Αποστολέας Θέμα: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!  (Αναγνώστηκε 16358 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #50 στις: 09/04/14, 16:22 »
Αγαπητέ Τάκη, δεν θα ήθελα να σε αποσυντονίσω, ειδικά τώρα που έχεις πάρει την απόφασή σου, όμως οφείλω  ;D  να σε ενημερώσω για την ολοκαίνουρια Classic vibe με το συλλεκτικό aztec gold χρώμα που αναμένεται...  >:D >:D >:D  (έλα να βράζει το GAS  ;D )
 
http://www.thomann.de/gr/fender_sq_60th_anni_classic_vibe_stra.htm
 
http://www.fender.com/squier/series/classic-vibe/squier-60th-anniversary-classic-vibe-50s-stratocaster-maple-fingerboard-aztec-gold/
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/14, 16:25 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #51 στις: 09/04/14, 19:26 »
Φιλοοος....ε δεν υπαρχεις ρε χαχαχαχα..... ;D :D :D
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #52 στις: 09/04/14, 19:47 »
Μακαρι να την δουμε και απο κοντα (Νακας)...

Και βινδεο  ;) :

Squier 60th Anniversary Classic Vibe Stratocaster Electric Guitar


Squier 60th Anniversary Classic Vibe Aztec Gold Strat Demo at Nevada Music
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/14, 19:48 από Kosthrash »
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #53 στις: 09/04/14, 19:53 »
Μααααα squier......χαχαχαχαχαχαχα ( πλΑκα κανω ρεεεεεεε)

Κωστας οποτε θελεις να παιξεις με την αντιστοιχη επετειακη του 2004 50th An. Mexico...ελα μια βολτα απο Γλυφαδα.

Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Kosthrash

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1589
  • Φύλο: Άντρας
  • Guitarholic
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #54 στις: 09/04/14, 20:01 »
Σ'ευχαριστω πολυ Βαγγελη για την προσκληση, με την πρωτη ευκαιρια θα σου'ρθω  ;D

(Προς το παρον κανω μπειμπι σιτινγκ τα απογευματα μετα μουσικης  ;D - ο μικρος μου ειναι 5 μηνων και ο μεγαλος 7 χρ...)
Life is too short for bad tone

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #55 στις: 09/04/14, 21:05 »
Κωστααααα εχω και απαντα απο μωρουδιακα.....σε λιγο μεγαλύτερες ηλικίες αλλα απαντα χαχαχαχα
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #56 στις: 09/04/14, 21:16 »
Αγαπητέ Τάκη, δεν θα ήθελα να σε αποσυντονίσω, ειδικά τώρα που έχεις πάρει την απόφασή σου, όμως οφείλω  ;D  να σε ενημερώσω για την ολοκαίνουρια Classic vibe με το συλλεκτικό aztec gold χρώμα που αναμένεται...  >:D >:D >:D  (έλα να βράζει το GAS  ;D )
 
http://www.thomann.de/gr/fender_sq_60th_anni_classic_vibe_stra.htm
 
http://www.fender.com/squier/series/classic-vibe/squier-60th-anniversary-classic-vibe-50s-stratocaster-maple-fingerboard-aztec-gold/



Διάβολος, διά-βάλλω.!!!!Ξέρεις εσύ την ετυμολογία της λέξης.!!!!!Το baby-siting είναι εξ ορισμού έργον στάσιμον.Η δράση του περιορίζεται στην παρατήρηση, στην φύλαξη και προσοχή ατόμων βρεφικής ηλικίας όπου αδυνατούν να προφυλάξουν εαυτόν.
Στάση ίσον-και- αργία.Αργία μήτηρ πάσης κακίας.Κακία ίσον γέννησις διαβολής.!!!χα χα χα
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #57 στις: 09/04/14, 21:30 »
Ωραίος, καλή τύχη. Έχεις σκεφτεί τι χρώμα θα την κάνεις;


Ναί.!!
Κοραλλί το body και καρα γυαλιστερό, super glossy :o .!!!!Το μανίκι maple satin.!!! ;) Στα κλειδιά θα εν θέσω μια 3D νότα.!!!Τρείς μονοί μαγνήτες κι όπως μου είπε ο Ντούκας θα τους στήσει έτσι (ηλεκτρικά εννοώ) ώστε να μην κάνει hum ο ευρισκόμενος στην γέφυρα και γενικώς ο bridge μαγνήτης να μην "πριμάρει".Θέλω στρογγυλό ήχο γενικότερα.Για τα υπόλοιπα είμαστε ακόμη στις συζητήσεις.Δεν θα γίνει γρήγορα η κιθάρα.Έχω αποφασίσει να φάω 1.000 ευρώ στα τηλ/να με τον ντούκα.χαχα χα
Εν τέλει ο ντούκας δεν βγάζει λεφτά απ τις κιθάρες.Έχει σύμβαση με τον οτε και παίρνει προμήθεια απ τις συνδιαλέξεις.χα χα χα
« Τελευταία τροποποίηση: 09/04/14, 21:32 από takis kampadis »
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #58 στις: 09/04/14, 21:47 »
Όχι τίποτε άλλο παρά περιμένω να ξηλώσω απ το άβαταρ την ρημάδα την ibanez.Μην ακουστώ βέβηλος το κιθαράκι είναι ωραίο και ακούγεται ωραία αλλά...εμένα δεν μ αρέσει.Τι να κανω ρε παιδιά το θέμα είναι κάτι σαν τα γκομενικά.Την βλέπεις και σου κάνει κλίκ, σου μιλάει και ακούς τις λέξεις σαν κελάηδημα πουλιού.Σ ακουμπάει και νοιώθεις το ac/dc να τρέχει σαν τρελλό στο δέρμα σου.Απ την άλλη έρχεται φίλος και σου λέει "γνώρισα μία και έτσι κι αλλοιώς και τέτοια...." την γνωρίζεις και λες "μα πως μπορεί αυτός......" κ.λ.π. κ.λ.π.
Εντάξει έχουμε βρεθεί και με κάποιες που δεν σου γεμίζουν το μάτι αλλά μετά............
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΧΗΜΕΙΑ.!!!!
ΑΥΤΗΝ ΚΥΝΗΓΆΜΕ, ΤΗΝ ΧΗΜΕΙΑ.!!!!
ΜΟΛΙΣ ΚΑΤΣΕΙ.....Ε ΡΕ ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ.!!!!ΧΑΜΟΣ.!!!!   
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #59 στις: 12/04/14, 20:39 »
Δεν υπάρχει πιο ωραία κατάσταση στο χώρο των μουσικών οργάνων από αυτόν της χειροποίητης κατασκευής. Ειδικά στα ακουστικά όργανα και στα παραδοσιακά... Όσο για τις ηλεκτρικές κιθάρες, μακάρι και 'γω να μπορέσω κάποια στιγμή να έχω το ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΜΟΝΑΔΙΚΟ μουσικό όργανο, κομμένο και ραμμένο στα μέτρα μου. Δυστυχώς για οικονομικούς λόγους δεν το έχω κάνει ακόμα.... είναι κάτι αντιστοιχο με το custom shop... και μάλιστα πιο φθηνό από τα αντίστοιχα των γνωστών κατασκευαστών.. Με τα χίλια στηρίζουμε Έλληνες οργανοποιούς...!!!!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #60 στις: 12/04/14, 21:07 »
είναι κάτι αντιστοιχο με το custom shop... και μάλιστα πιο φθηνό από τα αντίστοιχα των γνωστών κατασκευαστών.. Με τα χίλια στηρίζουμε Έλληνες οργανοποιούς...!!!!

Υπάρχει μία ελάχιστη διαφορά βέβαια. Πώς λέμε 'Τί Λοζάνη, τί Κοζάνη'?? Ε! Κάπως έτσι είναι... Ας μην υπερβάλλουμε φίλε μου.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #61 στις: 12/04/14, 22:46 »
Στην Ελλαδα εχουμε την τυχη να εχουμε πολύ καλους οργανοποιους των οποιων οι κιθάρες ειναι πολες φορες ανωτερες απο τα γνωστα custom shop....Απλα πρεπει να ξεκολλήσουμε απο τα λογκο των δεδομενων εταιριων ( αυτο δε φανταζομουν ποτε οτι θα το πω χαχαχαχαχα) .
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #62 στις: 12/04/14, 23:36 »
Με γρύφους μιλάς γέροντα... :)

Εξαρτάται...Σε τί κιθάρες αναφέρεσαι και σε ποιους κατασκευαστές (ακουστικές, ηλεκτρικές, ρεμπετο-κίθαρα, κλπ), πώς ορίζεις εσύ προσωπικά την καλή κιθάρα και το 'ανώτερο' και φυσικά πώς κάνεις την σύγκριση, π.χ fender custom shop vs custom shop έλληνα κατασκευαστή και βεβαίως κοιτώντας ποια χαρακτηριστικά, ώστε να μπορείς ν'αποφανθείς ως προς το τί είναι ανώτερο. Προφανώς και υπάρχουν πολλοί καλοί Έλληνες κατασκευαστές και προφανώς δεν κολλάμε στο logo :)  Αλλά προσωπικά, επ'ουδενί δεν ενστερνίζομαι τον όρο 'βουρ όλοι στους έλληνες κατασκευαστές γιατί είναι καλύτεροι', ούτε και φυσικά το 'ας δώσουμε 7000Ε για fender custom shop', γιατί είναι καλύτερο. Αυτά βέβαια συνάδουν αποκλειστικά με τις προσωπικές μου εμπειρίες... :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος onireum

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #63 στις: 13/04/14, 17:02 »
Όλα είναι σχετικά αλλά υπάρχουν μερικές αλήθειες. Σίγουρα η fender είναι καλή και σίγουρη επιλογή, αλλά πιστεύω η "φάση" της προσωπικής επαφής (και όχι μέσω ηλεκτρονικής φόρμας), είναι ανώτερη και μπορεί να φέρει καλύτερα αποτελέσματα. Π.Χ. δοκίμασε και εκείνον το μαγνήτη, ή δες και εκείνο το μπράτσο ΑΦΟΥ έχεις φτιάξει το όργανό σου... Μετά αποκτάς άλλη σχέση (και τα πρίζεις και λίγο παραπάνω) στον οργανοποιό, αλλά έτσι χτίζεται αυτό... σε αντίθεση με την πιο "αυτοματοποιημένη" και "τυποποιημένη" επικοινωνία με μια πολυεθνική εταιρία.  Μεράκι, αγάπη, επαφή, τροποποίηση = Έλληνας οργανοποιός!!!!


ΥΓ έχουμε και Έλληνες κατασκευαστές μαγνητών, πεταλιών κλπ οπότε το θέμα έχει και επεκτάσεις, οπότε το κλείνω εδώ.. :p

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #64 στις: 13/04/14, 21:31 »
onireum για κάποιο λόγο βλέπεις τα πράγματα λίίίίίίίίίγο πιο απλοποιημένα απ'ότι είναι στην πραγματικότητα. Φυσικά και μπορείς να εφαρμόσεις το 'μεράκι, αγάπη, επαφή, τροποποίηηση = Έλληνας οργανοποιός' και σίγουρα μπορείς να υιοθετήσεις το 'στηρίζουμε τους έλληνες οργανοποιούς'. Αν είσαι κι εσύ ένας από αυτούς ή εάν έχεις θετικές προσωπικές εμπειρίες, μαζί σου. Προσωπικά όμως, επειδή η εμπειρία μου έχει αποδείξει το αντίθετο μέχρι τώρα και κυρίως πως τα πράγματα είναι λίγο πιο σύνθετα από ένα απλό 'Αγάπη και φροντίδα στον Έλληνα οργανοποιό γιατί βλέπω το όργανο κατά την κατασκευή' θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω με την ιδέα σου και κυρίως με την γενικευμένη άποψή σου. Σαφέστατα και υπάρχουν καλοί Έλληνες οργανοποιοί, δεν μειώνω κανέναν, αλλά δυστηχώς δεν φτάνει από μόνο του.

Πιο συγκεκριμένα...
Για παράδειγμα, το 'δοκίμασε κι εκείνον τον μαγνήτη' δεν ταιριάζει σε custom shop όργανο. Όσοι φτάνουν σε τέτοιο επίπεδο ξέρουν πολύ καλά τί μαγνήτες χρειάζονται, τί μπράτσο και δεν περιμένουν από κανέναν 'John Cruz' να τους υποδείξει. Επίσης το να δεις τί μπράτσο χρειάζεσαι ΑΦΟΥ έχεις φτιάξει το όργανό σου προφανώς δηλώνει άγνοια προσωπικής επιλογής και σίγουρα βεβαιώνει πως βρίσκεσαι σε αναζήτηση του τί σε βολεύει. Με άλλα λόγια, δεν υπάρχει λόγος να ψαχτείς για custom shop όργανο την στιγμή που προφανώς δεν έχεις παίξει με τα ήδη έτοιμα και δεν γνωρίζεις τις αναγκαίες διαφορές. Πώς περιμένεις να καταλάβεις αν το Soft C σε βολεύει καλύτερα από το V, ή τα jumbo frets είναι καλύτερα από τα vintage με μία ώρα ας πούμε παιξίματος? ???

Αυτό εννοώ όταν αναφέρομαι σε πολυπλοκότητα. Δεν ασχολούμαι καθόλου με το θέμα 'Fender vs Mistral οργανοποιού' καθώς δεν μας απασχολεί.
Αν θες να το γενικεύσουμε λοιπόν, βρίσκεις ένα όργανο από έλληνα κατασκευαστή, βρίσκεις κι μία fender custom shop για παράδειγμα με ίδιους μαγνήτες, τις συνδέεις στον ίδιο ενισχυτή και μετά ψάξε τις διαφορές, όσον αφορά στον ήχο, στα ξύλα, στο βάρος, στο playability και σε ότι σ'ευχαριστεί.

Το παραπάνω το έχω κάνει. Δυστηχώς με ακουστική γνωστής εταιρείας και μίας έλληνα γνωστού κατασκευαστή. Από αυτά που γράφω καταλαβαίνεις ποιο ήταν το αποτέλεσμα... :)

Φυσικά αν εσένα σ'ευχαριστεί ο Έλληνας και νοιώθεις πιο σίγουρος, ξαναλέω μαζί σου. Απλά δες το λίγο πιο σύνθετα. Αυτά.

Χαιρετώ :)
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 21:33 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #65 στις: 13/04/14, 21:41 »
Το παραπάνω το έχω κάνει. Δυστηχώς με ακουστική γνωστής εταιρείας και μίας έλληνα γνωστού κατασκευαστή. Από αυτά που γράφω καταλαβαίνεις ποιο ήταν το αποτέλεσμα... :)
Ένα σχόλιο ΜΌΝΟ πάνω σε αυτό....

Δυστυχώς δεν αποτελεί επαρκές στατιστικό δείγμα για γερή υποστήριξη των επιχειρημάτων σου... :)
Μπορεί να ήταν μάπα το μοντέλο....μπορεί κακός ο συγκεκριμένος κατασκευαστής....

Δεν παίρνω κάποια θέση! Απλά επισημαίνω αυτό....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #66 στις: 13/04/14, 21:50 »
@hot_sauce
Και πολύ καλά κάνεις. Δεν το ανέφερα σαν στατιστικό παράδειγμα ούτε για να στηρίξω τα επιχειρήματά μου. Περισσότερο σαν μία δική μου περίπτωση. Άλλωστε συμφωνώ, για τους Έλληνες οργανοποιούς έχω ακούσει πολύ καλές κριτικές (ειδικά για ηλεκτρικές). Δεν είναι αυτό το θέμα μου.

Η γενικότερη τοποθέτησή μου αφορά στο 'Βουρ όλοι στηρίζουμε Έλληνες οργανοποιούς'. Και συμπληρώνω. Προφανώς και δεν θα πλήρωνα για Fender custom shop για διάφορους λόγους. Αν όμως δεν τις βάλω δίπλα δίπλα με μία ενός Έλληνα, τότε σαφέστατα δεν παίρνω θέση. Εδώ μέσα δυστηχώς ή ευτυχώς διαβάζουν και αρκετοί με λιγότερες γνώσεις από εμένα (και φυσικά άλλοι με περισσότερες :) ). Οι γενικεύσεις λοιπόν θέλουν προσοχή. Αυτό επισημαίνω. Κι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω κι από άλλους, το 'custom shop' όργανο θέλει προσοχή και γνώση, εκτός κι αν ανήκει κάποιος σε αυτούς που απλά τους εξιτάρει η ιδέα του... 'μοναδικού'.

Προσωπικά λοιπόν, δεν θα πήγαινα σε έλληνα κατασκευαστή αλλά ούτε και σε Custom Shop. Μπορώ να κάνω την δουλειά μου και με διαφορετικούς τρόπους, κυρίως επειδή γνωρίζω τί θέλω. Μπορώ όμως να το δικαιολογήσω. Δεν γενικεύω την άποψή μου. Απλά το αναφέρω ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #67 στις: 13/04/14, 22:00 »
Σ'αυτό συμφωνώ μαζί σου.
Οι γενικεύσεις δεν έχουν νόημα...
Καλοί οι Έλληνες κατασκευαστές απ'την άποψη πως τους έχεις "δίπλα" σου για ό,τι χρειαστείς επί της διαδικασίας κατασκευής ή και μετά αλλά το θέμα έχει πολλές πτυχές πέραν αυτής.

Απλά, ίσως διαφωνήσω στο ότι πρέπει να ξέρεις απόλυτα τι θέλεις πριν χτυπήσεις την πόρτα ενός Έλληνα οργανοποιού....Πρέπει να χεις μια ιδέα φυσικά αλλά μπορεί και με τη βοήθειά του να φτιάξεις ένα ικανοποιητικό όργανο...Δεν χρειάζεται να ναι το τελευταίο σου...Πληθαίνοντας τις εμπειρίες σου μπορείς, στο μέλλον, να πάρεις κάτι άλλο ανάλογα με τις νέες παικτικές και ηχητικές επιλογές και ανάγκες σου!

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #68 στις: 13/04/14, 22:06 »
Κοίτα αυτό το τελευταίο που αναφέρεις, θεωρώ πως έχει να κάνει με το πώς πορεύεται κανείς στη ζωή του γενικότερα (και φυσικά δεν σχετίζεται τόσο άμεσα με την παραπάνω θέση μου). Προσωπικά προτιμώ να αποκτήσω μία άποψη από δοκιμές μέχρι να καταλήξω σε αυτό που θα φτιάξω, κυρίως γιατί τα χρήματα είναι αρκετά. Άλλοι νοιώθουν καλύτερα με το 'custom made' όργανο, άλλοι πάλι ψάχνονται και θεωρούν καλύτερο αυτό τον τρόπο ή τον τρόπο 'αγοράζω και πουλάω'. Προσωπικά, προτιμώ να ψάχνομαι πολύ πριν αγοράσω κάτι, κυρίως επειδή δεν μου αρέσει να πουλάω ή να μου μένουν άχρηστα πράγματα. Αλλά αυτό είναι η προσωπική μου εκτίμηση και γενικότερη στάση, κάτι που σε καμία περίπτωση δεν μεταφράζεται ως σωστή :) 
« Τελευταία τροποποίηση: 13/04/14, 22:08 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος vegos

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1072
  • Φύλο: Άντρας
  • Άμα μεγαλώσω, θα γίνω κιθαρίστας...
    • Skype - amagla
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • MoschatoWeather
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #69 στις: 13/04/14, 23:24 »
Είχα γράψει διάφορα, και τα έσβησα  ;D

Μία συμβουλή δίνω, ως άσχετος, αλλά την ακολουθώ χρόνια:

Κάνε (στη συγκεκριμένη περίπτωση ψώνισε) αυτό που λέει η καρδιά σου.

Αν είσαι ψυχολογικά ικανοποιημένος, θα σου βγει σούπερ η αγορά :)

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #70 στις: 14/04/14, 04:24 »
Είχα γράψει διάφορα, και τα έσβησα  ;D

Μία συμβουλή δίνω, ως άσχετος, αλλά την ακολουθώ χρόνια:

Κάνε (στη συγκεκριμένη περίπτωση ψώνισε) αυτό που λέει η καρδιά σου.

Αν είσαι ψυχολογικά ικανοποιημένος, θα σου βγει σούπερ η αγορά :)


Έτσι είναι.Φέρνω παράδειγμα κάτι που μου συνέβη σήμερα.Έχω βάλει αγγελία να πουλήσω μια ibanez semi hollow body.Eίχα προτάσεις και μάλιστα υπήρξε ενδιαφέρον από κάποιον να κλείσει η πώληση.Οί λόγοι που με έκαναν να θέλω να την πουλήσω ήταν δύο.1.στενό τάστο που μου δημιουργούσε πρόβλημα στα δάχτυλα 2.τζαζάρει  και πριμάρει ηχητικά (για τα γούστα μου).Όμως σαν κιθάρα μου άρεσε όπως και σαν κατασκευή.Ιδιόμορφη. πιστεύω είναι απ τις κιθάρες που αρέσουν ή δεν αρέσουν (πάντα σαν σχήμα, ξύλα και χρώμα εννοώ).
Όπως είναι γνωστό εδώ ήδη έχω ξεκινήσει την διαδικασία της κατασκευής μιας partscaster στον Ντούκα.
Σήμερα λοιπόν έπιασα την κιθάρα και μάλιστα ξόδεψα μαζί της ένα 3ωράκι.Ανάμεσα στα λιγόλεπτα διαλείμματα την κοίταγα και την ξανακοίταγα.Προς το τέλος λέω "δεν πας πουθενά, εδώ θα κάτσεις μου σπας τ αρ@#$@$δια αλλά σ αγαπάω" "θα σε φέρω απο δώ, θα σε φέρω από κεί, που θα μου πας, στο τέλος θα σε παίξω" σκέφτηκα λοιπόν να της πειράξω μαγνήτες κι ότι άλλο μούρθει, κι όπου μας βγάλει.
Αφού το γκομενάκι το γουστάρω-κι ας μου σπάει που και που τ αρ@#$@δια.Δεν το χωρίζω.!!!!
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

Αποσυνδεδεμένος vagtanplan

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
  • Φύλο: Άντρας
  • My name is TONIC.....Pentatonic .....!!!
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #71 στις: 14/04/14, 20:06 »
Αυτο που εγω  θελω να πω εχοντας περασει απο τα χερια μου πολλα οργανα με βαρυγδουπες σφραγγιδες καστομ σοπ και εχοντας επισης παιξει με οργανα Ελληνων οργανοποιων (και παρτ καστερ αλλα και χειροποιητα) ...τα χειροποιητα οργανα φτιαγμενα απο δικους μας πχ Ντουκας , Οικονομακης ηταν καλυτερα απο αυτα των εταιριων που ειχα...Ο λογος ειναι οτι σε κανενα καστομ σοπ μεγαλης εταιριας δεν παιζει να ειναι 100% χειροποιητο το οργανο εχουν ετοιμα σωματα και ταστιερες απο την παραγωγη τους και με ενα fine tuning τα φερνουν και τα μαρκεταρουν εκει που ξερουμε.
Η εμπειρια μου με τους δικους μας ξεκιναει απο το ΚΣΥλο στην αρχικη του μορφη το οποιο το βλεπεις να παιρνει σχημα και  να ετοιαμζεται κομματι κομματι...μεχρι το χρωμα τα ηλεκτρικα κλπ κλπ.
Το ιδιο ισχυει βεβαια και με αλλους μεγαλους ξενους λουθιερς οπου εκει τα νουμερα ξεφευγουν δραματικα ( Di pergo, Gigliotti, Melancon, De Temple, Gustavson etc).

Δεν απαξιωνω τις μεγαλες μαρκες αλλα....με οσα εχω δει ακουσει και παιξει και εχω πλεον στην κατοχη μου...οι μεγαλες μαρκες δεν δινουν το αντιστοιχο value for money. Μου πηρε χρονο και χρημα να το δω και παλι καλα που επεσε στο δρομο μου ενας φιλος και μου εδωσε την ευκαιρια να τεσταρω να συγκρινω και να δω περα απο τα χεαντ στοκ στα οποια ημουν χροοονια κολλημενος οπως ξερετε και εσεις πολυ καλα. 

Αντε να μην κουραζουμε το θεμα με γενικοτερες κουβεντες....ΜΕ το καλο φιλε Τακη να φτιαξεις την κιθαρα σου !!!!!

(ΠΑΙΔΕΣ αυτο ηταν να ανεβει απο εχθες την Κυριακη αλλα με το μυαλο στο βραδυνο λαηβ ξεχασα να πατησω send οποτε το κανω τωρα χαχαχαχαχα )
Χαου μπλου κεν γιου γκετ.....

Αποσυνδεδεμένος takis kampadis

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • Ταξίδι με προορισμό, δεν είναι ταξίδι.
    • Προφίλ
Απ: Ειδικοί της Fender...ανοίξτε μου τα μάτια.!
« Απάντηση #72 στις: 17/04/14, 14:04 »
Παίδες εν καμίνω.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ο άνθρωπος κάνει την διαφορά και όχι η ύλη.
Τι να πώ, για την εποχή μας αυτά που μου συμβαίνουν με αφήνουν άναυδο.Ευχάριστα εννοώ.Είναι τα μικρά διάσπαρτα -σε βάθος χρόνου- γεγονότα που μου φτιάχνουν την ζωή μου.
Το ζουμί?
Έκανα μια σκέψη (απορροή της γκρίνας της γυναίκας μου) να πάμε ένα μικρό ταξίδι.Είναι αλήθεια πως δουλεύει καθημερινά, είναι αλήθεια πως δεν έχουμε φύγει εκτός Κεφαλονιάς για δύο και πλέον χρόνια.Είναι αλήθεια πως έχω υποσχεθεί στον μικρό κάποια ταξιδάκια που δεν έχουν γίνει.Είναι επίσης αλήθεια ότι όταν φύγεις από νησί με θάλασσα δεν θέλεις να πας σ ένα άλλο.Τι να κάνω?πώς να το κάνω? μ έτρωγε καιρό τώρα.Αίφνης τρώω μια αναλαμπή και λέω.Δεν πάω Γιάννενα που έχει λίμνη, που έχει μουσείο κέρινων, που έχει σπήλαιο που έχει λούρο με πέστροφα στον δρόμο όποτε θα καλύψω τις ανάγκες των "πελατών" μου (γιού και μάνας) και να περάσω κι απ τον ντούκα?
Η επίσκεψή μου στον ντούκα δεν είναι υποχρεωτική, με την έννοια ότι την κιθάρα που θα φτιάξω μπορούσε και έτσι είχα στο μυαλό μου να γίνει εξ αποστάσεως.Κάτι σαν του vagtanplan.Αλλωστε έχω ήδη συννενοηθεί το πως και το τι θέλω.Τον πήρα τηλ. και του είπα πως σκέφτομαι να κάνω ένα ταξίδι προς τα τέλη του Μάη εκεί.
Ο άνθρωπος χωρίς δεύτερη κουβέντα μου είπε "θα σου βρώ εγώ κατάλυμα και θα σε φιλοξενήσω το ένα βράδυ".
Τον ευχαρίστησα και του είπα πως αυτό δεν γίνεται διότι είναι αντίθετο προς τις αρχές μου.
Σήμερα πάλι με πήρε και μου λέει.Μπες στο ίντερνετ και κοίτα ένα απ τα δύο site που θα σου πω.Διάλεξε, ποιό σ αρέσει και κει θα μείνεις, και θα στο κλείσω εγώ απλά να το ξέρω 5 μέρες πριν.
Παίδες εν καμίνω? Οι ξενώνες είναι το κάτι άλλο.Θα έμενα εκεί ευχαρίστως 10 μέρες.Προφανώς είναι ακριβοί.Προφανώς ο Ντούκας έχει κάποια καλύτερη τιμή.Ομως το ζουμί είναι άλλο.
Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΙΟΝ ΤΟΥ.!!!!
Παίδες εν καμίνω? Πιστέψτε με έχω γνωρίσει δεκάδες ανθρώπους (κάποτε σε μεταφορά από κινητό σε κινητό ενος καταλόγου ονομάτων πηγα στον γερμανό για να μου τους περάσει ηλεκτρονικά, και η κοπέλλα μου λέει:δεν έχω ξαναδεί κατάλογο με 1.700 ονόματα).
Έχω φάει στο κεφάλι συμπεριφορές και συμπεριφορές.
Θα μου πεί κάποιος-πολύ εύκολα- άλλο ο άνθρωπος κι άλλο η κιθάρες του.
ΟΟΟΟΟΧΙ ΜΑΓΚΕΣ ΜΟΥ.!!!!Το έργο του ανθρώπου είναι η επέκταση του χαρακτήρα του.
Θα πάω λοιπόν, θα παίξω κιθάρες, θα παίξει ο μικρός μου κιθάρες (μου είπε πως έχει 80 εκεί) θα έχει φέρει κιθάρες που έχει φτιάξει σε διάφορους πελάτες εκεί, θα έχει ένα άτομο που θα παίξει τις κιθάρες -εγώ είμαι αρχάριος-.
Τι άλλο θέλω? μόνο π@#$πα δεν μου παίρνει ο άνθρωπος.όλα αυτά για να μου "βγάλει" απ την τσέπη 800 ευρώ?
Σιγά τα λάχανα.!!!!
Όλα αυτά για να βγώ στο φόρουμ και να πώ "τι καλό παιδί που είναι?"
Τόοοσο χαζός είναι?
Δεν τον κόβω απ τα τηλ/να που έχω μιλήσει μαζί του.
Ναι δέχομαι ότι η υστεροφημία είναι-για κάποιους- ποιό ισχυρή απ την ύλη.Αν είναι έτσι τότε μόνο και μόνο γι αυτό θα έχω στα χέρια μου μια κιθάρα που θα "τραγουδάει".
Αυτά τα ολίγα μου συμβαίνουν και είμαι χαρούμενος διότι θα παω εκδρομή και θα περάσω καλάααααα.!!!!!!
Σας εύχομαι HAPPY EASTER.!!!!!!!


[size=78%] [/size]
 
"Όποιος φοβάται πέφτει και .........κοιμάται"

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3493 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/03/05, 10:43
από Μυρτώ
6 Απαντήσεις
3132 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/06, 11:16
από old_lion
24 Απαντήσεις
6756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/09/07, 14:11
από Gregori
8 Απαντήσεις
5979 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/01/09, 17:24
από Γεννημενος Κιθαρίστας!!!
4 Απαντήσεις
5341 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 15:56
από Μαρμελακι
42 Απαντήσεις
17324 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/03/11, 03:34
από Gabriel6th
5 Απαντήσεις
3864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/12, 23:54
από Απόλλων
0 Απαντήσεις
2516 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 23:58
από kostas4
33 Απαντήσεις
41581 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/04/14, 17:01
από Sandman1_1
0 Απαντήσεις
1942 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/14, 01:48
από Απόλλων