;)

Ακριβως...προφανως, το ακριβοτερο μοντελο "νικησε" στα σημεια, αλλα σε κανει να αναρωτιεσαι αν τα 700-900 ευρω παραπανω εχουν κανενα νοημα...

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #9 στις: 07/04/11, 19:56 »
Ευχαριστώ ,κατ'αρχήν ,για της απαντήσεις.

Έχω δοκιμάσει κάποιες απ' αυτές (και fender αλλά και άλλες) και κατέληξα ότι όντως με αλλαγή μαγνητών και κόστος κάτω από 300Ε συνολικά έχεις ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα...
Οπότε γύρω στο Πάσχα θα αναρτήσω  φώτο... >:D 0:)


ΑΑΑΑΑ θα το ξέχναγα, ρίξτε καμιά ιδέα για μαγνήτες και για αλλαγές που θα ήταν καλό να γίνουν σε μια squier....
« Τελευταία τροποποίηση: 07/04/11, 20:01 από ilias73 »

Αποσυνδεδεμένος kostas80

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 690
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #10 στις: 07/04/11, 20:19 »
Για αρχή σίγουρα ένα καλοκομμένο κοκάλινο nut ... αν έχει πλαστικό απ'τη μάνα της
για μαγνήτες έχεις πολλές επιλογές .. . όρεξη να χεις να διαβάζεις threads  ;D
www.alfacor.gr  ....  http://www.facebook.com/kostas.antonakopoulos

Αποσυνδεδεμένος JP.M

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 481
  • Φύλο: Άντρας
  • R'n'R DAMNATION
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #11 στις: 08/04/11, 13:22 »
Αφού ψάχνεις την καλύτερη δυνατή οικονομικά λύση θα σου πρότεινα τους tonerider.
τσέκαρέ τους.έχει 3-4 σετάκια που είναι άκρως οικονομική λύση γι'αυτό που σου δίνουν.
έχω βάλει τους city limits σε squier και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος.

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #12 στις: 09/08/11, 15:58 »
Επαναφορά θέματος...
Επειδή έρχεται φίλος απο ΓΙΟΥ.ΕΣ.Α, σκέφτηκα να του πω να μου φέρει διάφορα πράγματα απο guitar fetish.
Οποτε ρωτάω γνώμες, θελω απο κει :
 1.μαγνήτες με vintage προσανατολισμο δλδ κυριώς  Gallagher αλλα και Deep Purple,Uriah heep
και σκαστο blues ήχο.
2.Ισως να αλλάξω και κλειδιά,ποια λέτε;
3.Υπάρχει λόγος να αλλάχτει το τρεμ. αν το δουλευω ελάχιστα η καθολου;


Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #13 στις: 09/08/11, 20:11 »
Δοκιμασα μια Tanglewood πριν μερικες μερες για ενα μαθητη μου, σε ενα μικρο καταστημα στο Ανω Καλαμακι, και η τιμη της (150 ευρω) ηταν πολυ καλη για το οργανο.
Μoυ αρεσε περισσοτερο απο τις squier.
Αυτη πρεπει να ηταν http://www.tanglewoodguitars.co.uk/products/electrics/dbt6/DBT62TB.html


Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #14 στις: 09/08/11, 22:24 »
Δοκιμασα μια Tanglewood πριν μερικες μερες για ενα μαθητη μου, σε ενα μικρο καταστημα στο Ανω Καλαμακι, και η τιμη της (150 ευρω) ηταν πολυ καλη για το οργανο.
Μoυ αρεσε περισσοτερο απο τις squier.
Αυτη πρεπει να ηταν http://www.tanglewoodguitars.co.uk/products/electrics/dbt6/DBT62TB.html


Μια χαρα φαινεται αλλα ήρθε στα χερια μου,απο σποντα τελικα, μια squier. Οποτε θα κοιταξω να μαζεψω αυτην.

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #15 στις: 09/08/11, 23:25 »

Μια χαρα φαινεται αλλα ήρθε στα χερια μου,απο σποντα τελικα, μια squier. Οποτε θα κοιταξω να μαζεψω αυτην.

Σωστος απλα δεν ειναι απαραιτητο να κολλας στο strat headstock οπωσδηποτε.Τοσες και τοσες strat like κιθαρες (και lawsuit κιθαρες σαν την bachus  πχ 8) )με τους καταλληλους μαγνητες ακουγονται σουπερ.Οι tonerider που προτεινε ο φιλος παραπανω ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας και εξαιρετικα φθηνοι.Το μπρατσο της κοιτα να σου αρεσει και να σε βολευει και απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι ιστορια.Καλες μοντες.
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/11, 23:32 από denisgiann »
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #16 στις: 10/08/11, 18:56 »

Μια χαρα φαινεται αλλα ήρθε στα χερια μου,απο σποντα τελικα, μια squier. Οποτε θα κοιταξω να μαζεψω αυτην.

Σωστος απλα δεν ειναι απαραιτητο να κολλας στο strat headstock οπωσδηποτε.Τοσες και τοσες strat like κιθαρες (και lawsuit κιθαρες σαν την bachus  πχ 8) )με τους καταλληλους μαγνητες ακουγονται σουπερ.Οι tonerider που προτεινε ο φιλος παραπανω ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας και εξαιρετικα φθηνοι.Το μπρατσο της κοιτα να σου αρεσει και να σε βολευει και απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι ιστορια.Καλες μοντες.

Μονο τα βασικα για να παιζει καλυτερα μια που λεφτα για fender δεν παιζουν...
Οσον αφορα το headstock αμα πιανανε τα χερια μου και ειχα και εργαλεια θα ηθελα να κολησω κατι εξυπνο,οπως καποια που εχω δει πχ στραβοκαστερ,τραβελικαστερ κλπ

Αποσυνδεδεμένος denisgiann

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 434
  • Φύλο: Άντρας
  • You Dont Remember Ill Never Forget
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #17 στις: 10/08/11, 20:34 »

Μια χαρα φαινεται αλλα ήρθε στα χερια μου,απο σποντα τελικα, μια squier. Οποτε θα κοιταξω να μαζεψω αυτην.

Σωστος απλα δεν ειναι απαραιτητο να κολλας στο strat headstock οπωσδηποτε.Τοσες και τοσες strat like κιθαρες (και lawsuit κιθαρες σαν την bachus  πχ 8) )με τους καταλληλους μαγνητες ακουγονται σουπερ.Οι tonerider που προτεινε ο φιλος παραπανω ειναι παρα πολυ καλης ποιοτητας και εξαιρετικα φθηνοι.Το μπρατσο της κοιτα να σου αρεσει και να σε βολευει και απο κει και περα τα υπολοιπα ειναι ιστορια.Καλες μοντες.

Μονο τα βασικα για να παιζει καλυτερα μια που λεφτα για fender δεν παιζουν...
Οσον αφορα το headstock αμα πιανανε τα χερια μου και ειχα και εργαλεια θα ηθελα να κολησω κατι εξυπνο,οπως καποια που εχω δει πχ στραβοκαστερ,τραβελικαστερ κλπ

 Σε νιωθω και εγω στην ιδια φαση ειμαι...τα χερια δεν πιανουν μια.... :P γιαυτο και εγω πηρα μια...plexiglass...caster κινεζικη για να γινει το πειραματοζωο μου χωρις τυψεις 8) .
Civilize the mind make savage the Body

Αποσυνδεδεμένος ilias73

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Bucanero Fuerte
    • Προφίλ
Απ: Back to Strat
« Απάντηση #18 στις: 04/11/11, 16:27 »
Επιστρέφω ΅δημήτριος΅ με τη strat στα χερια....Εχω αποφασίσει να ρίξω λίγα χρήματα για μαγνήτες και θέλω τη γνώμη σας  για 2 σετ :
1.http://www.guitarfetish.com/Strat-Texas-Alnico-Stagger-Pickup-Set_p_716.html
2.http://www.tonerider.com/pickups/stratpickups.html
 
για στυλ Gallagher παντα...Αν έχετε και άλλες προτάσεις,οικονομικές πάντα, ακούω ευχαρίστως...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3475 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/08/05, 21:26
από freemind
11 Απαντήσεις
4273 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 11:02
από Symeon
0 Απαντήσεις
1365 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/07/09, 22:30
από dimitris1985
6 Απαντήσεις
3043 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/09, 13:55
από Mike Moss
25 Απαντήσεις
13249 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/02/10, 14:54
από KOYPEAS
2 Απαντήσεις
2487 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/02/10, 14:45
από Υπνοβάτης...
1 Απαντήσεις
1861 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/05/11, 09:23
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
1967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/11, 12:49
από Γιάννης Σ.
2 Απαντήσεις
4384 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/13, 18:07
από alexchem79
0 Απαντήσεις
3130 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/05/13, 15:44
από gers