Αποστολέας Θέμα: Θελω 7χορδη κ χρειαζομαι επιγοντως βοηθεια!!  (Αναγνώστηκε 10767 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
ΗΙ μαγκες ειμαι καινουργιος στο φορουμ κ οπως διαβασατε θελω μια 7 χορδη κιθαρα
Το ποσο που μπορω να διαθασω ειναι απο 600-800eυ
Μπανισα στο τhomann μια schecter diamond με emg κτλ οπως επισης κ μια ibanez thn s7320
αλλα εχω κ αλλες επιλογες οπως dean, ltd k δεν ξερω κ εγω τι αλλο...
ΕΙμαι ανοιχτος σε προτασεις....
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Και οι 2 πολύ καλές επιλογές, η Ibanez, έχει το καινούργιο ZR τρέμολο, το οποίο είναι υπερευκολορύθμιστο.

Εγώ έχω (μάλλον) τη RG1527. Θα μου πείς είναι 80€ πάνω.

Αν όμως δεν κάνω λάθος, και μπορείς να το εξακριβώσεις, είναι Made In Japan...

Απο κει και πέρα δες τι μπράτσο θες να έχει η κιθάρα σου, γιατι το μπράτσο της Hellraiser ούτε για πλάκα δεν μοιάζει με αυτό της Ibanez.
(Wizard-7 ΡΕ!!!!!! ;D ;D)

Βασική διαφορά μεταξύ RG & S σειράς, είναι ουσιαστικά το σώμα, για τα οποία μπορείς να αποκτήσεις άποψη στο γνωστό μας Τρίμη...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Εγώ έχω (μάλλον) τη RG1527. Θα μου πείς είναι 80€ πάνω.
Αν όμως δεν κάνω λάθος, και μπορείς να το εξακριβώσεις, είναι Made In Japan...

Την 7420 δεν είχες μέχρι πρότινος;  ;)
Πάντως,αν όντως πήρες και RG1527 και θέλεις να διώξεις την άλλη πες μου.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Κρατάμε αρχείο?

Αν είδες γραφω μάλλον, και αυτό όχι επειδή δεν ξέρω τί έχω. Η 7420 έχει σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια να βγαίνει, και στη τελευταία φορά που έψαξα είδα οτι η ουσιαστική συνέχεια του μοντέλου είναι η 1527.

Καθώς ξέρω οτι η δικιά μου είναι Japan, ετσι λοιπόν κάνω την ίδια υπόθεση για την 1527, η οποία υπόθεση εξακριβώνεται πολύ ευκολα, αν είναι αληθής ή όχι. Συγκριτικά με μια Κορεάτισσα Ibanez, αυτή έχει την αίσθηση της πιο στιβαρής κατασκευής.

Οσον αφορά τη δικιά μου, είμαι πολύ δεμένος με το όργανο αυτό..Το έχω σχεδόν 6 χρόνια... Αφετέρου, λόγο σχηματος σώματος, και μαλακής θήκης, έχει κάποια χτυπήματα τα οποία ρίχνουν κατακόρυφα την αξία του οργάνου. (Οσον αφορά την εικόνα, γιατι απο ήχο σκοτώνει)

Ασχετο, αλλα σχετικό: Η κιθάρα σεταρίστηκε τελευταία φορά στο Π.Οικονομάκη, ο οποίος χαμήλωσε τις χορδές, όσο πήγαινε. Σε συνδιασμό με το λαιμό που έχουν, ρωτήστε τον Arg0 για εκτενέστερες πληροφορίες όσον αφορά το τί κάνει αυτή η κιθάρα σε ένα rock blues κιθαρίστα...
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος RoyBatty

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 475
  • Φύλο: Άντρας
  • Where the Southern Cross meets the Yellow Dog
    • Προφίλ
Κρατάμε αρχείο?


http://forum.kithara.gr/index.php?topic=25950.1225
"Nα δείξω και τα δικά μου...Αρχικά η Ibanez RG 7420 (Δυστυχώς, χωρίς μαύρες χορδές...)"
Scripta manent  ;)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Ibanez. Η πρώτη μάρκα και η καλύτερη στις 7χορδες κιθάρες...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Ibanez. Η πρώτη μάρκα και η καλύτερη στις 7χορδες κιθάρες...

Δεν διαφωνώ για την πρώτη, αλλά έχουν βγεί αρκετές 7άρες της Ibanez που λόγω πολύ λεπτού μανικιού έχουν βγάλει πρόβλημα, και δεν είναι και ότι πιο καλό να τερματίζεις το truss rod... Εννοείται πως δεν είναι όλες έτσι όμως.

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Ibanez. Η πρώτη μάρκα και η καλύτερη στις 7χορδες κιθάρες...

Δεν διαφωνώ για την πρώτη, αλλά έχουν βγεί αρκετές 7άρες της Ibanez που λόγω πολύ λεπτού μανικιού έχουν βγάλει πρόβλημα, και δεν είναι και ότι πιο καλό να τερματίζεις το truss rod... Εννοείται πως δεν είναι όλες έτσι όμως.

H διαφορά μεταξύ Japan made και Korean....
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος alexr

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
εχω μια ibanez rg7321 αγορασμενη απο Ελλαδα πριν ενα μηνα.Την δινω 400ευρω σε αριστη κατασταση.Μαρκος τηλ.6939152548

Αποσυνδεδεμένος Ibanezακιας

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 779
  • Φύλο: Άντρας
  • Do you see me?
    • Προφίλ
Άκουσα σ'ένα φίλο μια Kramer 7χορδη αλλά νομίζω πρόκειται για συλλεκτικό κομμάτι. Πάντως ήταν αρκετά καλή μπορώ να πω. Κάνε μια κιθαρότσαρκα και δες...

Αποσυνδεδεμένος nikolix

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 177
  • Up the irons
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
Άκουσα σ'ένα φίλο μια Kramer 7χορδη αλλά νομίζω πρόκειται για συλλεκτικό κομμάτι. Πάντως ήταν αρκετά καλή μπορώ να πω. Κάνε μια κιθαρότσαρκα και δες...
KRAMER ε??
πολυ ωραια
δεν ειναι ομως καμμια ποζεροκιθαρα ε??
αν ειναι στειλε ινφο με εχεις ψησει τωρα..
ευχαριστω
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Ammon Jerro

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 413
  • Φύλο: Άντρας
  • Chaotic Good
    • Προφίλ
δες και πες:
http://www.thomann.de/gr/schecter_diamond_c7_hellraiser_blk.htm

την δοκιμασα
την ειχαν φερει σε τοπικο μαγαζι(μπραβο ρε φανη!!)
αλλα το μανικι της ηταν τεραστιο
δεν με βολεψε καθολου
αλλα ο ηχος τερατωδης
οσο για το μανικι τωρα θεμα συνηθειας ειναι ολα
αλλα εχω καλομαθει σε ιμπανεζ
Boys believe nothing can hurt them. Grown men know better.

Αποσυνδεδεμένος Jezus

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3522
  • Φύλο: Άντρας
  • Got G.A.S. ???
    • Προφίλ
    • www.High-Gain.com
Nαι ολες οι 7-χορδες ειναι τεραστιες, και οι Σεκτερ ελαφρως περισοτερο. Και οι Ιμπανεζ ομως δεν πανε πισω, σιγουρα ειναι πιο λεπτο το μπρατσο αλλα εξακολουθει να ειναι τεραστιο...
Got G.A.S. ?
http://old.high-gain.com/myequip.htm

My equipment

http://myspace.com/cerberarec

Join me on Myspace

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ
Κακά τα ψέμματα το μπράτσο σε εφτάχορδες κιθάρες είναι αρκετά φαρδύ και θέλει μακριά δάχτυλα για να το πιάσεις με τον σωστό τρόπο. Αλλιώς αναγκάζεσαι και φέρνεις τον αντίχειρα πολύ κάτω με αποτέλεσμα να πονάει ο καρπός μετά από λίγο λόγω γωνίας...Βέβαια ακόμα και καλά δάχτυλα να έχεις χρειάζεσαι αρκετό χρόνο μεχρί να συνηθίσεις.
Εγώ έχω την RG7620 και είδα και έπαθα να συνηθίσω όταν την πρωτοπήρα. Μου αρέσει φοβερά η καινούργια 8χόρδη της ibanez, αλλά το σκέφτομαι να την πάρω γιατί με προβληματίζει ο χρόνος και η προσπάθεια που θα χρειαστούν για να συνηθίσω το φτυάρι που έχει για μπράτσο... ;D

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Αλλιώς αναγκάζεσαι και φέρνεις τον αντίχειρα πολύ κάτω με αποτέλεσμα να πονάει ο καρπός μετά από λίγο λόγω γωνίας...

Eχμ, αυτή θεωρείται σωστή θέση για το πιάσιμο της κιθάρας...

Και γώ θέλω να δώ τί παίζει με την 8χορδη, αλλα με ξενερώνει απίστευτα το F# σε ανοιχτή χορδή
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Μπορείς να κατατάξεις την όγδοη στα καντίνια τότε.  ;)

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Κρατάμε αρχείο?

Αν είδες γραφω μάλλον, και αυτό όχι επειδή δεν ξέρω τί έχω. Η 7420 έχει σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια να βγαίνει, και στη τελευταία φορά που έψαξα είδα οτι η ουσιαστική συνέχεια του μοντέλου είναι η 1527.

Καθώς ξέρω οτι η δικιά μου είναι Japan, ετσι λοιπόν κάνω την ίδια υπόθεση για την 1527, η οποία υπόθεση εξακριβώνεται πολύ ευκολα, αν είναι αληθής ή όχι. Συγκριτικά με μια Κορεάτισσα Ibanez, αυτή έχει την αίσθηση της πιο στιβαρής κατασκευής.


Λογικα, αφου η 7620 κ η 7420 σταματησαν να βγαινουν, αντικατασταθηκαν με μια την 1527 (7520. το 1 μπροστα ειναι αναλογο του οτι πχ η 550 εξελιχθηκε και σε 1550 (μοιαζει πιο πολυ με την 550) και σε 2550 (πιο παχυ μπρατσο)), η οποια ειναι "αναμεσα" στις 2. Ειναι made in japan βεβαια, αλλα το μανικι δεν εχει σχεση με τις παλιες 7620/7420. Βασικοτερη διαφορα το πλατος της ταστιερας, που μεγαλωσε (οπως και σε ολες τις prestige) κατα 2mm περιπου. Και το σχημα του μπρατσου, ενω στην 7420 ειναι C/U shape στην 1527 ειναι λιγο πιο D/U shape, και 1-2mm πιο παχυ παλι.
@ chimaira: Δυστυχως, για μενα οι καλες Ibanez δεν βγαινουν πια. 7420/7620/1077/2027 ολες ξεχωριστες πανε..
Αν θες καμια τετοια παντως, εγω θα εψαχνα μεταχειρισμενη σε ebay. Ισως ειναι καλυτερα απο μια καινουρια 1527. Επισης ριξε μια ματια εδω http://www.rondomusic.com/electricguitar.html  (τελευταιες σελιδες) για τις agile. Στο Sevenstring.org εχουν καλες κριτικες! Υπαρχει κ η http://www.mayones.com/eng/katalog.html?nazwa=Setius%20GTM-7&menu=0 , η οποια ειναι σιγουρα λεπτοτερη απ τις ibanez, αλλα παει 1200+. Προφανως αυτες δεν τις δοκιμαζεις πουθενα, αλλα αφου υπαρχουν πολυ λιγες εδω να δεις..

Αποσυνδεδεμένος Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2668
  • Φύλο: Άντρας
  • So much to think, and so little beer....
    • Προφίλ
Μπορείς να κατατάξεις την όγδοη στα καντίνια τότε.  ;)
Μπα.Απλά θα γίνει κούρδισμα σε Ε, και θα πεθαίνει κόσμος. Low Tuning σε 7χορδη!! Να γουστάρουμε. Εξάλλου, η αρχική ιδέα της 8χορδης ήθελε την 8η να είναι καντίνι, αλλα δεν πέτυχε καθώς έσπαγε συνέχεια...


Δυστυχως, για μενα οι καλες Ibanez δεν βγαινουν πια. 7420/7620/1077/2027 ολες ξεχωριστες πανε..
Αν θες καμια τετοια παντως, εγω θα εψαχνα μεταχειρισμενη σε ebay. Ισως ειναι καλυτερα απο μια καινουρια 1527.
Δεν ήξερα οτι η 7420 θεωρείται ανώτερη της 1527.. Γιατί αυτό?
Με τόσα "μπράβο" και τόσα χαϊδέματα στα αυτιά, τη Δευτέρα, δε περιμένω κάτι λιγότερο απο Ρωμαϊκό όργιο...

Αποσυνδεδεμένος Littlejohn

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 24
    • Προφίλ


Eχμ, αυτή θεωρείται σωστή θέση για το πιάσιμο της κιθάρας...

Και γώ θέλω να δώ τί παίζει με την 8χορδη, αλλα με ξενερώνει απίστευτα το F# σε ανοιχτή χορδή


Σωστή θέση του αντίχειρα εγώ θεωρώ όταν βρίσκεται-πατάει στην μέση της ταστιέρας (ούτε πιο πάνω ούτε πιο κάτω). Από εκεί και πέρα στην επτάχορδη κάποιες φορές αναγκάζεσαι να πάς πιο χαμηλά το αντίχειρα και δημιουργείται άβολη γωνία (τουλάχιστον γι`μένα)...

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Οι 7620/7420 είναι οι "πρόγονοι" της σημερινής 1527. Η ίδια η Ibanez λέει οτι η 1527 είναι η "prestige" ονομασία τής 7620, και από πλευράς προδιαγραφών είναι απόλυτα ίδιες με μοναδική διαφορά ότι οι 7620/7420 έρχονταν με Dimarzio "New7" η τους Blaze II. Συγκεκριμμένες διαφορες εντιοπίζονται μονάχα στόν λαιμό και στό προφιλ, με τισ 1527 να είναι ελάααχιστα πιο "στρογγυλεμένες" αλλά και πάλι απιστευτα λεπτές και βολικές, ενώ άλλες διαφορές εντοπίζονται στίς ρίγες στο λαιμό (πχ, οι 7620 του '99 δέν έχουνε, απο κεί και πέρα είχανε 5pc λαιμό με Bubinga/Wenge stripes, όπως και οι σημερινές 1527).
Σημαντικός παράγοντας στήν επιλογή σου να είναι το γεγονός του οτι όσο απίστευτη κιθάρα παιχτικά είναι, θα χρειαστείς σίγουρα μαγνητες, οπότε υπολόγισε άλλα 150-200 Ευρώ (εκτός άν ξεφύγεις και πάς σε Bare Knuckles η Lundgren μαγνήτες). Απέφυγε τα Active (EMG και basswood δέν τα πάνε ιδιαίτερα καλά), αλλά με ένα σετ DiMarzio νομίζω θα κναέις απίστευτη δουλειά. Τελος όλες οι 1527, και γενικά όλη η Prestige RG σειρά κατασκευάζεται στήν Ιαπωνία, με τήν S να έχει φύγει Κορέα, και ορισμένες πλεόν στήν Ινδονησία (ωστόσο δοκίμασα πρόσφατα μία Ινδονησαία 7320 και ήτανε φανταστική).

Κοίτα για τυχόν μεταχειρισμένες στο ebay, ίσως βρείς σε τιμές κάτω τών 1000 Ευρώ ακόμα και Universe του '99 (οι μετα του '03 έχουνε διαφορετικό λαιμό, αλλά αυτό είναι αι θέμα προτιμήσεων). Άυτή τη στιγμή η μοναδική εταιρεία που στα λεφτά χτυπαέι τήν Ibanez sta 7xorda είναι η Schecter, ωστόσο ακούγονται και πολύ καλά λόγια για τίς Agile (Rondo Music), στα λεφτά τους δύσκολα θα βρείς κάτι καλύτερο.
Όσο για τίς 1077 και 2027 (τήν Ευρωπαική έκδοση τής 1077).. αχχχ.. απλά άπιαστα όνειρα.

Και κάτι τελυταίο. Συχνα πυκνά εμφανίζονται στο ebay J Customs τής Ibanez. Μιλάμε για τα απόλυτα όργανα από ποιοτικής, ηχητικής άποψης αλλά και εμφάνισης. Τον τεέυταίκο μήνα έχω δέι μόνο 6χορδες, αλλά άν πάρει το μάτι σου καμμιά 8427, κάνε τό έγκλημα και δώσε τα λεφτά. Χωρίς να έχω δέι ποτέ η παίξει από κοντά μια J Custom, μόνο από αυτα που διαβάζω, καί ξεροντας την ποιότητα τών Prestige είναι κρίμα να μήν δώσεις τα 1400-1500 τη στιγμή που με τα ίδια λεφτά παίρνεις στήν Ελλάδα μία οποιαδήποτε Prestige.

Αυτά από εμένα και ελπίζω να μη σε μπέρδεψα, καλές αγορές, και "stay low n heavy" :)

Αποσυνδεδεμένος Seth21

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 168
    • Προφίλ
Απέφυγε τα Active (EMG και basswood δέν τα πάνε ιδιαίτερα καλά), αλλά με ένα σετ DiMarzio νομίζω θα κναέις απίστευτη δουλειά.
Γιατι ΕΜΓ κ basswood δεν τα πανε καλα? Εννοεις τελικα οτι οι ΕΜΓ επηρρεαζονται απο τα ξυλα? Γιατι οι περισσοτεροι τους θεωρουν ενα ιδιο πραμα οπου και αν μπουνε. (Το οποιο ιδιο πραμα δεν ειναι απαραιτητα κακο απλως ειναι ιδιο  :) )

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Δέν ταιριάζουνε όπως πάνε με το μαόνι για παράδειγμα. Επειδή το basswood είναι γενικότερα "flat" ηχητικά, προτιμάται να μήν χρησιμοποιείς πολύ πρίμους μαγνήτες πάνω του, ειδικά emg που σχετικά με καλούς παθητικούς ακούγονται ελαφρώς "στείρα". Για τόν ίδιο λόγο δέν πολυκολλάνε και τα περισσότερα Duncan πάνω σε basswood. Οι Alnico μαγνήτες φέρουνε γενικότερα πρίμα, πού ξύλα όπως το μαόνι "εξισορροπούν" καλύτερα. Προσοχή, δέν λέω ότι το basswood δέν είναι καλό ξύλο η άτονο, απλά αφήνει πολύ περισσότερο το χαρακτήρα του μαγνήτη να βγεί πρός τα έξω επειδή είναι μπαλατζαρισμένο ηχητικά.

Ίδιοι δέν ακούγονται οι emg, αλλά επειδή είναι high gain μαγνήτες μεταφέρουνε πολύ λιγότερα χαρακτηριστικά από τα ξύλα τής κιθάρας, με αποτέλεσμα όντως μεγάλο τμήμα του ήχου από δύο διαφορετικές κιθάρες με emg να μοιάζει. Ποια χαρακτηριστικά όμως? Τo gain, το πόσο resonant είναι το όργανο από μόνο του? Το ίδιο ακούγεται μια κιθάρα με μία άλλη επίσης emg-equipped αν έχει όμως maple ταστιέρα? Ή άν είναι neck-through?
Εγώ στήν Ibanez μου EMG φοράω (και μάλιστα 18V) και νιώθω κατα καιρούς ότι με κουράζει, ενώ στή Flying V ενός φίλου μου τους λάτρευα. Και στήν πρόβα "κολλάγαμε" γτ ηχητικά δέν απείχαμε, και μέσα απο τρανζιστοράτους ακουγόμασταν περίπου το ίδιο... καλοί εξαιρετικοί μαγνήτες, καταπληκτικοί για ηχογράφηση, αλλά τίποτα δέν είναι για όλες τίς δουλειές και όλες τίς κιθάρες.

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ

Δυστυχως, για μενα οι καλες Ibanez δεν βγαινουν πια. 7420/7620/1077/2027 ολες ξεχωριστες πανε..
Αν θες καμια τετοια παντως, εγω θα εψαχνα μεταχειρισμενη σε ebay. Ισως ειναι καλυτερα απο μια καινουρια 1527.
Δεν ήξερα οτι η 7420 θεωρείται ανώτερη της 1527.. Γιατί αυτό?


Αφου λεω για μενα! Κ λογω του μπρατσου παντα. Προσωπικα οι 7620/7420 μου φαινονται πιο ευκολοπαιχτες απ την 1527 (αυτα τα 1-2 χιλιοστα). Και το επεκτεινα λιγο, διοτι απ οτι διαβαζω ειναι αρκετοι που εχουν παρομοια αποψη. Κ επισης, στην 2077 που ειχα, παρα τα πολυ συνιθισμενα μετρια δαχτυλα μου, ηταν σαν να μην ειχα 7χορδη κ το εννοω! ;)

Αποσυνδεδεμένος Solstafir

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 160
    • Προφίλ
Είναι λιγότερο από ένα χιλιοστό η διαφορά, η βασική διαφορά είναι στο πριφίλ. Οι παλιές 7620 είναι πιό C-Shaped σε σχέση με τίς 1527 πού είναι πιό flat D. Απο πλευράς κατασκευής θεωρούνται ακριβώς τό ίδιο πραγμα, και μάλιστα υπάρχουνε πολλοί πού προτιμούνε τήν 1527 από μία καινούργια Universe, όχι μόνο λόγω κόστους, αλλά λόγω λαιμού (και θεωρώ πως έχουνε δίκιο).

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3373 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/05, 01:05
από Γιάννης [nOiz]
2 Απαντήσεις
2838 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/08/08, 21:44
από Giorgos K.
13 Απαντήσεις
5265 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/09, 01:13
από Ibanezακιας
13 Απαντήσεις
4235 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/02/09, 01:26
από zeromancer
5 Απαντήσεις
4294 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 29/05/09, 14:28
από hot_sauce (φλουτσ)
41 Απαντήσεις
12569 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 21:10
από Nikoubis
3 Απαντήσεις
3401 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/10/09, 03:36
από Jezus
0 Απαντήσεις
1701 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/12/09, 20:47
από Skunk3
6 Απαντήσεις
13007 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/12, 23:14
από noe13
3 Απαντήσεις
2864 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/12, 12:28
από el_hombre_solo