Αποστολέας Θέμα: Αναβάθμιση εξοπλισμού ηλεκτρικής κιθάρας  (Αναγνώστηκε 4730 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόν, καλησπέρα σας.

Παίζω κιθάρα τρία χρόνια περίπου, βέβαια θεωρώ τον εαυτό μου ακόμη αρχάριο, γιατί δεν μπόρεσα να αφιερώσω όσο χρόνο ήθελα και όσο χρειαζόταν για να φτάσω σε κάποιο επίπεδο. Τώρα όμως που λασκάρουν λίγο τα πράγματα αποφάσισα να κάνω μια ανανέωση του εξοπλισμού μου, καθώς πιστεύω πως ηχητικά δεν καλύπτομαι. Το λοιπόν:

ΚΙΘΑΡΑ
Η τωρινή μου κιθάρα είναι μια Cort Z-42. Το κόστος της όταν την αγόρασα ήταν 260 ευρώ (στη Ελλάδα). Είναι μια κιθάρα σχήματος "Les Paul" με humbucker μαγνήτες (τους εργοστασιακούς) που όμως με τη δυνατότητα του "coil-tapping", μπορούν να ακουστούν και λίγο σαν single coils.

Έχοντας διαβάσει αρκετά στο φόρουμ έχω καταλάβει ότι η κιθάρα παίζει μικρό ρόλο στη διαμόρφωση του τελικού ήχου. Με αυτό στο νου λοιπόν, συν το γεγονός ότι η κιθάρα αυτή με έχει βολέψει, αποφάσισα να μην προχωρήσω για την ώρα στην αγορά μιας καινούριας, και να βγάλω ότι μπορώ σε θέμα "αίσθησης" από την Cort με ένα καλό set-up.

ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ
Πάμε στα καλά.... Ο ήχος μου βγαίνει από έναν καταπληκτικό και μοναδικό digital ενισχυτή, τον Line 6 Spider 3 στα 15Watts. ;D ;D ;D  Ναι μεν, και δεν σηκώνω κουβέντα, έχω δεθεί με αυτόν τον εξοπλισμό, αλλά πιστεύω ότι από ένα σημείο και μετά, όσο παίζεις και ακούς μουσική, αυτή η "κρύα" βαβούρα, δε σε καλύπτει...

Γι'αυτό μετά ωρίμου σκέψεως κατάλαβα πως χρειάζομαι ένα εργαλείο, σαφώς καλύτερο. Κι εδώ ακούω τις προτάσεις σας.

ΕΦΕ-ΠΕΤΑΛΙΑ
Μηδέν... Έχω βολευτεί με τα εφέ του ενισχυτή μου, και τα κανάλια του (γι'αυτό άλλωστε και κατέληξα σ'αυτόν).

Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να προτιμούμε τη χρήση πολλών διαφορετικών πεταλιών ή μιας πεταλιέρας που τα κάνει όλα... Πάνω σ'αυτά θα ήθελα και ορισμένες προτάσεις....

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΡΟΛΑΒΩ η μουσική που ακούω και παίζω έχει ένα α' εύρος... Άλλες ώρες είναι Doors, άλλες Hendrix, άλλες Camel, άλλες Radiohead και άλλες Opeth.

Ο τωρινός εξοπλισμός μου, κάτι κάνει απ'όλα αυτά, αλλά καθόλου ικανοποιητικά...
Θα ήθελα να αναβαθμιστώ σε κάτι που θα μπορεί να τα κάνει, αλλά κάπως καλύτερα.

Τα χρήματα που θέλω να διαθέσω είναι γύρω στα 300 με 400 ευρώ.

Ο ήχος που θέλω να επιτύχω ξεκινά από "γεμάτα" clean όπως αυτό:
και φτάνει μέχρι βαρύ distortion όπως αυτό:



Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Kατ' αρχήν θα συμφωνούσα μαζί σου ότι δεν χρειάζεσαι καινούργια κιθάρα. Η Z-42 είναι μια χαρά όργανο ποιοτικά και εργονομικά. Και από τη στιγμή που σε έχει βολέψει, καλύτερα να ρίξεις τα λεφτά σου σε ενισχυτή και εφφέ. Το πολύ-πολύ κάποια στιγμή τής αλλάζεις μαγνήτες (αυτοί που έχει δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο) και είσαι άρχοντας.

Σχετικά με τον ενισχυτή, αν θέλεις πάλι κάτι σε modelling (όπως ο Spider αλλά καλύτερης ποιότητας), θα σού έλεγα να κοιτάξεις τον Fender Mustang ΙΙ, τον Vox VT20+ ή τον Roland Cube 40XL. Kαι οι τρεις διαθέτουν αρκετά ενσωματωμένα εφφέ, οπότε μπορεί να μη χρειαστείς κάτι επιπλέον σε πεταλιέρα ή πολυεφφέ. Αν δεις ότι κάτι σού λείπει ή θέλεις οπωσδήποτε και μια πεταλιέρα, διάβασε παρακάτω.

Aν θέλεις κάτι ποιο ποιοτικό, δηλαδή ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή και μια πεταλιέρα για να σού δίνει εφφέ, θα πρότεινα κάτι σαν τον Bugera V22 ή τον Laney Cub 12R σε συνδυασμό με μια πεταλιέρα όπως η Digitech RP255, η Zoom G2.nu ή η Boss ME-25. To σύνολο θα κινηθεί γύρω στα 400 Ευρώ που είναι το όριό σου αλλά θα έχεις ήχο πολύ ευέλικτο και πιο ποιοτικό λόγω λάμπας.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ

[...]

Aν θέλεις κάτι ποιο ποιοτικό, δηλαδή ένα μικρό λαμπάτο ενισχυτή και μια πεταλιέρα για να σού δίνει εφφέ, θα πρότεινα κάτι σαν τον Bugera V22 ή τον Laney Cub 12R σε συνδυασμό με μια πεταλιέρα όπως η Digitech RP255, η Zoom G2.nu ή η Boss ME-25. To σύνολο θα κινηθεί γύρω στα 400 Ευρώ που είναι το όριό σου αλλά θα έχεις ήχο πολύ ευέλικτο και πιο ποιοτικό λόγω λάμπας.


Καταρχάς, ευχαριστώ για την άμεση και τεκμηριωμένη απάντηση.

Τον Laney τον έχω ξανακοιτάξει και μου φαίνεται πολύ καλή πρόταση (φαντάζομαι πως τα 15 watts λάμπας είναι υπεραρκετά και για χρήση "παίζουμε με δυο φίλους και κάνουμε πλάκα"). Όσο για τον Bugera έχω μεν διαβάσει καλά λόγια, είναι και ιδιαίτερα συμφέρουσα πρόταση, αλλά ίσως να είναι προσανατολισμένος προς "vintage" μεριά και να μην με καλύπτει απόλυτα.

Έχω και μια απορία. Είναι καλύτερη η χρήση μιας πεταλιέρας ή ξεχωριστών εφε κλπ; (Γενικά δε γνωρίζω και πολλά για την ενίσχυση και την τροποποίηση του ήχου...)

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Ψωνίζοντας modelling ενισχυτή πιθανόν να μή χρειαστείς καν πεταλιέρα για αρχή. Οι ενισχυτές αυτοί έχουν ενσωματωμένη μεγάλη γκάμα από εφέδια οπότε με κάτι τέτοιο http://www.dv247.com/amplifiers/vox-vfs5-foot-controller-for-valvetronix-vt-series-amps--57456 αν πάρεις πχ κάποιον vox ενισχυτή τα έχεις όλα στα πόδια σου. Ξεζουμίζοντας λοιπόν τα εφφέ του ενισχυτή και αφού μάθεις τί κάνει το καθένα με τον καιρό θα κατασταλάξεις για το άν αυτό που σε γιομίζει είναι μία πεταλιέρα ή κάποια ξεχωριστά εφφεδόπουλα.
Για αρχή λοιπόν μπορείς να ρίξεις όλα τα χρήματα σε ένα καλό modelling ενισχυτή + ένα footswitch για να χρησιμοποιείς όλα τα κόλπα του και στο μέλλον δίνεις χρήματα μόνο για εφφέ εφόσον χρειαστείς.
Εδω πέρα http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74793.0 θα βρείς έναν πολύ καλό οδηγό του προλαλήσαντα συνφορουμίτη για modelling ενισχυτές.
« Τελευταία τροποποίηση: 15/09/11, 00:00 από kathodios »
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ψωνίζοντας modelling ενισχυτή πιθανόν να μή χρειαστείς καν πεταλιέρα για αρχή.
[...]
Εδω πέρα http://forum.kithara.gr/index.php?topic=74793.0 θα βρείς έναν πολύ καλό οδηγό του προλαλήσαντα συνφορουμίτη για modelling ενισχυτές.


Για να πω την αλήθεια είμαι περισσότερο προσανατολισμένος προς τους "λαμπάτους" ενισχυτές.

Η 3χρονη εμπειρία μου με τον Line6 με έχει απογοητεύσει και πλέον βλέπω όλη την γκάμα των modelling με κακό μάτι.

Τον οδηγό του "Απόλλων", τον έχω στα υπ'όψιν αλλά δεν ξέρω αν θα βρω κάτι διαφορετικό στους modelling πλέον. Το τόπικ βέβαια είναι κατατοπιστικότατο αλλά.... στερνή μου γνώση να σ'είχα πρώτα!

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Eξαρταται απο το ποσο χρησιμοποιεις εφφε για τον ηχο σου...
Αν ειναι βασικο συστατικο του ηχου σου τα εφφε, με τα χρηματα που διαθετεις, ειναι ισως καλυτερα να πας σε καποιον modelling ενισχυτη για να μπορεις να καλυπτεις και το θεμα εφφε.
Αν δεν εισαι effects junkie και κυριως θελεις να εχεις καλο βασικο ηχο και αισθηση, τοτε ειναι προτιμοτερο να πας για εναν καλο λαμπατο ενισχυτακο και αν περισσεψουν χρηματα τοτε να παρεις και μια μικρη πεταλιερα που να την χρησιμοποιεις μονο για εφφεδακια.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Eξαρταται απο το ποσο χρησιμοποιεις εφφε για τον ηχο σου...
Αν ειναι βασικο συστατικο του ηχου σου τα εφφε, με τα χρηματα που διαθετεις, ειναι ισως καλυτερα να πας σε καποιον modelling ενισχυτη για να μπορεις να καλυπτεις και το θεμα εφφε.
Αν δεν εισαι effects junkie και κυριως θελεις να εχεις καλο βασικο ηχο και αισθηση, τοτε ειναι προτιμοτερο να πας για εναν καλο λαμπατο ενισχυτακο και αν περισσεψουν χρηματα τοτε να παρεις και μια μικρη πεταλιερα που να την χρησιμοποιεις μονο για εφφεδακια.

Ερώτημα κλειδί αυτό.

Η αλήθεια είναι πως δεν τρελαίνομαι τόσο με τα εφε. Προτιμώ να μπορώ να βγάλω ήχο. Γεμάτους ήχους σε ένα σχετικά καλό εύρος. Τώρα αν θελήσω και ένα πεταλάκι delay αργότερα βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Κοιτα λοιπον για καναν μεταχειρισμενο (και καλοσυντηρημενο) λαμπατο. Μπορεις να παρεις μεταχειρισμενο πολυ καλο μηχανημα με αυτα τα χρηματα (καλυτερο απο οτι θα μπορουσες να παρεις καινουριο με τα ιδια χρηματα) και ισως σου μεινουν και τπτ ψιλα για κανα delay.
πχ με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο:
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24419
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24327
Θα προτεινα καποιον με 2 τουλαχιστον καναλια με ξεχωριστο eq, master volume, 12" ιντσα ηχεια/ηχειο (θα προτιμουσα εναν με 2 12αρια προσωπικα παντως) και αν εχει και κανα βαθακι onboard ακομα καλυτερα.
Τωρα απο ηχο, εξαρταται τι θες να βγαλεις... Βρετανικο ηχο και αισθηση ή Αμερικανικο;

People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Κοιτα λοιπον για καναν μεταχειρισμενο (και καλοσυντηρημενο) λαμπατο. Μπορεις να παρεις μεταχειρισμενο πολυ καλο μηχανημα με αυτα τα χρηματα (καλυτερο απο οτι θα μπορουσες να παρεις καινουριο με τα ιδια χρηματα) και ισως σου μεινουν και τπτ ψιλα για κανα delay.
πχ με ενα πολυ γρηγορο ψαξιμο:
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24419
http://forum.kithara.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=24327
Θα προτεινα καποιον με 2 τουλαχιστον καναλια με ξεχωριστο eq, master volume, 12" ιντσα ηχεια/ηχειο (θα προτιμουσα εναν με 2 12αρια προσωπικα παντως) και αν εχει και κανα βαθακι onboard ακομα καλυτερα.
Τωρα απο ηχο, εξαρταται τι θες να βγαλεις... Βρετανικο ηχο και αισθηση ή Αμερικανικο;


Τον ήχο που θέλω να βγάλω, τον έγραψα και πιο πάνω
Παράθεση
[...]
η μουσική που ακούω και παίζω έχει ένα α' εύρος... Άλλες ώρες είναι Doors, άλλες Hendrix, άλλες Camel, άλλες Radiohead και άλλες Opeth.
[...]
Ο ήχος που θέλω να επιτύχω ξεκινά από "γεμάτα" clean όπως αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=jDIIGsf-i_g και φτάνει μέχρι βαρύ distortion όπως αυτό:http://www.youtube.com/watch?v=ut_W88R1nxc


Και η χρήση του φτάνει μέχρι μικρά live.

Εδώ έχω και μια απορία... Τα watts τί ρόλο παίζουν στην απόδοση(!) ενός λαμπάτου ενισχυτή;

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
 Πρόσεξε!!! Μην κάνεις συμβιβασμούς. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να πάρεις κάτι και μετά από ένα μήνα να πεις "γ**ώτο δεν έβαζα κάνα 50ευρο ακόμα να πάρω τον τάδε". Βέβαια μετά υπάρχει η παγίδα που πέφτω εγώ που περνάει κάνας χρόνος να αποφασίσω.
Τέλος πάντων. Αυτό που θέλω να πω είναι: Βάλε όλα σου τα χρήματα τώρα σε ένα καλό ενισχυτή και μετά αν δεις ότι θέλεις να ανοίξεις τον ήχο παίρνεις πεταλάκια ένα-ένα.
Άσε που ο ενισχυτής μόνος του θα σε κάνει καλύτερο παίχτη. Έχω και εγώ spider (μήνες αχρησιμοποίητο βέβαια) και ξέρω ότι είναι ενισχυτής που ΔΕΝ σε βάζει στη διαδικασία να παίξεις με τα δάχτυλα, να δημιουργήσεις δυναμικές στον ίδιο ήχο κτλ.
Οπότε τώρα αξιοποίησε το μέγιστο των οικονομικών σου δυνατοτήτων σε ενισχυτή.
Πρόταση: http://www.dv247.com/guitars/laney-lv300-guitar-amp-combo--35569
3 κανάλια, αρκετά ευέλικτος, πολύ φιλόξενο καθαρό κανάλι αν αργότερα αποφασίσεις να πάρεις πετάλια.

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Πρόσεξε!!! Μην κάνεις συμβιβασμούς. Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να πάρεις κάτι και μετά από ένα μήνα να πεις "γ**ώτο δεν έβαζα κάνα 50ευρο ακόμα να πάρω τον τάδε". Βέβαια μετά υπάρχει η παγίδα που πέφτω εγώ που περνάει κάνας χρόνος να αποφασίσω.
Τέλος πάντων. Αυτό που θέλω να πω είναι: Βάλε όλα σου τα χρήματα τώρα σε ένα καλό ενισχυτή και μετά αν δεις ότι θέλεις να ανοίξεις τον ήχο παίρνεις πεταλάκια ένα-ένα.
Άσε που ο ενισχυτής μόνος του θα σε κάνει καλύτερο παίχτη. Έχω και εγώ spider (μήνες αχρησιμοποίητο βέβαια) και ξέρω ότι είναι ενισχυτής που ΔΕΝ σε βάζει στη διαδικασία να παίξεις με τα δάχτυλα, να δημιουργήσεις δυναμικές στον ίδιο ήχο κτλ.
Οπότε τώρα αξιοποίησε το μέγιστο των οικονομικών σου δυνατοτήτων σε ενισχυτή.
Πρόταση: http://www.dv247.com/guitars/laney-lv300-guitar-amp-combo--35569
3 κανάλια, αρκετά ευέλικτος, πολύ φιλόξενο καθαρό κανάλι αν αργότερα αποφασίσεις να πάρεις πετάλια.


Φίλε, είναι ακριβώς σαν να μπήκες στο μυαλό μου.

Όταν ξεκίνησα κιθάρα, λίγο η απειρία, λίγο τα λόγια των άλλων, λίγο και αυτό το 50άρι, κατέληξα στον Line 6 και τώρα δεν νιώθω πως μπορεί να μου προσφέρει κάτι.

Γι'αυτό θέλω να πάω σε έναν καλό ενισχυτή (σε αυτό το budget πάντα...) που θα μπορεί να με καλύψει από το πολύ "καθαρό" και "ζεστό" clean μέχρι το σκανδιναβικό death metal (μόνο opeth ακούω βέβαια). Τα εφε και οι πεταλιέρες κλπ είναι κάτι που μπορώ να το δω αργότερα για να επεκτείνω τον ήχο μου.

Για την ώρα θέλω μια καλή βάση να αρχίσω.

Να σε ρωτήσω όμως. Ο ενισχυτής των 50 ή των 100 watts πως θα ακούγεται σε χρήση οικιακή;

Αποσυνδεδεμένος theblind

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Εννοείται οτι στο σπίτι θα τον κρατάς χαμηλά, αλλά τον έχω ακούσει και κρατάει πολύ καλά τον ήχο του
σε χαμηλή ένταση. Από εκεί και πέρα είδα οτι υπάρχει το ενδοχόμενο live οπότε...

Βέβαια υπάρχει και αυτός: http://www.dv247.com/guitars/laney-lv200-guitar-amp-combo--35568 στα 65 Watt

Α και πάνω απ'όλα μάζεψε γνώμες αλλά η τελική απόφαση πρέπει να περάσει από το δικό σου αυτί.


Αποσυνδεδεμένος Μητσάκος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1818
  • Φύλο: Άντρας
  • Κιθαρίστας της κακιάς ώρας...
    • Προφίλ
Τσέκαρε κι αυτό το combo, η τιμή είναι απίστευτη και θα σε καλύψει και με το παραπάνω:

http://www.thomann.de/gr/bugera_333212.htm

Παίζει καλά και χαμηλά, τον δοκίμασα το καλοκαίρι.
If music be the food of love, play on,
Give me excess of it; that surfeiting,
The appetite may sicken, and so die...

Αποσυνδεδεμένος A-nik-i

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 69
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Τσέκαρε κι αυτό το combo, η τιμή είναι απίστευτη και θα σε καλύψει και με το παραπάνω:

http://www.thomann.de/gr/bugera_333212.htm

Παίζει καλά και χαμηλά, τον δοκίμασα το καλοκαίρι.


Οι Bugera τι λένε από ποιότητα κατασκευής κλπ;

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
21 Απαντήσεις
8401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/02/06, 13:51
από Acanthor
2 Απαντήσεις
2592 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/11/08, 18:45
από hot_sauce (φλουτσ)
16 Απαντήσεις
5895 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 12:35
από Hellborn
7 Απαντήσεις
3254 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/06/11, 22:48
από A-nik-i
14 Απαντήσεις
6309 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/10/11, 11:48
από princeofdust
2 Απαντήσεις
2163 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/11, 18:59
από harisz
3 Απαντήσεις
3832 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/12, 20:47
από vagtanplan
5 Απαντήσεις
3386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/03/14, 18:32
από Kosthrash
12 Απαντήσεις
5885 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 19:59
από sfanfan
4 Απαντήσεις
4477 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/07/20, 14:19
από GVen