Αποστολέας Θέμα: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"  (Αναγνώστηκε 4748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JoePerry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους! Σήμερα αντιμετώπισα το εξής: Άφησα τον ενισχυτή μου για 2-3 λεπτά να ζεσταθεί ως συνήθως πριν παίξω και μόλις κατεβάζω και τον διακόπτη στο standby έχοντας τον στο βρώμικο κανάλι και το gain στο 8, ακουγόταν λες και έπαιζα στο clean channel ή είχα το gain στο 3... Μόλις λοιπόν το άλλαξα και πήγα από το βρώμικο στο καθαρό κανάλι, διαπίστωσα οτι δεν ακουγόταν ΚΑΘΟΛΟΥ ήχος, τι και αν το γύριζα στο stand by τίποτα... Μέχρι που τελικά το γύρισα πάλι στο βρώμικο και με το που πάω να ανοίξω το delay, ο ενισχυτής "ξύπνησε" απότομα και λειτούργησε κανονικά.... Προβληματίστηκα αλλά δεν κατέληξα κάπου... Μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε??? Συγνώμη αν σας κούρασα και ευχαριστώ εκ των προτέρων... :-)
Know the REAL difference between Rock 'n' Roll and Spiderman...
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/4151927_700b.jpg

Αποσυνδεδεμένος tech21man

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 866
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #1 στις: 08/08/15, 10:48 »
Ποιος ενισχυτης ειναι? Μου μυριζει προενισχυτικες λαμπες αν ειναι λαμπατος.

Αλλιως, αν εχεις το delay στη loop, τοτε πολλοι ενισχυτες, εχουν προβλημα με τις υποδοχες (ισως για αυτο οταν εβαλες το delay ξυπνησε?) οποτε φροντισε να εχεις παντα ενα καλωδιακι (μικρο) απο το send στο return για να μη σου κανει διακοπες.

Αποσυνδεδεμένος adr1anos

  • Συντονιστής
  • Συναλλαγές: (2)
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 4476
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάρα πολλές ιδέες, πολύ λίγος χρόνος..
    • Facebook profile
    • Προφίλ
    • My LinkedIN Profile
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #2 στις: 08/08/15, 10:49 »
Λαμπάτος είναι?.. μάρκα/μοντέλο?..
Όταν λες "κατεβάζω τον διακόπτη στο standby" εννοείς βάζεις τον ενισχυτή σε standby ή σε κανονική λειτουργία?..
Είναι πιθανόν μία λάμπα να μην κάθεται καλά στο socket και να χάνει/κάνει επαφή με διαστολές/συστολές. Ξέρεις να τον ανοίξεις και να τις επανατοποθετήσεις?..

Edit: Μαζί ποστάραμε με τον tech21man, και η δική του ιδέα είναι καλή/πιθανή, δοκίμασε την.
Απλά άνοιξε τα φτερά σου!.. Τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους.



→ ΕΥΡΕΤΗΡΙΟ DIY Άρθρων μου στο Kithara.gr 

Αποσυνδεδεμένος JoePerry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #3 στις: 08/08/15, 12:11 »
Ποιος ενισχυτης ειναι? Μου μυριζει προενισχυτικες λαμπες αν ειναι λαμπατος.

Αλλιως, αν εχεις το delay στη loop, τοτε πολλοι ενισχυτες, εχουν προβλημα με τις υποδοχες (ισως για αυτο οταν εβαλες το delay ξυπνησε?) οποτε φροντισε να εχεις παντα ενα καλωδιακι (μικρο) απο το send στο return για να μη σου κανει διακοπες.
Λαμπάτος είναι, αλλά τα εφέ δεν τα έχω συνδέσει στο fx loop, αλλά στην υποδοχή την κανονική που μπαίνει η κιθάρα...
Λαμπάτος είναι?.. μάρκα/μοντέλο?..
Όταν λες "κατεβάζω τον διακόπτη στο standby" εννοείς βάζεις τον ενισχυτή σε standby ή σε κανονική λειτουργία?..
Είναι πιθανόν μία λάμπα να μην κάθεται καλά στο socket και να χάνει/κάνει επαφή με διαστολές/συστολές. Ξέρεις να τον ανοίξεις και να τις επανατοποθετήσεις?..

Edit: Μαζί ποστάραμε με τον tech21man, και η δική του ιδέα είναι καλή/πιθανή, δοκίμασε την.
Τον blackstar ht5R έχω, λαμπάτος είναι... Οταν λέω κατεβάζω το standby, εννοώ ότι βάζω τον ενισχυτή σε κανονική λειτουργία... Επίσης να πώ οτι τώρα τελευταία όταν βάζω τον ενισχυτή σε λειτουργία ή το αντίστροφο όταν πάω να τον κλείσω, κάνει έναν πάρα πολύ μικρό θόρυβο που πρέπει να κάνεις πολύ ησυχία για να τον ακούσεις, είναι κάτι σαν ζζζζ σαν ρεύμα δηλαδή... Είναι φυσιολογικό αυτό ή όχι? Το αναφέρω κι αυτό μήπως βοηθάει κάπου άν εχει καμιά σχέση...
Know the REAL difference between Rock 'n' Roll and Spiderman...
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/4151927_700b.jpg

Αποσυνδεδεμένος JoePerry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #4 στις: 09/08/15, 16:40 »
Αν είναι αυτό που λέει ο adr1anos πιο πάνω, λέτε να φταίει το ότι μετακινώ τον ενισχυτή όταν τελειώνω το παίξιμο??? Κάτι τέτοιο μου είχαν πει στο μαγαζί που τον πήρα, ότι όταν ο ενισχυτής είναι "ζεστός" δεν πρέπει να τον μετακινώ/κουνάω... Απλά δεν έχω καταλάβει πότε ο ενισχυτής είναι "ζεστός", όταν είναι στο standby για 2-3 λεπτά και μετά τον κλείσω τότε θεωρείται "κρύος"? Τότε μπορώ να τον μετακινήσω κανονικά ή πρέπει να τον αφήσω κανα μισάωρο κλειστό, ώστε όταν βάζω από πίσω το χέρι μου στις λάμπες να είναι τελείως κρύος και μετά να τον μετακινήσω? Σας παρακαλώ απαντήστε μου γιατί έχω μπερδευτεί και δεν ξέρω τι να κάνω... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/15, 17:40 από JoePerry »
Know the REAL difference between Rock 'n' Roll and Spiderman...
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/4151927_700b.jpg

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #5 στις: 09/08/15, 21:17 »
Μπορει να αρχισει να κανει μικροφωνισμους καποια λαμπα απο τα περα δωθε ή να θελει αλλαγη
Οταν ειναι ζεστες οι λαμπες δεν πρεπει να μετακινεις τον ενισχυτη παρα μονο οταν κρυωσει.
Μικρο το κακο μιας και εχει μονο 2 λυχνιες...
« Τελευταία τροποποίηση: 09/08/15, 21:19 από giorgos1990 »

Αποσυνδεδεμένος modfori

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1866
  • less gain .. more grain!
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #6 στις: 09/08/15, 23:49 »
οι λάμπες δεν κρυώνουν όταν είναι στο stand by ο ενισχυτής.

κρυώνουν μόνο όταν σβήσεις τον ενισχυτή και χρειάζονται κάμποση ώρα για να έρθουν σε θερμοκρασία περιβάλλοντος , ειδικά τώρα το καλοκαίρι
Life is a lot like Blues,
it's Best when you Improvise!

Αποσυνδεδεμένος JoePerry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #7 στις: 10/08/15, 00:30 »
Παιδιά σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, θελω να σας ρωτήσω και κάτι ακόμα. Αυτές οι επιπτώσεις στις λάμπες κατά την διάρκεια της μετακίνησης ισχύουν μόνο σε περίπτωση κραδασμού ή γενικά την μετακίνηση του ενισχυτή από την θέση του με ή χωρίς κραδασμούς?
Know the REAL difference between Rock 'n' Roll and Spiderman...
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/4151927_700b.jpg

Αποσυνδεδεμένος giorgos1990

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 176
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #8 στις: 10/08/15, 21:50 »
Aν δεν υπαρχει λογος να τον μετακινησεις καντο αλλα ηρεμα χωρις κραδασμους οπως λες οχι μονο για τις λαμπες αλλα και γενικα ολο το συστημα ζεστενεται αλλωστε οι πυκνωτες κρατανε ρευμα..

Αποσυνδεδεμένος JoePerry

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 98
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Ο ενισχυτής μου κάνει "κολπάκια"
« Απάντηση #9 στις: 11/08/15, 01:24 »
Ναι οταν τον μετακινώ το κάνω πολύ ήρεμα, χωρίς κραδασμούς κτλ... Πάντως το πρόβλημα που ανέφερα στην αρχή δεν ξαναπαρουσιάστηκε, λέτε να ήταν εκείνης της ώρας και μετά να "έστρωσε"?
Know the REAL difference between Rock 'n' Roll and Spiderman...
http://img-9gag-fun.9cache.com/photo/4151927_700b.jpg

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
17 Απαντήσεις
11927 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/09/11, 12:56
από Alex_Under
12 Απαντήσεις
12999 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/05/05, 06:48
από Petrucci
15 Απαντήσεις
10673 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 01/11/06, 00:59
από zoltan
7 Απαντήσεις
4991 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/11/08, 23:39
από Νεφελοβάτης
12 Απαντήσεις
7044 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 20/07/09, 02:02
από Aganippi
2 Απαντήσεις
5030 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/02/10, 14:41
από themos
5 Απαντήσεις
2684 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 31/07/12, 20:17
από Καθόδιος (φλουτσ)
0 Απαντήσεις
2976 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 07/01/13, 18:09
από Spyros Delta
3 Απαντήσεις
3625 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 18/07/13, 19:28
από metalupyourass
49 Απαντήσεις
15503 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/08/16, 13:18
από vegos