Αποστολέας Θέμα: Τεχνική στην πένα  (Αναγνώστηκε 5659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Christof

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 79
  • Φύλο: Άντρας
  • See Emily Play
    • Προφίλ
Τεχνική στην πένα
« στις: 21/08/03, 15:42 »
Χαιρετώ και πάλι το αγαπημένο μου site για κιθαρίστες. Έχω κάποιες αποριούλες σχετικά με την κιθάρα. Επειδή παίζω αρκετό καιρό με δάχτυλα, έχω κάποιες απορίες για τον τρόπο παιξίματος με την πένα. ??? Όταν παίζω τις χορδές από πάνω προς τα κάτω (π.χ. ΜΙ–ΛΑ–ΡΕ–ΣΟΛ–ΣΙ-ΜΙ) η πένα πάει προς τα κάτω συνεχώς (down stroke) ή εναλλάξ (down stroke-upstroke-down stroke κ.τ.λ)? Α, και κάτι άλλο.. Πειράζει αν όταν παίζω με πένα στηρίζω το μικρο μου δάχτυλο του δεξιού χεριού κατω από το ηχείο? -της κιθάρας και όχι του στερεοφωνικού εννοείται-.    8) Το κάνω γιατί με διευκολύνει να βρίσκω πιο εύκολα τις χορδες. Αυτάάάά… Όποιος μπορεί να βοηθήσει... please do.  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/03, 21:28 από Ο Νέος Κιθαρωδός »
I've got new Wings to fly,
But I dont know where to fly to...

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Άτιμη πέέέένα
« Απάντηση #1 στις: 21/08/03, 16:22 »
Φίλε δεν υπάρχει κανόνας για το upstroke και το downstroke. Αν θες να κάνεις αυτό το κατέβασμα που λες, καλύτερα είναι το downstroke. Αλλά δεν ξέρω πόσες φορές θα παίξεις όλες τις χορδές μία-μία... Συνηθέστερο είναι το παίξιμο εναλλάξ στα σόλο αλλά μερικές φορές παίζεις μόνο downstroke. Εξαρτάται βέβαια και τι θες να παίζεις... Για το γεγονός ότι δεν βρίσκεις τις χορδές, είναι φυσικό γιατί έχεις συνηθίσει με τα δάχτυλα. Κι εγώ επειδή έπαιζα κλασσική δυσκολεύτηκα λίγο στην αρχή να βρίσκω τα μπάσα στα κοπανιαμέντα (για λαϊκό τραγούδι) αλλά σιγά-σιγά θα στρώσει. Όσο πιο πολύ παίζεις δηλαδή, τόσο πιο γρήγορα. Απ' ότι κατάλαβα όμως είσαι σε ροκ ή μέταλ; Εκεί για τα σόλο στην αρχή νομίζω θα το κάνεις αλλά με τον καιρό θα το κόψεις από μόνος σου. Βέβαια καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος του είδους, γιατί από ξένη μουσική έχω μεσάνυχτα..!
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

Αποσυνδεδεμένος mafiozos

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 86
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Re:Άτιμη πέέέένα
« Απάντηση #2 στις: 21/08/03, 19:08 »
Βασικά εγώ παίζω μπουζούκι και για ένα μόνο κατέβασμα βολεύει η πένα συνέχεια πρός τα κάτω. Ωστόσο ό,τι σε βολεύει δεν είναι λάθος. Όσο για το μικρό δάχτυλο κάτω απο το ηχείο πρέπει σταδιακά να το ξεπεράσεις διότι σου "εγκλοβίζει" στην ουσία το δεξί χέρι σε ένα σημείο και σου περιορίζει της δυνατότητες και την ταχύτητα. Τουλάχιστον όταν παίζεις με πένα το δεξί χερι πρέπει να είναι εντελώς ελεύθερο...και μένα με δυσκόλευε στην αρχή αλλά μετά απο τρείς μήνες δεν είχα πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Re:Άτιμη πέέέένα
« Απάντηση #3 στις: 21/08/03, 19:08 »
Φίλε "υποτίθεται" ότι το alternate picking ,δηλαδή τα πάνω/κάτω που λες είναι το πιο βασικό που μαθαίνεις. Και είναι δηλαδή :) Αλλά μην κολλάς σε αυτό, παίζε όπως σε βολεύει και όπως είναι πιο εύκολο. Η μαγκιά είναι να ελαχιστοποιείς τη δυσκολία κι ας μην το παίξεις το κομμάτι ακριβώς όπως είναι. Εγώ προσωπικά σπάνια χρησιμοποιώ πολύ την πένα (χωρίς να είμαι ιδιαίτερα καλός παίκτης βέβαια ..). Απλά παίζω με υπερβολικά-συγκλονιστικά-καταπληκτικά πολλά legato και δε νιώθω άσχημα γι αυτό .. Ας είμαστε και λίγο τεμπέληδες που λέει κι ο λόγος ;)

Αποσυνδεδεμένος blackmore

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Long Live Rock 'N' RoLL!!!!!!
    • Προφίλ
Re:Άτιμη πέέέένα
« Απάντηση #4 στις: 22/08/03, 20:22 »
θα συμφωνησω με την αποψη του μαφιοζου δηλαδη πρεπει σιγα σιγα να ξεκολησει το δακτυλο του δεξιου σου χεριου απο το σωμα της κιθαρας και να βρισκεται κυριολεκτικα στον αερα! να μην ακουμπαει πουθενα.... στην αρχη θα σου φανει αρκετα δυσκολο αλλα αν μαθεις να παιζεις ετσι μετα θα εχεις τεραστια πλεονεκτηματα στα αρπισματα με πενα και στην ταχυτητα με την οποια θα παιζεις....αυτα. ;D

Αποσυνδεδεμένος John5

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 21
  • Φύλο: Άντρας
  • o Slash einai kai poly murh
    • Προφίλ
Re:Άτιμη πέέέένα
« Απάντηση #5 στις: 25/08/03, 14:50 »
Vasika o orthodoksos tropos paiksimatos pu tha se voithhsei na veltiwseis kai thn texnikh su exei ws ekshs:To deksi su xeri otan kratas thn pena prepei na einai teliws kleisto kai to panw meros to karpu na akumpaei....argotera tha prosarmoseis ayth thn texnikh opws thes alla kalo einai otan eksaskeisai kai kaneis askhseis na paizeis me ayto ton tropo.Twra oson afora thn kinhsh ths penas pekse opws mporeis ,me ton kairo tha diapistwseis oti se volevei to alternate picking dhladh enalaks.mhn kollas ekei omws ola tha erthun mona tus
Μην δοκιμάσεις να ρίξεις την γκόμενα με την κιθάρα......βρές άλλο αντικείμενο

Αποσυνδεδεμένος Καρχαρίας

  • Ψωνάρα!
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2322
  • Φύλο: Άντρας
  • γ**ώ τα παιδιά είμαι!
    • Προφίλ
    • Ζωτικό Ψεύδος
Re:Άτιμη πέέέένα
« Απάντηση #6 στις: 27/08/03, 16:39 »
ayto to daxtilaki kato apo tous magnites i kato apo to ixeio mou exei ginei kai mena kolima. oxi synexeia alla sta arpeggios i sta sola! poli asxima pragma ontos eglobizei to deksi xeri.

kala tha einai na to ksesinithiseis.
opoios tropos kai na paikseis me pena na ksereis einai o sostoteros. giati poli apla einai o tropos pou boleyei eses. omos na ksereis oti kala tha einai na matheneis kai to downstroke-upstroke, giati ayto sou dinei taxytita. mono downstroke kapoia akougonte poli ksera.
Hey Bobby Marley, sing something good to me
this world go crazy, it's an emergency

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
12608 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/10, 17:33
από Anaximandros
4 Απαντήσεις
3348 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/08/08, 22:23
από kuiper
4 Απαντήσεις
4332 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/10/11, 13:56
από diwattos
3 Απαντήσεις
6557 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/03/13, 17:40
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
34 Απαντήσεις
15793 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/14, 16:58
από RPDrummer
4 Απαντήσεις
3736 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/02/15, 10:32
από sfanfan
0 Απαντήσεις
2011 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/12/20, 17:44
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1977 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/20, 16:12
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/21, 19:43
από Ioannis Anastassakis
0 Απαντήσεις
1182 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/22, 20:01
από Ioannis Anastassakis