Αποστολέας Θέμα: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή  (Αναγνώστηκε 17343 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νέστορας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Καταρχήν γεια σας.Έχω γράψει μερικά τραγούδια στην κιθάρα και θα ήθελα να τα ηχογραφήσω μέσω του υπολογιστή.Τι θα μου προτείνατε να χρησιμοποιήσω;Αν δεν σας είναι πολύ κόπος θα ήθελα και μια ανάλυση.Για παράδειγμα έχω ακούσει ότι μπορώ να κάνω ηχογράφηση με ένα preamp?Ή με το guitar rig.Τι θεωρείτε καλύτερο;

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #1 στις: 08/11/09, 18:08 »
Τι ποιότητα θέλεις να πετύχεις και τι θέλεις να κάνεις ακριβώς; Εάν θέλεις απλά να γράψεις ιδέες πρόχειρα, το κόστος σε χρήμα,χρόνο και τεχνογνωσία δεν είναι κάτι το τρελό. Στην αντίθετη περίπτωση, αν θες πλήρη ενορχήστρωση ή/και καλή ποιότητα ήχου το κόστος ανεβαίνει κατά πολύ και αν δεν είσαι διατεθειμένος να αφιερώσεις χρόνο δεν αξίζει.

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #2 στις: 08/11/09, 18:11 »
Γεια χαρά φίλος! Η λύση του προενισχυτή θεωρείται ποιοτικότερη, ωστόσο η ποιοτικότερη όλων θεωρείται η λύση της ηχογράφησης μέσω μικροφώνου (που όμως έχει πολύ περισσότερες απαιτήσεις από τις άλλες 2 οπότε αν θες την άποψή μου, μην μπλέξεις ακόμα)...

Τόσο με τον προενισχυτή, όσο και με το VST (όπως το guitar rig που αναφέρεις) θα χρειαστείς μια καλή κάρτα ήχου για να ηχογραφείς.. Εκτός αν έχεις το Pod xt που την έχει ενσωματωμένη.. Αφού λοιπόν η κάρτα ήχου είναι απαραίτητη και στους δύο τρόπους, θα σου συνιστούσα να καταφύγεις αρχικά στο software (για ευνόητους λόγους ;)), να πειραματιστείς και αν δεις μετά από πολύ ψάξιμο ότι δε σου κάνει, αγοράζεις preamp..

Φυσικά αν έχεις ήδη preamp, πειραματίσου και βλέπεις τι σου ταιριάζει καλύτερα!

Αποσυνδεδεμένος Νέστορας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #3 στις: 08/11/09, 18:20 »
Θέλω να πετύχω μία μεσαίου τύπου ποιότητα,απλά για να μπορώ να έχω τα τραγούδια και να μπορώ να τα ακούω.Ναι θα μπορούσες να πεις ότι θέλω απλά να ''γράψω'' κάπου τις ιδέες μου.Δεν θέλω να πεταχτεί κανένα τρελό κόστος.Αυτά :)

gers έχω πετύχει από εδώ και από εκεί κάποια μηχανήματα τα οποία μπορείς να τα συνδέσεις στον υπολογιστή,και μετά να τα συνδέσεις με την κιθάρα.Έτσι(και με ένα πρόγραμμα βεβαίως βεβαίως) μπορείς να κάνεις recording.Ισχύει αυτό;Και κατά πόσο θα μπορέσει να αντεπεξέλθει στις απαιτήσεις μου;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #4 στις: 08/11/09, 18:31 »
Όλα αυτά τα μηχανήματα δεν είναι τίποτα άλλο παρά κάρτες ήχου περιορισμένων δυνατοτήτων! Θα σου πρότεινα να αγοράσεις κάποια κάρτα ήχου από 80ε που να έχει hi-z input (γνωστό και ως instrument ή guitar input) με την οποία μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου και με το παραπάνω! Από κει και πέρα, θα χρειαστείς ίσως monitor ηχεία για τις μίξεις σου αλλά το αν θα αγοράσεις τέτοια εξαρτάται μόνο από εσένα... Τέλος, οτιδήποτε άλλο χρειαστείς θα είναι σε μορφή software οπότε... ξέρεις...  ;)

Τα παραπάνω βέβαια για μια απλού τύπου ηχογράφηση, ίδιου τύπου με αυτή που φαντάζομαι θες να κάνεις.. Κι εγώ έτσι δουλεύω τόσο καιρό (με μια καλούλα κάρτα ήχου, χωρίς monitor ηχεία και 4378692357532 plug-ins!!! ;D) και είμαι ικανοποιημένος με βάση τις απαιτήσεις που έχω.. Αν θες μπορώ να σου δώσω link για να ακούσεις κάποια παραδείγματα...


Αποσυνδεδεμένος Νέστορας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #5 στις: 08/11/09, 18:43 »
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.Θα ήθελα πολύ τα links  ;D έχεις να προτείνεις και μια καλούτσικη κάρτα ήχου;

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #6 στις: 08/11/09, 18:46 »
Έχεις pm για το link.. Όσο για την κάρτα ήχου, θέλει λίγο ψάξιμο.. Εγώ πέρυσι, τέτοια εποχή, κατέληξα στην Mackie Onyx Satellite από την οποία είμαι ευχαριστημένος αλλά έχει περάσει ένας χρόνος από τότε και καλό είναι να δεις τι νέο κυκλοφορεί.. Όταν θα έχω λίγο χρόνο θα ψάξω και θα σου πω... Ρώτα και άλλα άτομα που έχουν σαφώς περισσότερες γνώσεις...

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #7 στις: 08/11/09, 18:53 »
Πόσα θες να διαθέσεις;

Αποσυνδεδεμένος Νέστορας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #8 στις: 08/11/09, 21:44 »
Χμ,δεν έχω κάτι σταθερό.Ίσως κάτι γύρω στα 80;

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #9 στις: 08/11/09, 22:45 »
Αν ανέβαινες λίγο παραπάνω μπορείς να βρεις κάτι που να συνδυάζει προενίσχυση και audio interface όπως το Lexicon Alpha, το Emu 0202, το Esi U24 XL, το Tascam Us-100 και το M-Audio Fast Track. Όλα αυτά είναι επώνυμες λύσεις και θα δουλέψουν καλά για την περίπτωση σου. Θα προτιμούσα το M-audio βέβαια γιατί υποστηρίζει και phantom power, κάτι που θα σου χρειαστεί αν εμβαθύνεις λίγο περισσότερο και ασχοληθείς με πυκνωτικά μικρόφωνα.

Βέβαια μην περιμένεις και κάτι το τρομερό. Σου δίνουν τα βασικά από πλευράς εισόδων-εξόδων, δηλαδή ένα όργανο και ένα μικρόφωνο και απλούς προενισχυτές για να κάνεις την δουλειά σου. Αν θες να ανέβεις level θα χρειαστεί πολλαπλάσιο budget, κάτι το οποίο εσύ θα κρίνεις σύμφωνα με τις ανάγκες σου. Για αρχή είναι μια χαρά αρκεί να χρησιμοποιείς και ένα σετ ηχεία της προκοπής. Γιατί ότι interface και να πάρεις με ηχεία των 20 Ε μην περιμένεις να πετύχεις αξιόλογα αποτελέσματα.

Αποσυνδεδεμένος Νέστορας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #10 στις: 09/11/09, 21:16 »
Να υποθέσω ότι τα μηχανήματα στα Links είναι σαν αυτά που έχουν αναφερθεί παραπάνω; (Ξέρεις που μπορείς να τα συνδέσεις με τον υπολογιστή και τη κιθάρα και να κάνεις το recording)  Χμ, μπορείς να μου συνοψίσεις αυτά που χρειάζομαι για το recording; Είναι το μηχάνημα στα links και ένα σετ ηχεία καλά.Χρειάζομαι τίποτα άλλο;

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #11 στις: 09/11/09, 21:57 »
Το m-audio Fast track (το οποίο προτείνω θα προτιμούσα προσωπικά από τα παραπάνω) σου δίνει τη δυνατότητα να ηχογραφείς από μικρόφωνο και από όργανο (π.χ. κιθάρα ή μπάσο) καρφί στην κάρτα και αυτές τις δύο εισόδους μπορείς να τις ηχογραφείς ταυτόχρονα και σε δύο ξεχωριστά κανάλια. Έτσι έχεις τη δυνατότητα να τα επεξεργαστείς το καθένα ξεχωριστά μετά. Επίσης αν θες να ηχογραφήσεις φωνή με τη χρήση ενός πυκνωτικού μικροφώνου, θα χρειαστείς phantom power, κάτι που η συγκεκριμένη συσκευή το δίνει.

Το καλό με μια τέτοια λύση είναι ότι δεν χρειάζεσαι προενίσχυση (για να ενισχύσεις το σήμα των εισόδων σου) και προσφέρει επιστροφή του επεξεργασμένου σήματος με χαμηλή καθυστέρηση. Δηλαδή, αν χρησιμοποιείς τον υπολογιστή για προσομοιώσεις ενισχυτών και για τα εφέ σου, θα ακούς το επεξεργασμένο σήμα σε πραγματικό χρόνο με πολύ μικρή καθυστέρηση. Μια απλή Multimedia κάρτα ήχου δεν μπορεί να το κάνει αυτό, με αποτέλεσμα να παίζεις κάτι και να το ακούς μετά από 0,1+ δευτερόλεπτα με αποτέλεσμα να μην μπορείς να παίξεις μέσα στο χρόνο όταν ακούς το όργανο που ηχογραφείς.

Τώρα το τι θα χρειαστείς από πλευράς εξοπλισμού είναι κάτι που εξαρτάται από το τι θα ηχογραφήσεις κυρίως και την ποιότητα που θες να πετύχεις. Αν θες να ηχογραφήσεις κιθάρες-μπάσα και φωνή, τότε με κάποιο audio interface από τα παραπάνω και ένα δυναμικό μικρόφωνο έχεις καλύψει τις περισσότερες ανάγκες σου. Σίγουρα από πλευράς software θα χρειαστείς ένα πρόγραμμα για να ηχογραφείς, να προσθέτεις εφέ και άλλα εικονικά όργανα όπως το Cubase, Live, Reaper Sonar, Pro Tools, Nuendo κ.α.. Κάποια από αυτά είναι πιο απλά από τα άλλα, και άλλα είναι καλύτερα για συγκεκριμένες δουλειές, αλλά πλέον με το internet υπάρχουν άπειρα HOW-TOs και video guides για κάθε πρόγραμμα.

Απλά το να ηχογραφήσεις απλά ιδέες είναι κάτι απλό και το πετυχαίνεις εύκολα και γρήγορα. Αν θες να ηχογραφήσεις ενορχηστρωμένα κομμάτια, θα χρειαστεί να εμβαθύνεις πολύ παραπάνω. Και το πρόβλημα είναι ότι αρχίζουν και γεννιούνται ερωτήματα "γιατί αυτό δεν ακούγεται καλά;", "γιατί το τραγούδι μου δεν ακούγεται τόσο δυνατά όσο τα τραγούδια του εμπορίου;", "Πως δουλεύεις αυτό το εφέ;" και ένα σωρό άλλα που όλοι όσοι έχουμε ασχοληθεί τα έχουμε κάνει  ;D. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως το να στήσεις ένα home studio προϋποθέτει όρεξη για δουλειά και διάβασμα κυρίως και ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο φαίνονται αρχικά.  :)

Αποσυνδεδεμένος Νέστορας

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #12 στις: 09/11/09, 22:52 »
Ουάου.Με κάλυψες 100%.Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια  :)

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #13 στις: 14/11/09, 19:51 »
Παιδια να ρωτησω και γω με τη σειρα μου, επειδη το pc μου ειναι παλιο, τι καρτα ηχου να παρω? Usb, firewire, pci???
Θελω μια φθηνη λυση, ετσι για να μπω στο κολπο. Ειχα δει παλιοτερα τις line 6 pod studio GX αλλα δεν ξερω αν κανει για αυτη τη δουλεια. Εχω υποψιν μου και την lexicon alpha που ειναι αρκετα φθηνη.
Εχω σκοπο να ηχογραφω με το plexitube σαν προενισχυση.

Απλα θελω να αποφυγω οσο το δυνατον το latency. Τα εφε θα τα περνω απο πεταλια και οχι απο προγραμμα.
Περιμενω απαντησεις!

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #14 στις: 14/11/09, 20:50 »
Κώστα. Πες μας ποσό «αρχαίο» είναι το P.C. σου για να σου πούμε ακριβώς τι κάρτες ήχου μπορεί να “σηκώσει»… Σε γενικές γραμμές οι Firewire είναι πιο εξελιγμένες και απαιτούν αντίστοιχα πιο εξελιγμένα σύγχρονο P.C.

Το θέμα του Latency είναι εξαρτώμενο με τους Drivers της κάρτας ήχου που θα βάλεις…

Οπότε αν θέλεις χαμηλό Latency πρέπει η κάρτα που θα βάλεις να συνοδεύεται υποχρεωτικά με ASIO 2 η’ ακόμα ταχυτέρους Drivers…

Μεγάλη ποσότητα μνήμης (2-4GB) θα σε βοηθήσει στο να μείνει το σύστημα σου Stable όταν θα αρχίσεις να επεξεργάζεσαι το ηχογραφημένο σήμα σου με VST  plug-ins (effects)…
Αν έχεις σκοπό να δουλέψεις με πολλά «βαριά VST  plug-ins» π.χ. WAVES, Amplitude, Softube τότε θέλεις αναγκαστικά πολλή μνήμη και δυνατό επεξεργαστή (C.P.U.)…         
           
Ελπίζω να σε βοήθησα (σε πολύ γενικές γραμμές…) για ότι άλλο χρειαστείς κάνε post η’ p.m. για να σου πω…

Μετά τιμής, Spartan. 

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #15 στις: 14/11/09, 22:15 »
Τo pc ειναι του 2004
Δεν εχω σκοπο να χρησιμοποιησω κανενα προγραμμα εκτος απο αυτο της ηχογραφησης. Ολα τα εφε θα ειναι απο πεταλια.
Κοιτα δεν θελω να κανω τρελη δουλεια. Ισα ισα κανα τζαμαρισμα στο κιθαρα με τα παλικαρια, η σε κανα backing track.

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #16 στις: 14/11/09, 23:32 »
εγω, θα σου προτεινα την παρακατω καρτα

http://www.thomann.de/gr/maudio_fast_track.htm

Για τη δουλεια που τη θελεις δε νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι περισσοτερο.

Για μονιτορς εχεις σκεφθει;

on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #17 στις: 14/11/09, 23:54 »
Δεν νομιζω να σκασω χρηματα για μονιτορς... Οπως σου ειπα θελω να κανω απλα πραματα.
Με τα ηχεια του υπολογιστη δεν θα τα καταφερω? Τι προσφερουν τα μονιτορ? Ειμαι παντελως ασχετος.

Αποσυνδεδεμένος Snowy

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 390
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
    • snowy
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #18 στις: 15/11/09, 11:35 »
Δεν νομιζω να σκασω χρηματα για μονιτορς... Οπως σου ειπα θελω να κανω απλα πραματα.
Με τα ηχεια του υπολογιστη δεν θα τα καταφερω? Τι προσφερουν τα μονιτορ? Ειμαι παντελως ασχετος.


Τα monitors θα σε βοηθησουν να ακουσεις "καθαροτερα" αυτο που εχεις ηχογραφησει και αρα να κανεις μια καλυτερη μιξη.

 :)
on blackened wings i fly...

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #19 στις: 15/11/09, 14:52 »
Κώστα.

Τα Monitors θα σε βοηθήσουνε να ακούσεις σωστά και καθαρά σε όλες τις συχνότητες αυτό που έχεις ηχογραφήσει και αντίστοιχα να κανείς καλύτερη μίξη ήχου…

Αν δεν σου φτάνουν τα λεφτά για Monitors μπορείς (και πρέπει όταν «γραφεις») να χρησιμοποιήσεις ακουστικά…

Τα ηχεία του υπολογιστή δεν φτιάχνονται για τέτοιες εξειδικευμένες εργασίες και σου δίνουν μια πλασματική εικόνα για την μίξη που έχεις κάνει…

Οπότε εσύ μπορεί να νομίζεις ότι έχεις κάνει «και γ@μω τις μίξεις ήχου» αλλά όταν θα ακούσεις το C.D. με την ηχογράφηση σου στο σπίτι του κολλητού σου, θα δεις ότι είναι Μεγάλη Μούφα…

Γι’αυτό τα Monitors και τα ακουστικά είναι απαραίτητα στην οποία μίξη ήχου…

Παράθεση
Κοιτά δεν θέλω να κάνω τρελή δουλειά.

Το ίδιο έχω πει και εγώ (όπως όλοι μας…) στην αρχή, αλλά όσο θα περνάει ο καιρός και θα εξοικειώνεσαι με το πρόγραμμα ηχογράφησης και την όλη διεργασία θα θέλεις λογικά να βελτιώνεις τις μίξεις που κανείς και θα χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις και VST plug-ins για να το κανείς αυτό…

Btw. Πες μας τα τεχνικά χαρακτηριστικά του υπολογιστή σου (όχι το έτος κατασκευής…) Κάνεις δεξί «κλικ» στην συντόμευση Ο υπολογιστής μου (My Computer), σου ανοίγει ένα Menu και εσύ «κλικάρεις» τις ιδιότητες (Properties) και αυτά που θα σου γράψει μας τα ποστάρεις εδώ για να σου πούμε…

Λογικά, πιστεύω ότι θα μπορείς να εγκαταστήσεις κάρτες ήχου κάθε τύπου (Firewire, USB, PCI), «αλλά για τον φόβο των Ιουδαίων» κάνε το «για να μην σε πάρουμε στον λαιμό μας» προτείνοντας σου κάρτα ήχου μεγαλύτερων απαιτήσεων από τον υπολογιστή σου…

Μετά τιμής, Spartan.                                 

                       

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #20 στις: 15/11/09, 15:14 »
Παράθεση
Αν δεν σου φτάνουν τα λεφτά για Monitors μπορείς (και πρέπει όταν «γραφεις») να χρησιμοποιήσεις ακουστικά…

Ωραια λυση ακουγεται αυτη. Καπως ετσι θα γινει. Ευχαριστω.
Το απογευμα που θα παω σπιτι θα ποσταρω τα σπεκς του υπολογιστη αναλυτικα

Αποσυνδεδεμένος gers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2533
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #21 στις: 15/11/09, 20:20 »
Βέβαια τα ακουστικά δε λειτουργούν ως υποκατάστατο των monitor ηχείων, είναι άλλος ο ρόλος τους.. Άσε που κουράζουν μετά από κάποια ώρα...

Αποσυνδεδεμένος Stinky

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1522
  • Φύλο: Άντρας
  • <Secondhand King>
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #22 στις: 15/11/09, 20:47 »
Λοιπον τα σπεκς ειναι Intel celeron CPU 2,4Ghz / 2,41Ghz / 1,50GB ram

Αποσυνδεδεμένος Spartan Amplifications

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #23 στις: 16/11/09, 00:23 »
@gers:

Αγαπητέ gers. Τα καλά ακουστικά

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/ULTRASONE-Pro-900-Studiokopfhoerer/art-REC0006459-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/AKG-K-702-Studiokopfhoerer-dynamisch-offen/art-REC0006301-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Beyerdynamic-DT-880-PRO-Studiokopfhoerer-halboffen-250ohm/art-REC0005205-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/ULTRASONE-PROline-650-Profi-Kopfhoerer-geschlossen/art-REC0005140-000 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Sennheiser-HD-25-13-Studio-Headphone-dynamic-low-resistance/art-REC0000954-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Sennheiser-HD-25-1-II-Studio-Kopfhoerer-inkl.Velourpads/art-REC0005558-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Shure-SRH-840-Reference-Studio-Headphones/art-DJE0003262-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Beyerdynamic-DT-770pro-/250-Stud.-Headphone-closed-250ohm/art-REC0000949-000

Μπορούνε μα χρησιμοποιηθούν σαν υποκατάστατο των Monitor ηχείων σε ένα επαγγελματικό Studio…

Απλά, όπως πολύ σωστά έγραψες είναι κουραστικό να κάνεις τις ηχογραφήσεις, τις μίξεις και το Mastering με τα ακουστικά στα αυτιά…

Σίγουρα ο κύριος ρόλος των ακουστικών είναι να προσφέρουν την ακουστική πληροφορία στον μουσικό εκτελεστή (τραγουδιστή, μουσικό…) χωρίς αυτή η πληροφορία να περάσει στο μικρόφωνο και να έχουμε ανάδραση (feedback) η’ ghost voices…

Αλλά αν είχες προσέξει πιο πάνω, θα έβλεπες ότι ο Κώστας θα γράψει Direct χρησιμοποιώντας το  plexitube σαν προ-ενίσχυση, οπότε δεν αντιμετωπίζει πρόβλημα ηχητικής διαρροής…

Εξάλλου για να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας, κανένα home – project studio στην Ελλάδα δεν έχει την τελεία ακουστική μελέτη και κατασκευή χώρου και από το να αντιμετωπίζεις προβλήματα με τα Στατικά Κύματα στον χώρο είναι σαφώς καλύτερο να χρησιμοποιείς ακουστικά και να κανείς (στο μέτρο του δυνατού) σωστά την εργασία σου…

@Stinky:
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις οποίο τύπο θέλεις.

Οι Firewire κάρτες ήχου έχουν γρήγορους ASIO 2 & WDM Drivers, πολύ χαμηλό Latency (2m Seconds) αλλά είναι αισθητά πιο ακριβές…

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Motu-UltraLite-MK3-Firewire-Firewire-Audio-Interface/art-PCM0008156-000 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Computer/Fire-Wire-Audio-Interfaces/Presonus-FireBox-6In/10Out-FireWire-incl.-Cubase-Le-for-Mac/PC/art-PCM0004158-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/M-Audio-ProFire-610-Firewire-Audio-Interface/art-PCM0008178-000

Αν ο υπολογιστής σου δεν έχει υποδοχή Firewire ΙΕΕΕ 1394 θα χρειαστει να αγοράσεις ακόμα την PCI Firewire κάρτα υποδοχής.     

Οι USB κάρτες ήχου έχουν ASIO Drivers, χαμηλό ως μέτριο Latency (8m Seconds) και οι τιμές του είναι χαμηλότερες από τις αντίστοιχες Firewire κάρτες

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/Presonus-AudioBox-Recording-interface-2-preamps-Headphone-output/art-PCM0007782-000 

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/M-Audio-FastTrack-Pro-USB-Audio-Interface/art-PCM0004751-000

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/ESI-U46-XL-USB-Audio-Interface/art-PCM0008313-000

Οι PCI κάρτες ήχου έχουν ASIO 2 & WDM Drivers, χαμηλό Latency (2m Seconds) και οι τιμές του είναι χαμηλότερες από τις αντίστοιχες Firewire κάρτες

http://www.musicstore.com/en_EN/GRD/M-Audio-Delta-66-4x-In/Out-analog-24-Bit/96-kHz-S/PDIF/art-PCM0000204-000

Αλλα με το μειονέκτημα ότι δεν μπορείς να πάρεις την κάρτα μαζί σου στο Studio η’ στο Live γιατί θα πρέπει αναγκαστικά να κουβαλήσεις και τον υπολογιστή σου εκεί…

Ελπιζω να σε βοήθησα όσο μπορούσα…

Μετά τιμής, Spartan.   

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Θέλω να ηχογραφήσω στον Υπολογιστή
« Απάντηση #24 στις: 16/11/09, 01:23 »
Τα ακουστικά σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να γίνουν υποκατάστατα των monitors. Έχουν πλήρη διαχωρισμό του ενός ηχείο από το άλλο, οπότε ακούς τις μίξεις πιο καθαρές απ' ότι είναι στην πραγματικότητα, και ορισμένα προβλήματα φάσης δεν μπορείς να τα διακρίνεις. Άσε που όσο χαμηλά και αν φτάνουν, επειδή δεν "σπρώχνουν" είναι δύσκολο να αντιληφθείς το headroom που καταλαμβάνουν οι μπάσες και υπομπάσες συχνότητες της μίξης σου.

Πάντως αν κάποιος θέλει να κάνει καλή δουλειά με ακουστικά μπορείς να χρησιμοποιήσει στην έξοδο του DAW σου το HDPHX. Το οποίο είναι δωρεάν και με τη χρήση ψυχοακουστικών φαινομένων και διαρροή του ενός ηχείου στο άλλο δημιουργεί εικόνα ανάλογη με αυτή που θα άκουγε κάποιος με ακουστικά. Χρησιμοποιείται κατά κόρον από πολλούς laptop μουσικούς για να κάνουν μίκεις σε ακουστικά στο δρόμο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
5001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/02, 09:31
από Σπύρος
4 Απαντήσεις
3808 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/11/07, 15:27
από profsokin
2 Απαντήσεις
2717 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/08/08, 12:35
από zimmerman
54 Απαντήσεις
18189 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/01/10, 02:00
από gers
7 Απαντήσεις
3842 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/06/10, 01:12
από Dr Wolf
6 Απαντήσεις
5621 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/06/10, 03:11
από jim.ni
2 Απαντήσεις
3724 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 19/10/11, 23:04
από Wise_One
14 Απαντήσεις
5001 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/04/12, 01:28
από freemind
1 Απαντήσεις
4505 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:06
από hot_sauce (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2747 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/08/13, 14:07
από hot_sauce (φλουτσ)