Αποστολέας Θέμα: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος  (Αναγνώστηκε 41624 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος

Εκοιμήθη τα ξημερώματα της Δευτέρας ο μακαριστός Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, έπειτα από μία σκληρή μάχη για τη ζωή που έδωσε επί επτά μήνες με σθένος και υποδειγματική ψυχική δύναμη. Το σκήνωμα του Αρχιεπισκόπου θα εκτεθεί σε τριήμερο προσκύνημα, ενώ η κηδεία θα γίνει με τιμές αρχηγού κράτους. Συνεδριάζει το μεσημέρι η Διαρκής Ιερά Σύνοδος.

Αποσυνδεδεμένος dhmhtrhs_xm

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 91
  • Φύλο: Άντρας
  • silenceeeeee i'll kill you
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #1 στις: 28/01/08, 09:28 »
Ας αναπαυθεί εν ειρήνη και ο θεός να τον συγχωρήσει. Να ομολογήσω πως με έχει πειράξει ο όλος ντόρος. Κρίμα για τον άνθρωπο και μόνον. Καθημερινά από την ίδια ασθένεια παθαίνουν παιδιά 2 χρονών που δεν έχουν προλάβει να ζήσουν τίποτα.
birth is pain,life is pain,death is pain.it's all the same

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #2 στις: 28/01/08, 10:24 »
RIP

τωρα,παει ο Ζαχοπουλος,για καμποσες μερες στα δελτια..
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος giorgos_z

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 155
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #3 στις: 28/01/08, 10:49 »
RIP

τωρα,παει ο Ζαχοπουλος,για καμποσες μερες στα δελτια..
προφανως...θα βρουν ευκαιρια λες και το ειχανε συντονισμενο...παντως παγερα αδιαφορο με αφηνει ο θανατος του.ολοι ξεραμε ποιος ηταν ο χριστοδουλος.οπως ελεγε και...καποιος που δεν κατονομαζω:''αντιλαμβανομαι τον πονο της οικογενειας και των κοντινων ανθρωπων οταν χανουν δικο τους ανθρωπο αλλα η ιστορια δεν αλλαζει ουτε παραχαραζεται''
Κάθε σου ώρα κ'ένα λουλούδι σου τραγουδάει μέσα στην καρδιά
Ο χρόνος σου είναι η μουσική που πηγάζει απο μέσα σου βαθιά

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #4 στις: 28/01/08, 10:50 »
Ειναι τρομερο το γεγονος, ασχετα με τον ανθρωπο.
Δυστυχως, σαν ανθρωπος που βλεπω την εκκλησια εκ των εσω, μπορω να πω πως περασαμε ασχημες μερες, με δολοπλοκιες, μυστικες κινησεις και πολλοι χαρηκαν που ο Αρχιεπισκοπος αφησε τη θεση του.

Αυτο που με μεγαλη λυπη λεω, ειναι πως οι εποχες που θα ερθουν στην κεφαλη της Εκκλησιας, θα ειναι τετοιες που πολλοι θα πουμε πως μακαρι να ειχαμε ακομα τον Χριστοδουλο...Ακουγονται πολλα ονοματα στα πηγαδακια μας, ομως κανενα απο αυτα ( με εξαιρεση ενα ), δεν μπορει να σταθει στο υψος της σοβαροτητας και της ευσεβειας που απαιτει η θεση..
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #5 στις: 28/01/08, 14:30 »
Προσωπικά αυτό που με λύπησε ήταν ότι σε πολύ δύσκολες (και τελευταίες) στιγμές του ήταν υποχρεωμένος να σηκώνεται και να υποδέχεται κόσμο, κάλαντα, πολιτικούς κλπ κλπ. Θυμάμαι ότι στις αντίστοιχες μέρες του ο παππούς μου δεν είχε κουράγιο ούτε να σηκωθεί να φάει. Δηλαδή τον ταλαιπώρησαν απίστευτα τον άνθρωπο. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Salinas

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 847
  • Φύλο: Άντρας
  • Γουστάρω κιθάρα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #6 στις: 28/01/08, 14:36 »
Τη στιγμή που ο Bill Gates ήταν στους Ούγκα-ούγκα, που δε μπορούν (φυσικά) να ακολουθήσουν την Ευρώπη στο δρόμο της ανάπτυξης νέων λογισμικών, για να χρυσοπουλήσει τα απαρχαιωμένα και προβληματικά του παράθυρα, οι δύσμοιροι καννίβαλοι ασχολούνταν με το Σαμάνο τους κι έτσι έκανε ανενόχλητος χρυσές δουλειές.

 Τέτοιες στιγμές ντρέπομαι να λέω ότι είμαι έλληνας και σκέφτομαι τι κάθομαι και κάνω εδώ...
http://www.myspace.com/undermeband"Io mi dico e' stato meglio lasciarci, che non esserci mai incontrati..."
Takamine Santa Fe

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #7 στις: 28/01/08, 14:37 »
Είναι λυπηρό όταν ένας άνθρωπος φύγει από τη ζωή όποιος κι αν ήταν αυτός. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
Τώρα όσον αφορά τον Χριστόδουλο, έχω να πω ό, τι θα γίνει χαμός ανάμεσα στους παπάδες για το ποιος θα τον διαδεχτεί...  ::)




Άκουσα ότι την Πέμπτη που θα γίνει η κηδεία του, με διαταγή του Υπουργείου Παιδείας, θα είναι κλειστά τα σχολεία;
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #8 στις: 28/01/08, 14:46 »
Προσωπικά αυτό που με λύπησε ήταν ότι σε πολύ δύσκολες (και τελευταίες) στιγμές του ήταν υποχρεωμένος να σηκώνεται και να υποδέχεται κόσμο, κάλαντα, πολιτικούς κλπ κλπ. Θυμάμαι ότι στις αντίστοιχες μέρες του ο παππούς μου δεν είχε κουράγιο ούτε να σηκωθεί να φάει. Δηλαδή τον ταλαιπώρησαν απίστευτα τον άνθρωπο. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.

Αυτό ήταν καθαρά και μόνο δική του επιλογή!!!
Θα μπορούσε κάλλιστα όταν έμαθε ότι του μένει συγκεκριμέμος χρόνος ζωής να παραιτηθεί των αξιομάτων του και να κάτσει σπίτι του σαν όλους τους ανθρώπους να ηρεμήσει και να τα βρει με τον θεό που πιστεύει!!!
Τέτοιες ώρες όμως τέτοια λόγια... ας ελπίζουμε εκεί που είναι τώρα να είναι ήσυχος και γαλήνιος...
Εγώ πάντως εκτίμησα την αξιοπρέπια και την δύναμη που έδειξε τις τελευταίες ώρες του!!!

Πάντως το ότι θα δω live την κηδεία του χριστόδουλου δεν μου αρέσει καθόλου...

RIP

τωρα,παει ο Ζαχοπουλος,για καμποσες μερες στα δελτια..

Όσο γι αυτό, οι μακηδες-θέμιδες-κωστάκηδες  ;) και ένα σορο άλλοι θα τρίβουν τα χέρια τους!!!

BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #9 στις: 28/01/08, 14:51 »
Είναι λυπηρό όταν ένας άνθρωπος φύγει από τη ζωή όποιος κι αν ήταν αυτός. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
Τώρα όσον αφορά τον Χριστόδουλο, έχω να πω ό, τι θα γίνει χαμός ανάμεσα στους παπάδες για το ποιος θα τον διαδεχτεί...  ::)




Άκουσα ότι την Πέμπτη που θα γίνει η κηδεία του, με διαταγή του Υπουργείου Παιδείας, θα είναι κλειστά τα σχολεία;

Την Πεμπτη ειναι των 3 Ιεραρχων,αρα θα ειναι ετσι κι αλλιως κλειστα ;)
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #10 στις: 28/01/08, 14:53 »
Ταλαιπωρηθήκε πολύ, τώρα θα ησυχάσει.

Όσο για την διαδοχή, θα ρίξουμε πολύ γέλιο

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #11 στις: 28/01/08, 14:57 »
Είναι λυπηρό όταν ένας άνθρωπος φύγει από τη ζωή όποιος κι αν ήταν αυτός. Ας αναπαυθεί εν ειρήνη.
Τώρα όσον αφορά τον Χριστόδουλο, έχω να πω ό, τι θα γίνει χαμός ανάμεσα στους παπάδες για το ποιος θα τον διαδεχτεί...  ::)




Άκουσα ότι την Πέμπτη που θα γίνει η κηδεία του, με διαταγή του Υπουργείου Παιδείας, θα είναι κλειστά τα σχολεία;

Την Πεμπτη ειναι των 3 Ιεραρχων,αρα θα ειναι ετσι κι αλλιως κλειστα ;)

Την τετάρτη είναι των Τριών Ιεραρχών ;)
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #12 στις: 28/01/08, 14:59 »
Τετάρτη ή Πέμπτη θα γίνει η κηδεία και θα είναι αργία για όλους μας

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #13 στις: 28/01/08, 15:01 »
Τετάρτη ή Πέμπτη θα γίνει η κηδεία και θα είναι αργία για όλους μας

Μάλλον την πέμπτη γιατί την τετάρτη είναι των 3 ιεραρχών...
Όσο για το δημόσιο θα είναι κλειστά... στον ιδιωτικό τομέα δεν ξέρα αλλά δύσκολο το βλέπω....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Lightstringer

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 564
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #14 στις: 28/01/08, 15:02 »
Πατε καλα ρε?

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #15 στις: 28/01/08, 15:05 »
Σιγα μην κλεισουν οι ιδιωτικες επιχειρησεις επειδη πεθανε ο Χριστοδουλας... Εδω μας εχουν κοψει μεχρι και την Μεγαλη Παρασκευη που πεθανε ο Χριστος, με τον Χριστουδουλο θα ασχολουνται;
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #16 στις: 28/01/08, 15:05 »
Εμείς καλά πάμε, για δες λίγο εδώ να μάθεις κάποια πράγματα:

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=867804&lngDtrID=244


Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #17 στις: 28/01/08, 15:15 »
Νομιζω οτι ο φιλος εννοουσε πως δεν θα ναι αργια για ιδιωτικες επιχειρησεις... Κι εγω ετσι πιστευω...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος delfinaki

  • Αρχόντισσα των Θαλασσών
  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ουδέν κρυπτόν
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #18 στις: 28/01/08, 15:22 »
Εμείς πάντως δεν δουλεύουμε

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #19 στις: 28/01/08, 15:26 »
Σε ιδιωτικη επιχειρηση δουλευεις; Εχει καμια ιδιατερη κ***α το αφεντικο σας με θρησκεια κτλ;
Γιατι για εμας, ουτε καν η Μεγαλη Παρασκευη δεν ειναι αργια...
Μακαρι να ειναι αργια, θα ειναι το μονο που θα εχει κανει ο Χριστοδουλος για μενα για το οποιο θα αξιζει να τον θυμαμαι... (Εν πας περιπτωση, οπως και να χει RIP)
« Τελευταία τροποποίηση: 28/01/08, 15:29 από Johnie Darko (Arafinwë) »
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #20 στις: 28/01/08, 15:56 »
RIP. Ίσως δεν υπάρχει πιο ατιμωτικός θάνατος από αυτόν που προκαλλεί μια βαρειά ασθένεια και δεν πιστεύω ότι αξίζει σε κανέναν ό,τι και να ταν αυτός...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #21 στις: 28/01/08, 16:43 »
Θα μπορούσε κάλλιστα όταν έμαθε ότι του μένει συγκεκριμέμος χρόνος ζωής να παραιτηθεί των αξιομάτων του και να κάτσει σπίτι του σαν όλους τους ανθρώπους να ηρεμήσει και να τα βρει με τον θεό που πιστεύει!!!

Και έχεις την εντύπωση ότι αν είχε παραιτηθεί των αξιωμάτων του θα του έδινε κανείς σημασία? Θα πέθαινε σπίτι του με την φροντίδα που του παρασχέθηκε στις τελευταίες του στιγμές ή σαν το σκυλί στ' αμπέλι (βλέπε νοσοκομείο) όπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι?

Πάντως συμφωνώ ότι αν ήθελε να περηφανευτεί ότι οι πράξεις του συμφωνούν με τα λόγια του θα είχε παραιτηθεί όπως ζητούσε κι ο ίδιος να κάνουν οι υφιστάμενοι του ή οι εξαρτημένοι από αυτόν, όταν νόμιζε πως ήταν κραταιός και ισχυρός. Ας γίνει λοιπόν αυτό μάθημα σε όλους μας: Θα μπορούμε να έχουμε την ίδια αδιαλλαξία και αλλαζονία όταν βρεθούμε σε ανάγκη από εκεί που δεν το περιμένουμε? Κι όταν γίνει αυτό πως θα μπορούμε να κοιτάμε στα μάτια αυτούς από τους οποίους ζητούμε βοήθεια?

(Εννοείται ότι είναι συγχωρεμένος από εμένα!)
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος bairn of mosul

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 634
  • Φύλο: Άντρας
  • pisteveis afto p theleis na pisteveis
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #22 στις: 28/01/08, 17:19 »
τελικα αυτα π γινονται στο βατικανο,γινονται και στην ελλαδα

οκ το ξερω οτι  πρεπει να σεβομαστε αυτους π τον ειχανε σαν αγιο
και δεν ειναι λιγοι αλλα συγνωμη τι εκανε και λενε ολοι τοσο καλα λογια στην τηλεοραση????
τι προσφερε?μηπως εφερε τομη στην εξαρτηση της εκκλησιας απο το κρατος?(σιγα που θα φερνε)
μηπως συγκριτικα με την τεραστια περιουσια του και τους παχυλους μισθους π επαιρνε βοηθησε ουσιαστικα στην φτωχεια,την ανεργια???μηπως ητανε κανενας που κοιταζε την δουλεια του???αντιθετα εχωνε την μυτη του παντου και σε κρατικα θεματα και εκανε και κριτικη απο φοιτητικα κινηματα εως σε πραξεις του πρωθυπουργου!!!!!!!
μηπως ηταν καμια αρσενικη μητερα τερεζα και το μαθα τωρα με τον θανατο του????ελεος πια,σιγα δεν θαβουμε τον θεοδωρακη ουτε τον ριτσο ουτε τον σεφερη!!!!!!!!!!!!!!!

ζητω συγνωμη αν ειμαι δικηγορος του διαβολου απο τους ''κολλημενους με την εκκλησια''(διαχωριζω τους απλους πιστους ''π σκεφτονται''),αλλα πιστευω οτι δεν ηταν τπτ το ιδιαιτερο και ηθελα να εκφρασω την γνωμη μου.

ΥΓ:αυτος δεν ητανε πισω που συγκαλυπτε τα οργια περσι των ''αγιων'' συναδελφων του και τα ονομαζε μεμονωμενες περιπτωσεις??δεν λεω οτι δεν υπαρχουν και καλοι κληρικοι αλλα αρκετοι ειναι σκαρτοι και δεν πιστευω οτι ο αρχι-κληρικος αξιζει τετοιων τιμων...
Είναι λυπηρό όταν ένας άνθρωπος φύγει από τη ζωή όποιος κι αν ήταν αυτός.


σωστα οχι ομως και να του αποδιδουμε τιμες που παραπεμπουν αλλου(σε πραγματι αξιολογο ανθρωπο)
ενα μετρο δεν μπορει να υπαρξει σε αυτην την χωρα???
Ταλαιπωρηθήκε πολύ, τώρα θα ησυχάσει.

Όσο για την διαδοχή, θα ρίξουμε πολύ γέλιο
κα8ολου γελιο
τον εχουνε ετοιμο τον διαδοχο,αποφασιζει ο 'νονος' καλλινικος
το 98 εβαλε τον χριστοδουλο και τωρα θα βαλει το αλλο πνευματικο του παιδι,εναν ιγνατιο
τσακα τσακα θα γινει,ειχανε και χρονο να το προετοιμασουν ;)
otan oi alloi prospathoysan na paiksoyn mousikh oi P!nk Floyd aplws to ekanan

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #23 στις: 28/01/08, 17:37 »
και δεν ειναι λιγοι αλλα συγνωμη τι εκανε και λενε ολοι τοσο καλα λογια στην τηλεοραση????

Ελα μωρε και συ τώρα, ποιοι όλοι? οι παπάδες, οι δημοσιογραφοι, οι πολιτικοί ή οι κολλημενοι με την εκκλησία 70χρονοι ?
Μέχρι το σαββατοκυριακο πάντως δεν είναι να ανοιξεις τηλεόραση... Ευκαιρία να διαβάσουμε και λίγο  :P


Και έχεις την εντύπωση ότι αν είχε παραιτηθεί των αξιωμάτων του θα του έδινε κανείς σημασία? Θα πέθαινε σπίτι του με την φροντίδα που του παρασχέθηκε στις τελευταίες του στιγμές ή σαν το σκυλί στ' αμπέλι (βλέπε νοσοκομείο) όπως όλοι εμείς οι υπόλοιποι?

Σωστό αύτό, σίγουρα δεν θα είχε τα "μεγαλεία" που είχε τώρα αλλα τουλάχιστον θα ήταν "ελεύθερος" τις τελευταίες στιγμές του...

Πάντως συμφωνώ ότι αν ήθελε να περηφανευτεί ότι οι πράξεις του συμφωνούν με τα λόγια του θα είχε παραιτηθεί όπως ζητούσε κι ο ίδιος να κάνουν οι υφιστάμενοι του ή οι εξαρτημένοι από αυτόν, όταν νόμιζε πως ήταν κραταιός και ισχυρός. Ας γίνει λοιπόν αυτό μάθημα σε όλους μας: Θα μπορούμε να έχουμε την ίδια αδιαλλαξία και αλλαζονία όταν βρεθούμε σε ανάγκη από εκεί που δεν το περιμένουμε? Κι όταν γίνει αυτό πως θα μπορούμε να κοιτάμε στα μάτια αυτούς από τους οποίους ζητούμε βοήθεια?


Τώρα γιατί δεν το έκανε, τι να πω και εγώ? Ίσως είναι πολύ γλυκιά η εξουσία... αν τη βιώσω ποτέ (πράγμα που απεύχομαι) θα σας πω  :P  ;D :P
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος Mrs Brightside

  • Illusion User
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1171
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ...as we kiss goodbye the sun sets...
    • Προφίλ
Απ: Εκοιμήθη ο Αρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος
« Απάντηση #24 στις: 28/01/08, 17:48 »
Είναι λυπηρό όταν ένας άνθρωπος φύγει από τη ζωή όποιος κι αν ήταν αυτός.


σωστα οχι ομως και να του αποδιδουμε τιμες που παραπεμπουν αλλου(σε πραγματι αξιολογο ανθρωπο)
ενα μετρο δεν μπορει να υπαρξει σε αυτην την χωρα???

Ναι έχεις δίκιο σε αυτό που λες και συμφωνώ. Εγώ όμως αναφέρομαι στην ιδιότητά του ως άνθρωπος και όχι στην ιδιότητά του ως αρχιεπίσκοπος(κάτι που με αφήνει παγερά αδιάφορη). Και στο κάτω κάτω, πεθαμένος άνθρωπος είναι, ας τον σεβαστούμε κ τουλάχιστον, αν είναι να τον κατηγορήσουμε, να λέμε αυτά που έκανε αυτός και όχι αυτά που κάνουν όσοι έχουν σχέση με αυτόν και μείναν πίσω (για τις τιμές που του αποδίδουν μιλάω)...
...when the hardest part is over we'll be here and our dreams will break the boundaries of our fear...

http://www.facebook.com/TheKillersGreekFanClub
https://www.facebook.com/killersnerdia