Ψηφοφορία

distortion petal best

Boss(metalzone,metalcore ktl)
tubeking
bulldogvox

Αποστολέας Θέμα: Distortion/Overdrive petal  (Αναγνώστηκε 6978 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Distortion/Overdrive petal
« στις: 03/02/09, 12:35 »
γεια σας. εχω εναν ενισχυτη Randall G3 series τον RG100 (tube/MOSFET για περισσοτερες πληροφοριες δειτε το σχετικο site).σιγουρα εχει καλυτερη ποιοτητα ηχου απο τον line 6 spider III που ειχα που ηταν full digital, αλλα 8ελω ακομα καλυτερη ποιοτητα απο αυτο που βγαζει. ενα παλικαρη μου δανησε το πεταλακι της Ibanez Tubeking TK999  με λαμπα μεσα. ωραιο πεταλακι και τρομερη ποιοτητα ηχου στην παραμορφωση, καλυτερη απο αυτη που βγαζει ο ιδιος ο ενισχητης.ακουγετε κυριολεκτικα σαν full tube ενισχητης.το ερωτημα ειναι τωρα¨

Αξιζει να παω να δωσω 150 ευρω να το αγορασω ή υπαρχει καλυτερο πεταλακι και αν ναι 8ελω παρακαλω πληροφοριες.ευχαριστω προκαταβολικα για την βοη8εια

Υ.Γ. η κι8αρα μου ειναι bc rich warlock nt που της εβαλα πανω emg 81/ emg85

Αποσυνδεδεμένος Rockdude

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 256
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #1 στις: 03/02/09, 14:30 »
Και γ... τα πεταλια!Ειναι πολυ καλο για ολα τα ειδη μουσικης!Αν παντως θες να δεις και κατι αλλο,κοιτα και για το Ibanez Tubescreamer ts9, jam tubedreamer,Boss ds-1 keeley modded(?).Aλλα νομιζω οτι με το tubeking θα εισαι οκ!
Alone and again, or...

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #2 στις: 03/02/09, 15:49 »
καλησπερα φιλε μου,
συφωνα απολυτα με τις προτασεις του musashi και θα σου προτεινα ακομα να ριξεις μια ματια σε μερικα απο τα πεταλια της vox,της σειρας cooltron(οπως το bulldog).ειναι λιγο ακριβα αλλα πιστευω αξιζουν.διαθετουν λαμπα και τα ποντεσιομετρα τους ειναι πολυ ευαισθητα με συνεπεια να μπορεις να πετυχεις πολλους ηχους.ειμαι καταχος του προαναφερομενου και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.ενα ακομα πεταλ που θα σου προτεινα με κλεστα ματια ειναι το rattler του Jam.απλα ΚΑΤΑΠΛΚΤΙΚΟ.(οι αποψεις ειναι καθαρα προσωπικες)
για να βοηθηθεις,βεβαια,καλυτερα απο τους φιλους του forum καλο θα ηταν να αναφερεις και για τι ειδος μουσκης το θελεις.
και μια τελευταια "συμβουλη",σιγουρα να ακους τις γνωμες ολων αλλα η επιλογες σου να καθοριζονται μονο απο το δικο σου αυτι γιατι ο ηχος ειναι καθαρα υποκειμενικο ζητημα. ;)
καλη αγορα και καλως ηρθες στο forum
φιλικα Γιαννης

Αποσυνδεδεμένος stratocasteros

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
  • Ένα Βήμα Μπροστά
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #3 στις: 06/02/09, 03:26 »
Δεν μπορώ να συγκρίνω αυτό που έχω να προτείνω με αυτά που προανέφεραν οι φίλοι (γιατί εκτός από το Rattler του JAM), απλά τυγχάνει οτιδήποτε πετάλι έχω ακούσει από την εταιρία tech21 να είναι καταπληκτικό!

Η συγκεκριμένη εταιρία χρησιμοποιεί mosfet που από ότι έχω καταλάβει είναι κάτι σαν transistor που όμως επιτυγχάνει κατά ένα τεράστιο ποσοστό ήχο λάμπας, ενώ έχουν έχουν και εκπληκτικό EQ με αποτέλεσμα να βγάζεις σχεδόν ότι ήχο θες, από το καλύτερο καθαρό, μέχρι το πιο heavy distortion.

αν θες ρίξε μια ματιά (ή καλύτερα ένα αυτί γιατί έχει και samples τα οποία ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα) στο site εδώ

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #4 στις: 06/02/09, 17:31 »
ναι ξεχασα να σας πω το ειδος σορυ.παιζω metal του στυλ firewind,candlemass,iced earth,mystic prophecy.δεν παιζω black death hardcore και οτιδιποτε τετοιο

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #5 στις: 07/02/09, 13:01 »
ρε παιδια δεν ξερω ειδα και ακουσα και καποια πεταλακια της boss οπως to metalzone,metalcore,mega distortion,turbo distortion.αλλα δεν ακουσα και μεγαλη διαφορα..δεν ξερω...εσεις τι λετε??τα πεταλακια αυτα ομωσ δεν εχουν λαμπα οπως εχει το vox bulldog η το tubeking.λογικα αυτο σημαινει οτι εχουν ψηφιακο σημα που ειναι πολυ χειροτερο απο αυτο που βγαζει μια λαμπα σωστα?


Υ.Γ. παιδια δεν 8ελω να με βρισετε αλλα κοιταζωντας για πεταλια μου δημιουρη8ηκε μια απορια.υπαρχει διαφορα μεταξυ overdrive kαι distortion?και αν ναι πια ειναι αυτη???? ή ειναι απλα 2 λεξεις για το ιδιο πραγμα??
« Τελευταία τροποποίηση: 07/02/09, 13:13 από Ddarkkor »

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #6 στις: 07/02/09, 22:55 »
Όλα τα πεταλάκια που αναφέρεις είναι αναλογικά. Απλά τα λαμπάτα προσθέτουν αρμονικές (ή αλλιώς χρωματίζουν) στον ήχο σου με ένα πιο μουσικό τρόπο, χωρίς να σημαίνει ότι τρανζίστορ πετάλια είναι καλύτερα ή χειρότερα. Το αποτέλεσμα εξαρτάται από την τσέπη σου, το αυτί σου, και το τι ταιριάζει καλά με τον εξοπλισμό σου. Τα υπόλοιπα ας τα απαντήσουν πιο ειδικοί.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #7 στις: 08/02/09, 11:04 »
Εγώ ψήφισα τα Boss γιατί και τα τρία πετάλια που βάζω σε αυτόν τον τομέα είναι Boss.Απο κει και πέρα μην επεναλαμβάνουμε τα ίδια θέματα,σε αυτό το θέμα δεν υπάρχει ειδικός υπάρχει μόνο το αυτί μας,τα λεφτά μας,ο εξοπλισμός μας.Το εύρος στα πετάλια ατής της κατηγορίας είναι τεράστιο...

Αποσυνδεδεμένος blackie

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1050
  • Φύλο: Άντρας
  • Take me down, I'm coming home, arena of pleasures
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #8 στις: 08/02/09, 11:17 »
http://www.thomann.de/gr/krank_distortus_maximus.htm

Mε λιγα παραπανω...
Νομιζω πολυυυυυ καλυτερο απο το ιμπανεζ για τη δουλεια που το θες...
Κατ'εμε παντα...

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #9 στις: 09/02/09, 02:47 »
τελικα ειμαι αναμεσα στο vox bulldog και στο seymour duncan twin tube meyhem αλλα νομιζω οτι 8α παρω το seymour meyhem.εσεις τι λετε???

Αποσυνδεδεμένος xTitan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 174
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #10 στις: 09/02/09, 12:45 »
http://www.thomann.de/gr/mxr_dime_distortion_bodeneffekt.htm

MI Audio Tube zone:


Digitech Hardwire Metal:



δοκιμασε τα... :D
« Τελευταία τροποποίηση: 09/02/09, 12:49 από FendeR. »
More guitars please!!!

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #11 στις: 09/02/09, 15:40 »
φιλε μου θεωρω οτι το bulldog ειναι πιο ευελικτο.(προσωπικη γνωμη).απλα να ξερεις πως οτι και να επιλεξεις καλο θα ηταν να το δοκιμασεις με την κιθαρα σου,για  να μη σου πω και με τον ενισχυτη σου.τα video sto youtube δεν ειναι παντα αξιοπιστα γιατι δε μπορεις να ξερεις ουτε τα μεσα ηχογραφησης ουτε τον ενισχυτη,μαγνητες κτλ.ειναι απλα να παρεις μια ιδεα.καθε πεταλ συμπεριφερονται διαφορερικα αναλογα με τον υπολοιπο εξοπλισμο.
σου ευχομαι να κανεις την καλυτερη επιλογη.και οτι παρεις,τελικα, να μας πεις εντυπωσεις ;)

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #12 στις: 13/02/09, 17:17 »
σας ευχαριστω παρα πολυ ολους γιατι με βοη8ησατε στο να επιλεξω.οταν κανω την αγορα 8α σας πω εντυπωσεις

Αποσυνδεδεμένος music massacre

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 46
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #13 στις: 13/02/09, 18:21 »
Θα σου προτεινα να δοκιμασεις και το SC-2 (Valve Distortion) της σειρας Hardwire της Digitech.Απλα καμμια σχεση με τα distortion πεταλια που εβγαζε (και συνεχιζει να βγαζει) η Digitech.Περνας απο το σταδιο του ψηφιακου ηχου σε ηχο θα μπορουσα να πω απολυτα αναλογικο.

http://www.digitech.com/products/Hardwire/HW_ValveDistortion.php

Αποσυνδεδεμένος les paul

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #14 στις: 13/02/09, 19:11 »
δε μας ειπες...τι αποφασισες τελικα?  :P ???

Αποσυνδεδεμένος Ddarkkor

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #15 στις: 20/02/09, 17:06 »
το twin tube mayhem μου αρεσε πολυ το gain του πολυ βαρυ κα8αρο και ζεστο. ¨Δ

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #16 στις: 26/02/09, 10:31 »
Υ.Γ. παιδια δεν 8ελω να με βρισετε αλλα κοιταζωντας για πεταλια μου δημιουρη8ηκε μια απορια.υπαρχει διαφορα μεταξυ overdrive kαι distortion?και αν ναι πια ειναι αυτη???? ή ειναι απλα 2 λεξεις για το ιδιο πραγμα??


Έχω γράψει αναλυτικά στο θέμα αυτό, ρίξε μια ματιά εδώ: http://forum.kithara.gr/index.php?topic=69815.msg538913#msg538913

Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Revus

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Distortion/Overdrive petal
« Απάντηση #17 στις: 26/02/09, 12:27 »
Άλλη μια επιλογή για αυτό που θέλεις (σε τρανζίστορ πάντα) είναι και το Jackhammer της Marshall. Με δύο "κανάλια", overdrive και distortion και καλό EQ έχεις μια πολύ μεγάλη επιλογή από ήχους. Εγώ το έχω αυτό το πετάλι και με έχει αφήσει εξαιρετικά ικανοποιημένο. Και είναι και αρκετά οικονομικό.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
19 Απαντήσεις
17254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/01/06, 20:09
από Conviction
0 Απαντήσεις
2012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/06, 09:46
από stavros75
22 Απαντήσεις
9012 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/12, 01:36
από Jezus
Overdrive/Distortion

Ξεκίνησε από FotisKatsanos Εφέ

21 Απαντήσεις
8104 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/07/08, 16:25
από teo_gp
7 Απαντήσεις
3794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/05/09, 02:13
από Dr Bluz (G.K.)
2 Απαντήσεις
2565 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 08:13
από PapaRoach
11 Απαντήσεις
5800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/05/10, 17:25
από Dr Bluz (G.K.)
distortion/overdrive pedal

Ξεκίνησε από markos_geo Εφέ

5 Απαντήσεις
2842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/03/12, 16:24
από Garvin
6 Απαντήσεις
4347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/13, 11:51
από gers
11 Απαντήσεις
6566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/01/17, 08:55
από panixgr