Αποστολέας Θέμα: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο  (Αναγνώστηκε 676274 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2825 στις: 22/03/09, 00:25 »
Δεν εχω καταλαβει τι εγινε με τις κουκουλες, θα γινει κανενας νομος; (ελειπα 1 μηνα διακοπες κι εχασα επεισοδια). Μου φανηκε πολυ αστειο παντως.

Ειδα παντως στις ειδησεις σημερα δημοσκοπησεις οπου εμφανιζεται η κοινη γνωμη να ζητα περισσοτερη αστυνομευση, αυστηροτερους νομους, καμερες, καταργηση ασυλου... Αυτο ειναι ακρως αντιθετο απο το "ξυπνημα των κοιμισμενων πολιτων" που επικαλουνται οσοι "πολεμουν το συστημα".

Αποσυνδεδεμένος morpheas

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 312
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2826 στις: 22/03/09, 01:39 »
Αυτο ειναι ακρως αντιθετο απο το "ξυπνημα των κοιμισμενων πολιτων" που επικαλουνται οσοι "πολεμουν το συστημα".

Aυτό δυστυχώς Βασίλη μου συμβαίνει από την λάθος προσέγγιση που έχει η αριστερά στην Ελλάδα,
στο υπόλοιπο κόσμο.. Και αν δεν αλλάξει κάτι, βλέπω το "παιχνίδι" να χάνεται ;)

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2827 στις: 22/03/09, 22:32 »
Καλα δεν ειναι αναγκαστικα λαθος της αριστερας η των αναρχικων..Οχι οτι αυτη ειναι αθωα  αλλα μυστικες υπηρεσιες και γενικα παρακρατος(ναι για ΠΡΟΒΟΚΑΤΣΙΕΣ μιλαω) με την ανοχη του επισημου κρατους(αστυνομιες και οτι συνεπαγεται αυτο) δρουν πολυ πιο οργανωμενα και στοχευμενα.Σε συνδυασμο δε με τον υπερβολικο ζηλο που ισως δειχνουν καποιοι για την εκπληρωση τον ανωτερων σκποων τα πραγματα παιρνουν αντιθετη απο την κανονικη πορεια.

Η νεα σειρα νομως ειναι απλως αστεια.Δειχνει το ποσο γελειοι ειμαστε αν ανεχτουμε κατι τετοιο.
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2828 στις: 23/03/09, 02:13 »
Δεν εχω καταλαβει τι εγινε με τις κουκουλες, θα γινει κανενας νομος; (ελειπα 1 μηνα διακοπες κι εχασα επεισοδια). Μου φανηκε πολυ αστειο παντως.


Εγινε νομος. Εαν συλληφθεις να διαπρατεις αδικημα με κουκουλα θα εχεις επι πλεον 2-10 χρονια φυλακη. Δηλαδη αν σε πιασουν να πετας μολοτοφ χωρις κουκουλ αθα ειναι πχ 2 χρονια φυλακη, αν φορας και κουκουλα μπορει να γινει 4 ή 6. Ακουγεται αστειο αλλα ετσι ειναι. Για την ακριβεια κουκουλα θεωρειται οτιδηποτε καλυπτει μερικως η ολοκληρως τα χαρακτηριστικα του προσωπου σου

Περιλιπτικα αναφερω συζητηση δημοσιογραφου με τον Δενδια (που περασε τον νομο)
Δημ:Δηλαδη εγω, που ολο τον δεκεμβρη καλυπτα τα επισοδεια και βρισκομουν συνεχως αναμεσα σε αναρχικους και ΜΑΤ και ήμουν αναγκασμενη να φοραω μαντιλι για να μην πνιγομαι απο το δακρυγονο, εαν με συνελαμβαναν θα επρεπε να περασω δικη για να αποδειξω οτι δεν διεπρατα αδικημα με κινδυνο να προφυλακιστω?

Δενδιας:Εαν συλληφθειτε, θα δικαστειτε κανονικα οπως προβλεπει ο νεος νομος και εαν ειστε αθωα θα αφεθειτε ελευθερη

Δημ: Δηλαδη επειδη εκανα την δουλεια μου και ημουν αναγκασμενη να φοραω μαντηλι θα περασω τουλαχιστον 2-3 χρονια σε δικες και εξοδα δικηγορων για να αποδειξω το προφανες?

Δενδιας:Εχουμε ενα πολυ καλο συστημα απονομης δικαιοσυνης και θα επρεπε να εμπιστευεστε τους διακστες μας.

Ε ο καθενας ας βγαλει τα συμπερασματα του. Ο νομος μονο για γελια εινια. Ειναι ξεκαθαρα για αποπροσανατολισμο της κοινης γνωμης. Δεν μπορουμε τωρα να μιλαμε σοβαρα. Οταν σε πνιγουν σε καθε πορεια στα δακρυγονα για ψιλουπηδημα και σου φορτωνουν (και αθωος να σαι ) οτι θελουν καθε φορα. Ειναι απλα αστειο.

Τωρα δεν συζηταω για τον χουντικο νομο περι περιυβρησεις της αρχης.
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος sakman

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 763
  • Φύλο: Άντρας
  • SEX, NO DRUGS AND ROCK N ROLL!!!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2829 στις: 23/03/09, 14:58 »
Τωρα δεν συζηταω για τον χουντικο νομο περι περιυβρησεις της αρχης.

Ο νόμος με την κουκούλα μια μαλ***α είναι και με τον ένα ή τον άλλο τρόπο όπως ήρθε θα φύγει... αυτό όμως είναι πολύ σοβαρό... δίνουν κι άλλη εξουσία σε ανθρώπους που τη χειρίζονται με εντελώς λάθος τρόπους... με την παραμικρή διαφωνία που θα τους φέρνεις θα σε απειλούν και θα σε πάνε μέσα για περιύβριση της αρχής....
BE SOMEBODY NOT EVERYBODY...

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2830 στις: 23/03/09, 17:29 »
Εμένα πάλι μου φάνηκε πως είναι σχέδιο νόμου που τίθεται προς συζήτηση! Εδώ δεν έχουν καθορίσει ακόμα τι σημαίνει "φέρω κουκούλα".

Παρεμπιπτόντως καλώς ήρθες Βραζίλη. Αλλά γιατί νομίζεις ότι δεν ξύπνησαν οι πολίτες? Ίσα ίσα ξύπνησαν και καθορίζουν το μέλλον σύμφωνα με τους κανόνες του παιχνιδιού. Δώσε βάση: κατ' αρχήν 3,5 εκ ευρώ για συστήματα παρακολούθησης τηλεφώνων και διαδυκτίου. Έπεται προμήθεια καμερών και λοιπών συνοδών λογισμικών ασφαλείας, δεν θα φτάσουν το 1 δισ? Που βρίσκεις 1 δισ την σήμερον? Οπότε οι συμπολίτες μας σκέφτηκαν επιχειρηματικά: Ας τους δώσουμε την προμήθεια για να μην εκδώσουν κι αυτοί καμμιά οδηγία κατά της χώρας μας και σταματούν να μας επισκέπτονται μέχρι και τα Ευρωπαϊκά αγριοπούλια.

Από την άλλη οι "εχθροί του συστήματος" έχουν μανία με τον αριθμό 20. Μάλλον πρόκειτε για καμμιά αδελφότητα με μυστικιστικές καταβολές. 20 επιτέθηκαν στον καθηγητή, 20 στην Σκουφά, 20 στον ηλεκτρικό.... Όπου και να στοχεύουν πάνε 20 - 20, δηλ σαν τους Χιώτες επί 10. Και όταν κάποιοι 20 επιτείθονται κάπου δεν υπάρχουν άλλοι 20 από τους τόοοοοσους αγανακτισμένους για να κάνουν αντιπερισπασμό. Αυτό μου δημιουργεί απορία. Γιατί να συμβαίνει έτσι άραγε? Λόγω μυστικών όρκων?
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2831 στις: 23/03/09, 18:24 »
Άντε βρε παραπονιέστε για όλα. Όπως πολύ ωραία τα έλεγε ένα σύνθημα που διάβασα, "τόσο ποδόσφαιρο και δημοκρατία από τη χούντα έχουμε να δούμε"  ::)
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2832 στις: 23/03/09, 18:31 »
Άντε βρε παραπονιέστε για όλα. Όπως πολύ ωραία τα έλεγε ένα σύνθημα που διάβασα, "τόσο ποδόσφαιρο και δημοκρατία από τη χούντα έχουμε να δούμε"  ::)
Παντειο?

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης (Gear)

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Ψευδοπροφήτης
    • Προφίλ
    • Ψευδοπροφήτες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2833 στις: 23/03/09, 18:42 »
Άντε βρε παραπονιέστε για όλα. Όπως πολύ ωραία τα έλεγε ένα σύνθημα που διάβασα, "τόσο ποδόσφαιρο και δημοκρατία από τη χούντα έχουμε να δούμε"  ::)
Παντειο?

Θεσσαλονίκη στο σχολείο πάνω στην Εγνατία κοντά Ιασωνίδου.
Ψευδοπροφήτες

το νέο E.P των Ψευδοπροφητών "τρέξε" είναι πλέον διαθέσιμο από το site μας.

Αποσυνδεδεμένος Transformer

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Γυναίκα
  • just let her crash and burn, she'll learn.
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2834 στις: 23/03/09, 19:23 »
Tελικα αυτο το κομμουνι, η Κοκκινοσκουφιτσα, θα συλληφθει επιτελους?
there i go again pretending to be you
make-believing that i have a soul
beneath the surface, trying to convince you
it was accidentally on purpose

Αποσυνδεδεμένος YmiRLinG

  • Μπασίστας
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3331
  • Φύλο: Άντρας
  • A.C.A.B.=Always Carry A Banana
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2835 στις: 24/03/09, 01:14 »
Εμένα πάλι μου φάνηκε πως είναι σχέδιο νόμου που τίθεται προς συζήτηση! Εδώ δεν έχουν καθορίσει ακόμα τι σημαίνει "φέρω κουκούλα".


Σημερα ακουσα στο χαζοκουτι μια δηλωση περι κουκουλας και οτι ειναι οτι κρυβει τα 3/4 του προσωπου. Οντως ειναι προς συζητηση ο νομος, αλλα δεν βλεπω τροπο να μην περασει ανετοτατα. Αλλωστε τυχαινει μιας καποιας αποδοχης απο τον κοσμο ουτως η αλλως.

Gear για την ακριβεια υπαρχει ενας στιχος απο μεθυσμενα ξωτικα που λεει "τοση μπαλα και τοση μουγκα ειχαμε να δουμε απο τη χουντα" ;)
Over large parts of the continent other people prefered to make money without working at all, and since the Disc had yet to develop a music recording industry they were forced to fall back on older, more traditional forms of banditry

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2836 στις: 24/03/09, 22:36 »
Στην κριτική όλοι είμαστε πρώτοι.. Στο πως όμως θα απαλλαγούμε από τους κουκουλοφόρους-ανέκδοτα που κυκλοφορούν μέρα-μεσημέρι στο Κολωνάκι και σπάνε αυτοκίνητα που έτυχε να είναι παρκαρισμένα τη λάθος ώρα, στο λάθος σημείο γιατί δεν δίνει κανένας απάντηση; ΟΚ, όλοι συμφωνούμε ότι αυτό το νομοσχέδιο είναι "προχειρογραμμένο" (για να μην τίποτα άλλο πιο γαλλικό) όπως προχειρογραμμένοι είναι και αρκετοί από τους νόμους που υπακούμε σήμερα.. Όμως; Πέραν τούτου; Κάποια επικοδομητική πρόταση;

Για να βοηθήσω λίγο: Φανταστείτε ότι γίνεστε για μια μέρα βουλευτής που ασχολείται με τα θέματα ασφαλείας και δημιουργείται μια πολυκομματική επιτροπή έτσι ώστε να γραφεί ένα νομοσχέδιο για την αντιμετώπιση της αστικής βίας.. Για να ακούσω ιδέες... ???

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2837 στις: 24/03/09, 22:54 »
...οταν επικροτεις τη βια και το χαος και δικαιολογεις τις καταστροφες και τις κουκουλες, ειναι λιγο δυσκολο να μπορεις να εκφρασεις ενα σχεδιο ασφαλειας ή αντιμετωπισης της κουκουλας ;)

Γι'αυτο το λογο εχω τους ενδοιασμους μου για το κατα ποσο πρεπει να εμπιστευομαι κατι "φιλελευθερους" τυπους που αναζητουν μια κοινωνια ισοτητας και αναρχιας ( που κατα τη γνωμη μου ειναι μια τρομερη ιδεα εαν μπορουσε να εφαρμοστει ), επικροτωντας συγχρονως τη βια ( που κατα κοινη παραδοχη ποτε δεν εφερε την επιθυμητη αλλαγη )

Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος s.s.

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1026
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2838 στις: 24/03/09, 23:43 »
επικροτωντας συγχρονως τη βια ( που κατα κοινη παραδοχη ποτε δεν εφερε την επιθυμητη αλλαγη )


Χωρίς να επικροτώ τη βία σε όλα τα επίπεδα και πέρα από τα κλασσικά και γραφικα πλέον ''η βία είναι η μαμή της ιστορίας κλπ'' να σου υπενθυμίσω την επανάσταση στην Κούβα όπου ο Φιντέλ δεν νομίζω να ανέτρεψε τον Μπατίστα με γαρύφαλλα.

Αποσυνδεδεμένος schizm

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1277
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2839 στις: 25/03/09, 04:46 »
@faser

Ίσως αν η πλειονότητα των αστυνομικών οργάνων λειτουργούσε κατά το δέοντα τρόπο, καταστέλλοντας εκείνα τα μορφώματα βίας που συνιστούν άμεσο κίνδυνο απέναντι στην ακεραιότητα και την περιουσία του πολίτη, αντί να μπουζουριάζει μονάχα όσους εκ των πραγμάτων μπορούν να προβάλλουν ελάχιστη αντίσταση (βλέπε κανένα πιτσιρικά, καμιά γιαγιάκα...πρόσφατα και τα ευτράπελα video), τα πράγματα θα ήταν απλούστατα. Διόλου τυχαίο άλλωστε πως οι εν λόγω πληγέντες τα έχωσαν όχι μονάχα στα όποια καφροειδή που βαρούσαν αδιακρίτως, αλλά και στους "προστάτες" που πιθανότατα έξυναν ηδυπαθώς τα φρύδια τους κι έσκασαν μύτη συνάμενοι κουνάμενοι όταν είχε ολοκληρωθεί η ζωγραφιά. Κανένα καχύποπτο ρεμάλι θα μπορούσε δε να υποθέσει πως σκοπίμως υπάρχει αυτή η ανοχή απέναντι σε ξεκάθαρα κρούσματα βίας, ώστε να μουδιάσει η κοινωνική συνείδηση και να αποδεχτεί ομαλότερα -ίσως και με ανακούφιση- μέτρα που περιστέλλουν ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες...αυτήν την οργανωμένη ή συγκυριακή, αλλά πάντα εκμεταλλεύσιμη, φρενίτιδα την έχουμε διαπιστώσει ήδη σε άλλες χώρες. Το είπε άλλωστε ευθέως κι ο Μαρκογιαννάκης: "το πρόβλημα είναι οι υπερευαισθησίες μας στα δημοκρατικά δικαιώματα των πολιτών και τα κεκτημένα της κοινωνίας". Το είπε όμως
ακόμα καλύτερα η Ελληνοφρένεια
.

Η εύκολη λύση είναι να μιλήσουμε για 50-100 ή και παραπάνω παραβατικούς γραφικούς που μόλις τους μπαγλαρώσουν, άξαφνα θα διασωθεί η κοινωνία των πολιτών. Έτσι παραβλέπουμε όμως πως οι "κουκούλες" είναι το αποτέλεσμα της μακρόχρονης υποκρισίας της "γραβάτας"...σύμπτωμα της διαφθοράς, της αναξιοκρατίας, του νεποτισμού, της ανισονομίας, της διαπλοκής, του αμοραλισμού και της πολιτικής σήψης. Μία πληγή που τάχα μου την επουλώνεις, παραβλέποντας πως είναι προϊόν της γάγγραινας που διαλύει τον κοινωνικό ιστό. Ρίξε μέσα στη γενική εικόνα και την οικονομική κρίση που ήρθε σαν έτοιμη από καιρό, στο πλαίσιο της απληστίας που και πάλι οι πολιτικάντηδες στήριξαν, κι έχεις έτοιμο το γλυκό της αγανάκτησης και συχνά της απόγνωσης που γεννά τη βία. Ο διαρκής εκμαυλισμός των θεσμών δημιούργησε πολλές μολότοφ και πολλές πέτρες.

Και για να απαντήσω κι ευθέως στο ερώτημά σου: πριν καταργήσω το άσυλο, θα έπαυα την ασυλία των βουλευτών, ώστε να παίζουν κουμ καν και κολτσίνα στον Κορυδαλλό όλα εκείνα τα λαμόγια που διασπαθίζουν το δημόσιο χρήμα, κοροϊδεύουν τον κοσμάκη κι υποκρίνονται τις μωρές παρθένες απέναντι στο μπάχαλο που δημιούργησαν κι υπέθαλψαν. Κι η αστική βία μπορεί να γίνει κι αστικός μύθος.

Αποσυνδεδεμένος Kiratzoharris

  • Ο παραγωγός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2987
  • Φύλο: Άντρας
  • Να, ένας τέντυμπόης!
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2840 στις: 25/03/09, 11:34 »


Ί Κανένα καχύποπτο ρεμάλι θα μπορούσε δε να υποθέσει πως σκοπίμως υπάρχει αυτή η ανοχή απέναντι σε ξεκάθαρα κρούσματα βίας, ώστε να μουδιάσει η κοινωνική συνείδηση και να αποδεχτεί ομαλότερα -ίσως και με ανακούφιση- μέτρα που περιστέλλουν ανθρώπινα δικαιώματα και ελευθερίες...αυτήν την οργανωμένη ή συγκυριακή, αλλά πάντα εκμεταλλεύσιμη, φρενίτιδα την έχουμε διαπιστώσει ήδη σε άλλες χώρες
.


Aυτο

Μου φαινεται λιγο αστεια η ερωτηση σου faser απο τη στιγμη που τοσο καιρο μιλαμε για τα συγκεκριμενα θεματα και ο καθενας εχει γραψει σελδες πανω σε αυτο.Φυσικα κριτικη θα κανουμε πανω σε τετοια μετρα.Οι προτασεις μας δεν εχουν να κανουν με την καταστολη της κουκουλας αλλα πρωτον με τα αιτια της κουκουλας και δευτερον με ποιος φοραει αυτη τη κουκουλα.Κατα τον συνηθη τροπο οι περισσοτεροι ειναι οσο ευπιστοι θελουν αυτοι που τους κυβερνουν και ας μην το παραδεχονται.Η ιστορια το εχει δειξει αλλωστε.

freemind εσυ εκτος απο το να στοχοποιεις και να μην στοχοποιεις(προσφιλης τακτικη σου τελευταια) μπορεις να εκφερεις  και την αποψη σου περι του θεματος? ::)
I am capitalism and you will tremble and cry when your boss tells you that they are downsizing, you will promise to work twice as hard.
TOMATOSE MOVIE

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2841 στις: 25/03/09, 11:39 »
Βεβαιως.

Πρεπει να πεσουν οι κουκουλες τελειως. Ετσι ωστε να φανει τελικα ποιοι ειναι οι ταραχοποιοι της εκαστοτε κυβερνησεως και ποιοι ειναι οι ταραχοποιοι προσωπικων ωφελων. Οπως και να εχει το παραμυθι πρεπει να τελειωσει γιατι ειναι κουραστικο, με μεγαλο κοστος και αρκετες παραφιλολογιες που προκαλουν γελιο.

Απο εκει και περα, ξερω και το "οποιος εχει τη μυγα μυγιαζεται". Εαν αισθανεσαι στοχοποιημενος απο αυτα που ειπα, τοτε καλο ειναι να αναρωτηθεις μηπως εχω δικιο για τις αμφιβολιες μου περι φιλελευθεριας και κοινωνικης αλλαγης που αναζητατε ;) Και βεβαια με τον τροπο που το αναζητατε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2842 στις: 25/03/09, 13:00 »
Καταρχάς χρόνια πολλά,

Κατά δεύτερον: Δυστυχώς τέτοιες συζητήσεις (και το ήξερα πολύ καλά πριν την ανοίξω) πέφτουν στην παγίδα του λαϊκισμού.. Σε όλους μας αρέσει να λέμε "Χτίστε σχολεία, γκρεμίστε φυλακές", "αν οι αστυνομικοί έκαναν καλά τη δουλειά τους...", "μας τα αρπάζουν οι 300".. ΟΚ, τα έχουμε ακούσει χίλιες φορές αυτά.. Όμως στην Ελλάδα τα σχολεία είναι ακόμη ερείπια, οι αστυνομικοί δεν ξέρουν να προφυλάξουν τον πολίτη, και οι πολιτικοί καταχράζονται το δημόσιο χρήμα.. Από εδώ και πέρα τι κάνουμε είναι το ζήτημα.. Το να εκσυγχρονιστεί η αστυνομία απαιτεί τουλάχιστον δεκαετίες.. Το ζήτημα είναι άμεσο.. Αυτή τη στιγμή που μιλάμε, καταστηματάρχες στο κέντρο, έχουν να αντιμετωπίσουν απλησίαστα ασφάλιστρα από τις ασφαλιστικές και δυστυχώς προτιμούν να τα αφήσουν ανασφάλιστα και να τα υπερασπιστούν οι ίδιοι..

Ακούω συνέχεια ότι οι βουλευτές, οι πολιτικοί, οι υπουργοί είναι διεφθαρμένοι.. Συμφωνώ, αλλά ποιοι είναι όλοι αυτοί; Από που προέρχονται; Μήπως δεν είναι κομμάτια της ελληνικής κοινωνίας, ο φίλος σας, ο θείος σας, ο μακρινός ξάδερφος; Τι στο καλό; Όσοι γίνονται πολιτικοί είναι καθίκια; Δεν νομίζω.. Απλά η εξουσία διαφθείρει αν είσαι έστω και λίγο επιρρεπής.. Επομένως δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά γι' αυτό.. Μήπως δεν βλέπαμε όταν είμασταν μικρότεροι εκείνους που διοργάνωναν βραδιές φοιτητικών παρατάξεων, την άλλη ημέρα να έχουν αγοράσει μηχανάκια; Μήπως όλους δεν μας πιάνει σύγκρυο όταν μας δίνουν μια κλήση και τρέχουμε στο γνωστό αστυνομικό μας να μας τη σβήσει; Μήπως οι βενζινάδες δεν τα έχουνε κάνει πλακάκια μεταξύ τους για να ακριβαίνουν τη βενζίνη όταν ανεβαίνει το πετρέλαιο και να την αφήνουν αμετάβλητη όταν πέφτει; Μήπως ο διπλανός μου με διπλάσιο εισόδημα φοροδιαφεύγει και εγώ που είμαι έντιμος πληρώνω σαν κορόιδο τους φόρους μου; Μην πάμε μακρυά.. Στις αγγελίες δεν έχουμε δει περιπτώσεις όπου κάποιος πάει εξώφθαλμα να μας πουλήσει φύκια σε τιμές μεταξωτών κορδελών;  ΟΚ.. Η απάντηση αντηχεί ήδη στα αυτιά μου.. Αφού εκείνοι [...οι πολιτικοί...] τα κάνουνε εμείς γιατί να το παίζουμε αρνάκια; ΟΚ.. Αν μας αρέσει ένας φαύλος κύκλος τότε go for it.. Κλέψε και εσύ τον συνάδελφο σου, μπορείς.. Όμως πρέπει να καταλάβουμε ότι η σημερινή νεολαία είναι η μελλοντική πολιτική ηγεσία.. Φτιάξε σωστή βάση και η κορυφή θα "καθαρίσει"..

Θα ήταν πολύ ωραία να καθόμασταν όλοι στην Πνύκα και να αμπελοφυλλοσοφούσαμε με τις ώρες για το πως θα καλυτερέψει η κοινωνία και λοιπά.. Αυτό που χρειάζεται όμως είναι κάτι άμεσο γιατί η ατιμωρησία προκαλεί τα φαινόμενα που βλέπουμε στις ειδήσεις.. Επειδή και εγώ συμφωνώ ότι ο κουκουλονόμος είναι αστείος, εν τούτοις δεν μπορώ να παραβλέψω ότι η κατάσταση έχει ξεφύγει.. Επομένως χρειάζεται μια άμεση λύση.. Αυτό περιμένω να δω από το συγκεκριμένο ποστ και αντί αυτού βλέπω posts μελών με ιδέες που δεν πρόκειται να αλλάξουν ποτέ και μια στείρα κριτική η οποία, ας μην κρυβόμαστε, έφερε τον τόπο μας εκεί που βρίσκεται σήμερα.. 

Και για να απαντήσω κι ευθέως στο ερώτημά σου: πριν καταργήσω το άσυλο, θα έπαυα την ασυλία των βουλευτών, ώστε να παίζουν κουμ καν και κολτσίνα στον Κορυδαλλό όλα εκείνα τα λαμόγια που διασπαθίζουν το δημόσιο χρήμα, κοροϊδεύουν τον κοσμάκη κι υποκρίνονται τις μωρές παρθένες απέναντι στο μπάχαλο που δημιούργησαν κι υπέθαλψαν. Κι η αστική βία μπορεί να γίνει κι αστικός μύθος.

Αυτό δεν θα έδινε λύση στο πρόβλημα για τον απλούστατο λόγο ότι την επόμενη μέρα αφότου ψηφιζόταν ένας νόμος που θα έπαυε την βουλευτική ασυλία, τότε θα έβλεπες την δικαστική ηγεσία να "αλλάζει" σωρηδόν.. Θα έβαζαν τους δικούς τους δικαστές (δεν είναι και δύσκολο, εδώ το κάνουν στην ΕΠΟ) και όλες οι περιπτώσεις θα έβγαιναν λάδι..

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2843 στις: 25/03/09, 21:34 »
Για να βοηθήσω λίγο: Φανταστείτε ότι γίνεστε για μια μέρα βουλευτής που ασχολείται με τα θέματα ασφαλείας και δημιουργείται μια πολυκομματική επιτροπή έτσι ώστε να γραφεί ένα νομοσχέδιο για την αντιμετώπιση της αστικής βίας.. Για να ακούσω ιδέες... ???

Κοίτα faser.... θα σας έλεγα κάποια αλλά πιστεύω ότι θα καπηλευτεί χωρίς να αναφερθεί καν το όνομά μου! Έτσι είχε γίνει και με μια προηγούμενη που πρότεινα στην ηγεσία της αστυνομίας μέσα από αυτό εδώ το θέμα, και τα νέα ηγετικά στελέχη την ανέφεραν κατά την πρώτη μέρα ανάληψης των καθηκόντων τους χωρίς να αναφέρουν ποιος την εμπνεύστηκε!
Ως πότε θα μας κλέβουν την πνευματική μας περιουσία χωρίς ανταμοιβή, χωρίς καν μια εύφημο μνεία?

Παρόλαυτά μπορούν να ανατρέξουν και στις προτάσεις που έχουν κάνει κατά καιρούς οι συνδικαλιστικές οργανώσεις των αστυνομικών. Μπορεί και ο κάθε πολίτης να ανατρέξει σ' αυτές, να δει πόσο προηγούνται από την εποχή τους - εφόσον έχουν κατατεθεί εδώ και μια δεκαπενταετία. Τώρα εάν ο κάθε εγκάθετος προσπαθεί να αποπροσανατολίσει την κοινή λογική σχετικά με την προέλευση και δράση αυτών των αρτίως εκπαιδευμένων "ομάδων" ή "μονάδων", ας κατανοήσει ότι δεν μπορεί να "δουλέψει" πλέον ούτε τον παιδικό πληθυσμό αυτής της χώρας.
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος FAIRY-The return!

  • Νεραϊδοπαρμένη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Γυναίκα
  • que serra serra.
    • Προφίλ
    • 90ίλες
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2844 στις: 26/03/09, 17:29 »
καιρος να φτιαχτεί μερος 3ο νομιζω... (σπαμ σπαμ σπαμ  :P )

οχι σοβαρα. ειναι κουραστικο 115 σελιδες. κ αφου ηδη εχει σπασει σε 2 μερη και μεσα εχουν συζητηθει οοοοτι να ναι....

Αποσυνδεδεμένος profsokin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 862
  • Φύλο: Άντρας
  • ολα ειναι δρομος
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2845 στις: 27/03/09, 12:15 »
Ακούω συνέχεια ότι οι βουλευτές, οι πολιτικοί, οι υπουργοί είναι διεφθαρμένοι.. Συμφωνώ, αλλά ποιοι είναι όλοι αυτοί; Από που προέρχονται; Μήπως δεν είναι κομμάτια της ελληνικής κοινωνίας, ο φίλος σας, ο θείος σας, ο μακρινός ξάδερφος; Τι στο καλό; Όσοι γίνονται πολιτικοί είναι καθίκια; Δεν νομίζω.. Απλά η εξουσία διαφθείρει αν είσαι έστω και λίγο επιρρεπής.. Επομένως δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά γι' αυτό.. Μήπως δεν βλέπαμε όταν είμασταν μικρότεροι εκείνους που διοργάνωναν βραδιές φοιτητικών παρατάξεων, την άλλη ημέρα να έχουν αγοράσει μηχανάκια; Μήπως όλους δεν μας πιάνει σύγκρυο όταν μας δίνουν μια κλήση και τρέχουμε στο γνωστό αστυνομικό μας να μας τη σβήσει; Μήπως οι βενζινάδες δεν τα έχουνε κάνει πλακάκια μεταξύ τους για να ακριβαίνουν τη βενζίνη όταν ανεβαίνει το πετρέλαιο και να την αφήνουν αμετάβλητη όταν πέφτει; Μήπως ο διπλανός μου με διπλάσιο εισόδημα φοροδιαφεύγει και εγώ που είμαι έντιμος πληρώνω σαν κορόιδο τους φόρους μου; Μην πάμε μακρυά.. Στις αγγελίες δεν έχουμε δει περιπτώσεις όπου κάποιος πάει εξώφθαλμα να μας πουλήσει φύκια σε τιμές μεταξωτών κορδελών;  ΟΚ.. Η απάντηση αντηχεί ήδη στα αυτιά μου.. Αφού εκείνοι [...οι πολιτικοί...] τα κάνουνε εμείς γιατί να το παίζουμε αρνάκια; ΟΚ.. Αν μας αρέσει ένας φαύλος κύκλος τότε go for it.. Κλέψε και εσύ τον συνάδελφο σου, μπορείς.. Όμως πρέπει να καταλάβουμε ότι η σημερινή νεολαία είναι η μελλοντική πολιτική ηγεσία.. Φτιάξε σωστή βάση και η κορυφή θα "καθαρίσει"..


Αυτό είναι αντίφαση, έτσι; Απ'τη μια εκφράζεις την αντιεξουσιαστική άποψη, η εξουσία είναι πάνω κάτω ίδια όποιος κι αν την ασκεί, και μετά τα αλλάζεις και θες η σημερινή νεολαία αύριο να βγάλει καλή ηγεσία..
Άραγε θα θυμάται κάποιος τ'όνομά μας
της ζωής μας τα εξαίσια φεγγάρια
τα πάθη μας, τις λύπες τα δεινά μας;
Άραγε υπήρξαμε ποτέ; Στα όνειρά μας!

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2846 στις: 27/03/09, 12:33 »
Αυτό είναι αντίφαση, έτσι; Απ'τη μια εκφράζεις την αντιεξουσιαστική άποψη, η εξουσία είναι πάνω κάτω ίδια όποιος κι αν την ασκεί, και μετά τα αλλάζεις και θες η σημερινή νεολαία αύριο να βγάλει καλή ηγεσία..

Mα η σωστή βάση είναι η ηγεσία που ΔΕΝ θα είναι επιρρεπής στη διαφθορα.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2847 στις: 27/03/09, 13:03 »
μπορεί να  υπάρξει?

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2848 στις: 27/03/09, 15:15 »
Σύμφωνα με τον faser, όχι. Ποιός είναι αυτός που δεν είναι έστω και "λίγο επιρρεπής στην διαφθορά"?

Ας περιμένουμε καμμιά 20αρια χρόνια, μπορεί να έρθει μέχρι τότε ο νέος Μεσσίας, και μέχρι να έρθει δεν χρειάζεται να θεσμοθετήσουμε ελεγκτικούς μηχανισμούς....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Aστυνομία και αλητεία Μέρος 2ο
« Απάντηση #2849 στις: 27/03/09, 16:08 »
Σύμφωνα με τον faser, όχι.

Είναι λίγο εύκολο να διακρίνουμε τη διαφορά του "γνωρίζω την άποψη του συνομιλητή μου" απο το "ερμηνεύω την άποψη του συνομιλητή μου"?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...