Αποστολέας Θέμα: TS808 vs TS9 vs TS9dx  (Αναγνώστηκε 9007 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
TS808 vs TS9 vs TS9dx
« στις: 29/04/08, 12:29 »
Θελω να παρω ενα tubescreamer και εχω μπερδευτει παρα πολυ απο τα διαφορα που κυκλοφορουν.  Ποιες διαφορες εχουν αυτα μεταξυ τους?
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #1 στις: 30/04/08, 10:15 »
Αν μπορεί κάποιος να φωτίσει περισσότερο την υπόθεση είναι φυσικά ευπρόσδεκτος....
Αλλά ...
Το 808 είναι το κλασικό vintage tubescreamer τις ibanez....μετά απο αρκετά χρόνια έβγαλε το ts9 σαν reissue του 808....πολλοί λένε πως έχει πιο λαμπερό ήχο απο το original ...βέβαια αργότερα η ibanez κσανακυκλοφόρησε το 808 καθώς δε θα την χάλαγαν τα παραπάνω φράγκα που θα έδειναν κάποιοι για το "original 808"....το DX είναι το ts9 με ένα xtra knob που δίνει κάποια διαφορετικά modes...

Επίσης υπάρχει και το ts7 tonelock το οποίο κοστίζει λιγότερο απο τα μισά απο το ts9 (φαντάσου απο το 808 οπότε) το οποίο για πολλούς όμως δεν είναι τόσο στιβαρό όσο το ts9....δε ξέρω πόσες κλοτσιές περισσότερες θα άντεχε το ts9 πάντως να σου πω την αλήθεια....

Το ts7 βέβαια (αν ψάξεις λίγο στο νετ θα βρεις πάμπολες συζητήσεις στο θέμα) απέχει απο το ts9 κατά ακριβώς 2 αντιστάσεις στο κύκλωμα του....και κατά συνέπεια αλλάζοντας αυτές τις 2 αντιστάσεις είναι ακριβώς το ίδιο με το ts9....
Για την ιστορία και μόνο, το ts7 έχει και ένα διακοπτη που αλλάζει ανάμεσα σε 2 modes, hot και original ts...το hot είναι απλά ποιο γκαζιάρικο και saturated....

Όσο για το θέμα του "built like a tank" ....τι να πώ....στιν τιμή του ts9 παίρνεις σχεδόν 3 ts7 και κρατάς και καβάτζα στην περίπτωση που πέσει καμμιά ρουκέτα πάνω του...γιατί εγώ που το έχω γιατί δε ξέρω τι άλλο μπορεί να πάθει ....μόνο τα knobs του θα έλεγα πως δεν είναι και τόσο στιβαρά αλλά....τι να σου πω..μπαίνουν και μέσα στο σώμα για να μην είναι εκτεθημένα (το tonelock της υπόθεσης).....δες τα και εσύ αποφασίζεις....
Αλλά να σου πω την αλήθεια δε νομίζω να καταλάβεις διαφορά με την δοκιμή....πολλοί βλέπω να λένε πως έχουν φάει ώρες ατελείωτες με τυφλές δοκιμες ανάμεσα στα ts9 και ts7 και δε καταλαβαίνουν την διαφορά....
Όπως και σχεδόν σε όλα στο σπορ μας είναι και θέμα ...γενικού γούστου....

Για να κλείσω πάντως...
ts 808 = ts 9 με διαφορά ενός πυκνωτή....
ts9 = ts7 με διαφορά 2 αντιστάσεων

Κατά τα άλλα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια κυκλώματα ...και προφανώς υπάρχουν mods που μπορείς ουσιαστικά να πάρεις ένα ts7, να του αλλάξεις τα 3 αυτά στοιχεία στο κύκλωμα και να του πετάξεις και ένα διακόπτη πάνω για να αλλάζεις μεταξύ των ts808,ts9,ts7 ...αν καταλάβεις την διαφορά...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 10:21 από drakoumel »
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #2 στις: 30/04/08, 17:18 »
Δηλαδη αξιζει να παρω αυτα τα no name πεταλακια απο ebay που λενε πως ειναι το ιδιο κυκλωμα με του ts 808?  Επειδη αυτα ειναι παμφθηνα...
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #3 στις: 30/04/08, 18:09 »

Για να κλείσω πάντως...
ts 808 = ts 9 με διαφορά ενός πυκνωτή....
ts9 = ts7 με διαφορά 2 αντιστάσεων

Κατά τα άλλα είναι ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια κυκλώματα ...και προφανώς υπάρχουν mods που μπορείς ουσιαστικά να πάρεις ένα ts7, να του αλλάξεις τα 3 αυτά στοιχεία στο κύκλωμα και να του πετάξεις και ένα διακόπτη πάνω για να αλλάζεις μεταξύ των ts808,ts9,ts7 ...αν καταλάβεις την διαφορά...

To σωστό είναι:
TS808 = TS9 με διαφορά 2 αντιστάσεων και ενός τελεστικού (τα reissue TS-9 έχουν ΤΑ7558 και όχι JRC4558)
TS9DX = TS9 με την προσθήκη των modes
To TS-7 δεν το θεωρώ αντάξιο των προηγούμενων γιατί ενώ μπορεί επίσης να μετατραπεί σε 808,δεν ακούγεται το ίδιο καλά.Τουλάχιστον για μένα,που ακούω τη διαφορά.
Εγώ θα έπαιρνα το TS9DX,γιατί τα modes το κάνουν πολυχρηστικό.
Από την άλλη,αν δεν θέλεις να δώσεις πολλά χρήματα,το Boss SD-1 μετατρέπεται άνετα σε TS808 και σαν κατασκευή είναι καλύτερο από το TS-7  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: 30/04/08, 18:11 από RoyBatty »
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #4 στις: 30/04/08, 18:19 »
Γενικά τα tubescreamer χρησιμοποιούνται κυρίως για booster, απ'ότι ξέρω. Αν πάρω ένα TS9 DX για να έχω και τα επιπλέον modes και το έχω για κύριο overdrive σε μονοκάναλο λαμπάτο, harley benton κεφαλή, τι γκάμα ήχων θα έχω;
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Evangelos 123

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 487
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #5 στις: 30/04/08, 18:36 »
τα sd-1 είναι για αυτή την δουλειά!
Πάντως αν δεν σε γεμίζει ένα tubescreamer(ή sd-1) τότε γιατί δεν βάζεις 2 μαζί!  :P
o srv και ο santana νομίζω οτι έχουν χρησιμοποιήσει 2 μαζί σε σειρά!

info:
http://www.analogman.com/tshist.htm
Evangelos C. Brachos

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #6 στις: 30/04/08, 21:36 »
Το sd1 δεν είναι ψηφιακό;
Να αγοράσω δύο TS πάντωσ δε με παίρνει..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Iced Jacob

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 288
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #7 στις: 30/04/08, 22:29 »
Μολις παρηγγειλα ενα TS9 dx απο ebay
The road to hell is full of good intentions...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #8 στις: 30/04/08, 22:51 »
Το sd1 δεν είναι ψηφιακό;
Να αγοράσω δύο TS πάντωσ δε με παίρνει..
Aναλογικό είναι.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #9 στις: 02/05/08, 05:32 »
Το sd1 δεν είναι ψηφιακό;
Να αγοράσω δύο TS πάντωσ δε με παίρνει..

Aναλογικό είναι.


Ψηφιακό ειναι.Δεν βγάζει η boss αναλογικά πλέον.

Γενικά τα tubescreamer χρησιμοποιούνται κυρίως για booster, απ'ότι ξέρω. Αν πάρω ένα TS9 DX για να έχω και τα επιπλέον modes και το έχω για κύριο overdrive σε μονοκάναλο λαμπάτο, harley benton κεφαλή, τι γκάμα ήχων θα έχω;


To ts-9 dx και ts-7 δεν νομίζω πως αξίζουν καθόλου μπρος στα ts808 και ts9, (για να μην πω οτι δεν αξίζουν τον τίτλο του tubescreamer καν).όσον αφορά αυτό που λες για το μονοκάναλο λαμπάτο και εγώ είμαι στην ίδια φάση οπότε έχω ένα t-rex mudhoney (fuzz που έχει και switch για overdrive) και το boostaro με το ts9, αλλά παίζω και έχοντας σαν od το ts9.Σε αυτή την περίπτωση που θα χρησιμοποιείς μόνο το ts η γκάμα σου θα είναι απο blues έως classic rock, ανάλογα και πιο ts θα επιλέξεις.π.χ. το ts808 ειναι για creamy καταστάσεις ενώ το τs9 είναι για creamy αλλά μπορείς ρυθμίζοντας το να πάρεις classic rock στυλ.ελπίζω να βοήθησα.

τα sd-1 είναι για αυτή την δουλειά!
Πάντως αν δεν σε γεμίζει ένα tubescreamer(ή sd-1) τότε γιατί δεν βάζεις 2 μαζί! :P
o srv και ο santana νομίζω οτι έχουν χρησιμοποιήσει 2 μαζί σε σειρά!

info:
http://www.analogman.com/tshist.htm


Πολύ καλά τα ξέρεις φίλε Βαγγέλη.Ο SRV από την αρχή της καρίερας του χρησιμοποιούσαι το ts808 μέχρι την έλευση από την ibanez του ts9 το 1985 αν θυμάμαι καλά.Απο κει και μετά τα χρησιμοποιούσαι και τα 2 μαζί έχοντας ως boost το ts9.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος V.P.

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 144
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #10 στις: 02/05/08, 07:22 »

To ts-9 dx και ts-7 δεν νομίζω πως αξίζουν καθόλου μπρος στα ts808 και ts9, (για να μην πω οτι δεν αξίζουν τον τίτλο του tubescreamer καν).

καλα το παρακανες και εσυ τωρα!!!!   ειδικα οταν το dx χρησιμοποιει το ιδιο chip με το ts808 ,,,,σε αντιθεση με το ts9...το γραφει και στο site της η ibanez ......
εγω νομιζω οτι πληρωνεις μονο mojo στο 808....οταν 808 και dx εχουν το ιδιο chip ...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #11 στις: 02/05/08, 09:52 »
Θα ξεκινήσω πάλι λέγοντας....
Τι λέτε ρε παιδιά.....
Το TS είναι booster.....
Δεν είναι ούτε ενισχυτής...ούτε πολυεφφέ για να χαρακτηρίζει τον ήχο σου...


To ts-9 dx και ts-7 δεν νομίζω πως αξίζουν καθόλου μπρος στα ts808 και ts9, (για να μην πω οτι δεν αξίζουν τον τίτλο του tubescreamer καν).όσον αφορά αυτό που λες για το μονοκάναλο λαμπάτο και εγώ είμαι στην ίδια φάση οπότε έχω ένα t-rex mudhoney (fuzz που έχει και switch για overdrive) και το boostaro με το ts9, αλλά παίζω και έχοντας σαν od το ts9.Σε αυτή την περίπτωση που θα χρησιμοποιείς μόνο το ts η γκάμα σου θα είναι απο blues έως classic rock, ανάλογα και πιο ts θα επιλέξεις.π.χ. το ts808 ειναι για creamy καταστάσεις ενώ το τs9 είναι για creamy αλλά μπορείς ρυθμίζοντας το να πάρεις classic rock στυλ.ελπίζω να βοήθησα.

Οχι για blues και rock....μέχρι και για death θα το χρησιμοποιήσει κάποιος....και αυτό που μόλις είπα είναι άσχετο τελείως...boost είναι......είναι σα να λες το eq θα το χρησιμοποιήσεις για metal και όχι για blues.............? eq είναι.....

Όσο για την διαφορά μεταξύ των TS....MakisSRV αν σου στείλω 3 clips ...το ίδιο ακριβώς πράγμα, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, ηχογραφημένο με τον ίδιο τρόπο, με 3 διαφορετικά TS θα καταλάβεις ποιό είναι ποιό?
Αν μου απαντήσεις ...."δώσε μου 5-6 βδομάδες να το δουλέψω"...θα βρω την απάντηση σου λογική....

Δε βρίσκω κιόλας το λόγο να σου πω την αλήθεια όταν έχουν κατασκευαστεί με ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια υλικά (παρά 2-3 όπως είπαμε που μάλιστα τα βρίσκεις στο εμπόρειο και τα βάζεις) να έχουν τοοοοσο τραγική διαφορά...δηλαδή οκ...και ίδια κιθάρα απο όργανο σε όργανο μπορεί να έχει διαφορές...αλλά όχι και έτσι....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #12 στις: 02/05/08, 10:12 »
Ψάχνοντας λίγο στο youtube βρήκα πάρα πολύ ενδιαφέρον αν τελικά πάρω μονοκάναλο λαμπάτο το fulltone OCD.. Άκουσα πάρα πολύ καλά πράγματα..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #13 στις: 02/05/08, 10:30 »
Το sd1 δεν είναι ψηφιακό;
Να αγοράσω δύο TS πάντωσ δε με παίρνει..
Aναλογικό είναι.
Ψηφιακό ειναι.Δεν βγάζει η boss αναλογικά πλέον.

Mπά;Αλήθεια;Aπό πότε;
Μάλλον δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τη διαφορά ενός SMD (αν και δεν έχω δει κανένα SMD Boss SD-1 τώρα τελευταία) από ένα ψηφιακό όπως το Line6 DM4
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #14 στις: 07/05/08, 11:57 »
εγω παντως που εχω το ts 9dx kai to ts9 εχω να πω, πως το dx ειναι λιγο πιο "στενο" απο το ts9 ..
και τα 2 παντως ειναι καταπληκτικα πεταλια και πολυ ευελικτα ..
εχω και το μουσιακο πια ts5 που μου χρησιμευει σα διακοσμο!!!
« Τελευταία τροποποίηση: 11/05/08, 08:39 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος MakisSRV

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 296
  • Φύλο: Άντρας
  • Thor the mighty...Other bands play MANOWAR kill
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #15 στις: 10/05/08, 14:51 »
Θα ξεκινήσω πάλι λέγοντας....
Τι λέτε ρε παιδιά.....
Το TS είναι booster.....
Δεν είναι ούτε ενισχυτής...ούτε πολυεφφέ για να χαρακτηρίζει τον ήχο σου...


To ts-9 dx και ts-7 δεν νομίζω πως αξίζουν καθόλου μπρος στα ts808 και ts9, (για να μην πω οτι δεν αξίζουν τον τίτλο του tubescreamer καν).όσον αφορά αυτό που λες για το μονοκάναλο λαμπάτο και εγώ είμαι στην ίδια φάση οπότε έχω ένα t-rex mudhoney (fuzz που έχει και switch για overdrive) και το boostaro με το ts9, αλλά παίζω και έχοντας σαν od το ts9.Σε αυτή την περίπτωση που θα χρησιμοποιείς μόνο το ts η γκάμα σου θα είναι απο blues έως classic rock, ανάλογα και πιο ts θα επιλέξεις.π.χ. το ts808 ειναι για creamy καταστάσεις ενώ το τs9 είναι για creamy αλλά μπορείς ρυθμίζοντας το να πάρεις classic rock στυλ.ελπίζω να βοήθησα.

Οχι για blues και rock....μέχρι και για death θα το χρησιμοποιήσει κάποιος....και αυτό που μόλις είπα είναι άσχετο τελείως...boost είναι......είναι σα να λες το eq θα το χρησιμοποιήσεις για metal και όχι για blues.............? eq είναι.....

Όσο για την διαφορά μεταξύ των TS....MakisSRV αν σου στείλω 3 clips ...το ίδιο ακριβώς πράγμα, με τις ίδιες ακριβώς ρυθμίσεις, ηχογραφημένο με τον ίδιο τρόπο, με 3 διαφορετικά TS θα καταλάβεις ποιό είναι ποιό?
Αν μου απαντήσεις ...."δώσε μου 5-6 βδομάδες να το δουλέψω"...θα βρω την απάντηση σου λογική....

Δε βρίσκω κιόλας το λόγο να σου πω την αλήθεια όταν έχουν κατασκευαστεί με ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια υλικά (παρά 2-3 όπως είπαμε που μάλιστα τα βρίσκεις στο εμπόρειο και τα βάζεις) να έχουν τοοοοσο τραγική διαφορά...δηλαδή οκ...και ίδια κιθάρα απο όργανο σε όργανο μπορεί να έχει διαφορές...αλλά όχι και έτσι....

στείλτα και θα τα βρώ τσακ μπαμ.το TS, ΠΡΩΤΑ, είναι overdrive..και μετά αν θέλεις μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν booster.

Το sd1 δεν είναι ψηφιακό;
Να αγοράσω δύο TS πάντωσ δε με παίρνει..
Aναλογικό είναι.
Ψηφιακό ειναι.Δεν βγάζει η boss αναλογικά πλέον.

Mπά;Αλήθεια;Aπό πότε;
Μάλλον δεν ξέρεις να ξεχωρίζεις τη διαφορά ενός SMD (αν και δεν έχω δει κανένα SMD Boss SD-1 τώρα τελευταία) από ένα ψηφιακό όπως το Line6 DM4

Πρώτον,μην ανεβάζεις τους τόνους.Εγώ μίλησα ήρεμα.''μπα?απο ποτε?'' κλπ. να λείπουν.Ξέρω από κυκλώματα μιας που ηλεκτρολόγος μηχανικός τελειώνω, αν έχεις την εντύπωση οτι το sd1 taiw. είναι αναλογικό,κάνεις λάθος φίλε.
Ηλεκτρικής κιθάρας μαθήματα παραδίδονται. Ανάλυση Rock/Blues/Metal/Funky τεχνοτροπίας, σύμφωνα με σύγχρονες τεχνικές.Ear training,soloing,αυτοσχεδιασμός.Εκμάθηση θεωρίας.Περιοχές:Aιγάλεω,Νίκαια,Κορυδαλλός,Περιστέρι,Χαιδάρι.

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #16 στις: 10/05/08, 17:20 »
Ξέρω από κυκλώματα μιας που ηλεκτρολόγος μηχανικός τελειώνω, αν έχεις την εντύπωση οτι το sd1 taiw. είναι αναλογικό,κάνεις λάθος φίλε.


Ξέρεις άραγε;Mάλλον τίποτα δεν σας μαθαίνουν στη σχολή πια  :)
Δυστυχώς για σένα και εγώ ηλεκτρολογος μηχανικός είμαι.Πάμε τώρα μάθημα "Electronics 101":
Aυτό είναι το κύκλωμα ενός sd-1 (Taiwan ή Japan δεν έχει σημασία)

Αν μου βρείς A/D η D/A converter εδώ μέσα,σε κερνάω παστέλι.
Εκτός και αν νομίζεις ότι ο τελεστικός είναι "digital"   ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Gant

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Η καλύτερη εμπειρία είναι τα live !
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #17 στις: 10/05/08, 17:46 »
Κοιταξα το κύκλωμα του SD-1 και ομολογουμένως δεν βρήκα κανένα μέρος όπου το σήμα γίνεται ψηφιακό.

Πάντως ρε παιδιά είναι κρίμα να "διαφωνούμε" με κάπως προκλητικό τρόπο ...
Φρόντισε αυτά που θα κάνεις σήμερα να αξίζουν τη μία μέρα από τη ζωή σου που θα τους αφιερώσεις

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #18 στις: 13/05/08, 12:08 »
Peace bros  ;)
Για εμας τους ασχετους καταναλωτες μονο τη διαφορα αναλογικου / ψηφιακου καταλαβαινουμε και αυτό απο τα χρονια που ακουμε ..
δεν υπαρχει κανενας λογος να αντιπαρατιθεστε δημοσια!
« Τελευταία τροποποίηση: 13/05/08, 12:11 από sehaliah »

Αποσυνδεδεμένος RORY GALLAGHER

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 476
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #19 στις: 13/05/08, 15:37 »
Επί της ευκαιρίας μπορεί κάποιος να ορίσει τη διαφορά ψηφιακού/αναλογικού???

Τα έχω χιλιομπερδέψει!Με τη λάμπα καμια σχέση έτσι? :-\ :-[
.......sex fai skata kai ypnos!

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #20 στις: 13/05/08, 16:15 »
Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης.Κατ'εμένα δεν είναι σωστό να παραπληροφορείς τους "άσχετους καταναλωτές" (που δίνουν τα πολύ σχετικά λεφτάκια τους) με εσφαλμένες απόψεις.Αν δεν γνωρίζεις κάτι καλά,μπορείς απλώς να μην πάρεις θέση,ή να ρωτήσεις.
Η διαφορά μεταξύ analog και digital συνοψίζεται στην παρακάτω εικόνα:

Από εκεί και πέρα,ένα search στο google για "difference between analog and digital" θα λύσει τις περισσότερες απορίες.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Σκίρων

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 767
  • Φύλο: Άντρας
  • ... γιος της φωτιας της βροχης και της σταχτης
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #21 στις: 14/05/08, 11:58 »
Δεν είναι θέμα αντιπαράθεσης.Κατ'εμένα δεν είναι σωστό να παραπληροφορείς τους "άσχετους καταναλωτές" (που δίνουν τα πολύ σχετικά λεφτάκια τους) με εσφαλμένες απόψεις.Αν δεν γνωρίζεις κάτι καλά,μπορείς απλώς να μην πάρεις θέση,ή να ρωτήσεις.


Δικιο εχεις..

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #22 στις: 01/07/09, 11:14 »
Με ενδιαφέρει πάρα πολύ η απόκτηση ενός Tubescreamer.

Πήγα στην σελίδα για την οποία γίνεται λόγος πιο πάνω
http://www.analogman.com/tshist.htm

Κάπου στην μέση λοιπόν γράφει
Παράθεση
In late 2002 the largest change to the TS9 ever took place. Maxon (actually Nisshin Onpa, the manufacturer or Maxon pedals) is no longer making the TS9 and TS9DX pedals for Ibanez. Ibanez is now having another company make them


Αυτό είναι η αλήθεια ότι δεν το ήξερα.
Ψάχνω λοιπόν για αυτήν την Maxon στο Thomann και βλέπω ότι βγάζει αντίστοιχα μοντέλα με το TS9 και το TS808 (η Maxon τα ονομάζει OD-9 και OD-808) και μάλιστα χρησιμοποιεί ολόιδια τσιπάκια, το JRC4558 και το JRC4558D

http://www.thomann.de/gr/maxon_od9_overdrive_bodeneffektgeraet.htm
http://www.thomann.de/gr/maxon_od808.htm

Πρώτα απ' όλα ήθελα να ρωτήσω, τα έχει υπόψιν του κανείς αυτά? Και από φήμη και από προσωπική εμπειρία?
Είναι πολύ ενδιαφέρουσα περίπτωση γιατί, σκεφτείτε, το TS808 Κάνει 185€ και το OD-808 κάνει 118€, κοντά 70€ διαφορά, καθόλου ευκαταφρόνητη.
Γιατί λοιπόν να μην πάρω το Maxon που κάνει 70€ λιγότερα και έχει και το ίδιο chipset και κατασκευάζεται από την εταιρία που παλαιότερα η ibanez της είχε αναθέσει την κατασκευή των δικών της TS, άρα ξέρουν με το παραπάνω τι κάνουν?

Υ.Γ. Να προσθέσω πως διαβάζω τώρα reviews από το Harmony Central ( http://reviews.harmony-central.com/reviews/Effects/product/Maxon/OD-808/10/1 ) και καναδυό άλλες σελίδες που μου έφερε το Google, και μπορώ να πω ότι τα σχόλια είναι, αν όχι διθυραμβικά, πολύ ενθαρυντικά.
Το κατατάσουν στο ίδιο επίπεδο με το TS-808 και πολλές φορές το ανακυρήσουν και καλύτερο.
Ψήνομαι. Ψήνομαι άγρια...
« Τελευταία τροποποίηση: 01/07/09, 11:30 από Alex_Under »
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #23 στις: 01/07/09, 17:00 »
Η λυση ειναι μια στο προβλημα σου....
Πας σε ενα μαγαζι οπλισμενος με πολλη υπομονη και πολλη ωρα....
Τα ακους ολα διπλα διπλα....
Και κρινεις με τα δικα σου ακουσματα...  ;)

Αποσυνδεδεμένος Alex_Under

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 551
  • Φύλο: Άντρας
  • Ενοχλώντας τους γείτονες από το 1997
    • Προφίλ
Απ: TS808 vs TS9 vs TS9dx
« Απάντηση #24 στις: 01/07/09, 17:03 »
Η λυση ειναι μια στο προβλημα σου....
Πας σε ενα μαγαζι οπλισμενος με πολλη υπομονη και πολλη ωρα....
Τα ακους ολα διπλα διπλα....
Και κρινεις με τα δικα σου ακουσματα...  ;)

Αυτό θα το έκανα πριν το 1998 που δεν είχα internet.
Τώρα που έχω, απλά κάνω εγγραφή σε σχετικό forum και ρωτάω κάποιον που το έχει ήδη κάνει.  ;D
Όσοι έχουν Ferrari ΔΕΝ οδηγούν σαν τον Σουμάχερ
Όσοι ξέρουν από προγραμματισμό ΔΕΝ θα αποκτήσουν τα λεφτά του Bill Gates
Όσοι έχουν ακριβές κιθάρες, ενισχυτές και εφέ ΔΕΝ παίζουν σαν τον Steve Vai
...
Πειράζει όμως που περνάμε καλά;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ibanez ts9 and ts808!!

Ξεκίνησε από Ddarkkor Εφέ

3 Απαντήσεις
1892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/07/10, 18:16
από Ddarkkor