Αποστολέας Θέμα: Αγορά monitors / ηχείων  (Αναγνώστηκε 8626 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Αγορά monitors / ηχείων
« στις: 29/03/13, 22:02 »
Καλησπέρα φίλτατοι,


Κατευθείαν στο θέμα. Ενδιαφέρομαι για αγορά monitor / ηχείων (μαζί με ένα φίλο μου). Θα χρησιμοποιηθούν σε χώρο / υπόγειο που υπάρχουν και drums.
Ο λόγος που αναφέρομαι σε αγορά monitor / ηχείων είναι γιατί πολύ απλά δεν γνωρίζω τί χρειάζεται ακριβώς (monitor ή ηχεία hi-fi).
Ο σκοπός χρήσης τους είναι καταρχήν να καλύπτουν σε ένταση τον drummer ώστε να μπορεί να 'προβάρει' με τα εκάστοτε κομμάτια (jammariσμα με mp3).
Παραπέρα, σε περίπτωση που κάποιος κιθαρίστας δεν έχει ενισχυτή, να επιτρέπεται η χρήση πεταλιέρας καρφί και να βγαίνει ο ήχος από τα ηχεία χωρίς να υπάρχει ο κίνδυνος να καούν.
Οπότε προκύπτουν δύο ερωτήματα.
1. Αν αποκείσουμε το ενδεχομένο χρήσης πεταλιέρας, τί ηχεία / monitors χρειάζονται για να καλύπτουν σε ένταση τον drummer? Αναφέρομαι σε ένταση (Watt) και σε Active / Passive αν υποθέσουμε πως προβαίνουμε σε αγορά monitors.
2. Αν συμπεριλάβουμε την χρήση πεταλιέρας?? Πάμε σε αγορά ηχείων + κονσόλας?
Διαχωρίζω τις δύο περιπτώσεις για να δούμε και τον οικονομικό παράγοντα.
Τέλος, μία κατευθυντήρια γραμμή αναζητώ για το προς τα πού να κινηθώ (monitor, κονσόλα, ηχεία, πόσα Watt χρειάζονται, κλπ) Μπορείτε να αποφύγετε τεχνικές λεπτομέρειες, αν δεν υπάρχει όρεξη / χρόνος. Απλά στο ινετ γενικότερα επικρατεί πανικός και προφανώς από κάπου πρέπει να ξεκινήσουμε την έρευνα. Οπότε δεν είναι απαραίτητη η παράθεση μάρκας, τιμών κλπ στο ερώτημα.
Τέλος, αναφέρομαι σε κλασσικά drums και όχι ηλεκτρονικά.


Ευχαριστώ εκ των προτέρων.  :)



Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #1 στις: 29/03/13, 22:41 »
Φανταζομαι πως οταν αναφερεσαι σε monitor, δεν εννοεις τα studio monitor, αλλα τα stage monitor που χρησιμοποιουν οι καλλιτεχνες για να ακουνε τον εαυτο τους!

Αν καταλαβα καλα, θελετε ηχεια που να καλυπτουν την ενταση ενος drummer ( ετοιμασου για αρκετα watt ), αλλα δεν θα συνδεονται πανω σε καποια κονσολα; Πιστευω πως πρεπει να σκεφτειτε τη λυση "κονσολα+αυτοενισχυομενα ηχεια 400+Watt RMS τουλαχιστον".


Βεβαια, το πιο σημαντικο ειναι να μας πεις και ποσα θα δωσετε, οποιαδηποτε λυση προτιμησετε τελικα!  ;)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #2 στις: 29/03/13, 23:33 »
Freemind καλησπέρα κι από εδώ :)

Το θέμα είναι πως δεν ξέρουμε τί ακριβώς χρειαζόμαστε. Γι'αυτό και το thread, αλλιώς θα έψαχνα στο ινετ γενικότερα να βρω μία άκρη μην κουράζω κι εσάς εδώ.

Η αρχική σκέψη είναι δύο καλά "ηχεία" που να καλύπτουν τον Drummer για να μπορεί να jammarei / practice.
Η δεύτερη σκέψη είναι (μιας και θα δωθούν τα χρήματα) να γίνει πιο ολοκληρωμένα το όλο εγχείρημα. Οπότε να μπορούμε να συνδέσουμε μία πεταλιέρα καρφί και να βγει ο ήχος από τα "ηχεία", να μπορεί να συνδεθεί ένα μικρόφωνο, κλπ.
Χρήματα δεν γνωρίζω ακόμα πού θα φτάσουμε. Σίγουρα όχι κάτι επαγγελματικό. Θέλουμε να κάνουμε τη δουλειά μας. Κάτι σαν προσωπικό studio. Οπότε πρέπει να δούμε προς το πού να κινηθούμε.
Αν λοιπόν θέλουν να συνδέσουμε πεταλιέρα, μικρόφωνο κλπ θέλουμε κονσόλα + ηχεία 400 Watt, ενώ αν εγκαταλείψουμε την σύνδεση extra εξαρτημάτων, θέλουμε απλά 400Watt αυτοενισχυόμενα ηχεία?
Παίρνουμε ως δεδομένο δηλαδή ένταση της τάξης των 400Watt RMS κι από κει κ πέρα βλέπουμε για κονσόλα?
Τέλος, αναφερόμαστε σε monitors γενικά ή PA monitors που βλέπω στον thomann?

 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #3 στις: 29/03/13, 23:51 »
Νομίζω ότι η κατηγορία που σε ενδιαφέρει είναι μάλλον εδώ
http://www.thomann.de/gr/cat.html?gf=active_pa_sets&oa=pra


Για μια κονσολίτσα να βάλετε κανά μικρόφωνο η πεταλιέρα θα την κάνεις φτηνά τη δουλειά σου μετά.


Αν και για τζαμάρισμα με mp3 πιθανόν να τη βγάζεις και φθηνότερα (και για κιθάρες-πεταλιέρα πάρτε και ένα solid state ενισχυτή κιθάρας που έχει φθηνά και καλά πράγματα)

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #4 στις: 29/03/13, 23:53 »
Θα κινηθειτε αναγκαστικα προς PA ηχεια, κυριως λογω εντασης. Το προβλημα σας δεν ειναι η ποιοτητα ( οκ, εννοω σε λογικα πλαισια ), αλλα η ενταση που θα αποδιδουν τα ηχεια χωρις να παραμορφωνουν ή να καλυπτονται απο τον drummer.

Θα προτεινα να παρετε αυτοενισχυομενα ηχεια και μια μικρη κονσολιτσα. Ιδιαιτερα η τελευταια ( πλεον ) δεν ειναι και τοσο ακριβη, οποτε θα ριξετε μεγαλυτερη βαρυτητα στα ηχεια. Στην ουσια στηνεται ενα ειδος "προβαδικου", οποτε θελετε να εχετε ηχεια που να αντεχουν το "ξυλο" της εντασης, ενω συγχρονως θα θελετε να συνδεετε 2-3 πραγματα πανω στη κονσολιτσα ( καμια φωνη, την κιθαρα, κανα πληκτρο, κλπ ) για να κανετε τη δουλεια σας.

Ολα αυτα ομως απαιτουν σιγουρα καποιο budget, γι 'αυτο ρωτησα ποσα θα δωσετε.
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #5 στις: 30/03/13, 01:04 »
Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Νομίζω με κατατοπίσατε σε αρκετά ικανοποιητικό βαθμό. Ουσιαστικά ναι, θέλουμε ένα είδους προβάδικου. Η ποιότητα όντως δεν μας απασχολεί πολύ. Ο χώρος είναι ένα υπόγειο, δεν είναι μονωμένο καλά κλπ (άλλη συζήτηση αυτή βέβαια) ούτε και θέλουμε να έχουμε μαζί μας το PA σε live, οπότε απλά θέλουμε να αντέχουν το 'ξύλο'! :)  Όλα ξεκινούν από το γεγονός ότι ο drummer θέλει ένα καλό ηχοσύστημα ώστε να παίζει μαζί με τα κομμάτια όταν κάνει practice, ενώ παραπέρα να μην χρειάζεται ντε κ καλά ένας κιθαρίστας ας πούμε να έχει ενισχυτή μαζί του, ή γενικότερα να μπορεί να συνδεθεί ένα πιάνο, ένα μικρόφωνο χωρίς να υπάρχει κίνδυνος να καούν τα ηχεία.
Σε αυτά τα PA sets που προτείνει και ο Zeoy, υπάρχει κάτι που πρέπει να κοιτάξουμε ή όλα καλύπτουν τις εντάσεις που θέλουμε?
Γενικότερα ψάχνω λοιπόν για PA ηχεία κοντά στα 400 Watt RMS?

Τέλος, σχετικά με την προηγούμενή μου ερώτηση, αν ξεχάσουμε την κονσόλα και μείνουμε στο γεγονός δύο ηχείων που να καλύπτουν απλά τον drummer για practice, ποια είναι η "φθηνότερη" λύση? (Zeoy αυτό πάει σε σένα μάλλον :) )

Ευχαριστώ και πάλι!
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #6 στις: 30/03/13, 02:17 »
Δεν με έχει απασχολήσει ποτέ το θέμα οπότε δεν μπορώ να σε συμβουλέψω υπεύθυνα παρά μόνο εικασίες να κάνω. Ο freemind είναι σίγουρα πιο κατάλληλος.

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #7 στις: 30/03/13, 03:16 »
Δυστυχως, χωρις καποιο συγκεκριμενο budget, ολοι κανουμε εικασιες... :/ Πρεπει να κατσετε κατω και να δειτε τι ποσο μπορειτε να διαθεσετε. Γιατι ειναι ευκολο να λεμε χαρακτηριστικα και μοντελα, ομως οταν παμε στον προυπολογισμο θα αρχισουμε το κοψιμο ( αλλιως παρε τον Στουρναρα :p ).

Γενικα, καλο ειναι οι αγορες να γινονται παντα με προοπτικη επεκτασης ή τουλαχιστον αξιοποιησης ενος μερους του ποσου που θα διαθεσετε. Εαν τωρα παρετε απλως 2 αυτοενισχυομενα ηχεια, δεν θα εχετε προνομιο να συνδεσετε κατι πιο περιπλοκο απο ενα...mp3 player ή ενα μικροφωνο. Συνηθως τα αυτοενισχυομενα δεχονται line και mic level σημα, αρα η συνδεση ηλεκτρικης αποκλειεται ( εκτος εαν εχεις πεταλιερα με line out ).

Μια κονσολιτσα μπορει να κανει και 50€, ποσο που το θεωρω γελοιο γι' αυτο που θα προσφερει στο τελος. Θα σας δωσει το προνομιο στο μελλον να βαλετε και κανα μικροφωνο, κανα πληκτρο...Γενικα θα ειναι ενα κομματι του εξοπλισμου που θα λειτουργει ως ραχοκοκαλια!!


Απο την αλλη, υπαρχουν καποιες τετοιες λυσεις, τις οποιες δεν εχω χρησιμοποιησει και δεν ξερω ουτε τι αξιοπιστια εχουν, ουτε ομως και τι κατασκευαστικη ισχυ...διαθετουν.

Αυτα τα 1000W ειναι λιγο συζητησιμα γιατι βλεπω απο το επισημο φυλλαδιο πως κανει προσθαφαιρεσεις μεταξυ του woofer ( 700W ) και του tweeter ( 300W ). Επισης δεν αναφερει εαν αυτα ειναι τα Watt RMS, τα Watt Peak, τα Watt Program...( οχι πως μου κανει εντυπωση για την εταιρια ). Αλλα, για 244€ που κανει...ουτε καν το συζητατε!! :o


Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #8 στις: 30/03/13, 03:43 »
Ναι, freemind έχεις δίκιο γενικότερα, περί budget... Γι'αυτό άλλωστε και απέφυγα εξαρχής την αναφορά σε συγκεκριμένες εταιρείες και μοντέλα. Είναι το επόμενο βήμα αυτό. Συμφωνώ επίσης μαζί σου με την δυνατότητα επέκτασης του εξοπλισμού αργότερα.

Οπότε θέλοντας και μη, από αυτά που καταλαβαίνω είναι πως πρέπει να κοιτάξουμε για δύο καλά PA ηχεία Active, περίπου 400Watt RMS το καθένα (χωρίς built in mixing console τύπου behringer) μαζί με την αγορά μιας κονσόλας (όχι ιδιαίτερα ακριβής) ώστε να έχουμε δυνατότητα σύνδεσης πεταλιέρας, μικροφώνου, άλλου μουσικού οργάνου κλπ.
Όπως το έχω στο μυαλό μου πάντως, το budget θα είναι περίπου 500 - 700Ε. Παραπάνω δεν πιστεύω πως αξίζει για την περίπτωσή μας. Άλλωστε ακόμα και να κοιτάξουμε κάτι ποιοτικότερο, σίγουρα θα έχουμε απώλειες λόγω μη σωστής απόδοσης του χώρου, όπως είπαμε και παραπάνω.

Ευχαριστώ και πάλι και τους δυο σας! Κατατοπιστικότατες απαντήσεις. Τουλάχιστον πλέον έχω μία κατευθυντήρια γραμμή.
Για οτιδήποτε (περικοπές, αναθεωρήσεις οικονομικής πολιτικής, κλπ :P ), θα επανέλθω... :)
Να είστε καλά !

Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Απόλλων

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 5861
  • Φύλο: Άντρας
  • Μονίμως προβληματικός...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #9 στις: 30/03/13, 10:36 »
Ενδιαφέρον θέμα. Κατά σύμπτωση πριν λίγο καιρό ένας φίλος ο οποίος έχει αρχίσει πρόσφατα να ασχολείται με την κιθάρα μού έθεσε ένα παρόμοιο ερώτημα, θεωρώντας και καλά ότι εγώ είμαι πιο έμπειρος σε αυτά τα ζητήματα. Βέβαια οι δικές του ανάγκες είναι διαφορετικές, καθώς θέλει ένα σύστημα για προσωπική χρήση με backing tracks ή drums machine, ίσως το πολύ ένα jam με μια δεύτερη κιθάρα σε ένα πιο μικρό χώρο και φυσικά χωρίς drummer. Για μια τέτοια περίπτωση θα ήταν καλύτερα να κινηθεί σε monitor όπως τού πρότεινα ή τού έδωσα λάθος συμβουλή...; :-\
Διψάς και δεν το ξέρεις...

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #10 στις: 30/03/13, 12:05 »
Μια μικρή επισήμανση σε αυτό που ανέφερε ο Mistral: 2 αυτοενισχυόμενα με 400Watt RMS το καθένα αρκούν για να κάνουν τον κλειστό σου χώρο ανοιχτό ;D  Με άλλα λόγια τα θεωρώ υπερβολικά. Μιλάς για σχεδόν 1 KW RMS σε ένα υπόγειο. 1 sub στα 100-150 RMS και 2 δορυφόροι των 50-70 ο καθένας νομίζω θα σε καλύψουν για να βάλεις και πλήρη μπάντα απάνω.


Γιώργο, εγώ στο σπίτι τζαμάρω με το γιο μου που παίζει ηλεκτρονικά drums ή/και με backing tracks. Καλύπτομαστε μια χαρά με έναν Hi-Fi NAD στα 2x30 WRMS και 2 B&W με 8 ιντσο woofer (και φυσικά τους ενισχυτές μου για την κιθάρα). Οι εντάσεις φτάνουν άνετα σε επίπεδα φασαριόζικου πάρτυ.


Σε όλες τις περιπτώσεις ισχύει το RMS αλλιώς τα πράγματα πάνε περίπατο (βλέπε κασετοφωνάκια φορητά δεκαετίας 80 που έγραφαν ότι βγάζουν 400 Watt με υποσημείωση ότι είναι total, peak, music power και ό,τι άλλο παραπλανητικό μπορείς να φανταστείς).


+1x10^6 στα περί μικρής κονσόλας. Να μπορεί να πάρει 2 μικρόφωνα-XLR απάνω (με phantom power αν χρειαστεί) και 3-4 άλλες πηγές επιπέδου line.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Συντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #11 στις: 30/03/13, 12:35 »
με τον μικτάκο αυτό
http://www.thomann.de/gr/behringer_xenyx_1202_fx.htm


και ενα ζεύγος αυτών
http://www.thomann.de/gr/mackie_thump_th12a.htm


ειστε υπερκομπλε . Υπολογίστε αλλα 70-100 ευρώ για βάσεις και καλώδια ρευματος/ήχου και εχετε κατι αξιοπρεπες ακομα και για λαιβ
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #12 στις: 30/03/13, 12:54 »
Μια μικρή επισήμανση σε αυτό που ανέφερε ο Mistral: 2 αυτοενισχυόμενα με 400Watt RMS το καθένα αρκούν για να κάνουν τον κλειστό σου χώρο ανοιχτό ;D  Με άλλα λόγια τα θεωρώ υπερβολικά. Μιλάς για σχεδόν 1 KW RMS σε ένα υπόγειο. 1 sub στα 100-150 RMS και 2 δορυφόροι των 50-70 ο καθένας νομίζω θα σε καλύψουν για να βάλεις και πλήρη μπάντα απάνω.

xaaxxaaxaxxaaxxa πραγματικά γέλασα πολύ.

Οκ, σας πρόλαβα πως δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με το θέμα. Οπότε καταλήγουμε σε 2χ200 RMS + μία κονσόλα όπως αυτό που προτείνει ο Korgy? (Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση).
Αυτό που προτείνεις Zeoy με το sub στα 150 Watt RMS και δύο δορυφόρους στα 50-70, είναι "καλύτερο" από απλά δύο αυτοενισχυόμενους δορυφόρους στα 200W?
Είμαι λίγο σπαστικός μάλλον περισσότερο για να μην γίνει λάθος με τις εντάσεις και μετά δεν μας καλύπτουν, αφού πάνω κάτω εσείς γνωρίζετε για τί εντάσεις μιλάμε.

Στο θέμα του Απόλλων, με τη σειρά μου κι εγώ, επειδή δεν μένω σε πολυκατοικία κι έχω την πολυτέλεια  έντασης, χρησιμοποιώ επίσης ένα hi-fi σύστημα. Ο ενισχυτής βγάζει 60Watt ανά κανάλι, τα ηχεία που έχω είναι 30Watt το καθένα βέβαια, οπότε μπουκώνουν σχετικά. Για τον λόγο αυτό σκεφτόμουν την αγορά Monitors, αλλά δεν ξέρω αν θα με καλύπτουν όπως το σύστημα που έχω, οπότε και ψαχνόμουν για δύο καινούρια ηχεία. Γενικότερα, η έρευνα στο ινετ δεν με βοήθησε να καταλάβω αν δύο καλά Monitors θα με βοηθήσουν προς κάτι καλύτερο, από άποψης ποιότητας και έντασης. Το έχω παραμελήσει λίγο βέβαια το θέμα, καθώς προέχουν άλλα στην παρούσα φάση. Από άποψη έντασης πάντως, ο ενισχυτής (τρανζίστορ 30 Watt) βρίσκεται στο 7 (με 10 το maximum). Παίζω με σχετική ένταση δηλαδή. :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος zeoy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1344
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #13 στις: 30/03/13, 14:38 »
Μια χαρά λύση σου προτείνει ο Korgy. Η Mackie έχει και πολύ καλό όνομα σε τέτοιες εφαρμογές. Απ'οτι βλέπω κατεβαίνουν στα 57Hz οπότε η λύση με το sub που σου πρότεινα θα είχε ίσως ένα μικρό πλεονέκτημα μόνο αν σας ενδιαφέρουν οι πολύ χαμηλές συχνότητες στα μπάσα (5χοδα μπάσα, drum&bass μουσική και τέτοια).


Μια γενική σημείωση: τα Watt ενός ενισχυτή είναι η μισή αλήθεια. Η άλλη μισή είναι η ευαισθησία των μεγαφώνων η οποία καθορίζει πώς θα μεταφραστούν τα watt σε dB έντασης (για να μη μιλήσουμε για το με τι προδιαγραφές είναι μετρημένα τα watt).


7/10 με 2x60Watt  :o Δεν έχουν μαζέψει υπογραφές να σας διώξουν ακόμα; ;D




Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #14 στις: 30/03/13, 15:23 »
αχαχαχα Zeoy δικό μου λάθος. Το 7/10 αναφέρεται στην ένταση του ενισχυτή της κιθάρας και όχι του hi-fi! Σχετικά με το ηχοσύστημα, επειδή όπως είπα μπουκώνει λόγω του ότι είναι 30Watt τα ηχεία, προσπαθώ να κρατώ χαμηλές εντάσεις. Σκέψου λοιπόν έναν τρανζιστοράτο ενισχυτή 30Watt κιθάρας, σε επίπεδο έντασης 6-7/10 και ένα ηχοσύστημα που παίζει στα ίδια επίπεδα! :) :)
Οπότε μην τρομάζεις..χαχααχ :)

Όσον αφορά στην γενική σου σημείωση, μάλλον γι'αυτό συμβιβάστηκα με αυτό που έχω γιατί μπλέκουμε πολύ. Έχω συμβιβαστεί λοιπόν με ένα AKAI του 78', made in Japan, imported από Σαουδική Αραβία. Φυσάει λέμε!! True vintage !

Ευχαριστώ και πάλι all of you ;)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #15 στις: 06/01/14, 18:34 »
Παιδιά καλησπέρα, χρόνια πολλά και καλή χρόνια...

Επαναφέρω το θέμα για τον απλό εξής λόγο. Στο macbook pro που έχω χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα τα ενσωματωμένα 2.1 ηχεία (για ψυχαγωγία youtube και δουλειά μετά μουσικής). Δυστηχώς όμως μετά από 5 έτη συνεχούς λειτουργίας χάλασε το υποτυπώδες woofer, με αποτέλεσμα να έχω ρυθμίσει σε Full treble το EQ σε itunes κλπ. Σε youtube δυστηχώς έχω χαμηλή ένταση.

Αυτό το γεγονός, σε συνδυασμό με το αρκετό παλιό hi-fi που χρησιμοποιώ (ενισχυτής - 2 ηχεία) με οδηγούν στην σκέψη να αγοράσω ένα καινούριο σύστημα ήχου. Θέλω ν'αποφύγω την αγορά φθηνού 2.1 dekstop speakers κλπ.

Απορίες...
1. Έχω διαβάσει αντίστοιχα θέματα συμφορουμιτών αλλά και πάλι μπερδεμένος είμαι. Monitors ή καινούριο σύστημα τύπου hi-fi? π.χ
http://www.thomann.de/gr/jbl_control_1pro_paar.htm μ'έναν απλό ενισχυτή (για παράδειγμα)
http://www.thomann.de/gr/the_tamp_e400.htm

2. Παίζω κιθάρα με ενισχυτή τρανζίστορ 30Watt, σε ένταση 6 (κλίμακα 1 έως 10), με αρκετή ένταση δηλαδή και δεν υπάρχει λόγος να χαμηλώσω ένταση γιατί το ευχαριστιέμαι μιας και παίζω σε 'live' συνθήκες. Δηλαδή, παίζει το backing track στο hi-fi κι εγώ από πάνω με την κιθάρα.
 
Αν επιλέξω monitors λοιπόν, ποια θα αποδώσουν αντίστοιχη ένταση (από θέμα χαρακτηριστικών)?

3. Ποια είναι η βέλτιστη αγορά πιστεύετε γενικότερα?
Συνοπτικά θέλω σχετική ένταση και να τα χρησιμοποιώ για όλους τους σκοπούς (χρήση με backing tracks με την κιθάρα αλλά και σε χαμηλές εντάσεις για youtube, ταινίες κλπ). 

Από θέμα τιμής, ας πούμε 200-300Ε. Παραπάνω δεν υπάρχει λόγος πιστεύω για την χρήση στο δωμάτιο.
Σημείωση: ΔΕΝ ασχολούμαι με μίξη (άντε να ηχογραφήσω κιθάρα και να την στείλω σε φίλο που ασχολείται με αυτά).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


 
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #16 στις: 06/01/14, 22:14 »
Νομιζω πως απο μονος σου εχεις ηδη βρει το τι θα παρεις ( οσον αφορα το ειδος των ηχειων ) ;). Ολα τα χαρακτηριστικα σου ως καταναλωτη παραπεμπουν σε ηχεια hifi, οποτε δεν θα ηταν κακη επενδυση να αγορασεις κατι που θα ειναι χρησιμο για ο,τι θες ;).
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #17 στις: 06/01/14, 23:37 »
Freemind κοίτα τί γίνεται. Ναι γενικά έχεις δίκιο πως πάνω - κάτω ξέρω τί ζητάω. ΑΛΛΑ

Σ'ένα κολλητό που έχει αυτά (http://www.thomann.de/gr/behringer_b1030a.htm) και τ'άκουσα μου άρεσε η απόδοση στην χρήση τους ως 'hi-fi'. Παραπέρα, αρκετοί διαβάζω χρησιμοποιούν και monitors ως desktop speakers + ότι γλυτώνω το ψάξιμο από ενισχυτές κλπ.

Οπότε...
1. Λόγω υπερπληροφόρησης, δεν ξέρω από hi-fi τί ακριβώς να κοιτάξω (Watt, specs). Για παράδειγμα, αυτό το σετάκι που παρέθεσα είναι καλό?

2. Σχετικά με monitors, δεν γνωρίζω αν τα Watt αντιστοιχούν στα watt όπως τα γνωρίζω στα hi-fi. π.χ αυτά που ανέφερα παραπάνω ή αυτά
http://www.thomann.de/gr/maudio_bx5_d2.htm θα κάνουν δουλειά ώστε να έχω σχετικά καλό ήχο στην ένταση που θέλω ή τα monitor να μην τα υπολογίζω καν??

Και φυσικά όπως προείπα, δεν ασχολούμαι με μίξη κλπ, αλλά δεν θα ταν άσχημο να είχα την επιλογή είτε να πειραματιστώ στο μέλλον είτε να συνδέσω ένα pre-amp πεταλάκι - guitar rig. Με άλλα λόγια, όλα σ'ένα, ικανοποιητικά και φθηνά χωρίς πολλές απαιτήσεις αλλά σαφέστατα να με καλύπτουν στο βασικότερο κομμάτι 'χρήση hi-fi'. :)
« Τελευταία τροποποίηση: 06/01/14, 23:41 από Mistral »
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

Αποσυνδεδεμένος freemind

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6514
  • Φύλο: Άντρας
  • Dreamcatcher
    • Προφίλ
    • DreamCatcher
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #18 στις: 07/01/14, 00:25 »
Δεν εχω δοκιμασει κανενα απο τα δυο ζευγαρια, οποτε θα ηταν τελειως λαθος να σου πω την αποψη μου πανω σε αυτα. Επισης ειμαι τελειως ασχετος απο hifi συστηματα, οποτε και παλι δεν γνωριζω τι μπορεις να παρεις ως καθαρο-αιμο hifi ηχειο για τα λεφτα που εχεις ορισει.

Το μονο που εχω να πω ειναι πως και τα 2 ζευγαρια που παρεθεσες ειναι desktop ηχεια ( μια κατηγορια που δημιουργηθηκε για χαρη της...χαρης :D ) και πιστευω πως σαν αποδοση θα ειναι αρκετα καλα για να δουλεψεις, να ακουσεις μουσικη, να δεις ταινιες και να χαρεις λιγα watt στο δωματιο σου :)
Μη κοιτάς το δάχτυλο. Στην άκρη του υπάρχει ένα Φεγγάρι
DreamCatcher

Αποσυνδεδεμένος Mistral

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 861
  • 7 se pairnei aristera, mhn to zorizeis...
    • Προφίλ
Απ: Αγορά monitors / ηχείων
« Απάντηση #19 στις: 07/01/14, 02:07 »
Το μονο που εχω να πω ειναι πως και τα 2 ζευγαρια που παρεθεσες ειναι desktop ηχεια ( μια κατηγορια που δημιουργηθηκε για χαρη της...χαρης ) και πιστευω πως σαν αποδοση θα ειναι αρκετα καλα για να δουλεψεις, να ακουσεις μουσικη, να δεις ταινιες και να χαρεις λιγα watt στο δωματιο σου

Ok freemind με κάλυψες απόλυτα ;) Παραπέρα, κοιτώντας τα χαρακτηριστικά του hi-fi που έχω τώρα και διαβάζοντας λίγα πράγματα περί πιο ...'σοβαρών' monitors στο δίκτυο, μάλλον τα υποθέτω, τόσο από ποιοτικά χαρακτηριστικά όσο κι από τιμές(!!), οπότε ... μάλλον θ'ακολουθήσει κι ανάλογη αγοραστική τακτική!

Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις :)
Απ'τους τυφώνες κι αν γλυτώσεις, στην στενομυαλιά των στεριανών, θε να πελαγώσεις

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
57 Απαντήσεις
39066 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 28/09/11, 16:53
από Sakis28
0 Απαντήσεις
2139 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 02/08/08, 17:01
από Lefteris_Delirium
13 Απαντήσεις
5532 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/12/08, 12:54
από Korgy
2 Απαντήσεις
2291 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 04/06/10, 16:43
από AtticanSky
18 Απαντήσεις
4907 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/09/10, 23:55
από jim.ni
23 Απαντήσεις
9990 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/04/12, 22:22
από rage
3 Απαντήσεις
6378 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/11/13, 00:57
από freemind
2 Απαντήσεις
3782 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/04/14, 18:08
από Βραζίλης
2 Απαντήσεις
4347 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/06/14, 14:18
από Guitar Fan
13 Απαντήσεις
5720 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/02/15, 17:28
από saved