Αποστολέας Θέμα: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;  (Αναγνώστηκε 19223 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Δεν εννοω τα death φωνητικα,ουτε τα screaming vocals.

Τα 'απλα' βρωμικα, πχ system of a down.Δηλαδη με την φωνη να βγαινει με καποια βρωμια.

Πως γινονται; Φανταζομαι οχι με τον λαιμο+σαλιο,γιατι θα ηταν καταστροφικο για τις χορδες.
Ξερει κανεις;
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Korgy

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1442
  • Φύλο: Άντρας
  • Q the Filters 2 the F##k!!
    • Skype - korgy-
    • Προφίλ
    • το φάρμακο της περιέργειας..
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #1 στις: 29/10/08, 11:58 »
με υπερβολικο κομπρεσαρισμα ή κ λιγο overdrive στις δυνατες εντάσεις θα πετυχεις κατι επιθυμιτο με λίγα λεφτά 
.Για  μεγαλα πορτοφολια δες μηχανηματα απο Culture Vulture και θα καταλαβεις ;D ;D ;D
Ο μουσικος-καυστήρας   . Ότι αφορά ήχο ,αγορά,πρόβα και ηχογραφήσεις εδώ είμαστε!
http://www.myspace.com/korgyatopon  -> project recording studio for the open minded ears <-

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #2 στις: 29/10/08, 12:55 »
κάτι του στυλ "I am Iron Man" από Ozzy  ε??

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #3 στις: 30/10/08, 11:57 »
οπα,οπα,δεν ενοω με επεξεργασια της φωνης, αλλα πως να τα βγαλεις εσυ οταν τραγουδας.
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος hot_sauce (φλουτσ)

  • Κιθαροσυντονιστής
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 6357
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #4 στις: 30/10/08, 13:39 »
ναι..με εφέ που λειτουργεί ενώ τραγουδάς....
αυτό εννοούσα εγώ

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #5 στις: 30/10/08, 16:12 »
Εγω νομιζω οτι εννοει φωνητικα σε στυλ λεμμυ... Κατι σαν βραχνιασμα δλδ.

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #6 στις: 31/10/08, 18:09 »
γκρ

εννοω πχ οπως στο toxicity των system of a down, που λεει 'sooooooomeewheeereee ,between the sacred silence and sleep'

ΟΧΙ με επεξεργασια της φωνης,χωρις εφε,αλλα να το βγαζεις εσυ ο ιδιος.

naturally
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Vicarious

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 303
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #7 στις: 01/11/08, 11:53 »
Μερικοί τα βγάζουν από το πνευμόνι τους, μερικοί από λαρίγκι με "ξύρισμα".
Ανάλογα και τη φωνή που έχει ο καθένας..

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #8 στις: 07/11/08, 10:59 »
Αρχισε να τσιριζεις για κανα 2ωρο συνεχομενα καθε μερα, μεσα σε μια βδομαδα θα εχεις naturally distorted φωνη ;D

Αποσυνδεδεμένος Blacksheepιος

  • Παλιός
  • ****
  • Μηνύματα: 367
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #9 στις: 12/11/08, 21:36 »
Πφφφφ εγω ειμαι σε κυκεωνα αναζητησης και εσυ κανεις πλακα  :'(
 ;D
Λεσπολιαρης αταλαντος κιθαροπαιχτικος αμνος.

Αποσυνδεδεμένος Baroness

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1321
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #10 στις: 13/11/08, 19:47 »
Ε μα τι ζητας και συ ;D Αυτο που θες ειναι και θεμα φυσης της φωνης του ατομου, αλλα τεχνητα υποθετω οτι μπορεις να το πετυχεις, πως οταν πας να καθαρισεις τον λαιμο σου πχ, κατι τετοιο ενω τραγουδας, διαφορετικα προσπαθησε να φωναξεις (και οχι να τσιριξεις) με ολη σου την δυναμη, μπας και βγει λιγο με 'βρωμια' (εγω οταν φωναζω πολυ δυνατα γινεται ετσι)

Αποσυνδεδεμένος kurdt kobain :-)

  • Θαμώνας
  • ***
  • Μηνύματα: 224
  • Φύλο: Άντρας
  • If you read, you will judge...
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #11 στις: 20/01/09, 08:44 »
δεν υπαρχει αυτο το πραγμα ρε συ μπλακσιπιε!!!
εσυ εννοεις να εχει γρεζι η φωνη! αν εσυ εχεις φωνουλα απαλη και μεταξενια πως θα καταφερεις να την κανεις στυλ cobain ή πουλικακου?!παντως αυτο με τη χλεπα ισχυει! οταν δλδ θες να ξεροβηξεις για να καθαρισει ο λαιμος για να τραγουδισεις πολυ απλα δεν το κανεις και ωωωπ! γρεζι στη φωνη!!!
χαχαχαχα!!!
''When I Meet You There...''

Αποσυνδεδεμένος pascal.

  • Δεν Είμαι Δικηγόρος
  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 699
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Αυτό είναι η ζωή; Ε τότε, άλλη μια φορά!
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #12 στις: 20/01/09, 09:56 »
Άσε που αν δεν το έχει η φωνή σου από μόνη της και το κάνεις εσύ με ζόρισμα, σε βλέπω να τραγουδάς το πολύ 10 χρόνια ακόμα και μετά ...Χαρούλα Αλεξίου...
Όσα ξέρει η γυναίκα του κιθαρίστα δεν τα ξέρει ο κόσμος όλος!

Αποσυνδεδεμένος Baphomet (Πέτρος)

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1012
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #13 στις: 11/02/09, 03:10 »
Για όλα υπάρχουν τεχνικές ότι φωνή και να έχεις... φυσικά αν είσαι λυρικός τενόρος και ευθραυστος πιθανότατα δε θα μπορέσεις ποτε να κανεις αυτό που κάνει ένας δραματικός βαρύτονος. Αλλά σίγουρα θα μπορέσεις να βάλεις γρέζια στην φωνή σου τα οποία θα δώσουν ενδιαφέροντες χρωματισμούς και επιλογές.
Γενικά πάντως το γρέζι στην φωνή είναι advanced τεχνική και δεν πρέπει να χρησιμοποιείται έτσι ελαφρά τη καρδία γιατί τις περισσότερες φορές γίνεται λάθος και προκύπτουν θέματα υγείας.
Το πως ακριβώς γίνεται είναι δυσκολο να το εξηγήσω...εννοείται ότι όσο λιγότερο μπει λαιμός τόσο πιο ασφαλές και καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος papous

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 2467
  • Φύλο: Άντρας
  • Έτσι να συμβιώνουμε, σαν τον σκύλο με τη γάτα...
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #14 στις: 03/08/09, 13:45 »
Η τεχνική βρωμιά επιτυγχάνεται με ταλαντώσεις των παρισθμίων ή/και της μαλακής υπερώας. Πιο απαιτητική τεχνική αλλά και με καλύτερη απόδοση, από το στομάχι.

Μπορείς όμως να το πετύχεις και φυσικά χωρίς καμμιά τεχνική κατάρτιση αν: α) καπνίσεις καμμιά 10.000 τσιγάρα β) κολλήσεις γρίπη. Άντε ευκαιρία είναι....
Δεν στενοχωριέμαι για ότι έχασα αλλά για ότι θα μπορούσα να είχα κερδίσει. Αυτό που είχαμε το κουβαλάμε πάντα, αυτό που δεν κερδίσαμε το ονειρευόμαστε.

Αποσυνδεδεμένος tatanka

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 93
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #15 στις: 10/08/09, 10:28 »
και ο fisher (τραγουδιστής των cannibal corpse) υποστηρίζει ότι τραγουδάει απ το στομάχι. τραγουδάει τρόπος του λέγειν.
αυτο νομίζω είναι και δίνει πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #16 στις: 16/09/09, 17:14 »
Δεν εννοω τα death φωνητικα,ουτε τα screaming vocals.

Τα 'απλα' βρωμικα, πχ system of a down.Δηλαδη με την φωνη να βγαινει με καποια βρωμια.

Πως γινονται; Φανταζομαι οχι με τον λαιμο+σαλιο,γιατι θα ηταν καταστροφικο για τις χορδες.
Ξερει κανεις;

Ναι, και τραγουδάω με "γρέζι" αρκετά χρόνια. Εχω διαπιστώσει ότι το γρέζια που δεν κάνουν ζημία γίνονται 100% τεχνητά. Αντίθετα σε όσους βγαίνει απο φυσικού είναι σημαδι παθολογίας (πολύποδας κ.α.). Εφόσων πρόκειται λοιπόν για μη φυσικό ήχο, δεν έχει να κάνει ούτε με το πως είναι η φωνή σου στα κανονικά της, ούτε με το διαφραγμα, ουτε με καμμία σπέσιαλ ικανότητα αλλά και ούτε αμα είσαι τενόρος, βαρύτονος κτλ(αυτό απλά αλλάζει τη χροιά της "βρωμιάς" ,το ύψος της νότας κ.α.). Για παράδειγμα εμένα οταν μιλάω η φωνή μου ακούγεται φυσιολογικά παρόλο που τραγουδάω με γρέζι 6- 7 χρόνια.

Ο τρόπος που γίνεται είναι πολύ απλός κ μπορώ να σου δείξω ενα-δυο πραγματα για το πως μπορείς να βγάλεις τέτοιον ήχο. Το σήμαντικό είναι ότι το γρέζι γίνεται πολύ κουραστικό αν κάποιος παει το "προσθέσει" πάνω στη φωνή του την ώρα που τραγουδάει. Αυτό είναι συνήθεια από πολλούς, (ιδιαίτερα από αυτούς που ασχολούνται πολύ με τη φωνητική) και ακούγεται πολύ εντυπωσιακό, αλλά καταστρέφει σίγουρα τη φωνή (απλά δεν το παραδέχονται). Αντίθετα αν αντιμετωπιστεί όχι σαν προσθήκη αλλά σαν ξεχωριστός τρόπος παραγωγής ήχου βγαίνει στρωτό κ ξεκούραστο. Οταν προσπαθήσεις να "βάλεις" πράγματα πάνω στη φωνή σου σαν να ήταν πολυεφφέ κιθάρας και να έβαζες distortion τότε αρχίζεις να επιβαρύνεις τη φωνή.
Στείλε μου ένα μύνημα για περεταίρω.
« Τελευταία τροποποίηση: 18/09/09, 13:01 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος Joevaicci

  • Εδώ είναι το σπίτι μου
  • *****
  • Μηνύματα: 1302
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα Riff...
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #17 στις: 16/09/09, 18:41 »
Παντως ο Serj είναι λίγο ''γεια σου''. Πιστεύω δηλαδή είναι και θέμα ιδιαιτερότητας της φωνής. Δεν εννοώ την κανονική της ομιλίας, αλλά του τραγουδιού. Χώρια που, πού ξέρεις? Μπορεί αυτές οι εξαλλοσύνες να του χαλάσουν τη φωνή αργότερα. Ούτε άπειρα cd έχει βγάλει ούτε αμέτρητα live ακόμα.
''My advice to aspiring guitarists? -Always wear sunblock and use a condom!'' - Steve Vai

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #18 στις: 16/09/09, 22:09 »
Ναι είναι και αναλογα με αυτό που λές
Δεν ξέρω για αυτό που κανει ο Serj αν είναι οκ...
Παραδειγμα από τους κλασικούς ο dio η ο halford δείχνουν να το έχουν με άνεση σε μεγάλο μέρος της εκτασής τους, (παρόλα τα χρονια τους και το ότι εχουν διαφορετικές χροιές)   
Είναι άνετο αμα γίνει καλά πάντως. Και δεν χρειάζεται ιδιαίτερες φωνητικές ικανότητες ουτε τιποτα μυστήριες τεχνικές, είναι θέμα πολλών δοκιμών. Από εκεί και πέρα ξεκινά το δύσκολο αφού το γρέτζο από μόνο του δεν σε κάνει τραγουδιστή. 

Αποσυνδεδεμένος conny

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #19 στις: 27/10/09, 22:22 »
Καταλαβαίνω,λίγη βραχνάδα πού και πού στη φωνή είναι ωραία,κι εμένα μου αρέσει.Όχι βέβαια και πολύ πολύ, τύπου Τομ Γουέιτς ας πούμε, που είναι βραχνός όσο δεν παίρνει αλλά να ,λίγο αγριάδα για ροκιές ρε παιδί μου...Κι έχω κι εγώ το συγκεκριμένο πρόβλημα γιατί η φωνή μου είναι πολύ καθαρή και απαλούλα και ένα λίγο πιο ροκ κομμάτι,ε,δεν το τραβάω και πολύ πολύ...Στις μπαλαντούλες θα μείνω τελικά μου φαίνεται!(γκρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ) Νομίζω πως είναι στη φύση του καθενός όμως.Αν χρησιμοποιείς λαιμό θα την κουράσεις μακροπρόθεσμα τη φωνή...Είναι η φτιαξιά,πώς το λένε,και βγάζουν μερικοί βραχνάδα κι άλλοι έχουν φωνή κρύσταλλο.Τουλάχιστον έτσι πιστεύω εγώ... ;)Τώρα καμιά φορά βάζω λίγο λαιμό στην αρχή καμιάς φράσης αλλά τίποτα πιο πολύ...Θέλω να σου πω,αφού έχεις καθαρή φωνή,ε,έχει κι αυτό τα πλεονεκτήματά του!Τραγούδα αναλόγως!Αν υπάρχει κάποια τεχνική καλή για βραχνάδα που να μη βλάπτει μάθε τη και πες τη και σε μένα!!!Αλλά μην κάνεις τη βλακεία κι αρχίσεις να τραγουδάς με το λαρύγγι...Θα σε πιάσει βήχας!... ;D

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #20 στις: 04/11/09, 15:27 »
conny δεν είναι θέμα φυσης... κ εμένα ας πουμε είναι καθαρή  η φωνή μου οταν μιλάω, αλλά όταν τραγουδάω μου αρέσει να τραγουδάω μόνο βραχνά. Την κάνω βραχνή επίτηδες. Απλά θελει λιγα πειράματα για να βρείς έναν άνετο τρόπο να κάνεις τη φωνή σου βραχνή. Αμα κάνεις vocal fry εντελώς βαριεστημένα και ταυτόχρονα κλείσεις και το λαιμό σου (σαν να πας να κρατησεις την αναπνοή σου) θα βγάλεις σίγουρα μια βραχναδα. Στην αρχή δεν ακούγεται καλό (δεν μοιαζει και πολύ με τραγούδι) αλλά μετά με λίγη επιμονή βελτιώνεται πολύ γρήγορα. Βέβαια γραπτά δεν είναι κ ευκολο να το εξηγήσω πως ακριβώς γίνεται.  Εντελώς ακύνδυνο αλλά το λάιβ το βγάζει μια χαρά, χωρίς να βραχνιάσει στα αληθινά η φωνή. 

Απλά καμμία φορά περνάει η εντύπωση πως το γρέζι γινεται μόνο με το να τραγουδάς και ταυτόχρονα να προσπαθείς και να γρυλλιξεις, να "προσθέτεις" δηλαδή τη βραχνάδα επάνω στη φωνή. Εχω δει μερικούς/ μερικές που το κάνουν έτσι, μαλιστα οι ξένοι βλέπεις να το περιγράφουν και με την έκφραση "adding grit on the voice". Ομως έτσι μακροπρόθεσμα διημιουργούνται προβλήματα υγείας.
« Τελευταία τροποποίηση: 04/11/09, 16:22 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος conny

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #21 στις: 06/11/09, 21:06 »
Vocal fry???????????Τι είναι αυτό;;;;;;;;;; ??? ??? ??? ???

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #22 στις: 06/11/09, 23:46 »
Είναι αυτός ο ήχος σαν τρίξιμο ή κροταλισμα που κάνεις με τη φωνή οταν βαριέσαι να μιλίσεις, η οταν μιμίσαι τη φωνή γέρου ή ο ήχος πού κάνεις με τη φωνή όταν τεντώνεσαι το πρωί. Κατάλαβες ποιον ήχο εννοώ....κάτι σαν "κρρρρρρρ", σαν τριξιμο... 
 
« Τελευταία τροποποίηση: 07/11/09, 13:27 από raspygeorge »

Αποσυνδεδεμένος conny

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #23 στις: 13/11/09, 20:49 »
Α δηλαδή εσύ εννοείς κάτι σαν Τζάνις Τζόπλιν ή όπως κάνει η Σακίρα σε μερικά σημεία π.χ. στο poem to a horse...Ναι καταλαβαίνω!Καμιά φορά το κάνω,όντως...Απλά δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι ακούγεται ευχάριστα και άρα είναι κατάλληλο να το χρησιμοποιήσω και παραέξω,γι' αυτό δεν το εμπιστεύομαι...Γενικώς δεν ξέρω πώς ακούγομαι ή ακόμα κι αν κάνω μια καθαρή ηχογράφηση με το μικρόφωνο στον υπολογιστή (γιατί εντάξει,στο κινητό ακούγεται...scheisse!)και με ακούσω,αδυνατώ να με κρίνω!!Αντικειμενικά εννοώ.Μου έρχεται στο μυαλό η ώρα που τραγούδαγα...Να,πώς λένε οι ηθοποιοί δεν μπορώ να δω την ταινία μου γιατί θυμάμαι μόνο το γύρισμα ή ακόμα και οι υποτιτλιστές δεν μπορούν να απολαύσουν την ταινία που μετέφρασαν...Κάτι τέτοιο!Και δεν ξέρω αν είναι ΟΚ αυτό που κάνω!...Και κάτι άλλο:αυτή η τεχνική άμα πάω να την κάνω σε χαμηλές,ακούγεται λες και κάνω χαζαμάρες,παιχνίδια,πώς να τα πω δεν ξέρω!!! ::) ::) ::) ;D ;D  Να, πώς κάνουμε καμιά φορά τίποτα βλακείες,που τρίζουμε τη φωνή-αυτό που λες!- (εγώ μπορώ να ακουστώ σαν πόρτα!!! ;D ;D ;D) ή τσιρίζουμε και τέτοια για πλάκα;;;Έτσι...

Αποσυνδεδεμένος raspygeorge

  • Επισκέπτης
  • **
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Φωνητικα με βρωμια- πως γινονται;
« Απάντηση #24 στις: 14/11/09, 12:07 »
Στο poem to a horse ακούγεται να "σπάει" τη φωνή σκόπιμα σε ψευτικη (το φαλσεττο που λένε) και απο εκεί και περα το  στύλ της είναι twangy (δεν ξερω πως λέγεται στα ελληνικά αυτό...πώς μιλάνε οι αμέρικάνες/οι;; ένα τέτοιο πράγμα) τεσπα κατα τα άλλα ούτε vocal fry ούτε γρέζι ακούγεται.

Για να μη σε μπερδέψω πάντως,να ξεκαθαρίσω ότι η βάση για το ασφαλέστερο γρέζι/βραχνάδα δεν είναι το vocal fry από μόνο του. Είναι ο κλειστός λαιμός κατα βάση (και απο εκεί και πέρα προσθέτεις ή λίγο vocal fry, ή αυξάνεις την πίεση απο το στομάχι ενα από τα δύο) Γρέζι με ανοικτο λαιμό κάνει πιο πολύ ζημιά όπως είπα κ σε προηγούμενα πόστ γιατί οι χορδές κτυπούν πολύ πιο βίαια μεταξύ τους.

Η ηχογράφηση στον Η/Υ είναι ότι πρέπει. Εγώ απο εκεί βελτιώθηκα κυρίως.    :)

Τεσπα σού στελνω μερικά σχετικά βιντεάκια απο το youtube για να δεις.
« Τελευταία τροποποίηση: 14/11/09, 12:33 από raspygeorge »

 

Σχετικά θέματα

  Τίτλος / Ξεκίνησε από Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
28 Απαντήσεις
37054 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 27/09/07, 07:02
από ogyon21
4 Απαντήσεις
3544 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 16/01/06, 14:03
από hello_earth
55 Απαντήσεις
37764 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 15/01/08, 00:41
από Jezus
5 Απαντήσεις
3369 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 10/04/08, 11:14
από Αυτάρεσκο Καθίκι Isnogood
5 Απαντήσεις
5084 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/12/09, 14:41
από user
28 Απαντήσεις
27053 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 03/03/13, 20:12
από Harpwood
7 Απαντήσεις
11381 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/03/11, 08:09
από elrich
4 Απαντήσεις
25648 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 23/06/12, 14:00
από Dimitris12345
7 Απαντήσεις
37379 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 17/06/13, 23:23
από ninanini
14 Απαντήσεις
39194 Εμφανίσεις
Τελευταίο μήνυμα 30/05/13, 01:31
από Γιωργος77