Αποστολέας Θέμα: Magma Guitars ?  (Αναγνώστηκε 7076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Magma Guitars ?
« στις: 17/12/16, 08:11 »
Σκεφτομαι να αγορασω μια Magma,αλλα δεν εχω καμια ιδεα για αυτες τις κιθαρες,μια φορα,πολυ παλια ειχα δοκιμασει ενα οικονομικο μοντελο της που πραγματικα ο ηχος και το playability ηταν για τα μπαζα,το action ηταν υπερβολικα ψηλα και η κιθαρα ακουγοταν σαν κονσερβοκουτι.Στη προκειμενη περιπτωση αν ισχυει το αντιθετο δεν θα με χαλαγε αλλα εσεις τι πιστευεται ?
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: Magma Guitars ?
« Απάντηση #1 στις: 17/12/16, 08:41 »
Μην παρεξιγεις,αλλα τα εχω παιξει λιγο τελευταια.
Οπουε αν θυμαμαι καλα,ψαχνεις ακουστικη.
Οποτε οι χορδες εχουν μεγαλυτερη σημασια στον ηχο καθος και τα ξυλα.
Αρα αν αυτη που ακουσες ειχε χορδες απο την εποχη των δεινοσαυρων,τοτε μολις αλαχτουν θα μεταμορφοθει.Φυσικα οταν μηλαμε για entry level οργανο,θα ειναι απλα ανεκτο το αποτελεσμα.
Εγω θα προτιμουσα μεταχειρο για πρωτο οργανο και ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ δοκημη πρωτα.Ειτε μεταχειρο ειτε οχι.
Τωρα αν ξανω λαθος,και ψαχνεις ηλεκτρικη,παρε οποια σε βολευει στα χερια και αλλαξε της τα αβτερα σιγα σιγα.Εχει οργανα σε χαμηλες τημες που ειναι πολυ καλυτερα γθα την τημη τους.
Εχω ενα μπασο με 350€ και πραγματικα εδω και 5 χρονια δεν μου εχει δοσει αφορμη να το αλλαξω
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Magma Guitars ?
« Απάντηση #2 στις: 17/12/16, 18:13 »
Μην παρεξιγεις,αλλα τα εχω παιξει λιγο τελευταια.
Οπουε αν θυμαμαι καλα,ψαχνεις ακουστικη.
Οποτε οι χορδες εχουν μεγαλυτερη σημασια στον ηχο καθος και τα ξυλα.
Αρα αν αυτη που ακουσες ειχε χορδες απο την εποχη των δεινοσαυρων,τοτε μολις αλαχτουν θα μεταμορφοθει.Φυσικα οταν μηλαμε για entry level οργανο,θα ειναι απλα ανεκτο το αποτελεσμα.
Εγω θα προτιμουσα μεταχειρο για πρωτο οργανο και ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΔΗΠΟΤΕ δοκημη πρωτα.Ειτε μεταχειρο ειτε οχι.
Τωρα αν ξανω λαθος,και ψαχνεις ηλεκτρικη,παρε οποια σε βολευει στα χερια και αλλαξε της τα αβτερα σιγα σιγα.Εχει οργανα σε χαμηλες τημες που ειναι πολυ καλυτερα γθα την τημη τους.
Εχω ενα μπασο με 350€ και πραγματικα εδω και 5 χρονια δεν μου εχει δοσει αφορμη να το αλλαξω

Κιθαρα παιζω 2 χρονια,ψαχνω για ηλεκτροακουστικη ναι.Απλα ψαχνομαι με πολλα πραγματα πριν κανω μια αγορα.Η κιθαρα αυτη η magma που ειχα δοκιμασει πριν 2 χρονια δεν αξιζε ειλικρινα και τα ξηλα laminate,ουτε για τζακι δεν κανανε.Σε μεταχειρισμενο δεν θελω να παω απλα δεν μαρεσει το feeling του μεταχειρισμενου.Απλα ηθελα να δω αν ολες οι magma κιθαρες ειναι ετσι η αν ειναι ετσι μονο οι οικονομικες.Οποιος εχει προσωπικη εμπειρια παρακαλω ας μου πει.
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Magma Guitars ?
« Απάντηση #3 στις: 17/12/16, 20:48 »
γιατί δεν πας 1-2-3 (ή όσες χρειαστούν) κιθαρότσαρκες να δοκιμάσεις οτιδήποτε βρεθεί μπροστά σου και να διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει.  άλλωστε δεν είσαι αρχάριος οπότε ξέρεις τι θες.
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος OhClockMan

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Magma Guitars ?
« Απάντηση #4 στις: 17/12/16, 21:27 »
γιατί δεν πας 1-2-3 (ή όσες χρειαστούν) κιθαρότσαρκες να δοκιμάσεις οτιδήποτε βρεθεί μπροστά σου και να διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει.  άλλωστε δεν είσαι αρχάριος οπότε ξέρεις τι θες.

Κοιτα θα παω τουσιαλλως μες τη βδομαδα απλα ελεγα μιας και εσεις ειστε πιο εμπειροι μηπως με βοηθουσατε.Σε ευχαριστω θα παω να κοιταξω μες στη βδομαδα και θα δω.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/12/16, 21:38 από OhClockMan »
When Words Fail,Music Speaks,so play from your heart !!