Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για LAN  (Αναγνώστηκε 6708 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Βοήθεια για LAN
« στις: 22/02/08, 22:28 »
Λοιπόν έχω ένα PC που τρέχει windows XP service pack 2 κ ένα laptop που τρέχει windows vista (αν δεν κάνω λάθος την 32-bit έκδοση τους). Θέλω να τα ενώσω με ένα τοπικό δίκτυο για να μπορώ να ανταλλάσσω αρχεία μεταξύ τους, αλλά επειδή οι γνώσεις μου περί δικτύων περιορίζονται μόνο στη χρήση ανεστραμμένου καλωδίου για να τα συνδέσω μεταξύ τους. Όσες απόπειρες έκανα κατέληξαν στην δημιουργία ενός δικτύου που το pc έγραφε περιορισμένη πρόσβαση ή no connectivity και το laptop "έβλεπε" ένα δίκτυο αγνώστων στοιχείων. ΒΟΗΘΕΙΑ!

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #1 στις: 22/02/08, 22:38 »
Το ένα pc έχει πρόσβαση στο internet και θέλεις να αποκτήσει και το άλλο ή σε ενδιαφέρει μόνο η μεταξύ τους επικοινωνία ;

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #2 στις: 22/02/08, 22:47 »
Επειδή στη κάρτα Ethernet του pc συνδέω την κεραία που χρησιμοποιώ για το wifi (ναι έχω τσάμπα internet  8) 8) 8) ) και έχω μόνο μία υποδοχή, αναγκαστικά βγάζω το καλώδιο της κεραίας για να συνδέσω το καλώδιο μεταξύ των δύο υπολογιστών. Δεν με ενδιαφέρει να είναι κάποιος server έτσι ώστε να συνδέεται μέσω αυτού κ το laptop στο Internet αν αυτό εννοείς, τουλάχιστον σε αυτή τη φάση, παρά μόνο η ανταλλαγή αρχείων μεταξύ των δύο υπολογιστών.

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #3 στις: 22/02/08, 23:03 »
Σε καθέναν υπολογιστή πήγαινε Έναρξη > Σύνδεση με > Προβολή όλων των συνδέσεων > Δημιουργία οικιακού δικτύου. Ακολούθησε τον οδηγό μέχρι το τέλος και μετά θα μπορείς να δεις τον άλλον υπολογιστή από τις Θέσεις Δικτύου. Μη ξεχάσεις να ορίσεις τους φακέλους που θα φαίνονται στο δίκτυο με δεξί κλικ και επιλογή της επιλογής "Κοινή χρήση και ασφάλεια".

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #4 στις: 22/02/08, 23:06 »
Thx blue για την άμεση τεχνική υποστήριξη. Θα το δοκιμάσω αύριο μιας κ φεύγω τώρα, αν κ μου φαίνεται δοκίμασα κάτι τέτοιο αν κ δεν βρήκα τον οδηγό στα vista (ναι είμαι άσχετος το ξέρω). Θα δείξει... Ευχαριστώ πάντως!

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #5 στις: 23/02/08, 13:28 »
    Φίλε μου άκου να μαθαίνεις. Πρώτα απο όλα και οι δύο υπολογιστές σου πρέπει να έχουν κάρτα δικτύου και απο τι κατάλαβα μιλάς για ενσύρματο δίκτυο άρα καλώδιο (crossover μπορείς να βρείς σε πολύ φθηνές τιμές στα καταστήματα υπολογιστών).
   
    Δεύτερον θα πρέπει να ορίσεις και στους δύο υπολογιστές (κάρτες δικτύου) ip διευθύνσης. Για να τις ορίσεις αυτές πρέπει να ανοίξεις τις θέσεις δικτύου να πάς προβολή συνδέσεων δικτύου και έπειτα στο εικονίδιο που έχει και περιγράφει την κάρτα δικτύου σου να κάνεις δεξί κλίκ και ιδιότητες. Απο εκεί θα σου ανοίξει ένα μικρό παράθυρο όπυ θα πρέπει να βλέπεις σε ένα πλάισιο το  πρωτόκολλο Internet TCP/IP. Το επιλέγεις και κάνεις ιδιότητες. Όρισε διεύθυνση ip στον έναν υπολογιστή 192.168.0.1 με μάσκα υποδικτύου 255.255.255.0 και στον άλλο υπολογιστή 192.168.0.2 με μάσκα υποδικτύου 255.255.255.0. Κάνε κλίκ στο ΟΚ και τέλος αυτό.

    Πρέπει έπειτα να ανοίξεις τον οδηγό και να ακολουθήσεις τα βήματα απαντώντας σωστά στις ερωτήσεις που σου γίνονται έτσι ώστε να στηθεί σωστά το δίκτυο σου. Προσοχή η υπολογιστές πρέπει να ανηκουν στην ίδια ομάδα εργασίας (WorkGroup). Για να το ρυθμίσης αυτό μπορείς μέσω απο τις ιδιότητες του (Ο Υπολογιστής Μου) στην καρτέλα (Όνομα Υπολογιστή).

Περιμένω απορίες

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #6 στις: 23/02/08, 15:16 »
Δοκίμασα αυτά που μου είπατε κ μόλις έβαλα τις ρυθμίσεις που μου έδωσες lavigne το network συνδέθηκε, αλλά παρόλα αυτά δεν μπόρεσα να δω στο my network places τίποτα, ούτε στο view network computers. Και οι δύο υπολογιστές είναι στο ίδιο workgroup. Και κάτι άλλο που μου έκανε εντύπωση. Ενώ το laptop έλεγε ότι είχε συνδεθεί, έδειχνε το δίκτυο σαν "Μη αναγνωρισμένο δίκτυο". Και μια εφαρμογή connectivity doctor του laptop έδειχνε το LAN σαν μη συνδεδεμένο ενώ από τα windows έβλεπα ότι ήταν συνδεδεμένο. ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος bluechild

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 618
  • Φύλο: Άντρας
  • Peace
    • Προφίλ
    • bluechild
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #7 στις: 23/02/08, 17:16 »
Αν το pc 1 έχει ip 192.168.0.1 και το pc 2 192.168.0.2, μπες και στα δύο στη γραμμή εντολών και γράψε στο pc 1 : ping 192.168.0.2 και στο pc 2 : ping 192.168.0.1 . Σε περίπτωση που όλα είναι εντάξει κοίταξε αν και οι δύο υπολογιστές ανήκουν στην ίδια ομάδα εργασίας και δοκίμασε να ρυθμίσεις και κάποιους κοινούς φακέλους. Αν τα ping δεν δώσουν αποτελέσματα, τότε πήγαινε ξανά στις ρυθμίσεις που σου είπε πριν η lavigne και όρισε ως default gateway(προεπιλεγμένη πύλη) στο pc 1 τη διεύθυνση 192.168.0.1 και στο pc 2 την 192.168.0.2. Σε περίπτωση που δε λειτουργήσει κι αυτό δοκίμασε να βγάλεις τελείως τα static ips ξανά και να τρέξεις κατευθείαν τον οδηγό, γιατί δεν ξέρω αν ο οδηγός των windows προσπαθεί να διευθυνσιοδοτήσει μόνος του και ίσως προκαλείται κάποιο conflict. Αν δεν τα καταφέρεις πες να το δοκιμάσω σπίτι μου για να σου πω στα σίγουρα.

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10361
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #8 στις: 23/02/08, 17:30 »
bluechild, δεν χρειάζεται default gateway γιατί ορίζουμε και τους δύο υπολογιστές να είναι στο ίδιο υποδίκτυο. θα χρειαζόταν αν συνδεοντουσαν με αλλά δίκτυα, π.χ ίντερνετ.
επίσης πρέπει οπωσδήποτε να οριστούν ΙΡ διευθύνσεις, αφού δεν υπάρχει DHCP server.

δυστυχώς δεν μπορω να βοηθήσω άλλο γιατί ακόμα δεν έχω πολλές επαφές με τις ρυθμισεις των βιστα.

Αποσυνδεδεμένος Fteo

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1423
  • Φύλο: Άντρας
  • If it's too loud, you are too old!
    • Προφίλ
    • The Thermoshredders
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #9 στις: 23/02/08, 20:13 »
Τελικά τα κατάφερα. Σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια σας.

Αποσυνδεδεμένος lavigne

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 126
    • Προφίλ
Απ: Βοήθεια για LAN
« Απάντηση #10 στις: 24/02/08, 11:20 »
Ο papalife πρώην lavigne πάντα στις υπηρεσίες σας  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 24/02/08, 14:23 από papalife »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
9 Απαντήσεις
5685 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/08/05, 17:17
από Devil Driver
0 Απαντήσεις
1757 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/10/05, 10:52
από Χρήστοςφλ
5 Απαντήσεις
3202 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/12/05, 23:56
από Malezyanni
8 Απαντήσεις
10711 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/06, 20:50
από ship_me_out!!!
4 Απαντήσεις
2379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/07, 02:49
από PAN.84
4 Απαντήσεις
2446 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/07/07, 00:48
από Υπνοβάτης...
6 Απαντήσεις
4299 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/08, 15:36
από paloukwths
20 Απαντήσεις
9126 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/03/08, 12:05
από cyclo
7 Απαντήσεις
5065 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/08, 15:47
από GreekDudeCovers
4 Απαντήσεις
3712 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/04/08, 18:20
από vgls_7