Αποστολέας Θέμα: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη  (Αναγνώστηκε 34524 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
γεια σας παιδια(το πρωτο μου θεμα ;D).μαθαινω μονη μου κιθαρα και σε ενα μηνα θα παρω την πρωτη μου.εχω καταληξει σε κλασικη.αυτο που δνε ξερω ειναι τι μαρκα να παρω και ποσο να κοστιζει.μου ειπαν,σε αλλα φορουμ που ρωτησα,να ειναι μεχρι 100 ευρω.εσεις τι λετε?σταμπαρα μια πολυ ωραια Yamaha αλλα την κοβω για ακριβη.τι να προσεξω στην αγορα? ::)
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #1 στις: 28/07/08, 14:32 »
α,μου εδωσαν ενα site με κιθαρες http://www.thomann.de/gr/guitars_and_basses.html και μπορει να παραγγειλω απο εδω.το θεμα ειναι,μπορει να μου πει καποιος(επισης :P  ;D)τι να προσεξω,τι χαρακτηριστικα να εχει κλπ?και κατι 3/4,1/4 που λεει τι ειναι?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #2 στις: 28/07/08, 15:21 »
3/4 εννοεί οτι είναι τα 3/4 του μεγέθους της κανονικής κιθάρας.

Το κόστος είναι μια μεγάλη ιστορία. Δεν είναι κανείς εδώ σε θέση να γνωρίζει την οικονομική σου κατάσταση, ή το πόσο σε ενδιαφέρει. Αυτό που μπορείς εσύ να πείς είναι το ποσό που διατείθεσαι να ξοδέψεις, και απο κει και πέρα να γίνουν προτάσεις για το καλύτερο αποτελεσμα με τα ίδια λεφτά.

Προσωπικά ξεκίνησα με μια παλιά της αδερφής μου, και όταν ήρθε η ώρα να αγοράσω, απλά έστειλα το καθηγητή μου να μου τη διαλέξει. ;D

Αν και συνήθως οι κλασσικές φυλάσσονται με ιδιαίτερα προσοχή, θα σου πρότεινα να δώσεις ένα 60€ λιγότερα (αν η κιθάρα είναι πάνω απο 250€) τα οποία θα δώσεις σε ένα μάστορα, για να στη κάνει σερβις.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #3 στις: 28/07/08, 15:23 »
εγώ θα σου πρότεινα, πριν παραγγείλεις από το internet, να πας σε ένα μαγαζί με κιθάρες και να δοκιμάσεις κανα 2 κλασικές και καμιά ακουστική, για να δεις πως "σου έρχονται" ;)
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #4 στις: 28/07/08, 19:11 »
ναι,θα παω και σε μαγαζι αλλα ειδα οτι στο ιντερνετ υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια απ'οτι εδω που μενω.παντως σε κλασικη εχω καταληξει ;D


Αν και συνήθως οι κλασσικές φυλάσσονται με ιδιαίτερα προσοχή, θα σου πρότεινα να δώσεις ένα 60€ λιγότερα (αν η κιθάρα είναι πάνω απο 250€) τα οποία θα δώσεις σε ένα μάστορα, για να στη κάνει σερβις.


σκεφτομαι να ειναι ο πολυ 150 ευρω για πρωτη κιθαρα.ειδα αυτη εδω που μου αρεσε http://www.thomann.de/gr/yamaha_cs_40.htm

καλη,καλη??? ;D
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #5 στις: 28/07/08, 19:21 »
Δωσε οσα εισαι διατεθιμενη να δωσεις και οχι παραπανω... Απο κει και περα οτι και να παρεις με ενα Α ποσο, θα ειναι ιδιο ποιοτικα με κατι αλλο αντιστοιχης αξιας. Αυτο συμβαινει σε ολες τις κατηγοριες τιμων...
Απο κει και περα, αν δεν σε ενδιαφερει να παιζεις κλασσικη μουσικη, αν ημουν στην θεση σου θα προτιμουσα να παρω μια ακουστικη και οχι μια κλασσικη. Οι κλασσικες εχουν πιο φαρδια ταστιερα, τελειως επιπεδη ταστιερα, πιο χοντρο μπρατσο και ισως σε δυσκολεψουν στο παιξιμο.
Εξαλλου αν κυριως σου αρεσει να παιζεις ροκ, εντεχνο Ελληνικο κτλ, τοτε καλυτερα να πας για μια ακουστικη και για παιχτικους αλλα και για ηχητικους λογους.
Κλασσικη θα προτεινα μονο αν προκειται να παιζεις κυριως κλασσικη μουσικη ή εστω αν σκοπευεις να παιζεις με δαχτυλα και οχι με πενα.
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #6 στις: 28/07/08, 19:40 »
μου ειναι πιο ευκολο να παιξω με τα δαχτυλα,that's a fact.εχω δει που λενε ολοι οτι "η κλασικη ειναι η αρχη γιατι παιρνεις τις βασεις" και την προτιμω.μετα μπορω να προχωρησω και σε αλλα ηδη.οταν λες κλασκη μουσικη,εννοεις την κλασικη που φανταζομαι?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #7 στις: 28/07/08, 20:11 »
Κοιτα καλα τα δαχτυλα, αλλα να το ειδος που προτιμας ειναι η ροκ, ποπ, εντεχνο, metal, blues κτλ θα ηταν καλυτερο να μαθεις με πενα.
Στα λεω ολα αυτα γιατι κι εγω ξεκινησα με δαχτυλα και μαλιστα οταν ηταν να γυρισω σε πενα, ειχα προβληματιστει πολυ γιατι ειχα συνηθισει με τα δαχτυλα και ξενερωνα. Μετα βεβαια συνηθισα με πενα και πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου τα δαχτυλα...
Οταν λεω κλασσικη, εννοω κλασσικη μουσικη... Απο μπαροκ και αναγεννηση μεχρι κλασσικισμο, ρομαντισμο κτλ. Not my cup of tea, αλλα λεμε τωρα... Μου αρεσει να τα ακουω που και που αλλα οχι για να τα παιζω στην κιθαρα...
Και μην ξεχνας, με ακουστικη μπορεις να παιζεις και με δαχτυλα και με πενα, αλλα θα ειναι πιο ευκολη στα ανοιγματα των δαχτυλων και ειδικα για την ηλικια σου και μιας και εισαι γυναικα (λογικα θα εχεις μικροτερα χερια απο εναν μεσο κιθαριστα) θα σε βοηθησει πιστευω. Αλλο καλο της ακουστικης ειναι οτι παρολο που στην αρχη θα παιδευτεις λιγο με τις σιδερενιες χορδες, μακροπροθεσμα θα σου κανει καλο μιας και θα σκληρυνουν τα δαχτυλα περισσοτερο. Αλλα στην τελικη αυτο που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι τι προτιμας να παιζεις και αν αυτο που προτιμας ειναι αυτα που φανταζομαι, τοτε ειναι ψιλο ακυρο να ξεκινησεις με μια κιθαρα που δεν φτιαχτηκε για αυτα τα ειδη. Τωρα αν θες να παιζεις κλασσικη και να ακολουθησεις τετοιες σπουδες, τοτε ναι παρε μια κλασσικη, αλλα αν θες οπως οι περισσοτεροι συνηθως, απλα να μαθεις κιθαρουλα για να παιζεις αυτα που γουσταρεις και αυτα ειναι κυριως αυτα που ανεφερα πριν (ροκ, ποπ, blues, εντεχνο κτλ) τοτε παρε και ξεκινα με μια ακουστικη και μετα αν δεις οτι συνεχιζεις και γουσταρεις πας και παιρνεις μια ηλεκτρικη για να ... "σοβαρεψουν" τα πραγματα  ;D ;D ;D

Οσο για το οτι ολοι λενε οτι η κλασσικη ειναι η βαση κτλ, αυτα τα ακουω βερεσσε... μαζι με χιλιαδες αλλους πραγματικους (οχι σαν εμενα μουφα) κιθαριστες, που ποτε δεν πιασανε κλασσικη κιθαρα στα χερια τους και ποτε δεν μαθανε κλασσικη μουσικη...
Καλες οι σπουδες, καλες οι θεωριες, ναι βοηθανε, ναι καλες οι γνωσεις αυτες, κανεις δεν διαφωνει... Ειναι απαραιτητες; ΟΧΙ
Σε κανουν καλυτερο κιθαριστα; Κατα την γνωμη μου οχι, σε κανουν καλυτερο στο να καταννοεις καποια θεωρητικα πραγματα και στο να καταλαβαινεις παρτιτουρα και να μπορεις να συνεννοηθεις με αλλους μουσικους. Σε βοηθαει στο να μαθεις καποια μυστικα στην συνθεση, στην αρμονια κτλ, αλλα αν εχεις ταλεντο και ορεξη για δουλεια, μπορεις να τα κανεις αυτα χωρις να εχεις ιδεα απο θεωρια (και ειδικα απο κλασσικη θεωρια).
Τα λεω αυτα επειδη εχω φιλο μου που ειναικαθηγητης μουσικης, παιζει πιανο κλασσικο και εχει δικο του ωδειο. Ξερει να παιζει πριμαβιστα κτλ, μπορει να παιξει ολα τα κλασσικα κομματια, μπορει να παρει αγνωστη παρτιτουρα και να κατσει να την παιξει κτλ, αλλα αν τον βαλεις να τζαμαρει, οσο και να γουσταρει δεν το χει μεσα του... δεν μπορει να μπει σε ρυθμο και αισθηση με τπτ. Μπορει να παιζει μια παρτιτουρα σαν ringtone, αλλα οταν ειναι να παιξει κατι δικο του, απλα δεν μπορει...
Με λιγα λογια, η μουσικη ειναι κατα την γνωμη μου 50% ταλεντο και εμφυτη "ικανοτητα", 40% δουλεια και προπονηση και 10% καποιες θεωρητικες σπουδες...
Ναι βοηθανε, αλλα δεν σε κανουν μουσικο, κιθαριστα κτλ.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/08, 20:21 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος m@ster k@frer

  • and also a tele-k@frer...
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1969
  • Φύλο: Άντρας
  • Το κιθαριζειν εστι φιλοσοφειν......
    • Προφίλ
    • ΧΑΡΤΙΝΑ ΟΝΕΙΡΑ
Απ: Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #8 στις: 28/07/08, 20:32 »
Κοιτα καλα τα δαχτυλα, αλλα να το ειδος που προτιμας ειναι η ροκ, ποπ, εντεχνο, metal, blues κτλ θα ηταν καλυτερο να μαθεις με πενα.
Στα λεω ολα αυτα γιατι κι εγω ξεκινησα με δαχτυλα και μαλιστα οταν ηταν να γυρισω σε πενα, ειχα προβληματιστει πολυ γιατι ειχα συνηθισει με τα δαχτυλα και ξενερωνα. Μετα βεβαια συνηθισα με πενα και πλεον δεν χρησιμοποιω καθολου τα δαχτυλα...
Οταν λεω κλασσικη, εννοω κλασσικη μουσικη... Απο μπαροκ και αναγεννηση μεχρι κλασσικισμο, ρομαντισμο κτλ. Not my cup of tea, αλλα λεμε τωρα... Μου αρεσει να τα ακουω που και που αλλα οχι για να τα παιζω στην κιθαρα...
Και μην ξεχνας, με ακουστικη μπορεις να παιζεις και με δαχτυλα και με πενα, αλλα θα ειναι πιο ευκολη στα ανοιγματα των δαχτυλων και ειδικα για την ηλικια σου και μιας και εισαι γυναικα (λογικα θα εχεις μικροτερα χερια απο εναν μεσο κιθαριστα) θα σε βοηθησει πιστευω. Αλλο καλο της ακουστικης ειναι οτι παρολο που στην αρχη θα παιδευτεις λιγο με τις σιδερενιες χορδες, μακροπροθεσμα θα σου κανει καλο μιας και θα σκληρυνουν τα δαχτυλα περισσοτερο. Αλλα στην τελικη αυτο που εχει την μεγαλυτερη σημασια ειναι τι προτιμας να παιζεις και αν αυτο που προτιμας ειναι αυτα που φανταζομαι, τοτε ειναι ψιλο ακυρο να ξεκινησεις με μια κιθαρα που δεν φτιαχτηκε για αυτα τα ειδη. Τωρα αν θες να παιζεις κλασσικη και να ακολουθησεις τετοιες σπουδες, τοτε ναι παρε μια κλασσικη, αλλα αν θες οπως οι περισσοτεροι συνηθως, απλα να μαθεις κιθαρουλα για να παιζεις αυτα που γουσταρεις και αυτα ειναι κυριως αυτα που ανεφερα πριν (ροκ, ποπ, blues, εντεχνο κτλ) τοτε παρε και ξεκινα με μια ακουστικη και μετα αν δεις οτι συνεχιζεις και γουσταρεις πας και παιρνεις μια ηλεκτρικη για να ... "σοβαρεψουν" τα πραγματα  ;D ;D ;D

Οσο για το οτι ολοι λενε οτι η κλασσικη ειναι η βαση κτλ, αυτα τα ακουω βερεσσε... μαζι με χιλιαδες αλλους πραγματικους (οχι σαν εμενα μουφα) κιθαριστες, που ποτε δεν πιασανε κλασσικη κιθαρα στα χερια τους και ποτε δεν μαθανε κλασσικη μουσικη...
Καλες οι σπουδες, καλες οι θεωριες, ναι βοηθανε, ναι καλες οι γνωσεις αυτες, κανεις δεν διαφωνει... Ειναι απαραιτητες; ΟΧΙ
Σε κανουν καλυτερο κιθαριστα; Κατα την γνωμη μου οχι, σε κανουν καλυτερο στο να καταννοεις καποια θεωρητικα πραγματα και στο να καταλαβαινεις παρτιτουρα και να μπορεις να συνεννοηθεις με αλλους μουσικους. Σε βοηθαει στο να μαθεις καποια μυστικα στην συνθεση, στην αρμονια κτλ, αλλα αν εχεις ταλεντο και ορεξη για δουλεια, μπορεις να τα κανεις αυτα χωρις να εχεις ιδεα απο θεωρια (και ειδικα απο κλασσικη θεωρια).
Τα λεω αυτα επειδη εχω φιλο μου που ειναικαθηγητης μουσικης, παιζει πιανο κλασσικο και εχει δικο του ωδειο. Ξερει να παιζει πριμαβιστα κτλ, μπορει να παιξει ολα τα κλασσικα κομματια, μπορει να παρει αγνωστη παρτιτουρα και να κατσει να την παιξει κτλ, αλλα αν τον βαλεις να τζαμαρει, οσο και να γουσταρει δεν το χει μεσα του... δεν μπορει να μπει σε ρυθμο και αισθηση με τπτ. Μπορει να παιζει μια παρτιτουρα σαν ringtone, αλλα οταν ειναι να παιξει κατι δικο του, απλα δεν μπορει...
Με λιγα λογια, η μουσικη ειναι κατα την γνωμη μου 50% ταλεντο και εμφυτη "ικανοτητα", 40% δουλεια και προπονηση και 10% καποιες θεωρητικες σπουδες...
Ναι βοηθανε, αλλα δεν σε κανουν μουσικο, κιθαριστα κτλ.
Γεια σου ρε Johnie...
+Πολλα.......
Ωραιος ;)

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #9 στις: 28/07/08, 20:37 »
βασικα,οταν ειπες κλασικη μουσικη αυτο σκεφτηκα αλλα δεν ξερω πολλους που να παιζουν κιολας και σε κιθαρα!γι αυτο μου φανηκε καπως παραξενο... ;D η αληθεια ειναι οτι θελω να παιζω ροκ,ποπ και εντεχνα κομματια και οταν ειχα ρωτησει,μου ειχαν πει να παρω μια κλασικη...και εχω δει μια φιλη μου που κανει μαθηματα και παιζει κλασικη και ηλεκτρικη και παιζει τετοια κομματια,ροκ και εντεχνα.η ακουστικη μου φαινεται πιο δυσκολη(μακρυτερη ταστιερα,περισσοτερα ταστα κλπ).μου εχουν δωσει και καποιες ασκησεις για την κλασικη και ειπα να μην το διακινδυνεψω και να παρω πρωτα κατι πιο...σιγουρο και επειτα να προχωρησω σε ακουστικη.οι ασκησεις δε μενουν ιδιες φανταζομαι,σωστα?εσυ διδασκεις κιθαρα?
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #10 στις: 28/07/08, 20:49 »
Δεν εχουν σημασια τα περισσοτερα ταστα, αυτα ετσι κι αλλιως θα τα χρησιμοποιεις μονο πολυ αργοτερα οταν θα αρχισεις (αν αρχισεις) να παιζεις σολο κτλ που και παλι η κλασσικη δεν θα σε διευκολυνει. Η ακουστικη θα ειναι καλυτερη (ειδικα αν εχει και single cutaway για ευκολη προσβαση στα δυσκολα σημεια κοντα στην ενωση λαιμου και σωματος). Η αληθεια ειναι μια: Αν θες να παιζεις ροκ ποπ κτλ παρε ακουστικη και μετα ηλεκτρικη.
Οι περισσοτεροι παιρνουν κλασσικοι για εναν λογο: Επειδη δεν ξερουν παιρνουν μια κιθαρα που τους λενε οι καθηγητες στο ωδειο και τα περισσοτερα ωδεια επειδη παραδιδιουν μαθηματα κλασσικης κιθαρας και μουσικης, φυσικα προτεινουν κλασσικη κιθαρα.
Αλλα φυσικα αν σκοπος σου δεν ειναι να πας σε ωδειο για να μαθεις κλασσικη, τοτε απλα παρε μια ακουστικη, καντης σε εναν μαστορα ενα καλο setup και μετα κατσε κατω με καποιον που ξερει 5 πραγματα να σου δειξει λιγα πραγματακια και απο κει και περα απλα λιωσε τα δαχτυλα σου πανω στην κιθαρα. Σε λιγο καιρο θα μπορεις να παιζεις απλες συγχορδιες και να βγαζεις μισο-σωστα τα ακκορντα που χρειαζονται για μερικα κομματακια που θα ακους. Απο κει και περα οσο προπονεισαι θα προχωρας. Μπορεις να συνεχισεις και μονη σου, διαβζα κανα περιοδικο με τεχνικες (guitarist, guitar player, total guitar, διαβζε σε κανα site καικατεβαζε τραγουδακια γραμμενα σε ταμπλατουρα που μπορεις να διαβασεις κουτσα στραβα και χωρις γνωσεις θεωριας και θα προχωρας μια χαρα. Τωρα αν θες να γινεις sessionας και να παιζεις πριμαβιστα κτλ, αν θες ν αγινεις καθηγητης κτλ, τοτε πηγαινε σε εναν δασκαλο και ετοιμασου για πιο αυστηρη μελετη και θωρητικη και πρακτικη. Προσωπικα εμενα ποτε δεν με ενδιεφερε κατι τετοιο μιας και παιζω για παρτυ μου, αλλα περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...
Οπως και να χει ομως, κανε την σωστη κινηση και ξεκινα με μια ακουστικη που ετσι κι αλλιως με τετοια και ηλεκτρικη θα παιζεις μια ζωη και οχι με κλασσικη (αφου θες να παιζεις ροκ, ποπ κτλ)...
Οι ασκησεις μενουν οι ιδιες και για κλασσικη και για ακουστικη κτλ, απλα με ακουστικη θα πρεπει να προπονεισαι ΚΑΙ με πεννα αν θες αργοτερα να μεταπηδησεις σε ηλεκτρικη... (οχι οτι δεν μπορεις να παιζεις με δαχτυλα ηλεκτρικη, αλλα ειναι προτιμοτερο με πεννα).
Με λιγα λογια οι ασκησεις που σου εχουν δειξει δεν πανε χαμενες αν παρεις ακουστικη.
Εγω δεν διδασκω κιθαρα... Ειμαι αυτοδιδακτος απο την ηλικια των 14 αν και εκανα καποια θεωρητικα (μονο) μαθηματα για κανα 2 χρονια (πολυ μετα τα 14 που ξεκινησα κιθαρα βεβαια) και ετσι εχω και καποια στοιχειωδη θεωρητικη "βαση".
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/08, 20:55 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #11 στις: 28/07/08, 21:06 »
οχι,σε ωδειο δε θα παω.βασικα θα παρω ενα βιβλιο για αυτοδιδακτους γιατι χρονο δνε εχω για μαθηματα  :( sessionas δε θελω να γινω,θελω απλως να ξερω κιθαρα για να βγαζω μερικα κομματια που μου αρεσουν...ξερεις,για την πλακα.θα το σκεφτω αυτο παντως με την ακουστικη. ;)απ'ο,τι βλεπω ομως,οι τιμες ανεβαινουν.α,και βλεπω οτι εχουν απο κατω κατι σαν υποδοχη,και μερικες εχουν και στο πλαϊ...πχ http://www.thomann.de/gr/epiphone_sst_nylon_175.htm τι ειναι αυτο? ::)
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #12 στις: 28/07/08, 21:17 »
Κοιτας μαλλον για ηλεκτρακουστικες. Αυτες εχουν και δυνατοτητα συνδεσης με κοσνολα ή ενισχυτη για να παιζεις σε μεγαλυτερες εντασεις, σε live κτλ. Προς το παρον δεν σου χρειαζεται μια τετοια. Θες μια καθαρα ακουστικη και οχι ηλεκτρακουστικη, ηλεκτροκλασσικη ή κλασσικη.
Οι τιμες ειναι ιδιες μεταξυ ακουστικων και κλασσικων ή πολυ κοντα...
Πιστεψε με δεν εχει νοημα να παρεις κλασσικη... Θα ειναι ασκοπη κινηση.
Ωριστε μια χαρα κιθαρα, πολυ ομορφη, στα λεφτα σου και θα ειναι οτι πρεπει.. http://www.thomann.de/gr/fender_gdo_200_om_tg.htm
Η συγκεκριμενη δεν ειναι ετοιμοπαραδοτη σε αυτο το χρωμα, αλλα εχει αλλα χρωματα που ειναι ετοιμοπαραδοτη.
Απλα επειδη ειναι κατω απο 300€ θα πρεπει να υπολογιζεις και καμια 30αρα μεταφορικα, οποτε ισως καλο θα ταν να ψαξεις απο Ελληνικο μαγαζι μηπως την βρεις και την παζαρεψεις στα ιδια χρηματα με εξω. Αν δεν την βρεις σε παρομοια τιμη (+- 20€), χτυπα την απο Θωμα...

Βtw,  αυτη που εχεις στο Link ειναι ηλεκτροκλασσικη... Ουτε ακουστικη ειναι, ουτε κλασσικη. Δεν χρειαζεσαι προς το παρον καμια με ηλεκτρικες δυνατοτητες, οποτε καλυτερα ολα τα χρηματα που θα δωσεις να πανε στην κιθαρα απο μονη της και οχι ΚΑΙ στα ηλεκτρικα που θα εχει αν παρεις μια ηλεκτρακουστικη.
Γιατι απλα πχ, αν παρεις μια 150€ ηλεκτρακουστικη σκεψου οτι ενα ποσοστο απο τα χρηματα που θα δωσεις θα πανε στο πιεζοηλεκτρικο κυκλωματακι που θα εχει, αρα τα υπολοιπα πανε στην κιθαρα "καθαρα", ενω αν δωσεις τα ιδια χρηματα σε μια σκετη ακουστικη, ολα τα λεφτα πανε στην κιθαρα και οχι σε κυκλωματακια, με αποτελεσμα να εχεις μια καλυτερης ποιοτητας κιθαρα.
« Τελευταία τροποποίηση: 28/07/08, 21:24 από Johnie Darko »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #13 στις: 28/07/08, 21:21 »
α κουκλα!!! :D :D :D :D μου αρεσει πολυ!!! :D δεν ξερω γιατι,αλλα οταν την ειδα χαρηκα πολυ!!!λοολ ;D ;D και ειναι πολυ ομορφη γιατι δεν εχει αυτο το...κοψιμο στο πλάι και ειναι καλυτερα γιατι δε μου αρεσουν ετσι.τρελαθηκα!!!! :o :o :D :D :D :D :D
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #14 στις: 28/07/08, 21:27 »
Αντε μεγειες λοιπον... Και μην ανησυχεις καθολου για μεγαλυτερες ταστιερες, περισσοτερα ταστα κτλ.
Στο μονο που θα δυσκολευτεις λιγο ειναι οτι οι σιδερενιες χορδες θα σε πονανε αρχικα περισσοτερο στο αριστερο σου χερι στα δαχτυλα, αλλα συντομα θα βγαλεις καλους και θα εισαι οκ. ΟΛΟΙ το περναμε αυτο το σταδιο, οποτε μην αγχωνεσαι. Οτι βιβλιο και να εχεις θα μπορεις να το χρησιμοποιησεις και κακα τα ψεματα, τα περισσοτερα πραγματα που θα βρισκεις για κιθαρα (βιβλια, sites, ταμπλατουρες, περιοδικα κτλ) θα ειναι για ακουστικες/ηλεκτρικες κιθαρες και μοντερνα μουσικη και οχι για κλασσικες κιθαρες και μουσικη.  ;)
Μην φοβασαι καθολου, προχωρα και εδω ειμαστε ολοι για να βοηθησουμε...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #15 στις: 28/07/08, 21:29 »
ευχαριστω ΠΑΡΑ πολυ!!!! :D :D :D ;) :)
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #16 στις: 28/07/08, 21:37 »
Koίτα και αυτές πριν αποφασίσεις...

Προτάσεις για entry level ακουστική κιθάρα
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #17 στις: 29/07/08, 00:19 »
Ο Johnie Darko μιλάει σωστά...πολύ σωστά....
Αλλά επειδή το παρακολούθησα το θέμα, θέλω μόνο να πω το εξής...
Επειδή όπως είδα να λες X-FILER δε σε ενδιαφέρει να το σπουδάσεις το θέμα (μαζί σου κ εγώ) και θες να παίξεις....και επειδή οι περισσότεροι προβληματίζονται τις περισσότερες φορές στο "ποια" κιθάρα να πάρουν και όχι στο "τι" κιθαρα θα πάρουν...τότε το ερώτημα είναι απλά... τι κομμάτια θες να παίξεις....πες μας ορισμένα.... γιατί........ξέρω γω......τι έχουν μέσα? ηλεκτρική κιθάρα? κλασική? ακουστική? ποιος ήχος σου αρέσει και σε κάνει να θες να παίξεις?
Εμένα πχ μ'άρεσε ο ήχος της παραμόρφωσης και τα τρελά σόλο που ουρλιάζουν...οι διφωνίες των maiden ....τα γκαγκα γκαγκα και άλλα τέτοια....
Εσένα ?
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #18 στις: 29/07/08, 11:21 »
iron maiden...θεοι....μ'αρεσει η μεταλ αλλα επειδη μπορω πιο ευκολα να εκτελεσω(κυριολεκτικα :P :P ;D)πιο ελαφρα ειδη,θα παιζω κομματια οπως
city of the damned-green day
save-the rocket summer(trs)
good news-trs
wonderwall-oasis(αλλα πολυυυυυυυ αργοτερα,ειναι αρκετα δυσκολο)
sleepless-faber drive
'74-'75-the connels

τετοιου τυπου πανω κατω
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος Crazy Heart

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 271
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #19 στις: 29/07/08, 12:36 »
To Wonderwall δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, ιδίως αν βάλεις και κάπο, θα μπορέσεις να το παίξεις σχετικά σύντομα!

πάντως όσον αφορά την ταστιέρα, από ότι θυμάμαι από τις κανα 2 φορές που πήγα να παίξω με κλασική, η ταστιέρα της μπορεί να ήταν πιο κοντή αλλά ήταν και πιο φαρδιά και δεν πατούσα καλά τις χορδές γιατί είχα συνηθίσει σε ακουστική! Γενικά το μέγεθος της ακουστικής δεν θα πρέπει να σε προβληματίζει :)

όπως είπαν και τα παιδιά στην αρχή θα σου πονάνε τα δάχτυλα από τις μεταλλικές χορδές, γι'αυτό προσπάθησε να παίζεις πολλές φορές από λίγη ώρα. Δηλ. αν δεις ότι σου πονάνε αρκετά τα δάχτυλα μην επιμένεις και δοκίμασε αργότερα πάλι! Γενικά θέλει αρκετή εξάσκιση και επιμονή, αλλά στο τέλος αξίζει!
Music makes the people come together

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #20 στις: 29/07/08, 13:00 »
την επιμονη την εχω  ;D παντως ειχα παει μια φορα στη νονα μου να μεινω και ειχε μια κιθαρα(κανεις δεν παιζει,για ομορφια την ειχε και την ετρωγε η σκονη  :()και ημουν ολοκληρη τη μερα με την κιθαρα στο χερι παιζοντας τις νοτες(γιατι μονο αυτες ηξερα  ;D).στο τελος αλλαξα δερμα στο μεσαιο δαχτυλο αλλα ειναι φυσιολογικο αυτο.να ρωτησω,μαζι με την κιθαρα πρεπει να πααγγειλω και καπο και κουρδηστηρι?ή να τα αφσω για αργοτερα?αν παω την κιθαρα σε μαγαζι θα μπορεσουν να μου την κουρδισουν?ποσο θα κοστισει(πανω κατω)?

Παράθεση
Η συγκεκριμενη δεν ειναι ετοιμοπαραδοτη σε αυτο το χρωμα, αλλα εχει αλλα χρωματα που ειναι ετοιμοπαραδοτη.
Απλα επειδη ειναι κατω απο 300€ θα πρεπει να υπολογιζεις και καμια 30αρα μεταφορικα, οποτε ισως καλο θα ταν να ψαξεις απο Ελληνικο μαγαζι μηπως την βρεις και την παζαρεψεις στα ιδια χρηματα με εξω. Αν δεν την βρεις σε παρομοια τιμη (+- 20€), χτυπα την απο Θωμα...

δεν ειναι σε αυτο το χρωμα? :'( που μπορω να δω σε τι αλα χρωματα την εχει?κριμα,γιατι μου αρεσε πολυ ετσι...ειχα δει μια παρομοια σε ενα μαγαζι ειναι η αληθεια...θα το κοιαξω βεβαια.τα μεταφορικα ειναι 20 ευρω
« Τελευταία τροποποίηση: 29/07/08, 13:05 από X-FILER »
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος drakoumel

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 508
  • Φύλο: Άντρας
  • Levi Apprentice
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #21 στις: 29/07/08, 13:07 »
Ε οκ...απο τις επιλογές στα κομμάτια μάλλον η ακουστική είναι καλύτερη στην περίπτωση σου...
Έχε πάντως υπόψη πως η ηλεκτρική είναι γενικά πιο μαλακό και ευκολόπαιχτο όργανο και μπορείς να παίξεις και ότι θα έπαιζες σε μια ακουστική απλά με λίγο διαφορετικό ήχο....
Κουρδιστήρι ναι, οπωσδήποτε....για το καποτάστο....περί ορέξεως είναι το θέμα μάλλον...αν μπορείς πάρε, μπορεί να σου φανεί χρησιμο....
Abruptly awakened from the serenity of dreams to reality where terror reigns supreme

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #22 στις: 29/07/08, 13:14 »
Μωρε, τσάμπα θα στη κουρδίσουν. Αλλα επειδή είναι καλό να παίζουμε με κουρδισμένα όργανα, καλό είναι να έχεις ένα δικό σου, για να μη τρέχεις συνέχεια ;D ;D.

Το καπο(τάστο) μη σε απασχολεί ακόμα.. Θές να σου πούμε τί είναι ή ξέρεις?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #23 στις: 29/07/08, 13:17 »
ξερω τι ειναι  ;D δεν ξερω ποτε μπαινει ομως,εκτος αν το λενε οταν μου δινει τα ακορντα  ;D

να σου πω,προτιμω μια κλασικ ή ακουσικη απο μια ηλεκτρικη...ειναι πιο γλυκος ο ηχος.οχι οτι δε μου αρεσει.αλλα για τα κομματια που θελω να παιζω ειναι ο,τι πρεπει.ισως προχωρησω σε ηλεκτρικη σε 2-3 χρονακια,οχι μονο απο θεμα εμπειριας αλλα ειναι και ο πατερας μου στη μεση γιατι ακομα με απειλει οτι η κιθαρα θα μου ερθει κολαρο...φαντασου δηλαδη τι θα γινει με την ηλεκτρικη...θα μου τη δωσει να τη φαω!!!! ;D ;D ;D
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

Αποσυνδεδεμένος X-FILER

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 60
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Έχω ένα πρόβλημα για κάθε σου λύση
    • Προφίλ
Απ: Κιθαρα για αυτοδιδακτο και τιμη
« Απάντηση #24 στις: 29/07/08, 17:18 »
 ??? ??? ???σορρυ για το δπλο ποστ αλλα ειδα κατι και χλομιασα.λεει οτι ειναι on request!!! :o :o :o πειτε μου οτι εχει κι αλλες  :'( :'( :'( :'( :'( :'(
Το δικαίωμά σας να ομιλείτε δεν περιλαμβάνει την υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
27 Απαντήσεις
14203 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 17:27
από telekris
23 Απαντήσεις
7904 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/03/09, 21:18
από ogyon21
2 Απαντήσεις
2677 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/03/09, 19:04
από Player
2 Απαντήσεις
2847 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/09, 19:54
από Ibanezακιας
1 Απαντήσεις
2742 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/04/09, 00:07
από Nikoubis
3 Απαντήσεις
2719 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/09, 12:19
από Dr Bluz (G.K.)
6 Απαντήσεις
4148 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/09, 17:44
από Wise_One
4 Απαντήσεις
2386 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/06/10, 15:51
από tech21man
2 Απαντήσεις
3912 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/08/11, 20:57
από Thanos9
18 Απαντήσεις
6239 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/10/12, 16:50
από Adoni