Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop  (Αναγνώστηκε 4812 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« στις: 04/01/13, 21:55 »
Παιδιά καλησπέρα και καλή χρονιά,


Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Ψάχνομαι για αγορά νέου λαμπάτου ενισχυτή. Αν και η αρχική σκέψη ήταν ένας "κλασσικός" Marshall 2061x, πλέον (έχοντας ψαχτεί περισσότερο και γνωρίζοντας τις ανάγκες μου) καταλήγω περισσότερο προς Orange Dual Terror ή Vox Nighttrain. Κάπου εκεί. Το πρόβλημά μου είναι το εξής, ανεξάρτητα από μάρκα, τιμή κλπ το οποίο είναι ένα άλλο ζήτημα και δεν θέλω να θέσω για αρχή.


Αρκετοί από τους "old school" ενισχυτές, ΔΕΝ έχουν FX Loop. Τί γίνεται σε αυτή την περίπτωση? Δεν χρησιμοποιούμε modulation, delay κλπ?? Άλλοι διαβάζω, χρησιμοποιούν για παράδειγμα delay και chorus μπροστά από τον ενισχυτή και το κλείνουν στα gain, άλλοι τα ρυθμίζουν ώστε να μην αλλοιώνεται ιδιαίτερα ο ήχος στο gain κανάλι αλλά συνεπώς δεν είναι άριστος ο ήχος στα καθαρά.
Τί γίνεται λοιπόν σε αυτή την περίπτωση? Όπως καταλαβαίνετε, χρησιμοποιώ delay analog και chorus και δεν πιστεύω πως θέλω να τα αποχωριστώ.
Μήπως τελικά δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα ο ήχος από χρήση modulation χωρίς fx loop??


Αν σας είναι εύκολο (συνεπώς όσοι έχετε χρησιμοποιήσει και γνωρίζεται ακριβώς τί γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις) ενημερώστε με για να μπορέσω να καταλήξω στο τί μου ταιριάζει καλύτερα.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων!


Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Καθόδιος (φλουτσ)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1573
  • Φύλο: Άντρας
  • άιντε άιντε....!
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Σάτυροι
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #1 στις: 05/01/13, 01:08 »
Καλησπέρα και καλή χρονιά. Η απλούστερη λύση που μου έρχεται στο μυαλό είναι να αντικαταστήσεις το gain του ενισχυτή με κάποιο πετάλι και να χρησιμοποιείς μόνο το καθαρό κανάλι. Έχεις δοκιμάσει άλλα μοντέλα με λούπα να δεις αν σε ικανοποιούν σε orange ή vox;;;;
To πόδι μου το αγαπώ
γι αυτό και το κουνάω
και μου είναι χρήσιμο πολύ
όταν περπατάω...

KEEP WALKING

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #2 στις: 05/01/13, 01:13 »
Μήπως τελικά δεν επηρεάζεται ιδιαίτερα ο ήχος από χρήση modulation χωρίς fx loop??

Έχω ακούσει και αυτή την άποψη (η οποία προφανώς αντιτίθεται στην κλασσική θεωρία ότι τα modulation effects ταιριάζουν καλύτερα στο FX loop), αλλά προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι συμφωνώ. H δική μου εντύπωση μετά από σχετικές δοκιμές είναι ότι εφφέ όπως το chorus και ειδικά το reverb που χρησιμοποιώ έχουν καλύτερο ηχητικό αποτέλεσμα όταν τοποθετούνται στο FX loop, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να τα βάλει κανείς μπροστά από τον ενισχυτή. Για το delay δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί είναι ένα εφφέ που δεν χρησιμοποιώ.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #3 στις: 05/01/13, 01:35 »
αν χρησιμοποιείς τη βρώμα του ενισχυτή τότε ο ήχος που παίρνεις από τις δύο διαφορετικές συνδεσμολογίες είναι επίσης διαφορετικός....

γιατί αλλιώς είναι να βρωμίζεις την επανάληψη και αλλιώς να....επαναλαμβάνεις τη βρωμιά! ;D

θέλω να πω πως η σειρά των σταδίων της αλυσίδας σου παίζει μεγάλο ρόλο στον ήχο....

απλά δοκίμασε με ένα πετάλι delay και ένα βρωμιάς να τους αλλάξεις θέση...θα αλλάξει και ο ήχος....

καλύτερα να κοιτάς λοιπόν για ενισχυτές που έχουν loop....αν και πλέον (και νομίζω πως είχε ποστάρει και ο Ανδριανός μία) υπάρχουν λούπες που μπορείς να εγχειρήσεις μετά την αγορά....ψάξ'το! ;)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #4 στις: 05/01/13, 02:39 »
Επομένως, αυτό που διαπιστώνω από τις απαντήσεις σας είναι πως δεν υπάρχει κάποια "συνταγή" σε αυτό το θέμα. Αυτό ακριβώς διαβάζω τώρα τελευταία (το χρονικό διάστημα που ψάχνομαι) και στο ίντερνετ, διαφορετικές απόψεις. Απλά μου κάνει εντύπωση το γεγονός πως συνεχίζουν να κυκλοφορούν ενισχυτές λάμπας, ανεξαρτήτου εταιρείας και τιμής χωρίς FX loop. Αυτό σίγουρα κάτι θα σημαίνει, είτε η διαφορά δεν είναι τόσο μεγάλη στον ήχο (δύσκολο όμως το βλέπω αυτό) είτε δεν χρησιμοποιούν ιδιαίτερα delay κλπ στα βρώμικα είτε το κάνουν χρησιμοποιώντας αποκλειστικά πετάλι στο καθαρό κανάλι.

Γενικότερα δεν έχω δοκιμάσει ακόμα κάποιον γιατί θέλω αρχικά να καταλήξω ως προς το ζήτημα που θέτω. Παραπέρα, σίγουρα δεν θέλω να χρησιμοποιώ αποκλειστικά το καθαρό κανάλι του ενισχυτή αλλά θέλω ΚΑΙ το gain του. Άλλωστε, για τον λόγο αυτό κοιτάω να μην έχει μόνο ένα κανάλι αλλά 2 που είναι το ιδανικό για μένα. Είναι κρίμα να δώσω τόσα χρήματα και να μην τον χρησιμοποιώ στο 100%. Ένα πετάλι για distostion σίγουρα θα χρειαστώ, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα.

Θα συνεχίσω την ιντερνετική έρευνα και βλέπουμε.
Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις.

Να είστε καλά!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #5 στις: 05/01/13, 02:45 »
Καλύτερα να αφήσεις την ιντερνετική έρευνα και να πιάσεις την επί του πρακτέου....
δηλαδή, εξοπλισμός στην πλάτη...και δρόμο το Εξάρχειο.....

δοκίμασε ενισχυτές...βάλε τα εφέ σου μπροστά...πίσω...ενδιάμεσα...από πάνω....άκου τις διαφορές (αν τελικά υπάρχουν) και αποφάσισε μόνος σου....

όταν μιλάμε για χροιά ήχου και δη το αν μας αρέσει ή όχι....δεν υπάρχει κανένας άλλος που θα μας το πει πέρα απ'τον εαυτό μας! :)

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #6 στις: 05/01/13, 02:55 »
Hot_sauce ναι έχεις δίκιο. Περισσότερο εννοώ πως έψαχνα να δω αν υπάρχει όπως έγραψα και παραπάνω μία "συνταγή" την οποία δεν γνώριζα, ή έστω κάποιες τεχνικές λεπτομέρειες. Μην πάρω σβάρνα τα μαγαζιά έχοντας ήδη "μεσάνυχτα" στο συγκεκριμένο ζήτημα. ;)

Προφανώς όμως πρέπει να δοκιμάσω μόνος μου και δεν υπάρχει άσπρο-μαύρο στο θέμα αυτό.
Thnx again! :)
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/13, 02:57 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #7 στις: 05/01/13, 10:06 »
Παναγιώτη έθιξες διάφορα θέματα ταυτόχρονα. Ας τα πάρουμε ένα ένα.

1. Οι ενισχυτές δεν έχουν FX loop για καθαρά οικονομικούς λόγους απλότητας κατασκευής.

2. Είναι πολύ δύσκολο να προσθέσεις FX loop σε ενισχυτή που δεν υπάρχει, ειδικά όταν είναι PCB based. Οπότε αν δεν έχει, το ξεχνάς.

3. Στα λεφτά που υπονοούνται ότι διαθέτεις από τις επιλογές που παρέθεσες, δεν υπάρχει κανένας οικονομικός λόγος να πάρεις ενισχυτή χωρίς FX loop, υπάρχουν επιλογές πολύ πιο ευέλικτες.

4. Από την προσωπική μου εμπειρία πιστεύω ότι ΝΑΙ, έχουν AΡKETH διαφορά τα effects στο FX loop με μπροστά, ειδικά τα time based effects όπως το delay και το reverb.

Από την άλλη ΔΕΝ έχουν ΤΟΣΗ διαφορά ώστε να αποκλείσω έναν ενισχυτή που μου αρέσει ο ήχος του πάρα πολύ και τον θέλω οπωσδήποτε.

5. Και ρωτάω: Σου αρέσουν τόσο αυτοί που παρέθεσες?.. πχ έχεις παίξει με Orange στην πράξη?

Ρωτάω διότι διαφωνώ και με τις δύο επιλογές, και μπορώ να τις δικαιολογήσω ΜΟΝΟ σε έναν άνθρωπο που έχει ακούσει και εκτιμήσει ενδελεχώς έναν τέτοιο ενισχυτή και θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον ήχο αυτό. Αλλιώς οι επιλογές αυτές είναι ακριβές, περιοριστικές, καλές για ένα συγκεκριμένο ήχο, και με χαμηλή μεταπωλητική αξία.

Παράλληλα είναι διαφορετικές μεταξύ τους και κάνουν ΕΝΑ πράγμα καλά ο καθένας. Και ακριβώς επειδή ΑΥΤΑ που κάνουν μεταξύ τους είναι διαφορετικά, συμπεραίνω ότι έχεις καταλήξει σε αυτούς καθαρά από λόγους μελέτης specs και όχι από επιλογή hands on ήχου, στυλ και χροιάς. 

Σκέψου λίγο λοιπόν για να μην καταλήξεις με κάτι που θα σε περιορίζει και τελικά θα έχεις χαλάσει τα λεφτάς σου στην λάθος επιλογή.
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/13, 10:12 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #8 στις: 05/01/13, 11:02 »
Ρωτάω διότι διαφωνώ και με τις δύο επιλογές, και μπορώ να τις δικαιολογήσω ΜΟΝΟ σε έναν άνθρωπο που έχει ακούσει και εκτιμήσει ενδελεχώς έναν τέτοιο ενισχυτή και θέλει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ τον ήχο αυτό. Αλλιώς οι επιλογές αυτές είναι ακριβές, περιοριστικές, καλές για ένα συγκεκριμένο ήχο, και με χαμηλή μεταπωλητική αξία. Παράλληλα είναι διαφορετικές μεταξύ τους και κάνουν ΕΝΑ πράγμα καλά ο καθένας. Και ακριβώς επειδή ΑΥΤΑ που κάνουν μεταξύ τους είναι διαφορετικά, συμπεραίνω ότι έχεις καταλήξει σε αυτούς καθαρά από λόγους μελέτης specs και όχι από επιλογή hands on ήχου, στυλ και χροιάς.

Αδριανέ, περίμενα να δω ποιές είναι οι εναλλακτικές προτάσεις για κεφαλή χαμηλης ισχύος σε αυτά τα λεφτά, γιατί είναι μια πιθανότητα που εξετάζω για το μέλλον. Όπως και ο Mistral έτσι κι εγώ θα προτιμούσα ο ενισχυτής να έχει FX loop, αλλά απ' ό,τι έχω διαπιστώσει σε ενισχυτές αυτής της κατηγορίας η ύπαρξη FX loop αποτελεί την εξαίρεση και όχι τον κανόνα. Από τους ενισχυτές που έχω ακούσει, ο Nighttrain ήταν ένας που μού άρεσε η χροιά του και τον έχω στη λίστα των πιθανών επιλογών. Oι μόνοι ενισχυτές που έχουν FX loop σε αυτή τη λίστα είναι ο Blackstar HT5H και ο Egnater Tweaker 15. Τι άλλο έχεις υπόψη σου...;
« Τελευταία τροποποίηση: 05/01/13, 11:20 από Απόλλων »
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #9 στις: 05/01/13, 11:24 »
Τι άλλο έχεις υπόψη σου...;

Έχεις ΜΙΑ μόνο μαντεψιά!..
 :roll
Για εμένα σημείο αναφοράς της κατηγορίας, απίθανος, έχω πάρει τον 18 ΚΑΙ τον 36, ας μην τα ξαναλέμε..
Φθηνότερος από τον Dual Terror και ασύγκριτα πιο ευέλικτος και από τους τρείς, δεδομένου βέβαια ότι τον έχεις ακούσει και σου αρέσει αυτό που ακούς.

Αλλά υπάρχουν και άλλοι αξιόλογοι με FX loop, όπως για μένα o Engl E315 Gigmaster αλλά και όλο σχεδόν το Τοp 10 του Τhomann αυτή την εποχή είναι ενισχυτές μεταξύ 300-600€ με FX Loops, στο εύρος τιμών του φίλου.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #10 στις: 05/01/13, 12:12 »
Καλημέρα παιδιά,

Ανδριανέ ευχαριστώ πολύ για την λεπτομερή σου απάντηση. Υπάρχει ένα θέμα που θίγεις, αυτό της εταιρείας / τιμής κλπ, το οποίο ήταν αναπόφευκτο να συμβεί και βέβαια ο Απόλλων έκανε την ερώτηση που θα σου έκανα κι εγώ, τί προτείνεις δηλαδή.

Να σου απαντήσω εν ολίγοις όμως. Όχι, ΔΕΝ έχω καταλήξει στους συγκεκριμένους που ανέφερα και όχι ΔΕΝ τους έχω ακούσει. Δεν είμαι σε φάση αγοράς ακόμα. Απλά επειδή δεν έχω εμπειρία από λαμπάτους, ψάχνομαι (specs) ώστε να δω τί με βολεύει καλύτερα ώστε να κατευθυνθώ σε μία συγκεκριμένη κατηγορία. Πέρασα από το στάδιο παλαιότερα για παράδειγμα που έλεγα "Να πάρω έναν Marshall! Είναι marshall, είναι καλός". Αναφέρω τα μοντέλα που παρέθεσα ως παράδειγμα ευελιξίας και βεβαίως βάση αξιολογήσεων από reviews ανά το ίντερνετ. Οι απορρίες παρέμειναν όμως ως προς το αν θα είναι ιδανικοί για μένα, τη στιγμή που αναρωτιέμαι για τεχνικά θέματα όπως το FX Loop.

Όσο για τα χρήματα. Γενικότερα είμαι στο στάδιο που θέλω να φτιάξω έναν καλό ήχο. Έχω καταλήξει πως θα χρησιμοποιώ μόνο 4-5 πετάλια και τίποτα παραπέρα και δεν θέλω να παιδεύομαι άλλο με "συμβατικές" λύσεις. Αν λοιπόν τώρα διαθέτω ας πούμε 500Ε, δεν έχω πρόβλημα να περιμένω ένα χρόνο για να τα κάνω 1000 ή και παραπάνω ώστε να βρω αυτό που μου αρέσει.

Για να καταλάβεις την διαστροφή της έρευνάς μου σε τέτοιες αγορές, αναρωτιέμαι γιατί κυκλοφορούν τέτοια "πραγματάκια" όπως αυτό
http://www.jacksonampworks.com/product/amplifiers/newcastle30/
με ένα μόνο κανάλι, χωρίς gain κλπ αλλά ακολουθώντας μόνο την αλοίωση από το volume.
Μήπως επομένως δεν υπάρχει ανάγκη για 2 κανάλια ??
Και τέλος, ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω την απουσία του FX Loop από ενισχυτές τύπου Marshall, Vox τριπλάσιας τιμής από αυτούς που προτείνουμε εδώ. Θα μου πεις, "τότε δεν έπαιζαν με chorus kai delay"... Ναι αλλά θα σου απαντήσω αποκλείεται να σου προσφέρει έναν τέτοιο ενισχυτή η εταιρεία τέτοιου βεληνεκούς και ταυτόχρονα να σε περιορίζει στο παίξιμό σου με τη πρόφαση αλοίωση ήχου.
(Εντάξει και το Iphone δεν είχε ραδιόφωνο, καλή ανάλυση φωτογραφίας και αναφορά παράδοσης μηνυμάτων αλλά δεν το σχολιάζω :) )

Πρέπει να έγινα πιο κατανοητός στο πρόβλημά μου τώρα και συγνώμη για την μακροσκελή απάντηση. :)
Ευχαριστώ και πάλι!

P.S Για τον H&K Tubemaister είχα ακούσει απίστευτα σχόλια αλλά δεν είχα διαβάσει το review Andrianne.
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #11 στις: 05/01/13, 12:45 »
Aν τελικά αποφασίσω να κινηθώ προς τη λύση κεφαλή-καμπίνα, μάλλον θα πρέπει να κοιτάξω και τον Tubemeister. Oμολογώ ότι τα ηχητικά δείγματα του Tubemeister 5 που είχα ακούσει κάπου δεν με έπεισαν ότι είναι το μηχάνημα για μένα, αλλά ο 18άρης προφανώς θα έχει πολλές διαφορές. Επιπλέον δεν θυμόμουν (ίσως να μην το είχα προσέξει) ότι διαθέτει attenuator, το οποίο στην περίπτωσή μου και σε συνδυασμό με τα ρυθμιστικά για master και gain σε κάθε κανάλι, θα είναι πολύ χρήσιμο. Και οφείλω να δηλώσω εν γνώσει των συνεπειών του νόμου ότι από όσους ενισχυτές Hughes & Kettner έχω δοκιμάσει (ακόμα και τον Edition Blue 15R) ποτέ δεν έμεινα με αρνητικές εντυπώσεις. Οπότε ίσως θα πρέπει να δρομολογηθεί μια επίσκεψη σε κάποιο κατάστημα που τον έχει για μια εμπεριστατωμένη δοκιμή...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #12 στις: 07/01/13, 14:18 »
Δεν είχα προσέξει το ποστ σου Γιώργο.., ναι είναι πολύ καλό να τον ακούσεις κάποια στιγμή. Αν σε φέρει ο δρόμος σου Ελλάδα, έχουμε τον 18 και τον 36 στο στούντιο, και κερνάμε καλό καφέ, είσαι ευπρόσδεκτος!

Το power soak στο 1 watt ειδικά, δίνει το καλύτερο living room friendly distortion που έχω παίξει ποτέ εγώ, πάνω σε κανονική καμπίνα.

Ακόμα ένα πράγμα που δεν έγραψα στο review:

Όποιοι νομίζουν ότι το πολύ distortion κάνει τις κιθάρες να ακούγονται όλες ίδιες, έχει μία έκπληξη μπροστά του με τον TM.. έχουμε 2 ίδιους ενισχυτές στο γκρουπ, και παράλληλα επειδή έχουμε διαφορετικές κιθάρες, οι χροιές μας είναι πολύ διαφορετικές.

O συνκιθαρίστας μου έχει LesPaul GoldTop και εγώ PRS Custom 24. Κλείνεις τα μάτια και ξέρεις ποιός παίζει!.. Απίθανο και σπάνιο φαινόμενο, που κατάφεραν να διατηρήσουν τόσο πολύ την original χροιά της κιθάρας ακόμα και στο 3ο κανάλι!..
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #13 στις: 07/01/13, 14:42 »
Μήπως επομένως δεν υπάρχει ανάγκη για 2 κανάλια ??
Μεγάλη συζήτηση!.. Είχα πολλά χρόνια τον Cornford Roadhouse 30, έναν από τους λίγους σύγχρονους πραγματικά Boutique ενισχυτές με ένα μόνο κανάλι (συν ένα footswitchable boost). Απίθανος ήχος, στο σπίτι έκανε παπάδες!.. Τον πήρα στα Live?.. Όχι!. Διότι εκεί θέλεις ευελιξία on the fly. Τι να κάνεις τον ένα και μοναδικό απίθανο ήχο όταν έχεις να παίξεις 40 τραγούδια από κάθε έκφανση του Rock..

Επίσης οι μοντέρνοι ενισχυτές (και με αυτό εννοώ ενισχυτές που έχουν σχεδιαστεί πρόσφατα να είναι ευέλικτοι για να είναι ανταγωνιστικοί σε μία κοινωνία παικτών όπου το χρήμα δεν ρέει αφιδώς και απευθύνονται σε πολλά νέα παιδιά με περιορισμένο χαρτζηλίκι που θέλουν να παίξουν πολλά πράγματα με έναν ενισχυτή - δηλαδή σχεδόν όλους εμάς-) έχουν κατά κανόνα διαφορετικό Voicing σε κάθε κανάλι (ακόμα και σε περιπτώσεις όπου μοιράζονται το ίδιο EQ Section πχ στον Tubemeister 18, τα κανάλια 2 και 3). Εκεί όταν περνάς από heavy chords σε lead solo και πατάς το κουμπάκι, ξαφνικά ο ήχος σου "κόβει" στην μίξη και ακούγεται απίθανος!.. Γιατί? διότι οι κατασκευαστές ξέρουν καλά τι χρειάζεται από το ένα στυλ παιξίματος στο άλλο και σου δίνουν ήδη την δυνατότητα από την βασική σχεδίαση, χωρίς να τρέχεις να ρυθμίζεις πεταλάκια και να παίζεις κλακέτες. Κάνε το αυτό με ένα κανάλι σε Live αν μπορείς!..

Οπότε καταλαβαίνεις, όλα είναι θέμα ΠΟΥ παίζεις, ΤΙ παίζεις, και ποια είναι η ΧΡΗΣΗ που θα κάνεις που καθορίζει το αν χρειάζονται 2 ή περισσότερα κανάλια.

.. ακόμα δεν μπορώ να καταλάβω την απουσία του FX Loop από ενισχυτές τύπου Marshall, Vox τριπλάσιας τιμής από αυτούς που προτείνουμε εδώ.
Στις τιμές αυτές, τα effects loop λείπουν για λόγους -θα το πω-: "Boutique-ness". Είναι πιουριστική θεώρηση της δημιουργίας του ήχου, πιστή σε σχολές πολύ παλαιότερων καταβολών, όπου αν δεν ανήκεις, δεν έχεις κανένα λόγο να τα σκάσεις για κάτι τέτοιο, διότι στην παρούσα εποχή υπάρχουν πλέον σχεδιαστικές επιλογές τελευταίας τεχνολογίας που αίρουν εμπόδια σε θέματα ήχου, ειδικά σε κατηγορίες χρημάτων όπου "όλα γίνονται". Πχ Diezel, Bogner, κλπ. Πάρε το top 20 των πιο ακριβών ενισχυτών του Thomann και δεν νομίζω βρείς ούτε έναν χωρίς FX loop. Άρα εσύ κοιτα τι χρειάζεσαι προσωπικά και τι θα σε βολέψει να πετύχεις τον δικό σου στόχο.
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/13, 14:44 από adr1anos »
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #14 στις: 07/01/13, 16:02 »
Να συμφωνήσω κι εγώ ότι δεν καταλαβαίνω το νόημα ενισχυτών με βρώμα προενίσχυσης που δεν έχουν fx loop. Ακόμα και λίγο crunch να έχει ο ενισχυτής, όταν βάλεις μπροστά delay ή reverb θα χρειαστείς λίγα nanoseconds από το on μέχρι το off. Απλά δεν ακούγονται έτσι (ακούγονται δηλαδή αλλά ακούγονται χάλια  ;D ).


Οι μόνες περιπτώσεις που το καταλαβαίνω είναι:


α) δε θα χρησιμοποιήσεις τη βρώμα του ενισχυτή (τότε γιατί πήρες ενισχυτή με βρώμα;)
β) θα τον χρησιμοποιήσεις μόνο για recording οπότε τα εφέ μπαίνουν μετά
γ) σιχαίνεσαι εφέ τύπου delay, reverb, tremolo, chorus κλπ
δ) έχεις πολλά λεφτά, roadies, guitar techs κλπ οπότε χρησιμοποιείς wet-dry rig και άλλα τέτοια εξωτικά


Για τους μονοκάναλους (ειδικά τύπου Cornford Roadhouse που έχουν και boost) ωστόσο, θεωρώ ότι έχουν θέση σε live ειδικά αν σου αρκούν καθαρά με κατέβασμα volume από την κιθάρα, rhythm όπως είναι και lead με το boost ή ένα πετάλι τύπου tube-screamer. Οι διαφορές στην ένταση των παραπάνω εξομαλύνονται σε έναν καλοσχεδιασμένο μονοκάναλο ειδικά αν παίζεις με το master αρκετά ψηλά. Δε διαφωνώ βέβαια ότι αν παίζεις πολλά διαφορετικά είδη ένας πολυκάναλος δίνει μεγαλύτερη ευελιξία.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτές Λάμπα και FX Loop
« Απάντηση #15 στις: 07/01/13, 18:32 »
Andr1nos ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σου. Νομίζω, με κάλυψες ως ένα πολύ μεγάλο βαθμό. Ήταν απορίες τις οποίες είχα καιρό, επειδή κυρίως δεν είχα ασχοληθεί αρκετά με το θέμα του ενισχυτή. Μέχρι τώρα, είμαι ικανοποιημένος από τον ήχο που εχω φτιάξει, αλλά νομίζω πως ήρθε ο καιρός να το πάω ένα βήμα παραπέρα για να πετύχω αυτό που ψάχνω ακριβώς.

Όσον αφορά στο θέμα του "Boutiqueness" που αναφέρεις, προφανώς και ο λόγος είναι αυτός που ακόμα δεν ενσωματώνουν FX Loop. Είναι σαν να έχω απαίτηση σε Fender Strat 57' reissue να βάλουν floyd rose, απλά αυτό που δεν καταλαβαίνω - να το πάω ένα βήμα παραπέρα - , είναι πώς έπαιζαν εκείνη την εποχή (έστω και δεκαετία 80, όχι 50 και 60) χωρίς delay και modulation γενικότερα ενώ κατόρθωναν να φτιάξουν τόσο καλό ήχο, είτε clean είτε distorted sound. Κι αν χρησιμοποιούσαν, πώς ξεπερνούσαν το πρόβλημα του FX Loop? Σαφέστατα και δεν με απασχολεί η αγορά "boutique" ενισχυτών αφού όπως λες κι εσύ, δεν υπάρχει λόγος αγοράς ενός AC30 τη στιγμή που ούτε μου χρειάζεται αλλά και υπάρχουν τόσο καλά μηχανήματα στο 1/3 της τιμής.

Τέλος, κάτι άλλο που αρμόζει περισσότερο στον τομέα του marketing. Έχουμε όλοι συνηθίσει στον τομέα των οργάνων - ενισχυτών να προτιμούμε το κλασσικό "made in usa". Το γεγονός πως ο Tubemeister 18 είναι "designed in Germany, manufactured in China" παίζει ρόλο σε σένα σε σχέση με τον 36 άρη? Υπάρχουν διαφορές ήχου - ποιότητας κατασκευής εμφανείς? Ή αποτελεί κλασσικό παράδειγμα outsourcing και χαμηλού κόστους τύπου Apple, Timberland κλπ??

Zeoy ευχαριστώ πολύ επίσης για το σχόλιο. Πλέον μπορώ να συμφωνήσω με post σου :)

 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/01/13, 18:34 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
7431 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/05/06, 14:47
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
63 Απαντήσεις
39583 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/03/08, 15:50
από Jezus
6 Απαντήσεις
4522 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/03/08, 11:27
από GermanRock
19 Απαντήσεις
8326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/11/08, 16:16
από Jezus
2 Απαντήσεις
2465 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/08/09, 18:26
από edgar_jp ♫
23 Απαντήσεις
6382 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/10, 08:54
από vagtanplan
30W ΛΑΜΠΑ!

Ξεκίνησε από Warrel « 1 2 » Ενισχυτές

36 Απαντήσεις
9116 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/10, 14:36
από Warrel
36 Απαντήσεις
12004 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 13/04/11, 22:08
από Jezus
Pod X3 και Λάμπα

Ξεκίνησε από theblind Εφέ

5 Απαντήσεις
2251 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/03/12, 13:57
από metalmike
6 Απαντήσεις
5597 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/19, 09:33
από modfori