Αποστολέας Θέμα: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!  (Αναγνώστηκε 5193 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Inferno_lb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Καλησπέρα παιδιά! επιτρέψτε μου να συστηθώ καθώς έτσι πιστεύω ότι θα κατανοήσετε καλύτερα κι εσείς την θέση μου.

Γρηγόρης το όνομά μου και η μόνη μου επαφή με τη μουσική είναι 5 χρόνια σε ωδεία (πιάνο) με κάποιες παραστάσεις σε δημοτικές εκδηλώσεις, η αγάπη μου για πολλά είδη μουσικής (χωρίς όμως ιδιαίτερα ψαγμένες γνώσεις) και η οικογένειά μου, (παππούς δάσκαλος φιλαρμονικής και συνθέτης, πατέρας ερασιτέχνης οργανοπαίχτης πολλών πνευστών και θείος διευθυντής Φιλαρμονικής Δήμου Αθηναίων). Παράτησα το ωδείο σε νεαρή ηλικία καθώς δεν με πολυτραβούσε το πιάνο και λόγω της ηλικίας ασχολήθηκα με άλλα πράγματα εκτός της μουσικής. Πάντα όμως με τρέλλαινε όταν έβλεπα κάποιον φίλο μου να ροκάρει με την ηλεκτρική του, ή να παίζει με την ακουστική του κιθάρα υπέροχες μπαλάντες.. Τότε ήταν που έλεγα στον εαυτό μου "είσαι μεγάλος πια για να μαθεις τώρα κιθάρα".

Τον τελευταίο καιρό έχω φάει ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΦΛΑΣ που λένε και θέλω όσο τίποτα άλλο να μάθω να παίζω 5-10 τραγουδάκια που μου αρέσουν πολυ π.χ. Unforgiven Metallica, Believe Savatage, Don't Cry Guns & Roses και άλλα τέτοια ήρεμα ροκάκια. Έχω 2 κιθάρες αρκετά παλιές -και απ'ότι διαβάζω εδώ και αρχίζω να παίρνω κάποια ιδέα του τι γίνεται- είναι και χαμηλής ποιότητας, τις οποίες δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ εγώ, μία ακουστική Prince c425 και μια ηλεκτρική Westsound (made in Korea???) αγορασμένη το '96 αν θυμάμαι καλα γύρω στα 130,000δρχ!!! (αν τα αναγάγουμε σε € μιλάμε για κιθάρα αξίας 400€).

Αυτό που μου λείπει είναι ένας δάσκαλος και ένας ενισχυτής. Από αυτό Συγκριτικό τεστ modelling ενισχυτών το υπερπολύτιμο thread λοιπόν έμαθα τους Modelling ενισχυτες, και έμαθα ότι μπορούν να μου δώσουν την παραμόρφωση ή όπως αλλιώς το λένε, που θέλω.. Επειδή το budget που διαθέτω δεν είναι και τόσο υψηλό λόγω και των διδακτρων που θα πληρώνω και του ότι θα χρειαστώ νεα κιθάρα σύντομα έιμαι ανάμεσα σε αυτούς τους 2: http://www.thomann.de/gr/peavey_vypyr_15.htm και http://www.thomann.de/gr/line6_spider_iii_30.htm.
Τι να επιλέξω? καλύτερη ποιότητα και λιγότερα watt ή το αντίστροφο?
Επίσης δεν ξέρω τη διαφορά στο πάχος της κάθε πένας αλλά και τη διαφορά στις χορδές, (υπάρχουν διάφορα μεγέθη απ'ότι έχω δει).

Καλώς σας βρήκα λοιπόν!
Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν κούρασε το μεγάλο post!
« Τελευταία τροποποίηση: 16/09/09, 20:24 από Inferno_lb »

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #1 στις: 16/09/09, 21:56 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όσον αφορά στο θέμα του ενισχυτή, εγώ ως συνήθως θα προτείνω τον Vox VT15. Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλύτερος από τους άλλους δύο, με περισσότερες επιλογές προσομοιώσεων και εφφέ, καλύτερη ποιότητα ήχου κλπ, και τα 15 Watt είναι υπερ-αρκετά για εξάσκηση στο σπίτι. Μπορείς να τον βρεις στο DV247 για 109 λίρες (δηλαδή περίπου 122 Ευρώ). Σαν δεύτερη επιλογή, ειδικά αν θέλεις κάτι ακόμα φτηνότερο (γύρω στα 100 Ευρώ), θα έβαζα τον Peavey Vypyr 15. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Vox αξίζει τα 20 Ευρώ παραπάνω, αλλά και ο Vypyr δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

Άσχετο: Δεν έχω ακούσει ποτέ τη μάρκα Westwood. Μήπως είναι Westfield ή κάτι παρόμοιο...;
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Inferno_lb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #2 στις: 16/09/09, 23:29 »
Κατ' αρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας.

Όσον αφορά στο θέμα του ενισχυτή, εγώ ως συνήθως θα προτείνω τον Vox VT15. Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλύτερος από τους άλλους δύο, με περισσότερες επιλογές προσομοιώσεων και εφφέ, καλύτερη ποιότητα ήχου κλπ, και τα 15 Watt είναι υπερ-αρκετά για εξάσκηση στο σπίτι. Μπορείς να τον βρεις στο DV247 για 109 λίρες (δηλαδή περίπου 122 Ευρώ). Σαν δεύτερη επιλογή, ειδικά αν θέλεις κάτι ακόμα φτηνότερο (γύρω στα 100 Ευρώ), θα έβαζα τον Peavey Vypyr 15. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Vox αξίζει τα 20 Ευρώ παραπάνω, αλλά και ο Vypyr δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.

Άσχετο: Δεν έχω ακούσει ποτέ τη μάρκα Westwood. Μήπως είναι Westfield ή κάτι παρόμοιο...;


Πολύ χρήσιμη απάντηση! Ευχαριστώ πολύ! δεν ήξερα ότι βγαίνει και σε λιγότερα watt ο vox! Από το thread σου κατάλαβα ότι είναι ο καλύτερος έλα όμως που είναι και ο πιο άσχημος!

Όσο γι' αυτο με την κιθάρα δεν είναι καθόλου άσχετο! ίσα ίσα με ενδιαφέρει κι εμένα να μάθω τι σοι κιθάρα είναι τελικά΄αυτή!
Westwood γραφει πάντως 100%

Αποσυνδεδεμένος edgar_jp ♫

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 234
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #3 στις: 16/09/09, 23:50 »

Όσον αφορά στο θέμα του ενισχυτή, εγώ ως συνήθως θα προτείνω τον Vox VT15. Θεωρώ ότι ο συγκεκριμένος ενισχυτής είναι καλύτερος από τους άλλους δύο, με περισσότερες επιλογές προσομοιώσεων και εφφέ, καλύτερη ποιότητα ήχου κλπ, και τα 15 Watt είναι υπερ-αρκετά για εξάσκηση στο σπίτι. Μπορείς να τον βρεις στο DV247 για 109 λίρες (δηλαδή περίπου 122 Ευρώ). Σαν δεύτερη επιλογή, ειδικά αν θέλεις κάτι ακόμα φτηνότερο (γύρω στα 100 Ευρώ), θα έβαζα τον Peavey Vypyr 15. Προσωπικά πιστεύω ότι ο Vox αξίζει τα 20 Ευρώ παραπάνω, αλλά και ο Vypyr δεν νομίζω ότι θα σε απογοητεύσει.


+1


Πολύ χρήσιμη απάντηση! Ευχαριστώ πολύ! δεν ήξερα ότι βγαίνει και σε λιγότερα watt ο vox! Από το thread σου κατάλαβα ότι είναι ο καλύτερος έλα όμως που είναι και ο πιο άσχημος!


ε, όχι και άσχημος! αλλά εντάξει, γούστα είναι αυτά...

Όσον αφορά τις πένες, καλό είναι να πειραματιστείς με διάφορα μεγέθη, σχήματα, υλικά και να αποφασίσεις ποια σε βολεύει καλύτερα...
Για χορδές θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τα πιο "συνηθισμένα" μεγέθη, δηλαδή 9άρες ή 10άρες...
Η ζωή είναι ένα αγγούρι...

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #4 στις: 17/09/09, 00:19 »
Από το thread σου κατάλαβα ότι είναι ο καλύτερος έλα όμως που είναι και ο πιο άσχημος!

Aπό πλευράς αισθητικής σίγουρα δεν είναι ό,τι καλύτερο. Τού λείπει μια κάποια έμπνευση σε αυτό τον τομέα. Δεν θα τον έλεγα όμως και άσχημο. Στο κάτω-κάτω θα πρέπει να σε ενδιαφέρει περισσότερο η απόδοσή του και λιγότερο η εμφάνιση. Τουλάχιστον αυτή είναι η άποψή μου...

Για τη Westwood δεν κατάφερα να βρω τίποτα στο Internet και δεν υπάρχουν καν κριτικές στο Harmony Central, όπου συνήθως μπορείς να βρεις ακόμα και την πιο άγνωστη μάρκα. Αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω, θα ήταν ενδιαφέρον να μάς δώσει πληροφορίες.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Panos the Greek

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 382
  • Φύλο: Άντρας
  • Unforgettable, Irreplaceable, Immortal
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #5 στις: 17/09/09, 00:57 »
Westsοund λέει.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #6 στις: 17/09/09, 01:15 »
Τελικά είναι Westwood ή Westsound... ???
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος Inferno_lb

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Νέο μέλος-Βοήθεια έχω πελαγώσει!!
« Απάντηση #7 στις: 17/09/09, 10:33 »
Τελικά είναι Westwood ή Westsound... ???

XAXAXAX συγγνώμη ήταν αργά και νύσταζα, westsound είναι, την ξέρει κανείς?

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Νεο μέλος...

Ξεκίνησε από Greeklover Βιβλίο Εντυπώσεων

10 Απαντήσεις
6170 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/10/03, 23:38
από ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -
9 Απαντήσεις
6040 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/10/06, 02:38
από Marios Demigod
6 Απαντήσεις
4967 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/01/07, 02:17
από PAN.84
157 Απαντήσεις
46378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/12/08, 16:27
από hot_sauce (φλουτσ)
20 Απαντήσεις
8289 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/11/08, 19:44
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
25 Απαντήσεις
27877 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/03/10, 00:04
από Stinky
5 Απαντήσεις
3195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/12/10, 15:32
από RORY GALLAGHER
27 Απαντήσεις
8316 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/12/10, 04:11
από studio54
7 Απαντήσεις
39830 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 12/12/11, 12:48
από PrettyGuitarist
3 Απαντήσεις
2590 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/12, 09:51
από elrich