Αποστολέας Θέμα: Blackstar id core stereo 20  (Αναγνώστηκε 5977 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Blackstar id core stereo 20
« στις: 17/01/16, 04:23 »
Χρειάζομαι βοήθεια στην αγορά καινούργιου ενισχυτή. Έχω βάλει στο μάτι τον blackstar id core stereo 20 και θέλω γνώμες από κάποιον που είτε έχει παίξει με αυτόν είτε τον έχει αγοράσει και τον χρησιμοποιεί, γιατί δεν τον έχει κανένα κατάστημα κοντά στην περιοχή μου για να τον δοκιμάσω ο ίδιος. Έχω διαβάσει κάποια reviews και έχω δει κάποια βιντεάκια και για τα 150 ευρώ που κάνει (και είναι και το budget μου) και για το γεγονός ότι θέλω ένα μικρό ενισχυτή για το δωμάτιο για να παίζω metalies, νομίζω ότι είναι killer. Όλες οι γνώμες δεκτές, αν έχετε να προτείνεται κάτι καλύτερο από 10-20 watt μέχρι και 160 ευρώ που να μπορεί να δίνει γκάζια για heavy metal πείτε το για να το τσεκάρω και ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #1 στις: 17/01/16, 10:37 »
Γειά σου, δεν έχω τον blackstar id core αλλά έχω τον ID60 που βασίζεται στο ίδιο λογισμικό:
Blackstar ID60 Review

Είναι πολύ καλή επιλογή, απλά να ξέρεις ότι δεν θα βγείς ποτε σε live ούτε θα μπορέσεις να παίξεις με μπάντα, αλλά για το δωμάτιο είναι καταπληκτικός. Τα δε μοντέλλα που έχει είναι τελευταίας γενιάς.

Μία ακόμα καλή επιλογή που αντίθετα με τον ID Core θα έκανε οριακά και για καμία πρόβα σε ένα μικρό γκρουπάκι με το 8άρι μεγαφωνάκι του είναι ο πολύ καλός: Roland Cube-20GX

Γενικά μακριά από Spider, και για metal όχι Fender Mustang.

Στο ίδιο μοτίβο με τον ID Core υπάρχουν και οι Yamaha, με τους οποίους έχω πρώτο χέρι εμπειρία και είναι επίσης καταπληκτικοί για παίξιμο στο δωμάτιο: Yamaha THR5 V2

..αλλά τα πραγματικά καλά μοντέλα της σειράς πέφτουν πολύ πάνω από τα λεφτά σου και κατά την γνώμη μου είναι πολύ ακριβά για ενισχυτή δωματίου, σε σχέση με το τί άλλους ενισχυτές μπορείς να αγοράσεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 17/01/16, 10:45 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #2 στις: 17/01/16, 11:32 »
Στις πολύ καλές προτάσεις του Αδριανού, να συμπληρώσω ότι ο Roland Cube 40GX κοστίζει λιγότερο από 200 Ευρώ καινούργιος. Επομένως αν μπορείς να ανέβεις σε αυτά τα λεφτά ή να βρεις κάποιον μεταχειρισμένο, ίσως να αξίζει τον κόπο. Θα σού δώσει καλύτερο ήχο γενικότερα λόγω μεγαλύτερου ηχείου (10 ιντσών έναντι 8 του 20GX) και περισσότερες προσομοιώσεις (10 αντί για 6). Πάντως για το σπίτι και μόνο, ο 20άρης θα σε καλύψει απόλυτα, καθώς έχει αρκετές προσομοιώσεις κατάλληλες για metal.

Kαι σαν μια ακόμα επιλογή θα σού πρότεινα τον Vox VX II, που είναι μέσα στον προϋπολογισμό σου (159 Ευρώ). Είναι μικρός και ελαφρύς αλλά με πολύ καλή ποιότητα ήχου.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #3 στις: 18/01/16, 16:15 »
Φιλε, για μεταλλιες σε αυτη την τιμή μην παραλείψεις να ακουσεις και τον Peavey Vypyr VIP1:


https://www.skroutz.gr/s/4986768/Peavey-Vypyr-VIP-1.html
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #4 στις: 19/01/16, 01:22 »
Καλησπέρα σε όλους και ευχαριστώ για τις προτάσεις σας, τσέκαρα και τον roland cube και τον vypyr, δεν μπορώ να αποφασίσω, γενικά μου φαίνεται δύσκολη η επιλογή, πάντως και με αυτά που μου είπατε και με αυτά που άκουσα πιστεύω ότι είτε πάρω τον blackstar είτε τον cube είτε τον vypyr θα είμαι καλυμμένος, θα το σκεφτώ λίγο ακόμη γιατί τον vypyr που πρότεινε ο φίλος Kosthrash τον έχει ο κολλητός μου οπότε θα μπορέσω να τον δοκιμάσω από πρώτο χέρι.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #5 στις: 19/01/16, 01:32 »
Αν ισχύει η τιμή των 168€ από Ελλάδα, μην το σκέφτεσαι, πάρε τον Vypyr VIP 1. Απλά κάποιες λειτουργίες πιο προχωρημένες θέλουν να έχεις και το πετάλι του το Sanpera το οποίο κάνει όσο ακόμα ένας ενισχυτής. Πάντως είναι ότι καλύτερο και έχει τελευταίας γενιάς μοντέλα, για metal είναι ότι πρέπει.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος MelodyHero

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #6 στις: 19/01/16, 02:41 »
Θα τον δοκιμάσω τον vypyr μεθαύριο και αφού λογικά είναι ο καλύτερος από τους προαναφερθέντες ενισχυτές γιατί να μην τον χτυπήσω?? ;D  Μία ερώτηση μόνο, αυτές οι εξτρά λειτουργίες που λες με το πετάλι ποιες ακριβώς είναι και είναι must ή απλά κάποιες επιμέρους βοηθητικές του τύπου απλά αλλάζεις τα pre sets, τα κανάλια κτλπ. ?

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #7 στις: 19/01/16, 11:00 »
..αυτές οι εξτρά λειτουργίες που λες με το πετάλι ποιες ακριβώς είναι..
Σε γενικές γραμμές αφορούν το looper, την αλλαγή κάποιων παραμέτρων με το πετάλι και την αλλαγή των preset. Τα "ακριβώς" θα τα βρείς διαβάζοντας τα ανάλογα manual:
http://assets.peavey.com/%5Cliterature%5Cmanuals/118347_18396.pdf
http://assets.peavey.com/literature/manuals/116754_7564.pdf
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #8 στις: 19/01/16, 11:07 »
Ο ποδοδιακόπτης Sanpera της Vypyr, εκτός από το ενσωματωμένο expression pedal που έχει, χρησιμεύει κυρίως για να αλλάζεις μνήμες και να ενεργοποιείς το looper. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτές οι λειτουργίες θα σού είναι απαραίτητες σε αυτή τη φάση. Και όπως ανέφερε ο Αδριανός, η τιμή του είναι αρκετά τσουχτερή. Εγώ θα σού έλεγα να μην το σκέφτεσαι προς το παρόν. Νομίζω ότι θα ήταν καλύτερο να πειραματιστείς αρκετά με τον ενισχυτή και να ανακαλύψεις όλες τις δυνατότητές του. Αν δεις ότι σού κάνει, είσαι σίγουρος ότι θα τον κρατήσεις και θέλεις οπωσδήποτε τις επιπλέον λειτουργίες, βλέπεις και για τον ποδοδιακόπτη.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Blackstar id core stereo 20
« Απάντηση #9 στις: 19/01/16, 12:20 »
... και αφού λογικά είναι ο καλύτερος από τους προαναφερθέντες ενισχυτές ...


Ατοπη η σύγκριση στα μουσικα οργανα και εξοπλισμο, το ολο θεμα ειναι το τι σου κάνει εσένα κλικ, τι ηχο έχεις μεσα στο μυαλο σου και θες να προσεγγισεις, γι'αυτο και πάντα πρέπει να δοκιμαζεις εσυ ο ιδιος το τι θα επιλεξεις τελικα  ;) . Specwise μπορουμε να κανουμε μια συγκριση, ομως μπορει ο φαινομενικα less spec for the bucks να εχει εναν ΗΧΟ που θα σε γοητεύσει και τελικα να ειναι πιο καταλληλος για σενα απο τους αλλους ενισχυτες. Πάντως συνηθως τα νεότερα μοντέλα στους μοντελινγκ ενισχυτες εχουν καλύτερους/πιο εξελιγμενους αλγόριθμους...
Life is too short for bad tone

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
32 Απαντήσεις
10039 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/07, 18:20
από Kiratzoharris
Blackstar HT-5

Ξεκίνησε από Baroness Ενισχυτές

0 Απαντήσεις
2424 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/09, 01:57
από Baroness
11 Απαντήσεις
5570 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/11, 15:33
από PlusYeaR
4 Απαντήσεις
2169 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/01/12, 18:40
από Wise_One
6 Απαντήσεις
3063 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/08/12, 00:15
από kkmspm (φλουτσ)
Blackstar Ht modulation

Ξεκίνησε από fanhs Εφέ

1 Απαντήσεις
3667 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/13, 21:56
από Απόλλων
2 Απαντήσεις
3581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/07/14, 23:46
από jimmy75
6 Απαντήσεις
3893 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/15, 22:43
από vasot
4 Απαντήσεις
6801 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/07/17, 22:24
από Apatilos
1 Απαντήσεις
1996 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/12/21, 01:17
από tsirigotis