Αποστολέας Θέμα: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική  (Αναγνώστηκε 18505 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #50 στις: 06/09/12, 21:20 »
Γιατί σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να προκαλέσεις μουσική επανάσταση; Παίζεις μουσική γιατί σου αρέσει φαντάζομαι και τίποτα περισσότερο.. Αν κάτσει και αρέσει το υλικό σου σε κάποιους άλλους και είσαι και τυχερός...θα ανέβεις.. Αν όχι, το ταξίδι ήταν που μέτραγε.. Με λίγα λόγια, μη "βιάζεις" τις καταστάσεις..

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #51 στις: 07/09/12, 00:12 »



0:26 τώρα!

plokami tou karxaria - to tragoudi tou mpazou lyrics





Aegean - "Θεσσαλονικιός- Αθηναίος"


πάμε κάδο;  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 11:57 από ((Korgy)) »
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #52 στις: 07/09/12, 00:52 »
Ζείτε σε μια κοινωνία που η πλειοψηφία της μουσικής άπτεται της λαογραφίας και όχι της μουσικής δημιουργίας. Δεν σας παραξενεύει που ψάχνετε με το φανάρι του Διογένη να βρείτε ένα κομμάτι που να συνδυάζει το εθνικό μας όργανο με κάποια μοντέρνα είδη μουσικής; Αντί να αντιτίθεστε στην ατελείωτη βλακεία που ξεχειλίζει από την σύγχρονη Ελληνική μουσική αντιτείθεστε σε κάποιον που προσπάθησε να κάνει κάτι. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να μου πει κάποιος ότι δεν του αρέσει η μουσική μου. Στην κριτική που στόχο έχει να "προσγειώσει" τον καλλιτέχνη αντιτίθεμαι, με κάθε είδους άσχετο επιχείρημα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 08:12
                        faser δεν βιάζω καμία κατάσταση. Δεν έχω κανενα πρόβλημα απολύτως με την αρνητική κριτική. Αντιθέτως, έχω πρόβλημα με το γεγονός ότι όταν μιλάς για την δουλειά σου θεωρείται ότι καβαλάς ένα καλάμι.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 08:12 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #53 στις: 07/09/12, 01:59 »
γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις πως άλλο "μιλάω για τη δουλειά μου" όπως κάνουν πολλά παιδιά εδώ που μπαίνουν...παρουσιάζουν τη δουλειά τους....λένε ξέρω γω τις τεχνικές ηχογράφησης κτλ...αλλά ΠΡΟΦΑΝΏΣ αφήνουν ασχολίαστο το καλλιτεχνικό μέρος γιατί...δικό τους είναι! τι θα πουν?...και αφήνουν στους υπόλοιπους την κριτική για να δουν...ΤΙ ειναι αυτό που κάνανε....τι απήχηση έχει...να πάρουν κάποια κριτική...κάποια συμβουλή.....

...και ΆΛΛΟ μπαίνω σε όλα τα ελληνικά φόρουμ...και διατυμπανίζω πως αυτό που έφτιαξα..είναι όχι απλά καλό....αλλά φέρνει επανάσταση στο χώρο...και είναι ένα νέο είδος....και έχει μοναδικούς συνδυασμούς οργάνων και συνθέσεων.....και...και....και.....

εσύ δηλαδή αν ήσουν σε ένα μουσικό καφενείο που περνάς τις μέρες σου εκεί με φίλους και όλη μερα δουλεύετε και συζητάτε πάνω στη μουσική και ερχόταν μια μέρα ένας και, όχι παίζοντας ένα κομμάτι σε έκανε να αισθανθείς πως "αρχίζει να γεννιέται μια επανάσταση" αλλά αρχίζει τους τίτλους και τις φανφάρες και τα μεγαλόπνοα σχόλια για το κομμάτι του που, όπως έχεις δει από τα σκόρπια σχόλια επί της ουσίας του κομματιού, δεν είναι ούτε κατά διάνοια κοντά σε όλα αυτά που παρουσιάζει.....ΤΙ θα του έλεγες? πραγματικά.....

προσπαθώ να απέχω απ'αυτό το θέμα αλλά απορώ που, ενώ ΌΛΟΙ σου λένε αρνητικά (τουλάχιστον για τον τρόπο παρουσίασης), δεν κάθεσαι να σκεφτείς "μήπως έσφαλα κάπου? μήπως υπερέβαλα?" αλλά συνεχίζεις με το ίδιο σθένος να πιέζεις καταστάσεις και να υπερασπίζεσαι μία άποψη χωρίς καν να αμφιβάλεις γι'αυτήν....
αναρωτιέμαι από που πηγάζει η τόση σιγουριά....

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #54 στις: 07/09/12, 09:45 »
Αυτό που πόσταρε ο Korgy μπορεί να μην αρέσει σε κάποιους....αλλά είναι επαναστατικό. Πότε παύει να είναι επαναστατικό; Όταν ο συνθέτης πει την αλήθεια.....δηλαδή ότι η δημιουργία του ειναι επαναστατική. Η επαναστατικότητα της δημιουργίας δηλαδή εξαρτάται από το τι λέει ο δημιουργός. Χμμμμμμμμμμ

Συγχώνευση μηνυμάτων: 07/09/12, 09:53
Δεν πιέζω καμία κατάσταση. Η σιγουριά πηγάζει από την αλήθεια. Κανένα πρόβλημα να μην αρέσει το κομμάτι μου .... κανένα απολύτως πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 09:53 από ((Korgy)) »

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #55 στις: 07/09/12, 10:28 »
Εντυπωση μετα απο την πρωτη ακροαση:

Η παραγωγη δεν με τρελανε.Η μουσικη μου αρεσε.Γενικα το κομματι μου αρεσε στο συνολο του.Ειχε ωραιους συνδυασμους και ωραιες ιδεες.

Ερχομαστε ομως και στην πραγματικοτητα.Διαβασα και εγω την εισαγωγη σου.Μετα απο την εισαγωγη αυτη η αληθεια ειναι οτι περιμενα να ακουσω κατι που θα με στειλει αδιαβαστο,και που θα με εντυπωσιασει οσο δεν παει.

Κακα τα ψεματα.Οταν κανουμε παρουσιαση της προσωπικης μας δουλειας και χρησιμοποιουμε τους ορους "ριζοσπαστικο" και "επανασταση στην ελληνικη μουσικη" τοτε ο ακροατης περιμενει πολλα.Παρα πολλα.

Επισης οταν βλεπεις οτι μπαινεις σε ενα φορουμ και ολοι σου λενε το ιδιο,τοτε συμβαινει το εξης.Η ολοι αυτοι ειναι παραλογοι κ εχουν αδικο η εσυ απλα καπου δεν μπορεις να καταλαβεις κατι.Αν και η πλειοψηφια δεν εχει παντα δικιο,τεινει ομως συνηθως να εχει.Και μην με παρεξηγησεις,αλλα λιγοι ηταν αυτοι που ειχαν δικιο εναντι της πλειοψηφιας,και αν δεν απατωμαι ουτε ο Σωκρατης εισαι,αλλα ουτε ο Γαλιλαιος.

Υπαρχουν πολλοι μεγαλοι μουσικοι που ουδεποτε εκφρασαν λογο για την μουσικη τους οπως συ.Η μουσικη τους μιλαγε για αυτους.Και οπως λενε και οι Βουδιστες:

"Aυτος που γνωριζει δεν μιλα.Αυτος που μιλα δεν γνωριζει"

Ας καταληξω και καπου λοιπον.Καλη η προσπαθεια και εμενα μου αρεσε.Αλλα επαναστατικο και ριζοσπαστικο δεν θα το ελεγα.Καλη συνεχεια.


It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος atav (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 557
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι ολκής!
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #56 στις: 07/09/12, 10:36 »
Η σιγουριά πηγάζει από την αλήθεια.
Η οποία είναι; Ότι έκανες κάτι ριζοσπαστικό; Μα δεν έκανες! Άλλωστε ποιός ορίζει ποιά είναι η αλήθεια; Δεν σου τα λέει κανείς απο κακία, πίστεψέ με...
Κανένα πρόβλημα να μην αρέσει το κομμάτι μου .... κανένα απολύτως πρόβλημα.
Δεν έχεις καταλάβει... ΔΕΝ έχει κρίνει κανένας σοβαρά το κομμάτι σου γιατί ΔΕΝ είναι σωστά ηχογραφημένο και ΔΕΝ φτάνει το αποτέλεσμα σωστά στα αυτιά μας. Στα δικά μου τουλάχιστον έρχεται κάτι το οποίο υπο προϋποθέσεις θα μπορούσε να είναι καλό. Ως εκεί.
Υ.Γ. Απο εμένα ένα μεγάλο μπράβο για το ότι κάνεις μόνος σου τα πάντα. Πρέπει όμως να ασχοληθείς περισσότερο για να βγεί  σωστά προς τα έξω. Και λίγο πιο σεμνά. Όπως είπαν και οι άλλοι, άσε το κοινό να κρίνει, μην τα λές εσύ, δεν είναι πρέπον και δεν είναι υπέρ σου, διότι προϊδεάζεις για κάτι πραγματικά καταπληκτικό...Θα τύχαινες διαφορετικής αντιμετώπισης σίγουρα..
Ανδρέας.
Οὔτε τάματα οὔτε οἱ ἅγιοι ὠφελοῦν στὴν ἀρρώστια μου. Ἐγὼ εἶμαι παιδὶ τῆς θάλασσας. Μὲ κράζει καὶ θὰ πάω.
http://www.andor-sailing.gr

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #57 στις: 07/09/12, 10:51 »
Ωραία να πάμε προς ανακύκλωση τώρα ;;;; 

Εεε κοργκουλη μουυυυ !!!!
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #58 στις: 07/09/12, 12:16 »
Κανενα θεμα που αφορα δημιουργια δεν μπορει να παει στον Καδο ετσι απλα. Δεν εκτελουμε τα χρεη των κριτων ενος τηλεπαιχνιδιου για να στελνουμε τις συνθεσεις των μελων στο καδο. Μεχρι στιγμης η συζητηση γινεται στα ορια του σεβασμου, οποτε δεν βρισκω κανενα λογο να μεταφερουμε το θεμα αυτουσιο.

Εφοσον και το αυθεντικο κομματι δεν περιεχει χυδαιες εκφρασεις ( οπως καποιες εποχες στο θεμα των Στιχων ), ουτε παραβιαζει καποιο κανονα του forum, πιστευω πως ειναι προς οφελος ολων να παραμεινει εδω. Τοσο για να δοκιμαστει ο ιδιος ο καλλιτεχνης για τις αποψεις του, οσο και για να δοκιμαστουν τα ενδιαφερομενα μελη στο κατα ποσο μπορουν να διατηρησουν την ποιοτητα μιας συζητησης.


Οσον αφορα τη δημιουργια Ροδανθε, τα εχουμε πει και σε αλλο μουσικο ελληνικο forum. Και οι αντιδρασεις που κερδισες εκει ηταν ακριβως ιδιες με το kithara. Οποτε καλο ειναι, στα πλαισια της ωριμοτητας, να κανεις και την αυτοκριτικη σου για το κατα ποσο το εισαγωγικο κειμενο συνδυαζεται με το κομματι που ακουσαμε.


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #59 στις: 07/09/12, 12:53 »
Δεν θεωρώ τα σχόλια αρνητικα ως προς την δουλειά μου γενικότερα. Αρνητικά είναι ως προς το κείμενο που έγραψα για να την παρουσιάσω. Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ πως βλέπει ο κόσμος την δουλειά μου και το αν συμφωνεί με το πως βλέπω εγώ την δουλειά μου.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #60 στις: 07/09/12, 18:01 »
χωρις κανενα ιχνος ειρωνειας και υποτιμησης,πραγματικα το κομματι μου θυμισε παπαροκαδες...και μου αρεσε κιολας!

Αποσυνδεδεμένος Edward The Great

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #61 στις: 07/09/12, 19:12 »
Οπως ειπαν και οι υπολοιποι πιο πανω, με το να γραφεις στον τιτλο "Νεος ηχος στην Ελληνικη μουσικη", πιστευω οι περισσοτεροι περιμεναμε κατι πρωτοτυπο. Αλλα ελα που δεν ηταν...

Θελω να πω οτι σαν τραγουδι ηταν πολυ καλο (αν σκεφτεις οτι προκειται για δουλεια ενος και μονο ανθρωπου), αλλα σαν ιδεα δεν ηταν κατι καινουριο, οπως ελεγες στην εισαγωγη και στον τιτλο σου.
Αλλωστε οι περισσοτεροι που απαντησαν, σου υπεδειξαν παραδειγματα τραγουδιων ροκ με μπουζουκι... ;)

Παντως απο εμενα, συγχαρητηρια για την καλη προσπαθεια σου και ελπιζω να καταφερεις καποια στιγμη να εντυπωσιασεις το ευρυ μουσικο κοινο...  :)
« Τελευταία τροποποίηση: 07/09/12, 19:15 από Edward The Great »
Ο κόκορας του γείτονα μπήκε στην αυλή μου... Ας είναι ελαφρύ το μακαρόνι που θα τον σκεπάσει...!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #62 στις: 08/09/12, 10:13 »
Δεν θεωρώ τα σχόλια αρνητικα ως προς την δουλειά μου γενικότερα. Αρνητικά είναι ως προς το κείμενο που έγραψα για να την παρουσιάσω. Εμένα με ενδιαφέρει πιο πολύ πως βλέπει ο κόσμος την δουλειά μου και το αν συμφωνεί με το πως βλέπω εγώ την δουλειά μου.

Aρνητικά είναι τα σχόλια ως προς τη δουλεία σου η οποία δεν καλυπτει επ ουδενί τα στάνταρτς που έθεσες με το κείμενό σου.
 
Η σύνθεση είναι το λιγότερο τετριμμένη, οι στίχοι πάσχουν από την ελληνική υπερφιαλωσύνη με το σουρρεαλισμό που διαπερνά σχεδόν κάθε ελληνική μπάντα σε σημείο ενοχλητικό καθώς δε βγαίνει απραίτητα νόημα και η φωνή δυσκολεύεται να σπάσει οποιοδήποτε φραγμό έχουν θέσει οι κατά κύριο λόγω άφωνες προσωπικότητες  της ροκ σκηνής. (βλ αγγελάκας και λοιποί)
Τραγουδάς με προφορά, με σχετικά ψηλό λάρυγγα και χωρίς καμία ερμηνευτική τεχνική εκτός από την προαναφερθείσα προφορά (δε σχολιάζω την ποιότητα/τεχνική των φωνητικών γιατί προφανώς δεν είσαι τραγουδιστής και θα ήταν άδικο).
 
Οι διφωνίες μπουζούκι - κιθάρα με αφήνουν παγερά αδιάφορο κυρίως γιατί συντελούν στο μπαστάρδεμα μιας ροκ 70s εποχής  και μιας ελληνικής κουλτούρας η οποία στην πλειοψηφία της πάτησε σε ένα ρε μινόρε και έκανε επιτυχίες (να με συγχωράτε οι φανατικοί της ελληνικής ροκ αλλά μια κακή πλειοψηφία της απλώς εκμεταλλεύτηκε το δρόμο που άνοιξαν φωτεινές εξαιρέσεις δυστυχώς, ενώ ειχαν πολλοί να προσφέρουν). Δε θα έλεγα ότι η ανάμιξη με συγκινεί. Η μίξη δεν τις βοηθάει απαραίτητα με αποτέλεσμα να χάνονται και μαζί τους το όποιο έθνικ-prog στοιχείο ήθελες να περάσεις.

Όσο για την ορχήστρα, δε λέω, cheesy σαν προσθήκη αλλά πάλι δεν καταφέρνει να εντυπωσιάσει εκεί πίσω που βρίσκεται.

Η άποψη μου ως μουσικός:

Σαν σύνολο θα έλεγα ότι για πειραματική σύνθεση εφήβου που τώρα βαδίζει στα μονοπάτια της prog είναι εξαιρετική προσπάθεια. Το αδικεί σαφώς η παραγωγή αλλά τα αριστουργήματα έχουν την τάση να ξεχωρίζουν ακόμη κι αν είναι ηχογραφημένα σε κύλινδρο κεριού τοποθετημένο σε γραμμόφωνο σε πηγάδι νεκροταφείου στο Texas (βλέπε Caruso - τυχαίο παράδειγμα).
Αν αυτό το έργο σκοπεύει να αποτελέσει δισκογραφική δουλειά (άσχετα με το underground στοιχείο) θα πρότεινα στο δημιουργό να κάτσει να σκεφτεί πραγματικά το μήπως αλλά και κατά πόσον είναι δεμένος συναισθηματικά με ένα πόνημα 9 χρόνων και δε μπορεί να δει πέρα από τη μύτη του και φυσικά τον αν το προαναφερθέν πόνημα έχει ουδεμία σχέση με την τωρινή συναισθηματική του φάση αλλά και μουσική του μόρφωση όπως αυτή διαμορφώθηκε τα τελευταία 9 χρόνια.

Η άποψή μου ως άτομο; Αν ήμουν σε live και έκανες ακριβώς την ίδια εισαγωγή που μας έκανες εδώ πέρα και μετά έπαιζες αυτό το πράμα, στην καλύτερη θα σε έκανα ανέκδοτο και σε καμία περίπτωση δε θα αγόραζα τη δουλειά σου.

Θα μου πεις τη μουσική την ακούς γιατί συμπαθείς το άτομο που τη γράφει;
Θα σου πω αναλόγως. Δισκογραφικές δουλειές νεοναζί για παράδειγμα δεν έχουν θέση στη συλλογή μου. Το ίδιο συμβαίνει και με υπερφίαλους ακαδημαΙκούς που έμφανίζουν συμπεριφορές στενότερες εγεφαλικά από αυτές ενός δρυοκολάπτη.

Την άποψή μου ως μουσικό ήρθες να ακούσεις.
Η άποψή μου ως άτομο, καλώς ή κακώς είναι δικό μου πρόβλημα και δε θα έπρεπε να σε απασχολεί ούτε στο ελάχιστο. Πάραυτα, δε μπορώ να μη την εκθέσω καθώς επηρεάζει άμεσα και αρνητικά το state of mind με το οποίο βλέπω το  έργο σου.

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #63 στις: 08/09/12, 17:13 »
Νομιζω πως ολα αυτα τα αρνητικα σχολια οφειλονται περισσοτερο στην εισαγωγη που εκανες στην αρχη...αν απλα παρεθετες τη δουλεια σου,ειμαι σιγουρος οτι τα σχολια θα ηταν πιο επιεικη!!!

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #64 στις: 08/09/12, 17:37 »
Νομιζω πως ολα αυτα τα αρνητικα σχολια οφειλονται περισσοτερο στην εισαγωγη που εκανες στην αρχη...αν απλα παρεθετες τη δουλεια σου,ειμαι σιγουρος οτι τα σχολια θα ηταν πιο επιεικη!!!

Τα αρνητικά σχόλια οφείλονται στην κακή μουσική. Το κράξιμο οφείλεται σε ανάγωγη και προκλητική συμπεριφορά. Δεν μπορείς να διαχωρίσεις τα δυο όμως γιατί είναι τόσο μα τόσο αλληλένδετα.  :)

Αποσυνδεδεμένος noe13

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1055
  • Φύλο: Άντρας
  • Slow must go on....!!!!
    • Skype - miflitaXD
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Super Сasual Dating - Genuine Ladies
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #65 στις: 08/09/12, 17:50 »
Νομιζω πως ολα αυτα τα αρνητικα σχολια οφειλονται περισσοτερο στην εισαγωγη που εκανες στην αρχη...αν απλα παρεθετες τη δουλεια σου,ειμαι σιγουρος οτι τα σχολια θα ηταν πιο επιεικη!!!

Τα αρνητικά σχόλια οφείλονται στην κακή μουσική. Το κράξιμο οφείλεται σε ανάγωγη και προκλητική συμπεριφορά. Δεν μπορείς να διαχωρίσεις τα δυο όμως γιατί είναι τόσο μα τόσο αλληλένδετα.  :)
Αντικειμενικα ομως,αν δεν υπηρχαν βαρυγδουπες λεξεις οπως 'επαναστατικο' κλπ,ουτε τα σχολια για τη μουσικη θα ηταν τα ιδια!!!

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #66 στις: 09/09/12, 11:55 »
Αγαπητέ Υπνοβάτη, ανάγωγη συμπεριφορά; Που την είδες την ανάγωγη συμπεριφορά; Ξέρεις τι θα πει ανάγωγη και προκλητική συμπεριφορά; Απεχθάνεσαι την Χρ. Αυγή αλλά αυτο που κάνεις είναι απόλυτα φασιστικό. Θεωρείται ανάγωγη συμπεριφορά να πει κάποιος ότι θεωρεί ότι κάνει κάτι επαναστατικό; Ξέρεις τι λες; Ποιός νομίζεις ότι είσαι; Άκου ανάγωγη συμπεριφορά. Να έρθω και με τον κηδεμόνα μου ή μήπως θα με αποβάλεις από το σχολείο; Κάνεις την κριτική σου, σου απαντώ αν θέλω πάνω στην κριτική σου και τελείωσε. Που την είδες την ανάρμωστη συμπεριφορά. Σε ενημέρωσε το φιλαράκι σου ότι γίνεται ντου, και όρμησες να εκτονωθείς, χωρίς να ξέρεις τι σου γίνεται. Τραγουδάς με το λαρύγγι ψηλά μου λες......και ακούς Metallica που το λαρύγγι του Heatfield κοντεύει να φτάσει στο τσουλούφι του. Με το φανάρι του Διογένη προσπαθούν όλοι να βρουν μια μίξη μπουζουκιού με ροκ, στην μια περίπτωση βρέθηκαν τυχαία οι μπουζουκτζήδες του Νταλάρα με μια ροκ μπαντα, στην άλλη περίπτωση αποσπασματικά μπαινει κάποιος τζουράς σε ένα κομμάτι των Μοντάζ ενω εμένα αυτό είναι η ουσία του στυλ μου....η καρδιά του εδώ και 15 χρόνια.  Το να λες ότι κάποιος είναι ανάγωγος, ενώ δεν είναι, είναι ο μεγαλύτερος φασισμός και ότι πιο ανάγωγο και προκλητικό υπάρχει. Καλή σου μέρα. 

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #67 στις: 09/09/12, 11:59 »
Το επομενο μηνυμα το οποιο θα αφορα επι προσωπικου αναφορα κι οχι το ιδιο το κομματι, θα διαγραφει!

Εαν αισθανομαστε πως αυτο που ακουμε ή αυτο που διαβαζουμε ειναι κατω των προσδοκιων μας, απλως το αγνοουμε. Πολλες φορες η αποχη απο ενα θεμα, ειναι ο καλυτερος τροπος να αποδειξετε πως δεν εχετε την αναγκη να πεσετε στο επιπεδο του θεματος κι αφετερου θα οδηγησει το topic στα "αζητητα".

Οσο συνεχιζετε εναν διαλογο που βλεπετε ξεκαθρα πως δεν οδηγει πουθενα, τοσο περισσοτερο πατημα δινετε στο θεμα να εχει "ζητηση".

Απλη συμβουλη η παραπανω και μια σαφης προειδοποιηση η πρωτη γραμμη.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #68 στις: 09/09/12, 14:13 »
Μη χαμπαριαζεις απο αρνητικα σχολια.
Ηταν αναμενομενο.
Το κομματι θα τυχαινε πολυ μεγαλυτερης εκτιμησης σε αλλο κοινο.
Εκανες απλα λαθος στην επιλογη target group.

Αποσυνδεδεμένος rodanthos2

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #69 στις: 10/09/12, 00:34 »
Αγαπητέ Σπύρο, όπως κατάλαβες δεν καταλαβαίνω τίποτα από αρνητικά σχόλια....συνεχίζω ακάθεκτος. Και εγώ κιθαρίστας είμαι παίζοντας σχεδόν ολόκληρη την δισκογραφία J. Satriani, S. Vai, Y. Malmsteen, V. Moore, κλπ κλπ. αλλά και μεγάλο μέρος της δισκογραφίας του Χιώτη και του Τσιτσάνη. Δεν μπορω να καταλάβω γιατί μια σελίδα για την κιθάρα δεν είναι σωστή επιλογή για να ανεβάσω την μουσική μου. Ξέρω εξ αρχής ότι η μουσική μου δεν μπορεί να απευθυνθεί σε όλους.....

Αποσυνδεδεμένος Spyros Delta

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1117
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • SpyrosDeltaVideos
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #70 στις: 10/09/12, 01:03 »
Δεν μπορω να καταλάβω γιατί μια σελίδα για την κιθάρα δεν είναι σωστή επιλογή για να ανεβάσω την μουσική μου.
Γιατι πολυ απλα, οπως και διαφαινεται, η μουσικη αυτη δεν ειναι για κιθαριστες (για τους περισσοτερους).

Επιπλεον, ειναι και ενημεροι οι περισσοτεροι για το ειδος της μουσικης απο παλιοτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: 10/09/12, 01:05 από Spyros Delta »

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Ροδανθός. Νέος ήχος στην Ελληνική μουσική
« Απάντηση #71 στις: 10/09/12, 02:23 »
Αγαπητέ Σπύρο, όπως κατάλαβες δεν καταλαβαίνω τίποτα από αρνητικά σχόλια....συνεχίζω ακάθεκτος.

Αγαπητέ Ροδανθέ, τα αρνητικά σχόλια που έχεις ακούσει δεν έχουν κανένα λόγο να σε προτρέψουν να μη συνεχίσεις. Αυτό εξυπακούεται. Από κει και πέρα όμως, δεν οφείλεις να διερευνήσεις ποιά είναι η αιτία τους? Γιατι άλλο πραγμα να λες "άκουσα μια κακή κριτική, γιατι άραγε", και άλλο το "δεν καταλαβαίνω απο αρνητικά σχόλια".

Σε θέμα γνώμης έχω να πώ το εξής: Ενω κρύβονται κάποιες ενδιαφέρουσες ιδέες, ωραίες αλλαγές, ΠΙΕΖΕΣΑΙ κατα την άποψη μου να βάλεις το μπουζούκι. Νιώθεις υποχρεωμένος να το στριμώξεις. Ναι κάνεις τη μπουζουκοτρίλια, αλλά το τελικό πέρασμα στο 4:41 (παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα) μαζί με το βιμπράτο του, κλπ, έ, δε το λες και καθαρά μπουζουκίστικο. Προσωπικά νιώθω οτι σκεφτόσουνα κιθάρα. Και αυτό που νιώθω είναι ακριβώς το παραπάνω. Στρίμωγμα με το ζόρι. Για να φτιάξεις το καινούργιο είδος που θες, πρέπει σε αυτό το όργανο, που το θεωρείς χαρακτηριστικό του νέου αυτού είδους, να δωθεί ο απαραίτητος αέρας, να παιχτεί ΜΠΟΥΖΟΥΚΙΣΤΙΚΑ. Το είδος δε χαρακτηρίζεται απο την ενορχήστρωση. Και δυστυχώς, θα συμφωνήσω με τον Υπνοβάτη, οτι μια δουλειά 9 ετών, δημιουργεί ένα άσχημο, για το συνολικό έργο, συναισθηματικό δέσιμο.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
2 Απαντήσεις
4751 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/02, 18:41
από marios009^
0 Απαντήσεις
3418 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 21:14
από Θοδωρής
511 Απαντήσεις
145277 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/12, 22:35
από Μelexdy
5 Απαντήσεις
5174 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/11, 16:50
από Anaximandros
0 Απαντήσεις
3623 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/09/07, 01:11
από ssIonion1934
0 Απαντήσεις
2981 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/05/09, 02:47
από AderfiTouEleous
6 Απαντήσεις
4339 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/12, 13:59
από vagtanplan
7 Απαντήσεις
5871 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/05/13, 22:58
από Βραζίλης
6 Απαντήσεις
25934 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/04/15, 00:15
από Chilly-Gilly
3 Απαντήσεις
5650 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/06/16, 13:50
από Βραζίλης