Αποστολέας Θέμα: Καβαλάρης...  (Αναγνώστηκε 6168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Καβαλάρης...
« στις: 31/05/03, 20:02 »
 :)Λοιπόν,παιδιά ήθελα να σας ρωτησω εαν ξέρετε βέβαια...
Εχω μια ηλεκτροακουστική...μηπως ξέρετε αν ο πάνω καβαλάρης (αυτός που είναι κοντά στα κλειδιά...) πρέπει να ειναι κολλημενος...δηλαδη σταθεροποιημένος....
Επειδή την τελευταία φορα που αλλαξα χορδές αυτος εφυγε απο τη θέση του...και δεν τον κολλησα με τιποτα...τον ξαναβαλα ετσι οπως ηταν...και μαλιστα επειδη με τις χορδες μετακινιόταν...εβαζα τις χορδες συμμετρικά ώστε να μένει σταθερός...δηλαδη τις έβαλα...1-6,2-5,3-4...και τωρα δεν μετακινείται...μήπως ομως πρεπει να κολληθεί...γιατι τις προηγουμενες φορές απ' οτι θυμάμαι ηταν κολλημένη στη θέση της... ::) ???

Αποσυνδεδεμένος Alchimistis

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 262
  • Φύλο: Άντρας
  • Pink Floyd
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #1 στις: 31/05/03, 21:46 »
Ο καβαλάρης δεν ειναι σταθερος απο οτι ξερω και οταν αλλαζεις χορδες πρεπει να τις αλλαζεις μια μια :-*

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #2 στις: 01/06/03, 13:31 »
Εγω απο οτι ξερω ειναι σταθερος και δεν κανει να κουνιεται...μηπως ξεκολλησε???αν ναι θελει κολλημα...τωρα αν ειναι νεα τεχνικη ομολογω οτι δεν την γνωριζω...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Fighter

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο,τι δεν σε σκοτωνει σε κανει πιο δυνατο...
    • Προφίλ
    • dimos_mp
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #3 στις: 01/06/03, 14:09 »
Κι εγώ...κολλημένος νομιζω πως πρεπει να ειναι....
Αλλά τώρα πως θα τον κολλήσω...?

Αποσυνδεδεμένος D@ve Murray

  • Χορδοβασανιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2118
  • Φύλο: Άντρας
  • Once a wolf.... always a wolf...
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #4 στις: 01/06/03, 17:47 »
Το καλυτερο ειναι να τον πας σε καποιον τεχνικο να τον φτιαξει αυτος..για να βαλει την σωστη κολλα στην σωστη ποσοτητα...μπως χρειαζεται κατι για να μην ξαναγινει...
Φάτε οτι προλάβετε...Ο Χονδροc γaρ Τaχυc...

Αποσυνδεδεμένος Βραζίλης

  • Δεν με λένε Bill!
  • Administrator
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 10369
  • Φύλο: Άντρας
  • Βασίλης + Βραζιλία = Βραζίλης
    • Skype - fronimitis
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • Κιθάρα
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #5 στις: 02/06/03, 08:56 »
Δεν εγινε και τιποτα αν δεν ειναι κολλημενος ο καβαλαρης, το μονο προβλημα ειναι οτι σου φευγει οταν αλλαζεις χορδες. Αν θες τον κολλας ο ιδιος, χρησιμοποιωντας κολλα αναλογη με το υλικο του καβαλαρη και της επιφανειας που θα κολλησει ή με κολλα γενικης χρησεως.

Αποσυνδεδεμένος Witchking

  • Μαθουσαλίξ
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1854
  • Φύλο: Άντρας
  • Με τους αγγέλους άγγελος...σκυλί με τα σκυλιά
    • Προφίλ
    • Activeradio
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #6 στις: 06/06/03, 18:50 »
:)Λοιπόν,παιδιά ήθελα να σας ρωτησω εαν ξέρετε βέβαια...
Εχω μια ηλεκτροακουστική...μηπως ξέρετε αν ο πάνω καβαλάρης (αυτός που είναι κοντά στα κλειδιά...) πρέπει να ειναι κολλημενος...δηλαδη σταθεροποιημένος....
Επειδή την τελευταία φορα που αλλαξα χορδές αυτος εφυγε απο τη θέση του...και δεν τον κολλησα με τιποτα...τον ξαναβαλα ετσι οπως ηταν...και μαλιστα επειδη με τις χορδες μετακινιόταν...εβαζα τις χορδες συμμετρικά ώστε να μένει σταθερός...δηλαδη τις έβαλα...1-6,2-5,3-4...και τωρα δεν μετακινείται...μήπως ομως πρεπει να κολληθεί...γιατι τις προηγουμενες φορές απ' οτι θυμάμαι ηταν κολλημένη στη θέση της... ::) ???

Χεχε...μήπως έχουμε την ίδια κιθάρα???
Το ίδιο έπαθα και εγώ όταν άλλαξα χορδές την πρώτη φορά...
Πάντως πρέπει να είναι σταθερός και καλύτερα να τον κολήσεις.
Εγώ τον κόλησα πάντως...
Σε ότι αφορά τις χορδές σαφώς και είναι καλύτερα να αλλάζουν συμμετρικά...
...κι΄όποιος θάνατο φοβάται , θα τον κουβαλάει στους ώμους....

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #7 στις: 09/06/03, 11:54 »
Δεν νομίζω ότι πρέπει να σε ανησυχει. Αφότου βάλεις τις χορδές δεν μπορεί να μετατοπιστεί με τίποτα και, νομίζω, αυτό είναι που έχει σημασία. Και στη δική μου κιθάρα είναι λυτός αν βγάλω όλες τις χορδές μαζί. Επιπλέον μπορεί κάποια στιγμή αργότερα να χρειαστεί να αλλάξεις καβαλάρη (πχ λόγω φθοράς). Γιατί να είναι κολλημένος αφού δεν επηρεάζει;
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος Κομήτης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 47
  • Φύλο: Άντρας
  • και η μουσική συνεχίζεται...
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #8 στις: 10/06/03, 16:45 »
Συμφωνώ δεν χρειάζεται να είναι κολλημένος ο καβαλάρης. Δεν υπάρχει λόγος. Καλύτερα έτσι,  ίσως χρειαστεί καποια στιγμή να τον αλλάξεις.

Αποσυνδεδεμένος ΠΑΝΜΕΓΙΣΤΟΣ - EOSFORUM - SOTRIANI -

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1654
  • Φύλο: Άντρας
  • To Φαινόμενο Γνωστό έως τα Πέρατα του Κόσμου...
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #9 στις: 12/06/03, 21:46 »
:)Λοιπόν,παιδιά ήθελα να σας ρωτησω εαν ξέρετε βέβαια...
Εχω μια ηλεκτροακουστική...μηπως ξέρετε αν ο πάνω καβαλάρης (αυτός που είναι κοντά στα κλειδιά...) πρέπει να ειναι κολλημενος...δηλαδη σταθεροποιημένος....
Επειδή την τελευταία φορα που αλλαξα χορδές αυτος εφυγε απο τη θέση του...και δεν τον κολλησα με τιποτα...τον ξαναβαλα ετσι οπως ηταν...και μαλιστα επειδη με τις χορδες μετακινιόταν...εβαζα τις χορδες συμμετρικά ώστε να μένει σταθερός...δηλαδη τις έβαλα...1-6,2-5,3-4...και τωρα δεν μετακινείται...μήπως ομως πρεπει να κολληθεί...γιατι τις προηγουμενες φορές απ' οτι θυμάμαι ηταν κολλημένη στη θέση της... ::) ???


   Ειναι ετσι, οσο παραξενο και αν ακουστει, για να μειωσουν το κοστος κατασκευης του οργανου!
Ο.Ξ.Ο.Κ.Δ.Τ.Ξ.Ο.Κ.Ο. 
θα τινάξω τα μυαλά μου στον αέρα
να γεμίσει ο κόσμος εξυπνάδα

Αποσυνδεδεμένος H4RRY

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 182
  • Φύλο: Άντρας
  • Δε μας χεζεις ρε Νταλαρα!
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #10 στις: 12/06/03, 21:55 »
Διαφωνώ με την άποψη ότι δεν επηρρεάζει τον ήχο η θέση του καβαλάρη!Στην κλασσική μου κιθάρα μετακινήθηκε ενα χιλιοστό μόνο ο καβαλάρης κ στις ψηλές νότες ακουγόταν ξεκούρδιστη!Η φύση της κιθάρας είναι τέτοια που απαιτείται μεγάλη ακρίβεια για να παράγονται οι σωστές συχνότητες...Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό αν έφυγε ο καβαλάρης απο την θέση του την ώρα που έβγαλες τις χορδές.Είναι εύκολο να προσδιορίσεις την αρχική του θέση,υπολογίζοντας την απόσταση των άκρων του απο το μπράτσο της κιθάρας.Όσο καλύτερα κεντραρισμένος,τόσο το καλύτερο...
"Να κι αν γυρίζει,να κι αν δεν γυρίζει!" Γαλιλαίος

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Στάθης

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 25
  • Φύλο: Άντρας
  • No personal message today...
    • Προφίλ
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #11 στις: 16/06/03, 16:53 »
Διαφωνώ με την άποψη ότι δεν επηρρεάζει τον ήχο η θέση του καβαλάρη!Στην κλασσική μου κιθάρα μετακινήθηκε ενα χιλιοστό μόνο ο καβαλάρης κ στις ψηλές νότες ακουγόταν ξεκούρδιστη!Η φύση της κιθάρας είναι τέτοια που απαιτείται μεγάλη ακρίβεια για να παράγονται οι σωστές συχνότητες...Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ανησυχητικό αν έφυγε ο καβαλάρης απο την θέση του την ώρα που έβγαλες τις χορδές.Είναι εύκολο να προσδιορίσεις την αρχική του θέση,υπολογίζοντας την απόσταση των άκρων του απο το μπράτσο της κιθάρας.Όσο καλύτερα κεντραρισμένος,τόσο το καλύτερο...


Μου φαίνεται λίγο περίεργο αυτό που λες ???. Δεν κατάλαβα πώς μετακινήθηκε ο καβαλάρης. Με τις χορδές απάνω (!); Αν ναι, πέραν του πώς τα κατάφερες, είναι λογικό να ξεκουρδιστεί η κιθάρα. Να ξεκουρδιστεί όμως γενικά. Δεν είμαι κανένας ειδικός στην κιθαρολογία αλλά μου φαίνεται δύσκολο να είναι ξεκούρδιστη πχ το 1/3 μιας χορδής (ψιλές νότες) και η υπόλοιπη να παίζει κανονικά με μια τόσο μικρή μετακίνηση. Το λέω αυτό γιατί η (κάθετη) μετατόπιση που κάνεις στις χορδές όταν τις πατάς σε κάποιο τάστο είναι πολύ μεγαλύτερη από την μετατόπιση που έχει επιφέρει μια μετακίνηση κατά 1mm του καβαλάρη. Πάρε μια χορδή και μετακίνησε την 1mm κοντά στο καβαλάρη και πρόσεξε πόσο μετατοπίζεται πχ στο 14 τάστο (παράλληλα προς το σιδεράκι). Δοκίμασε τώρα να παίξεις κάτι που να περιέχει αυτό το τάστο και δες πόσο μετατοπίζεις την χορδή (θα δεις ότι πολλές φορές την μετατοπίζεις πολύ περισσότερο και σπάνια το ίδιο). Επιπλέον ο ρόλος του καβαλάρη είναι ασήμαντος (αν όχι ανύπαρκτος) αφού η χορδή "παίζει" στο διάστημα από την γέφυρα μέχρι το τάστο που πατάς.  Τέλος είναι πολλοί που αλλάζουν εσκεμμένα την απόσταση μεταξύ των χορδών πάνω στο καβαλάρη (μετατοπίζοντας κάποια ή κάποιες χορδές). Κι αυτό γίνεται όχι για να "διορθώσουν" την κιθάρα αλλά για λόγους δικής τους ευκολίας κατά το παίξιμο (το τελευταίο το πέτυχα πρόσφατα κάπου στο http://www.frets.com).

Αν κάνω κάποιο λάθος σε αυτά που λέω ας με διορθώσει κάποιος (όπως είπα δεν είμαι κανένας ειδικός)
"When all you have is a hammer, everything looks like a nail..."

Αποσυνδεδεμένος ikatsoun

  • Ο Βάσκος
  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 460
  • Φύλο: Άντρας
  • Κόψτε το ρημάδι επιτέλους
    • Προφίλ
    • ATHLETIC CLUB de BILBAO
Re:Καβαλάρης...
« Απάντηση #12 στις: 26/06/03, 22:21 »
Πρέπει να είναι σταθερός οπωσδήποτε, άσχετα αν οι χορδές κρατάνε με την τάση που αναπτύσσεται. Μπορείς να το κολλήσεις σε κάποιο μαγαζί που κάνει service σε κιθάρες αλλά και μόνος. Προσεκτικά μόνο μη λερώσεις! Μπορεί να ήταν από τη "μάνα" της αλλά πιο πιθανό να άφησες την κιθάρα εκτεθειμένη σε ήλιο, σε πορτ-παγκάζ ή κοντά σε καλοριφέρ, ανάλογα με την εποχή που σου συνέβη. Αν είναι κάτι τέτοιο να προσέχεις γιατί μπορείς να δημιουργήσεις πολύ σοβαρότερα προβλήματα στην κιθάρα σου.
Δούλεψε για να φας και κλέψε για να έχεις

Δεν είμαι Πόκεμον
Κυκλοφορώ επίσης με τα ψευδώνυμα :
ικα ικα, τσουν τσουν, πικατσουν, πόκεμον, πίκλατσουν (για Κύπριους)

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
10 Απαντήσεις
5322 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/04/05, 01:25
από ερεβος
1 Απαντήσεις
4566 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/04/17, 13:25
από dejavu28