Αποστολέας Θέμα: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ  (Αναγνώστηκε 70577 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Free connections, find your partner without obligations
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #25 στις: 30/06/13, 12:36 »
κοιτας για affinity στις αγγελιες...πολυ ποιοτικη για τα λεφτα της και συχνα εμφανιζεται γυρω στα 100-130ε!

Αποσυνδεδεμένος AlteredMind

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 193
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #26 στις: 30/06/13, 12:37 »
Καλησπέρα,

Χωρίς να είμαι ειδήμων ούτε στις τελεκάστερ, ούτε στις κιθάρες γενικότερα.

Γιατί όλοι βγάζουν μία τόσο κακή διάθεση για τις j&d? Είναι όντως τόσο χάλια; Εγώ αγόρασα πέρυσι το καλοκαίρι μία τέτοια τέλε (την sunburst) και εκτός του ότι, δείχνει κούκλα, για μένα τουλάχιστον, έχει και μια χαρά ήχο. Επαναλαμβάνω ότι δεν είμαι κανένας τρομερός κιθαρίστας ούτε ότι έχω παίξει με 2.000 διαφορετικές κιθάρες. Αλλά προσωπικά νομίζω ότι η συγκεκριμένη ειδικά σε σχέση με την squier affinity είναι κλάσεις ανώτερη. Έχω παίξει μάλιστα και 1-2 φορές με την sx ενός φίλου και νομίζω ότι την χτυπάει στα ίσα. Ειδικά τώρα που της έκανα αναβάθμιση στα ηλεκτρικά, έχει ανέβει πολλά επίπεδα.

Ελπίζω να μην μπερδεύω κάποιον λόγο απειρίας, απλά πραγματικά νομίζω ότι είναι κάπως υποτιμημένες...
« Τελευταία τροποποίηση: 30/06/13, 13:49 από Απόλλων »
Πάρε απο το πρέπει το Ι και γδάρε το ίσα με το Π.

Οδυσσέας Ελύτης

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #27 στις: 30/06/13, 13:48 »
Kατ' αρχήν, είσαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο radius SX της είναι για σένα πρόβλημα όσον αφορά στο playability; Έχεις δοκιμάσει άλλες κιθάρες με παρόμοιο radius για να δεις αν δε βολεύει; Προσωπικά θεωρώ ότι η διαφορά ανάμεσα σε μια tele με radius 9,5 και μια άλλη κιθάρα με radius γύρω στο 12 είναι ελάχιστη, και δεν είμαι σίγουρος κατά πόσο θα ήταν αντιληπτή αν όλες οι υπόλοιπες διαστάσεις ήταν περίπου ίδιες. Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι ίσως δεν πρέπει να απορρίψεις την SX για αυτό το λόγο και μόνο χωρίς να τη δοκιμάσεις. Αν πάλι είσαι βέβαιος ότι η SX δεν είναι για σένα, θα σού έλεγα να κοιτάξεις την Vintage V52. Γύρω στα 200 Ευρώ (αν και η V52 ξεπερνάει πλέον τα 210 στο DV247) είναι μαζί με την SX οι καλύτερες tele που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, ειδικά αν θέλεις μια παραδοσιακή tele. Όπως είχα αναφέρει και παραπάνω για την V52...

Mαζί με την SX, η πιο αυθεντική tele που μπορεί να βρει κανείς χωρίς να ξοδέψει πολλά χρήματα. Μια εξαιρετική επιλογή για τους purists με χαμηλό προϋπολογισμό.

Όσο για τις Squier, εγώ τουλάχιστον δεν θα κοίταζα καθόλου τα φτηνά μοντέλα (Affinity και Standard). Με λίγα παραπάνω λεφτά υπάρχουν ένα σωρό μοντέλα πολύ καλύτερα. Νομίζω ότι η διαφορά στην τιμή αξίζει με το παραπάνω, καθώς θα έχεις ένα πολύ πιο ποιοτικό όργανο, ενώ αν βρεις καμιά μεταχειρισμένη θα σού έλεγα να μην το σκεφτείς καθόλου. Βρήκα πρόσφατα μια Squier SH Vintage modified telecaster (discontinued model) φτιαγμένη στην Ινδονησία (!) η οποία με εξέπληξε με την ποιότητα κατασκευής της. Το σώμα και το μπράτσο είναι φανταστικά (το μπράτσο έχει μέχρι και λίγο flame!), οι εσοχές στο σώμα είναι τόσο καλά κομμένες και θωρακισμένες που δεν θα το πίστευα αν δεν το έβλεπα, η γείωση είναι άψογη και ο ήχος εξαιρετικός. Ακόμα και τα κλειδιά που εκ πρώτης όψεως φαίνονται φτηνιάρικα, έχουν πολύ καλή αίσθηση και κρατάνε το κούρδισμα μια χαρά. Καμία σχέση με τα πιο φτηνά μοντέλα. Και αν δεν σού αρέσουν οι μαγνήτες, τους αλλάζεις κάποια στιγμή, πιθανόν μαζί με το pickguard αν θέλεις να τη μετρέψεις σε κλασσική tele με μονό στη neck θέση.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος alexchem79

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #28 στις: 30/06/13, 18:25 »
Γιατί όλοι βγάζουν μία τόσο κακή διάθεση για τις j&d? Είναι όντως τόσο χάλια;

Καμμία σχέση, ίσα-ίσα που τις βλέπω πολύ θετικά με τα καλά σχόλια που ακούγονται, γι' αυτό και ρωτάω. Πολύ ευχάριστα θα δοκίμαζα μια από αυτές!


Kατ' αρχήν, είσαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο radius SX της είναι για σένα πρόβλημα όσον αφορά στο playability; Έχεις δοκιμάσει άλλες κιθάρες με παρόμοιο radius για να δεις αν δε βολεύει;

Καθόλου σίγουρος δεν είμαι, άλλωστε η LP μου 12" radius έχει και με βολεύει μια χαρά. Απλά σκέφτομαι ότι αφού παίρνω μια κιθάρα εντελώς διαφορετική σε διαστάσεις από την τωρινή γιατί να μην είναι σύμφωνη με τις original προδιαγραφές και να είναι κάτι άλλο; Γι' αυτό όπως είδες δεν ρώτησα ποια είναι η καλύτερη ή ποια είναι η βολικότερη αλλά κάτι πολύ συγκεκριμένο: ποια είναι πιο κοντά στα κλασικά specs. Αν μπορέσω θα περάσω από Μοναστηράκι μήπως μπορέσω και δοκιμάσω την SX γιατί μπορεί να έχεις πολύ δίκιο και να είναι αμελητέα η διαφορά.
Τώρα για τις οικονομικές Squier, βλέπω πολύ αντιφατικές γνώμες γύρω-γύρω. Φαντάζομαι πως όσοι ισχυρίζονται ότι αξίζουν έχουν στο μυαλό τους ότι είναι από πολύ πιο παραδοσιακό ξύλο για tele ακόμα και σε σχέση με ακριβότερες σειρές, οπότε με μια αλλαγή μαγνητών προκύπτει όργανο επιπέδου.
My brain has two sides; left and right.
The left has nothing right and the right has nothing left.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #29 στις: 30/06/13, 19:28 »
Kατ' αρχήν, είσαι σίγουρος ότι το μεγαλύτερο radius SX της είναι για σένα πρόβλημα όσον αφορά στο playability; Έχεις δοκιμάσει άλλες κιθάρες με παρόμοιο radius για να δεις αν δε βολεύει;

Καθόλου σίγουρος δεν είμαι, άλλωστε η LP μου 12" radius έχει και με βολεύει μια χαρά. Απλά σκέφτομαι ότι αφού παίρνω μια κιθάρα εντελώς διαφορετική σε διαστάσεις από την τωρινή γιατί να μην είναι σύμφωνη με τις original προδιαγραφές και να είναι κάτι άλλο; Γι' αυτό όπως είδες δεν ρώτησα ποια είναι η καλύτερη ή ποια είναι η βολικότερη αλλά κάτι πολύ συγκεκριμένο: ποια είναι πιο κοντά στα κλασικά specs. Αν μπορέσω θα περάσω από Μοναστηράκι μήπως μπορέσω και δοκιμάσω την SX γιατί μπορεί να έχεις πολύ δίκιο και να είναι αμελητέα η διαφορά.
Τώρα για τις οικονομικές Squier, βλέπω πολύ αντιφατικές γνώμες γύρω-γύρω. Φαντάζομαι πως όσοι ισχυρίζονται ότι αξίζουν έχουν στο μυαλό τους ότι είναι από πολύ πιο παραδοσιακό ξύλο για tele ακόμα και σε σχέση με ακριβότερες σειρές, οπότε με μια αλλαγή μαγνητών προκύπτει όργανο επιπέδου.

Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό σου... ή μάλλον δεν καταλαβαίνω γιατί θέλεις οπωσδήποτε κάτι με "original" ή "κλασσικές" ή "όπως αλλιώς θέλεις πέστο" προδιαγραφές οι οποίες σύμφωνα με αυτά που λές μπορεί και να μη σε βολεύουν ιδιαίτερα. Εγώ π.χ. θα ήθελα πολύ μια telecaster με μπράτσο διαστάσεων Les Paul του '59, αλλά επειδή μάλλον δεν υπάρχει, ίσως θα πρέπει να τη φτιάξω μόνος μου. Το ότι κάτι τέτοιο αποτελεί σοβαρή διαφοροποίηση από τις "παραδοσιακές" tele δεν με απασχολεί ούτε στο ελάχιστο.

Όσο για τις Squier, επειδή κι εδώ κάνεις λόγο για παραδοσιακά χαρακτηριστικά (και συγκεκριμένα για ξύλα), τα πράγματα είναι λίγο πιο μπερδεμένα. Κάθε μοντέλο Squier φτιάχνεται από διαφορετικά ξύλα, π.χ. οι Affinity από alder, οι Standard από agathis, οι Vintage Modified από basswood ενώ κάποια παλιότερα μοντέλα (όπως η δική μου) ήταν φτιαγμένα από κέδρο και οι Classic Vibe από pine, alder ή ακόμα και μαόνι (η thinline). Μπορούμε να κάνουμε μεγάλη συζήτηση σχετικά με το ποιό είναι το πιο "παραδοσιακό" ξύλο, αλλά αυτό που θα πρέπει να σκεφτείς εσύ είναι αν θα ήσουν σε θέση να ξεχωρίσεις τις διαφορές του ενός ξύλου από το άλλο. Αν δεν μπορείς, προς τι όλη αυτή η φιλολογία;

Συμπέρασμα: Άσε τις θεωρίες και τις παραδόσεις, δοκίμασε μερικές κιθάρες και πάρε αυτή που σού κάθεται καλύτερα στο χέρι και στο αυτό. Όλα τα άλλα είναι λόγια του αέρα....
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος KostasBerlin

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #30 στις: 26/09/19, 12:33 »
Γειά σας παιδια!
Με λένε Κώστα και μένω Βερολίνο.
Αυτό είναι το πρώτο μου άρθρο στο φόρουμ και αποφάσισα να ξανανοίξω ένα τόσο παλιό άρθρο, για να γράψω και την προσωπική μου εμπειρία σε αγορά Telecaster μια και αγόρασα πριν λίγο καιρό.

Μια και δεν ήθελα να δώσω πολλά λεφτά, έψαξα αρκετά για το τι μπορώ να πάρω, ειδικά στην κατηγορία μέχρι 300€.

Πρέπει να είδα ότι βίντεο υπάρχει στο Youtube για Telecaster σ αυτή την κατηγορία, διάβασα ίσως ότι υπάρχει στο Google από reviews κτλ και πήγα σε διάφορα μαγαζιά, όπου δοκίμασα πολλές. Ακόμη και τις πιο ακριβές Fender. Αυτό κράτησε μήνες.

Δεν θα πρότεινα για καμία από αυτές τις κιθάρες σ αυτή την τιμή, πάρε τη μία ή την άλλη, ιδιαίτερα γι αυτές που είναι κάτω από 200€.
Τι εννοώ:
Σ αυτές τις τιμές όλες κατασκευάζονται στην Κίνα, έχουν σχετικά χαμηλή ποιότητα σε υλικά όπως πχ γέφυρες, κλειδιά κτλ και έχουν ένα μεγάλο εύρος ποιότητας.
Είναι απλά θέμα λαχείου.
Μπορεί να σου κάτσει μια σχετικά καλή άσχετα από εταιρία και μία άλλη ίδιο μοντέλο από την ίδια εταιρία να μην παίζεται.

Οπότε μόνο με δοκιμή θα πρότεινα να αποφασίσει κανείς.
Γι αυτό και στο ίντερνετ άλλοι γράφουν καλά λόγια άλλοι πάλι όχι.
Σε κάθε περίπτωση μια τέτοια κιθάρα, θα πρέπει μετά την αγορά να σεταριστεί κάπως. Εάν κάποιος μπορεί να το κάνει και μόνος του ακόμη καλύτερα.
Πάντως σίγουρα οι κινέζοι κάνουν πολύ καλά φινιρίσματα.

Για να μην τα πολυ λέω, τελικά αποφάσισα να δώσω κάτι παραπάνω και να πάρω την Squier Classic Vibe  50 butterscotch. (γύρω στα 420€) και δεν το μετάνοιωσα καθόλου!
Έπαιξα και αρκετές, ακόμη και original αμερικάνικες fender που δεν ήταν καθόλου καλύτερες για να μην πω και χειρότερες.

Η γνώμη μου λοιπόν είναι για φθηνές Tele αλλά και άλλους τύπους:
1. Ξεχάστε ξύλα, μάρκα κτλ
2. Παίξτε την κιθάρα για να δείτε αν σας αρέσει άσχετα από εταιρία.
3. Κοιτάξτε μετά την αγορά να την σετάρετε λίγο εάν μπορείτε.
4. Αν σας πέρνει βάλτε λίγο παραπάνω χρήματα και πάτε στην κατηγορία περίπου 400€ με 600€, η οποία είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη για σχέση τιμής και απόδοσης

« Τελευταία τροποποίηση: 26/09/19, 12:36 από KostasBerlin »

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Teleίτιδα...
« Απάντηση #31 στις: 31/12/19, 01:33 »
Τις Tele δεν τις πήγαινα παλιά, λόγω της στενής τους σχέσης με την country, την οποία σιχαίνομαι. Αν και πολλά χρόνια πριν έτυχε να παίξω με καλές tele και σε live ποτέ δεν τις συμπάθησα. Όμως λίγο ο Stern, λίγο ο Gaton κι ο Kotzen τελτευταία με έκαναν να περάσω πολλές ώρες ακούγοντας Tele να κελαηδάνε. Σιγά σιγά άλλαξα γνώμη και μου μπήκε η ιδέα η τελευταία (το εννοώ!  ;D ) αγορά κιθάρας στη ζωή μου να είναι Tele.

Είδα διάφορες και μισοκατέληξα στην Player, όμως από την μια δεν έβρισκα στο χρώμα και την ταστιέρα που ήθελα κι από την άλλη με ψιλοχαλούσαν οι «νεωτερισμοί» της (saddles, κλειδιά, 22 τάστα). Θα προτιμούσα κάτι κοντά στο πρωτόγονο αρχικό μοντέλο. Οπότε, εδώ έπιαξαν ρόλο και τα θετικότατα σχόλια που διάβασα εδώ, άλλαξα πλώρη και χτύπησα την εικονιζόμενη ξανθιά κυρία, Squier Classic Vibe 50s. Τη βρήκα σε μαγαζί της πόλης, στην ίδια τιμή με τον γνωστό αλλοδαπό φίλο μας, με άτοκες δόσεις και με δοκιμή. Προς έκπληξή μου ήταν καλοσεταρισμένη και ευκολόπαιχτη. Όσο για τον ήχο, ομολογώ με ντροπή ότι προσυπογράφω τα σχόλια όσων Stratάδων ή LesPaulάδων υποκλίθηκαν στο «άγριο» μεγαλείο της. Κάποια στιγμή θα αλλάξω ηλεκτρικά και ίσως δοκιμάσω και άλλους μαγνήτες, προς το παρόν περνάμε κιθαριστικό μήνα του μέλιτος!
« Τελευταία τροποποίηση: 31/12/19, 01:35 από BitCollector »

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #32 στις: 31/12/19, 03:46 »
Welcome to the club λοιπόν! Να τη χαρείς!
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #33 στις: 31/12/19, 09:49 »
μην ξεχνάμε και τον παικταρά τον Jim Root των Slipknot, με tele και αυτός.

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #34 στις: 31/12/19, 12:31 »
Ευχαριστώ, Καθόδιε για τις ευχές και panixgr για την υπενθύμιση... μου είχε διαφύγει τελείως  ;D!

Αποσυνδεδεμένος Guitar Fan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 945
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #35 στις: 31/12/19, 18:30 »
εγώ νομίζω ο πιο χαρακτηριστικός με tele είναι ο Roy Buchanan ο οποίος συνέβαλε με R&D στην δημιουρηγία αυτού του μοντέλου

και φυσικά ο Joe Strummer
I play the guitar because I like it not because I am good at it

Αποσυνδεδεμένος bathan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • *** Μπάμπης ***
    • Προφίλ
Απ: Teleίτιδα...
« Απάντηση #36 στις: 03/01/20, 18:01 »
Τις Tele δεν τις πήγαινα παλιά, λόγω της στενής τους σχέσης με την country, την οποία σιχαίνομαι. Αν και πολλά χρόνια πριν έτυχε να παίξω με καλές tele και σε live ποτέ δεν τις συμπάθησα. Όμως λίγο ο Stern, λίγο ο Gaton κι ο Kotzen τελτευταία με έκαναν να περάσω πολλές ώρες ακούγοντας Tele να κελαηδάνε. Σιγά σιγά άλλαξα γνώμη και μου μπήκε η ιδέα η τελευταία (το εννοώ!  ;D ) αγορά κιθάρας στη ζωή μου να είναι Tele.

Είδα διάφορες και μισοκατέληξα στην Player, όμως από την μια δεν έβρισκα στο χρώμα και την ταστιέρα που ήθελα κι από την άλλη με ψιλοχαλούσαν οι «νεωτερισμοί» της (saddles, κλειδιά, 22 τάστα). Θα προτιμούσα κάτι κοντά στο πρωτόγονο αρχικό μοντέλο. Οπότε, εδώ έπιαξαν ρόλο και τα θετικότατα σχόλια που διάβασα εδώ, άλλαξα πλώρη και χτύπησα την εικονιζόμενη ξανθιά κυρία, Squier Classic Vibe 50s. Τη βρήκα σε μαγαζί της πόλης, στην ίδια τιμή με τον γνωστό αλλοδαπό φίλο μας, με άτοκες δόσεις και με δοκιμή. Προς έκπληξή μου ήταν καλοσεταρισμένη και ευκολόπαιχτη. Όσο για τον ήχο, ομολογώ με ντροπή ότι προσυπογράφω τα σχόλια όσων Stratάδων ή LesPaulάδων υποκλίθηκαν στο «άγριο» μεγαλείο της. Κάποια στιγμή θα αλλάξω ηλεκτρικά και ίσως δοκιμάσω και άλλους μαγνήτες, προς το παρόν περνάμε κιθαριστικό μήνα του μέλιτος!
Καλόπαιχτη, καλή χρονιά
Too old to Rock 'n' Roll to young to retire

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #37 στις: 03/01/20, 21:55 »
Απο τις ομορφοτερες κιθαρες που κυκλοφορουν, το δε headstock αγγιζει την τελειοτητα. Η CV σειρα, στα μπασα τουλαχιστον ξεφτιλιζει ανετα τα μεξικανικα, δεν θα σε απογοητευσει. Καλοπαιχτη!
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος BitCollector

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • 11110101110
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #38 στις: 03/01/20, 23:41 »
Ευχαριστώ παίδες!
Καλή Χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #39 στις: 05/08/20, 10:40 »
Harley Benton TE20

Κάποια στιγμή που ήθελα να ξαναπιάσω την ηλεκτρική, ήθελα να ανανεώσω το ενδιαφέρον μου συνολικά για το όργανο. Ήθελα μία καινούρια κιθάρα. Για κάποιο λόγο, και χωρίς να γνωρίζω την ιστορία της Telecaster, η απλότητά της μου κίνησε το ενδιαφέρον.

Έτσι ξεκίνησα να χαζεύω το site του Thomann και να βλέπω τόνους βίντεο στο γιουτιουμπ, και τελικά κατέληξα σε μία Sunburst TE 20.

Καταρχήν να πω ότι είναι μία εξαιρετική κιθάρα για αρχάριο και για να μάθει κανείς τι σημαίνει ηλεκτρική κιθάρα και τι κάνουν τα κουμπάκια που έχει πάνω, οι μαγνήτες κλπ.

Βέβαια, θέλει λίγη δουλίτσα, το οποίο, ίσως για αρχάριο, να είναι λίγο αποτρεπτικό. Δηλαδή, ένα γυάλισμα στα τάστα και ένα τριψιματάκι επειδή εξείχαν λίγο στις άκρες τους το χρειάστηκε. Για μένα που το είδα και λίγο χόμπυ, ήταν μια χαρά. Και επειδή είναι μία οικονομική κιθάρα που την παίρνεις για να μάθεις γενικά για το όργανο και τι δουλειές μπορεί να χρειαστεί, όλα τα παραπάνω τα κάνεις άφοβα, κι ας κάνεις και καμιά ζημιούλα πχ πάνω στο τρίψιμο, δε χάθηκε κι ο κόσμος.

Οι μαγνήτες οκ τίμιοι για τα λεφτά που κόστισε το όργανο, σου δίνουν μια πολύ καλή ιδέα τι σημαίνει telecaster.

Επίσης, να πω ότι, λόγω vintage style tele bridge με βαρελάκια, είναι πολύ εύκολη στη ρύθμιση του action. Και γενικά εύκολη να ρυθμίσεις μαγνήτες κλπ, ούτε να βγάζεις pickguard ούτε τίποτα, ένα κατσαβιδάκι και παίξε με τις ώρες να τη φέρεις στα μέτρα σου.

Ακόμα, κι αυτό είναι πολύ σημαντικό, έχει πολύ βολικό neck για όσους έχουν μικρά σχετικά δάκτυλα, όπως εγώ. Κι αυτό βοηθάει πολύ όταν αρχίζεις να δοκιμάζεις περίεργα grip με αντίχειρα κλπ.

Τα κλειδιά ψιλοοκ αλλά ο αρχάριος δε θα πάει σε gig, οπότε ευκαιρία να μάθει να περνάει σωστά τις χορδές και να τις κουρδίζει κάθε τόσο. Σπάνια χάνει το κούρδισμα όσο παίζω, ίσως λίγο η G αλλά αυτό το κάνουν σχεδόν όλες
(όλες ίδιες είστε  ;D )

Αξίζει και με το παραπάνω και να πω ότι βγαίνει και σε καταπληκτικά χρώματα. Όποιος την πάρει, δε νομίζω να το μετανιώσει.

Όποιος θέλει να ρωτήσει κάτι, ευχαρίστως. Επειδή μετά από καιρό αγόρασα και μία Squier Affinity Telecaster, μοντελάκι 2020 με string through body, να πω ότι η ΗΒ την κοιτάει στα μάτια, κι ας είναι καλύτερη συνολικά η Squier.

Αποσυνδεδεμένος theycallmepacos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: Οι 10 καλύτερες Tele μέχρι 300 Ευρώ
« Απάντηση #40 στις: 05/08/20, 11:31 »
Squier Affinity Telecaster Butterscotch Blonde, MY2020

Ψάχνοντας για μία πιο "γνήσια" Telecaster, κι έχοντας πάλι δει κάτι τόνους video youtube, έψαχνα μία Squier Affinity Tele στο κλασικό butterscotch.

To οποίο, για όσους δίνουν σημασία σε θέματα αισθητικής της κιθάρας, όπως εγώ, δεν είναι ένα χρώμα. Η ίδια η Fender/Squier ανάλογα το μοντέλο ή/και τη χρονιά, άλλοτε το βγάζει πιο πορτοκαλί, πιο μουσταρδί, πιο κίτρινο κλπ.

Λόγω κοροναβάιρους είχαν εξαφανιστεί και όλες από την αγορά, οπότε περίμενα ο Νάκας να κάνει re-stock και πήρα μία από την καινούρια παραλαβή.

Πολύ καλή ποιοτικά για τα χρήματά της, άψογο φινίρισμα και string through body για καλύτερο sustain. Ωραίοι μαγνήτες, παίζω αρκετά neck που με την Harley Benton δεν το προτιμούσα ιδιαίτερα.

Η κιθάρα χρειάστηκε αρκετή ρύθμιση γιατί χρειαζόταν κάμποσο relief, για να μπορέσω να ρυθμίσω σωστά το action.

Άνετο, ωραίο μπράτσο με σατινέ φινίρισμα για γρήγορο παίξιμο (εδώ κινείται στα ίδια επίπεδα με HB).

Τα saddles στη γέρυφα με παιδεύουν λίγο κάθε φορά που πρέπει να ρυθμίσω, πχ άμα αλλάξω χορδές, γιατί μετακινούνται και θέλει προσοχή για να μείνει η χορδή στο κέντρο του μαγνήτη - προτιμώ τα πιο απλά vintage style της ΗΒ.

Συνολικά, είναι ένα ηχητικά καλύτερο όργανο από την HB, αλλά κοστίζει και τα διπλά - και πάλι όμως, στα 200 ευρώ, είναι νορμάλ τιμή. Αξίζει τα χρήματά της νομίζω και είναι εξαιρετικό όργανο για αρχάριους ή και λίγο πιο προχωρημένους.

« Τελευταία τροποποίηση: 05/08/20, 14:57 από theycallmepacos »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
3217 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/11/08, 08:54
από JP.M
10 Απαντήσεις
6991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/01/09, 22:46
από Stel Andre
13 Απαντήσεις
6287 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/02/09, 23:36
από Jezus
7 Απαντήσεις
4656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/10/09, 14:29
από athws
6 Απαντήσεις
4655 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/04/11, 14:49
από hot_sauce (φλουτσ)
23 Απαντήσεις
10814 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/08/15, 10:29
από tech21man
7 Απαντήσεις
5175 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/12/11, 15:12
από ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος
52 Απαντήσεις
91800 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/11/15, 16:55
από Απόλλων
39 Απαντήσεις
84269 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/19, 17:18
από BitCollector
11 Απαντήσεις
6435 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/11/20, 13:25
από Thodorakos123