Αποστολέας Θέμα: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited  (Αναγνώστηκε 6741 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Καλησπέρα! Την Πέμπτη το μεσημέρι παρέλαβα την Fame Forum III Punch Limited. Μιας που αρκετοί χρήστες είχαν εκφράσει στο παρελθόν το ενδιαφέρον τους για τις Fame Forum αλλά ταυτόχρονα είχαν τονίσει και την έλλειψη πληροφορίας σχετικά με on-hands εμπειρία με τις κιθάρες αυτές, σκέφτηκα να παρουσιάσω τις εντυπώσεις μου (όσον αφορά τα βασικά χαρακτηριστικά, δεν πρόκειται σε καμία περίπτωση για πλήρες review) για το συγκεκριμένο μοντέλο. Προφανώς το ακόλουθο κείμενο αφορά μόνο το συγκεκριμένο μοντέλο και αναφέρεται αποκλειστικά στη δική μου εμπειρία. Αυτό σημαίνει ότι (α) δεν αφορά όλες τις fame forum (σίγουρα θα υπάρχουν κακές, μέτριες, καλές, πολύ καλές, εξαιρετικές κ.λ.π. fame forum, πράγμα λογικό μιας που οι τιμές ξεκινάνε από τα ~580€ και φτάνουν στα ~2,000€ σε κάποια custom μοντέλα), καθώς και ότι (β) κάποιος άλλος μπορεί να σχηματίσει διαφορετική άποψη για τη συγκεκριμένη κιθάρα.


Τα χαρακτηριστικά της κιθάρας είναι τα ακόλουθα:


 - Alder body
 - Flamed maple arched top with satin finish
 - Maple neck with satin finish
 - Set-in construction
 - Ebony fretboard
 - 16" fretboard radius
 - 24x medium jumbo frets
 - 2x Bareknuckle humbuckers - Alnico V Nailbomb (B) / VHII (N)
 - Controls: 1x Vol with Push/Pull Coil Split, 1x Tone, 3-way switch
 - Schaller tuners, Schaller tremolo
 - Colors: Transparent blue (top), black (back)
 - Hardware: Chrome (υπάρχει και σε black)


Λοιπόν, με μία κουβέντα, η κιθάρα μου έχει αφήσει άριστες εντυπώσεις! Μιας που είμαι ακόμα στο "μήνα του μέλιτος", θα προσπαθήσω να αναφερθώ σε κάποια στοιχεία που μοιάζουν να είναι αρκετά αντικειμενικά.


Καταρχήν, η κιθάρα είναι πολύ βολική στο παίξιμο, το καταλαβαίνει κανείς από την πρώτη στιγμή που θα την πιάσει στα χέρια του. Οι παράγοντες που συνεισφέρουν σε αυτό είναι οι παρακάτω:


 - Η κιθάρα είναι πολύ ελαφριά και με λεπτό αλλά στιβαρό σώμα το οποίο το "αγκαλιάζεις" εύκολα.
 - Το flat fretboard σε συνδυασμό με τον έβενο και το λεπτό μπράτσο επιτρέπουν εξαιρετικά γρήγορο παίξιμο με ευκολία.
 - Το satin finish στο neck επιτρέπει στο χέρι να γλιστράει - κι εμένα με βολεύει πολύ, γιατί ιδρώνουν εύκολα τα χέρια μου!
 - Η κιθάρα ήρθε σεταρισμένη με ultra-low-action χωρίς να έχει fret buzzing πουθενά!


Πραγματικά, απλά πιάνεις την κιθάρα στα χέρια σου και παίζεις τόσο φυσικά, λες και είναι προέκταση των χεριών σου - δε ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω, νομίζω (κι ελπίζω) πως γίνομαι κατανοητός... Να τονίσω εδώ πως και λόγω κατασκευής αλλά και λόγω setup, φαίνεται πως οι κατασκευαστές είχαν υπόψη τους τους shredders, αλλά μη σας φοβίζει αυτό, μια χαρά άνετη είναι και για rythm guitar (κι ευτυχώς δηλαδή, γιατί δεν είμαι και ο Vai...  :) ).


Όσον αφορά τους μαγνήτες, το hype για τους bareknuckle φαίνεται πως ισχύει. Κάποια γενικά σχόλια για τους μαγνήτες:


 - Το output είναι balanced ανάμεσα στους δύο μαγνήτες - δεν ακούς δηλαδή volume drop μόλις κάνεις switch από bridge σε neck.
 - Ανταποκρίνονται εξαιρετικά στο pick attack.
 - Έχουν εκπληκτικό note separation σε high gain καταστάσεις όταν παίζεις chords.
 - Έχουν τον οργανικό ήχο και τα dynamics που θα περίμενε κανείς - κάτι το οποίο πρέπει να ακούσετε από κοντά, μιας που δε μπορώ να το μεταφέρω μέσω γραπτού κειμένου...
 - Το συγκεκριμένο set μαγνητών είναι εξαιρετικά versatile, με το bridge μαγνήτη να ταιριάζει άψογα σε hard rock, heavy metal, thrash metal, και progressive metal ήχους και το neck PU όχι μόνο να συμπορεύεται με αυτόν αλλά να προσθέτει στην παλέτα εκπληκτικά καθαρά (βοηθάει βέβαια σε αυτό και ο ενισχυτής - tubemeister 36) καθώς κι ένα πιο vintage χαρακτήρα που επιτρέπει γλυκά blues / jazz solos. (Στο versatality βοηθάει πολύ και η επιλογή για coil split, στην οποία αναφέρομαι αργότερα.)   


Τώρα, όσον αφορά στα συγκεκριμένα χαρακτηριστικά κάθε μαγνήτη: Ο Alnico V Nailbomb στη γέφυρα έχει in-your-face mids και upper-mids, φοβερό articulation στα chords, εντυπωσιακά high output για alnico μαγνήτης, ωραία καθαρά (για bridge μαγνήτης) και καθαρίζει εύκολα με το volume της κιθάρας. Αυτό που με εντυπωσίασε όμως (γιατί τα παραπάνω τα περίμενα, με βάση όσα είχα διαβάσει), είναι το πόσο tight ακούγεται όταν παίζω palm-muted power chords! Έχει πραγματικά αυτό το punch που φέρει στο όνομά της η κιθάρα.


Αλλά εκεί που έπαθα την πλάκα μου είναι με τον VHII στο neck, για τον οποίο δεν ήξερα τόσα πολλά. Ζεστός, κάπως ποιο "στρογγυλός" και "smooth" ήχος, εξαιρετικός στα καθαρά, πολύ ωραίο "γρύλισμα" στα leads...


Πραγματικά, όλοι αυτοί οι όροι για τον ήχο που βγάζει ένας μαγνήτης (ζεστός, οργανικός κ.λ.π.) είναι λίγο "θολοί" και δε μπορούν να μεταφέρουν την εμπειρία... Το μόνο που μπορώ να πω, είναι πως ό,τι έχετε διαβάσει για αυτούς τους μαγνήτες, δεν είναι urban legend, ισχύει 100%!


Αναφέρθηκα πριν στο coil split. Αυτό ουσιαστικά σου δίνει 3 επιπλέον ηχητικούς συνδυασμούς καθώς και τη δυνατότητα να παίξεις "single-coil" solos, κι έχει ενδιαφέρον όλο αυτό. Στα αρνητικά είναι πως υπάρχει κάποιο volume drop μόλις split-άρεις τον μαγνήτη, αλλά αυτό είναι αναμενόμενο.


Τέλος, στα της εμφάνισης - που είναι και το πιο υποκειμενικό: Η κιθάρα δεν είναι απλά ένα χρηστικό εργαλείο, αλλά ένα όργανο για να εκφραστούμε καλλιτεχνικά - και αυτό ισχύει τόσο για τον πιο ατζαμή ερασιτέχνη (εμένα δηλαδή!), μέχρι και για τον μεγαλύτερο βιρτουόζο (πάλι εμένα δηλαδή ή μάλλον το πως έβλεπα εγώ τον εαυτό μου τις τελευταίες μέρες, μόνο και μόνο γιατί η συγκεκριμένη κιθάρα μου επιτρέπει να παίξω αβίαστα 1-2 κλικ πιο γρήγορα από ότι έπαιζα μέχρι τώρα! - είμαι τραγικός, το ξέρω!). Υπό αυτό το πρίσμα, η εμφάνιση παίζει ρόλο. Προσωπικά, λατρεύω την εμφάνιση της συγκεκριμένης κιθάρας. Για όσους δεν είναι familiar με την κιθάρα αυτή (η οποία εμφανισιακά είναι ένας κλώνος των PRS), ανέβασα μια φωτογραφία (παραθέτω το link στο τέλος του κειμένου).


Στα αρνητικά μπορεί να βρει κανείς το ότι έχει satin finish αντί για gloss finish το σώμα καθώς και την απουσία binding - τίποτα από τα δύο δεν υπήρξε show-stopper για εμένα.


Κλείνοντας, να πω πως δε μου άρεσαν οι χορδές - μάλλον θα τις αλλάξω. Πέραν αυτού, η κιθάρα κοστίζει 995€ στο musicstore και με βάση όσα έγραψα, θεωρώ πως είναι value-for-money αγορά.


Αυτά, καλές πενιές σε όλους!

[size=78%]http://s1266.photobucket.com/user/Kostas_Ntougias/library/?view=recent&page=1[/size]
« Τελευταία τροποποίηση: 11/02/17, 23:57 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #1 στις: 12/02/17, 00:12 »
Σκης την
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #2 στις: 12/02/17, 02:06 »
Μπράβο, καλόπαιχτη και ευχαριστούμε για το review.
Θα με ενδιέφερε αν μπορείς να γράψεις δύο λόγια για το πως συνεργάζονται οι δύο μαγνήτες στην μεσαία θέση, μέ και χωρίς split.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #3 στις: 12/02/17, 02:13 »
saved το προσπαθώ!


Adr1anos, θα την τεστάρω αύριο ειδικά σε μεσαία θέση με και χωρίς coil split και θα post-άρω update, ώστε να υπάρχει σαφής εικόνα - μέχρι τώρα χρησιμοποιούσα κυρίως είτε τον bridge είτε τον neck, με ή χωρίς coil split, ώστε να διαμορφώσω άποψη για τους μαγνήτες ξεχωριστά καθώς και για την coil split λειτουργία.

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #4 στις: 12/02/17, 03:53 »
Αν και δεν είμαι πολύ φαν αυτού του κοψίματος, νομίζω ότι είναι κούκλα!
Ωραίο το χρώμα!!!

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #5 στις: 12/02/17, 07:35 »
καλόπαικτη φίλε!
Την σήμερον ημέρα, η ποιότητα στις κιθάρες της κλάσεως των 1000 ευρώ δεν είναι δεδομένη, οπότε έκανες πολύ καλή επιλογή. Σου εύχομαι δημιουργικές στιγμές με την κιθάρα σου, και μακριά απο GAS!

Αποσυνδεδεμένος nick_evia

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #6 στις: 12/02/17, 11:36 »
Μεγειές!!! Καλόπαικτη!!!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #7 στις: 12/02/17, 17:24 »
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!


panixgr, το GAS θα επιστρέψει κάποια στιγμή, πάντα επιστρέφει...  ;D

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #8 στις: 12/02/17, 18:07 »
Να κανουμε συλογο ΑG (ανονυμοι gasολικοι)
Γεια σας,με λενε Δημητρη και εχω να gasαρω 1 μηνα :P
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #9 στις: 12/02/17, 18:25 »
"Φιλαράκι, μήπως έχεις 1,000€ να πάρω 1,000 τυρόπιτες;"


Ανώνυμος gasολικός που ξανακύλησε...  ;D

Αποσυνδεδεμένος mouz

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 321
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #10 στις: 12/02/17, 19:47 »
... παναγία μου μία κούκλα! άτιμο gas και αργεί το λότο  >:(
Καλόπαιχτη αδερφέ!
...αυτοί που νομίζουν ότι τα ξέρουν όλα εκνευρίζουν πολύ εμάς που τα ξέρουμε!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #11 στις: 12/02/17, 23:03 »
"Παω στην δουλεια και ακουω εναν ψιθιρο απο μακρια,σαν φωνη γοργωνας που με φωναζε.
Βημα ταχυ,σπριντ σαν τον κεντερη,αλμα γαζελας..στριβω την γωνια..
Ακουω πιο δυνατα..-ψιτ-..
Εντοπιζω αμεσως απο που ερχετε η φωνη,ξεχινομαι σαν εμετος  :vomit στον δρομο,περναω λεοφορους,852 κοκκινα φαναρια,κολιμπαω 700000 κηματα στην ποσειδωνως και..φτανω στο " κιθαρεξ" (ωεω)..
Βλεπω ενα burl flamed birdseye maple μπασο να μου φωναζει..
Saved,εδω,εδω ειμαι
Κανω τον αδιαφορο
Ψιτ,saved,
Κοιταζω απο την αλλη
Saaaaveeeed...
Γυρναω,"τι θες"
Παρε με
-οχι
-Παρε με
-ειπα οχι
-γιατι
-δεν θελω
-αφου θες..
-ε,ενταξει.αλλα δεν σε παιρνω
-γιατι;
-δεν εχω λεφτα..
-κλεψε με..

Με λενε Δημητρη.Ειμαι ελευθερος GAS,45 λεπτα
« Τελευταία τροποποίηση: 12/02/17, 23:08 από saved »
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #12 στις: 12/02/17, 23:52 »
-δεν εχω λεφτα..
-κλεψε με..

 ;D ;D ;D
έγραψες

@kotsos_ESP με'γειά σου αδερφέ και καλόπαιχτη
χαίρομαι που σου έκατσε τόσο καλά . φαίνεται κουκλάρα αλλά ρίξε και καμιά φωτό ακόμα να χαζέψουμε
μπορείς τώρα ν'αλλάξεις και το nick σου σε kotsos_Fame Forum ;)
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #13 στις: 12/02/17, 23:55 »
Δημήτρη, κλαίω ρε συ...  ;D


modfori, το όνομα δεν αλλάζει, μιας που την ESP (ή έστω την LTD) δεν τη γλιτώνω στο μέλλον, αυτό είναι σίγουρο!  :)

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #14 στις: 13/02/17, 00:49 »
Μην μπαινουν ιδεες για κλοπες και τετοια πραματα κακα..
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος sfanfan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 640
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #15 στις: 13/02/17, 13:19 »
Αδελφέ καλόπαιχτη! Φαίνεται Super το κιθαρόνι, αν μπορείς δώσε μερικές παραπάνω πληροφορίες όσον αφορά το λαιμό; Σου θυμίζει κάτι πιο έντονα; Πχ 16άρι radius πάει προς ibanez/esp μεριά. Φέρνει το γενικότερο feeling του λαιμού κατά εκεί, ή σε μία πιο flat les paul; Εννοείται ότι περιμένουμε και άλλες φωτογραφίες! Πολύ καλή αγορά, συγχαρητήρια!
White noise

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #16 στις: 13/02/17, 17:42 »
Παιδιά, ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια!


@sfanfan, δυστυχώς δεν έχω μεγάλη εμπειρία από άλλες κιθάρες για να συγκρίνω και να δώσω μια σαφή απάντηση. Πάντως, ο λαιμός έχει πολύ ωραίο feeling. Θα ανεβάσω κι άλλες φωτογραφίες όπου θα εστιάσω στο μπράτσο, μπας και βγάλεις άκρη σχετικά με το neck profile. 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/02/17, 18:51 από kotsos_ESP »

Αποσυνδεδεμένος vaig3

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 327
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #17 στις: 14/02/17, 13:02 »
Καλως ηρθες στον κοσμο των Bareknucle, να ξερεις οσο θα παιζεις τοσο θα σε εντυπωσιαζουν!
Καλωπαιχτο το καινουριο εργαλειο!
Suhr Modern
Ibanez k7 2001
Fender stratocaster USA 2009
Epiphone Les Paul custom 2000
Aria Pro II explorer 1993
AxeFX ultra/Bugera G5/EVH 5150 LBXii

Αποσυνδεδεμένος kkmspm (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1322
    • Προφίλ
    • Black Body Radiation
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #18 στις: 15/02/17, 14:47 »
κουκλαρα! Ειμαι λατρης του prs custom shape οποτε εγω βλεπω μια πανεμορφη κιθαρα :p


Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #19 στις: 15/02/17, 22:29 »
Λοιπόν, as promised:


@sfanfan Προσπάθησα να βγάλω κάποιες φωτό του λαιμού, μπας και βγάλεις κάποιο συμπέρασμα - δυστυχώς δεν έχω καλή κάμερα ούτε σταθερό χέρι, anyway:


http://s1266.photobucket.com/user/Kostas_Ntougias/media/20170215_2124091_zpskgdlha5w.jpg.html?sort=3&o=1


http://s1266.photobucket.com/user/Kostas_Ntougias/media/20170215_2125081_zpskjwux4ox.jpg.html?sort=3&o=0


@adr1anos Λοιπόν, πέρασα αρκετή ώρα με την κιθάρα τις τελευταίες μέρες και νομίζω πως έχω βγάλει κάποια χρήσιμα - ελπίζω - συμπεράσματα:


Ο Α-bomb (Β) φαίνεται να έχει πιο πολλά mids και να είναι πιο ισορροπημένος σε σχέση με τον VHII (N) (και έχει και κάπως ποιο compressed ήχο). Ο VHII ακούγεται πιο πρίμος και πιο ανοικτός, και έχει σίγουρα λιγότερα μπάσα. Αυτό είναι ωραίο, γιατί μπορείς να καλύψεις πολλά διαφορετικά στυλ. Πειραματίστηκα και με τα 3 κανάλια του tubemeister σε διάφορους συνδυασμούς B / M / T και χρησιμοποίησα είτε τον bridge είτε τον neck τόσο για rhythm όσο και για lead και μου άρεσαν και στα δύο - είναι ο καθένας ωραίος με τον τρόπο του και ταιριάζει σε διαφορετικά πράγματα. Ένα είναι ξεκάθαρο: για palm mutted power-chords προτιμώ μακράν τον nailbomb λόγω του punch που έχει, εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων.


Όσο περνάνε οι μέρες, μου αρέσει όλο και πιο πολύ η επιλογή του coil split. Μου φαίνεται πως τα chords με τον A-bomb είναι πιο καθαρά / ευδιάκριτα (δηλ. το perceived note separation είναι καλύτερο), ενώ ο VHII είναι εξαιρετικός τόσο σε rhythm όσο και σε solos. Απλά πρέπει να τονίσω, όπως έχω αναφέρει και σε παλαιότερο μήνυμα, πως υπάρχει κάποιο αρκετά ευδιάκριτο volume drop. Επίσης, υπάρχει hum.


Όσον αφορά το συνδυασμό τους (είτε με είτε χωρίς coil split), έχει αρχίσει να γίνεται από τις πρώτες μου επιλογές. Ο λόγος; Είναι σα να συνδυάζει τα περισσότερα B του A-bomb με τον πιο "λαμπερό" χαρακτήρα του VHII, δηλ. είναι σα να παίρνει χαρακτηριστικά κι από τους δύο. Αν θα έπρεπε να δώσω κάποιο ανάλογο, από την περιορισμένη μου εμπειρία, είναι το εξής: Πολλές φορές περιγράφουμε τον EMG 85 σα μια μίξη του EMG 81 με τον EMG 60 - και νομίζω πως αυτή η περιγραφή είναι αρκετά ακριβής. Ε, κάτι τέτοιο παίρνεις στη μεσαία θέση με τον A-bomb και τον VHII.


Ελπίζω να βοήθησα. Εννοείται πως επιπλέον απορίες, ερωτήσεις κ.λ.π. είναι ευπρόσδεκτες!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #20 στις: 15/02/17, 23:04 »
Οταν παιζουμε Β+Ν μαζι,παιρνουμε ενα scooped αποτελεσμα και παντα μας αρεσει πιο πολυ.
Αnyway
Σκης την
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #21 στις: 15/02/17, 23:08 »
@saved Δεν το ήξερα! Thanks! τουλάχιστον αυτό δείχνει πως ακούω καλά!  :)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #22 στις: 16/02/17, 10:25 »
Πολλές φορές περιγράφουμε τον EMG 85 σα μια μίξη του EMG 81 με τον EMG 60 -

τι εννοείς μίξη?
κατεμέ : ο 85 είναι πιο μπάσος απο τον 81 ο οποίος είναι πιο μπάσος απο τον 60.

Επίσης τι εννοείς volume drop απο ποιά θέση σε ποιά? Που ακριβώς έχεις θόρυβο?

Σύμφωνα με την εμπειρία μου, όσο πιο πλούσιος είναι ο ήχος ενός humbucker τόσο περισσότερο θόρυβο έχει, λόγω unbalanced πηνίων. Χωρίς να σημαινει οτι δικαιολογώ τον θόρυβο του 81, όπως φυσικά και θα επέστρεφα τον οποιονδήποτε ακριβό μαγνήτη αν έβρισκα θόρυβο.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #23 στις: 16/02/17, 10:31 »
Καλημέρα. Αυτό που θέλω να πω για τη μεσαία θέση είναι πως ο συνδυασμός μοιάζει στα αυτιά μου ένα blend των 2 μαγνητών, δηλαδή παίρνει χαρακτηριστικά και από τους 2. Σε κάθε περίπτωση, το ηχητικό αποτέλεσμα μου αρέσει.


Το volume drop καθώς και το hum αφορά την ενεργοποίηση του coil split, δηλ. με coil split on έχει χαμηλότερο volume σε σχέση με το coil split off και περισσότερο noise. Και στο coil split off υπάρχει κάποιος θόρυβος, αλλά δε ξέρω αν αυτό οφείλεται στους μαγνήτες ή στον tubemeister 36 ο οποίος είναι γνωστός για το fizz του. Πάντως, όταν ενεργοποιώ το coil split, ο θόρυβος αυτός είναι πιο έντονος.

Αποσυνδεδεμένος kotsos_ESP

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 134
    • Προφίλ
Απ: Πρώτες Εντυπώσεις από Fame Forum III Punch Limited
« Απάντηση #24 στις: 16/02/17, 10:42 »
Να τονίσω εδώ πως αυτός ο θόρυβος υπάρχει όταν έχω συνδεδεμένη την κιθάρα αλλά δεν παίζω, δηλ. αφού παίξω κάτι και σταματήσω για λίγα δευτερόλεπτα πριν παίξω κάτι άλλο, τότε τον ακούω. Και όσο δυναμώνω το volume γίνεται πιο έντονος.


Αλλά επειδή έχω τον ενισχυτή (και την κιθάρα) λίγες ημέρες και δεν είχα την ευκαιρία να δοκιμάσω τον ενισχυτή σε πολλά power και volume settings (μέχρι τώρα παίζω στο 1 W και το volume δεν το έχω πάει πάνω από 6-7), δε μπορώ να πω με σιγουριά τι φταίει. Δε ξέρω π.χ. αν θα τον ακούω και στα 5 W (υποθέτω πως ναι, αλλά μένει να το δω). Πάντως, δε με ενοχλεί ιδιαίτερα, μιας που όταν παίζω όπως είπα δεν ακούγεται κάποιος θόρυβος.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
3008 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/11/05, 16:16
από llorona
10 Απαντήσεις
5374 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/08, 01:48
από Jezus
15 Απαντήσεις
6226 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/09/08, 17:51
από Johnie Darko
20 Απαντήσεις
7095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/08, 02:56
από ariman86
23 Απαντήσεις
10340 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/10, 09:44
από adr1anos
3 Απαντήσεις
2128 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/10, 23:38
από ivikos
4 Απαντήσεις
3553 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/06/10, 20:13
από tech21man
6 Απαντήσεις
2233 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/10, 21:21
από diji grampsas
0 Απαντήσεις
1501 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/12, 09:01
από DeniaHD
17 Απαντήσεις
5149 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/17, 07:36
από saved