Αποστολέας Θέμα: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world  (Αναγνώστηκε 3637 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Ο Hans Zimmer ειναι ενας απο τους αγαπημενους μου συνθετες κινηματογραφου. Τα τελευταια 8 χρονια εχει γραψει τα καλυτερα OSTs για ταινιες του Hollywood ( κορυφη ειναι το The Gladiator ). Προσφατα ασχοληθηκε με την τριλογια των "Πειρατων της Καραϊβικης", δημιουργωντας αντιστοιχα 3 albums.
Tα 2 πρωτα albums κατεχονται απο μια "χαζοχαρουμενη" διαθεση, συνοδευτικο της καταστασης του Jack Sparrow και των καταστασεων οπου εμπλεκε, ομως προς το τελος του 2ου OST, οπου ο Sparrow "καταβροχθιζεται" απο ενα συμπαθητικο θαλασσιο ον, μας προετοιμαζει για το σκοτεινο 3ο album.
Πραγματικα, ακουγοντας το soundtrack του "At the end of the world", εμεινα αφωνος, γιατι ο Hans Zimmer καταφερνει μεσω της "τεχνητης" ορχηστρας του ( εαν δεν το ξερατε, ο Zimmer χρησιμοποιει κυριως samples για τις δουλειες του ) να μας μεταφερει σε μια "σκοτεινη" και "μουντη" ατμοσφαιρα. Η χρηση χορωδιας, τυμπανων και του "βαρεως πυροβολικου" των εγχορδων με δοξαρι ( δηλαδη μπασων και τσελων ) για να δημιουργησει μια χαοτικη ατμοσφαιρα, ειναι το σημα κατατεθεν ολου του album.
Ομολογω πως ακομα δεν εχω δει την ταινια, αλλα ακουγοντας την εκπληκτικη δουλεια του Zimmer, με προκαλει να παω! ;D
Για οποιον ενδιαφερεται για soundtracks, ο Zimmer ειναι ο must συνθετης που πρεπει να εχει στην συλλογη του..Και το πιο ωραιο ειναι πως ακομα θεωρειται ανερχομενος! Οψωμεθα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Apollon18

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 381
  • Φύλο: Άντρας
  • Watch the weather change.....
    • Προφίλ
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #1 στις: 19/06/07, 16:37 »
Βασικα λεγεται At worlds end :P
Μια και ανοιξε το θεμα κανεις που το ειδε να πει καμια γνωμη αν αξιζει??(οχι spoilers ομως!)
All you know about me is what I've sold you
I sold out long before you ever heard my name
I sold my soul to make a record....And you bought one!!!

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #2 στις: 19/06/07, 18:01 »
Η ταινία είναι μάπα, από τις χειρότερες που έχω δει, αλλά όσο νά'ναι αφού είδα τα άλλα 2 άντεξα να δω και το 3ο.
Η μουσική όντως σκίζει, μακάρι να ήταν και η ταινία παρόμοιου βεληνεκούς  ;D

Αποσυνδεδεμένος ΡΕΑ

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 196
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Δε σηκώνω τσαμπουκάδες.
    • Προφίλ
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #3 στις: 19/06/07, 19:06 »
Τελικά υπάρχουν αντικρουόμενες απόψεις...  Εμένα μου άρεσε περισσότερο από το 2.  Παρόλο που ήταν αργά κι ήμουν κουρασμένη, έφυγα με ευχάριστη διάθεση.  Τελικά, όπως ισχύει σε όλα τα πράγματα, αν δεν το δεις ο ίδιος δεν θα ξέρεις σίγουρα.
I told you, that we could fly, cause we all have wings. 
But some of us don 't know why.

Αποσυνδεδεμένος Chris2004

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 347
    • Προφίλ
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #4 στις: 20/06/07, 03:51 »
Εμένα απο την άλλη η ταινία με ενθουσίασε...ειδικά στο τέλος. Φυσικά η μουσική έπαιξε τεράστιο ρόλο...όπως και σε όλες τις ταινίες. Επίσης ο Johnny Depp όπως πάντα θεός και η Keira όπως πάντα κουκλάρα...για να μη πώ τίποτα άλλο :P
Ζήσε τον μύθο σου στην ελλάδα ως ανυπότακτος...
http://www.omhroi.gr

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #5 στις: 20/06/07, 04:13 »
και τα 3 soundtrack ειναι πολυ καλες δουλειες... θα ηθελα πολυ να ειχα τα samples του... αληθεια... freemind, μιας και εισαι reasonας εχεις πετυχει τπτ σε refill?

anyway!

δενει αρκετα καλα με την ταινια και την συμπληρωνει αψογα. επισης αυτο που με ενθουσιασε γενικοτερα στα 3 soundtrack ειναι το οτι βρηκα ομοιοτητες με τη μουσικη του monkey island! (του οποιου το soundtrack υπαρχει free στο internet)
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος zoltan

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Scofield δεν πιανεται.
    • Προφίλ
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #6 στις: 20/06/07, 05:07 »
Προσφατα ασχοληθηκε με την τριλογια των "Πειρατων της Καραϊβικης", δημιουργωντας αντιστοιχα 3 albums.

Για την ακριβεια μονο τα δυο τελευταια ειναι του Hans Zimmer, τη μουσικη της πρωτης ταινιας την εχει συνθεσει ο Klaus Badelt (συνεργατης του Zimmer).

Και το πιο ωραιο ειναι πως ακομα θεωρειται ανερχομενος! Οψωμεθα!

Μονο ανερχομενος δεν θα μπορουσε να χαρακτηριστει ο Hans Zimmer.Θεωρειται απο τους πιο καταξιωμενους και ταλαντουχους συνθετες στον χωρο του και εχει προταθει συνολικα εξι φορες για βραβειο oscar εκ των οποιων εχει κερδισει τη μια (Lion King).

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #7 στις: 20/06/07, 12:03 »
και τα 3 soundtrack ειναι πολυ καλες δουλειες... θα ηθελα πολυ να ειχα τα samples του... αληθεια... freemind, μιας και εισαι reasonας εχεις πετυχει τπτ σε refill?
Δυστυχως, δεν μιλαμε για απλα δειγματα. Ο ανθρωπος, μεσω της AKAI, βγαζει και δικα του sample CDs, οποτε μην το ψαχνουμε εμεις οι φτωχοι :D

Ανερχομενος με την εννοια της ηλικιας. Δεν ειναι σαν τον John Williams ( δηλαδη παππους ) και εχει πολλα να δωσει ακομα!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #8 στις: 21/06/07, 11:45 »
Προσφατα ασχοληθηκε με την τριλογια των "Πειρατων της Καραϊβικης", δημιουργωντας αντιστοιχα 3 albums.

Για την ακριβεια μονο τα δυο τελευταια ειναι του Hans Zimmer, τη μουσικη της πρωτης ταινιας την εχει συνθεσει ο Klaus Badelt (συνεργατης του Zimmer).


ευχαριστω για τη διορθωση και η αληθεια ειναι πως θα επρεπε να το ειχα προσεξει, αφου δεν υπαρχει η "κεντρικη" μελωδια του Zimmer στο πρωτο μερος της τριλογιας! Ειλικρινα, λαθος μου!
Παντως, πως φαινεται οτι ο μουσικος μπορει να κανει τη διαφορα σε μια ταινια. Απο'δω και περα, οπου και αν ακουστει το θεμα, ξερουν πως προκειται για το βασικο θεμα των Πειρατων...

Και φερνω ως αντιπαραδειγμα το Matrix..Ιδιαιτερα το Revolutions, εχει τοσο ουδετερα θεματα, που πιστευω πως ο Don Davis, απλα το εγραψε σε μια βραδια...Ας ειναι καλα οι Juno Reactor που εδωσαν ισχυ σε πολλα κομματια!
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #9 στις: 21/06/07, 14:35 »
βασικα ειχα διαβασει μια συνεντευξη του και ελεγε οτι παει και ηχογραφει τα samples που χρειαζεται απο μουσικους που θελει με την υποσχεση οτι την τελικη δουλεια του θα την ηχογραφησει με αυτους! οποτε μηπως αυτο που ακουμε στις δουλειες του ειναι κανονικη ορχηστρα?



επισης αυτο που μου αρεσε στο τελευταιο soundtrack ειναι το οτι τα κομματια Brethren Court και Parlay ειχαν κατι απο Godfather και western αντιστοιχα. οποιος δει τις αντιστοιχες σκηνες στην ταινια θα καταλαβει...
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/07, 14:54 από twist 1N my Sobriety »
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #10 στις: 21/06/07, 15:12 »
Για του λογου το αληθες, ο Hans εγραψε το Gladiator με χορηγο την ΑΚΑΙ...και ξερουμε τι εστι ΑΚΑΙ για τα sampler και τα samples της!
Στους πειρατες, επεσε στα καλα με τα στουντιο της Disney..
Ενδεικτικα
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Necromayhem - H Επιστροφή

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι Θεός.. Και γουστάρω τρελά..
    • Προφίλ
Απ: Hans Zimmer-Pirates of the Carribean-At the end of the world
« Απάντηση #11 στις: 21/06/07, 15:30 »
Γενικως ομως, η trademark μουσικη των πειρατων ειναι ολα τα λεφτα.. Το καλυτερο soundtrack ever..

Eπισης να παρατηρησω οτι ειναι πολυ πετυχημενη η μεταφραση του ''Στο τελος του Κοσμου" στον τιτλο..

Τελος, οπως ειπε κι ο tarlats, παρα τον Τζονι η ταινια ηταν μαπα, η χειροτερη απ'τις τρεις..
« Τελευταία τροποποίηση: 21/06/07, 15:34 από Necromayhem - H Επιστροφή »
When Death releases you from me, just let my corpse decay, unburied,
I do NOT deserve the luxury of a Grave...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2602 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/04, 01:27
από ερεβος
0 Απαντήσεις
1761 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/04/05, 02:36
από Highway_Star
3 Απαντήσεις
2794 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/05/07, 14:52
από buckethead RULES!!
38 Απαντήσεις
14746 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/07/08, 09:26
από Σκίρων
18 Απαντήσεις
6089 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/04/09, 20:26
από let me know 796
7 Απαντήσεις
3238 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/02/10, 11:08
από Eddie~Maiden
24 Απαντήσεις
13971 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/07/10, 16:23
από master of puppets
10 Απαντήσεις
2453 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 21:35
από King Lui
8 Απαντήσεις
3976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/18, 16:06
από tolisguitar12
0 Απαντήσεις
3488 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/02/19, 00:43
από davemurrayaris