Αποστολέας Θέμα: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ  (Αναγνώστηκε 16306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geosim

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • η ώρα είναι μία
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #25 στις: 15/12/06, 01:06 »
Δεν φταιν σε τίποτα τα υπέροχα μυστικά, όταν τα εγκλωβίζουμε σε γραμματοσειρές και artwork αισθητικές.

Αναγνωρίζω όμως ότι είναι λίγο άχαρο να "πάρεις θέση" στην κυκλοφορία ενός άλμπουμ. Το άγνωστο, οι προσδοκίες, οι επιρροές, σε οριζοντιώνουν προκειμένου να "αντικειμενικοποιήσεις" την κάθετη υποκειμενικότητά σου. Άχαρο δηλαδή, να ταξινομήσεις συναισθήματα με λογική ιπποδρομιών (άλογα που κουράστηκαν, κακές τακτικές, φαβορί που δεν δικαίωσαν).

Σαν απόπειρα επικοινωνίας-συνενοχής βλέπω και αυτό το άλμπουμ του Θανάση, που έχει καταφέρει ισχυρά πλήγματα στην αντικειμενικότητά μου, το ομολογώ.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/12/06, 01:07 από geosim »

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #26 στις: 15/12/06, 03:06 »
Ο Διάφανος είναι ένας δίσκος που δεν μου πρόσφερε την ίδια συλλογική ικανοποίηση που μου χάρισε απλόχερα η Βροχή του, στην οποία κι αισθάνθηκα πως συγχώνευσε την πλέον ώριμη πειραματική του έκφραση, αβίαστα και σχεδόν αναπόφευκτα. Και λέω σε συλλογικό μονάχα, γιατί κατά διαστήματα βίωσα την απόλαυση μιας τραγουδοποιίας ρηξικέλευθης, μοναδικής κι εύστοχης, που αντιστέκεται στην κοινοτοπία και τα καλούπια τόσο σθεναρά, όσο λίγες. Όσο όμως κι αν ξεχείλωσα την ανοχή μου, δεν ένοιωσα πως θα μπορούσε να με αφορά κατά οιονδήποτε τρόπο ο φόρος τιμής του "You The Universe", εκτός κι αν ανήκα στους άμεσα, έστω και ψευδωνύμως, τιμώμενους.

Ο μοναδικός μου φόβος κατά καιρούς με τον Θανάση δεν είναι η ενδεχόμενη ένδεια ιδεών, αλλά η αυθεντικότητα μερικών δειγμάτων προωθημένης δημιουργίας κι η ελπίδα να μην αποτελούν αυτοσκοπό και εμβόλιμους λόγους διαφοροποίησης από το μέσο όρο. Σκεπτόμενος φωναχτά αυτή τη στιγμή, δεν είναι κάτι που του το προσάπτω απαραίτητα...πιθανότατα να με πήραν και τα χρόνια και να δυσκολεύομαι καμιά φορά να αποδεκτώ με ευκολία πως ένας  αναμφίβολα εξαιρετικός, μα συνάμα ορθόδοξος και δημώδης τραγουδοποιός, μετεξελίχθηκε σε μια μουσική περσόνα με avantgarde χαρακτηριστικά κι υπερρεαλιστικούς συνειρμούς με μύγες και βαλς. Δεν αποκλείω φυσικά τίποτα, γι' αυτό και το θέτω μονάχα ως προβληματισμό, στον οποίο δεν έχω δώσει ακόμα συγκεκριμένη απάντηση.

Κατά τα άλλα θα συμφωνήσω απόλυτα και με τον Kain πως μιλάμε για ένα δίσκο παρέας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται: χαλαρότητα, μεράκι, αυτοσχεδιαστική αισθητική, ζεστασιά. Ταυτόχρονα κι ένας δίσκος που εκ των πραγμάτων θα υπολειπόταν σε συνοχή, μια και μιλάμε για κομμάτια διάσπαρτα στο χρόνο και παραλειπόμενα που έπρεπε αργά ή γρήγορα να βρουν τη δισκογραφική τους θαλπωρή. Έχεις όμως έναν ιδιαίτερο τρόπο ο Θανάσης να σε πείθει πως ακόμα κι αυτό που ενδεχομένως δε σε κερδίζει, βρίσκεται τουλάχιστον ένα σκαλοπάτι από τις καλύτερες δουλειές πολλών μετρίων που μας κατακλύζουν.

Κι εν πάσει περιπτώσει, συνεχίζω να προτιμώ έναν απλώς καλοδεχούμενο και με διακυμάνσεις Θανάση, από οποιονδήποτε νέο δισκο του Νταλάρα ή του Βασίλη "ζούμε για να σ' ακούμε". Όταν ο τελευταίος φύγει από τη ζωή, θα κάνουν χρυσές δουλειές τα κοράκια!

Αποσυνδεδεμένος apax3001

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #27 στις: 15/12/06, 17:37 »
όσο τον ακούω το δίσκο τόσο μου αρέσει περισσότερο..το' χει αυτό ο Θανάσης..άλλωστε η ελληνική μουσική σκηνή δεν έχει και πολλούς του είδους του.."η βροχή από κάτω"όμως δεν με έπεισε..προσωπική θέση εκφράζω..για κάποιους μπορεί να ήταν ο κορυφαίος δίσκος του..μου άρεσε πολύ ο δίσκος του Χαρούλη..και του Θαλασσινού..δεν άκουσα ακόμη του Ζερβουδάκη..συνεχίζω πάντα με Βασίλη και Γιώργο..οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται.. δεν τσιμπάω στις έντεχνα κατασκευασμένες προκλήσεις κάποιων πως το ροκ ήταν μόνο ο Σιδηρόπουλος ή κι ο Αγγελάκας..για τον οποίο έχασα πάσα ιδέα όταν καταφέρθηκε απαξιωτικά εναντίον του Βασίλη σε συνέντευξη στο περιοδικό schooligans.. ποιος..ο Αγγελάκας..ο οποίος μου αρέσει επίσης ..σε ελάχιστα όμως τραγούδια του..αυτά..

Edit by witchking: Παρακαλώ να μείνουμε επί της κριτικής του δίσκου και όχι επί προσωπικών απόψεων περί οτιδήποτε άλλου. Να μην σχολιαστούν οι απόψεις από τα μέλη ώστε να μην βγει off topic το θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: 16/12/06, 09:22 από Witchking »

Αποσυνδεδεμένος Ο ΠΕΧΛΙΒΑΝΗΣ

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο Γιάννης Βιλιώτης... μεγάλος αδερφός και παιχτης
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #28 στις: 25/02/07, 16:20 »
ΘΑΝΑΣΗΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΘΑΝΑΣΗΣ!!!;όσο για το φίλο που λέει ότι τον ανακαληψε πρέπει να είναι απο τα μέρη του κανείς για να τον έχει ανακαλυψει ....Πάντως εγω τον πρωτοείδα το χειμώνα του 92 στο blues στην Καρδίτσα. Και για να επανέρθω στο διάφανο ένα θα πω μόνο δείτε τι γίνεται όταν δένει μια παρέα ... γιατί παρέα τον έχει γράψει όλο το δίσκο ... πολλά μπράβο σε όλους λοιπόν 8)
....για να κοιτάει από ψηλά του κόσμου τη ραστώνη να ξεχαστεί σαν των βουνών το περσυνό το χιόνι...

Αγγέλα

  • Επισκέπτης
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #29 στις: 22/08/07, 15:00 »
Τώρα τελευταία αγόρασα το cd του θανάση παπακωνσταντίου που λέγεται "Διάφανος". Τον έχω ακούσει 3456620953 φορές! Είναι καταπληκτικός! Τα τραγούδια, οι ερμηνευτές (Μάλαμας, Φριτζήλα, Σιώτας κ.λπ.) είναι εξαιρετικοί. Γενικά μπορώ να πω ότι είναι μία προσεγμένη δουλειά. Πείτε κι εσείς τη γνώμη σας!

« Τελευταία τροποποίηση: 22/08/07, 19:31 από Αγγέλα »

Αποσυνδεδεμένος parlats

  • Μουσικοπαρμένος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3353
  • Φύλο: Άντρας
  • Δεν Μασάω τίποτα εκτός από φαγητό!!!
    • Προφίλ
    • Myspace
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #30 στις: 22/08/07, 15:20 »
Συγχώνευσα τα 2 θέματα.
Παρακαλώ να είστε πιο προσεκτικοί όταν ανοίγετε θέματα, με μια απλή αναζήτηση μπορείτε να δείτε αν έχει ξαναμπεί το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #31 στις: 22/08/07, 15:28 »
Τί να πω??
 ΑΠΛΩΣ ΤΕΛΕΙΟ!!!!!!!!! ;) ;) ;) ;) ;) ;)
Ά ρε Θανάση.... Σταθερή αξία!!!!!!!!!! :D :D :D ;) ;) ;) ;)

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #32 στις: 23/08/07, 02:12 »
(Η Βροχή Από Κάτω δεν είναι σαν να την έφτιαξε κάποιος απ' το σπίτι του με Cubase κι ένα σωρό VST και DX;)
Παιδιά, ο Διάφανος καταπληκτικός δίσκος! Απ' τους πιο δυνατούς δίσκους που έχει βγάλει! Πωω και στην Αμερική που αναλύει ντιμινουίτα με τα μπάσα (εννοώ τις μπάσες χορδές τις κιθάρας) ο Θεός ο Μυστακίδης στο τέλεια καθορισμένο μέρος, είναι πόρωση!
Και φυσικά, δεν ξέρω ποιο είναι το αγαπημένο μου απ' αυτό το δίσκο: ''Η Μοσχαροκεφαλή'' ή ''Στην Αμερική''; Πολύ δύσκολο δίλημμα. Τραγουδάρα επίσης και η Κοιλάδα!

Αποσυνδεδεμένος Mίκα

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1036
  • Φύλο: Γυναίκα
  • We are the facilitators of our own creative evolut
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #33 στις: 23/08/07, 02:15 »
Και το ''360χιλ'' με τν Φριτζήλα κυριολεκτικά ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Angy

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 73
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αλλάζουν δρόμοι και μορφές κι οι εποχές αλλάζουν..
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #34 στις: 23/08/07, 02:49 »
πολυ καλό το cd και το διαφανος απο τα καλύτερα του θανάση που έχω ακούσει... Αλλά τι να σας πω ρε παιδιά, αυτή τη μαρθα δεν την αντέχω...όχι οτι μου χει κάνει τίποτα, δεν ξέρω γιατί, πραγματικά!
Μάθε τη γλώσσα της σιωπής
κι ύστερα έλα να μου πεις
πως κλίνεται το "σ'αγαπώ"...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #35 στις: 30/08/07, 15:27 »
Και το ''360χιλ'' με τν Φριτζήλα κυριολεκτικά ΤΑ ΣΠΑΕΙ!!!!

Όχι η Φριντζήλα αλλά οι μουσικοί ;D Ας μην έκανε αυτές τις καταπληκτικές γέφυρες ο Μυστακίδης, να βλέπαμε αν θα τα έσπαγε :P
Όχι εντάξει, ωραία το λέει η Φριντζήλα.

Αποσυνδεδεμένος Μελίνα

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λέω παραμύθια να ξορκίσω το κακό...
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #36 στις: 02/09/07, 23:37 »
Καταπληκτικό cd!!! Από τα αγαπημένα μου!!!
Άλλα θέλω κι άλλα κάνω κι έφτασα ως εδώ...
Λάθη στραβά και πάθη, μ' έβγαλαν σωστό...

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #37 στις: 10/10/07, 19:45 »
Παίδες, όποιος ενδιαφέρεται για τον εν λόγω δίσκο, ας μου στείλει ΠΜ.

Τον ακούω, τον ξανακούω, δεν ξέρω αν μ' αρέσει ή αν με χαλάει σε μερικά σημεία. ???

Αποσυνδεδεμένος Fusalida

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πως ο πόνος και η συντριβή γίναν τεχνη στην tv?
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #38 στις: 10/10/07, 20:38 »

Δε ξέρω αν αναφέρθηκε από κάποιον ή αν το έχω ξάνα αναφέρει εγώ!
Άλλα μια που επαναφέρατε αυτό το θέμα....ας το πω ή ας το...ξαναπώ! ;D

Αφήστε το cd να παίξει μετα τη μοσχαροκεφαλή.....μέτα από αρκετή ώρα θα ακούσετε τον Σωκράτη μαζί με τους άλλους σε μια απίστευτη κατάσταση! Σε μια κατάσταση..."κρασάκι μου συγχώραμε που σε κακολογάω με πιάνει μαύρη ταραχή όταν σε συναντάω..."

Όσο για την άποψη μου για το Θανάση....ας μη τα ξαναλέμε! Είναι πρωτοπορία για τα ελληνικά δεδομένα..

Μόνο να σας θυμήσω ότι....αχ αχ αχ....ότι θα αργήσουμε να τον ξαναδούμε ζωντανά! Ένα-δυο χρονάκια θα'ναι στα στούντιο μέσα...

Σύνδρομο στέρησης θα πάθω! Μέχρι τότε θα συμβιβαστώ....Δε ξέρω που γεννήθηκα (παιδάκια), θυμίστε μου που πάω;;;Ξέχασα αυτούς που έψαχνα κι αυτούς που αγαπάω...ή αλλιώς....Γι'αυτό αμά δείτε μάγκες μου, έτσι όπως τραγουδάω ρίχνω το σώμα μου μπροστά σα να σας προσκυνάω...ή αλλιώς;;; Βαθιά πληγή, παλιά πληγή μονακριβη δική μου, την ξεριζώνω απ'την καρδιά φυτρώνει στην αυλή μου....κλπ κλπ κλπ...

Εντομετάξυ έβγαλε κι ο Σωκράτης τους Δρόμους...αν και δεν έχω ενθουσιαστεί ακόμα...με κάτι έχω να ασχολούμαι τουλάχιστον!

"....Που σαι Θανάάάάάάση, που 'σαι Θανάάάάάση.....ήθελα να σ'ανταμωνά....."
Ποιο θρόνο θέλουν να σου δώσουν, που η Άτροπος δε θα τον πάρει;
Φερνάντο Πεσσόα

www.arrwstherinys.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Anaximandros

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 595
  • Τα καλύτερα έρχονται!
    • Προφίλ
Απ: ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ - ΔΙΑΦΑΝΟΣ
« Απάντηση #39 στις: 10/10/07, 20:43 »
Πολύ σωστή η παρατήρηση της Fusalida. Αν και με χαλάει λιγάκι αυτό το ύφος του φτιαγμένου Σωκράτη αλλά ντάξει, πάνω απ' όλα η καλή παρέα :)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5046 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/12/07, 23:54
από Mrs Brightside
198 Απαντήσεις
66831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/08/07, 13:04
από Αγγέλα
20 Απαντήσεις
10465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/06, 14:15
από Fusalida
6 Απαντήσεις
3445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/09/07, 12:51
από Anaximandros
24 Απαντήσεις
7421 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/12/07, 19:30
από Mrs Brightside
9 Απαντήσεις
7427 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/09, 09:08
από ερεβος
1 Απαντήσεις
2837 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/08, 02:27
από Kli Klis
9 Απαντήσεις
4173 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/09, 14:58
από TheVrachnoprofiter
8 Απαντήσεις
4392 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/02/11, 11:41
από johntziallas
0 Απαντήσεις
3513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/03/17, 16:14
από MARIOS F