Αποστολέας Θέμα: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?  (Αναγνώστηκε 10952 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« στις: 23/12/17, 07:32 »
Καλημέρα και χρόνια πολλα σε όλους!!!
Προσφάτως ανακάλυψα οτι η ευθυγράμμιση του τρέμολο στην carvin μου ήταν οφ. Αυτο γιατί στην τελευταία μόντα όταν αντικατέστησα τις παλιές ξυλόβιδες - pivots, με τα studs/inserts, ακολούθησα τις ήδη υπάρχουσες τρύπες. Λάθος γιατι ειδικά στο bass-side το πράμα υπέφερε απο μια στρέβλωση τύπου πύργου της πίζας. Οπότε σκέφτηκα να διορθώσω τις ήδη υπάρχουσες τρύπες αντι να καλύψω με καβίλιες και φτου απο την αρχή. Και αυτο γιατί : γιατί είναι πολύ δύσκολο να κάνει κανείς τις απόλυτες μετρήσεις, να έχει το απόλυτο drill press και να κάνει τις απόλυτες τρύπες που θα του δώσουν ακριβώς το ίδιο offset στην πάνω και κάτω χορδή απο την άκρη του fretboard. Οπότε σκέφτηκα το εξής. Να ανοίξω λίγο τις τρύπες, να γεμίσω με MMA, να στερεώσω την κιθάρα/γεφυρα με 2 χορδές πάνω και ένα ελατήριο για σταθερότητα αλλά όχι μεγάλη τάση χορδών, και την κουνήσω να έρθει εκεί που πρέπει και μετά να περιμένω να σκληρύνει η κόλλα.

2017-12-23_07-00-49 by panixgr, on Flickr

2017-12-23_07-01-11 by panixgr, on Flickr

την κόλα αυτη (stabilit express - Pattex - τύπου MMA) την είχα πάρει μια φορά τυχαία απο LIDL , μου άρεσε τόσο πολύ, που την επόμενη φορά που την βρήκα, πήρα 5 κουτιά!! (α.... όπως και ΧΟΡΔΕΣ!!!! - δυστυχώς δεν φερνουν 9άρες να είχα σηκώσει ολο το μαγαζι!)... Η MMA λοιπόν έχει πολλά απο τα χαρακτηριστικά της πολυουρεθάνης και των εποξικών, μόνο που δουλεύεται πιο εύκολα, έχει απίστευτα καλύτερη αφή, γεμίζει τρύπες <-- πολύ σημαντικό για εμάς τους κιθαρίστες - ερασιτέχνες μάστορες, και είναι πιο εύκαμπτη απο τις εποξικές, και νομίζω οτι αναπτύσει την μέγιστη αντοχή σε μια ώρα σε σχέση με τις 24 ώρες των εποξικών και της πολυουρεθάνης, αν και προσωπικά έχω δει πλήρη σκλήρυνση μετά τις 8-10 ώρες.

θα δείξει, λοιπόν η συγκεκριμένη εφαρμογή πως θα πάει!! είναι ένα σημείο στο οποίο η συγκεκριμέμνη Carvin πάντα είχε πρόβλημα, είχε τρύπες στο ξύλο εκεί που έμπαινε το stud, τις κάλυψα με MMA. Το ξύλο εκεί έδειχνε αδύνατο να κρατήσει την τάση των χορδών αν και ... maple παρακαλώ (ναί είναι maple-maple neckthrough  η κιθάρα, απίστευτα πρίμα και ψιλές τεχνητές αρμονικές). Θα τηνν αφήσω και θα δω τι ψάρια έπιασα μετά τις διακοπές (ξέρω δύσκολο αλλά θα συγκρατηθώ)

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #1 στις: 23/12/17, 08:15 »
τζιφος....
κόλησαν οι σπείρες ... και μάλιστα ενω υποτίθεται βίδωνα / ξεβίδωνα για ακριβώς αυτό ο λόγο..... 5 λεπτά αρκούν για να γίνει η ζημια.... τρόμαξα να τα βγάλω με ασετόν.... πλέον θέλει καβύλιες....

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #2 στις: 23/12/17, 09:04 »
Μισο βρε μαστωρα πρωι πρωι.
Θες να βαλεις κολα,με τις βιδες μεσα,ομως να μην κολησπυν οι βιδες;
Δυσκολα να βρεις τετοια κολα.
Να ρωτησω ξαδερφο μου μηχανικο της μερτσεντες (μονο για φορτηγα) που για να διορθωσουν πατατες σε μηχανες με κλοτσιμενα στιποματα σε βασεις δυναμο κτλ τι κολα βαζαν γιατι μια φορα μου την εδιξε,μια 2 σιστατικων,μαυρη,που βαζεις κολα,βαζεις την βιδα και ειναι σαν στοκος.Γεμιζει τα κενα,ομως η βιδα λυνει μετα.Αλλιως πας η σε στοκο η πολεμας με βιδες με κονικο κεφαλι απο κατω μερια
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #3 στις: 23/12/17, 09:20 »
Παντως εγω πριν λιγες μερες που μετεφερα την γεφυρα πιο πισω στο μπασο για να τραβιξω τα βαγονακια πιο μπροστα λογο ταπερεντ χορδων,για να εχω την ευθια,ειχα 2 ακριανες χορδες περασμενες,χαλαρες,ισα να καθοντε τεντομενες,βρηκα τις ευθιες,μαρκαδορακι δτις τρυπες της γεφυρας,τρυπα 2mm με τρυπανακι,κοπανισα κατι PZ2 βιδες (νομιζω 2.5mm χωρις το σπιρωμα) μηκους 4 ποντους,και να δεις πως εχει κατσει..
Οκ μπορει να χανει 2-3mm στο αλφαδιασμα,αλλα ολα ειναι πολυ ωραια και ομοια μηρασμενα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #4 στις: 23/12/17, 17:17 »
Ποιός μίλησε για τις βίδες μέσα? ??? ??? Είναι δυνατόν?? τι είναι αυτά που λές ρε Μήτσο? λίγη αδέσποτη την έκανε την ζημια...

Επρεπε να είναι όλη η γεφυρα σε πλήρες σεταπ ωστε να την φερω ακριβώς... Ηξερα οτι έπρεπε να σκουπισω προσεκτικά στην αρχή, με ασετόν, και οτι μετά αφου σταθεροποιηθεί θα έπρεπε να παίζω λίγο με βίδωμα / ξεβιδωμα
για να μην κολήσουν (εννοείται οτι ήταν ΠΑΝΩ απο την κόλλα, και ΚΑΤΑ λάθος πήγε εκεί κόλλα).. ΑΛΛΑ 5 λεπτά απροσεξίας και πλημελές καθάρισμα όπως είπα αρκούσαν....

2-3mm λες??? όλη την ιστορία την έκανα για 0,5mm. Επαιζε μια χαρά, αλλά δεν ευθυγραμμιζόταν πλήρως η κάτω με πάνω ΜΙ. Είχα 2 ευκαιρίες να την φέρω στα ίσια ακριβώς, και τις κλότσησα και τις 2. Πληρώνω την βιασύνη μου.... ....

δυστυχώς, και δεν είναι η πρώτη φορά που την παθαίνω έτσι... βλέπεις όταν είμαι 10 ώρες κάθε μέρα σε ένα $%^&-γραφείο να φτιάχνω, να προγραμματίζω, κτλ και να τα κάνω όλα σωστά, να δουλεύουν χωρίς πρόβλημα, όταν έχω να υποστηρίξω παιδιά, σπίτι, μαθήματα (τους κάνω εγω φυσικά), ε.... ρε φουστη μου λέω ε..... τα 10 λεπτα που έχω για μαστόρεμα ας πάνε να #$%^^.


μετα χαράς θα την πέταγα στην φωτιά και θα παράγγελνα καινούργια... αλλά και πάλι προσπαθώ... αυτη η κιθάρα είχε πρόβληματα απο την 1η στιγμή...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/17, 17:23 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #5 στις: 23/12/17, 18:45 »
Ω ρε φιλε..θα κατσω να σκαλιζω για 0.5mm??τρελα πολας;τρωγεσε.τρωγεσε και δεν θα ξες απο που σου ηρθε.
Λοιπον.
2 πετσετες,μια απο κατω απο την κιθαρα και μια πανω στην γεφυρα.
Εφθιγραμιζεις με βαση τα pole pieces (με 2 χορδες οπως εκανα εγω) και τιποτα αλλο (λογικα θα πεφτει ενταξει στην τστιερα) μαγκωνεις με χειροβιδα (γιαυτο θες πετσετες,να μην κανεις σημαδια) ΓΕΡΑ
Βιδωνεις τις 2 ακριανες,βγαζεις χειροβιδα,και βαζεις τις υπολιπες.
Βεβαια πρωτα θα εχεις κλεισρι ολες τις τρυπες με οδοντογλιφιδα και πριν βαλεις τις βιδες ανοιγεις τρυπα με τρυπανι.
Δεν σε νοιαζει αν η μια κοιταει την σαλαμινα και η αλλη τον Θεο.Τις θες για να σφιξεις την γεφυρα στο σωμα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #6 στις: 23/12/17, 20:28 »
ποιές οδοντογλυφίδες? ποιές βίδες? για floyd rose μιλάμε.... μιλάμε για 2 inserts 10mm... και μόνο... έχεις εγκαταστήσει ποτέ? όσον αφορά την ευθυγράμμιση με τα pole pieces, δεν το θεωρώ ότι πιο αξιόπιστο. Τελικός σκοπός είναι σωστό offset πάνω και κάτω χορδή.
πριν πάει για καβύλιες (και έτσι θα έπρεπε ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΤΗΝ ΠΗΡΑ, πάντα είχε πρόβλημα σε αυτό το σημείο), θα το πολεμήσω λίγο ακόμα... και θα δούμε...
« Τελευταία τροποποίηση: 23/12/17, 20:34 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #7 στις: 23/12/17, 20:45 »
Ααααα.Τα ινσερτς αυτα ειναι μεταλικα;
Υα βγαζεις,βαζεις μια βιδα μεσα,εκει που ενωνουν τα ριχνεις λιγο κερακι,τα βαζεις στην θεση τους και ριχνεις εποξικη.
Μολις στεγνωσει,εκει πιυ ειναι το κερι δεν θα ποασει η κολα και βγαζεις τις βιδες
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #8 στις: 24/12/17, 18:19 »
Ααααα.Τα ινσερτς αυτα ειναι μεταλικα;
Υα βγαζεις,βαζεις μια βιδα μεσα,εκει που ενωνουν τα ριχνεις λιγο κερακι,τα βαζεις στην θεση τους και ριχνεις εποξικη.
Μολις στεγνωσει,εκει πιυ ειναι το κερι δεν θα ποασει η κολα και βγαζεις τις βιδες

MMA != εποξική, είναι διαφορετικά πράγματα. Για ταινία είχα σκεφτεί, αλλά και το κερί κάνει... τι κερί, κλασικό εννοείς?
Ολα έγιναν λόγω βιασύνης, και μηδενικής προετοιμασίας. Και έλλειψη σωστού φωτισμού, και και και... ΑΛΛΑ και έτσι, και πετώντας τις 2 ευκαιριάρες που είχα, πάλι με ασετόν, άνετα θα το έσωζα (να ξεβιδώσω τα bolts απο τα studs) αν το πάλευα έστω και 5 λεπτάκια, και το αποτέλεσμα θα ήταν τέλειο, αλλά δεν είχα ούτε μυαλό ούτε χρόνο... άστα..... ΑΛΛΑ τι βγήκε??? το οτι η δύναμη της MMA είναι κτηνώδης... μόνο το ασετον την διασπάει.. Θα επανέλθω, δεν θα τα παρατήσω, να την παω στο μάστορα...

τεσπα, μπράτε, cestitam tebi i svoj porodici : srekna kolenda, veseli praznici!!! <--- επίτηδες τα έγραψα έτσι σαν γρίφο κάνοντας συνδιασμούς... το πιασες ελπιζω το κρυμμένο νόημα!!!

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #9 στις: 24/12/17, 18:54 »
Με κολησες με τον γρυφο.Θα τον πω στον τρανο που ειναι ιντερνασιοναλ συνενωησεων και θα μου κανει μεταφραση.
Ασε και χθες ειχε κωλντα στην φλωρινα και ημουν τοσο τεζα,που αντι να παω,καθωμουν και εβλεπα λουκι λουκ.
Τωρα,επι του θεματος,δεν ξερω τι ειδος κερι,λογικα ολα τα κερια θα κανουν.
Η λογικη ειναι να εχει κερι εκει που δεν θες να πιασει η κολα γιατι το κερι καθαριζει ευκολα και δεν ποτιζει η κολα,και μετα και με ενα μαχαιρακι καθαριζεις οτι αλλο ενοχλει
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #10 στις: 24/12/17, 21:18 »
Με κολησες με τον γρυφο.Θα τον πω στον τρανο που ειναι ιντερνασιοναλ συνενωησεων και θα μου κανει μεταφραση.
Ασε και χθες ειχε κωλντα στην φλωρινα και ημουν τοσο τεζα,που αντι να παω,καθωμουν και εβλεπα λουκι λουκ.
Τωρα,επι του θεματος,δεν ξερω τι ειδος κερι,λογικα ολα τα κερια θα κανουν.
Η λογικη ειναι να εχει κερι εκει που δεν θες να πιασει η κολα γιατι το κερι καθαριζει ευκολα και δεν ποτιζει η κολα,και μετα και με ενα μαχαιρακι καθαριζεις οτι αλλο ενοχλει
σήμερα εδώ όλη μέρα ψητά και τσίπρα, αλλά εγω δεν μάσησα, χτύπησα μόνο 2 τσιπράκια ΑΑ ποιότητα γαι λόγους υγείας, και τέρμα.

Το ξύλο το κανιβάλησα ολίγο, είμαι Γιάννενα τώρα, (ναι... την μόντα την επιχείρησα 6 το πρωί Αθήνα, ενώ 9 η ώρα έπρεπε οι βαλίτσες να είναι φορτωμένες και να ξεκινάμε για Γιάννενα.. κατάλαβες συνθήκες.. Οπότε θέλει χτίσιμο.. Το τεστ που είχα κάνει πριν να βουλώσω κάτι τρύπες με MMA, ήταν απολύτως επιτυχές. Οπότε σκέφτομαι και αυτην την εναλλακτική παράλληλα με εποξικό ξύλου...

παρήγγειλα νέα studs, θα έρθουν μέσα Γενάρη... τώρα το μέγα δίλλημα είναι :
1) άνοιγμα τρυπων, καβύλιες (14μμ++) , επαννεγκατάσταση- με τα νεα studs, η στανταρντ λύση?
2) τεστ με κάτι κινέζικα studs που έχω απο πολύ παλιά οσον αφορά την επανα-δημιουργία των σωστών αρχικών επιφανιών του ξυλου???
2.5) συνδιασμός του 2) με ΜΗ μόνιμη εγκατάσταση των κινέζικων ώστε αμα σπάσουν να είναι δυνατή η εύκολη αντικατάσταση
2.99) να περιμένω να έρθουν τα μαμίσια studs και τότε να επιχειρήσω την ημιμόνιμη εγκατάσταση με MMA καλύπτιντας όλο το stud, είτε με ταινία είτε με κερί, είτε με πλαστική σακούλα τροφίμων. Και αμα δεν κάτσει τότε εξαγωγή με ασετόν, και πάμε στο 1)


ρε φούστη μου όσο σκέφτομαι οτι παρά την απροσεξία, να πάει λίγη κόλα εκεί που δεν έπρεπε (η δεν έβλεπα), μαζί με το τέλειο μείγμα που προφανώς είχε η συγκεκριμένη εφαρμογή να κολήσει κτηνωδώς στο 5 λεπτο, που δεν εχει ξανασυμβεί, όσο λοιπόν σκέφτομαι οτι με 5 λεπτά προσπάθειας με ασετόν θα τα έκανα να γυρίσουν τα bolts, μετα λίγος καθαρισμός και λαδάκι μηχανής, και θα είχα την πιο άψογη Carvin... φρικάρω....

Εδώ Γιάννενα έχω πιο καθαρό μυαλό....

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #11 στις: 02/01/18, 14:39 »
τελικά επειδή είμαι εντελώς πάνιξ, πήρα την επιλογή 2.5, ήδη εχω χτίσει την περιοχή με MMA, το οποίο είναι κτηνώδες υλικό σαν σκληρότητα και πολύ πιο κοντά στο λείο ξύλο σαν υφή παρά το οτιδήποτε εποξικό, και κυρίως είναι πιο ελαστικό απο τα εποξικά.
Επόμενο βήμα να ανοίξω τις βουλωμένες τρύπες για τα (ελαφρως στενότερα 9.8mm vs 10mm) κινέζικα inserts, με ελαφρώς μικρότερη διάσταση απο ότι τα μαμίσια, αλλά αρκετή ωστε η εγκατάσταση να είναι προσωρινή, δηλ, την ultra-μακια που έκανα, (πως τα κατάφερα? ??? ) δεν πρόκειται να την ξανακάνω, μόνο πουσαριστά θα μπούνε τα inserts .

Φίλε Δημήτρη, η π**αριά που έκανα όχι μόνο άξιζε αρνητική κριτική, άξιζε μπαν απο το subforum . Δεν μπορεί να κάνω μόντα 6 με 9 το πρωί και ατεστάριστη, πάνω σε πρίμιουμ αμερικανική κιθάρα. Βλέπω τα παλιά inserts/studs με το πετρωμένο MMA πάνω, που με πολύ ιδρώτα και αγωνία κατάφερα να εξάγω, και θυμάμαι την μ#$%ία μου. Δοκίμασα και το κόλπο με μεμβράνη αποθηκευσης τροφίμων, οκ καλό, αλλά θα πάω με κερί, την επόμενη φορά που θα πάω στον Αγ. Κων. Γλυφάδας θα πληρώσω +1 κερί, ενώ θα ανάψω και μια λαμπάδα στο Αγιο Γεώργιο της Πυρσόγιαννης (προστάτη των Ηπειρωτών μαστόρων)  ;D

Απο ότι φαίνεται θα την σώσω την Carvin.

μια ερώτηση μόνο.... δεν ξέρω τι τρυπανι να εφαρμόσω στο MMA, για πέτρα/τοίχο? μέταλο? ή ξύλο?
θα δοκιμάσω χαλαρά με μικροτερα τρυπάνια και θα δω, μάλλον για ξύλο θα δοκιμάσω πρώτα, λόγω του ότι έχει και την μυτούλα - οδηγό, και προσφέρεται για μεγαλύτερη ακρίβεια.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/18, 14:42 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #12 στις: 02/01/18, 16:00 »
Αριδα για μεταλο.Πρωτα μικρη,και μετα πιο φαρδια.Σιγα σιγα
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #13 στις: 02/01/18, 16:44 »
Αριδα για μεταλο.Πρωτα μικρη,και μετα πιο φαρδια.Σιγα σιγα

την έβαλα στην θήκη τώρα και θα κάνω πνευματική άσκηση να μην την αγγίξω μέχρι αύριο, εντω μεταξύ έχω προμηθευτεί ένα σκασμό εργαλεία απο praktiker/γιάννενα.
Εννοείται σιγά σιγα. Θα κάνω πρώτα μια δοκιμή του οτι η κιθάρα έχει σταθερότητα / sustain, ktl, δεν θα κολήσω με MMA τα inserts, και αν με τα κινέζικα είναι οκ, τότε περιμένω απο ebay τα καλά και προχωρώ.

εντω μεταξύ ρε φίλε εδω Αθήνα τι κλίμα είναι αυτό, το μεσημέρι μόνο που δεν έβγαλα και το μπουφάν, λέει για μόντες! ας όψεται η δουλια...

Στα + της υπόθεσης, premium-ξε-primium το ξύλο απο την πλευρά της μπασας ΜΙ είχε υποχωρήσει εδώ και αρκετά χρόνια, απο την εποχή που είχε βίδα αντί για insert (έτσι ήταν τα πρώτα floyd). Καιρός ήταν να ενισχυθεί. Ειτε καβίλιες θα έβαζα, είτε το κόλπο με το MMA, είτε εποξικο.
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/18, 17:59 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #14 στις: 02/01/18, 19:49 »
ιδού και ολίγον ΜΜΑ p0rN :

20180102_193018 by panixgr, on Flickr

20180102_193032 by panixgr, on Flickr

20180102_193211 by panixgr, on Flickr

20180102_193234 by panixgr, on Flickr

επόμενο βήμα, ανοίγω σωστή τρύπα δοκιμαζω εγκατάσταση των κινέζικων. Σιγα σιγα, και όπου υπάρχουν μποσικα ή θελω ελαφρα μετατόπιση τότε επικαλύπτω την αντίστοιχη πλευρά με ένα λεπτό στρώμα ΜΜΑ, είτε αφαιρώ λίγο με το τρυπάνι. Πρώτα δοκιμάζω να "γεμίσω", ως εξής, μέχρι να το φέρω ακριβώς :

2018-01-02_07-45-23 by panixgr, on Flickr



και η ζημιά :

20180102_195700 by panixgr, on Flickr

20180102_195735 by panixgr, on Flickr

20180102_195759 by panixgr, on Flickr

άρα η δουλιά έγινε απο κάτω... όσο κερί και να έβαζα απάνω την είχα ήδη βάψει....
« Τελευταία τροποποίηση: 02/01/18, 20:38 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #15 στις: 03/01/18, 22:26 »
άνοιγμα τρύπας και 1η δοκιμή... Καθότι θέλει ακόμα και άλλες ρυθμίσεις, τα αποτελέσματα ήταν καλά, τουλάχιστον στο "βόρειο" - μπασο, πίβοτ πόστ: ικανοποιητικό sustain, και ήχος, αν και θέλει πολλές ώρες δοκιμή και σκληρή χρήση για να δω οτι δεν υποχωρεί. Δεν πολυ εμπιστεύομαι τα κινέζικα ινσερτς, φοβάμαι μην σπάσει και πεταχτεί σε κανα μάτι κανενός... αν και είναι τόσο μαλακό που μάλλον θα λυγίσει παρά θα σπάσει, ελπίζω, εν πάσει περιπτώση έρχονται και τα καλά ινσερτσ γυρω στα μεσα ιανουαρίου.
Στην επόμενη ευκαιρία θα γεμίσω με MMA όπου υπάρχει μπόλικο μπόσικο, θα το αφήσω να στεγνώσει και ξανα-δοκιμάζω, ενισχύοντας και με κολητική ταινία για καλύτερη εφαρμογή. Μετά λογικά, μετα καινούργια δεν θα χρειάζεται ταινία.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #16 στις: 10/01/18, 10:19 »
έκανα καινούργια εφαρμογή.... αποτελέσματα καλά... με ΜΜΑ πάντα

σήμερα παρέλαβα και τα καινούργια SCHALLER studs/inserts .... θα τα φορέσω πάνω, (μετά απο νέα εφαρμογή/τριψιμο εννοείται, πάντα με ΜΜΑ), και θα δω σταθερότητα.... Αν είναι καλή θα μείνει... διαφορετικά πάω για καβίλιες....

έχει ενδιαφέρον η συνέχεια...

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #17 στις: 10/01/18, 22:18 »
και με τα floyd studs (schaller) : τα οποία είναι πιο χοντρά και απείρως καλύτερα απο τα κινέζικα :

2018-01-10_09-03-32 by panixgr, on Flickr

2018-01-10_09-03-14 by panixgr, on Flickr

2018-01-10_09-14-26 by panixgr, on Flickr

ακούγεται πολύ καλά (και με τα κινέζικα καλά ακούγονταν). Θα το αφήσω να "στρωσει" να πιεστεί το ΜΜΑ όσο πάει, και μετά ίσως κανω καμια επεμβασούλα με ΜΜΑ πάλι στην απέναντι πλευρά της τρύπας...

Αν στρώσει και είναι οκ σε κανα μήνα απο τώρα, και δεν χάνει καθόλου, θα διορθώσω ελάχιστα το intonation...

διαφορετικά πάει ΒΟΥΡ για τον Μίμη στο Χολαργό... τον μέγα Μάγιστρο των κιθαρών!

Αποσυνδεδεμένος Uriah

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 693
  • Φύλο: Άντρας
  • Κουλάδι με Κ κεφαλαίο!
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #18 στις: 10/01/18, 22:23 »
Θα του κανεις εκτεταμένες δοκιμες shreding να δεις αν θα κρατησει; Αν και πιστευω πως αν εδεσε σωστα η κολλα με το ξύλο δε θα κουνήσει ρουπι.
Do you remember when things seemed so eternal?

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #19 στις: 11/01/18, 07:20 »
Θα του κανεις εκτεταμένες δοκιμες shreding να δεις αν θα κρατησει; Αν και πιστευω πως αν εδεσε σωστα η κολλα με το ξύλο δε θα κουνήσει ρουπι.
όπως φαίνεται και απο τις φωτο, σε πολλά σημεία το ξύλο ήταν για πέταμα, υποχώρησε, και στην θέση του μπήκε ΜΜΑ.
δεν ξέρω, πλαστικό είναι και το ΜΜΑ (όπως και τα εποξικά)... απο χθες έχει χάσει ελάχιστα μεν, αλλά έχασε λίγο. Α... να πω εδω οτι δεν είναι κολημένα τα inserts. Απλά τις τρύπες έφτιαξα/άνοιξα/ευθυγράμμισα (εκ των οποίων η μια είναι μέσα σε γνήσιο ΜΜΑ, η άλλη έχει και ξύλο) ωστε να μπούνε τα νέα γερμανικά studs (κινέζικα = 9.8mm , γερμανικά = 10.2mm), δηλ με το χέρι τα βάζω/βγάζω. Το θέμα είναι οτι όλη την πίεση την τραβάει το πάνω μέρος προς την αριστερη μεριά. Εκεί αν υποχωρήσει και συνεχίζει να υποχωρεί τότε θα πάω για καβίλιες.
Η περιμένω, και βάζω στρώσεις ενισχυτικές απο την αριστερή πλευρά και πάνω μέχρι που θα σταματήσει να υποχωρεί?.....

Με τις καβίλιες, το πρόβλημα να το κάνω μόνος μου είναι εκτός απο την απουσία αρκούντως ικανού drill-press, και το γεγονός οτι δεν ξέρω τα ξύλα που βρήκα πόσο σκληρά είναι. Το παλιό ξύλο (αμερικάνικο γκουχ γκουχ) ήταν πολύ σαθρό,  μεταχείρω την πήρα γύρω στο 2007 αν θυμάμαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #20 στις: 11/01/18, 08:00 »
Αν ηδη υποψωρει,τοτε ζορικα τα πραγματα.Τι διαστασεις καβιλιες θες;Εχω σφενταμι αμερικανικο και βεγκε.Αν βολευει στις διασταδεις να σου βγαλω απο βεγκε και να σου στειλω.
Το κολπο ειναι να μοιρασεις τις δυναμεις σε οσο το δυνατων μεγαλυτερη επιφανια.Θες να σου κανω κανα ινσερτ απο μπρουτζο με μεγαλη εξωτερικη διαμετρο και να μπαινει και πιο μεσα;
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #21 στις: 11/01/18, 09:45 »
Αν ηδη υποψωρει,τοτε ζορικα τα πραγματα.Τι διαστασεις καβιλιες θες;Εχω σφενταμι αμερικανικο και βεγκε.Αν βολευει στις διασταδεις να σου βγαλω απο βεγκε και να σου στειλω.
Το κολπο ειναι να μοιρασεις τις δυναμεις σε οσο το δυνατων μεγαλυτερη επιφανια.Θες να σου κανω κανα ινσερτ απο μπρουτζο με μεγαλη εξωτερικη διαμετρο και να μπαινει και πιο μεσα;

ευχαριστω φίλε, αμα υποχωρήσει θα την στείλω στον μάστορα που ανέστησε την Ibanez που μου πούλησαν οι αλήτες του Thomann ...

Δεν μπορώ να καταλάβω το οτι ενώ έχουμε τόσο κορυφαία μαστόρια :
- τους καλύτερους δεν τους ξέρει κανείς
- καταλήγουμε να αγοράζουμε όργανα Ιαπωνο-Αμερικανικής φίρμας, φτιαγμένα στην Ινδονησία, με την τελική πώληση απο Γερμανία....

ΕΛΕΟΣ ... είναι καρα κωμικο-τραγικό αν το σκεφεί κανείς...
« Τελευταία τροποποίηση: 11/01/18, 09:48 από panixgr »

Αποσυνδεδεμένος saved

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 3705
  • play bass like a badass
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #22 στις: 11/01/18, 09:54 »
Γιατι ειναι
Α)το κοστος
Β)διαβαζει καποιες κρητικες και ξες τι να περιμενεις
Γ)το παιρνεις αμεσα και οχι περιμενε 2-3 μηνες
Δ)κατα πισο σιγουρος εισαι οτι θα κανει το μαδτωρι σωστη δουλεια;


Εγω ολα αυτα τα ζυγησα και κατελιξα εδω που ειμαι  ;D
The μπασό is the law

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #23 στις: 11/01/18, 10:48 »
απλά σκέφτομαι οτι αν είχε και λίγο αέρα μέσα είναι λογικό να συμπιεστεί λίγο... αλλά ήδη το ξύλο όπως σου είπα ήταν αδύναμο. θα δω. Πάντως με χαρα θα το πάω στον Μίμη στον Χολαργό.
Απο την άλλη αυτό που με τσιγκλάει να συνεχίσω την προσπάθεια είναι οτι έστρωσε ακριβώς στις αποστάσεις, στο intonation, μιλάμε για 100% ακρίβεια που δεν την είχε ποτέ. Χώρια του οτι πλέον δεν ταστάρει, ακούγεται καθαρά, sustain στον Θεό, σκέτο θαύμα αν αναλογιστούμε οτι όταν την πήρα ήταν για καυσόξυλα....
Της έχω χώσει άπειρες ώρες μαστορέματος.

Αποσυνδεδεμένος panixgr

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2698
  • Φύλο: Άντρας
  • Συνταξιούχος Thrasher
    • Προφίλ
Απ: MMA = methyl-methacrylate - η νέα κόλλα ?
« Απάντηση #24 στις: 11/01/18, 13:21 »
με πηρε τηλ ο μάγιστρος Μίμης. θα του την πάω το Σάββατο. Ας γίνει σωστά μια και δια παντός, δεδομένουν οτι πάντα ήταν ευαίσθητη σε αυτό το σημείο.

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
6 Απαντήσεις
3125 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/02/08, 16:37
από Neikos
11 Απαντήσεις
6129 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 26/05/07, 20:48
από penoktonos
9 Απαντήσεις
46547 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 14/07/10, 01:15
από Μητσάκος