Αποστολέας Θέμα: Βοήθεια για επιλογή ηλ. κιθάρας μέχρι 1500 euro  (Αναγνώστηκε 22057 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος the bard

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 218
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Heatseeker για να το λες κατι θα ξερεις :)Εγω απλα ειδα τις προδιαγραφες και ισως παρασυρθηκα και απο ενα heavy sample που ακουσα.Παντως για τη Schecter(που εχω και προσωπικη αποψη) πιστευω πως ειναι απο τις καλυτερες επιλογες αν αποφασισει ο papazach να ισομοιρασει τα χρηματα του σε κιθαρα και ενισχυτη

Αποσυνδεδεμένος Crossroad

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 573
  • Φύλο: Άντρας
  • I went down to the crossroads,fell down on my knee
    • Προφίλ
    • ΤΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΜΟΥ
Εγω προτεινω μια Schecter  απο τη σειρα C + τον λαμπατο 40w Marshall που βλεπεις στη φωτο.Αυτα και τα 2 μαζι κανουν 1800€ απο το Γερμανο.

http://www.thomann.de/gr/marshall_dsl401.htm
http://www.thomann.de/gr/schecter_daimond_c_1_hellraiser_fr_bch.htm


Ninjammer | Guide | Blog

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
(από τον κλέφτη τον τρίμη) ..
Γιατί έτσι? :P ??? Ξέρω πάλι στο ασήμαντο κόλλησα αλλά νομίζω έχει από τις καλύτερες τιμές σε όλα τα ελληνικά μαγαζιά.. Πολλές ibanez (αν όχι όλες) μπορείς να τις βρείς φθηνότερα από thomann..
Στο θέμα σου τώρα, αν και δεν είμαι ο πλέον κατάλληλος να σου απαντήσω καθότι δεν έχω ακουμπήσει κιθάρα πιο ακριβή από 800€ εγώ θα έπερνα μια soloist usa που πουλιέται στο φόρουμ γιατί είναι όνειρο ζωής για μενα.. :P

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καπου πηρε το ματι μου μια SL Jackson ΗSS στις αγγελιες.

Αν δεν καταληξεις τελικα στην Πετρουτσι, νομιζω πρεπει να ειναι η αμεσως επομενη επιλογη που θα εξετασεις.
(αχ και να ταν και με διπλο στο λαιμο, ο μονος μας τα χαλαει μαλλον λιγο, αλλα εσυ θα αποφασισεις).

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Λοιπόον.Δοκίμασα schechter diamond και μου άρεσε πάρα πολύ!Γέματο distortion και ωραίο καθαρό ;).Πολύ θετική εντύπωση μου έκανε και κατά συνέπεια στην περιπτωση θα διέθετα 1500-1800 euro για σετ κιθάρα + amp θα την σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!Ωστόσο δεν μπόρεσα να δοκιμάσω music man!Έκλεινε οταν πήγα στο μαγαζια εκείνη την ώρα και με το ζόρι δοκίμασα και την schechter! :-\

Btw τον τρίμη τον αποκάλεσα κλέφτη διότι μου τιμολόγησε την Js1000 στα 1980 euro, και μου είπε ότι μετρητοίς αντε να πάει 1750.Ο Θωμάς την έχει 1590. :-X
Και γενικά μου φάνηκε ψιλο-μπακάλης και ο τύπος του έμπορα που θα κάνει τα πάντα για να σου πουλήσει >:(.

Αύριο θα ξαναπάω πάλι μάλλον απο zozef για να δοκιμάσω music-man.Πιστεύετε ότι είναι υπερτιμημένες?Επειδή κάποια άτομα που μίλησα μου το είπαν αυτό.Διαθέτει κανείς καμία για να μου πει εντυπώσεις σε σχέση με άλλες κιθάρες που πιθανόν να διαθέτει/έχει δοκιμάσει?
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Λοιπόον.Δοκίμασα schechter diamond και μου άρεσε πάρα πολύ!Γέματο distortion και ωραίο καθαρό ;).Πολύ θετική εντύπωση μου έκανε και κατά συνέπεια στην περιπτωση θα διέθετα 1500-1800 euro για σετ κιθάρα + amp θα την σκεφτόμουν πολύ σοβαρά!Ωστόσο δεν μπόρεσα να δοκιμάσω music man!Έκλεινε οταν πήγα στο μαγαζια εκείνη την ώρα και με το ζόρι δοκίμασα και την schechter! :-\

Btw τον τρίμη τον αποκάλεσα κλέφτη διότι μου τιμολόγησε την Js1000 στα 1980 euro, και μου είπε ότι μετρητοίς αντε να πάει 1750.Ο Θωμάς την έχει 1590. :-X
Και γενικά μου φάνηκε ψιλο-μπακάλης και ο τύπος του έμπορα που θα κάνει τα πάντα για να σου πουλήσει >:(.

Αύριο θα ξαναπάω πάλι μάλλον απο zozef για να δοκιμάσω music-man.Πιστεύετε ότι είναι υπερτιμημένες?Επειδή κάποια άτομα που μίλησα μου το είπαν αυτό.Διαθέτει κανείς καμία για να μου πει εντυπώσεις σε σχέση με άλλες κιθάρες που πιθανόν να διαθέτει/έχει δοκιμάσει?

Να ρωτήσω κάτι? Τι εννοείς σου άρεσαν τα καθαρά και το distortion? Απο ταστιέρα, γεωμετρία, radius, βάρος, ταχύτητα, απόσταση χορδών, action, tremolo, spacing μαγνητών, sustain κλπ πως σου φάνηκε? Γιατί τα καθαρά και το distortion εξαρτώνται άμεσα από τον ενισχυτή και με τον Marshall MG σου δεν ξέρω αν θα σε ενθουσιάσουν τόσο.

Αν οι music man είναι υπερτιμημένες. Είναι ακριβές κιθάρες ωστόσο υπάρχουν αρκετές strat πχ στα λεφτά της music man silhouette από τη φέντερ που είναι πολύ ακριβότερες χωρίς να προσφέρουν την ίδια ποιότητα κατασκευής. Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα μια μεταχειρισμένη silhouette από κάποιον που ξέρω ότι την προσέχει και να τον αφήσω να πληρώσω την υποτίμηση που παθαίνουν όλα τα όργανα μόλις βγούν από το μαγαζί...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος Zeppelin

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 749
  • Φύλο: Άντρας
  • Κοχλιωτός κριθαρένιος λαμπτήρας...
    • Προφίλ
Αν ενδιαφερθείς για τις Music Man, το γερμανικό e-bay είναι γεμάτο.
Για μένα, το μοντέλο του Morse κ η Silhouette είναι τρομερά ευέλικτες κιθάρες.
Αξίζουν τα χρήματα τους 100%.

Επίσης, αυτό που λέει ο Gabriel είναι το σημαντικό. Αυτά τα στοιχεία πρέπει να ελέγχεις.
The world is full of kings and queens,
who will blind your eyes and steal your dreams,
IT'S HEAVEN AND HELL!

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Έχεις δικιο ήταν λίγο ελλειπής η περιγραφή μου αλλα δεν είμαι και σε θέση να παρατηρήσω πολλά πράγματα οσον αφορά τα specs :-\.Η ταστιέρα ηταν βολική αλλά το χέρι μου δεν γλιστρούσε με ιδιαίτερη ανεση σε αυτη για να πω την αλήθεια.Επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα ελαφριά.Το τρέμολο μου φάνηκε πολύ καλό (είχε και αυθεντικό floyd!) από sustain νομίζω ήταν απλά καλή.Το action και το radius τι είναι? :-[ ::)
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Έχεις δικιο ήταν λίγο ελλειπής η περιγραφή μου αλλα δεν είμαι και σε θέση να παρατηρήσω πολλά πράγματα οσον αφορά τα specs :-\.Η ταστιέρα ηταν βολική αλλά το χέρι μου δεν γλιστρούσε με ιδιαίτερη ανεση σε αυτη για να πω την αλήθεια.Επίσης δεν ήταν ιδιαίτερα ελαφριά.Το τρέμολο μου φάνηκε πολύ καλό (είχε και αυθεντικό floyd!) από sustain νομίζω ήταν απλά καλή.Το action και το radius τι είναι? :-[ ::)

Action είναι πόσο απέχουν οι χορδές από την ταστιέρα. Radius είναι η καμπυλότητα της ταστιέρας πόσο επίπεδη ή κυλινδρική είναι δηλαδή.

Μήπως δεν χρειάζεσαι μια τόσο ακριβή κιθάρα? Όχι επειδή θα χαραμιστεί ή τίποτα τέτοια κομπλεξικά που ακούω κατά καιρούς, αλλά μπορείς αυτά τα χρήματα να τα δώσεις για να πάρεις μια καλή κιθάρα και έναν καλό ενισχυτή που θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις αρκετά για χρόνια...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Action η αποσταση χορδων απο την ταστιερα η τα ταστα (δεν ξερω ποιος ειναι ο επισημος ορισμος αλλα ειναι το ιδιο πραγμα, για δεδομενα ταστα βεβαια).
Radius ειναι η ακτινα καμπυλοτητας της ταστιερας.
Βασικα οσο μεγαλυτερο ως νουμερο, τοσο περισσοτερο τεινει να γινει επιπεδη η ταστιερα (ετσι δεν ειναι, δεν ειπα λαλακια ε? ???).
πχ οι Σιλουετ, νομιζω 10ιντσες ειναι.

Γενικα, υποτιθεται οτι οσο πιο επιπεδη ειναι μια ταστιερα, τοσο πιο γρηγορη ειναι, αλλα μια πιο καμπυλη διευκολυνει ακορντα κ.α.
Αυτο ειναι τελειως σχετικο. Εγω πχ, σιχαινομαι τις εππεδες ταστιερες, οτιδηποτε κι αν προκειται να παιξω.

Οσο για τον Τριμη, αστον να σκαβει τον ταφο του. Δοκιμασε αβερτα και μετα χτυπα απο Θωμα.
Βεβαια, ο συγκεκριμενος ειναι λιγο περιπτωση, διοτι τα φτηνα (<1000ε) μοντελλα τα χει καποια και πιο φθηνα απο Θωμα, αλλα στα signature χωνει αλυπητα :-\

Και για τις Σιλουετ:
Κοιτα, ακομα δεν ειμαι ιδιοκτητης, αν και ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ να μην την χτυπησω καποια μερα, αν με εχει ο Θεος καλα και γουσταρω ακομα το οργανο.
Αλλα ειχα ευκαιρια να παιξω καμια δυο φορες, και απλα δεν εχω λογια.
Το μεγαλο τους ατου νομιζω δεν ειναι ουτε ο ηχος (ειδικα εκει χωλαινουν λιγο για τα λεφτα τους λογω μαγνητων-γνωμη μου βεβαια), ουτε η ποιοτητα κατασκευης (η οποια παντως υφισταται και με το παραπανω), ουτε η εμφανιση (καλα, εκει ειδικα, γ@μησε τα).

Ειναι το playability.
Γι αυτο και σου ειπα νωριτερα οτι αν την πιασεις, αυτη η οποιαδηποτε ΜΜ for that matter, θα την λατρεψεις πριν καν χτυπησεις χορδη.
Η εργονομια αυτων των οργανων μοιαζει βγαλμενη απο αλλο πλανητη.
Απο λεπτομερειες οπως το ποσο ομορφα αγκαλιαζουν το σωμα σου τα contours της, μεχρι αυτη την θεικια,μοναδικια, ανεπαναληπτια, απεριγραπτια (;D) ταστιερα.
Σαν μπακετ καθισμα ειναι ρε.
Χωρια που ανεβαινεις μια κλαση ως κιθαριστικες ικανοτητες με τον που την πιασεις.
Καλα, μπορει να υπερβαλλω λιγο, αλλα αυριο θα πας και θα δεις για τι μιλαμε.

@Gabriel 6th: Και που σκοπευεις να βρεις καποιον, ειδικα στην Ελλαδα, που να πουλαει Silo? ;D
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/08, 20:55 από MechMech »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
@Gabriel 6th: Και που σκοπευεις να βρεις καποιον, ειδικα στην Ελλαδα, που να πουλαει Silo? ;D

Όχι απαραίτητα στην Ελλάδα. Το φορουμ της Ernie Ball έχει πολλούς ευτυχισμένους κατόχους οι οποίοι δίνουν και παίρνουν όργανα συνεχώς. Αν το παρακολουθείς μπορεί να πέσεις σε ευκαιρίες.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Μήπως δεν χρειάζεσαι μια τόσο ακριβή κιθάρα? Όχι επειδή θα χαραμιστεί ή τίποτα τέτοια κομπλεξικά που ακούω κατά καιρούς, αλλά μπορείς αυτά τα χρήματα να τα δώσεις για να πάρεις μια καλή κιθάρα και έναν καλό ενισχυτή που θα σε βοηθήσουν να προχωρήσεις αρκετά για χρόνια...

Αυτο που λες είναι αρκετά πιθανόν ;). Ωστόσο το σκεπτικό με το οποίο οδηγούμε σε αυτο το χρηματικό επίπεδο κιθάρας είναι το ότι αν έδινα περι τα 1000 euro (νομίζω ποσό αρκετά λογικό αν σκεφτεί κάποιος ότι την jackson μου την πήρα 400 euro τι να επαιρνα μια με 600-700 ? :-\ ), θα έπαιρνα ένα πολύ καλό οργανο το οποίο αν το άλλαζα κάποτε αυτο θα ήταν μετα απο κάποια χρονια. Είναι σαν να λέει κάποιος μια φορά παίρνω κιθάρα ας δώσω και κάτι παραπάνω αν μπορώ την δεδομένη στιγμη :D. Είναι πάρα πολύ πιθανόν να μην την αξίζω μια τέτοια κιθάρα τώρα, αλλά πιστεύω οτι αν βρω την κατάλληλη σε αυτα τα λεφτα θα με συντροφεύει μια ζωή και θα με καλύπτει σε εναν ορίζοντα αρκετών χρόνων, που πιθανότατα να  ανεβαίνει το επίπεδο μου με τον καιρό ::).
« Τελευταία τροποποίηση: 10/02/08, 21:42 από papazach »
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Raz

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1051
  • Φύλο: Άντρας
  • I dont give a fuck if you hate me
    • Προφίλ
Κοίτα και αυτήν την Esp που την πέτυχα πριν λίγο και με ενθουσίασε η τιμή της, σε άλλα ψθβερστορεσ νομίζω κάνει από 1400 και πάνω
http://www.musik-schmidt.de/osc-schmidt/catalog/esp-mii-black-maple-seymour-duncan-s-a-l-e-p-11906.html
Και είναι και πανέμορφη  ;)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Αυτο που λες είναι αρκετά πιθανόν ;). Ωστόσο το σκεπτικό με το οποίο οδηγούμε σε αυτο το χρηματικό επίπεδο κιθάρας είναι το ότι αν έδινα περι τα 1000 euro (νομίζω ποσό αρκετά λογικό αν σκεφτεί κάποιος ότι την jackson μου την πήρα 400 euro τι να επαιρνα μια με 600-700 ? :-\ ), θα έπαιρνα ένα πολύ καλό οργανο το οποίο αν το άλλαζα κάποτε αυτο θα ήταν μετα απο κάποια χρονια. Είναι σαν να λέει κάποιος μια φορά παίρνω κιθάρα ας δώσω και κάτι παραπάνω αν μπορώ την δεδομένη στιγμη :D. Είναι πάρα πολύ πιθανόν να μην την αξίζω μια τέτοια κιθάρα τώρα, αλλά πιστεύω οτι αν βρω την κατάλληλη σε αυτα τα λεφτα θα με συντροφεύει μια ζωή και θα με καλύπτει σε εναν ορίζοντα αρκετών χρόνων, που πιθανότατα να  ανεβαίνει το επίπεδο μου με τον καιρό ::).

Δεν τίθεται θέμα αν την αξίζεις. Απλά, 1000 και 2000 ευρώ για κάτι που αγαπάς τόσο σαν την κιθάρα, πάντα θα βρίσκεις από κάπου να τα κόψεις. Μην το βλέπεις σαν επένδυση ούτε πολύ ρομαντικά. Γιατί θα δείς ότι θα θες πολλές και διαφορετικές κιθάρες στη συνέχεια. Η γνώμη μου είναι να δώσεις γύρω στα 800-900 ευρώ για μια καλή κιθάρα και να πάρεις και έναν καλό ενισχυτή που θα σου δώσει πολλές εναλλακτικές και θα σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα. Είναι σαν το μηχανάκι. Μπορεί να πάρεις το R6 αλλά αν δεν έχεις καβαλήσει CB250πχ η πρόοδός σου δεν θα είναι ιδιαίτερα ομαλή.
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος makman

  • Περαστικός
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Οσες κιθάρες και να αλλαξεις στο τέλος θα καταλήξεις στην stratocaster.
Η πιο ευέλικτη κιθάρα απ' όλες...
Blues with a feeling

Αποσυνδεδεμένος MechMech

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 591
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Ο,τι πεις εσυ, μεγαλε....

Αποσυνδεδεμένος if_it_is?

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 211
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ναι. και θα παίζει Petrucci με strat!
no comments....

Αποσυνδεδεμένος Spell@lchemist!

  • Ο Γιόκας του Σατανούλη
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1224
  • Φύλο: Άντρας
  • ουτε καν..
    • Προφίλ
Οσες κιθάρες και να αλλαξεις στο τέλος θα καταλήξεις στην stratocaster.
Η πιο ευέλικτη κιθάρα απ' όλες...
εχω αρχισει να το φοβαμαι πολυ αυτο που λες....

Στάλθηκε από: if_it_is?
Εισαγωγή παράθεσης
ναι. και θα παίζει Petrucci με strat!
no comments....

-> γιατι οχι...?
Το Πέπλο του Χθες, Σου Φέρνει Το Σήμερα, Μέσα Απ'τις Στάχτες του Πουθενά...Μήπως Σου Περισσεύει λίγο Ψωμί??

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Παράθεση
Δεν τίθεται θέμα αν την αξίζεις. Απλά, 1000 και 2000 ευρώ για κάτι που αγαπάς τόσο σαν την κιθάρα, πάντα θα βρίσκεις από κάπου να τα κόψεις. Μην το βλέπεις σαν επένδυση ούτε πολύ ρομαντικά. Γιατί θα δείς ότι θα θες πολλές και διαφορετικές κιθάρες στη συνέχεια. Η γνώμη μου είναι να δώσεις γύρω στα 800-900 ευρώ για μια καλή κιθάρα και να πάρεις και έναν καλό ενισχυτή που θα σου δώσει πολλές εναλλακτικές και θα σε κάνει καλύτερο κιθαρίστα. Είναι σαν το μηχανάκι. Μπορεί να πάρεις το R6 αλλά αν δεν έχεις καβαλήσει CB250πχ η πρόοδός σου δεν θα είναι ιδιαίτερα ομαλή.

Έχει βάση αυτό που λες και τώρα με έβαλες σε σκεψεις... ??? ???
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

Αποσυνδεδεμένος Gabriel6th

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 981
  • Φύλο: Άντρας
  • Are you talking to me?
    • Προφίλ
Οσες κιθάρες και να αλλαξεις στο τέλος θα καταλήξεις στην stratocaster.
Η πιο ευέλικτη κιθάρα απ' όλες...
Θα καταλήξεις να έχεις ΚΑΙ μια στρατοκάστερ. Όντως. Αν μπορούσα όμως να έχω μόνο μία κιθάρα θα προτιμούσα όχι την πιο ευέλικτη αλλά αυτή πιο κοντά σε αυτά που παίζω περισσότερο. Μπορεί αυτή λοιπόν να είναι les paul ή τελεκάστερ, SG... ότι τραβάει η όρεξη του καθενός...
Όχι άλλο Κάρβουνο.
Torrents:
19 Βιβλία για Κιθάρα

Αποσυνδεδεμένος ag313

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Άντρας
  • Earthbound Misfit
    • Προφίλ
Βρε παιδια γιατι τα λετε αυτα;;Κανεις δεν ειναι σιγουρο οτι θα καταληξει στην στρατ, ουτε οτι θα εχει μια στρατ καποια στιγμη. Η κιθαρα μας κανει πιο ευτυχισμενους, αλλα δεν ειναι ουτε το μονοπατι για την ευτυχια, εκφραζει τον κοσμο μας, αλλα δεν ειναι μεσο να ανακαλυψεις τον κοσμο. Ακομα και με θρησκευτικη ευλαβεια να ψαχνεις τους ηχους σου, σε καμια περιπτωση δεν υπαρχει μια αληθεια! Κ αν υπαρχει, οπως και με τους μπολικους θεους αυτου του κοσμου, μια διαφορετικη αληθεια αντιστοιχει σε καθεναν μας...
Και περα απ τα ποιητικα, αν ο καθενας μας δεν προτρεπει τους συνανθρωπους του να στηριζουν την αποψη τους, τι νοημα εχει;; Ουσιαστικη συμβουλη δινουμε στους αλλους οχι οταν τους λεμε "οτι και να κανεις, σε λιγα χρονια θα δεις, θα κανεις το ταδε", αλλα οταν τους λεμε "επειδη ισως εχω μεγαλυτερη εμπειρια απο εσενα, δοκιμασε κ αυτο".

Συγγνωμη για την παρεμβαση αλλα πραγματικα αυτο θα πηγαινε καλλιστα στο thread "ποιό συνήθειο των άλλων σας ενοχλεί περισσότερο;".. :-\

Αποσυνδεδεμένος Johnie Darko

  • Συναλλαγές: (1)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2769
  • Φύλο: Άντρας
  • Up in smoke...
    • Προφίλ
Βρες μια κιθαρα που θα σου αρεσει εμφανισιακα και θα σε κανει να αισθανεσαι πολυ ανετα παιζοντας την μεχρι 800-1000€. Απο κει και περα διεθεσε τα υπολοιπα χρηματα στην αγορα ενοσ καλου ενισχυτη γιατι αυτος ειναι που θα φτιαξει τον ηχο σου... Οσο καλη κιθαρα και να χεις, αν εχεις ασχημο ηχο, δεν θα γουσταρεις να παιζεις... Αν ο ηχος σε φτιαχνει και η κιθαρα ειναι καλη προς μετρια, θα θες να παιζεις...
People say that tone is in the fingers...
and people also say that Les Pauls have more tone...
Les Pauls must therefore have more fingers...

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
ειμαι περηφανος κατοχος μιας Silhouette και μαλιστα την πουλαγα πριν μια βδομαδα.... ισχυει οτι μολις την πιασεις καταλαβαινεις αμεσως την διαφορα! ευελικτη κιθαρα με καλα γκαζια και φοβερο sustain(ειχα και les paul και δεν ειχε διαφορα). Δεν ειναι για καφριλες!!! All around οργανο με κορυφαια κατασκευη και playbality! θα χτυπησω αλλη μια... Axis αυτη την φορα... ειχα και πετρουτσι και την εδωσα για να παρω silhouette ;)

Αποσυνδεδεμένος Vaisilis

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 110
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Βρες μια κιθαρα που θα σου αρεσει εμφανισιακα και θα σε κανει να αισθανεσαι πολυ ανετα παιζοντας την μεχρι 800-1000€. Απο κει και περα διεθεσε τα υπολοιπα χρηματα στην αγορα ενοσ καλου ενισχυτη γιατι αυτος ειναι που θα φτιαξει τον ηχο σου... Οσο καλη κιθαρα και να χεις, αν εχεις ασχημο ηχο, δεν θα γουσταρεις να παιζεις... Αν ο ηχος σε φτιαχνει και η κιθαρα ειναι καλη προς μετρια, θα θες να παιζεις...
συμφωνω απολυτα! αν δεν ειχα τον JSX δεν θα χτυπαγα τετοιες κιθαρες... ακομα και μια κιθαρα των 150 ευρω να βαλω πανω δεν ξενερωνω! αντιθετα οταν δοκιμασα την musicman και την floral που εχω σε εναν μαρσαλ MG 30 watt καταλαβα ποσο σημαντικος ειναι ο ενισχυτης... και τα χερια βεβαια μην ξεχνιομαστε! :D

Αποσυνδεδεμένος papazach

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 96
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αποφάσισα υστερα και από σκέψη να πάρω φθηνότερη κιθάρα και εναν καλό amp!Έχετε δίκιο αν έπαιρνα μια κιθάρα των 1500+ euro και την έβαζα στον amp μου θα ακουγόταν απαίσια οπότε δεν θα  βέλτιωνα ουσιαστικά τον ήχο μου :(.Μαλλον θα ήταν καλο να μοιραστούν τα χρήματα 800-1000 για κιθάρα και τα υπόλοιπα για ενισχυτή :D (αν όμως πχ βρεθεί ενας ωραίος amp και 100-200 euro πιο πάνω και τα αξίζει τον κοιτάμε και αυτόν δεν ειναι εντελώς δεσμευτικο το ποσόν ;).)
Το θέμα είναι ότι και απο ενισχυτές δεν σκαμπάζω και πολλά όσον αφορά τα specs... ::) οπότε για ακόμα μια φορά θα χρειαστώ την συμβουλή σας ::) ::).
Θα πρεπει να είναι λυχνίας υποθέτω εε?Έχετε κάποιο συγκεκριμένο να προτείνετε??
Σας χιλιοευχαριστώ όλους για όλα. :-[
'' There are two things i DON'T lend my guitar 'n' my ride, hell you can have my wife if ya want ''

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
90 Απαντήσεις
52622 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/08/08, 17:14
από Crazy Heart
1 Απαντήσεις
2929 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 21/09/08, 20:43
από apressas
14 Απαντήσεις
5947 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/08/09, 15:28
από stelllaras_cy
2 Απαντήσεις
2095 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/10, 12:55
από VROUXOS
20 Απαντήσεις
5327 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/10/10, 00:15
από tech21man
19 Απαντήσεις
5810 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/10/10, 10:57
από afterforever
18 Απαντήσεις
6195 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/12/10, 21:08
από Απόλλων
15 Απαντήσεις
6141 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 22/01/11, 20:52
από Απόλλων
25 Απαντήσεις
7773 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 24/02/11, 11:30
από panixgr
10 Απαντήσεις
4594 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 09/12/13, 20:22
από Απόλλων