Αποστολέας Θέμα: Caparison guitars δοκιμαστε και πειτε στους αλλους ΄)  (Αναγνώστηκε 5231 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος liadon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • aloxa
    • Προφίλ
Το ART MUSIC στην ακαδημιας εφερε τις CAPARISON QUITARS.Σε αυτο το ποστ οποιοσ 8ελει μπορει να μοιραστει με τους αλλους την γνωμη του για αυτες της κι8αρες.

   Περασα πριν απο λιγες μερες και ειπα να μπω να δοκιμασω απο περιεργια.Δοκιμασα 2 κι8αρες,την πρωτη που δοκιμασα δεν 8υμαμαι και πολλα για να ειμαι ειλικρηνης αλλα η δευτερη η οποια ειναι η http://www.kyowashokai.co.jp/caparison-eng/e-07product/e07applehorn.html.
 Μπορω να πω οτι την βρηκα πολλυ ενδιαφερον.Το μονο ποθ μπορω να πω οτι δεν μου αρεσε και παρα πολλη ειναι οτι οι χορδες σαν να ητανε πολλη κοντα η μια στην αλλη,οχι οτι ενοχλουσε και παρα πολλη ισως εινια και 8εμα συνυ8ειας και εγω επεκσα μολισ 3-5 λεπτα.
  Παντως σε γενικες γραμμεσ ητανε πολλυ οκ.8α εκτιμουσα τις αποψεις σας γιατι ενδιαφερομαι για την κι8αρα αυτη.

PS:Sorry για τα ορ8ογραφικα λα8η απλα γραφω συνη8ως σε greeklish και μπερδευομαι :)

 
Speed Kills

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
περασα κ εγω προχθες εξω απο το art music και ειδα μια caparison στην βιτρινα οποτε φανταστηκα οτι θα τις εφερε
η apple horn ειναι το signature model του mattias eklunh απο freak kitchen (προσωπικα μου αρεσει παρα πολυ σαν κιθαριστας) αλλα δυστυχως δεν εχω παιξει με αυτη την κιθαρα
ενημερωτικα κ μονο...ποσο παει το μαλλι για την applehorn?

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Και γω θα πάω να δοκιμάσω μια απο αυτές τις μέρες. Νομίζω ότι το πιο ενδιαφέρον μοντέλο θα ήταν η dellinger II του Michael Romeo... ;)
Ωστόσο γενικά οι Caparison είναι ακριβά όργανα και αν δεν κάνω λάθος οι τιμές εκκίνησης τους ξεπερνούν τα 1000 euro.  ::)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος PlusYeaR

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 270
  • Φύλο: Άντρας
  • "Dream Within A Dream"
    • Προφίλ
Νομίζω ότι το πιο ενδιαφέρον μοντέλο θα ήταν η dellinger II του Michael Romeo... ;)
να τος!!!!
δικος μας εισαι!!!
MJR και αγιος ο θεος!!!

η applehorn στην φιλανδια παντως εχει 1700Eu  ;)

Αποσυνδεδεμένος GreekDudeCovers

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1677
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • GreekDudeCovers on YouTube
Για την ιστορία με caparison παίζει/έπαιζε κι ο μικρός Amott, ο Chris. Μου φάνηκαν καλή περίπτωση όταν τις είχα ψάξει στο net, αν δοκιμάσει κάποιος ας ποστάρει κανένα review. Και φυσικά και τιμές...

Αποσυνδεδεμένος Eagle Of Kamelot

  • Sworn Killer of Trolls
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2505
  • Φύλο: Άντρας
  • Set the flag and carry on, carry on into unknown
    • Προφίλ
Ειναι τρελα κιθαρονια!!! Εδω παιζουν οι θεοι Evergrey, λετε να ειναι μουφα? Εχω δει οτι εχουν ενα κολπο ολα τα λεφτα...για να ειναι οι χορδες συνεχως παραλληλες στην ταστιερα (κι οχι οσο πας πιο χαμηλα να απομακρυνονται) εχουν "φαει" το σωμα κι ετσι η γεφυρα ειναι πιο μεσα βαλμενη...

Αποσυνδεδεμένος Metal Tiger

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 104
    • Προφίλ
Δοκιμασα την applehorn, δεν ειναι αχημη κιθαρα αλλα 1) ηταν ψευτοσεταρισμενη (πηγα μολις τις εφερε) και 2) δε με βολεψε καθολου αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο, εχει ενα μεγαλο αισθητικο '΄λαθος'":
Τα routings τον μαγνητων ειναι τεραστια και φαινοντε πολυ χαλια (το ειχαν γραψει και σε ενα κιθαριστικο περιοδικο πριν καποιους μηνες για την horus)...
Κατα τα αλλα καλη κιθαρα ειναι αλλα δε με πειθει για 2200+ Ε...
Μεχρι 1500 τα εδινα ισως αν με βολευε...

Αποσυνδεδεμένος twist 1N my Sobriety

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 306
  • Φύλο: Άντρας
  • χαλαρα θα εμενα στην tri-island area...
    • Προφίλ
    • έχουμε και Myspace...
Εχω δει οτι εχουν ενα κολπο ολα τα λεφτα...για να ειναι οι χορδες συνεχως παραλληλες στην ταστιερα (κι οχι οσο πας πιο χαμηλα να απομακρυνονται) εχουν "φαει" το σωμα κι ετσι η γεφυρα ειναι πιο μεσα βαλμενη...

μαλλον δεν καταλαβα την πατεντα!  ??? Ολες οι γεφυρες εχουν καποια βιδακια για να ρυθμιζουν το υψος τον χορδων, γιατι επρεπε να σκαψουν το σωμα? το αναφερουν καπου λεπτομερως?
Η μουσική μου στο http://www.myspace.com/ogatoulas

Αποσυνδεδεμένος Υπνοβάτης...

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1369
  • Φύλο: Άντρας
  • I love it when it rains potatoes
    • Προφίλ
    • Ypnovatis
Eννοεί κατά μήκος της ταστιέρας...Δηλασή βάζουν τις χορδές με κλίση προς το έδαφος όπως και το μπράτσο της κιθάρας. ;)

Αποσυνδεδεμένος liadon

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
  • aloxa
    • Προφίλ
Βασικα ειμαι αναεμσα στην appllehorn και στην musicman του petrucci(αυτη χωρις το πιεζο)στο  guitar store για την petrucci μου ειμανε 2000 Ευρο.το πιεζζο μοθ ειπε οτι κανει αλλα 700 ι 900 Ευρο πανω(η μνημη μου ειναι για τα μπαζα btw :) Θελω να παο να ρικσο και μια ματια στον ζοζεφ μπας και την εχει πιο λιγα.Αν κανεις εχει περασει καμμαι βολτα τελευταια απο ζοζεφ και 8ιματε ποσο εχει την petrucci με πιεζο και χορις αν 8ελει ας απαντησει σε αυτο το ποστ plz.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν με την apllehorn μπορεις να παιξης μουσικη αλλη περα απο metal.Το λεω γιατι τορα οκ με αυτα ασχολουμε αλλα ποιος ξερει μπορει σε λιγα χρονια να 8ελισω να ασχολη8ο με αλλα πραγματα οπος jaz η blues η κατι αλλο.Νομιζω οτι ι petrucci ειναι πιο all around κι8αρα γιατο ι8ελα να μα8ο την τιμη της με το πιεζο και τιμη χωρις
Speed Kills

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
3 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 05/11/05, 16:01
από Fusalida
23 Απαντήσεις
9377 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/03/08, 23:07
από iliolousth
1 Απαντήσεις
2478 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/12/06, 15:14
από Fuzz
10 Απαντήσεις
5836 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/11/07, 00:54
από Jezus
28 Απαντήσεις
8445 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/02/08, 13:55
από Kiratzoharris
33 Απαντήσεις
14192 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/09/09, 01:46
από JPMike
2 Απαντήσεις
1656 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/09, 01:04
από Amylo
2 Απαντήσεις
2344 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/01/10, 18:46
από Trypios
0 Απαντήσεις
1513 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/03/10, 16:03
από Iraklis Gk
0 Απαντήσεις
1161 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 06/01/20, 16:41
από diwattos