Αποστολέας Θέμα: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?  (Αναγνώστηκε 10393 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Stergios Kourou

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1526
  • Φύλο: Άντρας
  • Άλλο κουτουρού, άλλο του Κουρού
    • Προφίλ
    • Wardrum Official Website
Τωρα πια με τα απειρα μακροβούτια στο ιντερνετ..κάθεται κανεις να ασχοληθεί με το αυτι του?
Με θυμάμαι κάποτε ώρες ολόκληρες με την κιθάρα στο χέρι και το αυτί κολλημένο στο κασσετοφωνο,και δωσ του... Καλά τα ετοιματζίδικα, αλλά τελικά πιστεύω ότι γίνεται μεγάλη ζημια....

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #1 στις: 12/07/08, 00:33 »
Χαχα!!! Blast from the past..

90's
Θυμάμαι το κασετόφωνο μου είχε "μασήσει" πολλές κασσέτες όταν έπαιζα και ξαναέπαιζα τα solos για να τα ξεπατικώσω.. Σε πάρα πολλές κασσέτες που είχα, όταν τις άκουγα και έφτανε η στιγμή του solo, άρχιζε το "μάσημα".. Εκείνες τις εποχές ένιωθες τι σημαίνει "δεν περνάει η ώρα".. 45 secs solo και εσύ κατέληγες να το πιλατεύεις 3 ώρες!!!!

00's
Μετά το format και τα απαραίτητα applications (office, graphics card drivers, antivirus, msn) εγκαθιστούσα το guitar pro.. Μετά μια βόλτα στο ultimate-guitar.com και τα solos έβγαιναν νεράκι.. Παρόλα αυτά σε πολλά tabs υπάρχουν λάθη που σε αναγκάζουν να βάλεις και λίγο το αυτί να δουλέψει.. Εν τούτοις πιστεύω ότι την έπαθα σαν το κομπιουτεράκι.. Παλιά μπορούσα να κάνω και ένα πολλαπλασιασμό διψήφιων αριθμών.. Τώρα κολλάω και στην πρόσθεση :(..
« Τελευταία τροποποίηση: 12/07/08, 00:35 από faser »

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #2 στις: 12/07/08, 03:06 »
χωρις να θελω να γινω τεχνοφοβικος (ισα ισα....το αντιθετο ειμαι) γινεται οντως μεγαλη ζημια

Αποσυνδεδεμένος -

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #3 στις: 12/07/08, 08:47 »
-
« Τελευταία τροποποίηση: 12/11/08, 14:13 από Constantine* »

Αποσυνδεδεμένος polpolpol

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 15
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #4 στις: 12/07/08, 11:58 »
Εγω νομιζω καλο ειναι, αφου σε μια ωρα βγαζεις δουλια μιας μερας
www.GreekMusicDB.com - Η μεγαλύτερη πηγή πληροφοριών για την Ελληνική Μουσική

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #5 στις: 12/07/08, 12:31 »

00's
Μετά το format και τα απαραίτητα applications (office, graphics card drivers, antivirus, msn) εγκαθιστούσα το guitar pro.. Μετά μια βόλτα στο ultimate-guitar.com και τα solos έβγαιναν νεράκι.. Παρόλα αυτά σε πολλά tabs υπάρχουν λάθη που σε αναγκάζουν να βάλεις και λίγο το αυτί να δουλέψει.. Εν τούτοις πιστεύω ότι την έπαθα σαν το κομπιουτεράκι.. Παλιά μπορούσα να κάνω και ένα πολλαπλασιασμό διψήφιων αριθμών.. Τώρα κολλάω και στην πρόσθεση :(..

Συμφωνώ.
Παρ'όλα αυτά εγώ ανοίγω ταμπλατούρες από κάποιο τραγούδι, να δω πάνω κάτω που παίζεται το κομμάτι.
Βλέπω ποια είναι η πιο σωστή κατά την γνώμη μου, τσεκάρω και κάνα βίντεο σε youtube από live,
και μετά την δουλεύω μαζί με το αυτί.

Σχεδόν καμία δεν είναι ολόσωστη δυστυχώς η ευτυχώς..
Πχ Για τραγούδια slipknot υπάρχουν άπειρα λάθη μέσα,
αφού σκέφτομαι ότι τα συγκροτήματα άμα δούν τα tabs των κομματιών τους όπως είναι στο νετ θα γελάνε 2 ώρες... 

Αποσυνδεδεμένος Kostas Laiho

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
  • Child of Bodom
    • Προφίλ
    • myspace
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #6 στις: 12/07/08, 17:47 »
Έχω κατεβάσει εκατομμύρια ταμπλατούρες και δεν έχω βρει ακόμα μία ολόσωστη. :) Καλά για τα σόλο δεν το συζητάω..καλό το tab αλλα θέλει και αυτί οπωσδήποτε...άλλωστε σε μια ταμπλατούρα δεν μπορούν να γραφτούν κάποια πράγματα όσον αφορά τον τρόπο παιξίματος..feeling κλπ..
Alexi: And you f**k**g cocksucker who throw the f**k**g bottle on the stage ... FUCK YOU!

Αποσυνδεδεμένος Serviani

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 653
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #7 στις: 12/07/08, 18:51 »
Eίναι δύσκολο στις μέρες μας κάποιος να μείνει μακρυά από όλες αυτές τις πηγές πληροφόρησης,με όλη αυτή την "fast food αισθητική" να έχει καταντήσει σχεδόν μονόδρομος πλέον,πόσο μάλλον για κάποιον που τώρα ξεκινάει και όλα αυτά θεωρούνται και είναι δεδομένα.

Έχοντας ξεκινήσει αυτό το ταξίδι της μουσικής σε μια εποχή χωρίς το internet και τα "καλούδια" του,πραγματικά βλέπεις αυτή την τεράστια διαφορά,τόσα πολλά πράγματα είναι πλέον διαθέσιμα σε όλους μας και απο έγκυρες πηγές.

Βλέποντας και απο τον εαυτό μου,η γρήγορη λύση είναι πάντα δελεαστική,καταλαβαίνω απόλυτα ότι ο χρόνος είναι ένα τεράστιο θέμα για όλους μας,όμως και αυτή έχει το τίμημα της,κακά τα ψέμματα όταν το αυτί μας δεν εξασκείται πολύ απλά θα τεμπελιάσει,άλλωστε είναι και ένα πολύ σημαντικό θέμα που πολλές φορές συζητιέται απο πολλούς καταξιωμένους μουσικούς στα σεμινάρια τους, και στην μουσική όλη αυτή η προσπάθεια που θα καταβάλουμε αν είναι συγκροτημένη αλλά όχι μονοδιάστατη (the art of practicing) , κάποια στιγμη θα μας ανταμοίψει.

Στην τελική καλό είναι να χρησιμοποιούμε ότι μπορούμε να βρούμε αλλά όχι τυφλά,όντως οι περισσότερες ταμπλατούρες που υπάρχουν εκεί έξω έχουν λάθη,κάποιες φορές και τραγικά,αλλά εδω έχουν κυκλοφορήσει επίσημα βιβλία με λαθάκια...οπότε τελικός κριτής πάντα το αυτάκι μας.

Τα γράφω μπας και ξαναρχίσω να το κάνω συνειδητά πλέον  :P








Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #8 στις: 12/07/08, 20:01 »
Παρόλα αυτά σε πολλά tabs υπάρχουν λάθη που σε αναγκάζουν να βάλεις και λίγο το αυτί να δουλέψει..
Ναι πράγματι οι ταμπλατουρες εμφανίζουν πολύ συχνά λάθη και αναγκαστικά πρέπει να χρησιμοποιείς και αυτί αρκετά.
Αλλώστε ο καθένας μπορεί να ανεβάσει ταμπς οπότε δεν μπορείς να τους έχεις απόλυτη εμπιστοσύνη. Εγώ προσωπικά
παίρνω τη βασική γραμμή από αυτά και κάνω το "φινίρισμα" με το αυτί.

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #9 στις: 12/07/08, 20:35 »
Και εγώ τα περισσότερα με το αυτί τα βγάζω γιατί νομίζω, πιο πολύ ώρα θα μου πάρει να το βγάλω από Guitar Pro (με τα άπειρα λάθη που αναφέρθηκαν). Σε μερικά όμως, είναι κάπως δύσκολο. Στα πιο γρήγορα, για παράδειγμα είναι δύσκολο να μην σου φύγει καμία νότα.. Το πιο γρήγορο που έχω βγάλει με το αυτί από το iPod μου είναι το December flower από In flames.
Ακόμα όμως κάθε φορά που το παίζω διορθώνω και κάτι. Σε πιο γρήγορα, δεν..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #10 στις: 12/07/08, 21:08 »
Υπάρχουν προγράμματα και plugins με τα οποία μπορείς να μειώσεις την ταχύτητα ενός mp3 χωρίς να αλλάξει ο τόνος. Πολύ χρήσιμο για να βγάζεις γρήγορα solo. Eγώ χρησιμοποιώ το Pacemaker plugin για το Winamp.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος faser

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2017
  • Φύλο: Άντρας
  • Life is too short for bad tone
    • Προφίλ
    • faser
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #11 στις: 13/07/08, 00:44 »
Υπάρχουν προγράμματα και plugins με τα οποία μπορείς να μειώσεις την ταχύτητα ενός mp3 χωρίς να αλλάξει ο τόνος. Πολύ χρήσιμο για να βγάζεις γρήγορα solo. Eγώ χρησιμοποιώ το Pacemaker plugin για το Winamp.
Και το απλό windows media player 11 την έχει αυτή την δυνατότητα.. Πολύ χρήσιμο όντως ;)..

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #12 στις: 13/07/08, 02:32 »
Και το απλό windows media player 11 την έχει αυτή την δυνατότητα.. Πολύ χρήσιμο όντως ;)..

Μόνο που η ποιότητα του ήχου δεν είναι τόσο καλή όταν ρίχνεις την ταχύτητα.
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος kronus

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 386
  • Φύλο: Άντρας
  • peace sells, but who's buying it???
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #13 στις: 13/07/08, 03:17 »
Βασικά εγώ χρησιμοποιώ κ τα δύο.. παλιότερα ήμουν της ετοιματζίδικης τροφής-tabs κ πάμε.. μετά ήρθε το guitar pro.. τώρα όσο περνάει ο καιρός αρχίζω να ξαναεξασκώ περισσότερο το αυτί μου κ χρησιμοποιώ όπου βρω τα σκούρα το guitar-pro.. εκεί που μου είναι όμως απαραίτητο είναι όταν δουλεύω με την  μπάντα: "γράφω" το κομμάτι πχ που διασκευάζουμε με όλες τις αλλαγές κ τα γεμίσματα, το μοιράζω κ το δουλεύουμε από εκεί.. έτσι αφού το ακούσουμε όλοι μαζί, το συμφωνήσουμε κ το δουλέψουμε γλιτώνουμε τον περιττό χρόνο της επεξήγησης στους άλλους την ώρα της πρόβας για το απο που προήλθε πχ το τάδε σόλο, ή πώς βρέθηκε εδώ η αυτή η αρμονία/δισολία κοκ... Γενικά το guitar pro έιναι κ αυτό ένα εργαλείο που για να αποδώσει τα μέγιστα απαιτεί να γίνεται χρήση κ όχι κατάχρηση.. αυτό πιστεύω εγώ.
Let the sun beat down upon my face, stars will fill my dream, I'm the traveller of both time& space to be where I have been-Kashmir, Led Zeppelin

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #14 στις: 13/07/08, 11:26 »
Και το απλό windows media player 11 την έχει αυτή την δυνατότητα.. Πολύ χρήσιμο όντως ;)..

Μόνο που η ποιότητα του ήχου δεν είναι τόσο καλή όταν ρίχνεις την ταχύτητα.
Ναι.. Με το media player είχα βγάλει το γρήγορο κομμάτι του Sweet child o mine και μερικές νότες δεν μπορούσα να ξεχωρίσω τι είναι ακριβώς. Η ποιότητα είναι όντως κακή..
Και εκτός αυτού, όταν έχεις ένα solo όπως από Children of Bodom για παράδειγμα, για να ξεχωρίζεις τις νότες το βάζεις στο 0.6, ε εκεί πια, σε κάθε μέτρο σταματάς επειδή έχει παίξει ηδη 20 νότες, οπότε κάπου χάνεσαι όταν μιλάμε για 30 μέτρα shred.

Αποσυνδεδεμένος Tempus

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #15 στις: 13/07/08, 11:43 »
Το καλύτερο είναι με το αυτί αλλά ειδικά για τους κιθαρίστες τα σόλο θέλουν ταμπλατούρα.
Πάντως υπάρχουν χοντρά λάθη στα αρχεία που κυκλοφορούν.
Πάντα πρέπει να επαληθεύεις το γκιταρ προ με το αυτί σου.

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #16 στις: 13/07/08, 12:01 »
Και εκτός αυτού, όταν έχεις ένα solo όπως από Children of Bodom για παράδειγμα, για να ξεχωρίζεις τις νότες το βάζεις στο 0.6, ε εκεί πια, σε κάθε μέτρο σταματάς επειδή έχει παίξει ηδη 20 νότες, οπότε κάπου χάνεσαι όταν μιλάμε για 30 μέτρα shred.

Oύτως ή άλλως, αν θέλεις να βγάλεις ένα σχετικά δύσκολο solo, το καλύτερο είναι να το σπας σε μικρότερα κομμάτια και να δουλεύεις κάθε ένα ξεχωριστά. Τουλάχιστον αυτό βρίσκω εγώ πιο εύκολο. Εννοείται ότι όταν μειώνεις την ταχύτητα σε ένα μεγάλο solo, κάπου θα "χαθείς". Γι αυτό και η διαίρεση σε μικρότερα κομμάτια λειτουργεί πιο καλά. Εξάλλου αν η ταχύτητα δεν ήταν απαγορευτική εξ αρχής, ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο plugin; Υπάρχει όμως και ένα ζήτημα που έχει συζητηθεί παλιότερα, δηλαδή το κατά πόσο έχει ιδιαίτερη αξία η προσπάθεια να βγάλει κανείς ένα ένα τραγούδι και ειδικότερα ένα solo ακριβώς όπως είναι στην αυθεντική έκδοση, αντί να το διανθίσει με δικές του επεμβάσεις και αυτοσχεδιασμούς. Κατά πόσο δηλαδή αυτή η προσπάθεια για την απόλυτη πιστότητα ενός κιθαριστικού μερους και η αναζήτησή της, είτε με το αυτί είτε μέσω ταμπλατούρας, μάς αποσπά από την προσπάθεια να βελτιωνόμαστε ως μουσικοί και όχι μόνο ως οργανοπαίχτες. Αυτό όμως είναι ένα άλλο μεγάλο ερώτημα προς συζήτηση.

Πάντως το θέμα είναι ότι η σύγχρονη τεχνολογία μπορεί να βοηθήσει και αυτόν που θέλει να συνεχίσει να εξασκεί το αυτί του και να παλεύει τα κομμάτια μόνος του, όπως και αυτόν που δεν θέλει ή δεν έχει το χρόνο και την υπομονή να κάνει κάτι τέτοιο. Επειδή όμως όπως σωστά αναφέρθηκε, υπάρχουν πολλά λάθη σε ταμπλατούρες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, ως συνήθως η χρυσή τομή βρίσκεται κάπου στη μέση...
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος κωνσταντινος

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
    • www.myspace.com/oplivo
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #17 στις: 15/07/08, 02:18 »
εγω δεν ειμαισε τοσο προχωρημενο επιπεδο :-[ :-[
τι να κανω για να μπορω να το κανω και εγω αυτο?

Αποσυνδεδεμένος Arg0

  • The Downstroker
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3257
  • Φύλο: Άντρας
  • Είμαι συναυλιάς... τι να κάνουμε?
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #18 στις: 15/07/08, 07:20 »
Προσωπικά συνδυάζω τεχνολογία και παράδοση, ειδικά στα solo, αφού χρησιμοποιώ το αυτί αλλά "κλέβω" λίγο περνώντας το πρώτα από το Best Practise και ρίχνοντας την ταχύτητα του ώστε να μην ζορίζομαι υπερβολικά...  ;)
If we are here not to do
What you and I wanna do
And go forever crazy with it
Why the hell are we even here?

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #19 στις: 15/07/08, 11:10 »
Oύτως ή άλλως, αν θέλεις να βγάλεις ένα σχετικά δύσκολο solo, το καλύτερο είναι να το σπας σε μικρότερα κομμάτια και να δουλεύεις κάθε ένα ξεχωριστά. Τουλάχιστον αυτό βρίσκω εγώ πιο εύκολο. Εννοείται ότι όταν μειώνεις την ταχύτητα σε ένα μεγάλο solo, κάπου θα "χαθείς". Γι αυτό και η διαίρεση σε μικρότερα κομμάτια λειτουργεί πιο καλά. Εξάλλου αν η ταχύτητα δεν ήταν απαγορευτική εξ αρχής, ποιός ο λόγος να χρησιμοποιήσεις ένα τέτοιο plugin;
Απλά θέλει συγκεκριμένο τεμαχισμό, γιατι είναι πολύ εύκολο να μάθεις όλα τα μέρη , αλλα και πάλι να μη μπορείς να το παίξεις.Κοινώς αν αποτελείται απο 9 π.χ. μέτρα θα "πρέπει" να μελέτηθούν:
1,2,3
3,4,5
5,6,7
7,8,9

Έτσι ,κάποιος θα έχει μελετήσει και τις μεταβάσεις στα μέρη του σόλο χωρίς να αφήνει τυφλά σημεία. ;) ;)

Ο λόγος που χρησιμοποιώ Guitar Pro είναι οτι δεν έχω βρεί άλλο πρόγραμμα που να κάνει λούπα σε ένα μέρος του σόλο και σε κάθε επανάληψη να αυξάνει τη ταχύτητα.Οτι πρέπει για μελέτη.
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος bassman(4 String Suicide!)

  • O Πολεμιστής του Φωτός
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1255
  • Φύλο: Άντρας
  • Το μπασο ΔΕΝ ειναι μονο συνοδευτικο οργανο...
    • Προφίλ
    • Ο Πολεμιστης του Φωτος
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #20 στις: 15/07/08, 12:07 »
Αυτι...forever... 8)
It's all about the Groove!

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #21 στις: 15/07/08, 12:42 »
O καλύτερος (μακράν...) τρόπος για να μάθω ένα τραγούδι σωστά είναι τα βίντεο από lick library!To αρνητικό είναι βεβαίως το περιορισμένο ρεπερτόριο...Μετα παμε αναγκαστικά σε guitar pro και αυτί

Αποσυνδεδεμένος harris68

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 62
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #22 στις: 15/07/08, 12:43 »
Εγώ με τα πολύ γρήγορα έχω πρόβλημα να τα πιάσω με το αυτί (και τις νότες και το ρυθμικό μέρος). Εκεί μειώνω ταχύτητα με τον υπολογιστή αλλά όντως χάνει σε ποιότητα πολύ έτσι. Σίγουρα όμως είναι φοβερή εξάσκηση να το παλεύεις με το αυτί χωρίς ταμπλατούρα.
now there's a look in your eyes...like black holes in the sky... shine on you crazy diamond!

Αποσυνδεδεμένος Minotaur

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 302
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #23 στις: 15/07/08, 18:21 »
Αυτή την περίοδο παλεύω ( στην κυριολεξία!  ;D ) με το Villanova Junction του Hendrix και παρότι είναι αρκετά αργό κομμάτι εχεί πάρα πολλά mutes μέσα
και δύσκολο να το πιάσεις με το αυτί. Αναγκαστικά όμως μια και το καλύτερο ταμπ που έχω βρεί έχει σε όλη τη διάρκεια του λάθη. Ο τύπος που το έφτιαξε
έχει "εφεύρει" νότες που πιστεύω πως δεν υπάρχουν μέσα στο κομμάτι.
Μια βδομάδα τώρα και έχω "βγάλει" μόλις 10-12 μέτρα φυσικά όχι με βεβαιότητα ότι είναι 100% σωστά και με WMPlayer στο 0.6.

Αποσυνδεδεμένος Valantis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 135
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πως βγάζετε κομμάτια άλλων...αυτί ή download?
« Απάντηση #24 στις: 16/07/08, 16:20 »
Τωρα πια με τα απειρα μακροβούτια στο ιντερνετ..κάθεται κανεις να ασχοληθεί με το αυτι του?
Με θυμάμαι κάποτε ώρες ολόκληρες με την κιθάρα στο χέρι και το αυτί κολλημένο στο κασσετοφωνο,και δωσ του... Καλά τα ετοιματζίδικα, αλλά τελικά πιστεύω ότι γίνεται μεγάλη ζημια....

ασε που πολλες φορες το κασετοφωνο μετα δεν τα παιζει στον ιδιο τονο τα τραγουδια..
Ο μάγκας ειναι έξω στην ζωή και οχι μεσα σε ενα φόρουμ...

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
1 Απαντήσεις
3756 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/02, 19:39
από Θοδωρής
8 Απαντήσεις
57428 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/11/02, 15:44
από Panos324
64 Απαντήσεις
33627 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/06, 12:37
από CADMUS
86 Απαντήσεις
26326 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/01/08, 00:41
από GermanRock
11 Απαντήσεις
4614 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/08, 15:16
από Johnie Darko
26 Απαντήσεις
13422 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/10/08, 22:32
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
26 Απαντήσεις
8223 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/03/09, 17:13
από TheRach3
52 Απαντήσεις
16480 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/08/09, 12:31
από Μάνος Καμπούρης (m.k.)
1 Απαντήσεις
1892 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/18, 08:20
από panixgr
0 Απαντήσεις
3514 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/01/19, 23:53
από ΠΟΙΟΣ