Αποστολέας Θέμα: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες  (Αναγνώστηκε 5721 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« στις: 07/03/11, 23:42 »
καλησπερα παιδια!θελω να αλλαξω τον ηχο τησ κιθαρας μου οσο γινεται προς το καλυτερο...εχω μια jackson ps4.κ ενω παντα ηθελα εναν ηχο σαν του μαγνητη di martzio super distortion,ακουσα καποιον πωλητη κ εβαλα στην γεφυρα τον di martzio x2n!με σκοπο να εχς εναν πιο συγχρονο ηχο αλλα και να μην εχω μικροφονισμους,βαβουρα κλπ.παρ ολα αυτα μικροφωνιζει αρκετα απ την αρχη που τον τοποθετησα...αλλο ενα μειονεκτημα ειναι οτι δεν εχει τοσο ογκο οσο περιμενα γιατι ειναι πολυ πριμαριστος κ δεν εχει πολλα μπασσα,οπως επισεις οτι εχει μεγαλη εξοδο αρα κ μεγαλη ενταση σε σχεση με τους υπολοιπους!οταν αλλαζω μαγνητη κ βαζω τον middle η τον neck χανω σε ενταση...τα συν του ειναι αρκετο gain,πραγμα που με εχει αφησει ικανοποιημενο κ οντως εναν ξεχωριστο πιο συγχρονο ηχο οταν πειραματιζομαι με τα μεσσαια κ τα μπασσα του ενισχυτη...λογω του οτι τον ακριβοπληρωσα δεν θα ηθελα να τον βγαλω,αλλα να διορθωσω το συνολικο αποτελεσμα.κ αυτο γιατι σαν μεσσαιο μαγνητη κρατησα τον jackson τον μονο που ειχε η κιθαρα εξ αρχης κ ο μαγνητης neck ειναι της gibson... :o εγκληματικο πειραμα.το εψαξα αρκετα στο site της di martzio κ γραφουν σχετικα με τον x2n spaced f πως το προτιμοτερο ειναι να συνδυαζεται με μαγνητες που εχουν επισεις υψηλη εξοδο...προτεινει για μεσσαιο μονο μαγνητη τον fast track 1 k τον chopper.για θεση neck οπως ειπα πριν προτεινουν οποιονδηποτε με μεγαλο outpout!ο μονος high output neck μαγνητης που υπαρχει της di martzio ειναι ο D Activator!!!!!!!αν ξερει ο οποιοσδηποτε απο μαγνητες di martzio κ μπορει να μου πει αν συμφωνει με την συγκεκριμενη επιλογη μαγνητων οπως κ αν λογω του οτι διαφωνει εχει και να μου προτεινει κατι αλλο σε di martzio η αλλης μαρκας θα του ημουν ευγνωμων!!!!!!επισεις αν καποιος εχει ηδη τον x2n spaced f και μπορει να πει τι επιλογη εχει κανει σε middle k neck...η αν εχει κ αλλος το προβλημα του μικροφωνισμου με τον συγκεκριμενο μαγνητη η αν δεν εχει,ισως σημαινει πως φταει η κιθαρα μου η πως ο συγκεκριμενος μαγνητης δεν κανει για σωμα alder και πως αδικα πεδευομαι.Η αν υπαρχει λυση για τον μικροφωνισμο...τελος οποιοσδηποτε μπορει να βοηθησει θα ηταν χρησιμες οι συμβουλες του και θα το εκτιμουσα.πρωτη φορα γραφω σε forum ζητω συγγνωμη αν σας κουρασα.ευχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος vassilis-7-

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #1 στις: 08/03/11, 03:28 »
Γεια σου φιλε.
Η ps4 ειναι απο τις πρωτες μου κιθαρες και απο τις πλεον αγαπημενες.
Εχω δοκιμασει αρκετους μαγνητες πανω της και γενικα αρκετα πειραματα.
Οταν λες μικροφωνιζει τι ακριβως εννοεις?
Αυτο ενδεχομενως να ειναι προβλημα απο τα ηλεκτρικα σου, οχι απο τον μαγνητη.
Ο μαγνητης εχει φοβερο ογκο, και ειναι απο τους πιο high gain μαγνητες της αγορας.
Τα καθαρα τα ξεχνας, οπως επισης να τον ρυθμισεις με τους υπολοιπους μαγνητες στην συγκεκριμενη κιθαρα λιγο δυσκολο.
Δοκιμασε σε πρωτη φαση να τον χαμηλωσεις λιγο σε υψος, γενικα να καλιμπραρεις το υψος των μαγνητων σου.
Δες πως θα παει με τις μικρορυθμισεις, και οσο για τον ογκο που λες, ο μαγνητης εχει φοβερο ογκο, δοκιμασε να κουρδισεις ενα ημιτονιο κατω.

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #2 στις: 08/03/11, 10:49 »
φιλε βασιλη ευχαριστω που εδειξες ενδιαφερον για την περιπτωση.κι εμενα ειναι απο τις αγαπημενες κιθαρες απο οσες ειχα κ γι αυτο εμεινα μονο με αυτην...δεν την πουλαω επισεις γιατι πλεον η jackson δεν βγαζει με 2 διπλους,1 μονο απο το 1998 αν δεν κανω λαθος.οπως κ ολες οι ιαπωνικες πλεον δεν φορανε ξυλο alder,αλλα φθινοτερο.οσο για τον μαγνητη τον x2n μολις την πηγα για σερβις κ ξυλωσαμε ολα τα ηλεκτρικα κ τα φτιαξαμε απο την αρχη...επισεισ ακουσα οτι μου ειπες και χαμηλωσα κι αλλο τον μαγνητη με αποτελεσμα να εχει λιγο ογκο περισσοτερο κ να μικροφωνιζει οντως λιγοτερο...το γραφει και στις οδηγιες αλλωστε πως για τον συγκεκριμενο μαγνητη δεν χρειαζεται συσγεκριμενη ρυθμιση στο υψος σε χιλιοστα διοτι ειναι τοσο δυνατος που αν ειναι πολυ ψηλα τοτε τραβαει τις χορδες και κοβει τον ηχο.ομως παρ ολο που τον χαμηλωσα κι αλλο εχασα στα σφυριγματα με την πενα και ο μικροφωνισμος δεν φευγει τελειως..πρεπει να φτιαξω τα gain απο το πεταλ περιπου στην μεση για να μην εχω προβλημα..οσο για τα καθαρα επιβεβαιωνεσαι γιατι το χω προσεξει και γω αυτο αν και ξεχασα να το γραψω..να φανταστεις αν παιζω στο στουντιο σε λαμπατη κεφαλη που σπερνει βαζω τα treble στην μεση περιπου για να μην μου βγαζει overdrive στα καθαρα!!!!!!! :) οσο για το κουρδισμα ισως να εχεις δικιο,δεν το ειχα σκεφτει ποτε,δυστυχως υπαρχει προβλημα με την μπαντα και δεν μπορω να το κανω.αυτο που δεν καταλαβα ειναι τον x2n τον εχεις τοποθετησει στην jackson ps4 η σε καποια αλλη κιθαρα?και αν το χεις κανει εφ οσον και συ τα βρηκες σκουρα με συνδυασμο αλλων μαγνητων τι προτεινεις?να μην κανω καν την συγκεκριμενη επιλογη?αν στη θεση middle του μονου τοποθετησω καποιον μαγνητη μονο με περισσοτερα μπασσα και λιγοτερα πριμα οταν βαζω τον επιλογεα στην προτελευταια θεση δεν θα καταφερω να εχω καλυτερα καθαρα?

Αποσυνδεδεμένος vassilis-7-

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #3 στις: 09/03/11, 15:33 »
Το Χ2Ν τον εχω τωρα μονο του σε μια bc rich stealth (με αυτον αλλωστε βγαινει απο το εργοστασιο.)
Στην ps4 δεν ειχα δοκιμασει τον x2n.
Οι μικροφωνισμοι που μου λες δεν μου φαινονται και πολυ νορμαλ, κατι παιζει, και μαλλον οχι απο τον μαγνητη, εγω ειμαι υπερευχαριστημενος απο τα ολα του (για high gain παντα). Και ποτε κανενα προβλημα με τον θορυβο.

Επισης μην αλλαξεις τον μεσαιο μαγνητη.
Ειναι μονοπηνος και ουτως η αλλως δεν θα τον ταιριαζες αρμονικα με κανεναν high output humbucker ποσο μαλλον με τον Χ2Ν, οποτε απλα συμβιβαζεσαι και τον χρησιμοποιεις μονο του, δηλαδη οχι στις ενδιαμεσες θεσεις να μπλεκει με το X2N.

Επισης για τα καθαρα του X2N δοκιμασε να χαμηλωνεις το volume και να παιζεις και λιγο με το tone της κιθαρας.
Δεν ειναι αναγκη να κανεις ρυθμισεις απο τον ενισχυτη.

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #4 στις: 12/03/11, 19:09 »
για τον x2n ειχες απολυτο δικιο εψαξα τοσα βιντεο στο youtube και σε κανεναν δεν μικροφωνιζε!στις περισσοτερες κιθαρες ειχε απιστευτο tone!οποτε ναι ισως ειναι κ απο τους καλυτερους μαγνητες τελικα!οσον αφορα την επιλογη μαγνητων παραγγειλα ηδη αφου εσταξαν τα ματια μου να βλεπω βιντεο με συνδυασμους για τον x2n ;D ...οι περισσοτεροι χρησιμοποιουσαν σαν επιλογη neck ton paf pro η ton evolution.λιγοτεροι τον D-Activator ειχε ομως καλυτερο tone...και ετσι κατεληξα στην αρχικη μου επιλογη με μεσσαιο τον fast track 1,o οποιος αν και μονος εχει 2 πηνια!και λενε πως σε middle θεση κανει θαυματα,και neck  τον activator.για τον μονο ελπιζω να μην το μετανοιωσω γιατι οταν απαντησες ειχα ηδη παραγγηλει...επισεις βγηκες σωστος και στο θεμα του μικροφονισμου και τελικα μικροφωνιζει σε ολους τους μαγνητες η κιθαρα...δεν ξερω τι μπορει να ειναι...ισως τα ηλεκτρικα???κατι αλλο,δεν ξερω...εχω ακουσει κατι αλλα και διαβασα κατι σχετικο σε ενα θεμα στο forum για επιπλεον καλωδιο γειωσης απο την εισοδο που μπαινει το καρφι του καλωδιου μεχρι τα ελατηρια και μετα καλυπτεις με αλουμινοταινια...δεν καταλαβα πολλα γιατι δεν ειμαι τοσο σχετικος απο βλαβες ουτε εχω κανει κατι παρομοιο στο παρελθον,δεν ειχε τυχει τετοιο θεμα...ισως μπορεις να βοηθησεις και σε αυτο η καποιος πιο παλιος που θα τυχει να διαβασει το θεμα...ουτως η αλλως δεν θα το επιχειρησω μονος μου απλα θα ζητησω απο τον τεχνικο να το κανει...αν και δεν ξερω ποσο θα κοστισει κατι τετοιο... :( οπως και να εχει με βοηθησες πολυ με το θεμα,εις το επανιδειν αν ποτε χρειαστει και σε ευχαριστω!οταν με το  καλο σε κανα-δυο βδομαδες ειναι ετοιμη θα ενημερωσω για τον αν πετυχε!το οτι δεν συμμετειχε κανεις αλλος στο θεμα ισως να ειναι και καλο και να σημαινει οτι ειχα σωστη καθοδηγηση απο σενα η οτι δεν ειναι κατι το τοσο σοβαρο που να κοστιζει και πολυ...το ευχομαι!ηδη μεσα απ το φορουμ αισθανομαι σοφοτερος και πως εμαθα καποια πραγματα που χρειαζοται!!!

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #5 στις: 05/04/11, 01:57 »
και η ταλαιπωρια δεν εχει τελειωμο...`!!!περιμενα δεκαπεντε μερες περιπου τους μαγνητες και οταν τους πηρα στα χερια μου την επομενη μερα κι ολας την πηγα την κιθαρα σε καποιν τεχνικο που μου συστησε ενας φιλος για την παραπανω μετατροπη.αφου περιμενα για αλλες δεκα περιπου μερες με πηρε τηλεφωνο για να μου πει οτι αλλαξε μονο τον neck μαγνητη.τον μεσσαιο δεν ηθελε να αναλαβει την ευθηνη γιατι θα χρειαζοταν ελαχιστο σκαψιμο αλλα φοβοταν μου ειπε μηπως εβγαινε στην γεφυρα το σκαψιμο.κ φυσικα την σεταρε...υποτιθεται...πιστευω πως δεν ειχαν καν τα καταλληλα εργαλεια για να σκαψουν κιθαρα...χαλια σεταρισμα πολυ χαμηλο action και το υψος των μαγνητων καμια σχεση με την πραγματικοτητα!!!μου ειπε να αφησω τον μαμισιο μεσαιο μαγνητη.σε αυτο ειχε δικιο αλλα εγω αντε να βρω τωρα να τον πουλησω,εκτος του οτι ειχα φαει το σκαλωμα να κανω την συγκεκριμενη μετατροπη...μου πηρε και 70 ευρω!!!καλως επαθα οτι επαθα δικη μου η ευθηνη που δεν το εψαξα αρκετα γι αυτο και μετα απο πολλη κουβεντα και ιστοριες τους πληρωσα....ειναι κριμα για τετοια μαγαζακια,γι αυτο και κλεινουν...ουτε που τους ενοιαξε το οτι ο τεχνικος τους εκανε σκαρτη δουλεια.μου ειπαν να την αφησω παλι να μου την ρυθμισουν χωρις χρεωση...σηκωθηκα και εφυγα και πηγα την κιθαρα σε εναν πολυ γνωστο τεχνικο στο κεντρο.μου ειπε οτι αν ειχα παει σαυτον εξαρχης θα με συμβουλευε να μην αλλαζα τον μεσσαιο μαγνητη.οταν του εξηγησα τον λογο και του ειπα πως δεν θελω καθαρα τυπου strat αλλα πιο γεματα καθως και εξισσοροπηση στο outpout μεταξυ ολων των μαγνητων καταλαβε τι ακριβως ηθελα να κανω και συμφωνησε μαζι μου!μου ειπε ενα ποσο και μια διορια περιπου μιας εβδομαδας.οπως και με λεπτομερειες πως ακριβως θα εκανε την δουλεια...με ειδικα μηχανηματα κλπ.θα πρεπει να βγουν ολοι οι μαγνητες για να σκαφτει το ξυλο και να ξαναμπουν καθως και σωστο σεταρισμα γιατι ο αλλος ουτε τις αρμονικες δεν ειχε σωστα,μου το εδειξε στο κουρδιστηρι..εχασα 70 ευρα σε δυσκολες μερες αλλα κερδισα σε γνωση...αν δεν την πατησεις δεν θα μαθεις τελικα...κερδισα γιατι μετα απο κατραπακιες βρηκα,ελπιζω,εναν σωστο τεχνικο που ειναι μονο τεχνικος,κανει μονο αυτο,δεν πουλαει οργανα κλπ,και κερδισα γιατι ελπιζω να καταφερω να αποκτησω τον ηχο που εχω στο μυαλο μου!στο τελος θα ξερουμε τι καναμε οποτε και θα ενημερωσω για το τελικο αποτελεσμα και για τυχον ατομα που σκεφτονται να κανουν παρομοιες μετατροπες στις κιθαρες τους!εχω ενα αγχος αλλα ελπιζω οτι θα γινει πολυ καλη δουλεια!

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #6 στις: 21/04/11, 02:35 »
πηρα την κιθαρα στα χερια μου και το αποτελεσμα ειναι αυτο που περιμενα!πετυχε ο συνδυασμος των μαγνητων που θα πλαισιωναν τον x2n!ο τεχνικος εκανε πολυ καλη δουλεια στο σερβις!καλο action και σωστες αρμονικες,σωστες ρυθμισεις στους μαγνητες.η κιθαρα εχει φοβερο ηχο!ο fast track 1 στην μεση κανει πολυ καλη δουλεια.ειναι ζεστος ο ηχος του και μπορω να παιζω και ρυθμικα μερη και να τον χρησιμοποιω και σε μελωδικα σολο.εχει παρα πολυ καλο sustain.και ο d activator αν και δεν εχει τον ζεστο ηχο του paf pro,εχει εναν πεντακαθαρο ηχο,βγαινει πολυ μπροστα για neck και ειναι επισεις καταλληλος για shredding!με πολυ καλο sustain!εχει παρομοια εξοδο με τον x2n.καταφεραμε να πετυχουμε μια ισορροπια στις εντασεις μεταξυ των μαγνητων.μεχρι και και ο x2n ακουγεται πολυ καλυτερα...ειναι πιστευω παρα πολυ καλη επιλογη των συγκεκριμενων για metal!αν και το feedback δεν το διορθωσαμε...ισως τελικα να παιζει ρολο η πολυ υψηλη εξοδος του x2n.δεν μπορουμε να τα εxουμε και ολα!ευχαριστω τον vasili 7 που ασχοληθηκε με το θεμα μου και που με επεισε να κρατησω τον x2n.αδικως εχει φαει τοσο κραξιμο αυτος ο μαγνητης...αν τον ρυθμισεις καταλληλα,σπερνει!σε οσους εχουν σκεφτει να αλλαξουν μαγνητες στις κιθαρες τους και δισταζουν,μπορω να πω με σιγουρια οτι αξιζει τον κοπο!αν τουλαχιστον δεν κοστιζει η κιθαρα πανω απο 1000 και βαλε  ευρω,που κι εγω θα το σκεφτομουν να της κανω μετατροπη,και ειναι μεσαιου κοστους κιθαρα δοκιμαστε αφοβα!μεγαλη διαφορα!γιατι αυτο που καταλαβα ειναι οτι αν και ολα παιζουν ρολο,ισως τελικα τον σημαντικοτερο ρολο,περισσοτερο κι απ τα ξυλα,τον εχουν οι μαγνητες!αλλαζει ο ηχος.αλλη κιθαρα!συντομα θα ανεβασω και φωτογραφιες στις οποιες φαινεται και ποσο καλη δουλεια εγινε με το ελαχιστο σκαψιμο για την τοποθετηση του μαγνητη.καλο πασχα!

Αποσυνδεδεμένος ΡιχάρδοςΜαυροπερισσότερος

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 828
  • Φύλο: Άντρας
  • Το να υπάρχει μονάχα, πάντα του ήταν λίγο.
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #7 στις: 21/04/11, 12:39 »
Ευχαριστούμε που μοιράστηκες την εμπειρία σου! Να χαρείς την "καινούρια" πια κιθάρα σου και καλό Πασχα! :)

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #8 στις: 02/05/11, 21:01 »
ΠΡΙΝ...

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #9 στις: 02/05/11, 21:06 »
ΠΡΙΝ...

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #10 στις: 02/05/11, 21:07 »
X2N SPACED F

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #11 στις: 02/05/11, 21:08 »
FAST TRACK 1

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #12 στις: 02/05/11, 21:10 »
D-Activator Neck

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #13 στις: 02/05/11, 21:13 »
Εδώ φαίνεται η δουλειά που έγινε στο σκάψιμο για να τοποθετηθεί ο Fast Track 1 σε middle.

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #14 στις: 02/05/11, 21:22 »
FINAL

Αποσυνδεδεμένος Melman4

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μετατροπή Jackson PS4 - Μαγνήτες
« Απάντηση #15 στις: 02/05/11, 21:27 »
FINAL2

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
4 Απαντήσεις
8327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/01/17, 11:12
από kostasbmw
4 Απαντήσεις
7006 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/02/08, 01:32
από antonis-akis
9 Απαντήσεις
4010 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/04/08, 21:51
από Baroness
3 Απαντήσεις
16387 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 25/04/08, 23:11
από penoktonos
9 Απαντήσεις
4408 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/09, 18:47
από SirBlackBass
2 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/05/09, 21:26
από gkou
18 Απαντήσεις
6578 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/07/09, 20:52
από Aggelos_chem
1 Απαντήσεις
1993 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/07/09, 19:54
από jackson
5 Απαντήσεις
2876 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/10/09, 17:23
από blackie
21 Απαντήσεις
6907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 08/02/11, 18:32
από kirk (IBANEZ RG370) hammet