Αποστολέας Θέμα: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο  (Αναγνώστηκε 33794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Παιδια εχω ενα διλημμα στην κιθαρα...


Σε κατι τραγουδια που παιζω τωρα, ειναι καποιες συγχορδιες οπως η B (Σι ματζορε) οι οποιες θελουν ενα ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ μπαρε, γενικως ενα τρελο πιασιμο... Αυτες τις προσπαθω, κανω εξασκηση, αλλα δεν ειμαι ακομα σε θεση να τις παιξω κανονικα μεσα στο τραγουδι..

Στο βιβλιο μου ομως, δειχνει τις συγχορδιες αυτες χωρις μπαρε, δηλαδη στο συγκεκριμενο παραδειγμα αντι για ετσι:

2
4
4
4
2
Χ

τις δειχνει ετσι:

2
4
4
4
Χ
Χ

, δηλαδη ουσιαστικα παιζει 4 νοτες αντι για μια, καταργωντας το μπαρε!


Ομολογω οτι ετσι ειναι πολυ πιο ευκολο να παιξω, μεχρι να τις μαθω καλα στα μπαρε...


Αλλα ερωτω: Αμα αρχιζω να παιζω ετσι αυτες τις συγχορδιες στα τραγουδια (κυριως ειναι η Σι και η Σι υφεση ματζορε), χωρις μπαρε δηλαδη, δεν υπαρχει κινδυνος να συνηθισω με αυτον τον τροπο, και μετα να μαθω μεν τις συγχορδιες με μπαρε, αλλα να δυσκολευομαι να τις ενσωματωσω στην κινηση μου, στα τραγουδια;







(η αληθεια ειναι ομως οτι το ιδιο ακριβως εγινε και με τη Φα ματζορε, αλλα μολις την εμαθα με μπαρε, τη συνηθισα αμεσως...)
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #1 στις: 02/02/07, 14:28 »
Aν παίζεις τα ακκόρντα με ένα μόνο τρόπο,θα συνηθίσεις έτσι και θα δυσκολεύεσαι να τα πιάσεις αλλιώς.Το ζήτημα είναι ότι πρέπει να μάθεις να παίζεις τα ακκόρντα σε διάφορες θέσεις πάνω στην ταστιέρα και με διαφορετικούς δακτυλισμούς.Αν δεν το κάνεις αυτό θα περιορίσεις αρκετά το παίξιμό σου. Κατά βάθος δεν υπάρχει δίλλημα,καλό είναι να ξέρεις με περισσότερους από έναν τρόπους να παίζεις συγχορδίες.
 Η σι ματζόρε δεν έχει και κανα τρελό πιάσιμο, απλά μάλλον δεν έχεις ασχοληθεί και ιδιαίτερα με μπαρέ και συναντάς δυσκολίες.Με λίγη προπόνηση θα τη βγάζεις άνετα....

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #2 στις: 02/02/07, 14:33 »
H αληθεια ειναι οτι με "ενοχλει" η αποσταση δυο ταστων στο μπαρε και στα αλλα τρια δαχτυλα... Αυτο ειναι που με εμποδιζει!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #3 στις: 02/02/07, 14:46 »
Παίξε τη συγχορδία με 2 δάχτυλα δηλ. με το πρώτο δάχτυλο το μπαρέ και με το τρίτο δάχτυλο τις  χορδές που τώρα παίζεις με τα τρία δάχτυλα. Δηλαδή και το τρίτο δάχτυλο θα παίζει κι αυτό ενα μπαρέ σε τρείς χορδές. Έχεις δίκιο για την απόσταση,κι εγώ στην αρχή προσπαθούσα να παίξω με τον ίδιο τρόπο που προσπαθείς εσύ και δεν μπορούσα με τίποτα,οπότε άλλαξα την τεχνική.

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #4 στις: 02/02/07, 23:11 »
Nαι αλλα ετσι η πρωτη χορδη (η μι καντινι τεσπα) θα πατιεται στο τεταρτο ταστο, οχι στο δευτερο!
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #5 στις: 03/02/07, 00:01 »
ΚΑταρχάς δεν είναι ανάγκη να μάθεις με τη μια μπαρέ 6 χορδών!!!!

1)Σε μορφή άσκησης πιάνε αρχικά 3 χορδές με το μπαρέ.

2) Ανεξαρτητοποίησε τα δάκτυλα μεταξύ τους. Πιάνε με το 1ο τις 3 πρώτες χορδές, και κάνε ασκησούλες με τα άλλα 3 , ώστε να "ελευθερωθουν" μεταξύ τους.

3) Κάνε τη παρακάτω άσκηση για να ανοίξουν τα δάκτυλα 1,2.

10--12--10--12------------------------------------------------------------------------
-----------------10--12--10--12-------------------------------------------------------
-----------------------------------10--12--10--12-------------------------------------
------------------------------------------------------10--12--10--12------------------
-----------------------------------------------------------------------10--12--10--12-
---------------------------------------------------------------------------------------

και μετά επανέλαβε στα τάστα 9--11, και ανέβαινε σιγά-σιγά τη ταστιέρα!

Προσοχή!!!!! Αν πονέσεις, σταματάς!!!!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος buckethead RULES!!

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Άντρας
  • Slaughterhouse on the Prairie
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #6 στις: 03/02/07, 21:52 »
Nαι αλλα ετσι η πρωτη χορδη (η μι καντινι τεσπα) θα πατιεται στο τεταρτο ταστο, οχι στο δευτερο!

Όχι!!!! Την πρώτη χορδή θα την πατάει το πρώτο δάχτυλο.Το τρίτο δάχτυλο θα πατάει τις χορδές 2,3 και 4. Θα βάζεις το πρώτο δάχτυλο κανονικά μπαρέ και το τρίτο θα πατάει 3 χορδές. Όχι την πρώτη. Μπορεί να φαντάζει λίγο δύσκολο,αλλά δεν είναι.

Υ.Γ. Αν πατήσει το τρίτο δάχτυλο την πρώτη χορδή θα έχεις στο παράδειγμα που αναφέρεις την Β6 (Σι έκτης)

Αποσυνδεδεμένος analogio

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 348
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #7 στις: 03/02/07, 23:35 »
Προσπαθησε πρωτα να μαθεις το μικρο μπαρε.

Μικρο μπαρε σε δυο χορδες.
Κανε ασκησεις legato (δεμενο) στο αριστερο χερι.

Μικρο μπαρε στο πρωτο ταστο της κιθαρας,
legato με 2ο, 3ο, 4ο δακτυλο του αριστερου χεριου
αντιστοιχα στο 2ο, 3ο, 4ο ταστο της κιθαρας

Μικρο μπαρε στο δευτερο ταστο της κιθαρας,
legato παντα με 2ο, 3ο, 4ο δακτυλο του αριστερου χεριου
αντιστοιχα στο 3ο, 4ο, 5ο ταστο της κιθαρας

Αφου τελειωσεις, συνεχισε την ιδια ασκηση με μικρο μπαρε σε τρεις χορδες, αυτο λεγεται μισο μπαρε.

Γενικα τα legato ειναι πολυ καλη ασκηση για το αριστερο χερι και πρεπει να γινεται καθημερινα. Δυναμωνουν πολυ τα δαχτυλα και αποκτουν την απαραιτητη σκληροτητα για να πιεζουν με ευκολια τις χορδες.
Αν εχεις πλαστικες χορδες, τα δακτυλα σου δεν θα πονουν και τοσο ωστε να αναγκαζεσαι να σταματας συνεχως.
Υπομονη, σιγα-σιγα θα δεις τα δακτυλα σου να πρασινιζουν στο σημειο που πιεζουν. Καλο σημαδι, δυο ξενα σωματα αρχιζουν και χωνευονται.


Αποσυνδεδεμένος loustas

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #8 στις: 04/02/07, 00:37 »
Τι ακριβώς είναι το legato και πως γίνεται μιας και είμαι ελαφρώς άσχετος;
Κρατάς το πρώτο δάκτυλο μπαρέ και τα υπόλοιπα τι κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #9 στις: 04/02/07, 01:46 »
Όταν λόγου χάρη πατάς μια χορδή με το πρώτο δάχτυλο, τη χτυπήσεις με τη πένα, και ενώ ακούγεται η νότα, πατήσεις με δύναμη πχ το τρίτο δάχτυλο στην ίδια χορδή, έτσι ώστε να ακουστεί η 2η νότα, χωρίς να χρειαστεί να τη χτυπήσεις με τη πένα τότε έκανε legato!!!!
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος aris 13888, ο saprikios anathematistis

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 509
  • Φύλο: Άντρας
  • Ό,τι αρέσει σ' όποιον αρέσει!
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #10 στις: 05/02/07, 00:41 »
Παιδια ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες και τις υποδειξεις!!!


Μονο που ξερετε τι; Το μπαρε το μεγαλο σιγα σιγα το καταφερνω, το θεμα ειναι η αποσταση των δαχτυλων η μεγαλη.. Αλλα θα μου πεις ολα βοηθανε..'



Ξερετε και τι αλλο μου κανει εντυπωση; Αυτη η ασκηση με το λεγκατο, αλλα χωρις μπαρε, ηταν απτις πρωτες ασκησεις στο βιβλιο μου της κιθαρας, πριν καν μαθεις να "παιζεις" κανονικα... Λιγο νωρις;
___________________________________________
Οσοι χρησιμοποιουν Firefox, απλα δεν εχουν γνωρισει τον Opera.....

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #11 στις: 05/02/07, 16:21 »
ari γενικότερα θέλει εξάσκηση το πράγμα...
Τα μπαρέ τύπου F συγχορδίας πιάνονται και αλλιώς που καλό είναι να το ξέρεις...πιο έυκολα πάντα...
Κάπου το χω ξαναγράψει...
Πιάνεις κανονικά μπαρέ την Φ...
Τότε ουσιαστικά αφήνεις όλα τα δάχτυλα ως έχουν εκτός από τον δείκτη...
Αντί να δημιουργείς μπαρέ με τον δείκτη, πιάνεις μόνο τις χορδές μι και σι με το δείκτη και το μπάσσο το πιάνεις με τον αντίχειρα (που βέβαια αν δεν παίζεις αναλυτικά αλλά μόνο συγχορδία και καθόλου να μην το πιάνεις το μπάσσο δεν ακούγεται ιδιαίτερα...εκτός κι αν παίζεις κιθαρόμπασσο κλπ κλπ)...
Όσον αφορά μπαρέ τύπου B...
Ή θα πιάσεις μπαρέ με τον δείκτη και τις υπόλοιπες τρεις χορδές με το μικρό δαχτυλάκι (σχηματίζοντας ένα δεύτερο μπαρέ με το μικρό )
ή απλά μπαρέ με τον δείκτη και τις υπόλοιπες τρεις χορδές μπαρέ με τον παράμεσο...
Είναι καθαρά τί σε βολεύει...
Τα υπόλοιπα είναι θέμα εξάσκησης...
ΚΑι όπως λέει ο λαός μας πολύ σωστά "εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα ρθεις" οποισδήποτε άλλος "εύκολος" τρόπος περί μπαρέ (όπως για παράδειγμα με τον δείκτη τη χορδή μι και με τα άλλα τρια δάχτυλα μαζί τις υπόλοιπες τρεις χορδές) δεν είναι σωστός, αργότερα θα σε δυσκολέψει και θα δεις από μόνος σου ότι σε περιορίζει και ούτε εύκολες εναλλαγές μπορείς να κάνεις...
Στην τελική για αρχή μάθε να πιάνεις καλά τύπου  Φα και πιάνε π.χ την Β στο 7ο τάστο σε μορφή ΦΑ...Καλό θα σου κάνει...
Keep on trying...Ελπίζω να σε βοήθησαμε...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #12 στις: 05/02/07, 21:33 »
Αντί να δημιουργείς μπαρέ με τον δείκτη, πιάνεις μόνο τις χορδές μι και σι με το δείκτη και το μπάσσο το πιάνεις με τον αντίχειρα (που βέβαια αν δεν παίζεις αναλυτικά αλλά μόνο συγχορδία και καθόλου να μην το πιάνεις το μπάσσο δεν ακούγεται ιδιαίτερα...εκτός κι αν παίζεις κιθαρόμπασσο κλπ κλπ)...

Αυτό που λές γίνεται μόνο σε ηλεκτρική, ή αν έχεις δάκτυλα 2 μέτρα!!!!
Το 2ο μικρό μπαρε που περιγράφεις, προσωπικά θεωρώ οτι κάνει κακό στο δάκτυλο (ναι, το μικρό....) Και πιστεύω οτι είναι χάσιμο χρόνου, η ώρα που θα φάει να μάθει να μην ακουμπάει τη 1η χορδή....

Είναι καθαρά τί σε βολεύει...
Όχι!!!!

ΚΑι όπως λέει ο λαός μας πολύ σωστά "εκεί που είσαι ήμουνα κι εδώ που είμαι θα ρθεις" οποισδήποτε άλλος "εύκολος" τρόπος περί μπαρέ (όπως για παράδειγμα με τον δείκτη τη χορδή μι και με τα άλλα τρια δάχτυλα μαζί τις υπόλοιπες τρεις χορδές) δεν είναι σωστός, αργότερα θα σε δυσκολέψει και θα δεις από μόνος σου ότι σε περιορίζει και ούτε εύκολες εναλλαγές μπορείς να κάνεις...

Γιατί είναι λάθος αυτός ο τρόπος??? ??? ??? ???
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #13 στις: 06/02/07, 00:39 »
@Isnogood
Έχουμε και λέμε.
1.Αυτό που λέω περί μπαρέ με τον δείκτη και το μπάσσο με τον αντίχειρα γίνεται ανετότατα, χαλαρότατα και μάλιστα είναι πέρα μα πέρα συνηθισμένο σε ηλεκτρική ΚΑΙ σε ακουστική...Βολεύει πολύ ειδικά στο όρθιο...
Στην κλασσική όντως δεν βολεύει...Sorry Που δεν το ανέφερα...

2.Το 2ο μπαρέ που αναφέρω, αν εννοείς (επειδή σαν να με μπέρδεψες) το να πιάνεις τις υπόλοιπες 3 χορδές με το μικρό δαχτυλάκι, τότε αυτό είναι πολύ συνηθισμένο...
Αν εννοείς αυτό με τον παράμεσο, εγώ έτσι δεν μπορώ αφού δεν είναι εφικτό για μένα να το λυγίσω με τίποτα.Παρόλ'αυτά είναι αρκετοί κιθαρίστες που το πιάνουν έτσι...Ένας από αυτούς είναι ο Richie Sambora...Οπότε τις αμφιβολίες σου περί "κάνει κακό" πές τα σε αυτόν... ;D

3.Λάθος είναι εν μέρη αν πιάνεις τις 3 χορδές με τα τρία δάχτυλα, διότι αν θες να ακουστεί το μπάσσο του μπαρέ σε ένα τραγούδι, τότε δεν θα ακουστεί με αυτόν τον τρόπο...ΑΝ το συνηθίσεις έτσι δεν θα σου είναι εύκολο μετά να μάθεις το κανονικό πιάσιμο...Αν πάλι εσύ βολεύεσαι τότε πάο πάσσο...Προσωπική άποψη καταθέτω, μην παρεξηγηθούμε... ;) (Εννοώ με το δείκτη τη Μι χορδή και με τα υπόλοιπα 3 τις υπόλοιπες 3 χορδές...)

4.Είναι καθαρά τί σε βολεύει...ΈΤσι πιστεύω ΕΓΩ ;)
Δεν είμαι καθηγητής μουσικής...Ναι από αυτούς που σε κάνουν να μισήσεις τη μουσική λέγοντάς σου τί είναι σωστό και τί όχι...Η ιστορία δείχνει ότι πολλοί κιθαρίστες από τους πιο αξιόλογους μάλιστα, χρησιμοποιούν τρόπους μερικές φορές παράνταλους...
Και δεν κατάλαβα δηλαδή...τί σημαίνει "ΟΧΙ!!!"...εξήγησέ μας γιατί , αν και δεν θα με πείσεις εμένα !!! ;D :P
Δεν πιστεύω ότι στον τρόπο παιξίματος ενός μουσικού οργάνου πρέπει να μπαίνουμε σε κανόνες...

Από τα παραπάνω εξαιρείται η ΚΛΑΣΙΚΗ κιθάρα...
Τα παραπάνω αφορούν προσωπικές απόψεις και με βάση την όποια εμπειρία  :-\
Φιλικά...
C ya!

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #14 στις: 06/02/07, 02:20 »
@ Mistral

1.Σίγουρα γίνεται χαλαρότατα.. Τα δάχτυλα, που θα προσπαθούν να κουνηθούν εκει πάνω δεν ξέρω αν θα είναι και αυτά χαλαρά...

2.Ούτε εγω μπορώ να λυγίσω το παράμεσο όπως περιγράφεις. Το μικρό δαχτυλάκι, μπορεί να κάνει μπαρέ (J.S.B.  B.W.V.999 16o μέτρο ,Πρελούδιο για κλασική κιθάρα) στις 3 πρώτες χορδές Αλλα το να το βάλεις μπαρε στις 2,3,4  σημαίνει οτι θα αναγκαστείς να "σπάσεις" τη τελευταία άρθρωση, και αν το κρατήσεις για ώρα μπορεί να κάνεις ζημιά. Να πω την αλήθεια, δεν ξέρω τον εν λόγο κύριο, χωρίς να αμφιβάλω για τις ικανότητές του. Καλά κάνει και το πιάνει,εγώ λέω την άποψή μου.

3.Ακόμα δεν κατάλαβα γιατί θεωρείται λάθος. Γιατί να μην ακούγεται? και βασικά εννοώ μπαρε, και μετα, 3 δάχτυλα στις 3 χορδές

4. Δεν έχω σκοπώ να πείσω κανένα. Και αν το πάμε με το πόσο μας βολεύει κατι, ας καταργήσουμε το μπαρε, και τις συγχορδίες που το έχουν!!!! Μπορεί ηοι καθηγητές να μας επιφορτώνουν με φράσεις "πρέπει" αλλα στην τελική ποιός είναι ο καθηγητης και ποιός ο μαθητής?

Και θα ήθελα να μου εξηγήσεις αυτό περι εξαίρεσης της κλασικής...

Φιλικά παρομοίως (Αυτό έλειπε, να τσακωθούμε)
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #15 στις: 06/02/07, 14:31 »
Λοιπόν κοίτα πώς το βλέπω εγώ...
Πρώτον πολύ καλό post, θα μπορέσει έτσι ο φίλος μας ο Aris να δει διαφορετικές απόψεις και να κρίνει μόνος του.
1.Τα δάχτυλα κουνιώνται χαλαρότατα...Τί να σου πω ρε συ...εγώ τα κουνάω άνετα...Τόσοι άλλοι τα κουνούν άνετα...Πέρα από την πλάκα είναι πάρα πολλοί που το εφαρμόζουν...Κι εδώ λοιπόν ξαναλέω όπως βολεύεται ο καθένας...Είναι μία απλή λύση και ιδιαίτερα εύκολη και άνετη ειδικά στο όρθιο...Εμένα μου αρέσει και την θεωρώ πιο σταθερή από το μπαρέ...(τύπου Φα)

2.Για τον παράμεσο το λύσαμε το θέμα...Για το μικρό...ΑΡχικά εννοείται ότι δεν μπορούσα να πιάσω μπαρέ, να το λυγίσω τόσο πολύ δηλαδή.Απλά δεν με ενδιέφερε αν ακουγόταν ή όχι η μι χορδή, ώσπου στη συνέχεια τα κατάφερα λόγω συνήθειας και άσκησης παίζοντας διάφορα τραγούδια...Το αν κάνει κακό, εμένα 10 χρόνια δεν μου έχει αφήσει κουσούρι...Αλλά και γενικότερα, επειδή παρατηρώ πολλούς μουσικούς όταν παίζουν, πάμπολοι το πιάνουν με το μικρό δάχτυλο και δεν έχω ακούσει κάτι ότι δημιουργεί πρόβλημα...Δεν το θεωρώ όμως απίθανο, εξάλλου γενικότερα ότι και να κάνεις, προβλήματα αντιμετωπίζεις.

3. ΠΡοσωπική άποψη εξέφρασα, ότι οι εναλλαγές δεν θα είναι τόσο εύκολες..Το παίρνω πίσω περί "δεν είναι σωστό". Παρόλ'αυτά αναφερόμουν με τον δείκτη την μι, και τις υπόλοιπες 3 με τα 3 δάχτυλα...οπότε άφηνα το μπάσσο ελέυθερο, όπως ανέφερε ο aris 13888...Με τον τρόπο που το λες, ξαναλέω αφού σε βολεύει είτε εσένα είτε οποινδήποτε, τότε οκ. Αν και εμένα μου φαίνεται πολύ πιο δύσκολο...

4.
Παράθεση
Και αν το πάμε με το πόσο μας βολεύει κατι, ας καταργήσουμε το μπαρε, και τις συγχορδίες που το έχουν!!!! Μπορεί ηοι καθηγητές να μας επιφορτώνουν με φράσεις "πρέπει" αλλα στην τελική ποιός είναι ο καθηγητης και ποιός ο μαθητής?

Και θα ήθελα να μου εξηγήσεις αυτό περι εξαίρεσης της κλασικής...

Καλά μην το παρατραβήξουμε τόσο πολύ...Συζήτηση κάνουμε...ΑΝ φτάσουμε σε τέτοια επιχειρήματα τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε...
Οι καθηγητές μουσικής, απλά έχουν στο μυαλό τους πάντα κλασσική και τρόπους που ΑΥΤΟΙ θεωρούν σωστούς, με αποτέλεσμα πολλές φορές να φτάνουν στο άλλο άκρο, με αποτέλεσμα ο μαθητής να τους "φεύγει"...Όπως προανέφερα, η ιστορία δείχνει ότι δεν είναι όλα τα πράγματα άσπρο μαύρο.Μου θυμίζει λίγο τους γονείς που ντε και καλά πρέπει να μάθουν το παιδί να γράφει με το δεξί...Δηλαδή αν εμένα μ'αρέσει να πιάνω την ΛΑ στο 2ο τάστο με σπάσιμο του δείκτη, κοινώς μπαρεδάκι επειδή κάποιες φορές βολεύει, τί σημαίνει?πρέπει να μάθω να την πιάνω με τα 3 δάχτυλα, επειδή..."έτσι είναι το σωστό"?? Στην τελική, επιτυχημένος καθηγητής θεωρείται αυτός, που ο μαθητής φτάνει σε σημείο να τον ξεπεράσει με τον έναν ή τον άλλον τρόπο.

Τέλος περί κλασσικής,
ΑΠλά την εξαίρεσα, επειδή η κλασική έχει άλλη τεχνική, μεγαλύτερα τάστα και αποστάσεις...Οπότε το μπαρέ τύπου Β με τον δείκτη και τα υπόλοιπα τρια δάχτυλα να πιάνουν τις άλλες 3 χορδές, πιάνονται ευκολότερα στην κλασσική ενώ πολύ δύσκολα στην ηλεκτρική και ειδικότερα πέραν του 7ο τάστου...Αυτό είναι όλο...
Ξαναλέω, εγώ πιστεύω ότι ο καθένας πρέπει να παίζει όπως βολεύεται και αυτό είναι προσωπική άποψη...
ΑΠήντησα σε ένα θέμα απλά και μόνο για να βοηθήσω τον Αρι που αντιμετωπίζει ένα προβλημα που όλοι περάσαμε...
Ας κρίνει μόνος του...Ούτε καθηγητής μουσικής είμαι, απλά κατάλαβα ότι το παιδί προσπαθεί να μάθει 5 πράγματα μόνος του...
Sorry για την φλυαρία μου isnogood,   ::)
nice chatting with ya,
Take care!  ;)



« Τελευταία τροποποίηση: 06/02/07, 14:40 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος earentill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #16 στις: 18/03/07, 19:07 »
Γειά σας κιθαρίστες!!!

Έχω μια ερώτηση να κάνω. Έχω ένα πρόβλημα με το να κρατάω συγχωρδίες
σε όλη την έκταση της ταστιέρας για πάνω από ένα με δυο λεπτά και μιλάω για εκείνες
με το κλασσικό στυλ του ολόκληρου μπαρε. Και όταν λέω πρόβλημα εννοώ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!
Μου έχουν σπάσει τα νεύρα μετά από τόσα χρόνια που ακόμα δεν μπορώ να παίξω
συνοδεία ένα ολόκληρο τραγούδι σε τόνο πιό ψηλό από τις πρώτες θέσεις
(3 - 4 Τάστο και πάνω), και να μη πεθάνω στο πόνο. Πχ το "Πως μπορώ" του Γιάννη Κότσιρα Που είναι
ρυθμικό και είναι στο σολ μινόρε. Αν τα τραγούδια που είναι να παίξω έχουν μέσα και καμιά συγχωρδία
που δεν έχει μπαρέ και είναι από τις πρώτες τότε έχει καλώς, ξεκουράζεται για λίγο το χέρι μου
και πάλι από την αρχή. Αλλά δεν μπορώ αυτή τη κατάσταση. Η ερώτηση μου είναι με ποιό τρόπο
μπορώ να δυναμώσω τη λαβή μου ώστε να μη νιώθω αυτό το πόνο μετά από λίγη ώρα μπαρέ.
Να κάνω βάρη για το πήχη; να πάρω ελλατήρια για τη λαβή μου;
Τα ρωτάω αυτά γιατί ο πόνος είναι τόσος οξύς και με πιάνει ακριβώς στο κέντρο της παλάμης μου.
Τι κάνω ρε dudes??!!

Να πω ακόμα ότι η κιθάρα είναι κλασσική Alhabra 4P ποιότητας,
την έχω 7 χρόνια είναι υπερβολικά ανθεκτική κιθάρα (Πιστέψτε με!!!)
γιατί φωράει μεταλλικές χορδές ακουστικής εδώ και τέσσερα χρόνια με ωραίο αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #17 στις: 18/03/07, 19:41 »
check this out

Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο

παρόμοιο πρόβλημα με το δικό σου αλλά οι λύσεις που προτείνονται είναι ίδιες και στην δική σου περίπτωση με επικρατέστερη αυτή του "απλά εξάσκηση και τίποτα παραπάνω...θα ρθει μόνο του"...
C ya!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος riffmaster

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #18 στις: 18/03/07, 20:42 »
αγαπητέ earentill μήν βάζεις δύναμη για να κρατήσεις συγχορδία διότι την τενοντίτιδα δεν την γλιτώνεις.ίσως αν έκανες κάποιες ασκήσεις προθέρμανσης πριν το παίξιμο,φόραγες στην κιθάρα σ μαλακώτερες χορδές και παίζεις πιο μαλακά να λυθεί το προβλημά σου.Δοκίμασες να παίξεις σε άλλη κιθάρα?ο πόνος υφίσταταί?

Αποσυνδεδεμένος Nexis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 251
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #19 στις: 18/03/07, 21:00 »
Μία καλή λύση είναι να βάλεις χορδές κλασικής. Και την κιθάρα θα προστατέψεις να μήν σκευρώσει (άν δεν έχει ήδη) και το μπαρέ θα μπορείς να πιάσεις πιό εύκολα μιάς που είναι πιό μαλακές οι χορδές αυτές.

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #20 στις: 18/03/07, 21:46 »
Εγώ παίζω 15 χρόνια και το μπαρέ σταμάτησε να με απασχολεί στον 2ο 3ο χρόνο... Είναι καθαρά θέμα σημείου εφαρμογής της δύναμης και να εφαρμόζεις τόση όση χρειάζεται. Ίσως η κιθάρα σου να παραείναι σκληρή αλλά και πάλι αν η λαβή σου δεν είναι προβληματική και κάνεις εξάσκηση δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος earentill

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #21 στις: 18/03/07, 22:30 »
Παιδιά πρώτον νομίζω ότι εξήγησα πως τις χορδές τις έχω τέσσερα χρόνια επάνω στη κιθάρα
και δεν έχει δείξει κανένα δείγμα υποχώρησης κάνένα κομμάτι ή ξύλο και ο ήχος είναι εξαιρετικός (αν θέλετε με πιστεύετε :)).

Δεύτερον παίζω αρκετά συχνά και με κλασσικές από φιλαράκια με τις ανάλογα μαλακές χορδές και μπορώ να σας
πω ότι δυστυχώς για μένα δεν εχει καμία διαφορά. Τα ίδια χάλια δηλαδή. Οπότε άκυρο και οι μαλακές χορδές
 
Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει εγγυημένα κάποιος τρόπος να δυναμώσει η αντοχή της λαβής μου,
γιατί όλες τις συγχωρδίες με μπαρέ τις καταφέρνω να ακούγονται καθαρά όλες οι χορδές αλλά αν κρατάει
ώρα τότε με πεθαίνει το χέρι μου.
Για να καταφέρω να το λύσω αυτό το πρόβλημα πρόχειρα κάθε φορά που έπαιζα σε παρέες
χρησιμοποιούσα καποτάστο. Αλλά για κάθε τραγούδι έπρεπε να του αλλάζω και θέση.
Μέχρι τώρα έκανα αυτή την "πονηριά" αλλά τώρα θέλω να το σταματήσω αυτό
γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο. Έτσι άρχισα να δοκιμάζω πόσο μπορώ να κρατήσω ένα
μπαρέ να ακούγεται καλά και να μη σταματάω ακόμα και αν με πονά (περίπου ενάμισι λέπτό με δυσκολία)
με την ιδέα ότι θα δυναμώσει ο πύχης μου (Του στυλ αγαθά κόπεις κτώνται). Τι λέτε ;
Να συνεχίσω να κάνω αυτή τη "γυμναστική" στο καρπό μου θα πιάσει;

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #22 στις: 18/03/07, 22:50 »
Παιδιά πρώτον νομίζω ότι εξήγησα πως τις χορδές τις έχω τέσσερα χρόνια επάνω στη κιθάρα
και δεν έχει δείξει κανένα δείγμα υποχώρησης κάνένα κομμάτι ή ξύλο και ο ήχος είναι εξαιρετικός (αν θέλετε με πιστεύετε :)).

Δεύτερον παίζω αρκετά συχνά και με κλασσικές από φιλαράκια με τις ανάλογα μαλακές χορδές και μπορώ να σας
πω ότι δυστυχώς για μένα δεν εχει καμία διαφορά. Τα ίδια χάλια δηλαδή. Οπότε άκυρο και οι μαλακές χορδές
 
Για αυτό ρώτησα αν υπάρχει εγγυημένα κάποιος τρόπος να δυναμώσει η αντοχή της λαβής μου,
γιατί όλες τις συγχωρδίες με μπαρέ τις καταφέρνω να ακούγονται καθαρά όλες οι χορδές αλλά αν κρατάει
ώρα τότε με πεθαίνει το χέρι μου.
Για να καταφέρω να το λύσω αυτό το πρόβλημα πρόχειρα κάθε φορά που έπαιζα σε παρέες
χρησιμοποιούσα καποτάστο. Αλλά για κάθε τραγούδι έπρεπε να του αλλάζω και θέση.
Μέχρι τώρα έκανα αυτή την "πονηριά" αλλά τώρα θέλω να το σταματήσω αυτό
γιατί δεν είναι και ότι καλύτερο. Έτσι άρχισα να δοκιμάζω πόσο μπορώ να κρατήσω ένα
μπαρέ να ακούγεται καλά και να μη σταματάω ακόμα και αν με πονά (περίπου ενάμισι λέπτό με δυσκολία)
με την ιδέα ότι θα δυναμώσει ο πύχης μου (Του στυλ αγαθά κόπεις κτώνται). Τι λέτε ;
Να συνεχίσω να κάνω αυτή τη "γυμναστική" στο καρπό μου θα πιάσει;


Άλλο ο καρπός και άλλο ο πύχης. Πάντως για τον πύχη μπορείς να κάνεις ασκήσεις με αλτήρες http://www.shapefit.com/training.html#5 κοίτα εκεί που λέει forearm exercises που θα σε βοηθήσουν να ξαλαφρώσεις τον τένοντα και να λειτουργείς περισσότερο με τους μύς.

Το να κρατάς το μπαρέ ακόμα και όταν σε πονά είναι ένας πολύ καλός τρόπος για να πάθεις αργά η γρήγορα τενοντίτιδα. Οταν πονάς σταματάς. Σε αντιθεση με την μυική ενδυνάμωση όπου ο πόνος είναι που δείχνει ότι ασκήσαι αρκετά έντονα, όταν χρησιμοποιείς τους τένοντες σου, ο πόνος είναι σημάδι που σου λέει να σταματήσεις.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος fenderiarhs

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 583
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #23 στις: 18/03/07, 23:20 »
εχω την εντυπωση οτι παιζεις μπαρε πολυ σφιγμενος.....και ασκεις μεγαλη δυναμη με το χερι σου ενω δε χρειαζεται με αποτελεσμα να κουραζεται γρηγορα και να πονας.......χαλαρωσε και δεν χρειαζεται να ασκεις τοση δυναμη...........ισως να ριξεις και μια ματια στην κιθαρα σου μηπως το action   ειναι αρκετα ψηλο.....σε αυτη την περιπτωση χαμηλωσε το λιγο

Αποσυνδεδεμένος get down

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 71
  • Λατρεύω το Το Στέκι των Κιθαρωδών!
    • Προφίλ
Απ: Συγχορδίες με μπαρέ και με ένα δάχτυλο
« Απάντηση #24 στις: 19/03/07, 13:03 »
Μπορεις βεβαια να δειξεις και λιγη ΣΥΜΠΟΝΙΑ στον εαυτο σου και να αγορασεις μια ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ ΚΙΘΑΡΑ (η οποια ειναι ΣΧΕΔΙΑΣΜΕΝΗ για μεταλλικες χορδες και εχεις στενοτερο μπρατσο απο την κλασσικη που ειναι αλλου παππα ευαγγελιο...)

Και εννοειται οτι μολις αγορασεις την κανονικη ακουστικη κιθαρα θα πρεπει να την ΣΕΤΑΡΕΙΣ για να μπορεις να παιξεις σαν ανθρωπος......

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
14 Απαντήσεις
10831 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/09/06, 09:37
από CADMUS
17 Απαντήσεις
18932 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/07/08, 15:50
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
9 Απαντήσεις
5635 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 20:25
από kopaniamento
11 Απαντήσεις
9964 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 11/09/14, 15:42
από cbk
8 Απαντήσεις
33678 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/05/11, 15:16
από fedstog
17 Απαντήσεις
43405 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/01/12, 09:17
από NeverBraker
2 Απαντήσεις
2745 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/02/12, 14:57
από Pavlosd25
5 Απαντήσεις
4393 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/12, 12:14
από sonap2
9 Απαντήσεις
8988 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/03/14, 20:38
από Lampr0s
6 Απαντήσεις
8940 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/14, 16:07
από konstantinos.Em.5