Αποστολέας Θέμα: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter  (Αναγνώστηκε 3451 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Καλημερα!! Λοιπόν, είμαι ανάμεσα σε 4 κιθάρες.
Το πρώτο ζεύγος είναι:
http://www.thomann.de/gr/prs_se_torero_bch.htm
http://www.thomann.de/gr/schecter_diamondc1_hellraiser_fr_bch.htm


Και το δεύτερο είναι:
http://www.thomann.de/gr/schecter_hellraiser_solo_006_bch.htm
http://www.thomann.de/gr/prs_se_mike_akerfeldt.htm (ή την single cut χωρίς την υπογραφή του Mike)


Ακόμα δεν έχω καταλήξει στο σχήμα που θα πάρω, θα τις δοκιμάσω και θα αποφασίσω εκείνη τη στιγμή...
Επειδή οι κιθάρες ανα ζεύγη είναι πολύ κοντά σε χαρακτηριστικά, θα ήθελα να ρωτήσω όσους γνωρίζουν, τυχόν διαφορές στην ποιότητα PRS SE και Schecter...Αυτό που με ενδιαφέρει περισσότερο να γνωρίζω απο πρίν (καθώς δεν έχω παίξει ούτε σε PRS ούτε σε Schecter) είναι η ποιότητα κατασκευής, αλλα και το value for money.
Οφείλω να ομολογήσω ότι στην PRS με προβληματίζει το SE, το έχω συνδυάσει με ποιότητα Epiphone (χωρίς επαναλαμβάνω να εχω παίξει προσωπικά).
Ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #1 στις: 23/02/11, 13:56 »
Oι Se PRS ειναι ποιοτικα καλυτερες απο επιφον και λοιπα παρακλαδια.  Υπαρχουν παλαιοτερα ποστ με συζητησεις διαμαχες στο φορουμ, να μην επαναλαμβανουμε και εδω...!!!
 
Αλλα αν βαλεις 650 ευρα παραπανω στην πρωτη επιλογη σου της Τορερο...παιρνεις αυτη....
 
http://smart.noiz.gr/details.php?id=27920
 
 >:D >:D >:D 8) 8) 8) ;D ;D ;D
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #2 στις: 23/02/11, 18:25 »
Κατ’ αρχήν πιστεύω ότι η ποιότητα των PRS SE δεν είναι συγκρίσιμη με τις Epiphone. Όπως έχω αναφέρει πολλές φορές, είχα παλιότερα μια Epiphone Les Paul Standard με μαγνήτες Seymour Duncan. Δεν ήταν άσχημη κιθάρα, αλλά ποτέ δεν με ικανοποίησε πλήρως ακόμα και μετά την αλλαγή μαγνητών. Την πούλησα λίγο μετά την αγορά μιας Cort M600 και ποτέ δεν το μετάνιωσα. Άλλες κιθάρες που έχω πουλήσει μού λείπουν καμιά φορά, αλλά η συγεκριμένη ποτέ.

Στο θέμα μας τώρα, οι μάρκες που κοιτάς έχουν πολύ καλή ποιότητα κατασκευής. Αν και εμένα μού αρέσουν πάρα πολύ οι PRS, δεν μπορώ με το χέρι στην καρδιά να σού πω ότι οι Schecter υπολείπονται σε ποιότητα, και ίσως αντικειμενικά να είναι καλύτερες σαν κατασκευή, hardware, φινίρισμα κλπ. Και επειδή κάνεις λόγο για value for money, πιστεύω ότι και οι δύο το προσφέρουν απλόχερα. Όμως το value for money είναι και λίγο υποκειμενική έννοια (εξαρτάται τι αντιλαμβάνεται κανείς ως value), όπως είναι και το playability. Γι αυτό επιβάλλεται να δοκιμάσεις τα μοντέλα που σε ενδιαφέρουν και να δεις ποιά σού ταιριάζει καλύτερα. Η πιο σημαντική διαφορά τους για μένα είναι στην αίσθηση, καθώς οι Schecter έχουν πιο λεπτό και στενό μπράτσο (περίπου 21 χιλιοστά πάχος, 42 χιλιοστά πλάτος) με αρκετά επίπεδη ταστιέρα (radius 14), ενώ οι περισσότερες PRS έχουν το wide fat μπράτσο (περίπου 23 και 43 αντίστοιχα) και radius 12. Αν και οι διαφορές δεν φαίνονται σημαντικές, εμένα το πρώτο δεν με βολεύει καθόλου, ενώ το δεύτερο το βρίσκω πολύ άνετο. Αν λοιπόν είσαι κιθαρίστας που τού αρέσουν τα χοντρά (σε στυλ ροπάλου) μπράτσα όπως εγώ, τότε μάλλον θα σού αρέσει περισσότερο μια PRS, ενώ αν προτιμάς τα πιο λεπτά και «γρήγορα» μπράτσα σε βλέπω να πηγαίνεις για Schecter.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος aragorn23984

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 112
  • Φύλο: Άντρας
  • I can change one note and make you cry...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #3 στις: 23/02/11, 21:02 »
Αν λοιπόν είσαι κιθαρίστας που τού αρέσουν τα χοντρά (σε στυλ ροπάλου) μπράτσα όπως εγώ, τότε μάλλον θα σού αρέσει περισσότερο μια PRS, ενώ αν προτιμάς τα πιο λεπτά και «γρήγορα» μπράτσα σε βλέπω να πηγαίνεις για Schecter.
Κατι τέτοιο κ εγώ είχα στο μυαλό μου...Μάλλον για την Hellraiser C1 με κόβω...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/02/11, 21:33 από aragorn23984 »
Sometimes the hands that feed must feed a mind with a sick need,and the hands that clutch can be the same hands that touch too much.Eyes that hungrily stare, read in an access that's not there,while eyes close to hide tears or look away...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #4 στις: 23/02/11, 22:12 »
Μάλλον για την Hellraiser C1 με κόβω...

Φανταστικό όργανο, αν ψάχνεις για μεταλλοκιθάρα. Απίστευτη ποιότητα κατασκευής, πολύ καλά specs και εμφάνιση που σκοτώνει. Αν ήμουν μεταλλάς, θα την είχα χτυπήσει οπωσδήποτε...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #5 στις: 24/02/11, 00:22 »
Εγώ θα κάνω μια δυο ερωτησούλες για να επωφεληθώ από το ποστ του φίλου aragorn23984 γιατί είμαι κ γω σε παρόμοια διλήματα.
1. Τα τρέμολο των PRS (όχι η Torrero που είναι Floyd) είναι floating που δεν κλειδώνουν σωστά? Αυτό δεν είναι κομματάκι πρόβλημα για το κούρδισμα?
2. Προσωπικά έχω μεγάλο πρόβλημα με τα μπράτσα γιατί συνήθισα με την κλασσική και τα θέλω όσο πιο χοντρά γίνεται. Είμαι σε ψάξιμο για καινούργια ηλεκτρική και δεν μου κάθεται τίποτα στο χέρι. Μόνο αυτή μου άρεσε όταν τη δοκίμασα από τον άλλο κιθαρίστα του συγκροτήματος και τώρα κοιτάω προς PRS μεριά γιατί ακούγεται δελεαστικό το wide fat (που τώρα έγινε pattern). Εσύ Απόλλωνα τι προτείνεις από ρόπαλα μιας και είσαι συνάδελφος μπειζμπολίστας?  ;D

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #6 στις: 24/02/11, 00:35 »
Φίλε JimiDS, οι περισσότερες ESP που έχω δει έχουν το λεγόμενο "Τhin U" μπράτσο, με διαστάσεις περίπου 21 χιλιοστά πάχος στο 1o τάστο, 22,5 στο 12ο, 42 χιλιοστά nut width και radius γύρω στο 14. Το "wide fat" των PRS SE είναι ακόμα πιο χοντρό, με πάχος 22-23 χιλιοστά στο 1ο τάστο, 43 χιλιοστά nut width, ενώ το radius είναι 12. Για μένα προσωπικά το wide fat είναι το πιο παχύ και άνετο μπράτσο που έχω βρει σε κιθάρα. Αν ήταν bolt on θα μπορούσες να το ξεβιδώσεις και να κάνεις batting άνετα... ;D

ΥΓ: Ό,τι κι αν λένε κάποιοι, το μέγεθος παίζει ρόλο! ;)
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος JimiDS

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
    • Προφίλ
Απ: Επιλογή ανάμεσα σε PRS SE και Schecter
« Απάντηση #7 στις: 24/02/11, 01:32 »
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες όπως πάντα ήσουν κατατοπιστικότατος. Τρέχω να βρω καμιά PRS να δοκιμάσω και 'γώ!!  :D

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
12 Απαντήσεις
5690 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/08, 20:22
από Giorgos K.
13 Απαντήσεις
7402 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/02/10, 14:44
από morsanimi
115 Απαντήσεις
29649 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 23:41
από Kiratzoharris
76 Απαντήσεις
24219 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/07/10, 19:30
από Μητσάκος
9 Απαντήσεις
4274 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/10, 09:33
από parlats
3 Απαντήσεις
2185 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/12/10, 19:19
από m@ster k@frer
5 Απαντήσεις
3484 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 10:24
από panixgr
6 Απαντήσεις
3276 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/11, 21:16
από studio54
32 Απαντήσεις
8307 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/12, 23:18
από hot_sauce (φλουτσ)
10 Απαντήσεις
7300 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/15, 16:37
από modfori